Vismijn Breskens verlaat haven PZC PZC Axelaartjes officieel natuur wachten We staan nog steeds voor dezelfde zaken Hontenisse blijft bij bouwvergunning stal zeeland 19 Oplappen gebouw van te privatiseren afslag kost te veel Opknappen van wijk Terneuzen Rasmuzikanten op de planken in Rockschuur Gewonden bij ongeval Zuiddorpe Celstraf geëist tegen drugsdealers Energieproject Reimerswaal Den Boon burgemeester Heiloo Fruitverkeer weg uit dorp vrijdag 13 november 1998 door Conny van Gremberghe BRESKENS - De vismijn in d Breskens zal na de volgend jaar ■]f geplande privatisering verkas sen naar een ander onderkomen in het vissersplaatsje. Of dat een ruimte direct grenzend aan de issershaven zal zijn, staat niet rast. ic Een mogelijke vestiging van de nieuwe visafslag op industrie terrein Deltahoek, net buiten >t Breskens, sluit burgemeester G. Noordewier van de gemeente TERNEUZEN - Het wijkteam Oudelandse Hoeve/Katspolder roept de bewoners van de wij ken op te melden welke plekken in hun buurt hard toe zijn aan een opknapbeurt. Het wijkteam denkt daarbij aan plaatsen waar de bezem eens doorheen moet, maar ook aan kapot straatmeubilair, als ver keersborden, paaltjes, afvalk- bakken en losliggende tegels. De inventarisatie vormt de aan zet voor een grote schoonmaak actie in het voorjaar. De schoon maakactie was eigenlijk gepland in het najaar-, maar om dat het wijkteam zoveel moge lijk mensen bij de actie wil be trekken. is voor een langere voorbereidingstijd gekozen. Ook de gemeentelijke diensten kunnen dan worden ingezet. Voordeel van het voorjaar is bo vendien dat dan de rotzooi goed zichtbaar is, omdat de struiken nog kaal zijn. (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 In Molly's Rockschuur in Hulst Ireedt op zaterdag 28 november het duo Erwin van Ligten en Kees Meerman op. Het tweetal heeft in het verleden meege werkt met een hoop illustere na men uit de Nederlandse pop- en rockscene. Van Ligten werkte onder meer met Bertus Borgers, Julya Loko, A girl called Johnny, Mathilde Santing en Barry Hay (Golden Earring). Meerman was drum mer in de band van Herman Brood, de Wild Romance, en be kwaamde zich vervolgens als gitarist. Hij heeft daarna zijn talent als singer/songwriter uit gewerkt. Ook Van Ligten speelt gitaar en het duo levert live een stevig ei gen repertoire, met daarnaast covers van o.a. Springsteen, Otis Redding en Steve Earle. De twee worden live gecomple teerd door Simon Planting (uit de band Mathilde Santing) op l| contrabas en Henri van Bergen (Powerplay, Frederique Spigt) i op percussie. Alles bij elkaar een stel rasmuzikanten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Oostburg niet uit. De raad van Oostburg en de visserijsector hebben niet afwijzend op de herhuisvestingsplannen gerea geerd. Het huidige onderkomen van de gemeentelijke vismijn, gelegen tussen de vissers- en jachtha ven, is te groot en kwalitatief niet meer bij de tijd. Zou de af slag op de huidige locatie blij ven zitten, dan moet er door de nieuwe eigenaren (gemeente, vissers en handelaren die de aandelen in handen krijgen) na de privatisering fors worden ge in vesteerd. Gedacht moet dan worden aan bedragen boven het miljoen. „Zouden we nu aan de haven of op het industrieterrein ruimte kunnen huren, we hebben maar enkele honderden vierkante meters nodig, dan is het goed mogelijk dat we dat investe ringsbedrag kunnen gebruiken voor andere doeleinden", stelt Noordewier. Huren is één moge lijkheid, nieuwbouw een ande re. De mijn beschikt over een re serve van twee miljoen gulden. Vorig jaar was er een omzet van ruim 22 miljoen gulden. Haven Voor de gemeente is het verhui zen van de vismijn van grote be tekenis. Het gemeentebestuur van Oostburg wil op korte ter mijn komen tot een volledige herstructurering van de Bres- kense haven, maar kan daarin nu geen grote rol spelen, omdat de haven in bezit is van Rijks waterstaat en de omliggende gronden en gebouwen van par ticuliere ondernemers. Verkast de vismijn echter, dan kan de ge meente het vrijkomende terrein gebruiken in onderhandelingen met derden om de herstructure ring van de haven te verwezen lijken. Een andere mogelijkheid is dat het vrijkomende terrein gedeeltelijk w+ordt ingericht als jachthaven. De huidige jachthaven, die recentelijk werd uitgebreid, ligt vol met jachten en andere recreatie vaartuigen. De vraag naar ruimte is nog nooit zo groot ge weest in Breskens. Noordewier wil voorlopig nog even openlaten wat er met het gebouw van de mijn en het ter rein gebeuren gaat. Zeker is wel dat het visserijmuseum, dat ge huisvest is boven de mijn, op termijn op zoek moet naar een ander onderkomen.,,Het be langrijkste is dat we nu gaan zoeken naar mogelijkheden om samen te werken met de andere vismijnen in Zeeland. Om de mogelijkheden en onmogelijk heden goed op een rijtje te krij gen willen we op zeer korte ter mijn een adviseur aantrekken die dat onderzoek kan verrich ten. Daarnaast zijn we ook op zoek naar een adviseur die ons vertellen kan hoe we de kwali teit van onze aanvoer kunnen optimaliseren", aldus Noorde wier. Wethouder Van Waes installeert de jeugdnatuurwachters tijdens een speciaal programma op de Sint Antoniusschool. foto Charles Strijd door Edy de Witte AXEL - De gemeente Axel is 78 jeugdna tuurwachters rijker. Wethouder A van Waes installeerde ze donderdagmiddag. Het betreft kinderen uit groep zeven van de plaatselijke Sint Antonius-, Marijke- en Warandeschool en van de basisscholen uit Koewacht en Zuiddorpe. De officiële installatie op de Sint Antoniusschool ge beurde met een middagvullend program ma. Wethouder Van Waes belichtte het nut van de jeugdnatuurwachter. Diens wei-k moet mede bijdragen tot het behoud van flora en faunaOnder het mottoj ong geleerd, is oud gedaan' wordt er op deze manier lan delijk veel aandacht besteed aan natuur beheer en -beleid. De gemeente Axel is trots op de bloeiende afdeling van de landelijke jeugdnatuur- wachtersorganisatie, die al jaren flink aan de weg timmert. Leerkracht J. Lij- baart van de Canisiusschool uit Zuiddor pe speelde hierbij een voortrekkersrol. De kinderen kregen bij hun installatie naast een speldje ook eenlog- en opdrach tenboek waaiinee ze zelf in de natuur aan de slag kunnen gaan. De jeugdnatuur wachters spelen jaarlijks onder meer met een gezamenlijke excursie naar de vlin dertuin in 't Zwin en het Verdronken Land van Saeftinghe op hun natuurwerk in. Ook bij het lesprogramma, op school wordt er veel aandacht aan besteed. Naast de scholen zelf dragen de Steltkluut en de gemeente Axel hun steentje bij aan het verwezenlijken van activiteiten. Het optreden in de Rockschuur begint om 22.00 uur. door René Hoonhorst F ons Roctus leek tot een half jaartje geleden de geboren oppositieleider. Als fractievoorzitter van Algemeen Be lang ging hij acht jaar voor in de strijd tegen spilzucht aan nutteloze zaken of juist misplaatste zuinigheid van het Hontenisser college. Immer het grote doel voor ogen: zo laag mogelijke ge meentelijke belastingen. Tijdens de be grotingsraadsvergadering liet Roctus onlangs echter onverbloemd en eerlijk weten dat het pluche van de na de ver kiezingen veroverde wethouderszetel heerlijk zat. Is de bevlogenheid van de opposi tieleider zo makkelijk ingeruild voor het genot van de macht? „Zomoet je het niet zien. De standpun ten van Algemeen Belang zijn niet ver anderd. En bovendien heb ik het voeren van oppositie nooit als de sterkste kant van onze fractie beschouwd. Ik heb me zelf altijd meer op mijn gemak gevoeld met een wethouder in het college, zoals in de tijden met Harry Bruggeman en Jan Joossen." Kom nou. U pakte het college toch aan op elke gulden die in uw ogen niet verantwoord werd uit gegeven? „Natuurlijk. Wij hadden en hebben de leus dat de belastingen niet te veel mo gen worden verhoogd, omdat de inwo ners het wel moeten ophoesten. Een op positiepartij heeft wat meer een vrije rol in de gemeenteraad en daar moesten we mee leren omgaan. Je moet je in de oppositie wat meer laten horen. Ik heb me die rol als oppositieleider wel aan geleerd, maar ik bleef een rol spelen. Ik heb me toch in een regeringscoalitie al tijd beter gevoeld." Dus heeft u uiv idealen nu maar verkwanseld om wethouder te kunnen worden? „Ho, ho, zeker niet. De voorgaande 28 jaar - ik ben na de herindeling in 1970 raadslid geworden - wilde ik helemaal geen wethouder worden, omdat ik het veel te druk had met mijn zaak. Numijn zoon het heeft overgenomen en ik intus sen 62 ben, heb ik meer tijd om me in te zetten voor het besturen van de ge meente. Maar dat betekent niet dat ons partijprogramma daar voor is aange past, We staan nog steeds voor dezelfde zaken." Het rioolrecht blijft de komende jaren veertig gulden stijgen, de onroerend-zaakbelasting gaat omhoog... „De bedragen voor het rioolrecht had den we al eerder afgesproken. Een goed rioleringsstelsel is gewoon noodzake lijk. We hebben de afgelopen regenpe- Fons Roctus: „Ik heb me in een regeringscoalitie altijd beter gevoeld." foto Charles Strijd zich kan vinden. De rest van de lasten zijn gelijkgeble ven. We zijn er juist fan tastisch in geslaagd een sluitende be groting met minieme tariefsverhogin gen te realiseren." Er komt wel een sporthal, evene mentenhal, multifunctioneel cen trum, dorpshuis of hoe het ook mag heten in Kloosterzande. Al gemeen Belang was toch immer voor een verbouwing van gym zaal De Hinde? riode gelukkig goed doorstaan, maar we moeten er wel voor zorgen dat dat ook in de toekomst zo blijft. De OZB gaat slechts trendmatig met drie pro cent omhoog, een stijging waarin ook oppositiepartij Progressief Hontenisse „Even vooropgesteld: ook wij hebben immer gezegd dat Kloosterzande recht heeft op een volwaardige voorziening. En dan zagen wij eerst meer in een ver bouwing van een bestaand gebouw. Technisch is dat echter niet mogelijk, heb ik mij onlangs nog eens laten uit leggen. De kosten voor een dergelijke verbouwing lopen ook zo ver op dat nieuwbouw een betere optie is. Voor on ze partij blijft wel voorop staan dat de exploitatie jaarlijks niet meer mag kos ten dan het geld dat we nu kwijt zi j n aan Martinus, De Hinde en de reservering voor de sporthal. Bij elkaar 135 mille." Dat betekent dus dat zowel Mar tinus als De Hinde na opening van het nieuwe dorpshuis moet verdwijnen? „Dat lijkt me duidelijk ja. Ik wil nie- mands home afpakken, maar het is fi nancieel onverantwoord om elk clubje eigen huisvesting te geven. Het nieuwe dorpshuis zal niet alleen voor de gym lessen van de scholen moeten worden gebruikt, maar ook op andere uren een gedegen bezetting dienen te hebben." De gemeenteraad discussieerde onlatigs nog over ivelk bouwpro ject absolute voorrang behoeft dorpshuis of uitbreiding gemeen tehuis? „Aan beide gebouwen moet zo snel mo gelijk worden begonnen, maar de uit breiding van het gemeentekantoor heeft absolute prioriteit. Het pand Col- lot is veel te klein; daar valt niet te wer ken. Het rendement van de inspannin gen van de ambtenaren kan zo nooit hoog zijn. Eerst dus een aanbouw aan het gemeentekantoor." En daarna een paar frisse ambte naren erbij? „Daar moeten we niet te snel aan den ken, vind ik. Ik ga er dus van uit dat de ambtenaren in nieuw ingerichte kanto ren met verbeterde werkomstandighe den efficiënter kunnen werken. Door verdergaande samenwerking met an dere Zeeuws-Vlaamse gemeenten kan dubbel werk worden voorkomen. Of er dan nog zo nodig nieuw personeel bij moet. moet dan nog maar blijken. De gecombineerde functie van de gemeen tesecretaris bijvoorbeeld, die nu ook hoofd van de sector grondgebiedzaken is, is uit nood geboren. Maar die combi natie is niet zo vreemd of uniek en het gaat wat mij betreft uitstekend." Nog wethouderswensen? „Ik hoop dat we vóór het eind van deze raadsperiode een aantal voorzieningen kunnen privatiseren. Het exploiteren van een zwembad en een multifunctio neel dorpshuis horen mijns inziens niet tot het takenpakket van een gemeente. Volgens mij zou een particulier dat be ter kunnen doen zonder de belangen van de gemeente, de bevolking of hem zelf te schaden. Ik hoop dat die privati sering voor 2002 kan worden verwezen lijkt." ZUIDDORPE - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de pro vinciale weg bij Zuiddorpe raakten woensdagavond twee mensen gewond. Ze moesten per ambulance worden overge bracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 22.00 uur. Een 24-jarige auto mobilist reed met zijn auto de rechterberm van de weg in, pro beerde te corrigeren en schoot vervolgens de weg over om aan de linkerkant van de weg tegen een boom aan te belanden. Bij de botsing liep de bestuurder een hoofdwond op en een ge kneusde knie en borst. Zijn 29-jarige passagier uit Klooster zande klaagde over pijn in de borst en brak ook nog zijn rech tervoet. MIDDELBURG- De officier van justitie van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg heeft donderdag tegen een 42-jarige Vlissinger twaalf maanden gevangenisstraf en voor een 35 jarige uit deze stad afkomstige man achttien maanden gevangenisstraf geëist. Beide mannen dealden cocaïne en he roïne vanuit een woning in de Bonedijkestraat in Vlissingen. Daarnaast worden de verdachten beschuldigd van diefstal en heling. De verdachten zeggen zelf aan de drugs verslaafd te zijn. Om hun verslaving te betalen, moeten zij zich noodge dwongen met criminele praktijken bezig houden, lieten ze rechter J. T. Begheijn weten. KRUININGEN - Burgemeester A Verb ree en wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal geven woensdag 18 no vember het officiële startsein voor een energiebesparingspro ject op de Reimerswaalse basisscholen. 'Steek niet de draak met energie' is het motto van de actie en het is een soort wed strijd. Ouders, bestuursleden en leden van de medezeggen schapsraden hebben inmiddels een cursus gevolgd: meten en registreren. Dat is wat de kinderen ook gaan doen. De delega tie van het dagelijks gemeentebestuur overhandigt woensdag de eerste registratiekaart aan de leerlingen van openbare bas- sisschool Voorhoute in Kruiningen. ALKMAAR - Oud-burgemeester van Veere A H. den Boon (50) is benoemd tot burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Heiloo. Den Boon was sinds februari 1997 al waar nemer in Heiloo. Van 1989 tot de gemeentelijke herindeling van de Walcherse plattelandsgemeenten, op 1 januari 1997, was hij eerste burger van Veere. Daarvoor was de CD A'er bur gemeester van het Groningse Middelstem. Het waarnemerschap van Den Boon zou aanvankelijk gelden tot het moment waarop duidelijkheid zou bestaan over de be stuurlijke situatie van Heiloo. Fusiebesprekingen met buur gemeenten liepen op niets uit, waarna de vacature voor het burgemeestersambt werd opengesteld. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele moet bij de provin cie aan de bel trekken om te voorkomen dat het landbouwver- keer uit de fruitsector voortdurend dwars door 's-Gravenpol der moet rijden. Om dat op te lossen moet de Bemhardweg tot aan de Vieiwegen bij Kapelle van een autoweg veranderd worden in een zogenaamde 80-kilometer weg. Dan mag het fruitverkeer daar ook over rijden. Dat pleidooi hield donder dagavond de SGP-er J. M. Zandee in de gemeenteraadsver gadering van Borsele. Wethouder R J. Vollaard (PvdA, ver keer en vervoer) was dat met hem eens. Hij voegde er aan toe dat de gemeente het dorp 's-Gravenpolder niet kan inrichten volgens het plan duurzaam verkeersveilig zolang dat fruit verkeer door de kern rijdt. door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - Het re geringsbesluit om de groei in de Nederlandse kippenstapel een halt toe te roepen, vormt voor het gemeentebestuur van Hon tenisse geen aanleiding om ver gunningen voor kippenmeste- rijen te weigeren. Dat kwam donderdagochtend in de raad zaal in Kloosterzande naar vo ren op een nieuwe hoorzitting over de milieuaspecten van een te bouwen kippenstal door landbouwer W. Bral uit Vogel waarde. Bral heeft een aan vraag ingediend voor een stal van duizend vierkante meter met een capaciteit voor 25.000 vleeskuikens. De hoorzitting over de aanvraag van Bral werd overgedaan, om dat Hontenisse in de fout was gegaan. Ze had verzuimd via een advertentie bekend te ma ken dat de beschikking voor de stal ter inzage lag. Daarop be sloot het gemeentebestuur de procedure nogmaals te doorlo pen. P. van den Bergen van het actie comité Laat U Niet Omkippen (LUNO) en J. Bosman grepen de hernieuwde zitting aan, om te vragen wat B en W van Honte nisse van plan is in het licht van het aangescherpte regeringsbe leid. Wethouder B. Pauwels zei dat de aanvragen in Hontenisse getoetst worden aan de nationa le Milieuwet en dat er geen en kele reden voor weig&ring van de door Bral gevraagde vergun ning bestaat „In Den Haag wordt het paard achter de wa gen gespannen", aldus Pauwels. „Wij moeten de huidige milieu wet als handvat gebruiken en daaraan toetsen. De maatregel van de regering is te laat." De bezwaarmakers bleven ech ter hameren op het feit dat er in de gemeente geen draagvlak is voor kippenfokkerijen en dat B en W zich meer moeten inspan nen om de stallen tegen te hou den, ook al gaat het om nevenac tiviteit van agrariërs. Bosman: „Mocht dit gemeentebestuur ondanks de afgekondigde stop op het fokken van pluimvee toch besluiten deze vergunning te verlenen, is mijn persoonlijke mening dat hier dan een onver antwoordelijk gedrag wordt ge toond, minachting tegen de be volking in zijn algemeen, om maar niet te spreken van een asociaal gedrag." Actiever Van den Bergen riep namens LUNO het gemeentebestuur van Hontenisse op actiever te zijn en te proberen kippenstal- aanvragers in het algemeen en Bral in het bijzonder op andere gedachten te brengen. Bral zelf meent dat zijn beslissing om kippen te houden weloverwo gen is en dat hij de stal nodig heeft om zijn bedrijf levensvat baar te houden. SLUISKIL Wielerruilbeurs - Wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen houdt vrijdag 27 november vanaf 19.15 uur een wiellerruilbeurs in café Atlanta in Sluiskil. Za ken als fietsschoenen, -kleding, -onderdelen en complete fietsen kunnen worden aangeboden. Advertentie is het voor ons, tvegens Ae ver6ontging niet mogedjk kerstAiners in onze brasserie te serveren. 1/hf [rfij kunnen tijAens Ae kerstAagen t-vel voor n verzorgen: kerst hors A'oevre, Aiverse warme gerechten Aiverse Aesserts. ©p onAe'jaarsAag verzorgen wij hors A'oevre tot lrf.OO uur. ffet nn voor informatie CH3-2708JO of faic 0113-27C882. Brasserie Partyservice Ockenburgh N v/d Spiegelstraat 104, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49