Spoor langs Vlaamse Expreslijn Loopbaan '98 meteen al succes Lage weilanden als waterbuffers Bureau Berenschot acht externe hulp nodig in Middelburg Illegale vluchteling kan geen tbs krijgen BB JB 17 U U J 11(1 BB m B )etere aansluiting Kanaalzone op achterland Drankrijders Strontkruiers, armelui kaaispugers en andere Zeeuwse schimpnamen zeeuwse almanak Zeker ZEEUWS-VLAANDEREN I M,. 1 KJ Jbv Mr ^M 1 w MSF fffi f A 1 M 1 1 l jl .éSSf A A jX Jmm (Mees VEES' 1 Vr^il 1 1 vrijdag 13 november 1998 por Wout Bareman ELZATE - De Vlaamse over- id wil grond reserveren voor aanleg van een nieuwe spoor- legverbinding tussen de ha ms van Antwerpen en Zee- rugge. De route van die nieuwe loorlijn loopt parallel aan de xpresweg Antwerpen-kust, ie over de volle lengte de grens iet Zeeuws-Vlaanderen volgt, ie Brabants-Zeeuwse Werkge- ersvei'eniging ziet perspectief de nieuwe spoorlijn, die de crbindingen van de Kanaalzo- emet het achterland danig zou erbeteren. oorzitterM. J. vanNunen: „Nu og sluit de westelijke spoorlijn an de Kanaalzone bij Gent aan p het internationale net. Met in nieuwe verbinding pal over egrens worden de lijnen korter n dus aantrekkelijker." De IZW ziet in de verdere toekomst logelijkheden om via de nieu- te verbinding vlotter aan te luiten op de IJzeren Rijn, de te enoveren spoorwegverbinding issen Antwerpen en het Duitse chterland. Bovendien ontstaat en (bijna) rechtstreekse ver- inding met Zeebrugge. lansluiting /oor directeur J. M. Philippen an het havenschap Zeeland leaports heeft een nieuwe wes- elijke aansluiting op het inter- ationale spoorwegennet niet e eerste prioriteit. „Nee, wij etten primair in op de door rekking van de spoorlijn op de ostelijke kanaaloever tussen e Axelse Vlakte en Zelzate. We loeten het Rijk blijven besto en met argumenten om die ansluiting alsnog in de wacht slepen." )e suggestie van minister T. Ne- ilenbos van Verkeer en Water- laat het bedrijfsleven mee te aten financieren, wijst hij af. Natüürlijk staan de bedrijven de Kanaalzone niet te sprin- en om mee te betalen aan die nfrastructuur. Ze investeren de ibmende jaren voor enkele mil- IULST - De politie in Zeeuws- ilaanderen hield in de nacht an woensdag op donderdag erschillende drankrijders aan. Jen 40-jarige vrouw uit Nieuw- iamen, een 29-jarige Terneuze- aar en een 24-jarige Belg uit iint-Gillis-Waas kregen alle- naal een tijdelijk rijverbod en en dagvaarding, omdat ze met e veel drank op achter het stuur aten. jarden en gaan ervan uit dat het Rijk er zorg voor draagt dat ze kunnen beschikken over goede voorzieningen op infrastructu reel gebied. Op zo'n moment denk je toch: Den Haag, tel je ze geningen en kom vervolgens over de brug." Het besluit van de Vlaamse overheid om via een wijziging van het Gewestplan grond langs de Expreswgg te reserveren voor de aanleg van een spoorlijn heeft geleid tot een storm van kritiek van met name de burge meesters van de Vlaamse grens gemeenten Zelzate, Assenede en Eeklo. Burgemeester J. Schenkels van Zelzate ver wacht vooral problemen bij het kruisen van het Kanaal Gent- Terneuzen. Om de scheepvaart niet te hinderen, zal een spoor tunnel moeten worden aange legd: een miljoeneninvestering, die Schenkels onverantwoord vindt. Z'n collega's van Assenede en Eeklo vrezen een aantasting van het krekengebied. De drie bur- gemëesters pleiten voor een al ternatief: het opwaarderen van de bestaande spoorlijnen in de streek én omleiding van de nieu we lijn Antwerpen-Zeebrugge via het bestaande spoorwegem placement Gent-haven. Ook de Belgische Spoorwegen (NMBS) is daar voorstander van, De scholieren konden op allerlei manieren aan hun mogelijk toekomstige beroep ruiken, door Lineke Broos GOES - Al op de eerste dag van de ba nen-, beroepen- en onderwijsmanifesta- tie Loopbaan '98 in de Zeelandhallen in Goes spreekt L. A Sigmond, een van de organisatoren, van een succes. Vooral de doe-activiteiten, zoals een klimwand en een EHBO-training, waren donderdag erg in trek bij de jonge bezoekers. Onderwijsgedeputeerde L. Coppoolse maakte een ererondje met paard en wa gen door de hal en onthulde samen met een bezoeker een toren op het zogenoem de Euregio Scheldemond Plein. Met deze handeling werd Loopbaan '98 officieel geopend. Op de eerste dag van de manifestatie wa ren het vooral de scholieren van het ba sisonderwijs die een kijkje namen. Met bussen werden zij af- en aangevoerd en kregen van een eigen 'loopbaanbegelei der' een rondleiding door de hal. Tassen, folders, pennen en ander materiaal wer den door mensen in bijpassende uni forms van bedrijven, arbeidsbureaus, opleidingsinstellingen en vakopleidin gen uitgedeeld. Bij verschillende stands kreeg de bezoeker informatie op het ge bied van werk, studie en beroep en werd door Richard Sandee VLISSINGEN - „Zeeuwen zijn botteriken. Ongemanierde vle gels, net als mensen uit het noor den: allemaal stijfkoppen." De Groninger Dirk van der Heide, die onlangs bij uitgeverij Profiel het Groot Schimpnamenboek rara Nederland uitbracht, ver zamelde zo'n 35 jaar lang scheldwoorden voor dit opmer kelijke werk. De woorden staan per provincie en daarbinnen per plaats opge somd. Doordat Van der Heide arenlang als rechercheur heel Nederland doorreisde, kwam hij in gesprekken flink wat uit drukkingen aan de weet. Tegen woordig heeft de auteur een landbouw- en ambachtmuseum ('het grootste van het. noorden') in zijn woonplaats Leens, bij Pieterburen. Ook daar ontmoet hij veel mensen, met wie hij tal van scheldwoorden uitwisselt. er in zijn streek veel Zeeu wen wonen die in de jaren tach tig naar Groningen trokken, hielp hem bij het verzamelen van schimpnamen uit deze con treien. „En ik heb nog een oude dienstkameraad uit Zeeland. Die heeft me ook goed kunnen helpen", zegt hij. Door met die bekenden te praten, kwam hij vooral aan de woorden an sich. De verklaringen en achtergron den werden hem aangereikt door onder meer heemkundige kringen en gemeenten. Oorsprong De oorsprong van de scheld woorden is zeer uiteenlopend. Soms gaat het simpelweg om een afgeleide van de naamzoals bij armelui voor Arnemuidena- ren. Maar de bewoners van dit dorp worden volgens het boek ook strontkruiers genoemd, hetgeen is terug te voeren naar de manier waarop ze hun velden bemestten. „Dat deden ze daar met een kruiwagen in plaats van met paard en wagen. Het waren waarschijnlijk kleine boertjes", licht Van der Heide toe. Nog een paar: inwoners van Breskens worden onder meer kaaispugers genoemd. Dat wa ren volgens Van der Heide een soort asocialen die de hele dag maar wat op de kaai hingen. „Die stonden daar tabak te pruimen en te spugen, vandaar. Waarom de mensen in Breskens ook vechthanen worden ge noemd, ligt voor de hand. Ze hadden de reputatie er flink op los te slaan, net als bewoners van Groede en Schoondijke. Maeneblusschers Ook schimpnamen voor inwo ners van grotere plaatsen als Middelburg en Goes zijn uiter aard in het overzicht terug te vinden. In de Zeeuwse hoofd stad wonen onder meer toren blussers (maeneblusschers, red.). Van der Heide: „Daaraan zijn ze gekomen doordat de Lange Jan vier keer is afge brand, Ook gaat het verhaal dat een aantal bewoners op een nacht zo diep in het glaasje had gekeken, dat ze dachten dat de toren weer in brand stond. Maar in werkelijkheid zagen ze niets meer dan de maneschijn in de raampjes. Al vrij snel nadat ze alarm hadden geslagenkon dan ook het sein 'brand meester' worden gegeven. In Goes wemelt het van de stoepschijters. Deze betiteling is volgens Van der Heide terug te voeren op de jaloezie van omrin gende dorpsbewoners 'die nog in de modder rondbaggexxlen toen Goes al pleinen en stoepen had'. Ook de bewoners van on der meer Amsterdam en Gro ningen worden om die reden zo genoemd. De uitdrukking gan- zebekken is echter wel speciaal voor Goesenaren. Deze naam slaat op de afbeelding van de gans in het stadswapen. door René Schrier GOES - Lage gebieden in het buitengebied moeten worden aangewezen als grasland in plaats van bouwland. Dan kunnen ze dienen als bufferge- bieden in perioden van hevige regenval. In dat verband moet ook worden gekeken naar de functies van oppervlaktewa teren. Bij nieuwe landinrich tingsprojecten moet met die gedachte rekening worden ge houden. Dat is een van de con clusies in de evaluatie van het waterschap Zeeuwse Eilan den van de wateroverlast half september. Het waterschap pleit voor on derzoek naar de capaciteit van gemalen en bergingen, zoals watergangen en andere opper vlaktewateren. „Hierbij dient ook aandacht te worden be steed aan de vraag welke kans op pverlast acceptabel is bin nen maatschappelijk verant woorde grenzen en risico's en een daarmee samenhangend verantwoord kostenniveau." Sinds de fusie van de water schappen in Midden- en Noord-Zeeland is het beleid erop gericht de capaciteit van de bergingen te vergroten. Nog steeds is er échter lokaal spra ke van te weinig berging om grote hoeveelheden neerslag te kunnen opvangen. Praktische zaken Uit de evaluatie blijkt dat er toch het een en ander kan wor den verbeterd aan de manier waax'op de wateroverlast is aangepakt. Het gaat vooral om praktische zaken die mis schien op papier wel voor el kaar zijn, maar toen ze in sep tember in de praktijk moesten wox-den gebracht niet of slecht functioneerden. Zo bleken op verschillende plaatsen de zogenaamde vij zelgemalen niet te functione ren. Het waterschap heeft in Het schroefgemaal De Poel. totaal zestig gemalen, waax-- van veex-tien vijzelgemalen. Ze moesten water naar een af- voex-gebied dooi'sluizen, maar door de hoge waterstand in dat afvoex-gebied stroomde het water weer tex'ug de zoge naamde onderbemalingsge- bieden in. „In zijn algemeen heid kan gesteld worden dat zich in de onderbemalingsge- bieden de grootste pi-oblemen hebben voorgedaan", staat in de evaluatie Het waterschap concludeert dan ook dat moet worden bekeken of de vijzel gemalen kunnen wox-den om gebouwd tot pompgemalen. In grotere afvoei'gebieden en peilgebieden zullen de moge lijkheden van compaitimente- ring worden onderzocht. Bij voorbeeld in de vorm van pex-manente constructies die in geval van hoog water om hoog kunnen worden gezet. Daax-naast moet de koppeling van afvoergebieden wox-den ondei-zocht. Als het water in een afvoergebied niet snel ge noeg kan worden afgevoerd, zijn er misschien mogelijkhe den via een aangrenzend af voergebied. In september bleek verder dat klepstuwen die met kabels worden aangetrokken, bij ho ge watex-standen gevaarlijke situaties voor medewex-kex-s van het waterschap kunnen opleveren. Deze stuwen zijn tijdens de calamiteit gaan dx-ijven. Gepleit wordt voor nieuwe klepstuwen. Aan geautomatiseerde stuwen ont stond veel schade aan rxiveau- meters en elektronische on derdelen. Ze waren vaak te laag geplaatst en liepen onder water. Overstorten Op enkele plaatsen ontston den ook problemen met over- stoxten van gemeentelijke i'ioleringen. Die moeten bij wateroverlast zo snel mogelijk worden gesloten. Dit voor komt extra en onnodige over last in de bebouwde kom, om dat instromend water uit de polder via het iïool in straten foto Willem Mieras en huizen terecht komt. De voox-keur gaat uit naar een te rugslagklep of iets dergelijks als oplossing van dit pro- bleem. Het waterschap gaat ook na denken over het temgbrengen van het aantal dammen. Elke dam in een waterloop, ook al ligt er een duiker in, kan stx-emming veroorzaken en zoi-gt voor extra ondex-houd en verlies van berging. In de praktijk is verder gebleken dat de temperatuur in de gemalen te hoog oploopt als de pompen continu werken. Registx-atie van gegevens was eveneens een probleem omdat door on bereikbaarheid van stuwen en peilschalen (die trouwens ook vaak waren ondergelopen) geen informatie kon worden opgenomen. Ook de communicatie beter. Zo weet de brandweer niet wat de bevoegdheden van het wa terschap zijn. Het waterschap gaat verder met de gemeenten overleggen over vooi'lichting aan de burgers. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het weder zijds vertrouwen tussen het Middelburgse college van B en W en de ambtenarij is volledig zoek. Het college is ambitieus, maar voelt zich daarin onvol doende gesteund door de amb tenaren. Die voelen zich op hun beurt niet serieus genomen door het college, dat buiten hen om beslissingen neemt. Deze neer waartse spiraal leidt ertoe dat Middelbrug haar ambities niet kan waarmaken. Dat concludeert het bureau Be renschot, dat in opdi-acht van de gemeenteraad ondex-zoek heeft gedaan naar de gemeentelijke orgarxisatie en de verhoudingen tussen de ambtenarij en het col lege. Uit een dondei'dag gepu bliceerd x-apport blijkt dat het college meer en sneller wil dan de ambtenaren kunnen en zich slecht met de medewei-kers ver staat, maar ook dat de ambtelij ke organisatie op een groot aan tal punten ernstig tekortschiet. Olifant De richting die het college is in geslagen, kan op de steun van de ambtenaren rekenen. De aan pak deugt in hun ogen echter niet. Het college gaat als een oli fant door een porseleinkast en heeft de neiging zich te veel met bijzaken bezig te houden. Bur gemeester L. H. B. Spahr van der Hoek heeft bovendien zelf standig enkele wijzingen in de organisatie doorgevoei'd. Aan gezien zijn directe optx-eden toch al als bedx-eigend en con fronterend wox'dt beschouwd, heeft dat zijn positie geen goed Bex-enschot vindt dat van de ambtenaren wel meer flexibili teit mag worden veivvacht om in te spelen op de nieuwe eisen en ontwikkelingen. Ovei'igens noemt het bureau die ver- kx-ampte en afwachtende hou ding typerend voor Middelburg. Die bedrijfscultuur is niet iets van het laatste andei'half jaar, maar ontstaan in de jaren voor 1997, toen Middelburg weinig ambities had en zich vooral toe legde op het behandelen van lo pende zaken. Daarin is de orga nisatie dan ook nog wel goed. Externe hulp Het herstel van de verhoudin gen tussen bestuur en organisa tie is volgens Berenschot het eerste wat moet gebeuren. Het bureau stelt voor onder externe begeleiding de interne commu nicatie te verbetei-en. Verder moeten er duidelijke werkaf spraken worden gemaakt. Veivolgens moet de kwaliteit van het management worden verbeterd. Dat slaagt er niet in de vier diensten samen te laten werken, mede omdat het zelf te veel op details is gericht. Sinds Middelburg in 1991 het dien stenmodel heeft ingevoei'd, zijn daardoor vier eilanden ont staan, die alleen voor zichzelf wex-ken en hun wei'k onderling niet afstemmen. Bovendien lo pen er te veel chefs rond, waar door de organisatie te star is gewoi'den en mensen zich ver schuilen achter anderen. De gemeentesecretaris, A Kerk- hove, zou bij uitstek de man zijn om het ovex-koepelend belang te dienen. Dat lukt hem evenwel niet, omdat hij ook directeur van de dienst Middelen is. De combinatie van die functies is in de ogen van Bex-enschot te zwaai-. Bovendien functioneert de dienst Middelen nog het slechtst van allevier. De dienst speelt beleidsmatig nauwelijks een rol en laat steken vallen in het beheer en de controle van de organisatie. Berenschot vindt niet dat nu al veel energie moet worden gesto ken in een reorganisatie. Die energie is hax-der nodig om de vex-trouwensbreuk te hei-stellen. Bovendien moet worden geïn vesteerd in de organisatie, aldus Berenschot, en niet worden be zuinigd. foto Willem Mieras persoonlijk advies gegeven. Hier en daar kon zelfs al wox-den geproefd hoe het er in de px-aktijk aan toe gaat. Naast scholieren hopen de ox-ganisatoren van Loopbaan '98 de komende dagen ook werklozen, WAO'ei-s, herintreders, orn- scholers, positieverbetex-aax-s en baan- wisselaars te ontvangen. De manifesta tie in de Zeelandhallen is nog tot en met zaterdag 14 november te bezoeken. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De officier van justitie van de rechtbank in Middelburg heeft donderdag zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige voor malige Middelburger, die van diefstal en poging tot zware mishandeling wordt beschul digd. De officier had de ver dachte graag tbs laten opleggen, maar doordat de verdachte ille gaal in Nederland verblijft is dat vrijwel onmogelijk. Deskundigen menen dat de ver dachte eexx gevaar is voor de sa menleving. Tot twee maal toe werd er vanwege ernstige per- soonlijkheidstooi-nissen dwangverpleging geadviseex-d. Omdat de verdachte illegaal in Nederland verblijft, kan hij de ze straf niet krijgen. ..Maar als hij het land wordt uitgezet, komt hij toch weer terug naar Nederland en is hij alsnog een gevaar voor deze maatschap pij", meent de officier. Hoewel er in de dagvaai'ding ook sprake was van een poging tot doodslag, kon dat de ver dachte niet ten laste worden ge legd. De reden daax-van was nogal verwaiTend. In zijn toen malige woning in Middelbux-g stak de verdachte in juni met een zwaard iemand neei\ Hoe wel er van het slachtoffer bloed sporen in de kamer zijn gevon den, meent deze nog nooit op die plek te zijn geweest. Volgens het slachtoffer was hij elders door- de verdachte neergestoken. De verdachte beweert dat hij in zijn eigen huis werd bedreigd en uit noodweer handelde. De officier moest dat door een gebrek aan bewijs aamxemen. In een café in Middelburg had de verdachte, eveneens in juni, een persoon met een bierfles op het hoofd geslagen. Dit slachtoffer heeft geen aangifte gedaan. Maar omdat er getuigen wax-en en het misdx-ijf daardoor vol gens de officier van justitie was bewezen, werd de man toch een poging tot zware mishandeling aangerekend. Het twëede delict waarvoor de 27-jai-ige gisteren terecht stond betrof divex-se diefstallen. Op de vragen van rechter J. Begheijn of hij bepaalde spullen had ge stolen antwoordde verdachte voox-tdux-end ontkennend. Zijn argumenten wax-en echter vaak in strijd met eerdere politiever- klax-ingen en bovendien kon wox-den bewezen dat de compu ter, cd's en juwelen aan anderen toebehoorden. Advocaat R de Jonge vond dat er geen enkele reden was om zijn cliënt tbs op te leggen. „Ver dachte heeft dankzij medica menten zijn leven aax-dig op or de meende De Jonge. Uitspraak 25 november. Mishandeling MIDDELBURG - Een zestien jarige jongen uit Middelburg is donderdagmiddag op de Kruis weg in zijn woonplaats mishan deld door een scholier. Het slachtoffer verklaarde aan de politie dat hij een klap in zijn gezicht kreeg zonder dat er eni ge aanleiding toe was. Hij moest zich daarvoor onder behande ling stellen van een dokter en een tandarts. De politie stelt een onderzoek in. Het is aangenaam dat in dezé wereld vol wisselvalligheden mensen rondlopen die ons ze kerheden bieden. In onze na bije omgeving hebben we een man die dat doet. Hij mag graag rake opmerkingen ma ken als: 'na regen komt zon neschijn 'de mensen weten van gekkigheid niet ivat ze moeten doen' en 'lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen wel'. Dat soort wijsheden heeft een sterk kalmerende wer king. De laatste tijd heeft hij een nieuwe oude. Als hij zijn dag taak voltooid acht, ordent hij de spullen op zijn bureau, laat weten dat het voor van daag welletjes is geweest en I neemt afscheid met de verze- I kering'morgen is er weer een dag'. Dat nu biedt veel zekerheid. In dubbel opzicht. Morgen is er weer een dag en het staat vast dat die man dat bij het verlaten van de burelen op nieuw zal zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47