Langel laat haar gevoel spreken Bij Mevo'80 leeft volleybal weer Trainers Crucq en Van de Griek zijn de wanhoop nabij imazone runt Bruse manege en rijdt verdienstelijk op concoursen vooruitzicht BC Zierikzee nu al het te kloppen team tussen burgh en bru oor Frans Evers RUINISSE - Ingrid Langel loet' manege Aqua Delta op laar eigen manier. Dat wil zeg en dat ze vooral op gevoel met iaar paarden omgaat. Er zijn een vaste regels. Langel loopt's ichtends vroeg de stallen in en tijkt al haar paarden bij wijze an spreken in de ogen. Pas dan leslist zij met welk paard ze het terst aan de slag gaat. Vaste re- els zijn er ook niet tijdens de essen. Van rondjes zomaar ach- er elkaar gezellig op een paard ntten is bij een les van Langel ;een sprake. Een lesuur bij Lan- jel betekent voor de ruiter een 'hard werken'. Paard en rui- er weten inmiddels dat Langel n Aqua Delta aan de bak is. (Het enige waar ik in het begin in moest wennen was een ma- ïege runnen. Lesgeven, paar- len trainen en dergelijke, daar iad ik ervaring in. Een bedrijf unnen, dat was een andere taak." Langel voelde zich vorig aar juli een beetje in het diepe Jressuurtoppers geven clinic op manege Bruse gegooid", vertelt zij terugkij kend op haar eerste stappen als 'bedrijfsleiderMet hetzakelijk inzicht van vader en de hulp van moeder echter voelde de 25-ja- rige amazone zich snel thuis in Bruinisse. „Ik kende de manege in Bruinis se nog uit mijn jeugd. Ik was er als meisje op ponykamp ge weest. In de tijd dat Kees-Jan van de Graaf hier de eigenaar was. De beslissing om hier te gaan werken was gauw geno men." Opvoeding BRUINISSE - Morgenochtend ien uur is er een dressuurclinic Dp manege Aqua Delta in Brui nisse. Rijvereniging De Greve- ingen - vroeger Pony- en Paar- denclub Schouwen-Duiveland viert daarmee haar tienjarig lestaan. Jestuurslid Ingrid van Driel is ;r trots op dat toppers als Bar- iara en Mischa Koot samen met ngrid Langel de clinic verzol en. Zij hoopt dat Barbara en lischa naar Bruinisse komen net hun Grand Prix-paarden. loewel er op dit moment slechts 3 paardenliefhebbers lid zijn -an de vereniging, is de belang- telling voor de dressuursport ip Goeree-Overflakkee en iehouwen-Duiveland groeien- e. )nlangs hebben zich zes nieuwe leden gemeld bij Rijvereniging De Grevelingen, zegt Van Driel. lefhebbers van de dressuur op topniveau kunnen morgen voor vijf gulden in manege Aqua Del- la hun hart ophalen. ZIERIKZEE - Het eerste team van badmintonclub Zierikzee reist morgen af naar Zuid-Beve land, waar het tweede team van Netwerk uit Kapelle de tegen stander is. Het Zierikzeese vier- vorig seizoen gedegradeerd uit de landelijke vierde klasse, is na een prima seizoenstart in middels de torenhoge favoriet voor het behalen van de titel in de eerste klasse B. Het is nog vroeg in de competitie maar aan een kampioenschap wordt stiekem al gedacht in Zie rikzee. „Voorzichtig wel ja," spreekt Frans Koopman. „Maar eigenlijk was dat ons streven al toen we vorig jaar degradeer den," voegt de speler er aan toe. Met zijn teamgenoten Jolanda van Groningen, Mirelle van dei- Have en André Verloo vindt hij het verschil ten opzichte van af gelopen seizoen groot. „Het machtsverschil is heel goed merkbaar, dit is een hele stap te- j. Vooral de vrouwen krijgen minder tegenstand, de mannen wel wat meer als de vrouwen. Maar het tempo ligt gewoon langzamer dan in de vierde klasse," concludeert Koopman. Na de partij tegen Netwerk 2, dat ongetwijfeld jacht zal ma ken op de koploper, volgt er een periode van een maand waarin door de hoofdmacht van BC Zierikzee geen wedstrijden in competitieverband gespeeld worden. Koopman: „De eerste klasse is opgesplitst in tweeën. We spelen dit seizoen ook maar tien of twaalf wedstrijden en zijn ook al later begonnen." Het is dus zaak om ook na zaterdag in het ritme te blijven om de kampioensaspiraties waar te kunnen maken. Bij Avanti Van het Zierikzeese viertal, dat zelf als team op woensdagavond in Middelburg bij Avanti oefent, trainen Frans Koopman, Mirel le van der Have en André Verloo de jeugd van BC Zierikzee. Aan trainingsarbeid dus geen ge brek. Koopman: „We zullen wellicht nog een keer op zater dag afspreken maar niet iedere week. De een zit soms met stu die, de ander met werk." Met BC Zierikzee gaat Frans Koopman de goede kant op maar volgens blonde speler kan het team zichzelf nog verbete ren. „Het samenspel is nog niet zoals twee jaar geleden. Toen speelden we ook in deze klasse." En ook toen werd het eerste team van BC Zierikzee kampi- Langel viel midden in het toe ristenseizoen met haar neus in de boter. Het was van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat paarden liefhebbers uit binnen- en bui tenland dressuur- en spring- vaardigheden bijbrengen. Nu de groepslessen vooral in de avonduren en op bepaalde vaste tijden overdag plaatsvinden, is Langel vooral bezig met de opvoeding, begeleiding en trai ning paarden. Een Duitse toe rist was zo onder de indruk ge komen van de werkwijze van Langel dat hij zijn paard meteen een maand in de stallen van Aqua Delta liet staan. Met het beleefde verzoek of Langel het paard een maand wilde trainen. „Op dit moment heb ik twaalf paarden in de africhting. Er zij n paarden bij die nog zadelmak moeten worden gemaakt." Za delmak maken? „Paarden die nog nooit onder een zadel geze ten hebben, moet je dan leren wennen aan het zadelDe trai ning van een paard duurt ge- middels een half tot anderhalf uur. „Maar ik werk niet volgens een vast schema. Ik weet van te voren niet wat ik met een paard ga doen. Pak ik eerst een mak kelijk paard of eerst een moei lijk paard? Van tevoren weet ik dat niet. Het hangt een beetje af van het paard en mijn bui." Bij de koop van haar eigen wed- strijdpaarden heeft Langel haar gevoel ook laten spreken. „Je valt op kleur, een hoofd, een be paalde uitstraling. Dat soort za ken speelt zeker een ix>l. Je weet eigenlijk niet wat een paard kan en wat er in zit. Over mijn eerste paard Zarthan vertelde de eige naar 'een beetje dressuur maar meer niet.' Als je dan dagelijks met zo'n paard bezig bent, blijkt er veel meer in te zitten. Zarthan Ingrid Langel maakt naast het runnen van manege Aqua Delta tijd om met haar paard concoursen te rijden. foto Marijke Folkertsma heeft het in vijf jaar tijd van B- niveau gebracht tot Pleasing George (het op twee na hoogste nationale dressuumiveau)." Naast liefde op het eerste ge zicht is er tussen Langel en haar paarden ook een emotionele band. Zarthan, haar eerste paard bijvoorbeeld, gaat on danks veel blessures, een kunst pees en dergelijke nooit meer weg. „Hij blijft, bij mij zo lang hij nog leeft." Ook een 'leuk' paardje dat misschien nog wel eens eenmetertje hoog zou kun nen springen, was haar tweede paard Eurolux. „Het is 1.60 me ter geworden," zegt Langel met een brok in haar keel. Eurolux lijdt namelijk aan een ernstige vorm van artrose en zal dus waarschijnlijk moeten worden afgemaakt. Het schrikbeeld van iedere paardenliefhebber dat Langel zeer aangrijpt. Met het oog op de eigen sportie ve toekomst werkt Langel op dit moment hard met Izmir. Een paard dat zij zo'n drie jaar gele den had gekocht voor de com mandantencursus omdat haar eigen paarden op dat moment geblesseerd waren. Echt tevre den was Langel aanvankelijk over haar Izmir niet. Zij bood hem regelmatig te koop aan. Maar niemand wilde er twaalf duizend gulden voor neertellen. „Dan ga ik er zelf mee aan de slag, dacht ik toen. Nu blijkt het paard een topper te zijn! Als hij gezond blijft en met een beetje geluk dat is het een paard voor Grand Prix-niveau." Aanleg Orq te merken dat een paard het heeft, is moeilijk te zeggen. „Maar op een gegeven moment begint hij te 'lopen'. Daar wil ik mee zeggen dat het paard beter begint te bewegen. Hij pakt het makkelijk aan. Hij gaat sluiten, meer verzamelen." Allemaal ruiterstermen die Langel op verzoek samenvat met 'het paard heeft aanleg.' „En dat is een heerlijk gevoel als je dat merkt. Het gevoel van 'ik heb het toch maar voor elkaar ge kregen'." Wat betreft dressuur- niveau draait Izmir op dit mo ment ZZ-zwaar. En het mooiste moet volgens zijn trainer nog komen. Ondanks een overvol werkprogramma, zijn de wed strijden Langels lust en leven. Eens per week neemt zij een uur les om zelf op wedstrijden beter te kunnen presteren. Na ooit een keer dressuurkam- pioen van district Zuid-West en reservekampioen van Neder land in de ZZ-klasse te zijn ge worden werkt Langel aan meer. Is er een einddoel? „Nee, want met paarden raak je nooit uitge leerd," zegt de veelzijdige ama zone met een glinstering in haar ogen. Routinier Gerrit van Splunder plakt er nog een paar jaar aan vast door Peter Godrie ZIERIKZEE - Arie de Krey en Gerrit van Splunder, respec tievelijk trainer en speler van het eerste mannenteam van volleybalvereniging Wea/Me- vo'80, filosoferen wel eens over de toekomst van de derdedivi sionist. Een keer liet de Goese coach de woorden 'tweede di visie' vallen. Gerrit van Splun der stuiterde van verbazing bijkans achterover. 'Maak ik dat mee?', vroeg de op leeftijd (34) rakende volleyballer. Arie de Krey knikte, want binnen twee a drie jaar moet Mevo'80 dat stapje hoger maken. Tweede divisie? Wie binnen Mevo'80 had daar tot een jaar terug aan durven denken, laat staan hardop durven zeggen. In twaalf maanden kan er na melijk veel veranderen en dat geldt zeker voor de Zierikzeese volleybalclub. Op recreatief gebied heeft de vereniging met een bloeiende en gezellige competitie op vrijdagavond al jarenlang niets te klagen, maar met het 'echte' volleybal, de NeVoBo-competitie, ging het vorig seizoen bijna mis. Oké, er was een eerste man nenteam dat zich ontpopte als een degelijke middenmoter en in de tweede competitiehelft alle toppers versloeg. Ook oké was het kampioenschap van het tweede mannenteam. Maar het leefde allemaal niet zo, er was geen elan in de club en de trainingen in een speelzaaltje in Dreischor begonnen toch aardig te vervelen. Geen sfeer, helemaal niets. Hoewel het sportief dus niet eens zo slecht ging met de Me- vo'80-mannen, twijfelde Ger rit van Splunder in die tij d over zijn volleybaltoekomst bij Me- vo. Alle omstandigheden er omheen gaven hem weinig energie ermee door te gaan. Gelukkig voor hem en de club werd onder leiding van de nieuwe voorzitter en knots gekke volleybalman Gerard Janse de boel op de rails gezet. En, de Mevo'80-trein lijkt in derdaad het goede spoor te hebben gevonden. Trotse aanvoerder Het is maar goed dat Gerrit van Splunter is opgestapt (op de trein), anders had hij de suc cessen van tegenwoordig niet na kunnen vertellen. Zijn ploeg, waarvoor hij al achttien Gerrit van Splunder (midden): al achttien seizoenen een waardevolle volleyballer voor Mevo'80. seizoenen uitkomt, is de trotse aanvoerder van de ranglijst in de derde divisie H. Vijf wed strijden gespeeld, dertien pun ten. Op de jongste speeldag, vorige week zaterdag, gi'eep de Zierikzeese die positie. Met maar liefst 3-0 versloeg Mevo'80 Atak'55 uit Waspik, toen nog koploper. Volgens Gerrit van Splunder lag het breekpunt in de eerste set. De oude lijstaanvoerder kreeg vier mogelijkheden om het eer ste bedrijf uit te maken, maar slaagde daar niet in. Mevo'80 was beter in' benutten van de kansen en sloeg met 16-14 toe. De tweede en derde set waren vervolgens een formaliteit. Al te veel problemen zijn de volleyballers van Mevo'80 niet tegengekomen in de competi tie. Thuis tegen De Sterre uit Zuiddorpe werd het 3-0. „We hoefden geen goed niveau te halen om te winnen", zegt Ger rit van Splunder. Het Tilburgse Sarto/Pelikaan werd met 3-1 aan de kant gezet. Gerrit van Splunder: „In die wedstrijd is de goede vorm gekomen." Met dezelfde cijfers moest Rijn mond 4 uit Schiedam eraan ge loven. „Dat is een lastige te genstander. Je weet nooit wat je moet verwachten. Dan heb ben ze ineens goede jeugdspe lers, of mensen uit het eerste teruggehaald." Beledigen De enige twee verliespunten komen uit de eerste competi tiewedstrijd van het seizoen, uit tegen Sliedrecht Sport (3- 2). „Het was de minste wed strijd van ons", kijkt Gerrit van Splunter terug. „De tegen stander gebruikte alle midde len, zoals het bewei'ken van de scheidsrechters en onder het net door beledigen. Dat heeft onze prestatie nadelig beïn vloed." Gekeken naar de positie op de ranglijst mag Mevo'80 de doel stelling - handhaven en op lan ger termijn doorgroeien met het inpassen van jeugdspelers - gerust eens bijstellen. „De doelstelling erin te blijven, is heel reëel", grapt Gerrit van Splunter. Rek Het is helemaal niet zo gek dat Mevo'80 omhoog kijkt. Met routinier Gerrit van Splunter ligt de gemiddelde leeftijd van het team nog onder de 26 jaar. Er zit dei'halve voldoende rek in de volleybalploeg. Neem daarbij de toevoeging van jeugdspelers, waarvan Feny Reedijk het eex-ste voorbeeld is, en het is helemaal niet zo gek dat Arie de Krey het met Gerrit van Splunder over tweede di visie heeft. Doordat de jeugd ei-aan komt. wordt de selectie van Mevo'80 breder en heeft de coach meer mogeüjkheden. Invallers kun- foto Marijke Folkertsma nen namelijk meteen mee draaien in het systeem. Boven dien zijn de vaste krachten sterker geworden. Gerrit van Splunder: „Amaud de Graaf staat goed op de buitenkanten te spelen en Peter Langerak is beter dan andex'e jax-en." Zelf heeft Gerrit van Splunder nauwelijks aan waarde en kracht ingeboet. Zijn goede optreden valt minder op omdat anderen ook opvallend px-este- ren. „Het hangt niet meer van een pei-soon af", vertelt Gerrit van Splunder, wetende dat hij de afgelopen jaren de man was waar veel om draaide. Zijn er varing en routine zullen anders hard nodig zijn. De komende twee weken proberen Spivo (nummer drie) en WS'92 (nummer vier) ongetwijfeld Mevo'80 van de tx-oon te stoten. Gerx-it van Splunder blijft nuchter als altijd. „Ik denk niet dat we meedoen voor het kampioenschap." door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - Als komend weekeinde eindelijk weer eens een volledige eompetitieroixde kan worden gespeeld, staan de Schouwse ploegen in ieder ge val voor het merendeel op scherp. Echter, zowel in Nieu- werkerk als Kerkwerve zijn de trainers zwaarmoedig gestemd. Hugo Crucq (SKNWK) weet het niet meer. Joost van de Griek (WIK) is een en al pessimisme. Zondag verwacht Zierikzee een moeilijk duel in en tegen Ter- neuzen. En Renesse px-obeert moed te putten uit de recente winst. Na de kwalijke ooiwassing van afgelopen zaterdag tegen VCC'68 (8-0 verlies) zit SKN- WK-ti-ainer Hugo Crucq in een diep dal. „Ik weet het niet meer", verzucht hij. Het kostte hem twee dagen om tot de slot som te komen dat de slechte prestaties van de laatste weken een mentale kwestie betreft. „Twee keer gaat een verdediger wel mee met zijn vent, maar de derde en vierde keer niet. Dan ontstaat er een overtal en komen de kansen voor de tegenstander. En er wordt gedekt op tien tot vijftien meter afstand. Daar verlies je wedstrijden door.De ze week is Crucq in gesprek ge gaan met zijn spelers. Hij hoopt dat zij morgen in de thuiswed strijd tegen SSV 'negentig mi nuten lang het gras opvreten'. DFS-trainer Max-cel de Nijs pi'obeext, voor morgen tijdens de thuiswedstrijd tegen Hein- kenszand, moed te putten uit het duel van vorige week tegen koploper Meeuwen. „We heb ben uiteindelijk met 2-1 verlo ren, maar we gingen gelijk met ze op. Een 1-1-gelijkspel had naar mijn idee de verhoudingen beter weergegeven", vindt de verantwoordelijke man. De Nijs realiseex-t zich dat de lage posi tie van dit moment, een achtste plaats, te laag is. „Wezittenleuk in deze groep, maar we moeten proberen hogerop te komen." Bijzonder slecht Ook WIK-oefenmeester Joost van de Griek is erg pessimistisch gestemd. Hij ziet het somber in voor zaterdag wanneer Colijns- plaatse Boys het Schouwse Kerkwerve aandoet. „Het gaat momenteel bijzonder slecht bij WIK. Dit is te wijten aan onvol doende arbeid. Als je wilt pres teren moet je arbeid verrichten en komen trainen. Je zou inder daad bijna zeggen dat WIK vol gend seizoen graag in de vierde klasse wilt spelen", aldus een verbolgen De Gi'iek. Zelf gooit hij evenwel nog niet de hand doek in de i'ing. „Ik blijf knok ken, maar weet dat ik dat niet alleen kan fiksen". Gelukkig klinken niet bij alle eilandelij ke clubs slechts klaag liederen. De voorganger van zaterdag vierdeklasser Brou wershaven, Pim Potappel, ver wacht moi-gen thuis tegen Vre derust geen gi'ote problemen. „Vredenxst is geen sterke ploeg", weet Potappel. Gezien de niet geringe lijst van afwezigen, namelijk zeven ba sisspelers, moet Potappel zijn completei'en met voornamelijk A-junioren. „Maar die zijn zo in te passen, want de meesten stro men over een paar jaar toch door. Als we tactisch onze taken uitvoeren hoeven we niet in de problemen te komen." De Ziexikzeese vierdeklasser Mevo, drie plaatsen onder Brou- wershaven momenteel de zesde plaats bezettend, moet op be zoek bij Chrislandia In principe is trainer Nico Schoute tevreden met een gelijkspel. „Maar het zou leuker zijn als we winnen want dan slaan we een gaatje met de concuxrentie", is zijn in nige wens. Afgelopen zaterdag, tijdens de gewonnen ontmoe ting tegen Stavenisse, is Mai-co Saman na lange afwezigheid weer ingevallen. „En dat ging best goed. Hij komt nogWel con ditie te kort waax-door hij tegen geel opliep", aldus een tevreden klinkende Schoute. De laagst geklasseerde Schouwse ploeg in de vierde klasse B, Duiveland. reist moi'r gen af naar Etten-Leur waar opponent Unitas'30 wacht. De aan het einde van het huidige seizoen vertrekkende trainer Rinie Verwest benadeid de uit wedstrijd vrij optimistisch. „We gaan voor drie punten", klinkt het strijdvaardig. Niet anders dan anders is de puzzel die Ver- west ook zaterdag weer moet oplossen met betrekking tot de juiste bezetting. „Baxi van de Boogex-t is gestopt en speelt niet meer en Rob Wijnstekers heeft zijn dei-de boeking gekregen en speelt ook niet. Er moet dus weer een beroep op het tweede worden gedaan." Aanpassen De Scharendijkse elf moeten op bezoek bij koploper Zaamslag. ZSC-trainer Edwin Kriens hoopt stiekem op een punt. Hij laat morgen dan ook niets aan het toeval oveix „Ik ben er nooit voor geweest, maar morgen gaan we ons spel aanpassen aan de tegenstander. We gaan be houdend voetballen en vanuit een gesloten en compact geheel op de counter spelen", legt Kriens uit. Het overboord zetten van zijn principes is Kriens ech ter ook ingegeven vanwege personele problemen. Waai- schijnlijk moet hij zijn gehele voox-hoede missen. Zierikzee-trainer Bert Pentuxy vexwacht zondag in en tegen Terneuzen een moeilijke wed strijd voor zijn formatie. „Dat is logisch vind ik. Hoezo? Nou als je de vrijheid hebt om spelers van buiten te halen, zoals Ter- neuzen doet, kan je je ploeg ver- betex-en. Nadeel is wel altijd dat je snel onrust binnen zo'n ploeg krijgt. Ik zie toch liever zoals Ziexikzee het doet. Met eigen middelen proberen hogerop te komen. En de instelling is oké, alleen het spel is niet altijd opti maal. We scoi'en nog te weinig." Het kwakkelende Renesse trekt zondag weer het Brabantse land in. In Hoogerheide staat de uit wedstrijd tegen het plaatselijke HSC'28 op het programma. Me de door de 6-3-zege afgelopen zondag op het hoger geklasseer de Achtmaal, is trainer Nico Kind optimistisch gestemd. „De selectie is uitgebreid, waardoor de concurrentie groter is gewor den. Daar ben ik tweehonderd procent blij mee. Daarom ver wacht ik weer veel strijd. We hebben nu bewezen dat we het nog kunnen", vertelt Kind, die tegen HSC'28 wederom start met de tei'uggekeerde Rinie Rijnbei'g als laatste man. Hoewel Dreischor theoretisch gezien het water aan de lippen heeft, maakt tx-ainer Toine Tig- gelman zich geenszins zorgen. „Absoluut niet. Het verschil met de rest van de ploegen is heel klein, Wij zijn niets minder. Van wat ik tot nu toe gezien heb kan Dreischor van iedereen winnen", aldus de Dx*eister trai ner, die afgelopen woensdag tevens is begonnen als jeugd trainer bij voetbalvei-eniging Flakkee in Middelharnis. Zon dag op eigen veld, tegen SDO'63, moet het volgens Tig- gelman 'gaan lukken'. Topper Op het sportpark in Ouwerkerk staat overmorgen de topper van de plaatselijke beste voetballers tegen koploper WW'67 op het programma. Tx-ainer Jakkoo Brouwer en de zijnen benaderen de ontmoeting als een wedstrijd van de waarheid. „Ik heb WVV afgelopen zondag zien spelen. Ik ben onder de indruk geraakt. Ze spelen heel goed en hebben een groot loopveimogen. Ik hoop niet dat dat ons achterin, met de wat oudere spelers, uit eindelijk gaat opbreken. We willen natuurlijk winnen, maar het zal moeilijk worden", aldus de wat sombere vei-wachting van Bi-ouwer. Rob Wijnstekers (links), een belangrijke speler voor Duiveland, ontbreekt morgen in de wedstrijd tegen Unitas'30. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45