Waterstaat tegen extra ligplaatsen Emoties versus koele cijfers Opvanghuis terminale patiënten geopend oercn len PZC Ad Stouten BV Scepsis blijft ondanks vlotte babbels over kosten gemeentehuis De Vries-Hommes benoemd tot burgemeester van Middelharnis Helemaal uit je bloembol... bij Bolle zeeland 20 Uitbreiding jachthaven Bruinisse zou tot forse groei watersport leiden Nissan. Je blijft erin rijden. AUT0BEDRIJF VAN DUKE Fa. De Vrieze en Zn. VRIJMETSELARIJ beramans brilm CONTACTLENZEN vrijdag 13 november 1998 door Marcel Modde GOEDEREEDE - Rijkswater staat Zeeland voelt weinig voor uitbreiding van de jachthaven van Bruinisse met achthonderd ligplaatsen. Niet alleen zullen daardoor de problemen rond de sluizen en de brug bij het dorp groter worden, de dienst vreest tevens voor een forse toename van de watersport in het Ooster- scheldegebied. Meer ligplaatsen in Bruinisse zal ongetwijfeld meer scheep vaart tussen het Grevelingen- meer en de Oosterschelde tot gevolg hebben, verwacht Rijks waterstaat. En dat. zo geldt het uitgangspunt, is niet de bedoe ling. In een brief aan het Na- tuur- en Recreatieschap De Grevelingen pleit de instantie voor het opstellen van een 'bek ken-overstijgende visie' voor de watersport in de volledige Zeeuwse Delta. Nu wordt er voor ieder deelgebied nog een apart beleidsplan opgesteld. De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap reageerde donderdag in haar vergadering uiterst kortaf op het standpunt van Rijkswaterstaat. Zowel de vaste vertegenwoordiger van de dienst als zijn vervanger waren verhinderd voor de bijeenkomst in Goedereede. De bestuursle den die er wel zaten, hadden geen zin om aan de hand van 'een paar losse opmerkingen op Gids over Zak Zuid-Beveland HEINKENSZAND - Een schit terend landschap, typeerde tij delijk burgemeester van Borsele D. J. van der Zaag donderdag middag de Zak van Zuid-Beve land. Van der Zaag deed die lof zang in Heinkenszand tijdens de presentatie van het Zakboek, waarin het gebied wordt be schreven. Zakboek is een, door Ad de Jong geschreven, uitgave van Waar devol Cultuur Landschap (WCL) waarin verschillende kenmerken van de Zak van Zuid-Beveland uitvoerig wor den belicht. Onder meer de eer ste nederzettingen en dijken, soorten landschap en soorten dijken komen in het boekje - voorzien van foto's - aan bod. een velletje A-4' een discussie te voeren, zo zei wethouder C. Veerhoek van Schouwen-Dui- veland. Het epistel werd voor kennisgeving aangenomen en het concept-beleidsplan 1998- 2008 ging zonder verder op- of aanmerkingen de molen in voor definitieve vaststelling. Gepikeerd Veerhoek reageerde buiten de vergadering om hevig gepikeerd op de handelswijze van Rijks waterstaat Zeeland. „In 1995 is het beleidsplan voor het Ooster- scheldebekken vastgesteld. Daaruit kwam naar voren dat het gebied moest worden ont zien. Dus als er gedacht werd aan uitbreiding van ligplaatsen ten behoeve van de watersport, dan moest de aandacht op de randmeren worden gevestigd. Nu doen we dat als Grevelin genschap en dan begint Rijks waterstaat plotseling het omge keerde te roepen. Omdat zo de druk op de Oosterschelde groter wordt. En dan moeten we ook ineens de Zeeuwse delta in z'n totaliteit bekijken. Terwijl er in het kader van de alom uitgedra gen gebiedsgerichte benadering recent een nieuw beleidsplan voor de Oosterschelde is vastge steld voor de duur van tien j aai en wij voor een zelfde periode net een sooidgelijk plan hebben aangenomen voor de Grevelin gen. Die gebieden hebben elk hun eigen karakter. Die moet je niet op een grote hoop gooien. Aan dit soort opzetjes van Rijkswaterstaat doe ik dus mooi niet mee!" Landschapsvisie In de brief benadrukt Rijkswa terstaat tevens dat bouwen op en rond de waterkering in af wachting van het nog nader te formuleren beleid van de rege ring, uit den boze is. Daarnaast wordt de voorkeur uitgespro ken voor opstelling van een landschapsvisie aan de hand waarvan mogelijke initiatieven tot bebouwing rond de Greve lingen kunnen worden getoetst. Wat volgens de overheidsin stantie ook niet simpel ter zijde mag worden geschoven is dat de door het (financieel weinig draagkrachtige) schap gewen ste extra scheepvaartsluis niet is opgenomen in de meerjaren begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Met spandoeken werd in het dorpshuis van Nieuwerkerk het protest tegen sluiting van Dol-Fijn kracht bijgezet. foto Marijke Folkertsma Ruim 2400 handtekeningen overhandigd voor behoud zwembad door Ali Pankow NIEUWERKERK - 'Nieuwerkerk zonder bad is een boom zonder blad', '25.000 zwemmers per jaar vinden het Dol-Fijn' en 'gaan na de Dol-Fijn ook onze kinderen kopje onder?'. Dat waren enkele kreten op de spandoeken aan de wanden van het dorpshuis in Nieuwerkerk donderdag avond tijdens de vergadering van de dorpsraad. Ongeveer driehonderd mensen waren daar bijeen om het gemeentebestuur dui delijk te maken dat de Duivelandse bevol king de voorgenomen sluiting van zwem bad Dol-Fijn in Nieuwerkerk bestrijdt. Voorzitter M. Overbeeke van de dorps raad Nieuwerkerk bood wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg een pakket met 2407 handtekeningen aan van mensen die pleiten voor het behoud van Dol-Fijn. De wethouder zegde toe deze betrokken heid van de bewoners bij hun zwembad binnen het college van burgemeester en wethouders onder de aandacht te bren gen. Verder kon ze niet gaan. „Ik ben niet gekomen om met u te onderhandelen. Het voorstel tot sluiting ligt er en de uiteinde lijke beslissing wordt door de gemeente raad genomen", aldus Berrevoets. Ze gaf wel een toelichting op de noodzaak voor de gemeente om te bezuinigen en op de ar gumenten die tot het voorstel tot sluiting van Dol-Fijn hebben geleid. Cijfers Koele cijfers in een onderzoek door het bureau Marktplan wijzen uit dat Schou- wen-Duiveland een teveel aan vierkante meters zwemwater heeft in verhouding met het aantal inwoners. Dol-Fijn is al leen een instructiebad, zwembad Onder dak in Zierikzee biedt meer gebruiksmo gelijkheden. Tot 2007 is een flinke afname van jeugdige gebruikers te verwachten. De concurrentie van commerciële zwem baden op Schouwen-Duiveland is aan zienlijk. Verder wordt een flinke stijging van de energiekosten voorzien en zullen er dure maatregelen getroffen moeten worden wegens strengere veiligheidsnormen. „Wij kunnen het ons als gemeente niet permitteren om op termijn twee zwemba den open te houden", aldus wethouder Berrevoets. De gemeente moet de voorzie ningen na de herindeling op een groter ge bied afstemmen, maar Berrevoets zei te beseffen dat efficiëncy af en toe pijn kan doen. Veel begrip voor deze argumenten was er niet bij de boze Nieuwerkerkers. „Geef dat zwembad aan ons terug, dan houden we zelf een geldinzameling om Dol-Fijn open te houden", luidde één van de vele emotionele reacties. Woordvoerster Jos Flikweert van de actiegroep Behoud de Dol-Fijn becijferde de extra kosten voor het schoolzwemmen voor de gemeente als er straks naar Zierikzee moet worden ge reden. De bewoners van Nieuwerkerk willen, volgens haar, centraal staan in het beleid van de gemeente. „Op een gemeen tehuis met glooiende driehoeken zit nie mand te wachten." door Ali Pankow NIEUWERKERK - Dat 43,5 miljoen gulden een heel bedrag is, wilde wethouder C. Veerhoek niet ontkennen. Of het teveel is voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis voor Schouwen- Duiveland was een heel ander verhaal donderdagavond tij dens de vergadering van de dorpsraad in Nieuwerkerk. Wethouder Veerhoek en ge meentesecretaris M. Sas gaven een toelichting op de plannen voor de bouw van dat nieuwe gemeentehuis. Veerhoek en Sas wisselden in een vlotte duopresentatie hun betogen af. Met lichtbeelden ga ven ze een overzicht van hoe moeilijk het is om met zes fami lies in één huis te gaan wonen. Toch was gezamenlijke huisves ting voor een goede start van de nieuwe gemeente een belangrij ke voorwaarde. Het tijdelijke gemeentehuis aan het Hat- fieldplein moet echter eind 2001 verdwenen zijn. Vergelijkingen Het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee moet naast burge meester, wethouders en raadsle den plaats bieden aan 325 per soneelsleden en uiteraard aan de burgers. De werkelijke bouwkosten bedragen 25 mil joen gulden, benadrukte wet houder Veerhoek, maar in de be groting van 43,5 miljoen is volgens hem met 'alles' reke ning gehouden: terrein afwer king, bouwrente, ontwikke lingskosten, leges en interieur. Vergelijkingen met andere ge meenten gaan daarom, volgens hem, vaak mank. De exploitatielasten zullen 3,2 miljoen guldenper jaar gaan be dragen. Volgens Veerhoek is dat evenveel als wat de gemeente nu moet opbrengen voor de tijdelij- ke huisvesting en de oude ge meentehuizen samen. „Dat maakt dus geen verschil", aldus de wethouder. RPF-gemeente- raadslid J. A van de Berge pa reerde hem echter op dat punt. „Veerhoek vergeet erbij te ver tellen dat de gemeente voor de exploitatielasten van de tijde lijke huisvesting compensatie van het Rijk krijgt. Die vervalt straks en het verschil moet dus wel degelijk betaald worden." Sas en Veerhoek bleken met hun gloedvol betoog over duurzaa bouwen, belang van goede prt sentatie en noodzaak van rese veruimte niet iedereen te km nen overtuigen. Slechts enkeling zei het allemaal 'om zettend mooi' te vinden. Vei anderen toonden zich sceptiscl 'Komen er echt geen tegenvai Iers?" en 'gaat de onroerendgoe belasting er niet door omhoog! waren vragen die naar vore kwamen. „U kunt u zaakjes goed verkc pen", hield Janneke Doelema de wethouder voor. Zij vond oc danks de toelichting 43,5 mil joen gulden dik tegenvallei „Het kan best goedkoper. Al d. driehoeken kun je toch allee maar vanuit een helikopter te gelijk zien." Drukte op het kantoor van Calando in verband met de officiële opening. Te zien zijn onder meer (vlnr) burgemeester Sinke van Goedereede en burgemeester Boonstra van Dirksland en zijn vrouw. foto Marijke Folkertsma door Maria Evers DIRKSLAND - Het tehuis voor terminale patiënten Hospice Calando in Dirksland is donderdag officieel ge opend. Directeur E. D. Boer van OZ Zorgverzekeringen verrichtte de officiële plech tigheid door een naambordje met 'Calando' op te hangen. Hij werd bijgestaan door ds. M. J. Paul. Deze gezamenlijke inspanning symboliseerde voor velen de samenwerking van alle betrokken instanties om hospice Calando te reali- De opening werd gekoppeld aan een symposium over zoge heten pallialieve zorg en ge neeskunde. Hieronder vallen behandelingen waarbij de pa tiënt niet geneest, maar wel de pijn kan worden verzacht. Al in juli opende Calando, twee geschakelde woningen in een nieuwbouwwijk in Dirksland, haar poorten voor de eerste bewoners. Algemeen coördinatrice van Calando J. Koningswoud toonde zich blij met de officiële opening. „Het is niet zo dat we vanaf juli ille gaal bezig zijn geweest. Wel hebben we gaandeweg veel moeten bijstellen. We moeten steeds kritisch blijven kijken en ons kwetsbaar opstellen", gaf ze aan. „Wat we aanbieden is huiselijkheid en diepe men selijke bewogenheid met el kaar. Door het contact met mensen in hun laatst levens fase moeten wij ook onze ei gen eindigheid erkennen. Dit werk is geestelijk zwaar. De sprekers op het symposium dat volgde op de opening, bo gen zich over wat palliatieve zorg is, waarom het nodig is en wie het moet betalen. Ver schillende sprekers gaven hun visie, waaronder de oncoloog en buitengewoon hoogleraar palliatieve zorg van de Eras mus Universiteit proffessor J. E. Ellershaw en Z. Zyclicz, internist oncoloog en advi seur en stimulator voor de palliatieve ontwikkelingen in Dirksland. Uitstraling P C. van der Velden, die als medisch coördinator en me deoprichter van Calando sprak, benadrukte de uitstra ling van kennis die een hospi ce als Calando kan hebben op de gehele regio. Aangezien Calando verbonden is aan het Kenniscentrum - Palliatieve Zorg Rotterdam van de Eras mus Universiteit kan alles wat in de praktijk van Calan do geleerd wordt, gebruikt worden voor verder onder zoek. Het zijn vooral de medisch on cologen en verpleeghuisart sen geweest die aan de ont wikkeling van de palliatieve zorg hebben bijgedragen. Niet alleen de lichamelijk pijn wordt bestreden. Ook de psy- cho-sociale problemen wor den meegenomen. De mens staat centraal en ook zijn vrienden en familie hebben een belangrijke plaats in de laatste levensfase. Daarnaast is het belangrijk het sterven te integreren in het gewone le ven. Calando is gebouwd in een nieuwe woonwijk. Op mooie dagen zijn de straten gevuld met spelende kinde ren. Steeds kwam naar voren dat iemand het beste thuis kan sterven. Als dat door omstan digheden niet kan. willen per soneel en vrijwilligers van Ca lando rust en de veiligheid bieden aan terminale patiën ten. door Marcel Modde MIDDELHARNIS De voorma lige Zeeuwse PvdA gedeputeer de G. de Vries-Hommes (54) wordt per 1 januari de nieuwe burgemeester van de gemeente Middelharnis. Zij volgt daar haar partijgenote J. G. Sleu- rink-Rabbinge op, die 1 septem ber gebruik maakte van de rege ling om vervroegd uit te treden. De Vries is sinds januari dit jaar waarnemend burgemeester van Schiermonnikoog. Sinds april 1993 stond ze aan het roer van de Friese gemeente Nijefurd. In Middelharnis werd de benoe ming van De Vries donderdag met gemengde gevoelens ont vangen. De SGP fractie van lo co-burgemeester G. Slootweg (tevens voorzitter van de ver trouwenscommissie) had in de profielschets nadrukkelijk la ten opnemen dat de opvolger van Sleurink een man moest zijn. Dat standpunt brachten ze in mei nog eens extra onder de aandacht van de Zuid-Holland se commissaris van de koningin J. Leemhuis. Slootweg wilde gisteren na het bekend worden van de benoe ming niet zeggen of hij moeite heeft met het feit dat hij ander maal een vrouw naast zich krijgt als bestuurder. „Wat ik daar van vind, is irrelevant. Waar het om gaat is dat we een goede, gedreven burgemeester krijgen. Daar heb ik alle ver trouwen in. Want ook de SGP was zeer lovend bij het afscheid van burgemeester Sleurink." De vertrouwenscommissie had drie kandidaten voorgedragen aan de commissaris. Hoe hoog De Vries op dat lijstje stond, 'doet er niet toe', stelt Slootweg. SGP-fractievoorzitter K. van de Ketterij reageerde teleurge steld. „Het valt mij wel tegen. Ik had verwacht dat er meer reke ning zou worden gehouden met de richtlijn in de profielschets. Maar aan de andere kant heb je als raad wel te maken met en je neer te leggen bij een benoeming door de kroon." Van de Ketterij liet zich tien j aar geleden bij de installatie van Sleurink in soortgelijke be woordingen uit. De SGP (met vier zetels in de raad van Mid delharnis vertegendwoordigd) is uit principe tegen vrouwen in een bestuurlijk ambt. Anders dan nu stelden toen ook coali tiegenoot CDA en Lijst Hoog- zand de eis dat Middelharnis het beste af was met een burgerva der Met name de PvdA reageerde bij monde van fractievoorzitter W. Hooijman verheugd. „Ik ben er buitengewoon tevreden over. Temeer omdat ik dit niet had verwacht. Niet dat het een vrouw zou worden, maar ook niet dat het iemand van de PvdA zou zijn. De WD is landelijk flink in opmars, dus ik had eer der gedacht dat het iemand uit die hoek zou zijn. "De Vries is de derde burgemeester van PvdA- huize op rij in Middelharnis. Gedeputeerde De Vries was van 1978 tot haar vertrek in 1993 naar Nijefurd lid van het Zeeuws provinciebe stuur, waarvan de laatste negen jaar als gedeputeerde. Januari dit jaar ruilde ze tijdelijk van Kamerlid Geluk raadt boeren vorming fonds oogstschade aan SINT-ANNALAND - Als d landbouw over een paar jaar op nieuw grote schade ondervind door wateroverlast, staat f overheid niet meer klaar om helpen. Met deze voorspelliiij benadrukte VVD Tweede-Ka merlid J. M. Geluk donderdag avond, tijdens een VVD-leden vergadering van de afdelin Tholen/Sint Philipsland, he belang dat zijn partij hecht aa de oprichting van een eige fonds om oogstschade te dek ken. Dat agrariërs door het wate veel schade hebben geleden wordt door Geluk zonder mee onderstreept. Wel meent het ka merlid dat vanuit de sector naar fondsmogelijkheden moe worden gezocht. „Want het val niet te verkopen dat je met zo' klein eigen risico wegkomt."! Zuid-West Nederland is dat ei gen risico 10.000 gulden groot In de gebieden die later zijn ge troffen, maar waar meer gerooit is, geldt een eigen risico van der tig procent. De suggestie dooi één van de aanwezigen om 'vi; fiscale regelingen gelden te re serveren voor calamiteiten geeft Geluk vooralsnog weims kans van slagen binnen het Ne derlandse fiscale systeem. stoel met haar in opspraak ge raakte collega J. Boekhoven var Schiermonnikoog. De bedoe ling was dat ze april 1999 wee- zou terugkeren -op haar oor spronkelijke post. Gisteren ze echter aan daar de nodige be denkingen over te hebben ge had, wat de directe reden was voor haar sollicitatie naar Mid delharnis. „Ik ben er in Nijefurd toch een jaar tussenuit geweesl Dan ga je nadenken of j e nog we terug wil. Eigenlijk zou dat ook niet eerlijk zijn geweest tegen over m'n oude gemeente, want over een jaar of twee was het ir verband met mijn leeftijd toch ook tijd was geweest nog één keer ergens anders te gaan kij ken." Als burgemeester van Middel harnis onderschrijft De Vrie het standpunt van de raad ovei het behoud van Goeree- Overflakkee als gebiedsdeel van Zuid-Holland. „Het feit dai ik Zeeuws gedeputeerde ben ge weest, doet daar niets aan af." Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwaringsbewijs. LidvanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111-482130 Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 f I ruitersportspeciaalzaak en hoefsmederij Hogezoom I52 - Renesse - Telefoon 0H1-461691 Loge "De Ster in 't Oosten" te Zierikzee houdt op Donderdag 19 november a.s. een inleiding over de ACHTERGRONDEN en DOELSTELLINGEN van deze bijna 200 jaar oude vereniging. Geïnteresseerd, dan bent u van harte welkom om 19.30 uur in het loge gebouw St. Domusstraat 66 te Zierikzee. Inlichtingen tel. 0111 416965/401617 Zierikzee, telefoon 0111-412029 Ouddorp, telefoon 0187-681249 Bolle biedt u een enorm assortiment. Want dit is hét moment. 11 Grevelingenstraat 17 Zierikzee DIER&TUIN Telefoon om 453777

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42