Teveel voetbalvelden op Schouwen PZC PZC Koppen laten rollen lost niks op Illegale vluchteling kan geen tbs krijgen Museumhaven krijgt van gemeente ruim halve ton noodhulp zeeland 19 Accommodaties kunnen intensiever gebruikt worden Celstraf geëist tegen drugsdealers Energieproject Reimerswaal Middelburgse jongen mishandeld Den Boon burgemeester Heiloo Gewonden bij ongeval Zuiddoi-pe Fruitverkeer weg uit dorp Verkeersmarkt vrijdag 13 november 1998 i door Peter van den Belt eZlERIKZEE - In de gemeente f Schouwen-D ui veland liggen zeker vier voetbalvelden en een flink aantal trainingsvelden te eel. Wanneer de richtlijnen van de Koninklijke Nederlandse 0 Voetbal Bond (KNVB) op de t iertien eilandelijke voetbalver- lenigingen worden losgelaten, blijkt dat enkele verenigingen te weinig leden hebben om het aantal velden op hun complex te rechtvaardigen. t J)e KNVB gaat uit van ongeveer 1 jiegen tot tien elftallen per veld. pas bij vijftien teams zou een ii vereniging aan een tweede veld moeten gaan denken. En dan i nóg alleen als de verwachting is e .dat het ledenaantal op korte ter mijn zal groeien. De bevolkings opbouw en de te verwachten huizenbouw in de nabije toe komst zijn daarbij de belang rijkste criteria. Aan de hand van deze gegevens zouden moeiteloos velden kun nen verdwijnen in Brouwersha ven, Kerkwerve en Zierikzee (twee). De gemeente zou dan aanzienlijke kosten besparen op onderhoud. De gemeentelijke sportterreinen staan voor 1999 voor ruim anderhalf miljoen gulden op de begroting. De kos ten voor onderhoud bedragen volgens J. de Jong, beleidsme dewerker accommodaties van de KNVB in Zeist tussen de tien en vijftienduizend gulden per veld per jaar. Trainingsveld ■Volgens directeur Ton Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad zou elke vereniging minimaal de be schikking moeten hebben over één veld en een ruim bemeten trainingsveld; ongeveer zoals de huidige accommodaties van Dreischor en Renesse. Volgens KNVB'er De Jong kunnen klei ne verenigingen als Dreischor, Ouwerkerk en Zonnemaire ook zonder trainingsveld toe. „Mits er gedegen onderhoud wordt uitgevoerd." Zierikzee en Mevo zouden op papier met drie velden toe moe ten kunnen. „Het sportpark ligt er al sinds 1984 en is door de toenmalige gemeente berekend op de toekomst", voert N. P. Timmermans ter verdediging aan. De secretaris van V.V. Zie rikzee denkt met de uitbreiding van de kern Zierikzee in het ver schiet niet dat er ook maar één veld te veel ligt. „Op zaterdag wanneer de jeugd van beide clubs speelt, wordt er intensief gevoetbald. Dan hebben we alle velden nodig. Wanneer we moe ten schuiven met die wedstrij den, komen de competities in de knel." Volgens KNVB'er De Jong moeten de bespelers van sportpark Den Hogen Blok ech ter met drie velden en een vol waardig trainingsveld normaal gesproken uit de voeten kun nen. Bieten Dig Vleugel, voorzitter van de Regiocommissie Schouwen- Duiveland, het overlegorgaan van de eilandelijke voetbalver enigingen, zet vraagtekens bij de rekenmethode. „De trai ningsaccommodaties zijn bij veel clubs te klein. Die zou je moeten uitbreiden. In ruimte win je dan niet veel als je velden schrapt. Wat wil je bovendien doen met de velden die teveel zijn. Ik zie het al gebeuren dat in Brouwershaven een boer er zijn bieten er op gaat verbouwen. Vergeet niet dat sommige trai ningsvelden op het eind van het seizoen in erg slechte staan ver keren. Dan moet er voor trai ning ook naar de velden uitge weken worden." De regiocommissie heeft overi gens de gemeente om een ge sprek gevraagd over het onder houd van de vele velden. Verschillende verenigingen hebben hierover klachten. De regiocommissie wil beidj ken hoe de clubs en de gemeente daaraan samen iets kunnen doen. Dorp Voetballers in Zierikzee hebben de ruimte. foto Marijke Folkertsma Volgens Timmermans leeft bij veel clubs de vrees dat er de ko mende jaren enkele accommo daties gesloten moeten worden, omdat de gemeente op zoek is naar mogelijkheden om te be zuinigen. Kienhuis raadt een dergelijke ingreep de gemeente ten zeerste af. „Het verminde ren van een aantal velden zou een oplossing zijn, maar het op heffen van clubs is verkeerd. Dan hol je de kleine kernen uit en ga je voorbij aan de sociale aspecten die een vereniging bin nen een dorpsgemeenschap heeft." door Arjan van Westen MIDDELBURG - De officier van justitie van de rechtbank in Middelburg heeft donder dag zes maanden gevangenis straf geëist tegen een 27-jarige voormalige Middelburger, die van diefstal en poging tot zwa re mishandeling wordt be schuldigd. De officier had de verdachte graag tbs laten op leggen, maar doordat de ver dachte illegaal in Nederland verblijft is dat vrijwel onmo gelijk. Deskundigen menen dat de verdachte een gevaar is voor de samenleving. Tot twee maal toe werd er vanwege ernstige persoonlijkheidstoornissen dwangverpleging geadvi seerd. Omdat de verdachte il legaal in Nederland verblijft, kan hij deze straf niet krijgen. „Maar als hij het land wordt uitgezet, komt hij toch weer terug naar Nederland en is hij alsnog een gevaar voor deze maatschappij", meent de offi cier. Doodslag Hoewel er in de dagvaarding ook sprake was van een poging tot doodslag, kon dat de ver dachte niet ten laste worden gelegd. De reden daarvan was nogal verwarrend. In zijn toenmalige woning in Middel burg stak de verdachte in juni met een zwaard iemand neer. Hoewel er van het slachtoffer bloedsporen in de kamer zijn gevonden, meent deze nog nooit op die plek te zijn ge weest. Volgens het slachtoffer was hij elders door de ver dachte neergestoken. De ver dachte beweert dat hij in zijn eigen huis werd bedreigd en uit noodweer handelde. De of ficier moest dat door een ge brek aan bewijs aannemen. In een café in Middelburg had de verdachte, eveneens in juni, een persoon met een bierfles op het hoofd geslagen. Dit slachtoffer heeft geen aangifte gedaan. Maar omdat er getui gen waren en het misdrijf daardoor volgens de officier van justitie was bewezen, werd de man toch een poging tot zware mishandeling aan gerekend. Het tweede delict waarvoor de 27-jarige gisteren terecht stond betrof diverse diefstal len. Op de vragen van rechter J. Begheijn of hij bepaalde spullen had gestolen ant woordde verdachte voortdu rend ontkennend. Zijn argu menten waren echter vaak in strijd met eerdere politiever- klaringen en bovendien kon worden bewezen dat de com puter, cd's en juwelen aan an deren toebehoorden. Advocaat P. de Jonge vond dat er geen enkele reden was om zijn cliënt tbs op te leggen. „Verdachte heeft dankzij me dicamenten zijn leven aardig op orde meende De Jonge. Uitspraak 25 november. MIDDELBURG- De officier van justitie van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg heeft donderdag tegen een 42-jarige Vlissinger twaalf maanden gevangenisstraf en voor een 35 jarige uit deze stad afkomstige man achttien maanden gevangenisstraf geëist. Beide mannen dealden cocaïne en heroïne vanuit een woning in de Bonedijkestraat in Vlissingen. Daarnaast worden de verdachten beschuldigd van diefstal en heling. De verdachten zeggen zelf aan de drugs verslaafd te zijn. Om hun verslaving te betalen, moeten zij zich noodgedwongen met criminele praktijken bezig houden, lieten ze rechter J. T. Begheijn we ten. KRUININGEN - Burgemeester A Vérbree en wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal geven woensdag 18 no vember het officiële startsein voor een energiebesparingspro ject op de Reimerswaalse basisscholen. 'Steek niet de draak met energie' is het motto van de actie en het is een soort wed strijd. Ouders, bestuursleden en leden van de medezeggen schapsraden hebben inmiddels een cursus gevolgd: meten en registreren. Dat is wat de kinderen ook gaan doen. MIDDELBURG - Een 16-jarige jongen uit Middelburg is donderdagmiddag op de Kruisweg in zijn woonplaats mis handeld door een scholier. Het slachtoffer verklaarde aan de politie dat hij een klap in zijn gezicht kreeg zonder dat er enige aanleiding toe was. Hij moest zich daarvoor onder behande ling stellen van een dokteren een tandarts. De politie stelt een onderzoek in. ALKMAAR - Oud-burgemeester van Veere A H. den Boon (50) is benoemd tot burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Heiloo. Den Boon was sinds februari 1997 al waar nemer in Heiloo. Van 1989 tot de gemeentelijke hei-indeling van de Walchex-se plattelandsgemeenten, op 1 januari 1997, was hij eerste burger van Veere. Daaivoorwas deCDA'erbur- gemeester van het Groningse Middelstum. ZUIDDORPE - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de pro vinciale weg bij Zuiddorpe raakten woensdagavond twee mensen gewond. Ze moesten per ambulance worden overge- bi-acht naar sti-eekziekenhuis De Honte in Temeuzen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 22.00 uui". Een 24-jarige auto mobilist reed met zijn auto de rechterberm van de weg in, pro beerde te corrigeren en schoot vervolgens de weg over om aan de linkerkant van de weg tegen een boom aan te belanden. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele moet bij deprovin- cie aan de bel trekken om te voorkomen dat het landbouwver- keer uit de fruitsector voortdurend dwars door s-Gravenpol der moet rijden. Om dat op te lossen moet de Bernhardweg tot aan de Vierwegen bij Kapelle van een autoweg veranderd worden in een zogenaamde 80-kilometer weg. Dan mag het fruitverkeer daar ook over lijden. Dat pleidooi hield donder dagavond de SGP-er J. M. Zandee in de gemeenteraadsver gadering van Borsele. Wethouder P. J. Vollaard (PvdA ver keer en vervoer) was dat met hem eens. Plij voegde er aan toe dat de gemeente het dorp '^Gravenpolder niet kan inrichten volgens het plan duurzaam verkeersveilig zolang dat fruit verkeer door de kern rijdt. KRUININGEN - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland houdt morgen, zaterdag, een verkeers markt in Ons Dorpshuis in Kminingen. Voor deze markt zijn alle instel lingen en organisaties vertegen woordigd waarmee verkeers slachtoffers te maken kunnen krijgen. Behalve de Stichting Slachtofferhulp zijn dat de ANWB, het openbaar ministe rie, de politie, het waarborg fonds, verschillende verzeke ringsmaatschappijen, de gehandicaptenraad, de whip- ■lashstichting en een letselscha- !-advocaat. De verkeersinfor- inatiemarkt is bedoeld voor belangstellenden uit heel Zee land en begint om 10.00 uur. (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer 20! weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ali Pankow Er móet wat gebeuren bij de gemeen te Schouwen-Duiveland. Het D66- gemeenteraadslid Ria Geluk verwacht dat de meeste fracties straks bij de be grotingsbehandeling zullen aangeven dat het zo niet langer kan. Haar eigen oordeel over het gemeentelijk beleid vat ze kernachtig samen: „Te veel ad- hoc, te weinig overleg, te weinig pro- ductiegericht." En wat de bezuinigingen betreft, vindt ze dat burgemeester en wethouders wel wat lukraak door hun portefeuilles zijn gefietst. De voorgestelde bezuinigin gen hadden best wat beter op elkaar af gestemd kunnen worden, vindt Geluk. „Zwembad Dol-Fijn bijvoorbeeld, misschien moet dat inderdaad wel dicht, maar als het wordt gesloten, komt er niks voor terug, dan verdwijnt er iets essentieels binnen zo'n samenle ving. Misschien kun je dan beter over wegen twee sportvelden af te stoten. Dat heeft veel minder gevolgen." De onvrede over het collegebeleid neemt toe, niet alleen bij D66, maar - constateert Geluk - bij meerdere frac ties. Of de onvrede zo groot is dat bij de komende begrotingsbehandeling kop pen zullen rollen, zegt ze niet te kunnen inschatten. Bovendien vraagt ze zich af of daarmee iets wordt opgelost. Het gaat haar vooral om een betere aanpak. In de 'commissie maatschappelij ke aangelegenheden trok u deze week hard van leer tegen wethou der P. W. Berrevoets-Ringelberg. Vindt u echt dat ze maar beter thuis kan blijven zitten? „Ach nee, dat is wat hard gezegd. Maar het is wel zo dat er weinig vooruitgang blijkt te zijn geboekt als je de welzijns- programma's voor 1998 en 1999 naast elkaar legt. Dan vraag ik me inderdaad af wat ze het afgelopen jaar gedaan heeft. Er is ongeveer niks gebeurd. Waarom is er geen overleg geweest over harmonisatie van subsidie voor het peuterspeelzaalwerk en voor de mu ziekverenigingen? De wethouder hoeft dat werk niet allemaal zelf te doen, maar wij vinden dat ze ook niet moet gaan zitten wachten totdat die ene ambtenaar eens een keer tijd heeft. Kijk naar de muziekverenigingen, die drin gen zelf ook aan op harmonisatie. Zet die mensen dan rond de tafel en kom tot overleg. Als gemeente kun je dat over leg met particuliere betrokkenen coör dineren en aansturen. Onze fractie dringt daar steeds op aan. Bij sport is het eenzelfde verhaal. Zet als gemeente iets in gang en doe iets met het overleg met mensen in het veld. Het ivas niet de eerste keer dat u de wethouder van welzijn, cul tuur en sport scherpe verwijten maakte. Enkele weken geleden wapperde u ook al even met een D66-raadlid Ria Geluk: „Hel is vrijwel onmogelijk om met wethouder Berrevoets een strijd aan te binden." foto Marijke Folkertsma motie van afkeuring. Heeft D66 openlijk de strijd aayigebonden met wethouder Berrevoets? „Nee, dat is te kort door de bocht. Wet houder Berrevoets is bovendien niet de enige verantwoordelijke. Veel dingen komen direct op haar bord, maar zijn zaken van het hele college. Overigens moet ik zeggen dat het bijna onmoge lijk is om met deze wethouder de stnjd aan te binden. Ze hoort de kritiek aan. lacht even en gaat weer vrolijk verder. Je zou toch zeggen: doe er eens een keer wat mee." In een vorig vraaggesprek gaf u aan zelf graag wethouder te zijn. Zou u het als wethouder van cul tuur, ivelzijn en sport beter doen? „Ik had bij de start van de nieuwe ge meente wel wethouder willen worden. Op de vraag of ik het beter zou hebben gedaan, kan ik natuurlijk geen ant woord geven. Ik zou wel een andere be naderingswijze hebben gekozen; veel meer overleg met a ndere instellingen en aantonen wat je daar mee doet. Je moet tenslotte nakomen wat je belooft Begin dit jaar stond D66 hele maal alleen in het pleidooi om een theatervoorziening bij het nieu we gemeentehuis. Het 'eerste ontwerp voor de bouw is gepre senteerd, maar het duurt nog on geveer een jaar voor de eerste schop de grojid in gaat. Is er toch nog een kansje voor een nieuwe schouwburg? „Ik heb begrepen dat ons voorstel dat in te." februari werd afgewezen, nu toch meer in beeld begint te komen. Dat heeft te maken met de toenemende problemen rond Mondragon. Politiek is er op het ogenblik geen aanleiding dat wij het opnieuw aankaarten. Zelf ben ik er nog steeds van overtuigd dat het, mede ge zien de financiële situatie van de ge meente, de enige kans is om op korte termijn een goede theatervoorziening te realiseren. Het kost nu misschien iets meer, maar op termijn zou het veel meer geld gaan kosten als je tenminste op Schouwen-Duiveland een schouwburg wilt handhaven. Het valt me overigens op dat op meer voorstellen van onze fractie die in eer ste instantie werden afgewezen, later weer wordt teruggekomenCommissie- en raadsvergaderingen in het gemeen tehuis bijvoorbeeld. Dat hebben wij vanaf het begin bepleit. Dan denk ik, ga dan direct wat constructiever in op on ze voorstellen. We stellen ons tenslotte positief op ten behoeve van de gemeen- door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft 56.000 gulden vrijgemaakt om de stichting Museumhaven voorlopig in stand te houden. Het geld is nodig om de kredie ten af te lossen die de stichting bij de bank heeft uitstaan. Voor zitter P. J. Huijbrecht van de stichting, die zich in het verle den herhaaldelijk beklaagde over het gebrek aan gemeente steun, heeft verheugd gerea geerd op de forse donatie. „Financieel zaten we echt moei lijk. We hebben wel eens ge dacht dat ons voortbestaan niet langer verzekerd was", aldus Huijbrecht in een eerste reactie. „We zullen het geld gebruiken om onze huidige financiële situ atie te saneren." Wethouder Veerhoek heeft het geld moeten halen uit het muse umpotje. Er wordt nu wel inge teerd op het beschikbare budget voor het prestigieuze Museum havenproject, waarvan het nog steeds de vraag is of het kan doorgaan. „Ik kon het bedrag niet uit de begroting halen. Al les wat ik nu uitgeef, kan ik straks niet meer investeren in het project zelf. Maar het is nu van belang dat de museumha ven blijft bestaan en (je schepen in goede staat blijven." Momenteel wordt alles in het werk gesteld om geld te genere ren voor een projectleider. Daarvoor is 50.000 gulden no dig, de helft is al binnen De stuurgroep Zeeland Maritiem heeft hiervoor 25.000 gulden toegezegd. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft eenzelfde bedrag aangevraagd bij het Mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. „Dat minis terie heeft altij d aangegeven dat het wil meebetalen aan de plan vorming", aldus Veerhoek. Veerhoek wil haast maken met de komst van de projectleider die voor een halfjaar wordt aan getrokken. Eerder deze week zijn in een ge sprek tussen de gemeente, de VW-Schouwen-Duiveland en de Stuurgroep Zeeland Mari tiem de functie-eisen opgesteld waaraan zo'n projectleider moet voldoen. Binnen een paar weken moet hij of zij met de werkzaamheden zijn begonnen. Veerhoek: „De projectleider moet de gesprekken voorberei den die ik met mogelijke finan ciers moet gaan voeren. Boven dien moet zo iemand het project een stevige onderbouwing ge ven. Binnen een maand of vier moet het allemaal echt in de startblokken staan." Ruim een maand geleden wilde het college het hele project Mu seumhaven-plus nog afblazen. De leden van raadscommissie grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en economische zaken staken daar een stokje voor. Er moest een betere financiële on derbouwing komen en dan za gen de verschillende fracties nog wel mogelijkheden voor het ambitieuze plan met historische scheepsbouwdemonstraties, rollenspelen en films. Advertentie }JeUas.. is hit veer Bus, t-vcgens Ac verbontving niet mogedjk kerstA'mers in onze brasserie te serveren. yftMr... Vfjij kunnen tijAens Ae kerstAagen ivei voor n verzorgen, kerst Aars A'oevre, Aiverse i^arme gcrecAten Aiverse Aesserts. onAcjaarsAag verzorgen ovij Aors A'oevre tot frf.OO uur. ~g,cL nil voor informatie OHS-ZJOgJO of faic offS-270882 Brasserie Partyservice Ockenburgh v v/d Spiegelstraat 104, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41