Kookboek bekroont Inter Scaldes PZC Gemeente Borsele leent zeldzaam handschrift uit Dansen om de zorgen te vergeten zeeland 18 Zilt en Zoetvol Zeeuwse zaligheden uit restaurant in Kruiningen ondernemend zeeland in detail Havenzicht kandidaat beste leerbedrijf 1999 Actie voor aanblij ven Europarlementariër J. Boogerd-Quaak kunst cultuur vrijdag 13 november 1998 door Rien van Reems KRUININGEN - Maartje en Kees Boudeling beschouwen 'hun boek' Zilt en Zoet, dat zij donderdag in hun restaurant Inter Scaldes in Kruiningen presenteerden, als 'de bekro ning van hun culinaire jaren'. Dat betekent overigens niet dat zij ermee op houden. Alle bij de feestelijke presentatie aanwe zige fans van 'het beste restau rant van Nederland' hadden het erover: „Jullie gaan er toch niet mee stoppen, hè? Als dat zo was dan zou het in het gastro nomische wereldje in Neder land en België als een bom in slaan." Inter Scaldes is Maartje Bou deling, een unieke vrouw die alleen bij zeer bijzondere gele genheden haar fornuis in de steek laat. Gisteren was er zo'n gelegenheid: de aanbieding van het plaatwerk Zilt en Zoet. Zeeuiose Zaligheden uit de Keuken van Inter Scaldes. Het betrof een dubbele aanbieding, 's middags tijdens een gezellige De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. lunch in kleine kring aan Wal- da Pairon, de echtgenote van Roger Souvereyns van Restau rant Scholteshof in Stevoort, en 's avonds tijdens een niet minder plezierige Teceptie aan Europees CDA-parlementari- erKaiia Peijs. Het ging er allemaal heel infor meel aan toe, zonder bla-bla, geheel in de sfeer van Inter Scaldes, een sfeer die ook spreekt uit het kookboek dat niet alleen de keuken van Maartje Boudeling recht doet maar tegelijk een ode is aan Zeeland. „Twee Zalige Zeeuwen", noemt Jan Lagrouw, die de tekst leverde voor Zilt en Zoet, de Boudelings. Maartje en Kees begonnen ruim 35 jaar geleden met het serveren van 'een een voudige pot' en zagen hun doelbewust streven naar het hoogst bereikbar^culinaire ni veau in 1984 beloond met een tweede Michelin-ster. Dat is op z'n kortst de carrière van Maartje en Kees Boudeling. In Zilt en Zoet worden de resulta- Kadowinkel Nummer Der tien aan de Paspoortstraat in Oost-Souburg viert het vijfde bestaansjaar. Morgen, zater dag houdt de winkel in houten speelgoed, houten bureauza ken en originele geschenken een actiedag. De Middelburgse Rijwielcen trale Dauwendaele is door de afdeling gemotoriseerde twee- wielers van de RAI-Vereniging uitgeroepen tot Slim-dealer van het jaar 1998. Eigenaar P. van Limbergen verdiende de ti tel met de initiatieven die hij nam om met name het onder deel ProbeerScooter, onder deel van de Slim-campagne af gelopen zomer, aan te doen slaan. Hij verkocht er twintig scooters door. Ten Tije Fitnesscentrum aan het Baskenburgplein in Vlis singen is zaterdag 21 november om 14.00 uur locatie voor de voorlichtingsbijeenkomst van de Osteoporose Stichting uit Rosmalen. Die stichting luidt maandag 16 november de Na tionale Osteoporoseweek in, tijdens welke aandacht 'wordt gevraagd voor deze botontkal- kingsaandoening waar oude ren mee te maken kunnen krijgen. Op de voorlichtings bijeenkomst in Vlissingen geven een arts, apotheker, fy siotherapeut en docent licha melijke opvoeding informatie. Aanmelding kan bij het fit nesscentrum. Ten Tije Fitnesscentrum in Vlissingen is opgenomen in de Landelijke Erkenningsrege ling Fitnesscentra, ingesteld door de brancheverenigingen en uitgevoerd door de Stich ting LERF. De stichting contro leert deskundigheid en klant houding van het personeel, hygiëne en blessurevoorko- ming en de kwaliteit van appa ratuur, ruimten en instructie. Het centrum viert de erkenning met een testweek tussen maan dag 16 november en zaterdag 21 november. Dan kunnen be zoekers er op afspraak, met korting een fitheidsprofiel la ten maken. Heineken Brouwerijen Zee land in Middelburg heeft per 16 november een nieuwe direc teur in Aad van der Wal. Van der Wal (45) was tot nu toe ver koopleider horeca bij de Heine ken Brouwerijen Stad Rotter dam. Hij volgt Lex Ritman op, die het regiodirecteurschap op zich neemt van de nieuw te bouwen vestiging van Heine ken Brouwerijen Rijnland in Noordwijk. Ritman (43) heeft het bedrijf in Middelburg ruim zès jaar geleid. Maartje en Kees Boudeling met'him boek' Zilt en Zoet. foto Willem Mieras ten breed uitgemeten. Kees Hageman fotografeerde over dag de gerechten die Maartje in haar keuken creëert en trok er 's avonds op uit om bij stemmig strijklicht beelden vast te leg gen van ambachtelijke activi teiten als het binnenhalen van de kreeftenkorven op de Oos- terschelde, het oogsten van oesters en mosselen, het lichten van palingfuiken en het snij den van lamsoren en zeekraal op de schorren. Maar ook akkers, boomgaar den en boerderijen bracht Kees Hageman inbeeld, alles in rela tie tot de rijkdom aan Zeeuwse producten en de keuken van In- ter Scaldes. Die keuken staat wijd en zijd bekend als licht en transparant en in wezen een voudig. Maar kwaliteit en vers heid van de basisproducten die Maartje Boudeling met intense zorg verwerkt, stralen van de foto's af. De tekst daarbij is kort en bondig, de recepturen zijn nergens ingewikkeld, het gaat bij Maartje Boudeling al tijd weer om stijlvolle presen tatie en vooral frappante sma ken, zoals die van de kweepeer sorbet bij de presentatie, een prachtige vondst. Walda Pai ron typeerde Inter Scaldes en het fotoreceptenboek Zilt en Zoet in een poëtische felicitatie treffend: „Streekgebonden en Zeeuws nuchter'. Zilt en Zoet. Zeeuiose Zaligheden uit de Keuken van Inter Scaldes. Recepten: Maartje Boudeling. Fo tografie: Kees Hageman. Tekst: Jan Lagrouw. Uitgever Terra. Prijs: f 79,-. ISBN 906255 847 x. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Café, frituur en eetcafé Havenzicht in Kam perland is voor de tweede maal genomineerd voor de titel Leerbedrijf van het Jaar 1999, een verkiezing die het oplei dingscentrum voor de horeca SVH jaarlijks uitschrijft. Het Kamperlandse horecabedrijf werd in januari 1998 tweede in de verkiezing. De resultaten van deze ronde worden bekend tijdens de SVH manifestatie op de Horecava, tussen 4 en 7 ja nuari in de RAI in Amsterdam. Havenzicht werd als genomi neerde geselecteerd uitdertig kandidaatbedrijven die de re gionale consulenten van SVH Onderwijscentrum voordroe gen. De jury, samengesteld uit vertegenwoordigers van socia le partners in de horeca, direc tie van het leerbedrijf 1998 en SVH, hoort dinsdag 17 novem ber in Amersfoort de presenta ties van de twaalf overgebleven bedrijven. Op grond van die presentaties wordt de winnaar bepaald. Voor Havenzicht gaan de twee leermeesters, ei genaar F. Rooijackers en be drijfsleidster W. van Geld. Havenzicht is nu vijf jaar leer bedrijf en heeft inmiddels vijf leerlingen zien slagen voor het diploma UAO voor uitvoerend horeca-ondernemer. Eén leer ling doet binnenkort herexa men. Dit jaar lopen er twee leerlingen mee in het bedrijf, dat een vaste staf van zeven mensen telt. De leerlingen brengen het be drijf ook ideeën en marktken nis, zegt bedrijfsleidster Van Geld. „We hebben als enig ho recabedrijf op Kamperland zo wel jong als ouder publiek. De leerlingen vertellen ons wat jongeren van nu aanspreekt en ze brengen ideeën naar voren waar wij ons voordeel mee doen." door Richard Hoving ZAAMSLAG - Europarlemen tariër J. Boogerd-Quaak (44) uit Zaamslag moet plaatsmaken voor jong talent. De stemad viescommissie van D66 heeft haar op een vierde plaats gezet voor de verkiezingen voor het Europees Parlement die vol gend voorjaar worden gehou den. De opiniepeilingen voor spellen maximaal drie zetels voor de democraten. De D66- fractievoorzitter in de Staten van Zeeland A Dijkwel is een actie voor de Zaamslagse be gonnen. Boogerd-Quaak, die sinds 1994 in het Europees Parlement zit, moet drie nieuwelingen onder wie oud-Tweede-Kamerlid B. van den Bos voor laten gaan. In een reactie aan de stemadvies commissie stelt ze dat de Euro pese fractie minimaal de be hoefte heeft aan een ervaren kracht. „Ook ik ondersteun van harte het streven naar vernieu wing in onze partijmaar doe te- vens een beroep op u om conti nuïteit op cruciale portefeuilles in het Europees Parlement voor de komende jaren te handha ven." Onbegrijpelijk De voorzitter van de D66-frac- tie in de Staten van Zeeland A Dijkwel noemt het onbegrijpe lijk dat Boogerd-Quaak op een onverkiesbare plaats is gezet. In een brief aan alle D66-leden in Nederland vraagt de Middel burger om steun voor haar. De actie is volgens Dijkwel nodig omdat de peilingen 'helaas niet meer dan twee zetels, hooguit drie', voor D66 voorspellen. (Advertentie) RIETPEN GALERIE Kerkstraat 16,4611 NV Bergen op Zoom Bruikbare Schoonheid van 7 november t/m 3 januari 1999 Edelsmeedkunst van JO DEN HAERYNCK (Antwerpen). Moderne keramiek van HANS WESTERWEEL (Tholen). Open: vrijdag van 14.00-19.00 uur; zat en zond. van 14.00-17.00 uur en op afspraak. Tel. 0164-2II520. Fax 0164-2II530 door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Het docu ment verlaat zelden of nooit het gemeentehuis in Heinkenszand, maar komend voorjaar wordt een uitzondering gemaakt. Voor s Levens felheid in één band, een internationale tentoonstelling over handschriften in de Ko ninklijke Bibliotheek in Brus sel. leent de gemeente Borsele twee zeldzame rollen uit van het toneelspel Lanseloet van Dene marken. Van die handschrif trollen bestaat slechts één ander exemplaar op de wereld en dat bevindt zich al in Brussel. Aij godt heere hoe magh dat sijn dat ick die overschoone sanderijn aldus int herte heb beseten. Zo begint de rol van Lanslot die staat uitgeschreven op een van de twee zeventiende- eeuwse handschriften. Of ei genlijk is het de tekst van Lan slot die staat uitgeschreven op een rol. Want de documenten maken duidelijk waar de uit drukking vandaan komt dat een acteur een rol speelt. De tekst van elke toneelspeler uit een laat-Middeleeuwse rederijkers kamer stond uitgeschreven op een lange strook papier die al declamerend werd afgerold. De gemeente Borsele bezit de rollen van Lanslot en Sanderijn uit het toneelspel Lanseloet van Denemarken. Zij komen uit de archieven van De Fiolieren, de rederijkerskamer van 's-Gra- venpolder. Lanslot en Sanderijn zijn de hoofdpersonen uit het toneel stuk Lanslot is verliefd op San derijn, maar zijn moeder vindt haar geen goede partijDoor een list deelt Lanslot het bed met zijn geliefde, waarna hij haar verstoot. Sanderijn vlucht het woud in en trouwt uiteindelijk met een andere ridder. Lanslot krijgt spijt en stuurt zijn dienst knecht Reinout uit om haar te zoeken. Bij terugkeer vertelt die hem, uit vrees dat Lanslot een oorlog ontketent om haar terug Archivaris Martin Zuidhof met een van de rollen uit Lanseloet van Denemarken. foto Willem Mieras te winnen, dat Sanderijn bij het horen van Lanslots naam het le ven liet. Dat is niet waar, maar Lanslot sterft ter plekke van verdriet. Lanseloet van Denemarken is een van de vier abele spelen die zijn opgenomen in het Hul- themse schrift, het oudste en kostbaarste handschrift van België. Aan dit document wordt van 9 april tot en met 22 mei 1999 een grote tentoonstelling gewijdin de Koninklijke Biblio theek in Brussel. Daar mogen de ruim anderhalve meter lange rollen uit 's-Gravenpolder niet ontbi-eken, vonden de organisa toren. De vier abele spelen zijn waar schijnlijk rond 1350 voor het eerst op schrift gesteld. De ver sie uit 's-Gravenpolder is een eeuw of drie jonger. „Het stuk is door de rederijkerskamer van 's-Gravenpolder in 1720 opge voerd", zegt archivaris Martin Zuidhof van de gemeente Bor sele. „Maar uit het handschrift zelf blijkt dat het eerder is opge schreven." De eerste rederijkerskamers ontstonden in Noord-Frank rijk. In de vijftiende eeuw wer den ze ook in de Noordelijke Ne derlanden opgericht. De oudste Zeeuwse kamer is Bloemken Jesse uit Middelburg. Goes telde twee rederijkerskamers. Die van 's-Gravenpolder heette De Fiolieren, *wat zoveel betekent als: de muurbloempjes. Archief Van de meeste kamers is het ar chief verloren gegaan, maar dat van 's-Gravenpolder is in de ja ren twintig door D. A Polder mans teruggevonden. Zodoen de bezit de gemeente een zeldzaam document dat alleen toen het in de jaren zeventig' in Nijmegen werd gerestaureerd geruime tijd buiten de gemeen tegrenzen is geweest. „De waar de van het stuk is niet te schat ten", aldus Zuidhof. „Het document wordt alleen uitge leend op voorwaarde dat het in dezelfde staat terugkomt. Met de Brusselse bibliotheek moet nog over een afdoende verzeke ring worden gepraat. Een voor waarde is verder dat er klimaat beheersing en goede bewaking bij de tentoonstelling zijn. An ders gaat dit document hier de deur niet uit." De handschriften zijn in Heinkens zand te bezichtigen, na afspraak met de archiefdienst van de gemeente Borsele. Gitarist Diblo Dibala met de danseressen van zijn groep Matchatcha. Congolese gitaarspeler Diblo Dibala in 't Beest in Goes door Ernst Jan Rozendaal GOES - Diblo Dibala is de vaardigste gitaarspeler van Congo. Bekende muzikanten als de Latijns-Amerikaanse superster Juan Luis Guerra en popmuzikant David Byrne, die altijd een open oor heeft voor interessante ontwikke lingen in de wereldmuziek, no digden hem uit om op hun al bums mee te spelen. Vorig jaar zette Diblo Dibala met zijn groep Matchatcha het Amster damse Paradiso op zijn kop, zaterdag keert hij voor één concert terug naar Nederland. Met zijn tienkoppige band be treedt hij het podium van 't Beest in Goes. „Ik speel geen popmuziek", zegt Dibala, cüe tegenwoordig in Parijs woont. „Ik speel soukous, een Zaïrese muziek stijl die zijn oorsprong vindt in de rumba. Het is in Afrika wel een heel populaire vorm van muziek. Wij proberen de soukous niet de mixen met Eu ropese of Amerikaanse pop muziek. Toch spelen wij wel een moderne variant, omdat we moderne instrumenten ge bruiken. Ik speel op een elek trische gitaar, ook de tweede gitaar en de bas zijn elektrisch en we hebben een drummer in de band." Als jongetje van zes begon Di bala gitaar te spelen. Hij ont wikkelde zich tot een virtuoos bespeler van het instrument. Nadat hij in Kinshasa in tal van lokale groepen had ge speeld, besloot Dibala in 1979 op 25-jarige leeftijd zijn geluk in Europa te beproeven. Aan vankelijk vestigde hij zich in Brussel. In 1987 formeerde hij de groep Loketo, waarmee hij vier albums opnam. Zijn hel dere, sprankelende manier van gitaarspelen stond daarop al centraal. In de loop der jaren heeft Dibala zijn stijl en tech niek weten te perfectioneren, wat hem de waardering heeft opgeleverd van veel collega muzikanten. Begin In 1991 begon Dibala met zijn huidige groep Matchatcha, waarvan behalve een tweede gitarist, een bassist en een drummer clrie zangers en vier danseressen deel uitmaken. „Niet alle muzikanten van Lo keto wilden hetzelfde", ver klaart Dibala de wisseling van groep. „Sommigen beschouw den het als niet meer dan een geintje. Ik dacht er serieuzer over. Ik wist precies welke mu ziek ik wilde maken. Met Matchatcha kan dat nu ook doen, want geen van de band leden werpt daarvoor een blokkade op zoals bij Loketo wel gebeurde. Toch blijft onze muziek heel gevarieerd, met alle ruimte voor iedereen in de band." Onweerstaanbaar De muziek van Matchatcha zet onweerstaanbaar aan tot swingen. „Dans is zeer belang rijk", bevestigt Dibala. „Ook de zangers dansen op het podi um. Muziek die niet dansbaar is, is wat mij betreft helemaal geen muziek. We vinden het prettig als het publiek deel neemt aan onze muziek door ook te gaan dansen, maar dat is niet noodzakelijk. Er zijn natuurlijk ook mensen die luisteren en niet dansen. Ook goed, dan valt er nog steeds ge noeg te genieten." Het doel van Dibala's muziek is om mensen blij te maken. „Wij willen een sfeer creëren waarin mensen zich prettig voelen. Als mensen dansen en zich vermaken, vergeten ze hun dagelijkse zorgen. Zeker in Afrika is dat belangrijk. Daar is het leven van veel men sen zo zwaar, dat ze de muziek nodig hebben om te vergeten. Ik zing over van alles. De el lende ontwijk ik niet, maar ik kan ook zingen over kinderen of over eten." Dibala is tevreden over het succes dat zijn groep ten deel valt in de Verenigde Staten. Europa blijft nog een beetje achter. Hij is ingenomen met de erkenning door mensen als Juan Luis. Guerra en David Byrne. „Allebei zochten ze me op na een concert. Byrne ver telde me dat hij gecharmeerd was van mijn gitaarspel en hij vroeg of ik op zijn nieuwe al bum wilde meespelen. Dus ben ik een paar dagen in de studio in New York geweest. Westerse muzikanten vallen voor mijn manier van spelen, die kenne lijk nogal bijzonder is. Zaïre, of eigenlijk moet ik zeggen Congo, is een land van gitaris ten. De manier van spelen is gevormd door de rumba en wijkt af van wat jazz- of pop gitaristen doen. Het ritme en de cadans staan .bij ons cen traal. De sologitarist speelt in dienst van de muziek, hij so leert niet om alle aandacht op zichzelf te vestigen." Concert Diblo Dibala Matchatcha, zaterdag 14 novem ber in 't Beest in Goes, aanvang 21.30 uur. „Daarmee dreigt D66, naast 4dc drie al vertrekkende Europari mentariërs, ook haar laatste i varen politica in Brussel -,Sc Straatsburg kwijt te raken. ZI fli Fout moment Het moment om alle zittenade fractieleden te vervangen is vo gens de D66-fractievoorzitt de verkeerd gekozen. „Juist in periode dat Europa voor ingri pende veranderingen staat lehv' de partij een zware verantwooi delijkheid op de schouders v; een compleet nieuw gekoziD D66-fractie." De kosten vam actie voor Boogerd-Quaak wo den betaald door de statenfra ve tie, aldus Dijkwel Op het internationale compcnt terwerk Internet circuleert e? .d; adhesiebetuiging aan het adn van Boogerd-Quaak die ondeoj tekend is door D66-raadslede afdelingsvoorzitters en state leden uit alle delen van het lam ri De leden van D66 kunnen totl december schriftelijk hun ste uitbrengen op een van de 23 pe sonen die op de voorlopige kaï didatenlijst staan. Vc bl Team kok Jobse behaalt zilveren medaille op WK LUXEMBURG - Het Neder landse landenteam van mee; i terkoks onder leiding van Mie delburger Sjaak Jobse is a, tweede geëindigd tijdens de wt reldkampioenschappen landenteams in Luxembuij Stad. Eerder deze week behaalde h- team al een zilveren plak voc het koud buffet. Ze hadde daarna nog kans om het kamp: oenschap te winnen. Het tea: uit Singapore bleek culinair de te sterk. Nederland behaald voor het warme menu, dat voc 110 personen werd bereid, w« het zilver. Beurs gerold MIDDELBURG - Een 43-jarig vrouw uit Middelburg is doe derdagochtend het slachtoffe geworden van een zakkenrollc op de weekmarkt in Middel burg. In de portemonnee zate een bankpas en geld. Goes voltooit kunstproject wijk Overzuid door Lineke Broos GOES - „Aan het einde van di jaar hopen we het project af hebben", vertelt A van Nes, che van het bureau cultuur, sport ei welzijn van de gemeente Goes Sinds 1996 is de gemeente sa men met de Mondriaanstichtin, en de bewoners van de wij Goes Overzuid bezig om kunstproject voor de wijk o[ touw te zetten. Dit project be staat uit drie onderdelen, ell bedacht door een andere kun stenaar. Het idee van kunste naar Harmen de Hoop uit Am sterdam is al uitgevoerd. Di andere twee moeten nog wordet afgerond. De gemeente Goes trekt onge veer 100.000 gulden uit voor he: project; de Mondriaanstichtin! betaalt 50.000 gulden. Maa: volgens Van Nes wordt niet het geld uitgegeven. Samen me: de stichting had de gemeente ii eerste instantie namelijk anden plannen wat betreft het kunst project. „Het idee was ommeer dere kunstobjecten, gemaak door verschillende kunste naars, in de wijk te plaatsen" zegt Van Nes. Maar omdat ééi kunstenaar al afviel omdat vol gens de bewoners zijn kunst tf vei-warrend was en omdat éér project al was uitgevoerd, is he project anders ingevuld. Vat Nes: „Omdat het nu iets klein schaliger wordt, is naar mijt mening het gehele bedrag nie: nodig om het te realiseren. Kunstenaar Norbert Radema- cher uit Berlijn heeft vöorge steld om voor ieder nieuw kinc dat in de wijk komt wonen eer munt in de bestrating aan te brengen. Het idee is al goedge keurd. Nu moeten alleen nog af spraken met de wijkvereniging gemaakt worden. Bovendien zijn de munten ook nog nie klaar. „Het handigste zou zijn als de wijkvereniging dit project als het ware adopteert", zegt de coördinator T. van den Berge. „Als er een kind wordt geboren bijvoorbeeld, dan moet er weei een nieuwe munt worden toege voegd." Deze regeling moet nog met de vereniging getroffen worden, maar volgens de coör dinator komt dit wel goed. Het derde kunstwerk wordt ge maakt door Willem Buys uil Middelburg. Hij heeft twee fo to's gemaakt van een oude poortboog. Om het contrast tus sen oud en nieuw aan te geven worden deze bij de poort aan df ingang van de wijk geplaatst De afbeeldingen moeten nog in het groot op kunststof worden afgedrukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40