Waterstaat tegen extra ligplaatsen m n SCHOONj 15.95 PZC De Vries-Hommes i wordt burgemeester van Middelharnis B en W Borsele laken kritiek voetbalclubs buiten sportraad om Schrijfster luistert feest bibliobus op VVD-er Geluk dringt aan op fondsvorming dekking oogstschade VVD Borsele wil minima ontzien 0111-402000 DEJONGEENUIJL Bison |c«l .Vochtvreter EINDELIJK IS HET DAN ZOVER!H VULJAI MEUBEL zeeland b20 Uitbreiding jachthaven Bruinisse zou tot forse groei watersport leiden Kerstmarkt in Kapelle BEGRAFENISONDERNEMING Will uitvaartverzorging nwm L, vrijdag 13 november 1998 door Marcel Modde GOEDEREEDE - Rijkswater staat Zeeland voelt weinig voor uitbreiding van de jachthaven van Bruinisse met achthonderd ligplaatsen. Niet alleen zullen daardoor de problemen rond de sluizen en de brug bij het dorp groter worden, de dienst vreest tevens voor een forse toename van de watersport in het Ooster- scheldegebied. Meer ligplaatsen in Bruinisse zal ongetwijfeld meer scheep vaart tussen het Grevelingen- meer en de Oosterschelde tot gevolg hebben, verwacht Rijks waterstaat. En dat, zo geldt het uitgangspunt, is niet de bedoe ling. In een brief aan het Na tuur- en Recreatieschap De Grevelingen pleit de instantie voor het opstellen van een 'bek ken-overstijgende visie' voor de watersport in de volledige Zeeuwse Delta. Nu wordt er voor ieder deelgebied nog een apart beleidsplan opgesteld. KAPELLE - In verzor gingstehuis Cederhof aan de Cederlaan in Kapelle wordt woensdag 18 no vember van 14.00 tot 16.00 uur een kerst- en ka- domarkt gehouden. Er worden onder meer babbelaars, bloemstukjes en oliebollen verkocht en is er een rommelmarkt. doorRenéSchrier HEINKENSZAND - Het colle ge van burgemeester en wet houders van Borsele vindt dat het overlegorgaan van de ge meentelijke voetbalverenigin gen (OOB) niet correct heeft gehandeld door direct bij het college kritiek te uiten op het sportbeleid van de gemeente. B en W van Borsele zijn verbaasd over de brief. Het OOB is verte genwoordigd in de Borselse sportraad en dat is het overleg orgaan waar de gemeente zaken mee doet. Dat staat in een brief die aan de secretaris van het OOB gestuurd is. ,,0ns college vindt het niet juist om afspraken met de sport raad op deze wijze te doorkrui sen", staat in het schrijven. B en W voegen eraan toe dat het OOB procedureel niet de juiste weg heeft bewandeld. Dat neemt niet weg - zeggen B en W - dat het college aanspreekbaar is en zijn verantwoordelijkheid neemt op het door de gemeente raad vastgestelde beleid. Het dagelijks dagelijks gemeen tebestuur van Borsele vindt sportbeoefening een belangrijk onderdeel van het maatschap pelijk en sociale leven, zo wordt gesteld. Het is echter te vroeg om nu al uitspraken te doen over de problematiek die het OOB heeft aangekaart. Momenteel - schrijft het college in de brief - De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap reageerde donderdag in haar vergadering uitex-st kortaf op het standpunt van Rijkswaterstaat. Zowel de vaste vertegenwoordiger van de dienst als zijn vervanger waren verhinderd voor de bijeenkomst in Goedei'eede. De bestuursle- door René Schrier HEINKENSZAND - De VVD in de gemeenteraad van Borsele heeft donderdagavond een po ging gedaan om de PvdA links te passeren. Bij de behandeling van de begroting voor 1999 pleitte fractievoorzitter P. C. G. F. van Opdorp van de li berale fractie er voor een mee valler van 55.000 gulden in te zetten voor de minima. Met dat geld zou het kwijtscheldings- pcrcentage verhoogd kunnen worden, was zijn suggestie. Andere fracties hadden dat plan ook wel op him wensenlijst je staan, maar kwamen daar don derdag tijdens de raadsverga- dering niet mee, omdat slechts de technisch financiële behan deling van de begroting aan de orde was. Over enkele weken wordt pas over de beleidsaspec ten van de begroting gesproken. Bouwman kon echter zijn onge duld niet bedwingen. Het pro bleem van zijn suggestie was dat de meevaller wel op het terrein van de minima ligt, maar slechts eenmalig is. Voor het voorstel van Bouwman zou structurele dekking nodig zijn en de VVD- er gaf niet aan waar dat geld in wordt een onderzoek verricht naar het sportbeleid in vergelij king met andere gemeenten. „Wij zullen uw brief op onder- delen als huur, subsidie en con- tributie naar aanleiding van dit onderzoek via de normale weg van het reguliere overleg met de sportraad afhandelen." Doorberekenen De Borselse voetbalverenigin gen zijn boos omdat B en W van plan zijn een aantal kosten, zo als OZB-belasting, reinigings heffing en waterschapslasten, van de accommodaties door te berekenen aan de verenigingen. De Borselse voetbal betoogt dat dat wel eens het einde zou kun nen zijn van een aantal kleinere voetbalverenigingen in Borsele. Ook donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering over de begroting voor 1999 kwam de kwestie aan de orde. CDA en D66 maakten opmer kingen waaruit af te leiden viel dat zij de verenigingen tege moet willen komen. Wethouder F. J. Tollenaar (SGP/RPF/GPV) verwees ook in die discussie naar de sportraad. De zaak is nog lang niet uitgediscussieerd, gaf hij aan. Hij verzette zich te gen de gedachte dat de voetbal clubs niet weten wat er met de sportraad is afgesproken. Daar waren de voetbalclubs via hun vertegenwoordiger ook bij be trokken, zei hij. den die er wel zaten, hadden geen zin om aan de hand van 'een paar losse opmerkingen op een velletje A-4' een discussie te voeren, zo zei wethouder C. Veerhoek van Schouwen-Dui- veland. Het epistel werd voor kennisgeving aangenomen en het concept-beleidsplan 1998- de volgende jaren dan vandaan moet komen. Dat was ook het probleem bij een andere opmer king die hij maakte. Bouwman constateerde name lijk dat de lastenstijging voor de Boi'selse burger de pan uit rijst. Dit jaar was er nog sprake van een stijging van 3,14 procent, maar voor volgend jaar stijgen de lasten met bijna 9 procent. De 2008 ging zonder vei'der op- of aamnei'kingen de molen in voor definitieve vaststelling. Veerhoek reageerde buiten de vergadering om hevig gepikeei'd op de handelswijze van Rijks- watei'staat Zeeland. „In 1995 is het beleidsplan voor het Ooster- scheldebekken vastgesteld. WD-fractievoorzitter vond dat schrikbarend veel en voegde er aan toe dat de gemeenteraad dat de burgers nauwelijks aan kan doen. Daar moet wat aan ge daan worden, was zijn oproep, de minima moeten gecompen- seei'd woi'den. Maar daar bleef het bij. Concrete voorstellen bleven uit, evenals de dekking voor zo'n lastenverlaging. Daaruit kwam naar voren dat het gebied moest worden ont zien. Dus als er gedacht werd aan uitbreiding van ligplaatsen ten behoeve van de watersport, dan moest de aandacht op de ï'andmeren worden gevestigd. Nu doen we dat als Grevelin genschap en dan begint Rijks water-staat plotseling het omge keerde te roepen. Omdat zo de druk op de Oostei'schelde groter woi'dt. En dan moeten we ook ineens de Zeeuwse delta in z'n totaliteit bekijken. Terwijl er in het kader van de alom uitgedra gen gebiedsgerichte benadering recent een nieuw beleidsplan voor de Oosterschelde is vastge steld voor de duur van tien jaar en wij voor een zelfde periode net een soortgelijk plan hebben aangenomen voor de Grevelin gen. Die gebieden hebben elk hun eigen karakter. Die moet je niet op een grote hoop gooien. Aan dit soort opzetjes van Rijkswaterstaat doe ik dus mooi niet mee!" In de brief benadrukt Rijkswa terstaat tevens dat bouwen op en rond de waterkering in af wachting van het nog nader te formuleren beleid van de rege ling, uit den boze is. Daarnaast woi'dt de voorkeur uitgespro- ken voor opstelling van een landschapsvisie aan de hand waarvan mogelijke initiatieven tot bebouwing rond de Greve lingen kunnen worden getoetst. Wat volgens de overheidsin stantie ook niet simpel ter zijde mag worden geschoven is dat de door het (financieel weinig draagkrachtige) schap gewen ste extra scheep va artsluis niet is opgenomen in de meerjaren- bègroting van het ministei'ie van Verkeer en Waterstaat. door Marcel Modde MIDDELHARNIS De voorma lige Zeeuwse PvdA gedeputeer de G. de Vries-Hommes (54) wordt per 1 januari de nieuwe burgemeester van de gemeente Middelharnis. Zij volgt daar haar partijgenote J. G. Sleu- rink-Rabbinge op, die 1 septem ber gebruik maakte van de rege ling om vervroegd uit te treden. De Vries is sinds januari dit jaar waarnemend burgemeester van Schiei'monnikoog. Sinds april 1993 stond ze aan het roer van de Friese gemeente Nijefurd. In Middelharnis werd de benoe ming van De Vries dondei'dag met gemengde gevoelens ont vangen. De SGP fractie van lo co-burgemeester G. Slootweg (tevens voorzitter van de ver trouwenscommissie) had in de profielschets nadi'ukkelijk la ten opnemen dat de opvolger van Sleurink een man moest zijn. Dat standpunt brachten ze in mei nog eens exti'a onder de aandacht van de Zuid-Holland se commissaris van de koningin J. Leemhuis. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Als de landbouw over een paar jaar op nieuw grote schade ondervindt door wateroverlast, staat de overheid niet meer klaar om te helpen. Met deze voorspelling benadrukte WD Tweede-Ka merlid J. M. Geluk donderdag avond, tijdens een VVD-leden- vergadering van de afdeling Tholen/Sint Philipsland, het belang dat zijn partij hecht aan de oprichting van een eigen fonds om oogstschade te dek ken. Hij ï'eageerde hiermee op een opmerking van een agrarisch ondernemer die aangaf zich in de discussie over schaderegelin gen als bedelaar te voelen weg gezet. „In de media krijg je toch het gevoel dat de boei'en er goed van afkomen en wij kunnen ons niet verdedigen", bracht zij in. Dat agrariërs door het water veel schade hebben geleden, wordt door Geluk zonder meer onderstreept. Wel meent hij dat vanuit de sector zelf naar fonds mogelijkheden moet woi'den ge zocht. „Want het valt niet te ver- kopen dat je met zo'n klein eigen risico wegkomt." In Zuid-West Nederland is dat eigen risico 10.000 gulden groot. In de ge bieden die later zijn getroffen, maar waar meer gerooid is, geldt een eigen risico van dertig pi'ocent. De suggestie door één van de aanwezigen om via fisca le regelingen gelden te reserve ren voor calamiteiten, geeft Ge luk vooralsnog weinig kans van slagen binnen het Nederlandse fiscale systeem. Varkens Evenmin positief beoordeelt hij de stand van zaken in de var kenssector, een tweede binnen de gemeente Tholen actuele kwestie. Nadat eind vorig jaar de varkenshei'stnxcturei'ing is ingezet, zijn varkenshouders Slootweg wilde gisteren na he bekend woi'den van de benoe ming niet zeggen of hij moeit heeft met het feit dat hij ander maal een vrouw naast zie; 1 krijgt als bestuurder De ver trouwenscommissie had drii 1 kandidaten voorgedragen aa: de commissaris. Hoe hoog D Vries op dat lijstje stond, 'doete niet toe', stelt Slootweg. Verheugd De PvdA ï'eageerde bij mondi van fractievoorzitter W. Hooij man vei'heugd. „Ik ben er bui tengewoon tevi-eden ovei Temeer omdat ik dit niet hat verwacht. Niet dat het eei vrouw zou worden, maar ooi niet dat het iemand van de Pvdj zou zijn. De WD is landelij! flink in opmars, dus ik had eer der gedacht dat het iemand ui die hoek zou zijn.De Vries is di dei'de burgemeester van PvdA huize op ï'ij in Middelharnis. Zi; was van 1978 tot haar vertrekir 1993 naar Nijefurd lid van he: Zeeuws provinciebestuui waarvan de laatste negen jaai als gedeputeerde. geconfronteerd met dramatisch slechte prijzen. De kans is groot meent Geluk, dat de beoogde in krimping van twintig procent nog eerder dan 2000 wordt be reikt. Dit onder druk van dt slechte financiële vooruitzich ten binnen de sector. Bovendien is het rijksbeleid nog steeds nie; op alle punten helder. Korte termijn De WD dringt daarom aan op duidelijkheid op korte termijn, iets dat hem niet door alle aan wezigen in dank werd afgeno men. „Er dreigde hier in 1991 een ï'oze invasie, er zijn toen vijfentwintig milieu- en bouw vergunningen aangevraagd Vooral voor megastallen zijn we hier bang", reageerde een in spreker. Volgens Geluk, die dagelijks te lefoontjes krijgt van in proble men vei'kerende varkenshou- ders, maken ook megabedrijveE een moeilijke tijd door. „Ik weet dat hier op Tholen een ander ge zichtspunt bestaat, maar ik wil jullie toch de andere kant van de spiegel laten zien." De komsl van megastallen naar Tholen als gevolg van de reconstructie in de Brabantse varkenshouderij sluit hij uit, omdat verplaatsing uitsluitend mogelijk is in be perkte grootte. HEINKENSZAND Wereldwintermarkt - De plaat selijke groep van Zending We- relddiakonaat en Ontwikke lingshulp houdt zaterdag 21 november een Wereldwinter markt in de kei'k aan de Dorps straat in Heinkenszand, Medewei'kers van een tiental organisaties, zoals Unicef 'en Werkgroep Roemenië, bieden de bezoekei's een gevaxïeerd assor timent artikelen voor de ko mende feestdagen. Voorts is er een boekenkraam en muziek De markt is open van 10.00 tot 15.00 uur De bibliobus in Kapelle en Reimerswaal bestaat 25 jaar. foto Willem Mieras door Jacqueline Pons-Maas RILLAND - De viering van het 25-jarig bestaan van de bibliobus in Kapelle en Reimerswaal ging donderdag voor vijf scholen in de kleine kernen zeker niet on gemerkt voorbij. In Schore kon je om ne gen uur in basisschool De Tunnel soms een speld horen vallen. Achtentwintig kinde ren in de leeftijd van vier tot en met acht jaar luisterden geboeid naar kinderboe kenschrijfster Marianne Busser. Zij las ben voor uit haar boekje 'de Ettertjes'. Meegaand in het verhaal vulden de klein tjes haar vertelsels aan met eigen kleine belevenissen. Marianne wisselde het voorlezen en vertellen af met liedjes. Zichzelf begeleidend op de gitaar zong zij teksten uit haar pas verschenen boek met cd, getiteld 'Het Grote Liedjes Boek'. Met danspasjes en gebaren wisten de kinderen de woorden direct mee te zingen. Marian ne heeft een lange lijst met boeken en kin derliedjes op haar naam staan. De meeste bekende boeken bij de kinderen waren de twaalf 'Liselotjes'. De versierde bibliobus stond al vroeg in Rilland. Een vlaggekoord van kleurige te keningen, gemaakt door scholieren, hing rond de overzichtelijke boekenrekken. Vanaf half tien werd de bus gevuld met leerlingen van de basisscholen. Zij zoch ten vooral bij de lesboeken en de kinder boeken. Invasie De bibliobus wordt altijd door twee per- sonen bemand, die de invasie van boeken wurmen goed in de hand hebben. Per ses sie komen er twintig zoekenden tegelijk binnen en op de standplaatsen komt het aantal bezoekers gemiddeld uit op zeven tig personen. Terwijl de bus van plaats naar plaats reed, bezocht Marianne Bus ser met haar wonderlijke programma de andere vier basischolen, D'n Bogerd in Waarde, De Wiekslag, De Reigersberg en de Horizon in Rilland. Volgende week zal Ellen Tijsinger dezelf de scholen bezoeken om daar met kinde ren uit de bovenbouw te praten over het schrijven en verzinnen van verhalen, het ontstaan van een boek en haar eigen werk. Onder de naam Ellen de Vries-Tijsinger schreef zij boeken over opvoedkunde en psychologie. Na tien titels besloot zij kin derboeken te gaan schrijven. Eerst wer den dit kleuterboeken en later schreef zij voor de oudere jeugd. De bibliobus is elke donderderdag op di verse standplaatsen te vinden. In Rilland van 09.30 tot 11.30 uur, in Schore van 12.40 tot 13.45 uur, in Waarde van 14.25 tot 16.15 uur en in Oostelijk van 16.30 tot 17.15 uur. Verzorging van uitvaarten over geheel Schouwen-Duiveland Blindewegll 4315 CG Dreischor Indien gewenst opbaring in ons eigen rouwcentrum te Zierikzee Voor uitvaartverzorging op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 0111-412877 UlTVAARTLEIDERS: L. M. van der Werf M. de Bruijne Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging nu met gratis extra navulzak ter waarde van 5.95 Praxis Goes A. Joachimkade 30 Tel. 0113-233220 95JAAR SCHOENMODE VAN DE REEPE! PAPECAAISTRAAT 8 - GOES S MAANDAGS GESLOTEN) Na enkele maanden van verbouwen gaan op 14 november de deuren voor u open bij: U vindt bij ons meer dan 100 fauteuils, een grote kollektie kleinmeubelen en 644- uoftOjf %2Z- 1656 - Wij nodigen u dan ook uit om onze showroom te bezoeken om alvast eens een indruk te krijgen van wat wij u kunnen aanbieden. Terwijl u lekker zit te ontspannen in een relax- of massagefauteuil of de kollektie kleinmeubelen aan het bewonderen bent zorgen wij voor een drankje of een lekker vers kopje koffie. MARJAS MEUBEL: GROTE MARKT 7 4461 AH GOES TEL: 0113-271 812 FAX: 0113-271 815 OPENINGSTIJDEN: dinsdag 10.00-17.30 woensdag 10.00-17.30 donderdag 10.00-17.30 - 19.00-21.00 vrijdag 10.00-17.30 zaterdag 10.00-17.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36