Raad eist aanleg fietspad Deltaweg 20! We willen de jeugd graag wat geven PZC Het Zakboek als ode aan de Zak Noord-Bevelandse oppositie veegt college mantel uit zeeland vrijdag 13 november 1998 b 19 Energieproject Reimerswaal Middelburgse jongen mishandeld Den Boon burgemeester Heiloo Gewonden bij ongeval Zuiddorpe Fruitverkeer weg uit dorp Noord-Bevelandse fracties manen college tot spoed Verkeersmarkt in Kruiningen Intocht Sint en Pieten in 's-Heer Arendskerke yidilli oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 00151 door Esme Soesman HEINKENSZAND - Een schitterend landschap, ty peerde tijdelijk burgemeester van Borsele D. J. van der Zaag donderdagmiddag de Zak van Zuid-Beveland. Van der Zaag deed die lofzang tijdens de presentatie van het Zakboek, waarin het gebied wordt be schreven. „Voor een groot deel van Nederland is het echter nog onbekend gebied. Ik hoop dat dit boekje aan een grotere bekendheid zal bijdragen", al dus Van der Zaag. Zakboek is een, door Ad de Jong geschreven, uitgave van Waardevol Cultuur Land schap (WCL) waarin verschil lende kenmerken van de Zak van Zuid-Beveland uitvoerig worden belicht. Ondermeerde eerste nederzettingen en dij ken, soorten landschap en soorten dijken komen in het boekje - voorzien van foto's - aanbod. Van der Zaag overhandigde de eerste exemplaren aan voor zitter van de Milieucoöperatie en oud-LTO-er Borsele M. van 't Westeinde en aan voorzitter van de LTO-raad Zeeland J. G. Meyer. Een gebaar dat, zo gaf de laatste aan, door de agrari sche sector wordt gewaar deerd. „Ik ben zo ijdel dit te zien als een blijk van waarde ring voor de landbouwsector", reageerde Meyer. Dynamiek Natuur- en cultuurlandschap blijken in de praktijk makke lijk inwisselbare begrippen, lichtte hij naderhand zijn uit spraak toe. „Maar met uitzon dering van Saeftinge is alles hier cultuur. De Zeeuwse agra riërs hebben daar altijd gepro beerd goed voor te zorgen en doen dat nu nog steeds. Wat mooi is, moet behouden blij ven, zonder dat Zeeland echter een openluchtmuseum wordt. Wij hebben in al die jaren door allerlei ontwikkelingen ook weer voor dynamiek gezorgd." Veelal vallen nieuwe ontwik kelingen ten prooi aan discus sies over de schoonheid of le lijkheid ervan in het bestaande landschap. Meyer: „Maar wat mooi en lelijk wordt gevonden, verschuift in de tijd. Denk bij voorbeeld aan molens, die nu als waardevol worden gezien." Discussie bleef overigens uit tijdens de presentatie van Zakboek in het gemeentehuis. Na een kort officieel gedeelte werd direct overgegaan op het gezamenlijk een toost uitbren gen met Borselse bessenwijn. KRUININGEN - Burgemeester A Verb ree en wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal geven woensdag 18 no vember het officiële startsein voor een energiebespari ngspro- ject op de Reimerswaalse basisscholen. 'Steek niet de draak met energie' is het motto van de actie en het is een soort wed strijd. Ouders, bestuursleden en leden van de medezeggen schapsraden hebben inmiddels een cursus gevolgd: meten en registreren. Dat is wat de kinderen ook gaan doen. De delegatie van het dagelijks gemeentebestuur overhandigt woensdag de eerste registratiekaart aan de leerlingen van openbare bassisschool Voorhoute in Kruiningen. Jong geleerd is oud gedaan, redene ren gemeentebestuur en schoolleiding. Als kinderen nu al le ren bewust om te gaan met energie, krijgen ze invloed op hun eigen toekomst. MIDDELBURG - Een 16-jarige jongen uit Middelburg is donderdagmiddag op de Kruisweg in zijn woonplaats mis handeld door een scholier. Het slachtoffer verklaarde aan de politie dat hij een klap in zijn gezicht kreeg zonder dat er enige aanleiding toe was. Hij moest zich daarvoor onder behande ling stellen van een dokter en een tandarts. ALKMAAR - Oud-burgemeester van Veere A H. den Boon (50) is benoemd tot burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Heiloo. Den Boon was sinds februari 1997 al waar nemer in Heiloo. Van 1989 tot de gemeentelijke herindeling van de Walcherse plattelandsgemeenten, op 1 januari 1997, was hij eerste bur ger van Veere. Daarvoor was de CDA'er burgemeester van het Groningse Middelstum. ZUIDDORPE - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de pro vinciale weg bij Zuiddorpe raakten woensdagavond twee mensen gewond. Ze moesten per ambulance worden overge bracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 22.00 uur. Een 24-jarige auto mobilist reed met zijn auto de rechterberm van de weg in. pro beerde te corrigeren en schoot vervolgens de weg over om aan de linkerkant van de weg tegen een boom aan te belanden. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele moet bij de provin cie aan de bel trekken om te voorkomen dat het landbouwver- keer uit de fruitsector voortdurend dwars door 's-Gravenpol der moet rijden. Om dat op te lossen moet de Bernhardweg tot aan de Vierwe- gen bij Kapelle van een autoweg veranderd worden in een zo genaamde 80-kilometer weg. Dan mag het fruitverkeer daar ook over rijden. Dat pleidooi hield donderdagavond de SGP- er J. M. Zandee in de gemeenteraadsvergadering van Borsele. Wethouder P. J. Vollaard (PvdA verkeer en vervoer) was dat met hem eens. Hij voegde er aan toe dat de gemeente het dorp 's-Gravenpolder niet kan inrichten volgens het plan duur zaam verkeersveilig zolang dat fruitverkeer door de kern rijdt. De wens van Zandee is dan ook niet nieuw voor de wethouder, maar het is een zaak van de provincie en die neemt een ander standpunt in. Vollaard riep de gemeenteraad op in een van de volgende vergaderingen, bij de behandeling van verkeersvei- ligheidsplannen, over dit onderwerp een krachtig standpunt in te nemen. Vollaard: „Dat is nodig want de provincie is nog niet zo ver dat zij uit eigen beweging die maatregel zal ne men." Burgemeester Van der Zaag (links) overhandigt de eerste exemplaren van het Zakboek aan landbouwvoormannen J. G. Meyer en M. van't Westeinde (rechts). foto Willem Mieras Het leek A van der Maas (SGP) zelfs verstandig om een priori teitenlijstje klaar te leggen: eerst Mol naar de Tol, dan Geersdijk-Wissenkerke en dan Wissenkerke-Kampeiiand. Motie Veel vuurwerk was er bij de laatste termijnen in de behan deling van de gemeentebegro ting voor Noord-Beveland niet. De stukken werden vrijwel on gewijzigd vastgesteld. Een mo tie van Noord-Bevelands Belang en de SGP, waarin de toeristenbelasting niet met een dubbeltje maar met twee dub beltjes omhoog ging, kreeg ne gen van de dertien stemmen te gen. Het college wil, voordat er spijkers met koppen worden ge slagen in het recreatiebeleid, een ontwikkelingsplan van de RABO-bank afwachten. NBB en SGP wilden alvast geld opzij zetten voor eventuele goe de plannen in het RABO-rap- port. Het college-dubbeltje in de toeristenbelasting gaat waarschijnlijk geheel op aan het gat in de begroting van het Recreatieschap Veerse Meer. Met een extra dubbeltje verho ging - een overnachting zou dan 1,25 gulden gaan kosten - wil den NBB en SGP meteen met ontwikkelen beginnen, zodra de plannen op tafel liggen. Beide fracties zijn bang dat snelle ont wikkelingen anders uit de por temonnee van de Noord-Beve- landse burgers moeten komen. Initiatiefvoorstel Een ander voorstel van de NBB over toeristenbelasting werd wel in de beraadslagingen be trokken, maar niet officieel in gediend. Het betrof een initia tiefvoorstel over het direct heffen van toeristenbelasting. Noord-Beveland heeft nu nog een forfaitair systeem waardoor de gemeente, volgens de NBB, een kwart van de inkomsten misloopt. Een onderzoek van de gemeenten Veere, Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland naar de meest geschikte manier van heffen had al in september moeten zijn afgerond, maar ligt momenteel stil. De NBB wacht nog tot april. Als er dan nog niets bekendis, wordt het initia tiefvoorstel ingediend zodat op 1 januari 2000 de directe heffing zou kunnen ingaan. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Wethouder J. Meulenberg-op 't Hof van Moord-Beveland kan alvast be ginnen met de voorbereiding van een fietspad van 'Mol naai de Tol', de route van het benzi nestation langs de Deltaweg naar de Zeelandbrug. Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1999 werd duidelijk dat de raad niet .wil wachten op de 'fietsnota' van het Waterschap, zoals het college van burgemeester en wethouders had voorgesteld. De hele raad vindt dat het fietspad er moet komen en het kan wel eens veel te lang duren voordat eraan kan worden begonnen. De grond voor het fietspad moet immers nog worden verworven. KRUININGEN - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland houdt morgen, zaterdag, een verkeers markt in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Voor deze markt zijn alle instel lingen en organisaties vertegen woordigd waarmee verkeers slachtoffers te maken kunnen krijgen. Behalve de Stichting Slachtofferhulp zijn dat de ANWB, het openbaar ministe rie, de politie, het waarborg fonds, verschillende verzeke ringsmaatschappijen, de gehandicaptenraad, de whip- lashstichting en een letselscha de-advocaat. De verkeersinformatiemarkt is bedoeld voor belangstellenden uit heel Zeeland en duurt van 10.00 tot 14.00 uur. weststrate verpakkingen (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer 's-HEER ARENDSKERKE - Binnenkort komen Sinterklaas en zijn Pieten aan in 's-Heer Arendskerke. Zaterdag 28 no vember worden ze om 14.00 uur bij zorgcentrum Poelwijck aan de Slotstraat verwacht. Vandaaruit zal de Sint te paard met zijn knechten een tocht door het dorp maken langs de volgende route: Poelwijck-Jon kerstraat- Walstraat- Oude Rijksweg-Korte Achterweg- .Torenring-Vermetstraat-Lange Achterweg-Raadhuisstraat- Deestraat-Elenbaasstraat- Lange Achterweg-Liesbeth- stra at-B oude wij nstraat-J oos- straat-Liesbethstraat-Lange Achterweg-Torenring. Het jeugdkorps Confetti zal de tocht muzikaal begeleiden. Om ongeveer 15.00 gaan de Sint en zijn gevolg naar binnen in het Ai-endhuis aan de Torenring. Daar vindt aansluitend een pro gramma voor de kinderen plaats. De intocht wordt georganiseerd door jeugdsoos TYG. In geval van regen vindt de ontvangst van Sint en zijn Pieten plaats in het Ai-endhuis, om 14.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Een mountainbikebos bij Kamper land en een jeu-de-boulesbaan in Colijnsplaat. Een klimwand, ijsbaan én bovenal skatebanen; van dat laatste het liefst een exemplaar in elk afzonderlijk Noord-Bevelands dorp. In het woens dagmiddag gehouden kinderdebat in Wissenkerke kregen elf- en twaalfjari gen van de zes basisscholen van de ge meente Noord-Beveland de kans hun zegje te doen over de speelvoorzienin- gen in de verschillende kernen. Elke school vaardigde twee leerlingen af, die - veelal uitstekend voorbereid - hun wensen op tafel bij het gemeentebe stuur neerlegden. In ruil daarvoor heeft de gemeente het komende jaar 30.000 gulden uitgetrokken, waarmee enkele van de geopperde plannen daadwerke lijk kunnen worden gerealiseerd. Een debat met een staartje dus, al is het toegezegde geld nooit voldoende om in elke kern de zo mateloos populaire ska- tebaan te realiseren. De gemeente zou overigens, zegt wethouder A P. Dees-de Looff, die alom levende wens best wal len volgen. „Er komt alleen veel meer bij kijken dan alleen die baan, al heb je die zowel in heel dure als in minder uit gebreide uitvoeringen. Zo was er het voorstel een baan neer te leggen met een soort afvoerputje, zodat er in de winter een ijsbaan van kan worden gemaakt. Het probleem is alleen dat je, wanneer je zo'n baan neerlegt, ook zult moeten kijken naar verkeersveiligheid. Het gaat niet om die baan alleen." Maar schep je als gemeente dan geen valse verwachtingenHet kan heel teleurstellend zijn als kinderen hun plannen uiteinde lijk niet zien gerealiseerd. „Van te voren hebben we de scholen daarover ingelicht. We moeten nu een maal keuzes maken. Ook volgt, er, nadat we een keus hebben gemaakt, uitleg aan de jeugd. We leggen uit waarom we wat gaan doen. Volgende week hebben we overleg over alle ideeën en daarna gaan we eens op het gemak kijken wat we kunnen doen. Ik hoop dat er in de ge meenteraadsvergadering van 23 de cember al een beslissing kan worden genomen." Nu is dus nog niets bekend. Jullie staan helemaal blanco tegenover alle voorstellen. „Ja, we moeten eerst eens gaan kijken welke kosten er aan de plannen verbon den zijn en wat haalbaar is en niet. Sommige dingen zijn wel al toegezegd, zoals bijvoorbeeld het terugplaatsen van doelpalen die weg zijn gehaald in Colijnsplaat. Dat wordt ook niet van die 30.000 gulden afgetrokken, omdat het onder openbare werken valt. Dat zelfde geldt voor de speeltuinen. Vorig Wethouder A P. Dees-de Looff: „Ik ben verbaasd over de informatie die de jeugd heeft verzameld en hoe goed er over zaken is nagedacht." foto Willem Mieras jaar is al geïnventariseerd wat er aan de speeltuinen, in verband met de nieuwe regelgeving, veranderd moet worden. Daar is 150.000 gulden voor uitgetrok ken, los van deze 30.000 gulden. Het zijn twee dingen die parallel lopen." Waarom eigenlijk dat specifieke bedrag? „Dat is in feite natte-vingerwerk. Je kijkt wat voor ruimte er is en we wilden hier in ieder geval iets voor uittrekken. De gemeente Borsele bijvoorbeeld heeft geen geld aan gehouden debatten gekoppeld, maar ik vind dat je zoiets dan niet moet doen. Nu gaan we elk jaar in twee dorpen iets realiseren, steeds met zo'n bedrag. We hebben zes kernen, dus in drie jaar zijn we rond. Of er vol gend jaar opnieuw een kinderdebat wordt gehouden, weten we overigens nog niet. Er zijn genoeg ideeën geop perd, maar als je weer een debat houdt kom je er ook achter of zo'n skatehype bijvoorbeeld inmiddels voorbij is." Is dat ook de reden voor de ge meente Noord-Beveland om de jeugd bij het beleid te betrekken? „Jongeren kunnen hier nog naar de ba sisschool. Voor voortgezet onderwijs moeten ze van Noord-Beveland weg. De jeugd die er nog is, willen we graag wat geven. Omdat het belangrijk is aandacht te besteden aan de jeugd en omdat je - tenslotte vergrijst Noord- Beveland ook - mensen probeert te bin den of ervoor te zorgen dat ze later mis schien terugkomen. En waarom in de vorm van een debat? „Ik heb toen ik zelf nog in de raad zat al een keer gevraagd naar mogelijkheden om met de jeugd te praten. Toen ik als wethouder begon, was hier ook net een ambtenaar nieuw die in de gemeente Borsele ervaring heeft opgedaan met het jeugddebat. Dat kwam mooi uit. Het debat is een vorm die naar twee kanten werkt. Je betrekt de jeugd bij de gemeente en daar straal je wat mee uit. Anderzijds is het voor ons ook belang rijk om te weten wat er leeft onder jon geren. Dit is een leuke vorm en zowel kinderen als de leerkrachten hebben er heel veel tijd aanbesteed. Ik ben verbaasd over de informatie die de jeugd heeft verzameld en hoe goed er over zaken is nagedacht. De kinderen die het plan hebben om een jeu-de-bou- lesbaan in de tuin van bejaardencen trum Rustoord te maken, hebben bij voorbeeld contact gezocht met de directeur. Die is weer met de bewoners gaan pra ten enzovoorts. Ja, ik heb hier een heel positief gevoel over." door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Het college van burgemeester en wethou ders van Noord-Beveland heeft donderdagmiddag tijdens de behandeling van de gemeente begroting voor 1999 nogal wat kritiek over zich heen gekregen van de oppositiefracties Noord- Bevelands Belang (NBB) en SGP. Beide fracties waren erg teleur gesteld over de manier waarop het dagelijks gemeentebestuur de algemene beschouwingen had beantwoord. NBB-fractie- voorzitter A Oudshoorn noem de de antwoorden 'een blama ge'- De oppositie in de raad van Noord-Beveland. de PvdA re kent zich daar niet bij omdat de fractie het CDA-VVD-college ondersteunt, heeft vooral kri tiek op de manier waarop het college opereert: te weinig oog en oor voor andere benaderin gen, te veel beslotenheid en ei gengereide afwij kingingen van door de raad vastgesteld beleid. Dat laatste stelde de NNB vast in het Bestemmingsplan Kam perland III, waarvoor de raad een beeldkwaliteitsplan vast stelde. Volgens Oudshoorn is het college daarvan afgeweken zonder de raad daarover te raadplegen of zelfs maar in te lichten. Hetzelfde gold voor de ontwik keling van appartementen in Kortgene. Met een stapel nega tieve adviezen, ambtelijk, van de welstandscommissie en ste debouwkundig, gaf het college toch toestemming, ondanks be zwaren uit de buurt. Het hele spul ging naar de rechter en om dat het zo lang duurde werden termijnen overschreden en moest een bouwvergunning op wettelijke gronden worden ver schaft. Oudshoom zei het niet zelf, maar refereerde aan ge ruchten die in Kortgene de ron de doen: de gemeente treuzelt expres zo lang dat wettelijke termijnen verstrijken. Zo houdt het college schone handen en hoeft de projectontwikkelaar niet te worden teleurgesteld. „Naar de mening van de raad wordt niet gevraagd", aldus Oudshoorn. Organisatie Ook de manier waarop de het college de problemen in de ge meentelijke organisatie wil op lossen, kan voor NBB en SGP niet door de beugel. Er wordt, volgens de antwoorden van het dagelijks gemeentebesteuur, gewerkt aan een nieuwe organi satiestructuur. De oppositie vindt echter dat ze daar niet buiten kan worden ge houden. „Als het college, zonder de raad, beslist hoe de organisatie van het apparaat eruit moet gaan zien, is dat een brevet van poli tiek onvermogen", vond Ouds hoorn. (Advertentie) is fut voor Dus, wegens Ad verbouwing niet mogelijk kerstdiners in onze brasserie te serveren. yhnnr... |/-jJij kannen tijdens de kerstdagen wet voor a verzorgen: kerst fiers d'oevre, diverse wanne gerechten diverse desserts. Qp oudejaarsdag verzorgen wij hors d'oevre tot irf.OO aar. j£e( vin voor informatie 0113-2J0870 of fax. 0113-270882. Brasserie Partyservice Ockenburgh S. v/d Spiegelstraat 104, Goes door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35