Lage weilanden als waterbuffers Loopbaan '98 meteen al succes Strontkruiers, kaaispugers en meer Zeeuwse schimpnamen Bureau Berenschot acht externe hulp nodig in Middelburg Wethouder herkent beeld in spiegel van Berenschot Sag te weinig berging om grote hoeveelheden regen op te vangen Illegale vluchteling kan geen tbs krijgen zeeuwse almanak Zeker zeeland loor René Schrier 10ES - Lage gebieden in het uitengebied moeten worden angewezen als grasland in laats van bouwland. Dan kuil en ze dienen als buffergebie- en in perioden van hevige rc- enval. In dat verband moet ook •orden gekeken naar de fanc ies van oppervlaktewateren, lij nieuwe landinrichtingspro- ecten moet met die gedachte re ening worden gehouden. Dat is en van de conclusies in de eva- iiatie van het waterschap leeuwse Eilanden van de vva- eroverlast half september. Iet waterschap pleit voor on- lerzoek naar de capaciteit van jemalen en bergingen, zoals vatergangen en andere opper- ■laktewateren. „Hierbij dient iok aandacht te worden besteed lan de vraag welke kans op •verlast acceptabel is binnen naatschappelijk verantwoorde [renzen en risico's en een daar- samenhangend verant- voord kostenniveau.'' Sinds de usie van de waterschappen in lidden- en Noord-Zeeland is iet beleid erop gericht de capa- :iteit van de bergingen te ver groten. Nog steeds is et echter okaal sprake van te weinig ber- jing om grote hoeveelheden ïeerslag te kunnen opvangen. Praktische zaken Jit de evaluatie blijkt dat er och het een en ander kan wol len verbeterd aan de manier vaarop de wateroverlast is aan gepakt. Het gaat vooral om iraktische zaken die misschien ip papier wel voor elkaar zijn, naar toen ze in september in de iraktijk moesten worden ge- iracht niet of slecht functio neerden. 7j0 bleken op verschillende plaatsen de zogenaamde vijzel- jemalen niet te functioneren, let waterschap heeft in totaal zestig gemalen, waarvan veer tien vijzelgemalen. Ze moesten water naar een af- door Arjan van Westen MIDDELBURG - De officiei; van justitie van de rechtbank in Middelburg heeft donderdag zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige voor malige Middelburger, die van diefstal en poging tot zware mishandeling wordt beschul digd. De officier had de ver dachte graag tbs laten opleggen, maar doordat de verdachte ille gaal in Nederland verblijft is dat vrijwel onmogelijk. Deskundigen menen dat de ver dachte een gevaar is voor de sa menleving. Tot twee maal toe werd er vanwege ernstige per soonlijkheidstoornissen dwangverpleging geadviseerd Omdat de verdachte illegaal in Nederland verblijft, kan hij de ze straf niet krijgen. „Maar als hij het land wordt uitgezet, komt hij toch weer terug naar Nederland en is hij alsnog een gevaar voor deze maatschap lij", meent de officier, loewel er in de dagvaarding ook sprake was van een poging tot doodslag, kon dat de ver dachte niet ten laste worden ge legd. De reden daarvan was nogal verwarrend. In zijn toen malige woning in Middelburg stak de verdachte in juni met een zwaard iemand neer. Hoe wel er van het slachtoffer bloed sporen in de kamer zijn gevon den, meent deze nog nooit op die plek te zijn geweest. Volgens het slachtoffer was hij elders dooi de verdachte neergestoken. De verdachte beweert dat hij in zijn eigen huis werd bedreigd en uit noodweer handelde. De officier nioest dat door een gebrek aan bewijs aannemen. In een café in Middelburg had cle verdachte, ook in juni, iemand met een bierfles op het hoofd ge- ?n. Dit slachtoffer deed geen aangifte. Maar omdat er getuigen waren en het misdrijf daardoor volgens de officier van justitie was bewezen, werd de man toch een poging tot zware mishandeling aangerekend. Het tweede delict waarvoor de 27-jarige gisteren terecht stond betrof diverse diefstallen. Op de wagen van rechter J. Begheijn of hij bepaalde spullen had ge stolen antwoordde verdachte steeds ontkennend. Zijn argu menten waren, echter vaak in strijd met eerdere verklaringen; bovendien kon worden bewezen dat de computer, cd's en juwelen aan anderen toebehoorden. Uitspraak 25 november. voergebied doorsluizen, maar door de hoge waterstand in dat afvoergebied stroomde het wa ter weer terug de zogenaamde onderbemalingsgebieden in. „In zijn algemeenheid kan ge steld worden dat zich in de on derbemalingsgebieden de grootste problemen hebben voorgedaan", staat in de evalu atie. Het waterschap conclu deert dan ook dat moet worden bekeken of de vijzelgemalen kunnen worden omgebouwd tot pompgemalen. Compartiment In grotere afvoergebieden en peilgebieden zullen de moge lijkheden van compartimente ring worden onderzocht. Bij voorbeeld in de vorm van permanente constructies die in geval van hoog water omhoog kunnen worden gezet. Daar naast moet de koppeling van afvoergebieden worden onder zocht. Als het water in een af voergebied niet snel genoeg kan worden afgevoerd, zijn er mis schien mogelijkheden via een aangrenzend afvoergebied. In september bleek verder dat klepstuwen die met kabels wor den aangetrokken, bij hoge wa terstanden gevaarlijke situaties voor medewerkers van het wa terschap kunnen opleveren. De ze stuwen zijn tijdens de cala miteit gaan drijven. Gepleit wordt voor nieuwe klepstuwen. Aan geautomati seerde stuwen ontstond veel schade aan niveaumeters en elektronische onderdelen. Ze Het schroefgemaal De Poel. waren vaak te laag geplaatst en liepen onder water. Op enkele plaatsen ontstonden ook problemen met overstorten van gemeentelijke rioleringen. Die moeten bij wateroverlast zo snel mogelijk worden gesloten. Dit voorkomt extra en onnodige overlast in de bebouwde kom, omdat instromend water uit de polder via het riool in straten en huizen terecht komt. De voor keur gaat uit naar een terug slagklep of iets dergelijks als oplossing van dit probleem. Het waterschap gaat ook na denken over het terugbrengen van het aantal dammen. Elke dam in een waterloop, ook al ligt er een duiker in, kan stremming veroorzaken en zorgt voor extra onderhoud en verlies van ber ging. In de praktijk is verder ge bleken dat de temperatuur in de gemalen te hoog oploopt als de pompen continu werken. Regi stratie van gegevens was even eens een probleem omdat door onbereikbaarheid van stuwen en peilschalen (die trouwens foto Willem Mieras ook vaak waren ondergelopen) geen informatie kon worden op genomen. Ook de communicatie beter. Zo weet de brandweer niet wat de bevoegdheden van het water schap zijn. Het waterschap gaat verder met de gemeenten over leggen over voorlichting aan de burgers. De scholieren konden op allerlei manieren aan hun mogelijk toekomstige beroep ruiken. door Lineke Broos GOES - Al op de eerste dag van de ba nen-, beroepen- en onderwijsmanifes- tatie Loopbaan '98 in de Zeelandhallen in Goes spreekt L. A Sigmond, een van de organisatoren, van een succes. Voor al de doe-activiteiten, zoals een klim wand en een EHBO-training, waren donderdag erg in trek bij de jonge be zoekers. Onderwijsgedeputeerde L. Coppoolse maakte een ererondje met paard en wa gen door de hal en onthulde samen met een bezoeker een toren op het zoge noemde Euregio Scheldemond Plein. Met deze handeling werd Loopbaan '98 officieel geopend. Op de eerste dag van de manifestatie waren het vooral de scholieren van het basisonderwijs die een kijkje namen. Met bussen werden zij af- en aange voerd en kregen van een eigen 'loop baanbegeleider' een rondleiding door de hal. Tassen, folders, pennen en ander materiaal werden door'mensen in bij passende uniforms van bedrijven, ar beidsbureaus, opleidingsinstellingen en vakopleidingen uitgedeeld. Bij ver schillende stands kreeg de bezoeker in formatie op het gebied van werk, studie en beroep en werd persoonlijk advies gegeven. Hier en daar kon zelfs al wor- foto Willem Mieras den geproefd hoe het er in de praktijk aan toe gaat. Naast scholieren hopen de organisato ren van Loopbaan '98 de komende da gen ook werklozen, WAO'ers, herintre ders, omscholers, positieverbeteraars en baanwisselaars te ontvangen. De manifestatie in de Zeelandhallen is nog tot en met zaterdag 14 november te bezoeken. door Richard Sandee VLISSINGEN - „Zeeuwen zijn botteriken. Ongemanierde vle gels, net als mensen uit het noor den: allemaal stijfkoppen." De Groninger Dirk van der Heide, die onlangs bij uitgeverij Profiel het Groot Schimpnamenboek van Nederland uitbracht, ver zamelde zo'n 35 jaar lang scheldwoorden voor dit opmer kelijke werk. De woorden staan per provincie en daarbinnen per plaats opge somd. Doordat Van der Heide jarenlang als rechercheur heel Nederland doorreisde, kwam hij in gesprekken flink wat uit drukkingen aan de weet. Tegenwoordig heeft de auteur een landbouw- en ambachtmu seum ('het grootste van het noorden') in zijn woonplaats Leens, bij Pieterburen. Ook daar ontmoet hij veel mensen, met wie hij tal van scheldwoor den uitwisselt. Dat er in zijn streek veel Zeeu- wen wonen die in de jaren tach tig naar Groningen trokken, hielp hem bij het verzamelen van schimpnamen uit deze con treien. „En ik heb nog een oude dienstkameraad uit Zeeland. Die heeft me ook goed kunnen helpen", zegt hij. Door met die bekenden te praten, kwam hij vooral aan de woorden an sich. De verklaringen en achtergron den werden hem aangereikt door onder meer heemkundige kringen en gemeenten. Oorsprong De oorsprong van de scheld woorden is zeer uiteenlopend.. Soms gaat het simpelweg om een afgeleide van de naam. zoals bij armelui voor Arnemuidena- ren. Maar de bewoners van dit dorp worden volgens het boek ook strontkruiers genoemd, hetgeen is terug te voeren naai de manier waarop ze hun velden bemestten. „Dat deden ze daar met een kruiwagen in plaats van met paard en wagen. Het waren waarschijnlijk kleine boertjes", licht Van der Heide toe. Nog een paar: inwoners van Breskens worden onder meer kaaispugers genoemd. Dat wa ren volgens Van der Heide een soort asocialen die de hele dag maar wat op de kaai hingen. „Die stonden daar tabak te pruimen en te spugen, vandaar. Waarom de mensen in Breskens ook vechthanen worden ge noemd, ligt voor de hand. Ze hadden de reputatie er flink op los te slaan, net als bewoners van Groede en Schoondijke. Ook schimpnamen voor inwo ners van grotere plaatsen als Middelburg en Goes zijn uiter aard in het overzicht terug te vinden. In de Zeeuwse hoofd stad wonen onder meer toren blussers maeneblusschers red.). Lange Jan Van der Heide: „Daaraan zijn ze gekomen doordat de Lange Jan vier keer is afgebrand. Ook gaat het verhaal dat een aantal be woners op een nacht zo diep in het glaasje had gekeken, dat ze dachten dat de toren weer in brand stond. Maar in werkelijk heid zagen ze niets meer dan de maneschijn in de raampjes. Al vrij snel nadat ze alarm hadden geslagen, kon dan ook het sein 'brand meester' worden gege ven."In Goes wemelt het van de stoepschijters. Deze betiteling is volgens Van der Heide terug te voeren op de jaloezie van omrin gende dorpsbewoners 'die nog in de modder rondbaggerden toen Goes al pleinen en stoepen had'. Ook de bewoners van onder meer Amsterdam en Groningen worden om die reden zo ge noemd. De uitdrukking ganze- bekken is echter wel speciaal voor Goesenaren. Deze naam slaat op de afbeelding van de gans in het stadswapen Goes was vroeger trouwens zeer in trek bij criminelen, zo blijkt uit het werk van Van der Heide. Onder de Hakkelaars en de Etiennes U. van 1735 was niet voorniets dit versje zo populair: „Wie wil stelen en niet wil han gen, ga naar Goes en laat zich vangen; want de heren te Goes zijn zo zacht als appelmoes." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het weder zijds vertrouwen tussen het Middelburgse college van B en W en de ambtenarij is volledig zoek. Het college is ambitieus, maar voelt zich daarin onvol doende gesteund door de amb tenaren. Die voelen zich op hun beurt niet serieus genomen door het college, dat buiten hen om beslissingen neemt. Deze neer waartse spiraal leidt ertoe dat Middelburg haar ambities niet kan waarmaken. Dat concludeert het bureau Be renschot, dat in opdracht van de gemeenteraad onderzoek heeft gedaan naar de gemeentelijke organisatie en de verhoudingen tussen de ambtenarij en het col lege. Uit een donderdag gepu bliceerd rapport blijkt dat het college meer en sneller wil dan de ambtenaren kunnen en zich slecht met de medewerkers ver staat, maar ook dat de ambtelij ke organisatie op een groot aan tal punten ernstig tekortschiet. Olifant De richting die het college is in geslagen, kan op de steun van de ambtenaren rekenen. De aan pak deugt in hun ogen echter niet. Het college gaat als een oli fant door een porseleinkast en heeft de neiging zich te veel met bijzaken bezig te houden. Bur gemeester L. H. B. Spahr van der Hoek heeft bovendien zelf standig enkele wijzingen in de organisatie doorgevoerd. Aan gezien zijn directe optreden toch al als bedreigend en con fronterend wordt beschouwd, heeft dat zijn positie geen goed gedaan. Berenschot vindt dat van de ambtenaren wel meer flexibili teit mag worden verwacht om in te spelen op de nieuwe eisen en ontwikkelingen. Overigens noemt het bureau die ver krampte en afwachtende hou ding typerend voor Middelburg. Die bedrijfscultuur is niet iets van het laatste anderhalf jaar, maar ontstaan in de jaren voor 1997, toen Middelburg weinig ambities had en zich vooral toe legde op het behandelen van lo pende zaken. Daarin is de orga nisatie dan ook nog wel goed. Externe hulp Het herstel van de verhoudin gen tussen bestuur en organisa tie is volgens Berenschot het eerste wat moet gebeuren. Het bureau stelt voor onder externe begeleiding de interne commu nicatie te verbeteren. Verder moeten er duidelijke werkaf spraken worden gemaakt. Vervolgens moet de kwaliteit van het management worden verbeterd. Dat slaagt er niet in de vier diensten samen te laten werken, mede omdat het zelf te veel op details is gericht. Sinds Middelburg in 1991 het dien stenmodel heeft ingevoerd, zijn daardoor vier eilanden ont staan, die alleen voor zichzelf werken en hun werk onderling niet afstemmen. Bovendien lo pen er te veel chefs rond, waar door de organisatie te star is geworden en mensen zich ver schuilen achter anderen. De gemeentesecretaris, A Kerk- hove, zou bij uitstek de man zijn om het overkoepelend belang te dienen. Dat lukt hem evenwel niet, omdat hij ook directeur van de dienst Middelen is. De combinatie van die functies is in de ogen van Berenschot te zwaar. Bovendien functioneert de dienst Middelen nog het slechtst van allevier. De dienst speelt beleidsmatig nauwelijks een rol en laat steken vallen in het beheer en de controle van de organisatie. Berenschot vindt niet dat nu al veel energie moet worden gesto ken in een reorganisatie. Die energie is harder nodig om de vertrouwensbreuk te herstellen. Bovendien moet worden geïn vesteerd in de organisatie, aldus Berenschot, en niet worden be zuinigd. door Maurits Sep MIDDELBURG - Herkenbaar. Dat was het eerste wat na lezing van het rapport Berenschot op kwam bij wethouder J. C. van Dijk-Sturm. Als portefeuille houder personeel en organisatie is zij politiek verantwoordelijk voor het ambtelijk apparaat in Middelburg. Het rapport somt een lange reeks tekortkomingen in de organisatie op. „Natuur lijk trek ik me dat aan. Zoals ik me alles aantrek wat op mijn bordje ligt. Maar soms is het nu eenmaal nodig iets zwart op wit te krijgen voordat je collectief de zaken kunt aanpakken." Het organisatiebureau Beren schot lichtte de gemeentelijke organisatie door en liet zij n licht schijnen op de verhoudingen tussen college en ambtenaren. „Het is een tamelijk kritisch verhaal geworden", voorspelde L. Markenstevn bij het begin van de presentatie. De spannin gen die hij tussen bestuurders en ambtenaren heeft geconsta teerd, noemde hij 'niet uniek'. „Die zie je in meer steden. Wel bijzonder is dat het in Middel burg heviger is dan elders." De harde en confronterende be stuursstijl van het college hangt samen met de vele ambities. Markensteyn vindt het goed dat hard aan de toekomst van Mid delburg wordt gewerkt. De ambtelijke organisatie blijkt het tempo van het college even wel niet te kunnen bijbenen. „Dan moeten ze dat zeggen", stelde Markensteyn. „Als je op recht vindt dat je niet aan een opdracht kunt voldoen, moet je niet zeggen dat je het wel zult doen. Dan ontstaat een verwij dering. Je belandt in loopgraven van waaruit je pijltjes gaat gooi en naar de ander." Talent De collegeleden van hun kant moeten, vindt Markensteyn, een 'antennefunctie' ontwikkelen om problemen bij de ambtenarij te kunnen signaleren. „Overi gens is het niet zo dat alles hier slecht is. Er zit wel degelijk ta lent in de organisatie, maar dat moet worden gestimuleerd. De organisatie is nu niet toegerust op het uitvoeren van strategi sche projecten." Van Dijk-Sturm was niet echt geschrokken van de conclusies. „We hebben Berenschot ge vraagd ons een spiegel voor te houden om te laten wat er alle maal fout zit. Dat de vier dien sten eilanden zijn geworden, is voor mij bijvoorbeeld heel her kenbaar. Echter, dat probleem is versterkt doordat de organisa tie verspreid zit over verschil lende kantoren." Haar tweede periode als wet houder is een volledig andere dan de eerste, van 1994 tot 1997. „We hebben nieuwe wensen, nieuwe ideeën en werken in een vaart van heb-ik-jou-daar." Po sitief vond Van Dijk-Sturm het daarom dat de ambtenaren de ambities van het college wel on derschrijven. „Waar wij beter op moeten letten is of we ze op de juiste manier uitdragen." Het is aangenaam dat in deze wereld vol wisselvalligheden mensen rondlopen die ons ze kerheden bieden. In onze na bije omgeving hebben we een man die dat doet. Hij mag graag rake opmerkingen ma ken als: 'na regen komt zon neschijn', 'de mensen weten van gekkigheid niet wat ze moeten doen' en 'lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen wel'. Dat soort wijsheden heeft een sterk kalmerende wer king. De laatste tijd heeft hij een nieuwe oude. Als hij zijn dag taak voltooid acht, ordent hij de spullen op zijn bureau, laat toeten dat het voor van daag welletjes is geweest en neemt afscheid met de verze kering: 'morgen is er weer een dag'. Dat nu biedt veel zekerheid. In dubbel opzicht. Morgen is er weer een dag en het staat vast dat die man dat bij het verlaten van de burelen op nieuw zal zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33