EMM zal altijd mijn club blijven Van Lent kickt op enthousiasme Kruiningen wil eerste zege pakken Krijger op zijn plaats bij Hansweertse Boys sport vrijdag 13 november 1998 bw 31 Jits Jongepier strijdt met Boot/HVO om handbaltitel in tweede divisie voorbeschouwing loor Jasper van der Bliek MDDELBURG - Jits Jongepier roeit zich bij haar nieuwe club, ioot/HVO. al helemaal thuis, foch zegt ze nog steeds 'hun' als ie het over het Oosterhoutse earn heeft. „Vind je het gek, ik ieb twaalf jaar bij EMM ge peeld. In mijn hart blijft dat al- ijd mijn clubje." Ze komt uit en beroemde Middelburgse landbalfamilie, een naam die ynoniem is aan EMM. Jits Jon- ;epier (24) stapte vorig seizoen •chter over naar HVO. )e Middelburgse bewaart alles vat er over haar en haar familie n de krant wordt geschreven. |k vind het heel leuk om die jtukken later terug te zien. Daar jen ik best trots op. Dit stukje aat ook in de map." Het valt ongepier op dat er in Ooster- lout veel aandacht is voor het Touwenhandbal, iets wat in Jiddelburg juist niet het geval s. „Bij Boot draait alles om de Mpte nederlaag voor Matisse 2 DORDRECHT - Matisse 2 heeft het niet gered tegen koploper Peters van de reserve eerste klasse zaalvoetbal van het dis- Irict Zuid I. De Goesenaren gingen met een klein verschil, 5-4, onderuit. De bezoekers kenden een timide start. De Dordtse ploeg kwam beter uit de startblokken. Door snkele verdedigingsfouten keek Matisse halverwege al tegen een ■0 achterstand aan. In de twee de helft trokken de bezoekers ieller van leer. Door doelpunten ran Ryan en Gaffin de Meza sverd de achterstand verkleind ot 3-2. Door dat succes bleef latisse aanvallen waardoor de erdediging werd verwaar loosd. Peters profiteerde en liep üt naar 5-2. latisse-coach Theo Hooger- and wisselde vervolgens zijn ;eeper om voor een veldspelen )at had succes. De achterstand verd Ryan de Meza en Jurgen timmerman teruggebracht tot 4. De gelijkmaker hing in de ucht, maar goed werk van de Peters-doelman wist de aan sluiting te voorkomen. Door dit verlies blijf t Matisse 2 overigens wel derde in de rangschikking. vrouwen, die spelen tweede di visie. De mannen handballen op heel laag niveau." De dochter van oud-internatio nal Jan Jongepier heeft een aan tal redenen voor haar overstap. „Ik studeer in Breda, maar woon nog in Middelburg", ver telt de spontane handbalster. „Vorig jaar toen we met EMM in Oosterhout moesten spelen, kwam de, trainer van Boot naar me toe en vroeg heel direct of ik bij hen wilde komen, want ze hadden een cirkelspeelster no dig. Het ging toen al slecht met EMM, we stonden in de degra datiezone. Ik heb er lang over nagedacht, maar uiteindelijk koos ik voor Boot. Ook al omdat ik aan een nieuwe uitdaging toe was." Iets imposants Jits Jongepiers nieuwe team is bezig aan iets imposants. De Oosterhoutse vereniging pro moveerde drie keer achter el kaar. En gaat ook dit jaar weer voor de titel. „We hebben nu zes wedstrijden gespeeld", zegt Jongepier na enig nadenken. „En vijf keer gewonnen. Het is ook wel eens leuk om in zo'n team te zitten." De Middelburgse neemt al het op en neer reizen voor lief, want in Brabant heeft ze de vreugde in het handbal weer helemaal teruggevonden. „Ik speelde al sinds mijn vijftiende in het eer ste van EMM en we zijn in de ze ven jaar dat ik daar speelde nooit gepromoveerd. Op een ge geven moment heb je het gezien, wil je wat anders. Het weggaan was moeilijk, maar de trainer en speelsters begrepen mijn motie ven. Er is echt geen ruzie of zo geweest." Ook haar ouders en broer Sjoerd reageerden posi tief op haar beslissing. Jonge pier, lachend: „Ze zouden het moeilijker vinden als ik stopte met handballen. De 24-jarige studente sociaal- pedagogische hulpverlening ziet een aantal duidelijke ver schillen tussen EMM en haar nieuwe club. „Het tempo ligt bij Boot hoger. Het gaat er in de trainingen veel feller aan toe, daar had ik in het begin best moeite mee. Ook de spirit is goed, iedereen heeft er altijd zin, zelfs bij de trainingen." Voor Jongepier is het belangrijk dat ze tijdens het sporten iets leert. „Ik ben nog lang geen per fecte speelster en daarom is het belangrijk dat ik van mijn me despeelsters en de trainer din gen leer. Bij EMM was dat een beetje weg. Nu niet meer, ik leer voortdurend bij en heb het ple zier in het spelletje weer hele maal terug. De handballoopbaan van Jits Jongepier was qua sportiviteit redelijk stabiel, zonder echte hoogtepunten. „Eentje mis schien. Toen ik dertien was, heb ik een jaar in het Jeugdplan ge zeten. Een project van de bond om talenten op te leiden.Diep tepunten waren er wel: twee zware knieblessures. „Ik ben één keer ruim een half jaar uit geschakeld geweest door een knie-operatie. En vrij snel na mijn terugkeer kreeg ik daar weer last van. Toen heb ik even aan stoppen gedacht. Achteraf ben ik blij dat ik toch heb door gezet." De goedlachse Jongepier is voor een wedstrijd altijd zenuwach tig. „Heel erg is dat. Het begint de avond van tevoren al. Dan speel ik in mijn hoofd de wed strijd al. En achteraf ook, zeker als we verloren hebben. Eigen lijk speel ik elke wedstrijd drie keer. Op zondag heb ik ook al tijd hoofdpijn, dat komt omdat ik een partij heel intens beleef, ik ben ontzettend geconcen treerd." De studente ziet haar zenuwen toch als een zwak punt. „Eigen lijk moet ik dit niet zeggen, maar ik word tijdens het spelen best makkelijk beïnvloed. Ze ker in uitwedstrijden heb ik vaak moeite met dingen die het publiek roept. Ik kan dat niet goed buitensluiten. Heel verve lend, zeker omdat ik de straf- worpen altijd neem." Hoewel ze totaal verslingerd is aan handbal, weet Jongepier nog niet hoe lang ze ermee door gaat. „Volgend jaar studeer ik af. en kom ik in een beroep te recht met heel onregelmatige werktijden, ook 's nachts en in het weekeinde. Het is maar de vraag of dat met de sport te com bineren valt. Mocht ik gedwon gen worden te stoppen, dan zou dat heel, heel moeilijk voor me zijn." De telefoon gaat. Het is de trai ner van Boot/HVO. Of Jonge pier het weekkrantje van Oos terhout al had gezien. Daar stond zo'n leuke foto van haar iRon Krijger (rechts) maakte als speler van Goes promotie naar de eerste klasse mee, bij Hansweertse Boys bouwt hij nu zijn loopbaan af. foto Willem Mieras door Alex Krappen HANS WEERT - Ron Krijger (33) is binnenvaartschipper. De voetballer van zondag-vierde klasser Hansweertse Boys heeft dus wisselende diensten en kan dus niet altijd spelen en trainen. Maar zijn teamgenoten moppe ren niet, zijn basisplaats staat evenmin ter discussie. En waar om ook, want afgelopen wed strijd tegen Bergen maakte hij drie goals. Ondanks de recente winst op Bergen staat de Bevelandse ploeg op een degradatieplaats. Volgens Krijger het gevolg van een smalle selectie. „Ik ben niet de enige met wisselende dien sten, zo zijn er nog een paar." Bovendien is een aantal spelers geschorst. „We spelen met een gezonde dosis agressie, maar de scheidsrechters denken daar soms anders over." Zoals in de inmiddels beruchte wedstrijd tegen Steen, die gestaakt werd nadat drie spelers van Hans weertse Boys uit het veld waren gestuurd. Krijger. „De eerste ro de kaart was volledig onterecht en daarom kwamen de andere spelers in het geweer. We zijn een vriendenploeg en komen voor elkaar op. Die andere twee kaarten waren daar het gevolg van." Door de schorsingen ziet trainer Leo van der Weijden zich ge dwongen om jonge spelers uit het tweede op te stellen. Dan komt de ervaring van Krijger, die in een vorig voetballeven middenvelder was bij Goes en daar de promotie naar de'eerste klasse meemaakte, goed van pas. „Die jonge jongens hebben nog niet zoveel ervaring in het systeem van de trainer. Als je vooruit verdedigt, dan moeten de verdedigers aansluiten, an ders loop je bij balverlies zo in de val. Dat pikken ze nu geluk kig snel op." Ondanks de lage plaats van Hansweertse Boys op de ranglijst wanhoopt Krijger dan ook niet. „We hebben kwa liteit genoeg om in de midden moot mee te draaien." Resultaten Voor Krijger zelf is het einde nog niet in zicht. „Ik ga door zolang ik me fit voel en zolang ik er nog plezier in heb. En dat is nu nog." Als hij aan boord van het schip is, dan houdt hij de resultaten van Hansweertse Boys en Goes bij via zijn vrouw. „Ik bel op zondagavond altijd even." De crisis bij Goes zit hem niet lek ker. „Ik heb er jaren met plezier gespeeld, en dan doet zo'n laat ste plaats je toch zeer. Ik denk dat het vooral te maken heeft met de onervarenheid van de jonge spelers. Ik hoop dat ze het beter gaan doen en de hoogste zondagclub blijven. Want de kwaliteit hebben ze wel." door Vincent de Rijke VLISSINGEN - In de tweede klasse van het zaterdagvoetbal staat voor morgen de derby Kruiningen-Yerseke gepro grammeerd. De Walcherse der deklassers GPC en VCK strijden om de punten in Koudekerke. In de derde klasse B treft het sterk gestarte Rillandia koploper Gravendeel zodat er van een heuse topper mag worden ge sproken. Kruiningen verloor afgelopen zaterdag het sleutelduel met Arendskerke. Door dit resultaat streefde Arendskerke Kruinin gen voorbij op de ranglijst en is Arendskerke tevens bevrijd van de benauwde laatste plek. Krui ningen weet door dit resultaat slechts DVO'60 onder zich. Yerseke doorbrak vorige week een reeks van slechte resultaten (viermaal verlies op rij) door op eigen veld subtopper Kogelvan gers met 2-1 te verslaan. Middenvelder Robin Arens van Kruiningen omschrijft de situa tie als een 'gigantische dip'. Want ondanks het aardige spel van Kruiningen blijven de pun ten achterwege. Arens: „Wezul len nu toch een keer geluk moe ten hebben. Verder ontbreekt het eigenlijk nergens aan. We zijn nagenoeg iedere wedstrijd minimaal gelijkwaardig aan de tegenstander, we missen alleen nog te veel kansen. Als we nu een keer de overwinning mogen proeven, denk ik dat het vanzelf wel beter zal gaan." De 31-jari- ge Arens speelt al rüim de helft van zijn leven in het shirt van Kruiningen. Hij weet dan ook als geen ander hoe belangrijk de wedstrijd tegen het naastgele gen Yerseke is: „Die wedstrijd staat los van de competitie, het is altijd een wedstrijd op zich met veel pubüek. Een overwin ning op Yerseke mag bij wijze van spreken ten koste gaan van alles. Die rivaliteit heeft altijd al geleefd." Veel waarde Yerseke-trainer Ad Poortvliet hechtte veel waarde aan de be langrijke overwinning van af gelopen zaterdag. Poortvliet: „We hadden al viermaal op rij verloren, dus dat mocht niet nog eens gebeuren. We kwamen in de eerste helft ook nog eens met tien man te spelen. Toch hebben wij de tweede helft de beste kan sen gecreëerd. Onze inzet was goed, maar voetballend kan het allemaal nog beter. Ik hoop dat we met de overwinning van zaterdag een stap in de goede richting hebben gedaan."Een saillant detail is dat Kruiningen in de eerste bekerronde Yerseke versloeg. Het zaterdagelftal van Middelburg maakte een vrije val op de ranglijst door met 4-2 van stadsgenoot Dauwendaele te verliezen. Dauwendaele en Yerseke staan na hun overwin ningen van vorig weekeinde boven de Middelburgers gepos teerd. Het verschil tussen de gradatiekandidaat en goede middenmoter bedraagt slechts enkele punten.De 21-jarige Dennis Bodrij speelt de laatste weken geregeld in de basis bij Middelburg. Opmerkelijk voor iemand die al zijn hele voetbal carrière bij Middelburg speelt, maar nooit reikte tot een selec tie-elftal. Bodrij: „Ik kan goed merken dat ik nooit een selectie speler ben geweest. Voor mij is dat een behoorlijke omschake ling. Met name als het aankomt op balsnelheid. De 'ideale schoonzoon' uit Mid delburg heeft al een mooi scena rio klaar liggen voor het duel te gen Temeuzense Boys. ..Ik hoop dat we in de laatste minuut met een "Juul Ellerman-goar lafjes zullen winnen. Als de punten maar mee naar Middelburg gaan. dan wordt het misschien nog gezellig op de boot," loopt Bodrij op de zaken vooruit. Koppositie In de derde klasse ontvangt VCK het opvallend sterke GPC dat slechts een punt verwijderd is van de koppositie. VCK deed even mee met de bovensten, maar de afgelopen duels lieten de Koudekerkenaren te veel punten liggen. Vorige week ver loor VCK niet alleen van Co- lijnsplaatse Boys, maar verloor het ook de aansluiting met de top. „Wemaken een mindere fa se door. Maar ik denk dat we weer op de goede weg zijn." zegt VCK-trainer Marien Schroe- vers. „In de tweede helft tegen Colijnsplaatse Boys speelde de ploeg eindelijk weer eens zoals in het begin van de competitie." Schroevers schat de aankomen de tegenstander hoog in: „GPC heeft een enorm sterke ploeg met zeer veel individualisten die een wedstrijd kunnen beslis sen. In de derde klasse B staat de on vervalste topper Gravendeel- Rillandia op het programma. Rillandia deelt de tweede plaats met Kapelle op zes punten ach terstand van het ongeslagen Gravendeel. De trainer van Rillandia, John de Frel, is duidelijk over de am bities van dit seizoen. De Frel: „De doelstelling is dat we met goed verzorgd voetbal mee wil len strijden om de prijzen. Het is de bedoeling dat we met een verzorgde opbouw van achter uit en goed positiespel het onze tegenstanders zo moeilijk mo gelijk willen maken. Op voor hand betwijfelde ik of wij daar wel het materiaal voor hadden. Maar ik ben sinds het begin van de competitie aangenaam ver rast door het niveau van de spe lersgroep." Patrijzen Zondag-derdeklasser Patrijzen treedt op eigen veld aan tegen de degradatiekandidaat bij uit stek Jeka. Bij winst distantieert Patrijzen zich van de onderste ploegen op de ranglijst. Als ge volg van de afgelastingen van de achterliggende weken speelde de ploeg uit 's-Heerenhoek al vier weken niet meer in compe titieverband. Het laatst ge speelde duel werd er verloren voor de beker tegen Dau wendaele. De pauze van drie weken bleek niet genoeg voor herstel van de geblesseerde spelers van Patrij zen. Indien de wedstrijd van vo rig weekeinde tegen Virtus doorgang had gevonden, had den er verschillende tweede- elftalspelers in de basis moeten starten. Laten we in ieder geval hopen dat de wedstrijd doorgaat," zegt Patrijzen-speler Ronnie Bek, „want we hebben nu al zolang niet meer gevoetbald." De 33- jarige middenvelder durft op voorhand geen overwinning te garanderen. „Als je de ranglijst bekijkt, zullen wij van Jeka moeten winnen. Maar wij mis sen nu nog zo'n vij f basisspelers. Daarbij komt nog eens dat Henk van de Brink een schorsing moet uitzitten", aldus Bek. Robin Arens, speler van Kruiningen: „Als we nu een keer de over winning mogen proeven, denk ik dat het vanzelf wel beter zal gaan." foto Willem Mieras Voetbaltrainer dient twee clubs voor zolang dat kan Toen ze in de standaardklasse speelden kregen ze elke week klop, meestal heel dik. Daarom stopten er spelers en toen heeft het bestuur besloten dat het be ter was om in de reserveklasse uit te komen. Maar sindsdien zijn er nieuwe jongens bijgeko men, die echt goed kunnen voet ballen. Daarom gaat de club het volgend jaar weer in de gewone klasse proberen. Dat spt-eekt toch meer aan. En zo kom je ook nog eens in de krant. Nog niet zolang geledeti belde Colijnsplaatse Boys. Ja, ze hadden een trainer nodig voor de rest van het seizoen. Ik ben gaan praten en heb het toen gedaan. Afgelopen weekeinde heb ik de eerste wedstrijd van de ploeg gezien tegen VCK. Ik moet zeggen dat het niveau een beetje tegenviel. Ik had er voetballend meer van verwacht. Maar ze hebben op mentaliteit en vecht lust drie punten binnenge sleept. Daar houd ik wel van. Binnenkort moet je gaan kie zen. Ja. Zelf denk ik het wel te kun nen combineren, maar Colijns plaatse Boys heeft me gevraagd om in januari te beslissen met welke club ik verder ga. Zij vin den dat ze een trainer nodig hebben die zich honderd pro cent voor een club kan inzetten. Ik begrijp dat wel. Ik heb tegen ze gezegd, als ze zo'n trainer kunnen vinden, dat ze dat dan meteen moeten doen. Maar ik ben er nog niet uit. Het niveau van Colijnsplaatse Boys spreekt me aan, maar het enthousiasme bij Zonnemaire vind ik ook heel mooi. En je bent ook jeugdtrainer bij Colijnsplaatse Boys. Dat is echt schitterend. Dat en thousiasme van die kleine gas ten. Ze rennen en ze doen en sommige gaan nog hard vooruit ook. Ik heb daar veel plezier in. De meeste gediplomeerde trai ners halen hun neus op voor het jeugdwerk, maar ik begrijp niet waarom. De jeugd is de basis van alles. Je zou juist de trainers met papieren bij de jeugd moe ten zetten, maar veel clubs doen dat niet. Hoe ben je eigenlijk het trai nersvak ingerold? Jaap Viergever was trainer van Strijen en vroeg me of ik analy ses wou maken van de tegen standers. Dat heb ik toen ge daan en van het een kwam het ander. Nu geef ik al weer twintig jaar training en ik vind het nog steeds leuk. Ik weet nog niet hoe lang ik door ga. Als ik het niet leuk meer vind, dan stop ik er mee. door Alex Krappen SCHARENDIJKE - Ed van Lent (51) is zes dagen per week met voetbal bezig. Hij is zowel trainer bij zondagclub Zonne maire in de reserve vijfde klasse als bij zaterdag-derdeklasser Colijnsplaatse Boys. Daarnaast heeft hij samen met zijn vrouw een pension en is hij met zijn vriend Jaap Viergever, eveneens een voetbaltrainer, bezig met het opzetten van een sport school annex beautyfarm in Klundert. Maar zolang het leuk is houdt hij het makkelijk vol. Een gesprek met een actieve- ling. Hoe zwaar is het om training te geven bij twee voetbalvereni gingen? Het kost veel tijd, maar het is niet echt zwaar. Dat zou het wel zijn als de spelers niet op zouden komen dagen en ik iedere keer voor een klein groepje zou staan. Dan zou ik met de pest in mijn lijf naar een training gaan. Maar de bereidheid om er wat van te maken is bij beide teams aanwezig. En mijn vrouw houdt ook van voetbal, dus die vindt het niet echt erg dat ik bijna elke avond weg ben. Dan kan ze ook eens naar haar eigen program ma's op TV kijken. Zonnemaire, wat is dat eigenlijk voor een club? Het is een hele leuk club, maal ais het echt vooruit moet gaan, dan moet de mentaliteit veran deren. Veel mensen denken daar dat de club niets is en niets zal worden. Toen ze me vroegen om daar training te gaan geven, dachten ze ook dat ik het nooit zou gaan doen omdat het niveau te laag zou zijn. Maar het niveau kan mij niet schelen, als de groep er maar wat van wil ma ken. En dat wil de groep? Ja, ik vind van wel. Ze proberen echt 'beter te gaan voetballen. En als ik ze bezig zie bij een rondootje, dan geniet ik van het enthousiasme. Ik zou er dan zo tussen springen, maar opa komt dan altijd snel in het midden te recht, clus dat doe ik niet zo vaak. In wedstrijden is de ploeg vaak nog te bleu. Je moet laten zien dat je er bent en zelf ook eens een kleun uitdelen, in plaats van alleen maar incasse ren. Dat gaat nu al beter dan in het begin. Voetballen kunnen ze, maar met alleen techniek kom je er niet. Waarom speelt Zonnemaire in de reserveklasse? Ed van Lent (rechts), dienaar van twee voetbalclubs: Zonnemaire op zondag en Colijnsplaatse Boys op zaterdag. foto Marijke Folkertsma De Middelburgse bandbalster Jits Jongepier heeft bij het Oosterhoutse HVO een nieuwe uitdaging ge vonden. foto Kees Bennema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31