D66 eist visie van De Graaf PZC VOC-hout in Utrechts Statenjacht Van fraude verdacht ex-personeel ABN Amro vrij Vliegveld in zee komt dichterbij Gras maakt even plaats Kamer is geschokt door inzet criminele burgerinfiltranten Chaos Parkeerbeheer maakte leegroven meters mogelijk binnenland 3 Vermiste vrouw in Frans gevang SGP betreurt uithollen eed Gedetineerde moet cellen bouwen Zeven jaar cel voor XTC-handel Kort geding tegen De Telegraaf Justitie vervolgt agenten voor dood zwerver 1 Vrouw gegijzeld Kritiek in partij op voorman van Tweede-Kamerfractie groeit Overname KBB Kamer bang voor doodlopende Betuwelijn Gemeente steekt nu ook statusloze vluchtelingen de hand toe vrijdag 13 november 1998 HAARLEM - Een 25-jarige Haarlemse vrouw die sinds eind oktober werd vermist, blijkt in een Franse politiecel te zitten. Volgens de Haarlemse politie is zij voor drugsbezit opgepakt. De moeder van de Haarlemse nam vorige week contact op met de politie nadat ze een halve week geen contact had gekregen met haar dochter. De vrouw bleef ook zonder bericht weg bij het Amsterdamse reisbureau waar ze werkte. De Haarlemse politie informeerde al eerder in Frankrijk of de vrouw soms daar was opgedoken. Het antwoord was toen ech ter nee, vermoedelijk omdat de Fransen niet wisten hoe de naam van de Haarlemse precies wordt gespeld. ANP DEN HAAG - De SGP in de Tweede Kamer is teleurgesteld over de opstelling van minister Peper van Binnenlandse Za ken over de eedaflegging. Aanleiding is de eedaflegging van Feddema voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Feddema (GroenLinks) zei vorige maand: 'Zo waarlijk helpe mij God, de krachtige' in plaats van 'almachtige'. Feddema vond almachtige achterhaald en militaristisch. De SGP acht deze eedaflegging in strijd met een wet waarin de tekst van de eed is voorgeschreven. Peper ontkent dit. De afwijking van de tekst hangt volgens hem samen met de per soonlijke geloofsovertuiging van betrokkene. ANP WILLEMSTAD - De Antilliaanse minister Martha van Justi tie wil de gevangenen van de beruchte Curafaose Koraal Spechtgevangenis als bouwvakkers inzetten bij de uitbrei ding van het aantal cellen. De overbevolkte gevangenis, die officieel ruimte biedt aan 400 gedetineerden, moet over drie jaar zijn uitgebreid tot 750 plaatsen. In reactie op de nota Migratie Antilliaanse jongeren bena drukte premier Römer dat haar kabinet minder geld wil be steden aan de renovatie van de gevangenis. ..We zullen ons houden aan de regels die ons gesteld worden, maar het kan al lemaal een stuk eenvoudiger." Zij wil het geld dat overblijft, overhevelen naar projecten voor de kansarme jeugd. ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 39-jarige man uit Lith veroordeeld tot zeven jaar celstraf. Hij was de leider van een bende die in 1996 en 1997 honderddui zenden XTC- en amfetaminepillen vervaardigde en verhan delde. De 37-jarige '.onderdirecteur' van de bende, kreeg woensdag al zeven jaar. Volgens officier van justitie M. Klinkenbijl waren de geëiste ontnemingen van 20.000 gulden tegen de man uit Lith en 40.000 gulden tegen diens kompaan slechts een fractie van de werkelijk behaalde criminele winst. De rechtbank beslist op 10 december over de vorderingen. ANP HILVERSUM - De NOS en de omroepverenigingen spannen een kort geding aan tegen De Telegraaf De krant voegt sinds vorige week een speciaal programmablad, TV Week, bij de vrijdag- (voor abonnees) en zaterdageditie (losse verkoop). Volgens de omroepen is dat een inbreuk op hun rechten. De Telegraaf lanceerde het tv-magazine nadat de Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) in september de omroepen hun alleenrecht op de publicatie van programmagegevens ontnam. De NMa dwong de omroepen met De Telegraaf te on derhandelen over een redelijke vergoeding. Liggen er op 15 januari geen prijsafspraken, dan bepaalt de waakhond voor eerlijke concurrentie zelf een tarief. De Telegraaf wachtte die datum niet af, mede omdat de NOS niet bereid bleek om een afspraak te maken voor een gesprek. ANP AMSTERDAM - Justitie in Am sterdam wil drie agenten van het politiebureau Warmoes- ;l straat vervolgen voor de dood van de zwerver A van Driel. 0 Deze overleed nadat hij vorig jaar september hardhandig uit het politiebureau werd gezet en op straat een fatale val maakte, Vier getuigen hebben gezien dat de zwerver niet uit zichzelf is .-.gevallen. Wat de drie agenten ten laste wordt gelegd, is nog s onduidelijk. Dat kan variëren r" van mishandeling tot doodslag, x Tot nu toe luidde de verdenking 'doodslag, dood door schuld en zware mishandeling'. GPD I UTRECHT - Een 43-jarige Utrechtse is gistermiddag in l- haar woning urenlang in gijze- ling gehouden door een man die op de vlucht was voor de politie. ..De 31-jarige Amersfoorter drong met twee andere mannen rond het middaguur het trap penhuis van een flat binnen, Een bewoner belde daarop de politie die één van de mannen, ji een 21-jarige Fransman, aan- p hield. Tientallen agenten gin- gen daarna op zoek naar de twee 1 anderen. Een van hen bleek de vrouw gevangen te houden. Hij verliet haar huis toen de politie zich terugtrok. Korte tijd later werd de man gepakt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie heeft in 1995 en 1996 drie keer een cri minele burgerinfiltrant ingezet in de strijd tegen de georgani seerde misdaad. Ook dit jaar heeft justitie een crimineel laten infiltreren om een bende op te rollen. Dit zei minister Korthals van Justitie gisteren in een de bat over het wetsvoorstel bij zondere opsporingsmethoden. Vooral de PvdA-fractie reageer de geschokt op deze feiten. De Kamer heeft zich geschaard achter de bevindingen van de parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden, stelde Kameriid-Kalsbeek. Deze com missie, die direct voortvloeide uit de IRT-affaire, ontraadde gebruik van criminele burger infiltrantenbij de opsporing. „Een meerderheid in de Kamer wees criminele burgerinfiltran ten ondubbelzinnig af", zo zei Kalsbeek. Ze vond het onbegrij pelijk dat het toch weer is ge beurd, zonder dat de Kamer daarvan op de hoogte was. Korthals wees erop dat het vori ge kabinet zich beriep op het zogeheten 'muizengaatje'. In uitzonderingssituaties, zoals ontvoeringen en gijzelingen, mag wel naar deze methode worden gegrepen. Onder druk van de Kamer ging minister Korthals overstag. ANP UTRECHT - De bouw van de replica van het Utrechts Statenjacht uit 1746 vordert gestaag. Begin 2002 zal het schip klaar moeten zijn. In vroeger jaren werden Statenjachten gebruikt voor het vervoer van hoogge plaatste personen. Het schip is twintig meter lang en wordt gemaakt van eikenhout uit Deense bos sen. Deze bossen zijn nog aangeplant door de VOC, met eikels uit Nederland. foto Koen Suyk/ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De D66-fractie in de Tweede Kamer verlangt van politiek leider Thom de Graaf snel een strategische visie op de koers van D66. In de fractie groeit de kritiek op De Graaf, die sinds eind vorig jaar de D66- fractie leidt. Dinsdag is tijdens het wekelijkse beraad aange drongen op spoedig fractieover- leg over de opstelling van D66 binnen de paarse coalitie. Volgens aanwezigen reageerde De Graaf 'zeer afwijzend' en 'geprikkeld' op dit voorstel. Maar uiteindelijk zegde hij toe dit onderwerp snel in cle fractie aan de orde te stellen. Vrijwel de hele 14-koppige fractie maakt zich zorgen over de positie van de Democraten. Een lid van de fractie zegt: „Door onze recente opstelling hebben we onszelf feitelijk buiten de paarse coali tie geplaatst. Ik vrees dat het beeld al definitief is dat we niet meer nodig zijn voor paars. Fractieleden vinden dat D66 sinds het aantreden van het tweede paarse kabinet 'stuur loos' is. Verschillende Democra ten hebben zich geërgerd aan het optreden van De Graaf, vo rige week in Haarlem, die tij dens een spreekbeurt keihard uithaalde naar de WD-minis- ters Korthals, Zalm en Jorrits- ma. „Wie zijn wij om de rest steeds de maat te nemen?", al dus een D66-Kamerlid. Eerder had De Graaf in een brief aan premier Kok gevraagd om meer 'regie te voeren', onder meer bij de problemen rond de asielzoekers. Een deel van de fractie zag vervolgens tot haar schrik hoe D66-woordvoerder Dittrich juist op dit onderwerp de paarse coalitie in grote pro blemen bracht. Hij kondigde eenmotie aan over het terugstu ren van Bosnische vluchtelin gen met een verblijfsvergun ning die D66 en VVD recht tegenover de PvdA plaatste. Dinsdag bleek er nog steeds gro te weerstand binnen de fractie tegen een inmiddels afgezwakte motie van Dittrich. De motie werd uiteindelijk intern met zes tegen vijf stemmen gesteund. Geen profiel Fractieleden van D66 krijgen waarschuwingen uit de richting van zowel VVD als PvdA dat de kleinste regeringspartij niet langer per se nodig is voor paars. Fractieleider De Graaf heeft aangegeven dat hij met D66 niet langer de middenposi tie in paars wil innemen. „Maar wat hij wel wil, is onduidelijk. We hebben helemaal geen pro fiel", zo klinkt het in de fractie. Duidelijk is dat vooralsnog nie mand het leiderschap van De Graaf zelf ter discussie stelt. Men vindt dat hij zijn partij goed door de kabinetsformatie heeft gesleept. Maar sindsdien lijkt iedere koers te ontbreken. Verder wordt erop gewezen dat de coöx-dinatie tussen de fractie en de drie D66-ministex-s in het kabinet zwak is. Ook stelt men vast dat D66 weinig heeft weten te profiteren van het feit dat ze in de slotfase van de formatie drie nxinistersposten afdwong. D66, dat in mei een zware ver kiezingsnederlaag leed. staat nog altijd op verlies. In de opi niepeilingen zakt de pai-tij van veertien naar elf zetels. Binnen de partij wordt met enige angst uitgekeken naar de Pro vinciale- Statenverkiezingen van ko mend voorjaar. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vier ex- werknemers van de ABN Amro die maandag op verdenking van grootschalige verduistering en oplichting zijn aangehouden, zijn op vrije voeten gesteld. Vol gens het Openbaar Ministerie in Amsterdam is de voox'lopige hechtenis geschorst op grond van persooxxlijke omstandighe den. Justitie gaat in hoger be roep tegen de beslissing. De vier zouden 174 miljoen gul den hebben vei'duistex'd. In to taal hebben er mogelijk 600 frauduleuze transacties plaats gevonden. De vex-dachten boek ten de bedragen jarenlang naar rekeningen in en buiten Europa. Daarbij zou misbx-uik zijn ge maakt van dertig nummerreke ningen van cliënten van de afdeling Diamanten Niet Inge zetenen (DNI), waar de vier werkten. De betrokken cliënten waren niet op de hoogte. De af deling, gevestigd in het filiaal aan de Sarphatistx-aat in Am sterdam, beheerde onder meer bankrekeningen van cliënten uit het buitenland. De cliënten van het diamant kantoor waren oorspronkelijk vooral buitenlandse diaman tairs en in het buitenland wo nende vermogende personen die door middel van nummerrekin- gen bij het filiaal hun privacy wilden beschexmen. Niet-inge- zetenen konden er nummerre- kexxingen openen, waarbij mutaties niet aan de rekening houder worden toegezonden. In maart had de bank al aangifte gedaan van valsheid in ge- schrifte, oplichting en verduis tering in dienstbetrekking. Toen raamde zij de schade op 160 miljoen. Wegens de omvang van de zaak en de complexiteit heeft de politie nu pas aanhou dingen kunnen verrichten. Volgens een intern mededelixx- genblad heeft ABN Amro de fraude al in 1996 ontdekt en me teen maatregelen genomen. Het zou gaan om een kleine groep medewerkers dat direct werd ontslagen' De bank benadrukt dat het reguliere cliëntenkan toor dat eveneens in de Sarpha- tistraat is gevestigd, geheel bui ten de fraudezaak staat. Vergaarbak P. Doedens, advocaat van een van de verdachten, stelt dat de afdeling DNI van de ABN Amro van 1990 tot maart 1997 mid dels een paar hoge functionaris sen heeft gefungeerd als een vergaarbak van oxrgekende, on geëvenaarde en onthutsende, maar bovenal achterbakse crea tieve witwas- en oplichtings praktijken. Doedexxs wijst erop dat vooral Fouad Abbas, kroon getuige in het Hakkelaarproces, hiervan heeft geprofiteerd. Ab bas had een rekening bij de af deling DNI. Tevens stipuleert Doedens dat zijn cliënt door de bank via een regeling mond dood is gemaakt, om te voorko men dat hij de beerput open trekt. Het OM zou zich daarom meer moeten richten op de hogere echelons van de barxk in plaats van 'ondex-knuppels' aan te pak ken, stelt Doedens. „De hele bank is doorweven met fraude", aldus de raadsman. Uit onder- zoek blijkt dat de bank een lijst had waarop werd bijgehouden voor hoeveel geld buitenlandse klanten werden opgelicht door bij valutatransacties fors slech ter af te rekenen. „Ook de heer G. J. Kalff heeft die lijst wel eens ingezien", citeeit Doedens het onderzoek. Kalff, broer van de huidige topman, is inmiddels gepensioneerd, maar was tot vorig jaar directeur-generaal bij de bank. Een woordvoerder van ABN Amro neemt afstand van Doe dens' kritiek. „Die laten wij voor zijn rekening. Wij zijn ge wend aan grote uitspraken van advocaten. Die dienen een doel in het proces. Dat is hun goed recht." Hij stelt dat de bank maatregelen heeft genomen om fraude zoveel mogelijk te voor komen. Daarbij hoort het ver sneld beëindigen van nummer rekeningen. Medewerkers die te weinig deden om fraude te voor komen zijn gestraft, uiteenlo pend van ontslag tot overplaat sing of berisping. ANP AMSTERDAM - De overne ming van detailhandelsconcern KBB door Vendex is rond. Ruim 90 procent van de aande len is aangeboden. Vendex be taalt 167,50 127,50 en 0,89849 aandeel Vendex) voor één aandeel KBB. ANP van onze redactie binnenland AMSTELVEEN - De kans dat de toekomst van de Nederlandse luchtvaart in de Noordzee ligt, is groter geworden. De lucht vaartsector legde gisteren een collectief standpunt neer waar uit deze voorkeur bleek. KLM, Schiphol, Martinair, Transavia, Air Holland en de Luchtverkeersleiding hebben elkaar gevonden op het gemeen- schappelijke standpunt dat een nieuw vliegveld in de Noordzee de meest reële optie is. „Uit be drijf economische en milieu overwegingen is dit de beste op tie", zei Schiphol-directeur Cerfontaine gisteren. Een over stap naar de zee houdt in deze visie in dat het huidige Schiphol zijn functie als luchthaven ver liest en beschikbaar komt voor wonen, werken en recreatie. In de Tweede Kamer lieten CDA en PvdA instemmende geluiden horen. D66 ziet echter weinig in een luchthaven in de Noordzee. Minister Netelenbos van Ver keer gaf geen inhoudelijk oor deel over de opvattingen van de luchtvaart. Wel gaf zij aan dat de visie zwaar meeweegt in het kabinetsstandpunt, dat dit jaar- wordt bepaald. Het vliegveld in de Noordzee moet al in 2010 de eerste vlieg tuigen kunnen ontvangen, want dan is Schiphol naar verwach ting vol. Uitgaande van de hui dige ver-wachtingen zal het aan- DEN HAAG - De Tweede Kamer wil snel duidelijkheid over af spraken die zijn gemaakt met Duitsland over de doortrekking van de Betuwelijn. „We moeten niet een doodlo pende spoorbaan aanleggen naar Duitsland. Het is wel de bedoeling dat zij meewerken aan een doortrekking van de lijn", aldus CDA'er Leers. Ook WD, D66, SP en Groen Links maken zich zorgen over de houding van Duitsland. Men is daar nog steeds niet begonnen met een studie over de route van een eigen goedererrlijn die aan sluit op de Nederlandse lijn. Ook is er een zeer beperkt be drag uitgetrokken voor de aan leg en groeit de weerstand tegen een Duitse Betuwelijn. GPD zie ook pagina 4 tal starts en landingen op Schiphol in dat jaar zijn opgelo pen tot 600.000. Over die grens is Cerfontaine stellig. „Meer kan niet, dan is het over." Omdat de Nederlandse lucht vaart nog afhankelijk blijft van Schiphol, moet er voor de huidi ge luchthaven 'een helder groei perspectief' komen voor de pe riode tot ongeveer 2010. KLM- topman L. van Wijk zei 'een be heerste groei' te ver-wachten, zonder zich op duidelijke cijfers vast te leggen. „De enorme ac celeratie van de afgelopen jaren met groeipercentages van boven de 10 procent kunnen en willen we niet volhouden." Het gemeentebestuur van Am sterdam reageerde gealarmeerd op de voorstellen om Schiphol over te plaatsen naar de Noord zee. Daardoor zou het vesti gingsklimaat voor bedrijven sterk verslechteren. Het Am sterdamse bedrijfsleven en de provincie Noord-Holland lieten echter weten in te stemmen met de luchtvaartplannen. De Ver eniging Milieudefensie ziet niets in de plannen. ANP DEN HAAG - Gemeenten en provincies gaan hard op zoek naar huisvesting voor asielzoe kers om te voorkomen dat zij de winter moeten doorbrengen in tentenkampen. Bij een eerste rondgang langs gemeenten is voor 2500 perso nen een woning aangeboden. Tot nu toe waren gemeenten en provincies alleen verantwoor delijk voor de opvang van vluchtelingen die al een status hebben. De opvang van asiel zoekers zelf valt onder de regie van het Rijk. Hoewel deze gedeelde verant woordelijkheid blijft, hebben kabinet, provincies en gemeen ten gisteren afgesproken het ko mende jaar gezamenlijk op te trekken om de toestroom van asielzoekers in goede banen te leiden. Het aanbod helpt het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) enigszins. „Maar we zijn er nog lang niet", aldus de woordvoerder Het COA is nu met zo'n honderd vijftig ge meenten in overleg over nieuwe opvangcentra. GPD AMSTERDAM - Het Olympisch stadion in Amsterdam moet zijn grasmat voorlopig mis sen. De bodem wordt flink afgegraven, onrdat onder het veld een parkeergarage voor 850 au to's moet komen. Het stadion moet inclusief garage op 1 septem ber 1999 klaar zijn. De man op de foto spuit de tribunes schoon waar later de zitjes voor het publiek moeten terug komen. foto Marco Okhuizen/ANP Advertentie De Nissan Almera. Al vanaf f 275,- p.m. ...en u rijdt binnen een paar weken! Profiteer nu van dit ongekend voor delige financieringsaanbod: slechts 4,9% rente! Dit aanbod geldt ook voor de Nissan Micra en de Nissan Primera. Dus ga naar de Nissan dealer en informeer naar de voorwaarden, dan rijdt u al binnen een paar weken in uw gloednieuwe Nissan'. Rekenvoorbeeld. Stol dol u kiest voor do Al-nera twv i 29.495.- en dal u «oer uw terugkrijgt Don resteert er een bedrag van cenn-anoeerd worct finSDCG Voorbeeld 1 Voorbeeld 2 Effectieve ronle op jaarbasis 4.9% 4,9% Looptijd 24 36 Kiediet5om 20,000,- 20.000, Ktediet- vergoeding 2.293,24 Termijnbedrag por maand 275,16 300,09 Restant betaling 15.090, 11.490, Pi ijs bij verkoop 21.693.60 22 293,24 Think about it. doorThea van Beek AMSTERDAM - In totaal elf verdachten hebben zich gisteren bij de Amsterdamse rechtbank moe ten verantwoorden voor grootschalige diefstal uit parkeerautomaten. De meesten waren als geldlo- per in dienst van de afdeling Parkeerbeheer. Enkele anderen waren behulpzaam bij het tellen en sorteren van de in boodschappentassen afgele verde munten. De rechtszaak tegen zes verdach ten werd verdaagd tot 17 december. De Amsterdamse politie becijferde hun opbrengst op 7,2 miljoen gulden, maar het lijkt een slag in de lucht. De vier geldlopers die gisteren terecht ston den noemen dat beclrag schromelijk overdreven. Ten eerste begon het grote graaien niet in april 1994, zoals ten laste was gelegd, maar hal ver-wege 1996. En dat er bij hun arrestatie zakken met muntgeld ter waarde van elk 12.000 tot 15.000 gulden waren aangetroffen, was volgens hen ook niet maatgevend. Een verdachte hield de op brengst op 5.000 gulden per maand. De inmiddels ontslagen geldlopers schetsten een beeld van een complete chaos bij hun werkgever- Defecte parkeerautomaten werden niet gerepa reerd, bij gebrek aan onderdelen. Sleutels voor het openen van de automaten hingen voor het grijpen in een open kast. De telstroken uit de auto maten gingen ook een kast in. Aanvankelijk wer den die nog een middag per week vergeleken met de opbrengst, later helemaal niet meer. Aanvankelijk bleef de diefstal beperkt tot het geld dat uit de overvolle kannen rolde. De verlei ding werd te groot omdat elke vorm van controle ontbrak. Toen werden de tassen vol muntgeld overgeladen inprivé-auto sen geparkeerd bij hel pers die het geld sorteerden en telden. Daarna werd het geld verdeeld. Al elf maanden voor hun arrestatie in december vorig jaar, kreeg de politie een tip dat de geldlo pers zich voor tonnen aan parkeergeld eigen maakten. Officier van justitie Van Schaijk legde de geldlopers verduistering van geld door ambte naren ten laste, waarop maximaal zes jaar cel straf staat. Tegen de vier geldlopers eiste hij 24 tot 30 maanden gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Een vijfde verdachte hoorde drie maanden cel tegen zich eisen of een taakstraf van 140 uur. Op 26 november volgt de uitspraak tegen de eerste vijf verdachten uitspraak. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3