Van voetballer tot boer Human maakt nieuwe start Onwillige knie verpest carrière Wilco Doeleman 27 jxo, S 1 riri PZC vrijdag 13 november 1998 Zichtbaar kost het hem moeite over het breekpunt in zijn leven te praten. Weliswaar ruilt Wilco Doelman (22) zijn ene jongensdroom voor de andere, maar de overgang is voor zijn gevoel te abrupt. Doeleman had verwacht nog een jaar of twaalf als prof keeper zijn geld te verdienen en daarna pas het akkerbouwbedrijf van zijn vader in Dreischor over te nemen. Een hardnekkige knieblessure bracht zijn voetballoopbaan echter aan de afgrond en zijn landbouwcarrière in een stroomversnelling. Geen kolkend stadion in Maastricht meer voor Wilco Doeleman. Geen ballen meer stijlvol uit de kruising plukken, maar boerenkolen plukken op het land bij een boerenbedrijf in Ouwerkerk. Ik heb een contract voor drie maanden, want dan is het sei zoen afgelopen." Het zou de uit spraak van een voetballer kunnen zijn, maar het zijn de woorden van Wilco Doeleman. Gewezen prof keeper', nu agrariër. „Als klein ventje wilde ik al boer worden. Het was sowieso de be doeling om na het voetbal het ak kerbouwbedrijf van mijn vader over te nemen. Dat komt nu eerder dan verwacht, waardoor ik eerst nog een tijdje met hem wil samen werken. Ik heb geen diploma's. Ik moest toentertijd kiezen tussen een landbouwopleiding en voet bal. Ik koos het laatste en ik heb daarvan nooit spijt gehad." Ook niet in de periode dat hij bij MW dagelijks tussen hoop en wanhoop zweefde. Toen hij niet wist hoe zijn nabije toekomst eruit zou zien. Op een wrede manier kreeg Doeleman het te horen. „De voetbalwereld is keihard. On menselijk hard. Bij MW waren er mensen van wie ik twee jaar lang dacht: 'goh, die zijn aardig'. Maar uiteindelijk vertellen zij je zonder blikken of blozen dat je contract niet verlengd wordt." „In het eerste jaar bij MW, het sei zoen 96/97, was er geen vuiltje aan de lucht. We werden kampioen van de eerste divisie en als eerste keeper Rein van Duijnhoven ge blesseerd was, mocht ik spelen. Meteen de eerste wedstrijd van het seizoen maakte ik mijn debuut al in het betaalde voetbal. We won nen van Excelsior met 2-0 of 3-0. Ik weet het niet precies meer, maar ik hield in elk geval de nul vast." „Ter ere van het kampioenschap speelden we een vriendschappe lijke wedstrijd. Omdat ik het hele jaar reserve had gezeten, mocht ik als dank op het doel staan. Vijf mi nuten voor tijd sloeg het noodlot echter toe. Ik trapte de bal weg in een duel met de spits, maar de bal caramboleerde terug richting het doel. Ik draaide me abrupt om en verdraaide daarbij mijn knie. De kruisband in mijn rechterknie was volledig afgescheurd." Wat een feestelijk duel moest wor den, werd het begin van een lange lijdensweg. De ommekeer in een carrière. Want tot dat moment vertoonde Doelemans voetbal loopbaan een opwaartse trend. In zijn jeugdjaren klom hij via Dreischor, Zierikzee en Vlissingen op tot PSV. Bij de senioren werd hij derde doelman van Feyenoord, achter Ed de Goey en Rob van Dijk. En uiteindelijk werd hij bij MW tweede doelman achter Van Duijnhoven. Hoger ï-eikte de pieken echter niet. De afgescheurde kruisband betekende het eindsignaal van Doelemans profavontuur. „Die vervloekte knie heeft mijn voet balleven verpest. „Na dat dramatische duel heb ik tot december niet meer gespeeld en alleen maar gerevalideerd. MVV had inmiddels een andere keeper gehaald: Spillman van Ro- da JC. Die jongen deedhet gewoon goed. Aan het eind van het seizoen liepen de contracten van Spillman en van mij af. MW moest kiezen. Kiezen tussen een keeper die zich nog niet had bewezen op eredivi sieniveau en een halfjaar gebles seerd was geweest en een keeper die zich al bewezen had en even eens goed in de groep lag. Mijn contract werd niet verlengd." Aan de ene kant kon Doeleman be grip opbrengen voor het besluit. Wie wil er een werknemer die niet kan werken? Maar aan de andere kant voelde hij zich tekortgedaan. In de kijker „Ik had na mijn blessure geen en kele kans gehad om me in de kijker te spelen. De trainer, Frans Kör- ver, traint altijd met de zestien spelers die zaterdag de wedstrijd spelen. De rest traint met de twee de trainer, op een veld naast het eei'ste team. Dat is knap frustre rend als je die zestien jongens ge zamenlijk naar een wedstrijd ziet toewerken, terwijl je zelf eigenlijk nergens voor traint. Ja, eens in de twee weken speel je een wedstrijd met het tweede. Op maandag avond. Ik vond dat ik geen kans kreeg om een contract te verdie nen of om me in de selectie te spe len. Daarom vroeg ik een gesprek aan met technisch-directeur Sef Vergoossen. Dat gesprek liep an ders dan ik verwachtte. Nog vóór dat ik mijn zegje kondoen, meldde MW dat mijn contract niet ver lengd werd. Knal. Daar stort je wereld in. Ik voelde het niet aan komen." „Ik moest daarna letterlijk uithui len. Ik zag immers mijn boterham voor mijn neus wegwaaien. Maar je moet verder. Ik kwam op een lijst te staan met spelers van wie het contract afloopt. Op zo'n lijst staan al je gegevens. Bij mij dus: gespeeld bij PSV, bij Feyenoord, bij bijna alle Nederlands elftallen tot 18 jaar en onderaan staat knieblessure. Als ze dat lezen gaat er meteen een streep door je naam." In zijn riante huis in Urmond, on der de rook van Maastricht, sleet Doeleman zijn dagen. In onzeker heid. Welke club wil mij nog heb ben? Alle clubs boven MW in elk geval niet. ..Elke dag zat ik te wachten op een telefoontje van mijn zaakwaarne mer Joop Hiele. Ik heb er zelfs een vakantie met MW naar Kreta voor afgezegd. Ik was toch geen plezierig gezelschap geweest. Ik had andere dingen aan mijn hoofd en bovendien zou ik die jongens volgend jaar toch niet meer zien. Ik zat hele dagen bij de telefoon, want elk moment kon ik gebeld worden. Nu lach ik er nonchalant om, maar op dat moment was ik niet te genieten. Snel geïrriteerd enzo. Ik denk dat de buitenwereld het niet kon zien, maar geestelijk was ik er kapot van. Ik ging de va kantie in met een tweeslachtig ge voel. Of ik kan straks weer trainen of dit wordt een vakantie voor de rest van mijn leven. Hoofdklasser Kloetinge nam con tact op met Doeleman. Als een profcontract zou mislukken, zou dat de ideale manier zijn om je weer in de kijker van de profclubs te spelen. Maar eerstechvisionist RBC uit Roosendaal toonde plots interesse. Doeleman mocht een week op proef komen. Opnieuw tartte hij het lot. „Na drie dagen ging ik weer door mijn knie. Ik hield me groot. Een kuiltje, niks aan de hand. 's Avonds had ik weer een dikke knie. Maar ja, ik zat in een proef periode. Ik moest een contract af dwingen. De volgende dag hadden we een bosloop van tien kilometer. Tegen beter weten in, nam ik de gok. Ik verging van de pijn en ach teraf vertelde ik de trainer pas wat er aan de hand was. Na een paar dagen rust mocht ik een oefenduel spelen. Met een handje pijnstillers speelde ik een goede wedstrijd en mijn proefperiode werd verlengd. Maar uiteindelijk wilde RBC me niet hebben. Nu was het definitief afgelopen. Als RBC me niet eens wil hebben, kom ik nergens meer aan de bak, dacht ik." Nieuwe hoop Maar als een donderslag bij helde re hemel, toen Doelemans tas voor de eerste training bij Kloetinge al gepakt stond, belde het Venlose VW. Nieuwe hoop. „Maar meteen de eerste training ging ik weer door mijn knie. Ik kreeg toch de kans om twee oefen duels te spelen en die gingen rede lijk goed. Maar ondanks alle posi tieve geluiden uit de spelersgroep werd niet ik, maar Rein Baart van Top Oss gekozen. Ik had geen be hoefte aan uitleg. Een halfuur la ter zat ik alweer thuis. Ik dacht: 'barst maar. Ik steek lekker mijn kop in het zand. Ik wil niks meer met voetbal te maken hebben'." Kloetinge was inmiddels ook geen optie meer, want zijn overschrij ving kwam door omstandigheden negen uren te laat binnen. Een te rugkeer op de voetbalvelden zit er dus voorlopig niet in. Nooit meer? „Dat weet ik niet. Als ik weer be gin, wil ik voor de volle honderd procent trainen. Daarvoor moet ik de tijd hebben, maar ik moet ook weten waarvoor ik het doe. Ik heb zoveel afgezien en geestelijk leed gehad in het betaald voetbal. Ik weet niet of ik dat voor een ama teurclub kan opbrengen." In zijn woning in Bruinisse, op een steenworp afstand van de haven, komt het bewogen leven van Wilco Doeleman in rustiger vaarwater. Ondergedompeld in de anonimi teit werkt hij als doorsnee burger dagelijks van zeven uur 's och tends tot half zes 's avonds op het boerenland. Nog steeds worden zijn balvaste vingers beschermd door handschoenen. Maar Wilco Doeleman graait niet meer naar ballen, maar naar boerenkolen. Tijdens een vakantie, die voor de rest van zijn leven zal duren. Rudy Boogert Hij had al veel langer vaste basisspeler willen zijn, maar toen de trainer hem nodig had gaf hij niet thuis. „Ik heb hem teleurgesteld." In plaats van de definitieve doorbraak waarop Arjan Human, voetbal ler van Cercle Brugge, nog niet zo lang geleden vurig hoopte, volgde een lichte inzinking. De Middelburger zat bij de Belgi sche profclub veelal op de bank en kreeg speelminuten bij de reserves. Elf duels na de sei zoensouverture denkt Human te hebben afgerekend met de periode van kommer en kwel. „Ik zit weer lekker in mijn vel." De hartstochtelijke Cercle Brugge-f an moet een terugkeer van zijn club op het hoogste voetbalplatform in België nog maar even uit zijn hoofd zetten. Na elf competitiewedstrijden staat de club, die twee jaar ge leden voor het eerst sinds 26 jaar uit de eerste klasse gleed, op een teleurstellende zevende plaats in de tweede klasse. Na het eerste teleurstellende sei zoen, waarin de clubleiding di recte terugkeer eiste, is een nog langer verblijf in de Belgische tweede klasse dichter bij dan promotie. Cercle, dat dit jaar zijn honderdste verjaardag viert, won tot nu toe pas vijf maal, ging evenzoveel keer on deruit en speelde een keer ge- j lijk. Het bestuur heeft de druk van het heilige moeten een beetje proberen weg te nemen tijdens een goed gesprek met de spe lers. Aanvaller Arjan Human: „Veel spelers gaven daarbij te kennen dat ze het gevoel had den alsof er een groot blok be ton boven hun hoofd hing tij dens een wedstrijd. Dat ze bang waren om fouten te maken, om dat dan het beton naar beneden kwam. Velen hadden echt veel moeite met de druk." Vrijheid Trainer Ronny Desmedt, die vorig jaar de ontslagen Rudy Verkempinck opvolgde, kreeg aan het begin van dit seizoen alle vrijheid een in zijn ogen ideaal team samen te stellen. Human: „Desmedt moest vorig jaar werken met spelers die niet door hem waren gehaald. Aan het eind van dat seizoen ging er een stuk of negen man weg en mocht hij nieuwe spelers ha len." Negen nieuwelingen voegden zich bij de groep, on der wie de Pool Emest Konon. „Een heel goede speler", vindt Human. Konons komst bleef niet zon der gevolgen voor centrale spits Ai-jan Human. „Voor mijn gevoel had ik een redelijke voorbereiding gespeeld. Maar ik had het idee dat het team al was samengesteld en er geen plekje voor mij was ingeruimd. Het begon al toen we de shirts met daarop de vaste nummers kregen. Ik kreeg nummer twaalf. Dat zat me niet lekker. Al moet ik toegeven dat het nummer niet altijd direct iets zegt." Maar Arjan Human was drie maanden geleden niet hele- maa 1 meer de Arj an Humandie vorig j aar met een belof tencon- tract was binnengehaald en fu rore maakte. Een nieuwe woonsituatie (hij ging op zich zelf wonen) en verkeerde invul ling van zijn rustperiodes had den zijn levensritme verstoord. De in Middelharnis geboren voetballer knikt. „Ik was niet goed bezig met mijn sport. Ging vaak laat naar bed en nam niet genoeg rust. Ik wilde per se een eigen huisje, maar daar kwam meer bij kijken dan ik had ge dacht. Dat zag je op een gege ven moment terug op het veld. Mijn prestaties gingen achter uit. Ik miste felheid, scherpte." Ronny Desmedt, de trainer, kon niet veel anders doen dan Hu- man passeren. Maar Human geeft ook toe dat concurrent Emest Konon een veel te goede voetballer is om op de bank te zetten. Het 4-3-3-concept waarmee Cercle Brugge aan vankelijk begon, is inmiddels in de kast gezet en ingewisseld voor een 4-4-2-opstelling waarvan ook Arjan Human deel uitmaakt. „Pech is ook een oorzaak van de slechte resulta ten", zegt de 20-jarige Human. „In de eerste wedstrijd van de competitie liep een speler een dubbele beenbreuk op en brak een andere zijn middenvoets beentje. Daardoor moest de trainer de boel omgooien." Vo rige week, tegen Maasmeche- len (2-1-verlies), maakte Hu- man voor de eerste maal dit seizoen zijn opwachting in de basis. Afgelopen woensdag won Cercle met 3-1 van Sint Niklaas, maar Human viel pas na rust in. Trainingen „Als diepste spits, moet ik de ballen krijgen en Ernest Konon in stelling brengen", legt Hu- man uit. „De trainingen zijn daarop afgestemd. En in de wedstrijden zie je er al iets van terug. Maar het kost nog veel tijd." De ex-voetballer van Zeelandia, Feyenoord en FC Dauwendaele begint zijn draai langzaam weer te vinden, zo lijkt het. Bij Cercle Brugge twijfelt nie mand aan de voetbalcapacitei ten van Arjan Human. Niet voor niets heeft de club zijn contract enige tijd geleden met een jaar verlengd. Human: „In het beloftencontract zat een clausule waarin stond dat ik fullprof zou worden wanneer ik vijf duels in de basis zou begin nen. Dat is aan het begin van dit jaargebeurd, tevens hebben we er een jaar aan vastgeplakt." De tocht naar Brugge legt Ar jan Human nog steeds zonder tegenzin af. Nee. een auto van clubsponsor Renault heeft de linksbenige voetballer nog niet, simpelweg omdat hij nog niet in het bezit i s vaneen rijbe wijs. Het alternatief was in het begin de streekbus, maar die heeft alweer een tijdje plaats gemaakt voor een blauwe scoo ter, een Honda, type SFX. Vrij wel dagelijks tuft Human heen en weer tussen Middelburg en Brugge. Vijf kwartier heen en vijf kwartier terug, ruim 120 kilometer in totaal, inclusief twee bootreizen van twintig minuten. Reistijd „Veel mensen, onder wie ook medespelers, verklaren me voor gek als ik zeg dat ik elke dag heen en weer rijd tussen Brugge en Middelburg. Maar wat moet ik andei's? In Zeeland bestaat geen profclub, dus moet je het sowieso al verderop zoeken. Bovendien maakt het me niet veel uit. Toen ik in de jeugd bij Feyenoord speelde, was ik niet anders gewend. En reisde ik ook hele dagen van en naar Rotterdam. De scooter heb ik puur genomen, omdat het me reistijd scheelt. Toen ik met de bus reisde, was ik aan een enkele reis twee uur en een kwartier kwijt. Met de scooter rijd ik vanaf Breskens in drie kwartier naar Brugge. Als het weer echt slecht is, neem ik de bus weer. Ik heb ak twee keer rijexamen gedaan, maar zon der succes. Ik wil gauw weer examen doen, want zodra ik het papiertje heb, krijg ik een auto van de club." Verhuizen naar België is niet aan de orde. Want van de club hoeft het niet en Human zelf blijft ook liever in Middelburg. „Mijn familie en vrienden zit ten hier. Als ik in Brugge zou wonen, zou ik alleen maar met voetbal bezig zijn. Bovendien wordt er daar meer op je gelet. Niet dat ik iets te verbergen heb, maar vind het wel prima in Middelburg. Lekker rustig." Eldridge Pentury Middelburger Arjan Human, fullprof bij Cercle Brugge, heeft nog geen rijbewijs en reist daarom elke dag per scooter naar België. foto Lex de Meester Een knieblessure dwong Wilco Doeleman te stoppen met voetballen. „Het was sowieso de bedoeling om het akkerbouwbedrijf van verwacht." mijn vader over te nemen. Maar dat komt nu eerder dan foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27