Cruiseterminal geen luchtkasteel Heen en terug is ons sterke punt PZC Minimale opkomst voor hoorzitting windmolenplan zeeland Rederijen tonen belangstelling voor Vlissingen NCVB zegt oude naam vaarwel en gaat verder met CPB als Passage Streekvervoer heeft te weinig chauffeurs Vervoer gehandicapte sporters heeft tekort aan vrijwilligers Commissie wil rustig aan doen met windmolens Eis twee jaar voor uit de hand gelopen vrijpartij vrijdag 13 november 1998 sbw 21~| loor Edith Ramakers .VLISSINGEN - De cruiseter- ninal aan de Vlissingse Buiten- i iaven komt dichterbij. Het idee ijat commercieel directeur J. L-Verkiel van Zeeland Seaports lanceerde tijdens het slotdebat jan de Stadskoers Vlissingen !01O leek iets weg te hebben van uchtfietserij. Maar de initia- iefnemer zat de laatste maan den verre van stil. i Er is intensief overleg met rede rijen, die veel belangstelling voor Vlissingen en zijn achter and tonen. De Hogeschool Zee- land is ingeschakeld, evenals een architectenbureau, be stuurders zijn enthousiast ge en de toeristische sector schat in dat de ontvangst van passagiersschepen Zeeland een orse duw omhoog geeft. ,We moeten ons herbezinnen op het gebruik van het haventer- rein van Vlissingen. Op die ma- i nier is het idee ook ontstaan. De I binnenhaven en buitenhaven j hebben het in zich om het cen trum van allerlei ontspannende activiteiten te worden. ,De cruisebusiness is booming business. Wij hebben een zus- terrelatie met Port Canaveral in Florida. Die heeft zich tot een Leesprogramma van bibliotheken OOSTBURG - De bibliotheken van Oostburg, Aardenburg, Breskens en Sluis houden tot donderdag 17 december het leesprogramma 'Bij ons thuis'. Ook de bibliobus doet mee. Kinderen die willen deelnemen aan het programma, waarbij ze in speciaal uitgezochte boeken kunnen lezen hoe het er bij an deren thuis aan toe gaat, kun nen zich opgeven en krijgen een speciale deelnemerskaart. Op de kaart staat een huis met lege ramen. Elk gelezen boek levert een sticker op, zodat er plotse ling iemand woont. Kinderen met een volle kaart krijgen een oorkonde. Tijdens het program ma kan ook een boekenpuzzel worden opgelost., waarmee prijzen te winnenzijn. Op 17 de cember, als het project wordt afgesloten, worden nog meer cadeautjes en oorkonden uitge reikt. echte cruisehaven ontwikkeld. Amerikanen hebben onlangs een bezoek gebx'acht aan Vlis singen en de binnen- en buiten haven bekeken. Ze zijn onder de indruk geraakt. Ook van Veere, Middelburg en de Oosterschel- dewerken." Tapijten Want cruisegangers kun je niet aan land zetten in een industrie gebied. Er moet iets te zien zijn. Voor die duizend passagiers be gint dan een nieuwe reis. ,,Van de Amerikanen heb ik geleerd dat de passagiers vanaf het schip direct in de tapijten willen stappen. Alles moet perfect ge regeld zijn." Na enige tijd stappen ze over in bussen en worden langs toeristi sche attracties gevoerd, met Rotterdam als einddoel. „Daar is intussen het cruiseschip aan gekomen en ze stappen weer te rug aan boord. De rederijen en cruisemakelaars (combinatie van rederij en touroperator) hebben al toegezegd deze vorm van reizen te kunnen waarde ren." Daarnaast heeft Verkiel met Noorse rederijen gesproken, waarvoor cruiseschepen varen die havensteden aan de Noord zee aandoen. Die schepen hop pen als het ware van Schotland naar Ierland. „En eens naar Vlissingen. Dat zijn kleinere cruiseschepen. Dat is de tweede kans om die terminal levensvat baar te maken." Op Zeeuws water kan vervol gens een schip van bescheidener omvang een ronde maken. „Dan denken we aan de Zeelandcrui se, die uitmondt in een uitstapje van een dag of drie." Congreshal Als de terminal het louter moet hebben van de aanleg van cruiseschepen, is het project gedoemd te mislukken. In Rot terdam leggen jaarlijks vijf pas sagiersschepen aan, in Amster dam 200. „Daarom moet we meer bieden. We zijn spekkoper als we jaarlijks vijftig schepen krijgen. Maar dat vinden we niet genoeg. Naast die luxueuze en levendige ontvangsthal zal bijvoorbeeld een congreshal en restaurant moeten verschij nen." Studenten van de Hogeschool onderzoeken momenteel welke locatie het meest geschikt is voor zo'n terminal. Begin vol gend jaar leveren ze hun eerste rapportage af. Die gegevens worden voor het bedrijfsplan gebruikt, waarmee Zeeland Seaport over een half jaar naar buiten treedt. „Dan weten we of we door kunnen gaan." Het Veerplein met in de buurt het station en de grote parkeer plaats maken grote kans als favoriete plaats uit de bus te ko men. „De veerboot gaat op ter mijn weg. Daar komt ruimte vrij. De uitkomst van de Stads koers Vlissingen is dat er meer gemikt moet worden op toeris me en maritieme zaken. Wat is daartussen een mooier bindend middel dan een cruiseterminal. De nabijheid van het NS-station en een grote parkeerplaats maken van het voormalige Veerplein in Vlissingen een grote kanshebber als mogelijke aanlegplaats voor cruiseschepen. foto Ruben Oreel doorLineke Broos GOES - De Zeeuwse afdelingen en het gewestelijk bestuur van de Nederlands Christelijke Vrouwenbond (NCVB) hebben donderdag tijdens de najaars vergadering in de Oostkerk te Goes afscheid genomen van de naam NCVB. Dat is het gevolg van het besluit van de landelijke algemene vergadering in Utrecht. Tijdens deze vergadering werd besloten, dat de bond per 1 ja nuari 1999 samen gaat met de Christelijke Plattelands Vrou wenbond (CPB). Omdat het aantal leden terugliep, moesten beide bonden fuseren. In Utrecht werd maandag de nieu we naam 'Passage, christelijk- maatschappelijke vrouwenbe weging' gepresenteerd. Zo'n tachtig vrouwen van de NCVB Zeeland kregen donderdag het nieuwe logo te zien. In Utrecht werd door een grote meerderheid vóór de fusie ge stemd. „Als blijkt dat jealsbond sterk kan blijven door te fuse ren, moet je dat naar mijn me ning gewoon doen", vertelt de publiciteits- en coördinatie vrouw van het Gewestelijk Be stuur Zeeland, J. A Schuller- van de Niet. Inhoudelijk bete kent de fusie voor de bond in Zeeland vrij weinig. Op lande lijk niveau verandert voorna melijk de organisatie. Twee "bonden moeten onder een be stuur worden gebracht, zodat er economisch gewerkt kan wor den. „De band met de CPB was al heel groot", zegt de voorzitter van het Gewestelijk Bestuur Zeeland, L. Kamerling-Janse. „Op lokaal niveau werkten we al veel samen met deze bond, dus voor ons wordt het niet echt anders." Hoe het ledenaantal weer een beetje omhoog kan gaan, weet de voorzitter nog niet precies. „We hopen dat het programma meer op de jeugd wordt afge stemd .Maar we kunnen niet van alle leden vei-wachten dat zij dat allemaal ook willen en dat het ze allemaal aanspreekt. Daarom moeten we eerst nog goed inven tariseren". Volgens Kamerling- Janse zouden de traditionele onderdelen binnen de organisa tie wat minder oubollig moeten zijn. „Ik zeg niet dat alles weg moet, want alles moet in zijn ei gen waarde worden gelaten. De bijbel bijvoorbeeld moet niet overboord gegooid worden. Maar we moeten toch wat meer dingen op het programma zet ten waardoor het voor jongeren ook aantrekkelijk is zich bij ons aan te sluiten." door Richard Hoving MIDDELBURG - Op tal van bijeenkomsten werd er de afge lopen maanden over gediscussi eerd. Vaak heftig, een enkele keer emotioneel. Windmolens in Zeeland: Hoeveel en waar? De hoorzitting over de ontwerp- streekplanuitwerking wind energie trok donderdagavond opmerkelijk genoeg nauwelijks belangstellenden. De zware, vier koppige ambte lijke delegatie die gedeputeerde G. J. van Zwieten (VVD, ruim telijke ordening) flankeerde, was rijkelijk overdreven. Van de veertien aanwezigen in het ge bouw van de directie Ruimte, Milieu en Water in Middelburg waren er slechts vier die een na dere toelichting wensten. Een tweetal projectontwikke laars ('ik spreek liever van advi seur want dat klinkt wat minder agressief') wilde alles weten over het toegestane molenver mogen, ashoogten en rotatie- diameters. Een grondeigenaar die zijn land op termijn wel wil verkopen vroeg zich af hoe de provincie eventuele tegenstan ders denkt te overtuigen. „Als ik mijn grond verkoop, maar mijn buurman niet. Gaat dan het hele park niet door?" Een bezorgde inwoner van de Quarlespolder in de gemeente Borsele werd ge rustgesteld. „De Quarlespolder is niet aangewezen als groot schalige locatie." Geen conclusie Gedeputeerde Van Zwieten haastte zich na afloop van de bijeenkomst te zeggen dat hij geen conclusies verbond aan de geringe opkomst. De suggestie dat gemeenten en natuur- en milieuorganisaties, de grote af wezigen, zich zonder problemen achter de plannen van het dage lijks provinciebestuur scharen, wees hij van de hand. „Organi saties en instellingen die moeite hebben met de locaties die wij op het oog hebben, dienen hun bezwaren ongetwijfeld schrif telijk in." De ontwerp-streekplanherzie- ning windenergie ligt nog een week ter inzage. Na het sluiten van de inzage worden de mon delinge schriftelijke reacties beoordeeld en komen GS met een definitief voorstel. Van Zwieten verwacht dat niet eer der dan in maart 1999 een einde komt aan de procedure. In de cember 1997 presenteerde de provincie de eerste locaties voor grootschalige opwekking van windenergie. Negen van de twaalf locaties sneuvelden ver volgens na overleg met gemeen ten en natuur- en milieuorgani saties. Het meest recente voorstel pleit voor het plaatsen van twintig windmolens of meer in de Willem-Annapolder (ge meente Kapelle), de Beoosten- blijpolder (Axel), de Eendragt- polder (Terneuzen) en de Anna- Mariapolder (Reimerswaal). Eis 10 maanden voor ontucht met buurmeisje MIDDELBURG - De officier van justitie van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg heeft tien maanden gevangenis straf geëist tegen een 63- jarige Arnemuidenaar die wordt ver dacht van een zedendelict. Over een periode van bijna tien jaar had de man zijn buurmeisje re gelmatig onzedelijk betast. Daarbij gebruikte de verdachte fysieke en emotionele dwang. De Arnemuidenaar, die een goe de vriend was van de ouders van het slachtoffer, bouwde over lange tijd een ongelijke vertrou wensrelatie met het meisje op. Hij lokte haar mee naar zijn dui ven te komen kijken. Het kind werd al gauw door hem betast. De verdachte zei dat hij haar nooit onder de kleding heeft aangeraakt. Wel had liij eerder aan de politie toegegeven dat hij het spannend vond om de ont wikkeling van borsten te voe len. Hij had nooit beseft dat hij te ver was gegaan. F. van Es, de officier van justitie, was niet on der de indruk van verdachtes spijtbetuiging. Het slachtoffer legde ineen toe spraak uit wat haarwas overko men. Ze was door het gebeuren diep geraakt en het beheerste haar leven. „Gestraft wordt je voor mij nooit zwaar genoeg. Ik hoop dat wat je mij hebt aange daan je altijd door anderen zal worden aangerekend", sprak ze. Uitspraak 25 november. van onze regioredactie HILVERSUM - Streekvervoe- der VSN-1, bestaande uit de vervoerbedrijven Midnet, NZH, Oostnet en ZWN, kampt met een tekort aan chauffeurs. Het leidt er volgens algemeen directeur P. J. A M. Schretlen van VSN-1 toe dat in de rayons 'wel eens een buslijntje uitvalt of ge schrapt wordt'. Een woordvoer der van ZWN laat echter weten dat het in Zeeland opererende bedrijfsonderdeel niet met 'structurele' tekorten kampt. Er vallen hier geen ritten uit, hooguit moet af en toe een be roep op een chauffeur worden gedaan om een 'zesde dag' te draaien. „En we huren wel eens één van onze bevriende onder aannemers in", zegt de woord- voerdei'. Daarmee bedoelt hij de particuliere vervoerders Van Oeveren uit Zierikzee en AMZ uit Borsele. De personeelstekorten zijn vol gens de woordvoerder enkel in cidenteel. Ze doen zich bijvoor beeld gelden als er chauffeurs ziek zijn. Zodra volgend jaar een aantal lijnen en ritten is ge schrapt, zou de kans op onder bezetting helemaal klein zijn. Directeur Schretlen reageerde op kritiek van de onderneming- vaad (ox-) van NZH. Die consta teerde dat de kwaliteit van het vervoer bij het bedrijf onder de maat is, dat er ritten exx diensten vervallen en dat de bedrijfsvoe ring ondoelmatig is. De or van NZH eist dat de directie uiter- lijk 23 november aangeeft hoe de px'oblemen opgelost gaan worden. „Ik sluit niet uit dat er op dit moment in sommige rayons echt een operationeel px'obleem is. Op de totale dienstverlening gaat het echter om een zeer klein percentage. Ik schat dat meer dan 95 px'ocent van de xitten conform de afspraken met de opdrachtgever-s wordt uitge voerd", aldus de directeur'. Het tekoxd aan bus-, maar ook taxichauffeurs, is volgens hem mede te wijten aan de krappe arbeidsmax'lvt en een vex'oudex'd personeelsbestand. Ook het imago van het bedrijf, dat mid den in een grote reorganisatie verheeld, speelt een rol. „Het is lastig om tijdens de vei'bouwing de winkel op een goede manier open te houden", stelt Schret len. Begin volgend jaar zal er gepro beerd worden door middel van een advertentiecampagne, nieuwe, jonge chauffeurs aan te trekken. doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Er is een tekort aan vrijwilligers in Zeeland die sporters met een lichamelijke en verstandelijke handicap willen vervoeren. Op Walche ren en de Bevelanden is de nood het hoogst. Daar heeft de Zeeuwse Sport raad nog zeker tien vrijwilligers nodig voor het Vervoer Aangepast Sporten (VAS). De behoefte aan vrijwilligers neemt al leen nog maar toe door een pas gestart project dat lichamelijk gehandicapten in Zeeland aan het sporten moet krij- gen, zegt Elia ter Wisscha, consulent aangepast spoi'ten van de Zeeuwse Sporti-aad. Het VAS voert jaaxiijks zo'n duizend xitten uit. Ter Wisscha ver wacht dat door het sportstimulexings- project er zeker driehondei'd ritten ex- tx-a nodig zijn. „In Zeeuws-Vlaanderen neemt de Lions Club een gedeelte van het vervoer van gehandicapte spox*tex"s op zich", zegt Ter Wisscha. „Als dat overeenjaar of twee voorbij is, zijn er nog meer vrij willigers nodig." Volgens haar is de di'uk op de weinige vrijwillige chauf- feux's groot. „Ik voorzie dat een aantal chauffeurs er de brui aan geeft. Ze zijn erg enthousiast maar zeggen nu wel: ,Hé ho, tot hier en niet verder.' Het moet natuurlijk geen dagtaak worden." Gehandicapten die naar sportaccom modaties willen, kunnen een bei'oep doen op het WVG-vexwoer (Wet Voor ziening Gehandicapten). Als dat niet voldoet, kan het VAS uitkomst bieden. De gehandicapten betalen zes gulden voor de eerste twintig kilometer en voor elke tien kilometer extra een gulden. De Zeeuwse gemeenten, behalve Terneu zen, subsidiëren het VAS met dertien cent per inwonei'. Zeeland is de enige Nedeilandse pi'ovincie waar zo'n ver- voex'ssysteem met vrijwilligers voor spoxlex's met een handicap bestaat. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Johan Tim merman uit Vlissingen heeft er vier. Dat is te weinig. Hij heeft nog zeker vier extra chauffeurs nodig. Timmerman is de regio coördinator van het Vexwoer Aangepast Sporten (VAS) voor Walcheren. Dat is de Zeeuwse regio waar het tekort aan vrij willigers die sporters met een handicap willen vervoeren het grootst is. Problemen ja. Maar nee vei'ko- pen: nee. Als er gehandicapten op Walcheren een beroep op hem doen en hij kan geen eigen chauffeurs regelen, schakelt Timmex'man Arduin-taxi's in. Hij xljdt zelf ook voor de instel ling voor verstandelijk gehan dicapten. „De Arduin-taxi's, het is niet ideaal om die voor VAS-vervoer in te zetten", zegt Timmerman. „We willen de rit ten met vrijwilligers doen. Bo vendien, als ze met Ax'duin lij den, vallen ze onder de WVG- regeling. Dat betekent met meer in één bus die overal langs moet. Het VAS bestaat nou juist omdat het WVG-vex- voer niet altijd even goed vol doet." Auto Een gehandicapte wil volley ballen, voetballen, zwemmen of rolstoelhockeyen. Hij heeft een auto nodig, daar is het WVG-vervoer (Wet Voorzie ning Gehandicapten) voox-. Maar hoe gaat dat, zegt Tim mex'man. „Er gaan er meer mee. Stap je als eerste in, mag je er als laatste weer uit." Vorig jaar had hij voor het VAS een ritje Ovezande-Koudekerkeen tex'Ug. Een jongen ging in ver pleeghuis Der Boede jeu de boulen. „Hoe ver is dat nou, ne gentien kilometer? Een kwar- tiexlje." Zijn moeder zei dat ze met het WVG-vervoer alleen al over de tei'ugweg anderhalf uur deden. „Ze was langs plekken gereden waar ze nog nooit was geweest. Het VAS breixgt de gehandicapte precies waar hij wil zijn. Ik deed er alles bij elkaar een uur over. Heen en tex-ug.Dat is het sterke punt van het VAS; vertelt Timmerman. „Wij pas sen ons aan aan de wexxsen van de gehandicapten. Als ze om half acht van huis willen, staan wij om half acht voor. En wij brengen ze van deur tot deur. Dus niet de deur opengooien en zoek het maar uit." In Timmermans gebied Wal cheren worden per week zo'n twaalf gehandicapten naar spoi'taccommodaties ver voerd. 's Avonds, door de week en meestal vaste xitten. Hij heeft daar maar vier chauf feurs voor. De afgelopen tijd is een aantal door ziekte of ver huizingen afgevallen. Bijgeko men is er niemand, of ze zijn na korte tijd weer afgehaakt. „Een vrouw wilde wel rijden maar niet 's avonds want ze werkte vier dagen. Alleen za terdags. Ja, dan xrijden we nooit. Sony, daar heb ik dus niks aan.Zo zijn er dxrie na een korte periode afgehaakt, één heeft nooit gereden." Het moet je wel liggen, vindt Timmex'man, gehandicapten vexvoeren. Ovex-dag rijdt hij voor Ai'duin. En af en toe 's avonds nog eens voor het VAS foto Willem Mieras als hij niemand kan vinden. Reserve-chauffeurs zijn er nog niet, dus doet hij dat soms zelf. Het mooie is, zegt Timmennan over het vervoer van vei'stan- delijk gehandicapten, dat je nooit weet waar je aan toe bent. „De ene keer stop je en duikt hij zo het zwembad in. De volgende dag wil hij de auto niet uit en is het nukken gebla- door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur moet het aan tal locaties voor grootschalige windmolenparken stapsgewijs uitbreiden. Dat adviseert de provinciale adviescommissie milieu en water (PCMW). De PCMW komt hiermee terug op het eind vorige week ver schenen pre-advies. Hierin pleitte de commissie, waarin ge meenten, wei'kgevex's, Rijkswa terstaat, waterschappen, na tuur- en milieubeweging en verschillende ministeries zijn vertegenwoox-digd, nog voor on middellijke uitbreiding van het aantal locaties. Gedeputeerde Staten hebben vier plaatsen aangewezen waar tussen de vijf en twintig turbi nes moeten komen. Volgens de PCMW moeten deze vier loca ties zo spoedig mogelijk worden ingericht. Los van de hiei-voor te volgen procedures moet er naar nieuwe plekken worden ge zocht. A A D. Saman van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging zei dat hiermee omzichtig moet worden omge sprongen. „De pi'ovincie moet niet ten koste van alles meer i'uimte scheppen voor wind energie." De meerdei'heid van de commissie spoorde GS aan om het draagvlak voor windmo lens in de samenleving te ver groten. Zeeweringen ZMF-coördinator Tj. van Mier- lo wees tijdens de PCMW-ver gadering met de beschuldigen de vinger naar Rijkswaterstaat directie Zeeland. Rijkswater staat frustx'eert volgens Van Miei'lo het plaatsen van wind molens door alle dijken en dam men tot verboden gebied te vei'klarenRijks watex'staatvex'- tegenwoordiger J. A de Roos was niet van onder de indruk van het verwijt. „Bouwen op zeeweringen is bij wet verbo den. Bovendien wil Rijkswater staat niet dat het open land schap te veel wordt aangetast", reageerde De Roos. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Eep vrijpartij die ontaardde in een verkrach- tiixg. De officier van justitie, van de meervoudige kamer in Mid delburg heeft donderdag tegen een 26-jarige Noordwellenaai', die hiervan wordt beschuldigd, twee jaar gevangenisstraf ge- eist. Dat het slachtoffer doof is en moeilijk praat speelde een rol in de hoogte van de straf. In een discotheek in Renesse hadden in juni deze zomer de twee, die elkaar al acht jaar kennen, eerst gezoend. Daarna zijn ze naar buiten gegaan. Het meisje gaf te kennen dat ze niet- verder met de seksuele hande lingen wilde gaan. De verdach te, die de bewuste avond danig onder invloed van alcohol vex'- keex-de, dwong haar tot verdere seksuele handelingen. Haar ge zicht ontweek hij. „Iets wat voor een dove als zeer bedreigend kan wox'den ex*varen", meende de officier van justitie. „Het slachtoffer was door het opti'e- den van iemand die zijn seksue le driften niet in toom kan houden, die avond in een nacht merrie tei'echt gekomen. De advocaat van de verdachte M. J. F. Sul zag het anders. „Het is een uit de hand gelopen wij- partij", aldus Sul. De advocaat verwees naar een eerdere i'echtszaak. 'Een vrouw moet uit vi'ijheid kunnen beslissen voor afgaand aan de gemeenschap', was de sti'ekking van dit uit 1979 daterende ari'est. Paniek De vex'dachte zelf hield op de zitting vol dat het eerste initia tief niet van hem kwam. Volgens de verdachte vei'anderde de si tuatie toen de twee door een man werden gadegeslagen. Om onverklaarbare ï'eden zou het meisje volgens de verdachte in paniek zijn geraakt. De Noord- wellenaar zou toen onmiddel lijk met de seksuele handelin gen zijn gestopt en haar zelfs hebben geti'oost. Uitspraak 25 november. GOES Overleden kind - Dezelfhxxlpor- ganisatie 'Oudei's van een over leden kind' houdt zaterdag 21 november een contactmiddag (13.30 uur). Dat gebeuxt in het gebouw van De Tiende in de nieuwbouwwijk Overzuid in Goes. Na een korde irxleiding kunnen oudei's en ook grootou ders van een overleden kind met elkaar praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21