tijdgeest De Piek speelt in op Veere is niet de tuin van Middelburg PZC Oranjemolen krijgt grote beurt De Vries-Hommes naar Middelharnis zeeland vrijdag 13 november 1998 w 19 Energieproject Reimerswaal Celstraf geëist tegen drugsdealers Middelburgse jongen mishandeld Den Boon burgemeester Heiloo Gewonden bij ongeval Zuiddorpe Fruitverkeer weg uit dorp Vlissings jongerencentrum wordt cultuurpodium CNV huldigt in Middelburg 108 jubilarissen Fracties Middelburg blij met plan zwembad op locatie Vrijburg De Oranjemolen in Vlissingen moet het even zonder wieken doen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oranjemo len aan de groene boulevard van Vlissingen ondergaat een stevige opknapbeurt. Het karwei neemt ongeveer drie weken in beslag. In de tus- sentijd mist het baken aan de kust zijn vertrouwde uitstra ling. Het begon met het ontmante len van de wieken, die zich gis teren niet gemakkelijk van de kap lieten halen. Een hoog werker moest eraan te pas ko men. De wieken moeten van de molen af, omdat het houten rasterwerk was aangetast. Molenmakerij Hoefkens uit Middelburg voert de specialis tische herstelwerkzaamheden uit. De twee roeden, dat zijn de lange stalen kokers waaraan het hekwerk van de wieken vastzit, worden ontroest en schoongemaakt. Ten minste één keer in de 25 jaar is dit groot onderhoud noodzake lijk. Eerder stemde de Vlissingse gemeenteraad ermee in om een bedrag van 26.500 gulden voor dit werk te reserveren. ongeduldig geworden. „Mensen stappen de Hellebardierstraat binnen of bellen me thuis op om te vragen wanneer we weer open gaan", zegt Ellen. Toch zullen de vaste klanten, als het centrum geopend wordt, kunnen merken dat De Piek veranderd is. De al ternatieve muziek, die meestal gedraaid werd, zal zo nu en dan moeten opschuiven voor com merciëlere optredens. „Maar"-stelt Ellen de bezoekers gerust, „de alternatieve muziek wordt echt niet overboord ge gooid." KRUININGEN - Burgemeester A Verbree en wethouder J. A Bliek van de gemeente Reimerswaal geven woensdag 18 no vember het officiële startsein voor een energièbesparingspro- ject op de Reimerswaalse basisscholen. 'Steek niet de draak met energie' is het motto van de actie en het is een soort wed strijd. Ouders, bestuursleden en leden van de medezeggen schapsraden hebben inmiddels een cursus gevolgd: meten en registreren. Dat is wat de kinderen ook gaan doen. MIDDELBURG- De officier van justitie van de ai-rondisse- mentsrechtbank in Middelburg heeft donderdag tegen een 42-jarige Vlissinger twaalf maanden gevangenisstraf en voor een 35 jarige uit deze stad afkomstige man achttien maanden cel geëist. Beide mannen dealden cocaïne en heroïne vanuit een woning in de Bonedijkestraat in Vlissingen. Daarnaast worden ze beschuldigd van diefstal en heling. MIDDELBURG - Een 16-jarige jongen uit Middelburg is donderdagmiddag op de Kruisweg in zijn woonplaats mis handeld door een scholier. Het slachtoffer verklaarde aan de politie dat hij een klap in zijn gezicht kreeg zonder dat er enige aanleiding toe was. Hij moest zich daarvoor onder behande ling stellen van een dokter en een tandarts. ALKMAAR - Oud-bui'gemeester van Veere A H den Boon (50) is benoemd tot burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Heiloo. Den Boon was sinds februari 1997 al waar nemer in Heiloo. Van 1989 tot de gemeentelijke herindeling van de Walcherse plattelandsgemeenten, op 1 januari 1997, was hij eerste burger van Veere. Daarvoor was de CDA'er bur gemeester van het Groningse Middelstum. Het waarnemer schap van Den Boon zou gelden tot het moment waarop duidelijkheid zou bestaan over de bestuurlijke situatie van Heiloo. Fusiebesprekingen met buurgemeenten liepen op niets uit, waarna de vacature voor het burgemeestersambt werd opengesteld. De gemeenteraad sprak zich in juli al uit voor benoeming van Den Boon. ZUIDDORPE - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de pro vinciale weg bij Zuiddorpe raakten woensdagavond twee mensen gewond. Ze moesten per ambulance worden overge bracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 22.00 uur. Een 24-jarige auto mobilist reed met zijn auto de rechterberm van de weg in, pro beerde te corrigeren en schoot vervolgens de weg over om aan de linkerkant van de weg tegen een boom te belanden. HEINKENSZ AND - De gemeente Borsele moet bij de provin cie aan de bel trekken om te voorkomen dat het landbouwver- keer uit de fruitsector voortdurend dwars door 's-Gravenpol der moet rijden. Om dat op te lossen moet de Bernhardweg tot aan de Vierwegen bij Kapelle van een autoweg veranderd worden in een zogenaamde 80-kilometer weg. Dan mag het fruitverkeer daar ook over rijden. Dat pleidooi hield donder dagavond de SGP-er J. M. Zandee in de gemeenteraadsver gadering van Borsele. Wethouder P. J. Vollaard (PvdA ver keer en vervoer) was dat met hem eens. Hij voegde er aan toe dat de gemeente het doi-p 's-Gravenpolder niet kan inrichten volgens het plan duurzaam verkeersveilig zolang dat fruit verkeer door de kern rijdt. door Marcel Modde MIDDELHARNIS De voorma lige Zeeuwse PvdA gedeputeer de G. de Vries-Hommes (54) wordt per 1 januari de nieuwe burgemeester van de gemeente Middelharnis. Zij volgt daar haar partijgenote J. G. Sleu- rink-Rabbinge op, die 1 septem ber gebruik maakte van de rege ling om vervroegd uit te treden. De Vries is sinds januari dit jaar waarnemend burgemeester van Schiermonnikoog. Sinds april 1993 stond ze aan het roer van de Friese gemeente Nijefurd. In Middelharnis werd de benoe ming van De Vries donderdag met gemengde gevoelens ont vangen. De SGP fractie van lo co-burgemeester G. Slootweg (tevens voorzitter van de ver trouwenscommissie) had in de profielschets nadrukkelijk la ten opnemen' dat de opvolger van Sleurink een man moest zijn, Dat standpunt brachten ze in mei nog eens extra onder de aandacht van de Zuid-Holland se commissaris van de koningin J. Leemhuis. De PvdA reageerde bij monde van fractievoorzitter W. Hooij- man verheugd. „Ik ben er bui tengewoon tevreden over. Temeer omdat ik dit niet had verwacht. Niet dat het een vrouw zou worden, maar ook niet dat het iemand van de PvdA zou zijn. De WD is landelijk flink in opmars, dus ik had eer der gedacht dat het iemand uit die hoek zou zijn.De Vries is de derde burgemeester van PvdA- huize op rij in Middelharnis. Zij was van 1978 tot haar vertrek in 1993 naar Nijefurd Lid van het Zeeuws provinciebestuur, waarvan de laatste negen jaar als gedeputeerde. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Jongerencen trum De Piek in Vlissingen is geen jongerencentrum meer. Het café, dat al jaren onder het Sociaal Cultureel Werk valt, is ondergebracht bij de afdeling podiumkunsten van de Culture le Raad Vlissingen. In het vervolg dient De Piek als cul tuurcentrum. Hoewel de be stuurlijke verandering rond is, kan het nog maanden duren voordat de eerste band het nieu we podium beklimt. Voor horecamedewerkster El len Gellman staat het vast dat er veel zal veranderen door de komst van het nieuwe bestuur. „Maar ik denk niet dat het slecht is. Ik geloof zelfs dat De Piek eraan toe is. Anno 1998 moet je meegi'oeien met de situ atie. Het SCW is er helemaal uit, maar dat was er de afgelopen j a- ren toch al bijna niet meex\ We kunnen ons nu volledig op de podiumkunsten lichten. Hoewel het lijkt of De Piek bijna een jaar gesloten is door verbou wingen en renovaties, valt dat in de praktijk best mee. „Begin dit jaar zijn we een koxie tijd dicht geweest voor de verbouwing van de toiletten. Van april tot ju ni waren we open en daarna be gon de gewone zomerstop. In september zijn we echt clicht ge gaan om de bar verder af te bou wen. Misschien zou de bar bin- ïxenkort al open kunnen, maar dat is allemaal nog niet zeker." Verbouwing Wanneer de bar open kan, hangt af van de plannen van de Cultu rele Raad. Het concept beleids plan is al af, maar moet nog ge presenteerd worden aan het gemeentebestuur In het plan staat onder andere het idee om de grote zaal flink te verbou wen. „We willen die vex-groten en. verbeteren", zegt Klaas Ovex-dam van de Culturele Raad. Dat plan past echter niet meer binnen budget van een half mil joen dat de gemeente voor De Piek heeft uitgetrokken. „Als blijkt dat de verbouwing van de zaal technisch gezien haalbaar is. moeten we aanvullende mid delen zoeken. Bijvooi'beeld door fondsenwex-ving", zegt Overdam. „Als we weten dat dit doorgaat, kijken we of het mo gelijk is om al activiteiten te houden in het café. Maar voor- dat die van start gaan, zullen er nog wel maanden overheen gaan." Behalve voor live-optre dens en jamsessies wordt De Piek geschikt gemaakt voor workshops en als opname- en oefenx-uimte voor popbands. Intussen zijn cle vaste bezoekers MIDDELBURG - Het CNV, re gio Walcheren, houdt vandaag, vrijdag, in Middelburg een le denvergadering. Na een kort huishoudelijk gedeelte worden 108 jubilarissen gehuldigd, die respectievelijk 25, 40, 50 en 60 jaar lid zijn. Tijdens de ledenvergadering treedt Peter Dieleman uit 's- Gravenpolder twee maal op. Ook de toekomstig voorzitter van het CNV, Doekle Terpstra, zal aanwezig zijn. De bijeen komst in de Morgensterkerk aan de A Lauwereyszstraat begint om 19.30 uur. Advertentie Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Lukas Fransen Middelburg heeft de kwaliteitsatlas en kijkt in de toekomst tot 2030. Vlissingen heeft Stadskoers 2010. Vee re, die andere gemeente op Walcheren, doet niet mee aan het presenteren van gewichtige en dure toekomstplannen. Als nieuwe gemeente beperkt Veere zich veelal tot de vraag hoe zij er nü voorstaat. Toch blikt ook Veere met het bestemmingsplan Buitengebied voor uit. De CD A-fractie vx-oeg zich in één van haar vragen op de algemene beschou wingen van de begroting 1999 af waar Veere in 2005 staat. Het college ant woordde dat Veere er als zelfstandige gemeente nu reeds staat. In 2005, acht jaar na de herindeling, moet de ge meente alleen nog stei'ker staan. Veere is daarvoor op diverse gebieden een vi sie aan het ontwikkelen met de huidige kwaliteit als uitgangspunt. Wethouder L. P. C. Wisse (Ruimtelijke Ordening) legt uit dat het bestemmingsplan Bui tengebied één van de plannen is waar mee Veere dat wil bei-eiken. Wat wordt precies bedoeld met 'het buitengebied'? „Iemand die uit de stad komt zal heel Veere beschouwen als buitengebied. Wij als gemeente zien alles behalve de kernen als buitengebied." In de kivaliteitsatlas van Middel burg wordt Veere de tuin van Mid delburg genoemd. Neemt Veere daar genoegen mee? „Ik kan mij voorstellen dat inwoners van Middelburg en Vlissingen het grondgebied van Veei-e als een tuin ex-- varen. Ik maak er geen bezwaar tegen dat mensen meegenieten van de Veerse tuin. Ik beschouw dat als een compli ment voor het feit dat het er zo netjes uitziet. Maar voor alle duidelijkheid: het is wel de tuin van Veere. Het is trou wens niet alleen een tuin, maar ook het wex-kgebied van onze inwoners. Middelburg heeft de kwaliteitsat las 2030 en Vlissingen heeft Stadskoers 2010. Zijn de toe komstplannen die Veere daar te genover stelt niet wat karig? „Veere stelt niets tegenover de plannen van Middelburg en Vlissingen. We wil len alleen benadi'ukken dat onze ge meente bezig is een eigen visie te ont wikkelen voor haar grondgebied. In het kader daaxvan zijn we bezig met eenbe leidsoriëntatie voor de kernen, die we met de bevolking gaan bespi-eken. We gaan de mensen uitleggen wat de plan nen inhouden en we willen hun mening er gi'aag over hox-en. Het bestemmingsplan Buitengebied heeft twee doelen. Op de eerste plaats stemmen we zo het beleid van rijf oude Wethouder L. P. C. Wisse: „Veere moet een gebied worden waar het voor iedereen goed wonen, werken en recreëren is." foto Ruben Oreel gemeenten op elkaar af. En op de twee de pl'aats geven we met het bestem mingsplan richting aan hoe we het buitengebied willen inrichten om de kwaliteit ex-van hoog te houden en aan te passen aan de huidige ontwikkelin gen. Het is niet zo dat we met onze plannen achter Middelburg en Vlissingen aan lopen. We waren al met een bestem mingsplan bezig toen Middelburg nog met de plannen van Riek Bakker in de kindei-schoenen stond. Voor ons is het buitengebied ook veelbelangxijker. Dat het allemaal wat meer tijd kost, heeft te maken met de handicap dat we met vijf (voormalige) gemeenten een eenheid moeten vormen." Werkt Veere met haar toekomst plannen toe naar een tweedeling op Walcheren, waarbij haar in woners zich voor het uitgaan en winkelen wenden tot de steden en waarbij Veere zich opwerpt als re creatiegemeente voor inwoners uit Middelburg en Vlissingen? „Met een tweedeling vooi-zie ik een dui delijke scheiding. Die is er niet. Be- stuui'lijk vormen Middelburg, Vlissin gen en Veere di-ie gemeenten die elkaar door hun specifieke eigenschappen pri ma kunnen aanvullen en verstex*ken. Het is logisch dat inwonex-s uit onze ge meente naar de schouwburg of bio scoop van een van onze buren gaan. Daar is niets op tegen. Wij kunnen de mensen rust en ruimte bieden. Dat is heel belangx-ijk in deze maatschappij. In mijn optiek kan de samenwerking tussen de dx-ie gemeenten wel beter. Middelburg en Vlissingen zijn aan het bakkeleien of er wel of niet een tweede zaal naast de schouwburg moet komen in Middelbui-g. Ze houden daarbij geen rekening met Veere. Als de plannen met de Grote Kei-k in Veere zijn uitgewerkt, kunnen we daar een prima cultureel aanbod leveren. De drie gemeenten moeten het aanbod op cultux-eel gebied beter op elkaar afstemmen. Daar wordt overigens wel aan gewei'kt." Wordt er in het bestemmingsplan Buitengebied niet te veel de na druk gelegd op de agrarische sec tor? „We zijn als gemeente een beetje ang stig voor ongewenste activiteiten in het buitengebied. Daarom wollen we met het bestemmingsplan uniforme regels opstellen voor de ontwikkeling van de agraiósche sector. Natuurlijk onder houden de boeren het buitengebied ook. Ik moet er niet aan denken dat we dat als gemeente allemaal zelf zouden moeten doen. Maar ze moeten er wel re kening mee houden dat het buitenge bied naast een agrarische ook een recre atieve functie heeft." Middelburg streeft ernaar weer een levendige stad te worden, waar mensen graag willen wo nen, uitgaan en winkelen. Wativil Veere? „We willen dat Veex-e een gemeente wordt waar het voor de eigen inwoners goed toeven is. Daarnaast moeten de agi-aiósche, toeristische en dienstverle nende sector goed aan hun trekken ko men. Veere moet een gebied worden waar het voor iedereen goed wonen, werken en recreëren is." Is het bestemmingsplan Buiten gebied het geijkte middel o?n die doelstelling te verwezenlijken? „Het is een van de geijkte middelen om dat het buitengebied een groot onder- deel uitmaakt van de gemeente Veex-e. We zijn daarnaast bezig met een be- leidsoiiëntatie op de kernen. Ook zijn we dx-uk bezig met het ontwikkelen van visies op de bedx-ijventerreinen en op het eigen volkshuisvestingsplan. Die vier onderdelen samen vox-men de to taalvisie van de gemeente Veere." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Alle Middel burgse fracties, met uitzonde ring van de SGP, hebben don derdag verheugd gereageerd op Het Plan van Aanpak Stadsge westelijk Zwembad. Vrijwel ie dereen in de commissie onder wijs, sport en infrastructuur, was het er over eens dat het in dustrieterrein Vrijburg in Vlis singen de beste locatie is voor het zwembad. Alleen de SGP was het daar niet mee eens. Vrij burg is volgens de partij te ver weg om te fietsen. L. A Kodde van de SGP was niet alleen ontevreden over de af stand naar het zwembad, ook het kostenplaatje bekeek hij argwanend. „In het plan staat dat het zwembad 18.5 miljoen gaat kosten, maar dat is exclu sief BTW, exclusief grond, ex clusief infrastructuur en exclu sief afwikkeling bestaande voorzieningen. Hoeveel gaat dat allemaal nog kosten?" Daarnaast vroeg de SGP'er of er genoeg geld zal binnenkomen via de gebi-uikers van de accom modatie. Volgens het huidige plan gaan Vlissingen en Middel burg gezamenlijk twee miljoen gulden bijdragen in het exploi tatietekort. Vorig jaar droeg Vlissingen 1,3 miljoen gulden bij aan het tekort van het Spoi't- fondsenbad. Het zwembad Poe- lendaele kostte de gemeente Middelbux-g 1,5 miljoen gulden extra. Op het nieuwe zwembad bezuinigen de gemeenten vol gens het plan dus acht ton. Kod de vroeg zich echter af of die be rekening klopt en wat er gebeux-t als het aantal bezoekers onvol doende is. Wethouder P. H. A Brakman meldde dat het draag vlak van gebruikers nog niet is onderzocht. Vlissingen Dat antwoord moest de wethou der gisteravond meerdere keren geven. Dat gold onder andere voor de Vlissingse politieke on dersteuning van het plan. „Dat wordt nog volop afgetast", zei Bx-akman op vragen van het WD. De fox-mulex-ing van de kwaliteitseisen moet ook nog verder worden afgewerkt. Naar het openbaar vervoer naar het zwembad is al wel gekeken maar dat moet volgens Bx-ak man eveneens nog een concrete vorm krijgen. Daax-op verklaar de D. S. Goedegebuux-e-Won- dergem (D66) te hopen dat er binnenkoi-t een echt Plan van Aanpak zal vex-schijnen. Dat het openbaar vex-voer naar het nieuwe zwembad - en in een latër stadium spoi*tpai-k - moet komen, stond voor J. Goetheer van GroenLinks als een paal bo ven water. Hij kwam tijdens de vergadering ook al met ideeën om het gebruik van dit vervoer te stimulex-en. „Er kunnen bij- voox-beeld kox-tingen voor het zwembad gegeven worden als de zwemmers met de bus ko men." De wethouder zei het be langrijk te vinden dat het open baar vervoer aantrekkelijker gemaakt wordt. „Maar het idee Goetheer gaat te ver." yjcimts.. is hit voor ons, Uvegens Ae verbouwing niet mogelijk kerstAiners in onze brnsserie tc serveren. yhtir... \rpi{ kunnen tijAens Ae kerstAngen wel voor n verzorgen: kerst hors A'oevre, Aiverse w/lriue gerechten Aiverse Aesserts. Op ouAejnnrsAng verzorgen wij hors A'oevre tot 1rf.OO uur. ~£,el nu voor informatie CH3-270870 of fan. 0113-27C882. Brasserie Partyservice Ockenburgh N v/d Spiegelstraat 104, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19