Gemeente is zwaar gehandicapt Loopbaan '98 meteen al succes Strontkruiers, armelui kaaispugers en andere Zeeuwse schimpnamen Lage weilanden als waterbuffers Wethouder herkent beeld in spiegel van Berenschot Illegale vluchteling kan geen tbs krijgen Bureau Berenschot acht externe begeleiding nodig in Middelburg Drankrijders zeeuwse almanak Zeker zeeland n oor Maurits Sep HDDELBURG - Het vertrou- 'cn tussen het Middelburgse ollege van B en W en de ambte- arij is volledig zoek. Het colle- c is ambitieus, maar voelt zich aarin onvoldoende gesteund oor de ambtenaren. Die voelen ich op hun beurt niet serieus cnomen door het college, dat uiten hen om beslissingen cemt. Deze neerwaartse spi- aal leidt exloe dat Middelburg aar ambities niet kan waarma- )at concludeert het bureau Be enschot, dat in opdracht van de e jemeenteraad onderzoek heeft jedaan naar de gemeentelijke rganisatie en de verhoudingen ussen de ambtenarij en het col- ege. Uit een donderdag gepu- iliceerd rapport blijkt dat het ollege meer en sneller wil dan le ambtenaren kunnen en dat iet zich slecht met de medewer- ;ers vei'staat. Maar ook de amb- elijke organisatie schiet op een p-oot aantal punten ernstig te- ;ort. Olifant )e richting die het college is in geslagen, kan op de steun van de imbtenaren rekenen. De aan- iak deugt in hun ogen echter liet. Het college gaat als een oli- ant door een porseleinkast en ïeeft de neiging zich te veel met lijzaken bezig te houden. Bui- jemeester L. H. B. Spahr van Ier Hoek heeft bovendien zelf- itandig enkele wijzingen in de irganisatie doorgevoerd. Aan- ;ezien zijn directe optreden och al als bedreigend en con- ronterend wordt beschouwd, ïeeft dat zijn positie geen goed jedaan. lerenschot vindt dat van de imbtenaren wel meer flexibili teit mag worden verwacht om in !e spelen op de nieuwe eisen en ontwikkelingen. Overigens noemt het bureau de verkramp- :e en afwachtende houding ty perend voor Middelburg. Die bedrijfscultuur is niet iets van het laatste anderhalf jaar, maar ontstaan in de jaren voor 1997, toen Middelburg weinig ambi ties had en zich vooi'al toelegde op het behandelen van lopende zaken. Daarin is de organisatie dan ook nog wel goed. Het eerste wat volgens Beren schot moet gebeuren is het her stel van het vertrouwen tussen college en ambtenaren. Het bu- reau stelt voor onder externe begeleiding de interne commu nicatie te verbeteren. Verder moeten er duidelijke werkaf spraken worden gemaakt. Details Vervolgens moet de kwaliteit van het management worden verbeterd. De leidinggevenden slagen er niet in de vier diensten samen te laten werken, mede omdat het zelf te veel op details is geiïcht. Sinds Middelburg in 1991 het dienstenmodel heeft ingevoei'd, zijn vier eilanden ontstaan, die alleen voor zich zelf werken en hun werk onder ling niet afstemmen. Bovendien lopen er te veel chefs rond, waardoor de organisatie te star is geworden en mensen zich ver schuilen achter anderen. De gemeentesecretaris, A Kerk- hove, zou bij uitstek de man zijn om het overkoepelend belang te dienen. Dat lukt hem evenwel niet, omdat hij ook directeur van de dienst Middelen is. De combinatie van die functies is in de ogen van Berenschot te zwaar. Bovendien functioneert de dienst Middelen nog het slechtst van allevier. De dienst speelt beleidsmatig nauwelijks een ï'ol en laat steken vallen in het beheer en de controle van de organisatie. Bureau Berenschot vindt niet dat - ondanks alle te- koitkomingen in de organisatie - nu al veel energie moet worden gestoken in een reorganisatie. Die energie is harder nodig om de vertrouwensbreuk te herstel len. Bovendien moet worden ge- investeerd in de organisatie, al dus Berenschot, en niet worden bezuinigd. Handtekeningen NIEUWERKERK - De dorps raad Nieuwerkerk heeft wet houder P. W. Berrevoets-Ringel- berg van Schouwen-Duiveland gisterexx 2407 handtekexxixxgen aangeboden van mensen die pleiten voor het behoud van zwembad Dol-Fijn ixx Nieuwer kerk. De wethouder zegde toe deze betrokkenheid van de bewoners bij hun zwembad binnen het college van burgemeester en wethouders onder de aandacht te brengen. Verder kon ze niet gaan. De scholieren konden op allerlei manierexx aan huix mogelijk toekomstige beroep ruiken, door Lineke Broos GOES - Al op de eerste dag van de ba nen-, beroepen- en onderwijsmanifesta- tie Loopbaan '98 ixx de Zeelandhallen in Goes spreekt L. A Sigmond, een van de organisatoren, vaxx een succes. Vooral de doe-activiteiten, zoals eexx klimwand en een EHBO-training, waren donderdag erg in trek bij de jonge bezoekers. Ondexwijsgedeputeerde L. Coppoolse maakte een ererondje met paard en wa gen door de hal en onthulde samen met een bezoeker een toren op het zogenoem de Euregio ScheldemondPlein. Met deze handeling werd Loopbaan '98 officieel geopend. Op de eerste dag van de manifestatie wa ren het vooral de scholieren van het ba sisonderwijs die een kijkje namen. Met bussen werden zij af- en aangevoerd en kregen van een eigen 'loopbaanbegelei der' een rondleiding door de hal. Tassen, folders, pennen en ander materiaal wer den door mensen in bijpassende uni forms van bedrijven, arbeidsbureaus, opleidingsinstellingen en vakopleidin gen uitgedeeld. Bij verschillende stands kreeg de bezoeker informatie op het ge bied van werk, studie en beroep en werd door Richard Sandee VLISSINGEN - „Zeeuwen zijn botteriken. Oxxgemaxxierde vle gels, net als mensexx uit het noorden: allemaal stijfkop- pexx." De Groixinger Dirk van der Heide, die onlaxxgs bij uit geverij Profiel hel Groot Schimpnamenboek van Neder land uitbracht, verzamelde zo'n 35 jaar laxxg scheldwoor den voor dit opmerkelijke werk. De woorden staan per provin cie en daarbinnen per plaats opgesomd. Doordat Van der Heide jarenlang als recher cheur heel Nederland doöf- reisde, kwam hij in gespx-ekken flink wat uitdrukkingen aan de weet. Tegenwoordig heeft de auteur een landbouw- en am bachtmuseum ('het grootste van het noorden') in zijn woon plaats Leens, bij Pieterburen. Ook daar ontmoet hij veel mensen, met wie hij tal van scheldwoorden uitwisselt. Dat er in zijn streek veel Zeeu wen wonen diein de jai'en tach tig naar Groningen trokken, hielp hem bij het verzamelen van schimpnamen uit deze contreien. „En ik heb nog een oude dienstkameraad tut Zee land. Die heeft me ook goed kunnen helpen", zegt hij. Door met die bekenden te praten, kwam hij vooral/aan de woor den an sich. De verklaringen en achtergronden werden hem aangereikt door onder meer heemkundige kringen en ge meenten. Oorsprong De oorsprong van de scheld woorden is zeer uiteenlopend. Soms gaat het simpelweg om een afgeleide van de naam. zo als bij armelui voor Arnemui- denaren. Maar de bewoners van dit dorp woxden volgens het boek ook strontkruiers ge noemd, hetgeen is terug te voe ren naar de manier waarop ze hun velden bemestten. „Dat deden ze daar met een kruiwa gen in plaats van met paard en wagen. Het waren waarschijn lijk kleine boeltjes", licht Van der Heide toe. Nog een paar: inwoners van Breskens worden onder meer kaaispugers genoemd. Dat wa ren volgens Van der Heide een soort asocialen die de hele dag maar wat op de kaai hingen. „Die stonden daar tabak te pruimen en te spugen, van daar." Waarom de mensen in Breskens ook vechthanen wor den genoemd, ligt voor de hand. Ze hadden de reputatie er flink op los te slaan, net als bewoners van Groede en Schoondijke. Maeneblusschers Ook schimpnamen voor inwo ners van grotere plaatsen als Middelburg en Goes zijn uiter aard in het overzicht terug te vinden. In de Zeeuwse hoofd stad wonen onder meer toren blussers maeneblusschers red.). Van der Heide: „Daaraan zijn ze gekomen doordat de Lange Jan vier keer is afge brand. Ook gaat het verhaal dat een aantal bewoners op een nacht zodiepinhetglaasjehad gekeken, dat ze dachten dat de toren weer in brand stond. Maar in werkelijkheid zagen ze niets meer dan de maneschijn in de raampjes. Al vrij snel na dat ze alarm hadden geslagen, kon dan ook het sein 'brand meester' worden gegeven." In Goes wemelt het van de stoepschijters. Deze betiteling is volgens Van der Heide terug te voeren op de jaloezie van omringende doxpsbewoners 'die nog in de modder rondbag- gerden toen Goes al pleinen en stoepen had'. Ook de bewoners vaix onder meer Amsterdam en Gronin gen worden om die reden zo ge noemd. De uitdrukking ganze- bekken is echter wel speciaal voor Goesenaren. Deze naam slaat op de afbeelding van de gans in het stadswapen. door René Schrier GOES - Lage gebiedexx in het buitengebied moeten worden aangewezeix als grasland in plaats van bouwland. Daxx kun nen ze dienen als buffergebie- den in perioden van hevige re genval. In dat verband moet ook worden gekeken naar de fuixc- ties vaxx oppervlaktewateren. Bij nieuwe landinrichtingspro jecten moet met die gedachte re- kening worden gehouden. Dat is een van de Conclusies in de eva luatie van het waterschap Zeeuwse Eilanden vaxx de wa teroverlast half september. Het waterschap pleit voor on derzoek naar de capaciteit van gemalen en bergingen, zoals watergangen en andere opper- vlaktewateren. In september bleken op vel schillende plaatsen de zoge naamde vijzelgemalen niet te functioneren. Het waterschap heeft in totaal zestig gemalen. waarvan veertien vijzelgema len. Ze moesten water naar een afvoergebied doorsluizen, maar door de hoge waterstand in dat afvoergebied stroomde het wa ter weer terug de zogenaamde onderbemalingsgebieden in. Het waterschap concludeert dat moet worden bekeken of de vij zelgemalen kunnen worden om gebouwd tot pompgemalen. In grotere afvoergebieden en peilgebieden zullen de moge lijkheden van compartimente ring worden onderzocht. Bij voorbeeld in de vorm van permanente constructies die in geval van hoog water omhoog kunnen worden gezet. Daar naast moet de koppeling van afvoergebieden worden onder zocht. Als het water in een af voergebied niet snel genoeg kan worden afgevoerd, zijn er mis schien mogelijkheden via een aangrenzend afvoergebied. In september bleek verder dat klepstuwen die met kabels wor den aangetrokken, bij hoge wa terstanden gevaarlijke situaties voor medewei-kers van het wa terschap kunnen opleveren. De ze stuwen zijn tijdens de cala miteit gaan drijven. Gepleit wordt voor nieuwe klepstuwen. Op enkele plaatsen ontstonden ook problemen met overstorten van gemeentelijke rioleringen. Die moeten bij wateroverlast zo snel mogelijk worden gesloten. Dit voorkomt extra en onnodige overlast in de bebouwde kom. De voorkeur gaat uit naar een terugslagklep of iets dergelijks als oplossing. Het waterschap gaat ook na denken over het terugbrengen van het aantal dammen. Elke dam in een waterloop, ook al ligt er een duiker in, kan stremming veroorzaken en zorgt voor extra ondei-houd en verlies van ber ging. In de praktijk is verder ge bleken dat de temperatuur in de gemalen te hoog oploopt als de pompen continu werken. door Maurits Sep MIDDELBURG - Herkenbaar. Dat was het eerste wat na lezing van het rapport Berenschot op kwam bij wethouder J. C. van Dijk-Sturm. Als portefeuille houder personeel en organisatie is zij politiek verantwoordelijk voor het ambtelijk apparaat in Middelburg. Het rapport somt een lange reeks tekortkomingen in de organisatie op. „Natuur lijk trek ik me dat aan. Zoals ik me alles aantrek wat op mijn bordje ligt. Maar soms is het nu eenmaal nodig iets zwart op wit te krijgen voordat je collectief de zaken kunt aanpakken." Het ox-ganisatiebureau Beren schot lichtte de gemeentelijke organisatie door en liet zijn licht schijnen op de verhoudingen tussen college en ambtenaren. „Het is een tamelijk kritisch vex-haal geworden", voorspelde L. Markensteyn bij het begin van de pi-esentatie. De spannin gen die hij tussen bestuurders en ambtenax-en heeft geconsta- teerd, noemde hij 'niet uniek'. „Die zie je in meer steden. Wel bijzonder is dat het in Middel burg heviger is dan elders." De harde en confronterende be stuursstijl van het college hangt samen met de vele ambities. Mai-kensteyn vindt het goed dat hard aan de toekomst van Mid delburg wordt gewerkt. De ambtelijke oi-ganisatie blijkt het tempo van het college even wel niet te kunnen bijbenen. „Dan moeten ze dat zeggen", stelde Markensteyn. „Als je op- x-echt vindt dat je niet aan een opdracht kunt voldoen, moet je niet zeggen dat je het wel zult doen. Dan ontstaat een verwij dering. Je belandt inloopgraven van waaruit jepijltjes gaat gooi en naar de ander." Talent De collegeleden van hun kant moeten, vindt Markensteyn, een 'antennefunctie' ontwikkelen om problemen bij de ambtenarij te kunnen signaleren. „Overi gens is het niet zo dat alles hier slecht is. Er zit wel degelijk ta lent in de organisatie, maar dat moet woi'den gestimuleerd. De organisatie is nu niet toegerust op het uitvoeren van strategi- sche projecten." Van Dijk-Sturm was niet echt geschrokken van de conclusies. „We hebben Berenschot ge vraagd ons een spiegel voor te houden om te laten wat er alle maal fout zit. Dat de vier dien sten eilanden zijn geworden, is voor mij bijvoorbeeld heel her kenbaar. Echter, dat probleem is versterkt doordat de organisa tie verspx-eid zit over verschil lende kantox-en." Haar tweede periode als wet houder is een volledig andere dan de eerste, van 1994 tot 1997. „We hebben nieuwe wensen, nieuwe ideeën en werken in een vaart van heb-ik-jou-daar." Po sitief vond Van Dijk-Sturm het daarom dat de ambtenaren de ambities van het college wel on- derschrijven. „Waar wij beter op moeten letten is of we ze op de juiste manier uitdragen." Gids over Zak HEINKENSZAND - Een schit terend landschap, typeerde tij delijk burgemeester van Borsele D. J. van der Zaag donderdag middag de Zak van Zuid-Beve land. Hij deed die lofzang in Heinkenszand tijdens de pre sentatie van het Zakboek, waarin het gebied wordt be schreven. Zakboek is een uitgave van Waardevol Cultuur Landschap (WCL) waarin diverse kenmer ken van de Zak van Zuid-Beve land uitvoerig worden belicht: onder meer de eerste nederzet tingen en dijken, soorten land schap en dijken. foto Willem Mieras persoonlijk advies gegeven. Hier en daar kon zei fs al worden geproefd hoe het er in de praktijk aan toe gaat. Naast scholieren hopen de organisatoren van Loopbaan '98 de komende dagen ook werklozen, WAO'ers, herihtredei's, om- scholers, positieverbeteraars en baan- wisselaars te ontvangen. De manifesta tie in de Zeelandhallen is nog tot en met zaterdag 14 november te bezoeken. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De officier van justitie van de rechtbank in Middelburg heeft donderdag zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige voor malige Middelburger, die van diefstal en poging tot zware mishandeling wordt beschul digd. De officier had de ver dachte graag tbs laten opleggen, maar doordat de verdachte ille gaal in Nederland verblijft is dat vrijwel onmogelijk. Deskundigen menen dat de ver dachte een gevaar is voor de sa menleving. Tot twee maal toe werd er vanwege ernstige per soonlijkheidstoornissen dwangverpleging geadviseerd. Omdat de verdachte illegaal in Nederland verblijft, kan hij de ze straf niet krijgen. „Maar als hij het land wordt uitgezet, komt hij toch weer terug naar Nederland en is hij alsnog een gevaar voor deze maatschap pij", meent de officier. Doodslag Hoewel er in de dagvaarding ook sprake was van een poging tot doodslag, kon dat de ver dachte niet ten laste worden ge legd. De reden daarvan was nogal verwarrend. In zijn toen malige woning in Middelburg stak de verdachte in juni met een zwaard iemand neer. Hoe wel er van het slachtoffer bloed sporen in de kamer zijn gevon den, meent deze ribg nooit op die plek te zijn geweest. Volgens het slachtoffer was hij elders door de verdachte neergestoken. De verdachte beweerd dat hij in zijn eigen huis werd bedi-eigd en uit noodweer handelde. De officier moest dat door een gebrek aan bewijs aannemen. In een café in Middelburg had de verdachte, eveneens in juni, een persoon met een bierfles op het hoofd geslagen. Dit slachtoffer heeft geen aangifte gedaan. Maar omdat er getuigen waren en het misdrijf daardoor vol gens de officier van justitie was bewezen, werd de man toch een poging tot zware mishandeling aangerekend. Het tweede delict waarvoor de 27-jarige gisteren terecht stond betrof diverse diefstallen. Op de vragen van rechter J. Begheijn of hij bepaalde spullen had ge stolen antwoordde verdachte voortdurend ontkennend. Zijn argumenten waren echter vaak in strijd met eerdere politiever- klaringen en bovendien kon worden bewezen dat de compu ter, cds en juwelen aan anderen toebehoorden. Advocaat P. de Jonge vond dat er geen enkele reden was om zijn cliënt tbs op te leggen. „Ver dachte heeft dankzij medica menten zijn leven aardig op or de meende De Jonge. Uitspraak 25 november. HULST - De politie in Zeeuws- Vlaanderen hield in de nacht van woensdag op donderdag verschillende drankrijders aan. Een 40-jarige vrouw uit Nieuw- Namen, een 29-jarige Temeuze- naar en een 24-jarige Belg uit Sint-Gillis-Waas kregen alle maal een tijdelijk rijverbod'en een dagvaarding, omdat ze met te veel drank op achter het stuur zaten. Het schroefgemaal De Poel. foto Willem Mieras Het is aangenaam dat in deze wereld vol wisselvalligheden mensen rondlopen die ons ze kerheden bieden. In onze na bije omgeving hebben we een man die dat doet. Hij mag graag rake opmerkingen ma ken als: 'na regen komt zon neschijn'de mensen weten van gekkigheid niet wat ze moeten doen' en 'lukt het vandaag niet. dan lukt het morgen wel'. Dat soort wijs heden heeft een sterk kalme rende werking. De laatste tijd heeft hij een nieuwe oude. Als hij zijn dag taak voltooid acht, ordent hij de spullen op zijn bureau, laat loeten dat het voor van daag welletjes is geweest en neemt afscheid met de verze kering: 'morgen is er weer een dag'. Dat nu biedt veel zekerheid. In dubbel opzicht. Morgen is er weer een dag en het staat vast dat die man dat bij het verlaten van de burelen op nieuw zal zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17