Annan past voor rol vredesduif Brussel haalt antibiotica uit voer Spinosaurus duikt op in woestijn Niger VACATURES 4 WEKEN VOOR 15,00 Vertrouwenscrisis gemeente Middelburg Celstraf geëist voor fatale aanrijding bij oefening ambulance -J"! tJ° Auto Leasen? Ernstig ongeluk op pijlerdam TV-actie voor slachtoffers Mitch levert 16,4 miljoen op JA, ik wil: Ingreep moet gevaar van resistente bacteriën verkleinen D66 neemt De Graaf onder vuur Franse justitie bestookt TVM Late gotiek in paleis van Karei V Bewolkt Bewolkt en vooral eerst nog enige regen. Middagtemperatuur rond 9 graden. 241e jaargang no. 271 vrijdag 13 november 1998 losse nummers 1,75 Nederlandse scheepsbouw ■n zwaar weer 7 REIMS - Volgens de Franse on derzoeksrechter Francoise Bressolle dragen vier van de zes TVM-renners, die door de Fran se justitie van dopinggebruik worden verdacht, sporen van het middel EPO. Het zou gaan om de renners Bart Voskamp, Servais Knaven, Peter van Pete- gem en Laurent Roux. Het on derzoek van de bloed-, haar- en urinetesten, die tijdens de Tour de France werden afgenomen, is volgens een nieuwe methode verricht. De resultaten worden in de me dische wereld in twijfel getrok ken, omdat misbruik van EPO door sporters tot nu toe niet kon worden opgespoord. De Franse onderzoekster Bressolle heeft de uitslag van de testen aan jus titie overhandigd. Het hoger beroep, dat gisteren diende om de vrijlating van TVM-arts Andreï Michailov uit de gevangenis van Reims te be pleiten, werd afgewezen. Vol gende week dient het hoger be roep om ploegleider Cees Priem en verzorger Jan Moors uit Frankrijk weg te krijgen. Het TVM-tweetal verblijft al meer dan drie maanden in een hotelin de Champagne-streek. De Franse advocaat Philippe Gombert, die Michailov verde digt, laakte tijdens de beroeps zaak de houding van justitie in Reims. ,,Ik vermoed een haat te gen Nederland achter deze do- pingzaak." zie ook pagina 29 Advertentie U least al een Audi A4 vanaf 935,- per maand 6eloH°*v°or eeno«er«='. AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax 0118 416699 WASHINGTON - De paleontoloog Paul Sereno van de Universiteit van Chicago beantwoordde gisteren vragen over de ontdekking van een tot nog toe onbekende soort dino saurus, de zogenaamde spinosaurus. Serano en zijn team vonden het skelet van het beest in de woestijn van het Afrikaanse land Niger. Het beest was een kleine twaalf meter lang. De schedel van de spinosaurus heeft veel weg van dat van een krokodil. foto Joyce Naltchayan/EPA VN alleen bereid tussen VS en Irak te bemiddelen als Saddam inbindt van onze redactie buitenland NEW YORK - Secretaris-gene raal Annan van de Verenigde Naties heeft geen plannen om naar Irak te reizen voor onder handelingen met Saddam Hoes sein. Dit heeft zijn woordvoer der gisteravond gezegd. Annan wil eerst een indicatie dat Irak bereid is volledig aan de VN-ei- NEELTJE JANS - Een frontale botsing op de stormvloedkering afgelopen nacht tegen twaalf uur heeft het leven gekost aan ten minste één persoon. Die zat bekneld, terwijl de auto in brand vloog. Het lukte niet hem er snel uit te krijgen. Bij het ongeluk vielen ook gewonden. Er werden drie slachtoffers per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Over de precieze gevolgen en de toedracht van het ongeluk kon de politie vannacht nog weinig zeggen. In verband met de rava ge en de hulpverlening is de stormvloedkering geruime tijd afgesloten geweest. sen te voldoen. Dat is niet geval, aldus zijn woordvoerder. Annans afwijzende standpunt wil overigens niet zeggen dat hij niet bereid is naar Bagdad te reizen als de VN-Veiligheids- raad hem daar om vraagt. Dit is echter onwaarschijnlijk omdat de Verenigde Staten geen enkele interesse hebben in onderhan delingen met het Iraakse regi me. De Amerikanen hebben een vetorecht in de Veiligheidsraad. In Bagdad gaf een furieuze Iraakse vice-premier Aziz giste ren blijk van de onvei'zoenlijke opstelling van zijn regering. Ge kleed in militair uniform be toogde Aziz dat Irak aan alle ei sen van de Veiligheidsraad is tegemoetgekomen, „Het maakt geen verschil of de burgers van Irak doodgaan door gebrek aan medicijnen of dat ze sterven on der een regen van Amerikaanse bommen", aldus Aziz. In Irak wordt inmiddels op grote schaal voedsel gehamsterd. Tot genoegen van Washington van onze redactie binnenland HILVERSUM - De nationale televisieactie gisteren voor de slachtoffers van de orkaan Mitch in Middcn-Amerika heeft volgens voorlopige gegevens 16,4 miljoen gulden opgeleverd. Minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwerking zal de opbrengst verdubbelen. De nationale actie loopt overigens nog tot 1 december. Minis ter Herfkens had eerder al vijf miljoen gulden toegezegd. Ze weet overigens nog niet uit welk fonds ze het geld voor haar verdubbelingsactie vandaan moet halen. EPZ meldde gisteren dertig mille beschikbaar te stellen. De helft komt uit fondsen van medewerkers. De directie verdub belt dit bedrag. ANP I hebben acht Arabische staten zich gisteren geschaard achter de internationale oproep aan Irak om in te binden. Egypte, Syrië, Saudi-Arabië, de Ver enigde Arabische Emiraten, Bahrein, Koeweit, Jordanië en Qatar hebben Irak in een geza menlijke verklaring gewaar schuwd voor 'ernstige gevolgen' als het land het werk van Uns- com. de VN-wapeninspectie in Irak, blijft dwarsbomen. Premier Kok heeft president Clinton toegezegd dat Neder land een eventuele Amerikaan se aanval op Irak steunt. Vol gens een woordvoerder van Kok heeft Clinton niet gevraagd om militaire steun. Ook Frankrijk lijkt dit keer bereid een bom- mencampagne te steunen. Pre sident Chirac zou zelfs bereid zijn enkele squadrons bommen werpers naar de Perzische Golf te sturen en in Engeland liet de Britse premier Blair voor de BBC dreigende taal horen. De militaire opbouw van de VS gaat in versneld tempo door. Vanaf bases in North-Dakota en Louisiana vertrokken gsiteren twaalf B-52 bommenwerpers naar Diego Garcia, een Britse basis in de Indische Oceaan. De komende dagen zullen nog 130 Amerikaanse vliegtuigen naar de Golf-regio vertrekken. De locatie van de belangrijkste Iraakse militaire doelen zijn een probleem voor de Amerikaanse militaire plannenmakers. Mili taire installaties zijn vaak voor zien van een menselijk schild, omdat ze in woonwijken liggen. Daarnaast zijn de Amerikanen nog steeds niet op de hoogte van de plaats van enkele laboratoria voor de ontwikkeling van che mische wapens. ANP/GPD/AP MORGEN IN DEZE KRANT!! door Arjan van Westen MIDDELBU RG - Mag een am bulance ook tijdens een oefe ning met hoge snelheid door rood licht rijden Deze vraag stond donderdag centraal in een zeer emotionele zitting voor de arrondissementsrechtbank in Middelburg. Officier van justi tie C. Fetter vindt van niet; ze eiste tegen een 51-jarige ambu lancechauffeur uit Noordgouwe drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. De advocaat van de verdachte, R. B. Milo, deed een beroep op overmacht van zijn cliënt en wees op onduidelijke instruc ties voor het ambulanceperso neel bij proefritten. Tijdens een oefening op Schou- wen-Duiveland waar getest werd hoe lang het duurt voordat een ambulance van de post op de plek des onheils is, ging het vo rig jaar oktober mis. De zieken auto, die werd bestuurd door de Noordgouwenaar reed op een kruising op de Serooskerkse- weg met hoge snelheid door het rode licht en kwam in botsing met een personenauto. De be stuurster, een goede kennis van de ambulancechauffeur, kwam daarbij om het leven. De officier noemde h<*t een dra matische zaak. Maar één die volgens haar te voorkomen was geweest. „Een oefening was het. En daar kan niet zo'n onaan vaardbaar risico worden geno men", aldus Fetter. „Het nemen van een extra risico moet in ver houding staan tot het belang dat het dient." Chauffeurs die met signalen rijden, moeten zich volgens haar sowieso realiseren dat niet iedereen die signalen ziet. Redelijkheid De raadsman van de chauffeur.- meent dat zijn cliënt in alle re delijkheid heeft gehandeld en wees op de imposante staat van dienst van de verdachte. Bij oe feningen wordt de realiteit zo veel mogelijk nagebootst. In structies om dat niet meer te doen, geen zwaailichten en sire nes aan, hebben de verdachte en zijn collega's volgens de raads man nooit op tijd bereikt. „Bij zijn collega's staat de verdachte bekend als iemand die de ver keersveiligheid immer voorop heeft staan", aldus De Milo. In eerste instantie leek het ver haal over het zwaailicht en de sirene niet ter zake te doen. Maar door er toch op in te gaan kon de advocaat de optie open houden dat het slachtoffer door een fatale black-out om het le ven is gekomen. Het argument van de raadsman dat andere ge tuigen de ambulance wel zagen aankomen, moest dit onderstre pen. Uitspraak 25 november (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC doorMaurits Sep MIDDELBURG - Het college van burgemeester en wethou ders van Middelburg en de ambtenaren verkeren in een vertrouwenscrisis. Die is ont staan doordat de ambtelijke organisatie niet goed werkt, de kwaliteit van het management onvoldoende is en enkele colle geleden er een discutabele ma- nier van leidinggeven op na houden. Dat blijkt uit een rapport van het bureau Berenschot, dat on derzoek heeft gedaan naar de kwaliteit van de gemeentelijke organisatie en naar de verhou dingen tussen gemeentebe stuur en ambtenaren. Het rap port is gisteren gepresenteerd. Aan het ontstaan van het con flict zijn beide partijen schul dig. De bestuursstijl van (een deel van) het dagelijks ge meentebestuur wordt fel be kritiseerd. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek werkt--"bedreigend en confron terend, enkele wethouders ne geren adviezen en hebben geen waardering hebben voor het werk van ambtenaren. De ambtenaren zijn te afwach tend, behoudend en ver krampt. De vier diensten zijn eilanden op zich, terwijl zij het algemeen gemeentelijk belang behoren te dienen. Het mana gement moet de diensten corri geren, maar mist daarvoor de kwaliteit. De hoogste prioriteit kent Be renschot toe aan het herstellen van het vertrouwen tussen be stuurders en ambtenaren. On der externe begeleiding moet de interne communicatie wor den verbeterd. Vervolgens moet de kwaliteit van het ma nagement worden verbeterd. Reorganisatie van het ambte lijk apparaat is nog niet nodig, zie ook pagina 2: commentaar en pagina 17 Het gevolg hiervan is dat de ziekte niet meer te behandelen is. Dat kan de dood tot gevolg hebben. De Europese ministers voor Ge zondheidszorg juichten gisteren het voorstel toe. „Resistente bacteriën vox-men een gi'oot ge vaar voor de volksgezondheid. Ik ben dan ook echt heel blij met deze stap", zei minister Borst. In Nederland is al een pluimvee houder via zijn kippen besmet met een bacterie die nauwelijks meer te behandelen is. In Denemax-ken overleed op deze wijze een vrouw. Antibiotica - in feite een genees middel tegen infecties - worden in veevoer gestopt als groeibe vorderaar voor met name var kens en kippen. Dit is volgens de Fx-actieleider Thom de Graaf van D66 ligt onder vuur. Vrijwel de gehele Kamerfractie eist van hem snel een visie op de koers die de partij moet varen. D66 begint zich overbodig te voelen in de paarse coalitie. De Gi'aaf heeft geprikkeld ge reageerd op de kritiek uit de eigen gelederen, maar O hij belooft beterschap. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Commissie wil binnen twee maanden het gebruik van antibiotica in veevoer grotendeels verbieden. Dit moet voorkomen dat mensen via dieren besmet raken met ziekteverwek kers die ongevoelig zijn voor antibiotica. Commissie al tientallen jax-en de bestaande praktijk in Europa. Het gevolg is dat bactex-iën die in de dieren zitten, x-esistent ra ken voor het geneesmiddel. Springen de ziektevei-wekkers over naar de mens via de lucht, de grond of door directe aanx-a- king (via het vlees zelf wordt on- waax'schijnlijk geacht), dan hel pen antibiotica niet meer. De Commissie beschikt over we tenschappelijke aanwijzingen dat een dergelijk rampscenario niet mag worden uitgesloten. Eurocommissaris Fischl'èr van Landbouw wil daax-om xnet in gangvan 1 januaxi viervex'schil- lende antibiotica in veevoer verbieden. Het gaat om de soor ten die gx'ote ovex-eenkomst ver tonen met geneesmiddelen die in de reguliere geneeskunde gangbaar zijn. Vier andex-e anti biotica laat hij nog ongemoeid. Fischler sluit niet uit dat na ver dere studie, ook deze middelen vex'boden worden in veevoer. Volgens de Commissie is zo'n vijftien procent van alle anti biotica in de EU voor veevoer bestemd. Echt nodig is de groex- bevox-deraar niet, gezien de overproductie op de varkens- en pluimveemax'kt. GPD De Belgische kunstmanifestatie Europalia 98 staat in het teken van Tsjechië. In het paleis van Karei V in Brussel is de tentoon stelling van laatgotische kunst uit Bohemen, Moravië en Silezië één van de belangx-ijkste ondei- delen van het kunstfestival. Beelden, schildexijen en kex-kschatten tonen rfjj wat ware kunst is. Bondscoach Frank Rijkaard heeft voor het oefenduel met Duitsland een debutant opgeroepen: aanvaller Ruud van Nistelrooij van PSV. In vei'gelijking met de voorgaande oefen wedstrijden tegen Peru en Ghana is Martijn Reuser afgeval len. Ronald de Boer kampt met een blessure aan de rechterknie en hij wordt vexwangen door Aron Win- O ter. dL%J feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9 kunst cultuur: 11 t/m 16: zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport 27,28, 29, 30 en 31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1