¥S op ramkoers met Saddam Verloven ingetrokken rond eeuwwisseling Ik deed mijn plicht Eis smartengeld voor twee kinderen die vader zagen verongelukken Provincie Zeeland vergoedt accountant 1,4 miljoen schade 4 WEKEN 9° t 6 roepenmachtvliegtuigen en vliegdekschip onderweg naar Golf )uizenden mnen weg [t)ij Shell Ban op drank en telefoon in auto 3 Vakbond blijft bij kritiek op Spahr SC Heerenveen blijft koploper Engeland Vreest voor gezondheid rugbyers Oranje VOOR 15,00 Regen Vanuit het westen perioden met regen. Matige tot krachtige zuidenwind, Maxima rond 9 graden. Z 5 (1e jaargang no. 270 onderdag 12 november 1998 sse nummers 1,75 an onze redactie buitenland e} ASHINGTON - De Ver- staiigde Staten stevenen af !r,|p een spoedige militaire w infrontatie met Saddam oessein. Tei*wijl een kon- ooi met VN-personeel rak verliet, zette Was- ington gisteren stappen ,$e alle wezen in één rich- mg: oorlog. e£ 'ashington maakte gister en pond bekend nog eens 129 iegtuigen en drieduizend man aar het Golf gebied te sturen, et gaat onder meer om zware ommenwerpers en Stealth-ge- echtsvliegtuigen. Er gaan ook mee extra Patriot anti-raket- 3( atterijen naar gebied bij Irak, e aar al drie van dergelijke een- n eden staan. De drieduizend iilitairen gaan naar Koeweit, laar bevinden zich al vijftien- n onderd Amerikaanse soldaten. jerder al stuurde het Pentagon et vliegdekschip de Enterprise aar de Perzische Golf. Het omt daar 23 november aan. merikaanse functionarissen aarschuwden, dat de aanval h ok eerder kan komen. Voor een aelle actie tegen Irak is geen rote troepenopbouw nodig. oor bombardementen staan onderden kruisraketten klaar p VS-schepen in de i-egio. Mo- ïenteel zijn er al 23.500 Ameri- aanse militairen in de Golf. )iplomatie Ie VS zijn volgens woordvoer- er Rubin van Buitenlandse ti aken in tegenstelling tot de jatste crisis in februari niet ge- egen tot onderhandelingen iet Saddam Hoessein. „De di- [C [OTTERDAM - Koninklij ke/Shell Groep gaat in Europa ^.000 banen schrappen. In Ne- )0 Ierland zullen 200 arbeids- ilaatsen vervallen, waarbij ge- n Iwongen ontslagen volgens j ikell niet aan de orde zijn. )e ontslagen zijn onderdeel van reorganisatie van SEOP, [hell Europe Oil Products (raf- j inage, distributie en verkoop j. fan olieproducten) die vorig aar was aangekondigd. Toen [E voorspelde Shell dat in Europa nl5 procent van de banen zou 'erdwijnen. In Nederland zul- a en de overtolligen worden her- plaatst binnen Shell of via na tuurlijk verloop afvloeien, )e reorganisatie is nodig om de ,E structureel moeilijke markt' L iet hoofd te bieden. „Olieraffi- e ïage kampt al jaren met krappe j, narges en de afzet van oliepro- lucten ligt ook onder druk", iehtte een. woordvoerder van 0 Shell gisteravond toe. In 2000 zal SEOP met 12.000 werkne mers zijn 'toegesneden' op de van verschillende klanten en de nationale structu ren zullen vervagen. Die internationalisering uitte zich al in september van dit jaar ii toen Shell aankondigde de na hoofdkantoren in Rot terdam, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk te sluiten. ANP plomatie moet alti j d de gelegen heid krijgen om te dansen. Maar aan die dans zit een begin en een einde", vond de Amerikaanse minister van Defensie Cohen. Ongeveer honderd Unscom- wapencontroleurs en driehon derd andere VN-medewerkers verheten Irak gisterochtend. Ze hebben niet kunnen werken sinds 31 oktober, toen Irak alle medewerking aan het VN-ont- wapeningsprogramma op schortte. Unscom-hoofd Butler zei het besluit tot evacuatie te hebben genomen na 'een krach tige aanbeveüng' door de VS. Veelzeggend was dat het Israëli sche kabinet gisteravond het Wye-akkoord met de Palestij- nen ratificeerde. Volgens som mige bronnen voerden de Ame rikanen in de uren voorafgaand aan het besluit enorme druk uit op het Israëlische kabinet. Dit om Arabische goedkeuring voor een aanval niet te belemmeren. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Ivanov ver klaarde gisteravond fel tegen ingrijpen gekant te zijn. VN-se- cretaris-generaal Annan riep De zesjarige Maghella Tardy en haar vader Laurent bezochten gisteren de begraafplaats bij Verdun. Maghella droeg ter gelegenheid van de wapenstilstand tachtig jaar geleden het speciaal voor haarvermaakte uniform vanhaar overgrootvader, die bij Verdun vocht. foto Michel Spingler/AP van onze redactie buitenland PARIJS - De Britse koningin Elizabeth II en president Chirac van Frankrijk hebben gisteren een grootse herden king van de Eerste Wereldoorlog bijge woond, waarschijnlijk de laatste grote herdenking waar veteranen bij waren. Plet tachtigste jaar na het zwijgen van de kanonnen - op het elfde uur van de elfde dag van de elfde maand in 1918 - werd herdacht met alle pracht en praal. Bij de grootste militaire herdenkings plaats van Parijs, Napoleons Are de Triomphe, werden Elizabeth en Chirac voorgesteld aan vier oorlogsveteranen. „Er zijn goede en slechte herinnerin gen", zei veteraan Georges Rideau (101). „Ik deed mijn plicht. Ik wil er He- ver niet over praten." Rideau vond het 'pijnlijk' dat de jeugd van nu niet geïn- tei'esseerd is in de Eerste Wereldoorlog. Ook opende de koningin in het Belgi sche Mesen samen met de Ierse presi dent MacAleese het Island of Ireland Peace Park, een monument voor de 50.000 Ieren - zowel katholieken als protestanten - die in de Eerste Wereld oorlog omkwamen. In het park staat een Keltische ronde vredestoren, die gebouwd is door katholieke en protes tante Ierse jongeren. AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Personeel van zie kenhuizen kan een vrije dag bij de eeuwwisseling vergeten. Dan geldt 'alle hens aan dek en alle verloven worden ingetrokken'. Dit zei minister Borst van Volksgezondheid gisteren in de Tweede Kamer, toen die de aan pak van het millenniumpro bleem besprak. Dat probleem houdt niet alleen in dat computers op hol kunnen slaan, maar ook dat allerlei ap paraten plotseling dienst kun nen weigeren. Ziekenhuizen zullen bovendien overgaan tot een opnamestop voor die opera ties die uitstel verdragen en waarbij men na de operatie is aangewezen op de intensive ca re. Problemen rond hartbewa- king en dergelijke zijn niet uit te sluiten, omdat in de apparatuur chips verwerkt kunnen zijn waarvan niet bekend is of ze be rekend zijn op het jaar 2000- probleem. Volgens PvdA-KamerHd Wage naar is het niet verstandig de eeuwwisseling te vieren met grote feesten, waarbij inzet van politie nodig is. De politie zal el ders hard nodig zijn, omdat er chaos kan ontstaan. Wagenaar vindt het ook de hoogste tijd om noodscenario's te ontwikkelen. Noodnet De Kamer voelde gisteravond vier ministers en drie staatsse cretarissen aan de tand over hun aanpak van het millenniumpro bleem. Minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) heeft er alle vertrouwen in dat het natio nale noodnet bij de eeuwwisse ling goed zal functioneren. Maar tegelijkertijd moet ge vreesd worden voor overbelas ting van het gewone telefoon net, als zich calamiteiten voordoen. Daarom wordt over- Advertentie door Jacques Cats VLISSINGEN - Advocaat I. P. de Groot uit Terneuzen wil een nieuwe poging wagen voor toewijzing van smartengeld aan nabestaanden wegens shockschade. Het gaat om een zaak rond twee Belgische kin deren, die er ooggetuige van waren dat hun vader op een polderweg in Zeeuws-Vlaan- deren door een landbouwvoer tuig werd doodgereden. De bestuurder van dat voer tuig wacht de claim. Eerder maakte De Groot zich sterk om een vrouw uit Hoek in aanmer king te laten komen voor 100.000 gulden smartengeld, nadat haar ex-man de twee kinderen van het gezin om het leven had gebracht. In het nieuwe Burgerhjk Wet boek geldt nog steeds als hoofdzaak dat er geen smar tengeld voor nabestaanden mogehjk is. Een van de artike len maakt echter gewag van het ontstaan van recht op schadevergoeding als - onder meer - de benadeelde 'in zijn persoon is aangetast'. Advo caat De Groot had met de zaak rond de twee door de ex-man vermoorde kinderen van Anita van Eeden uit Hoek de moge lijkheid willen benutten om de door de Hoge Raad op een kier gezette deur verder open te wrikken. De Groot zag er ahe aanleiding toe. Hij omschreef mevrouw Van Eeden als 'een mega-slachtoff er De rechtbank in Middelburg besloot anders: uit het onder zoek was niet gebleken dat de man de kinderen had gedood met het doel de vrouw te tref fen. Dat rechters binnen het zelfde arrondissement onder ling afwijkende standpunten innemen, bleek toen eerder langs de weg van het kort ge ding toch toekenning van een kwart ton mogelijk was. Leidraad In Nederland gaan steeds meer stemmen op om ook nabe staanden voor smartengeld in aanmerking te laten komen. Volgens De Groot gaat zelfs het Openbaar Ministerie in Den Bosch na om aan de eis in een bepaalde zaak met dode lijke afloop ook de toekenning van smartengeld te verbinden. In een hoger-beroepzaak van een door de rechtbank in Maastricht behandelde kwes tie werd onlangs al besloten smartengeld aan een nabe staande toe te kennen. Lei draad bij zulke zaken is in be ginsel dat er sprake moet zijn van opzet. De Groot: „In de praktijk is dat bijna nooit te bewijzen. In dit geval betrof het een moordzaak, waarbij een vader had verkondigd zijn kind om het leven te hebben gebracht om zijn ex-echtgeno- te te treffen." Irak op om de samenwerking met Unscom te hervatten. Nederland houdt drie eenheden Patriot-raketten paraat die binnen enkele dagen in Israël en Koeweit in stelhng kunnen wor den gebracht. RTR/AFP/GPD zie ook pagina 2 en 5 Minister Netelenbos van Ver keer is van zins drankgebruik in het verkeer uit te bannen. Een Kamermeerderheid is voor het verlagen van de alcoholnorm van 0, 5 naar 0,2 promille. Ook onderzoekt de minister of auto mobilisten die hand matig telefoneren zijn te bekeuren. wogen een beroep te doen op het pubHek om de gebruikelijke nieuwjaarswensen via de tele foon achterwege te laten. Minister Van Boxtel, die de aan pak van het millenniumpro bleem coördineert, maakt zich grote zorgen over de rampenbe strijding. Met name de gemeen ten doen volgens hem tot dusver volstrekt onvoldoende aan de oplossing van het millennium probleem. Minister Jorritsma (Economi sche Zaken) stelde dat in het be drijfsleven 'het inzicht' in het millenniumprobleem wél is toe genomen. „De keerzijde is dat de ernst nu pas echt is doorge drongen", aldus de bewinds vrouwe. ANP/GPD De vakbond voor ambtenaren AbvaKabo houdt vol dat de Middelburgse burgemeester Spahr van der Hoek schuldig is aan seksuele intimidatie. Alleen via de gemeentelij ke vertrouwensman kan er nog iets gebeuren met de klacht tegen de burgemeester. SC Heerenveen blijft leider in de eredivisie. De ploeg kende gisteravond in Enschede het geluk van de winnaar en versloeg FC Twente dankzij een goal van Boudewijn Pahlplatz, ver in blessuretijd (1-2). Nummer twee Ajax behaalde in de Amster dam Arena een nipte overwinning op Roda JC (2-1), Feyenoord won op Limburgse grond van MW (1-3). Bij Ajax maakte Danny Blind zijn rentree. feitén en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie:9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23. tSSSSSBSH-- x'B IliMH door Willem van Dam MIDDELBURG - Het accoun tantsbureau Roza krijgt van de provincie Zeeland een schade vergoedingvan 1,4 miljoen gul den, Het Veenendaalse accoun tantskantoor speelde destijds volgens de provincie een be langrijke rol in de geruchtma kende rusthuizenaffaire. Gedeputeerde Staten hielden Roza medeverantwoordelijk voor gerommel met gelden bin nen de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland. Het accountantskan toor, tot enkele jaren geleden belast met de controle van de boeken van de stichting, heeft dat altijd ontkend. Tot twee keer toe haalde Roza zijn gelijk. Ruim twee jaar gele den stelde de Raad van Tucht van het Nederlands Instituut voor Registeraccountants (Ni- vra) vast dat Roza geen enkele blaam treft. De provincie teken de tegen die uitspraak appèl aan bij het CoUege van Beroep voor het Bedrijfsleven. Ook daar haalde de provincie (in april van dit jaar) bakzeil. Voor het pro vinciaal bestuur betekende dat een gevoelige nederlaag, die ook - grote financiële consequenties heeft; het verlies van beide pro- LONDEN - De Engelse rugby- spelers vrezen voor de gezond heid van hun Nederlandse te genstanders bij de WK-kwalifi- catiewedstrijd, die zaterdag in Huddersfield wordt gespeeld. Oranje wordt als veel te zwak beschouwd. De Zeeuw Arno Seijbel maakt deel uit van het Nederlandse team. 'De scheidsrechter moet Oranje beschermen', schreef een Britse krant gisteren. 'Nederland heeft een gebrek aan gewicht, kracht en ervaring. Dat kan een groot gevaar betekenen.'„Ze zuUen in de gehaktmolen komen", zei de Engelse routinier Paul Rendall. Hij sprak van een frustrerende situatie. „De arbiter zal trach ten te verhinderen dat wij voluit spelen. De federatie behoort te onderzoeken of dit soort ont moetingen nog wel plaats moet vinden." ANP cedures resulteerde in een scha declaim door Roza. Onderhan delingen hebben ertoe geleid dat Roza van de provincie een schadevergoeding van 1,4 mil joen gulden krijgt. Aanvanke lijk eiste Roza ongeveer 2,4 mil joen. Overigens moeten Provin ciale Staten van Zeeland nog goedkeuring hechten aan die overeenkomst. zie ook pagina 13 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1