De Milliano houdt vast aan ideaal PZC Eerste Wereldoorlog eiste tot in de allerlaatste uren slachtoffers PZC Afsplitsers in de politiek zelden succesvol Vuiltje weggewerkt Animo banken voor verstrekken leningen behoorlijk bekoeld feiten en meningen Sociale vleugel van het CDA verliest aan kracht 11 november 1948 vs woensdag 11 november 1998 door Maurice Wilbrink Jacques de Milliano kwam op 6 mei als een bekende Neder lander in de Tweede Kamer, waar hij monter plaats nam in een CDA-fractie die wederom een verkiezingsnederlaag had geleden. Als oprichter/direc teur van Artsen zonder Grenzen had hij jarenlang via de media aan een hoog moreel en sociaal profiel geschaafd en die kwali teit maakte hem bij uitstek ge schikt om de vernieuwing van de christen-democratie te hel pen vormgeven. Zes maanden later verlaat hij ontgoocheld het Binnenhof, een CDA- fractie achterlatend die gemengd reageert op zijn ver trek: sommige collega's zijn sprakeloos, sommigen teleurge steld, anderen zien zich in hun mening bevestigd dat De Millia no soms te veel als een ongeleid projectiel opereerde. De Milliano ging de conventies van het Binnenhof in ieder geval gaarne uit de weg. Hij liep dwars door fractiestandpunten heen, zelfs al voor zijn aantre den in de Kamer. Procedures, die in het parlement helaas hei lig zijn, liet hij het liefst voor wat ze waren. In zijn authentie ke ijver de zaken principieel te benaderen, verloor hij soms het kleine politieke handwerk uit het oog. En hij viel verder op door zijn 'casual' verschijning in een toch erg formele omge ving. Schuiven Gisteren heeft hij geprobeerd onder woorden te brengen wat hem nu eigenlijk is overkomen in de afgelopen tijd. De Milliano was erg bevreesd dat de CDA- fractie gaandeweg standpunten m zou nemen, die steeds verder weg lagen van datgene waar voor hij in de Tweede Kamer was gekomen en veel voorkeur stemmen had gekregen. „Voor dat je het weet, heb je een schui vend decor en ga je zelf mee schuiven.'" Dat hij uiteindelijk kapot liep op het CD A-standpunt over het asielbeleid, is niet zo verwon derlijk. De christen-democra ten hebben lange tijd toege werkt naar een keihard standpunt. Het feit dat zijn fractie Bosnische vluchtelingen met een permanente verblijfs- Met een verbeten gezicht luistert Jacques de Milliano naar zijn fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer. status terug wil sturen - zoals vorige week voor het eerst dui delijk verwoord door CD A-Ka merlid Verhagen, zette hem bui tenspel. De Milliano: „Dat gaf me met volle overtuiging het ge voel dat ik met mijn gedachten- goed de facto buiten de partij te recht ben gekomen." Nog een aantal uitspraken van De Milliano geven zijn ge moedstoestand aan: „Ik had me niet gerealiseerd binnen het CDA zo snel op onoverbrugbare standpunten te stuiten. Het be treft hier een zaak die zeer prin cipieel ligt. Met het huidige CDA-standpunt kan en wil ik niet leven. Er worden straks mensen uitgezet, die samen een zeer kwetsbare groep vormen. foto CeesZorn/GPD Ik ken hun achtergronden, ik ken de gebieden waar ze van daan komen en ik ken hun ang sten." „Het is oneerlijk ten opzichte van de kiezer, die mij gekozen heeft, als ik me zou neerleggen doorToof Brader Hoe verbaasd menigeen gisteren ook was dat het CDA-Kamerlid De Milliano al een half jaar na zijn verkiezing tot de con clusie kwam voor de verkeerde partij in de Tweede Kamer te zitten, recordhouder is hij daarmee zeker niet. In het lijstje 'afsplitsers sinds 1958' staan voorbeelden van parlementariërs die nog sneller dan De Milliano hun fractie de rug hebben toegekeerd. Absolute recordhouder is de CHU'er Huij- sen die in 1976 in de Tweede Kamer kwam als vervanger van de latere vice-president van de Raad van State Scholten. Onmiddel lijk na zijn installatie als Tweede-Kamerlid maakte Huijsen bekend dat hij een eigen éénmansfractie ging vormen als de groep- Huijsen. Hetzelfde presteerde het PvdA- Kamerlid Van Veenendaal in 19 7 0Ook snel ler was in 1994 Hendriks die vijf maanden na de verkiezingen de toen nog uit zes perso nen bestaande AOV-fractie verliet om voor zichzelf te beginnen. Hendriks' actie was het begin van een reeks afsplitsingen in de frac tie van de ouderenpartij die tot vlak voor de Kamerverkiezingen van 1998 voortduur den- In totaal splitsen sinds 1958 29 Kamerleden zich af van de fractie waarin zij hun parle mentaire loopbaan begonnen. De meesten beschikten niet over een lange adem en ver dwenen bij de eerstvolgende verkiezingen vrij roemloos uit de politiek. Soms leiden die afsplitsingen tot nieuwe politieke formaties dip het langer volhielden. Zo ontstond de in middels in GroenLinks opgegane PPR in 1968 uit een afsplitsing van de KVP. ANP bij het fractiestandpunt. Ik ging ervan uit dat ik het verkiezings programma van het CDA goed heb begrepen. Ik had toen ik startte als Kamerlid alle reden dat programma als basis te ne men. Het programma ademde een humane sfeer." „Maar het huidige asielstand punt van de fractie wijkt daar van af. Zou ik daarin mee gaan, dan sla ik los van mijn anker. Ik vind: je gaat de politiek in met idealen, en je gaat er ook weer uit met idealen. Ik wil niet dat aan het eind van de rit al mijn pluimen zijn geplukt. In de fractie wordt betwist dat De Milliano onvoorbereid werd geconfronteerd met het stand punt dat Bosnische vluchtelin gen met een A-status uitgezet moeten worden. Fractieleider De Hoop Scheffer wees erop dat binnen de nieuwe fractie sinds juni een permanent debat was gevoerd over vluchtelingenbe leid. Jacques de Milliano, zo lijkt het, heeft onvoldoende grip gekre gen op die discussie in de fractie. „Als Jacques zijn oppositie in een eerder stadium goed had ge organiseerd, dan had hij veel meer invloed gehad op het asiel standpunt", zegt een CDA-col- lega. Op scherp Hans Hillen, een CDA-veteraan en vertrouweling van partijlei- der De Hoop Scheffer: „De Mil liano heeft het enorm op scherp gezet door met zijn brief te eisen dat de hele fractie haar stand punt moest heiToepen. Stel je voor dat we aan zijn eis hadden toegegeven, dan waren we asiel woordvoerder Verhagen nu kwijt geweest." Rest de vraag hoe deze affaire bij de achterban valt. De Hoop Scheffer, die zijn achterban 'confronterender' tegemoet wil gaan treden, zei dat de fractie ixiet van haar lijn af wijkt. „Hoe de achterban er ook tegenaan kijkt." Tegelijkertijd moet de partijleider zich realiseren dat de vernieuwing van het CDA in gevaar is. De fractie worstelt zo openlijk met haar eigen verkie zingsprogramma, dat de kiezer nog altijd niet weet wat ze met de partij aanmoet. Met het vroe- ge*vertrek van De Milliano ver liest de sociale vleugel in het CDA in ieder geval duidelijk aan invloed. GPD Niets aan de hand. Op basis van het aanvuUenofr; onderzoek van oud-staatssecretaris N. Gi® jaar- Maas naar vermeende seksuele intimidsjh tie door de Middelburgse burgemeester L. Spahr vak der Hoek, onderschrijft minister A Peper van Binnew.' landse Zaken de eerdere bevindingen van de commissi ris van de koningin in Zeeland W. van Gelder. Wat «b minister betreft, valt burgemeester Spahr niets te vek wijten en kan Middelburg overgaan tot de orde vancjci dag. Het oordeel van Peper is geen eerherstel voor dp burgemeester. Het betekent eenvoudig, dat de eer va|_ Spahr op geen enkel moment in het geding is geweesL Dat is de uitkomst van een onverkwikkelijke affairs] die de Middelburgse gemeentepolitiek dreigde te vet, J lammen. Op het blazoen van burgemeester Spahr is dus gee; seksueel smetje aangetroffen. Maar dat wil nog nie;® zeggen dat de lucht boven het Middelburgse bestuurlijk ke en ambtelijke apparaat volledig is geklaard. J De naar nu blijkt loze affaire - Van Gelder sprak van eel dorpsroddel - leek de climax te worden van de act Groet d Ongenoegen die in Middelburg wordt opgevoerd. Da spel is nog niet afgelopen. Spahr van der Hoek heeft not'1 steeds een van de hoofdrollen. De slepende slechte ver]c standhouding tussen het college van b en w en de ambL tenaren wordt voor een belangrijk deel op zijn contis geschreven. En dan is er nog de irritatie over zijn vei.g huisperikelen. t Behalve de burgemeester zit ook de ambtenarenbos11 AbvaKabo in een lastig parket. De klachten moest# serieus worden genomen. Maar nu ze ongegrond blijkefr te zijn, rijst onwillekeurig de vraag, of de bond niet t f hard van stapel is gelopen. Vier van de vijf klachten tejv gen Spahr verdampten in het onderzoek van Ginjaar!o Maas. De vijfde bleek iets steviger, maar werd door# onderzoekster niet al te serieus genomen. Deze harcj* nekkigste klacht komt uitgerekend van hoofd commu nicatie K. de Regt, de toeverlaat waar Spahr aanvankeh lijk graag op steunde. De positie van De Regt lijkt vrijwel onhoudbaar. h Middelburg blijkt kwetsbaar op een moment dat er bal langrijke besluiten moeten worden genomen. Binnenjj kort komt het bureau Berenschot met een advies overdK reorganisatie van het ambtelijk apparaat. Dat ligt zetie gevoelig. Verder moet het gemeentebestuur handen eet voeten geven aan de ambitieuze toekomstplannen dij0 stedenbouwkundige Riek Bakker maakte. Het zal niajj eenvoudig zijn om een praktische weerslag van die filoL sof ieën in Middelburg en in de omringende gemeente^ aan de man te brengen. |s Er is een vuiltje verwijderd van het boegbeeld van Middelburgse politiek. Of dat blote feit genoeg is om ernstig verkilde verhoudingen in de gemeente te verbe teren, moet worden betwijfeld. Minister Peper vraag j Van Gelder hem op de hoogte te houden. Dat kan ij Middelburg beter als een waarschuwing dan als plichtpleging worden opgevat. door Raf Casert In de eindeloze rijen op de be graafplaatsen langs de front linie springen vooral de kruizen met het opschrift '11 november 1918' in het oog. Het zijn de slachtoffers van een waanzin nigbloedbad die op de allerlaat ste dag van de Grote Oorlog stierven, op de dag van de wa penstilstand. Na vier jaar oorlog had de Duit se vijand al lang de hoop op een overwinning opgegeven. Toch werden er nog steeds jongeman nen opgeofferd in de strijd, tot in de laatste uren. Het Frarxse leger en de Ameri kaanse 37ste en 91ste Divisies zetten op 10 november een laat ste offensief in bij het Belgische Oudenaarde om een heuvel te veroveren. Tijdens de 24 uur du rende strijd verloor de 37ste Di visie alleen al 22 man voordat het langverwachte telegram binnenkwam: „Op bevel van maarschalk Foch zullen de vij andelijkheden om 11.00 uur op-^ houden." De geallieerden had den gewonnen. Kort voor 11.00 uur was het ge ratel van Duitse machinegewe ren nog een keer te horen in het Middeleeuwse stadje. Het res taurant La Pomme d'Or haalde zijn laatste vooxTaden uit de kelder naar boven en serveerde de militairen Potage Victoire - overwinningssoep -, wildragout en wijnen, die lange tijd op bete re tijden hadden liggen wach ten. Eerste Wereldoorlog ■4 augustus 1914 1 en 3 augustus 1914 1 Groot-Bnttannié verklaart Het Duitse Rqk verklaart net Duitse Rijk de oortcg 'i Rusland en Frankrijk de oorlog «j öss co Servscfis Hïho.-aSst Pèioc as? «te «nteafc^tot t*t ititeetet *w»sfe sVateSsxn-jg: Sergeant Walter Lang uit Ohio, 147ste Infanterie, 37ste Divisie, mocht dit overwinningsmaal niet smaken. Net als kapelaan Andrew Horrell, uit Illinois van dezelfde eenheid, en sergeant Edgar VanKirk, eveneens uit Ohio en van de 12e Genie. De drie mannen stiexven op de dag van de ovexwinning. In het nabijgelegen leper bewij zen de Belgische koniixg Albert II en de Britse vorstin Elizabeth II vandaag de meer dan tien mil joen gevallen militairen eer. De grootvader van de Belgische ko ning Albert I, was indertijd op perbevelhebber van de Belgi sche troepen en zag met eigen ogen hoe de geallieerde strijders sneuvelden. Tachtig jaar na deze mistroosti ge herfst zorgt de natuur voor eenzelfde decor als in 1918Dik ke wolken trekken op deze no vembermorgen over Het Flan ders Field American Cemetery bij Oudenaarde. De rustplaats van 368 Amerikanen lijkt op een grote plas water. Op de smalle weggetjes liggen dikke plakken klei. Er staat een straffe wind. Een groot deel van 1918 was de lucht zwanger van de geruchten over de aanstaande vrede, maar het zou tot het gure najaar duren voordat deze gemchten waar heid werden. De geallieex'de be- velhebbex's wilden de Duitsers zoveel mogelijk onder druk zet ten voordat een staakt-het-vu- ren zou worden ondertekend. Dus joegen ze him oorlogsmoe de ondergeschikten keer op keer opnieuw de loopgraven uit. De Amerikaanse troepen sloten zich op 31 oktober ten westen van Oudenaarde aan bij een Franse divisie voor een offensief op de rivier de Schelde. De in- fanterie, die zwaar materieel met zich meesleepte, kwam ech ter vast te zitten in de modder en was een gemakkelijk doelwit voor de Duitse machinegewe ren, die onophoudelijk vanaf heuvels aan de overkant salvo's uitspuwden. De opmars kostte veel mensenlevens en verliep bijzonder fraag, van boerderij naar boerderij, van heg naar heg, zegt de Belgische luite nant-kolonel b.d. Jean-Pierre Deweer, die een onderzoek naai de veldslag heeft gedaan-. De Amerikaanse en Franse troe pen werden ook bestookt met een massavernietigingswapen dat bij de Eerste Wereldoorlog voor het eerst op grote schaal wex-d gebmikt: gifgas. Soldaten moesten in een regen van kogels naar de overkant van de rivier zwemmen, waar ze schuttersputjes moesten graven die onmiddellijk vol water lie pen. Velen stierven aan longont steking en andere infecties. Gedenktekens In de betrokken landen staat het lijden van de Eerste Wereldoor log nog in het collectieve geheu gen gegrift, ofschoon er 21 jaar later een ander gruwelijk con flict overheen kwam: de Tweede Wereldooiiog. Franse en Belgi sche dorpen eren hun gevalle nen in beide ooxiogen met het zelfde gedenktekens op het dorpsplein. In de lange rijen on der de kopjes 'Gesneuveld voor het vaderland 1914-18' en '1940-45' zijn vaak dezelfde fa milienamen temg te vinden. Ook bij de geallieerden van overzee neemt de oorlog nog steeds een belangrijke plaats in. „Opdat we niet vergeten. God zegene hen", schreef Mario Runco, medewerker van het NASA-niimtevaax-tcentrum in Houston, in het receptieboek van het Amerikaanse oorlogs kerkhof bij Oudenaarde. AP door Raymond Peil De internationale banken hebben wel geld, maar staan niet meer te trappelen om het uit te lenen. Bezorgdheid over verliezen en de situatie in Azië, Rusland en Zuid-Ameri- ka hebben de loketten op een kier na gesloten en een krediet- schaarste ligt op de loer. Euro pa lijkt de dans voorlopig te ontspringen. Een wereldwijde kredietkrap- te is slecht nieuws voor de we reldeconomie, die als gevolg van crisisberichten toch al wat minder hard groeit dan de sce nario's vol zonneschijn vorig jaar nog voorspelden. Wanneer banken huiverachtig worden om geld uit te lenen, kunnen ondernemingen hun fabx-ieken en machines moeilijker finan cieren of moeten ze een hogere prijs betalen bij hun investe ringen. Dat drukt de economi sche groei en de werkgelegen- heiddus extra. „De internationale beleggex-s zijn in hoge mate bepalend voor de koers van de wereld economie. De economische cri sis in Azië heeft er toe geleid dat zij kopschuw zijn gewor den", analyseert R. van den Bosch van het economisch bu reau van ABN Amro Bank de onderliggende oorzaken van een dreigende 'credit crunch'. De beleggers hebben hun geld grotendeels uit de probleem- landen teruggehaald, terwijl banken in landen als Korea, Thailand en Indonesië zelf niet in dit gat springen. Van den Bosch merkt op dat de Aziatische kredietkrapte dreigt over te slaan naar de Verenigde Staten, nog steeds s werelds grootste economie. „Na jaren van een geringe risi cobewustheid bij de beleggers en een overvloedige beschik baarstelling van financiële middelen, is na de Russische Hans Tietmeyer van de Bun desbank deelt de angst van de DNB over te royale hypothe ken. crisis in augustus de ommekeer gekomen." Met als gevolg dat er weinig geld beschikbaar komt en de gevraagde renteta rieven de lucht in zijn gescho ten. In de VS is dit al duidelijk melkbaar volgens de econoom. Veel onder-nemingen lenen geld uit door obligaties uit te geven aan het beleggend publiek en financiële instellingen. Daar lijkt al enigszins de klad in te komen, terwijl bovendien ban ken terughoudender zijn ge worden. Om het (uit-)lenen van geld aan te moedigen verlaagde de Amerikaanse centi-ale bank, de Fed, al twee keer de rente. „Daaruit kan geconcludeerd worden dat de Fed zeer veront rust is", meent Van den Bosch. Volgens hem wordt gemikt op goedkoper krediet en bovenal op het herstel van het vertrou wen van beleggers. „De Fed is zich van de gevaren bewust en zal een recessie proberen te voorkomen." De Europese Centrale Bank, onder aanvoering van Duisen- berg, heeft van een dergelijke neiging pertinent geen blijk ge geven. Hij wijst erop dat de (korte) rente de afgelopen maanden uit eigen beweging nieuwe laagtepunten opzoekt. Hoewel Van den Bosch beducht is voor teruglopende economi sche groei, omdat het 'onaan nemelijk is dat Eux-opa zich aan de Aziëcrisis kan onttrekken', ziet Duisenberg voldoende lichtpunten. Crunchje Zijn opvolger-, president Wel link van De Nedex-landsche Bank (DNB), droeg eerder dit jaar zelfs al een steentje bij aan een credit crunchje in ons land. Hij kondigde strenger toezicht aan op te royale hypotheken en verhoogde de minimaal ver-eis te hoeveelheid eigen geld die banken in huis moeten hebben voor leningen aan Aziatische crisislanden. Wellink kreeg deze week steun van zijn Duitse collega Tiet meyer en van de economen van Salomon Smith Barney (SSB), een topbank in Londen. „De meeste Europese banken staan er steviger voor dan hun Ame rikaanse branchegenoten", al dus Jean-Francois Mercier van SSB. „Leners van geld, zowel bedrijven als particulieren, verkeren gemiddeld genomen in gezonde financiële omstan digheden. Mercier voorziet wel dat zowel consumenten als producenten gemiddeld genomen van plan zijn de komende maanden minder geld uit te geven, zoals door verschillende statistische overheidsbureaus inmiddels geregistreerd. „De vraag naar leningen kan het komende jaar aanwijsbaar teruglopen. Be drijven zullen minder investe ren en minder mensen in dienst nemen." De conclusie blijft desondanks 'een vertraging in de groei van de kredietverle ning, maar geen credit crunch'. GPD NSB'ertje Een kantoorbediende uit Goes, in de jeugdstorm ver worden tot een vurig NSB'ertje, hoorde voor het Bijzonder Gerechtshof in Mid delburg negen jaar celstraf te gen zich eisen. Hij had gehol pen bij een inval in een café in Goes, waarbij een troep WA- rnannen zich gedroegen als olifanten in een porseleinkast. Klanten werden daarbij gesla gen met gummistokken. Kamer-incident In de Tweede Kamer ontstond onlangs grote beroering nadat een PvdA'er aan de communis tische fractieleider vroeg wat deze zou doen als de Sowjet- Unie Nederland zou aanval len. Uiteindelijk zei de com munist met een rood hoofd dat hij 'geen verraad' zou plegen aan 'het socialisme en het wer- kende volk'. „Wat zult ge dan' doen?" vroeg de PvdA op- - nieuw. „Dat zal afhangen van, de wijze waarop een eventuele oorlog uitbreekt", antwoord-1 de hij daarop. Het regende in- terrupties tijdens dit debat. De communisten gedroegen zich- zeer onrustig en schreeuwden naar de PvdA I Griekse guerilla 1 De politieke commissie van de j Verenigde Naties heeft Joego-ij slavië, Albanië en Bulgarije veroordeeld wegens het hel pen van de guerillastrijd-v krachten in Griekenland. De westelijke mogendheden en China stelden de resolutie op. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissinqen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118)470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags m Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50. per maand 34,75, per jaar 366,50. franco per post 485,00. bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm. minimumprijs per advertentie 27.60. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,- meer (excl 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2