PZC'krullebali Asielbeleid splijt het CDA Nederlander te verwend voor slecht weer EU geeft Midden-Amerika 220 miljoen Docenten mogen leerlingen op wapens fouilleren Kaartenactie voor Cees Priem 4 WEKEN Kamerlid De Milliano eist ander standpunt over Bosniërs Leger Indonesië doet concessie Kristallnacht herdacht Schooljeugd mishandelt taxichauffeur Loopbaan '98 in Zeelandhallen 17 19 Schaatsers willen naar rechter VOOR 15,00 JA, ik wil: 12' It» NW 6 Later opklarend Af en toe regen, 's middags opklaringen en een bui. Vrij krachtige, naar Noordwest ruimende wind. Maxima rond 11 graden. 241e jaargang no. 268 dinsdag 10 november 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen Jacques de Milliano door Maurice Wilbrink DEN HAAG - In de Twee de-Kamerfractie van het CDA is een conflict uitge broken over het asiel- standpunt van de partij. CDA-Kamerlid De Millia no heeft 'bezwaren' tegen het terugsturen van Bos niërs die hier een perma nente verblijfsvergunning hebben. In een brandbrief aan de CDA-fractie eist hij dat zij haar standpunt herziet. De 29-koppige CDA-Kamer- fractie buigt zich vanochtend over de brief. De Milliano verzet zich tegen de 'beleidsomme- zwaai' van de fractie. Tijdens een Kameroverleg vorige week bleek de asielwoordvoerder van het CDA, Verhagen, vóór het te rugsturen van mensen die in Ne derland de hoogste vluchtelin genstatus (de A-status) hebben. Die opstelling, schrijft De Milli ano, gaat lijnrecht in tegen het CDA-verkiezingsprogramma. Bovendien 'heeft deze be- leidsommezwaai geen enkele formele legitimiteit gekregen in de fractie'. DeMilliano doetmet die constatering ook een aanval op de top van de CDA-fractie, die zonder de rest van de fractie erin te kennen voor dit stand punt heeft gekozen. De voltallige CDA-fractie hield drie weken geleden een bijeen komst over het asielbeleid, waarbij volgens De Milliano de rechten van de A-statushouders niet ter discussie zijn gesteld. Verschillende leden van cle CDA-fractie bevestigden dit gisteren. De Tweede Kamer debatteert vanmiddag weer over het asiel beleid. Mede door toedoen van de CDA-fractie pntstond vorige week een Kamermeerderheid voor het terugsturen van Bosni sche vluchtelingen met een A- status. Het CDA en de WD zeg den toen hun steun toe aan een door regeringspartij D66 aan gekondigde motie over de te rugzending van de Bosniërs. Daarmee kwam de PvdA die te gen het terugsturen van A-sta- tushouders is, binnen Paars al leen te staan. Ook tastte dit de positie aan van PvdA-staatsse- cretaris Cohen van Justitie. Onder dreiging van een crisis besloot het D66 gisteren van de gewraakte motie af te zien. Co- hen stuurde eerder op de dag een brief aan de Kamer waarin on verkort wordt vastgehouden aan de opvatting dat Bosniërs met de hoogste vluchtelingen status niet moeten worden te ruggestuurd. GPD AMSTERDAM - Honderden mensen herdachten gisteren op tal van plaatsen in Nederland de Kristallnacht, die zestig jaar ge leden in Duitsland plaatshad. In de nacht van 9 op 10 novem ber 1938 gingen in Duitsland 267 synagogen in vlammen op, 7.500 joodse winkels werden ge plunderd, beklad of vernield en joodse scholen, begraafplaat sen, huizen en ziekenhuizen werden beschadigd. Tijdens de ze door de nazi's geregisseerde Kristallnacht vonden bijna honderd mensen de dood. In Groningen liepen honderd mensen mee in een stille fakkel tocht vanaf de Martinitoren. In Amsterdam was er een herden king bij het Monument van het Joods Verzet. Daar waren tach tigmensen bij aanwezig. Ook Duitsland stond gisteren stil bij de Kristallnacht. Tevens werd de val van de Muur her dacht, negen jaar geleden. ANP zie ook pagina 11 ROTTERDAM - Een Rot terdamse taxichauffeur is gistermiddag door een groep van veertig scholie ren van een nabijgelegen school belaagd en mis handeld, toen hij een be jaarde man wilde helpen. De taxichauffeur wilde tussenbeide komen toen hij zag dat een groep scho lieren op een voetgangers oversteekplaats tegen een 82-jarige man was aange lopen, waardoor deze viel. Toen de chauffeur de jon geren hierop aansprak, keerden de scholieren zich tegen hem. Hij werd ge schopt en geslagen en ren de naar zijn taxi. Met een radio-antenne probeerde hij de groep af te weren, maar hij kreeg nog meer klappen en schoppen. Ook zijn taxi werd beschadigd. Toen de gealarmeerde politie ver scheen, bleken de scholie ren te zijn verdwenen. Volgens cle politie waren buurtbewoners, voorbij gangers en winkeliers ge tuige van de vechtpartij. Geen enkele omstander kwam dé taxichauffeur echter te hulp. Na een onderzoek in de omgeving werden twee 16-jarige jongens door de taxichauffeur herkend. Vervolgens werden ze door de politie aangehou den op verdenking van openlijke geweldpleging. De taxichauffeur moest zich in het ziekenhuis la ten behandelen. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Na de Verenigde Staten komt ook de Europese Unie met geld en voedsel over de brug om de nood in Midden- Amerika te lenigen. Voor hulp aan de door de orkaan Mitch ge troffen landen trekt Europa 220 miljoen gulden uit. Het Witte Huis zegde al 150 mil joen gulden steun toe aan Mid den-Amerika. De Europese che que zou bestaan uit 66 miljoen gulden noodhulp uit 'Brussel' en 154 miljoen gulden hulp van de vijftien lidstaten. Op de-lan gere termijn buigt de EU zich over een eventuele herziening van de buitenlandse schulden last voor de getroffen landen. Nederland schold Honduras gisteren al 2,2 miljoen gulden schuld kwijt. De Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Fi scher, zei voorstellen over een schuldsanering positief te zul len benaderen. De Nederlandse kwijtschelding van 2,2 miljoen gulden is voor Honduras een druppel op een gloeiende plaat. Het land met zes miljoen inwoners heeft naar schatting een buitenlandse schuld van 41 miljard dollar. Minister Herfkens van Ontwik kelingssamenwerking deed haar belofte gisteren na de op roep van vijf Midden-Ameri kaanse landen om hun schulden aan het buitenland kwijt te schelden of te verlichten. De presidenten van Honduras, Nicaragua, Guatemala, El Sal vador en Costa Rica hebben het geld hard nodig voor de weder opbouw na de verwoestingen die de orkaan Mitch ruim een week geleden aanrichtte. De vijf ontmoetten elkaar gisteren inEl Salvador. De schuld aan Nicaragua had Nederland eerder dit jaar al op geheven. Gezien het aantal in- van onze sportredactie RAALTE - Het wielertijdschrift Wieier Revue begint deze week een kaartenactie om TVM- ploegleider Cees Priem terug naar Nederland te krijgen. Le zers kunnen vanaf morgen een kaart met daarop de kreet 'Je suis faché' (ik ben boos) invullen en naar de Franse ambassade in Den Haag sturen. Wieier Revue heeft het initiatief overlegd met TVM en zijn advo caat Joost van Mierlo. Promi nenten uit de wielersport, onder wie Gerrie Knetemann en Peter Post, en daarbuiten ondersteu nen de actie. Het protest heeft ook betrekking op verzorger J an Moors en ploegarts Andrei Mi- chailov. Het drietal verblijft al meer dan drie maanden in Frankrijk we gens het onderzoek in de EPO- zaak die tijdens de Tour voor zo veel ophef zorgde. ANP woners heeft Nicaragua een van de grootste schulden ter wereld: 6,5 miljard dollar. De andere drie landen hadden geen bilaterale leningen meer in Ne derland. Frankrijk en Groot- Brittannië willen de zwaarst ge troffen landen helpen door ze uitstel van schuldenbetaling te geven en riepen op tot actie. Miljoenen mensen in het gebied zijn dakloos en werkloos en vor men een gemakkelijke prooi voor ziektes als tyfus, cholera, hepatitis, malaria en knokkel koorts (dengue). Volgens de laatste schattingen veroorzaak te de zwaarste orkaan in 200 jaar 30.000 doden en vermisten, van wie de meeste in Nicaragua en Honduras. Bananenboycot Bovenop alle ellende ontsloegen de Amerikaanse fruitbedrijven Chiquita en Dole zeker 18.000 arbeiders die werkten op de nu verwoeste bananenplantages in Honduras. De Tweede-Kamer fractie van GroenLinks riep de consument op geen bananen van deze merken meer te kopen. Volgens de partij is het onmen- Verkenning door Dick Hofland DEN HAAG - Het is natter dan nat en daar worden we niet vrolijk van. De Canarische Eilanden wenken. Daar is het leven pas goed. „We lijden aan het verwendheidssyndroom. We hebben het zo goed, dat we de dingen te veel naar onze hand willen zetten. Als we wakker worden en het is geen mooi weer, vinden we dat de schepping on volmaakt is. Maar als je er niet tegen kunt dat het alweer regent, dan ligt dat toch vooral aan jezelf." De Tilburgse hoogleraar psychologie G. van Heek weet amper dat het no vember is. Laat staan dat hij merkt dat het elke dag regent. De weten schapper heeft het zo naar zijn zin, dat de vele regen hem niets kan schelen. Mensen zijn er heel goed in om de schuld van vervelende dingen elders te zoeken, constateert hij. „Als het niet goed met ons gaat, ligt het al snel aan het klimaat. Of aan de file, of aan wat dan ook. Als het leven tegenzit, kijk je heel anders tegen het slechte weer aan dan als het leven meezit." Er- zijn mensen die met dit weer naar de mooie bladeren kijken en er zijn men sen die alleen maar donkere wolken en kale bomen zien. Het heeft volgens Van Heek alles met karakter en niets met de regen te ma ken. „Mensen verschillen nu eenmaal in de mate waardoor ze zich laten be ïnvloeden door de omstandigheden. Als die slecht zijn, dan is het zeer de vraag of dat ook gevolgen heeft voor de gezondheid. Er is in elk geval geen enkel wetenschappelijk bewijs dat langdurig slecht weer mensen neer slachtig maakt of zelfs depressief." Onzeker In de Verenigde Staten ligt dat anders. Uit diverse onderzoeken blijkt dat daar veel mensen onzeker en angstig worden van een langdurige periode van slecht weer. De verklaring daar voor is redelijk simpel. Het kan daar zó erg zijn - zie de orkaan Mitch - dat men terecht bang is goederen of zelfs het leven te verliezen. Agressiever Eveneens in de VS is gebleken dat aanhoudend mooi weer wèl van in vloed op het gedrag kan zijn. In New York bleken mensen prikkelbaarder en agressiever tijdens een lange, zeer warme periode. Van Heek: „Zo bezien is het huidige slechte weer misschien wel heel gezond. Mensen gaan niet zo veel naar buiten, dus ook niet naar ca fés, waardoor erminder alcohol wordt gedronken en er minder agressie op straat is." Dan lijden we volgens Van Heek nog aan collectief geheugenverlies aan gaande het weer: „Hoe lang is het ge leden dat er lange tijd geen druppel viel en het grondwaterpeil maar bleef dalen? Wie maakt zich daar nu nog druk over? Ook al voorspelt menig meteoroloog nu diepe depressies en een lange periode van vorst; rn mei denkt niemand er nog aan. Tenzij er- extreme ellende op volgt of een heroï sche Elfstedentocht." GPD Het Indonesische leger komt hervormingsgezinden tegemoet door een deel van zijn politieke taken af te stoten. Dit en andere voorstellen worden vandaag voorgelegd aan de Raadgevende Volksvergadering. Duizenden studenten betoogden gisteren voor het gebouw van de Volksvergadering in Jakarta. Voorbijgangers houden in de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa hun neus dicht vanwege de stank van een vleesmarkt, die onder water kwam te staan toen een rivier buiten zijn oevers trad. Dat gebeurde nadat de orkaan Mitch over Honduras trok. foto Orlando Sierra/EPA Brussel bereid te praten over herziening schulden straatarme landen seli j k dat er voor de werknemers geen sociaal plan bestaat. CNV- voorman Westerlaken sloot zich bij de oproep tot boycot van de twee ondernemingen aan. De stichting Max Havelaar wil dat een deel van de hulpgelden voor de rampgebieden in Mid- den-Amerika ten goede komt aan de coöperaties van koffie boeren. Volgens de organisatie vernielde Mitch alleen al in Ni caragua en Honduras 20 pro cent van de koffieoogst. In de Zeelandhallen in Goes wordt van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 november de manifestatie Loopbaan '98 ge houden. Het evenement wil meer zijn dan alleen een beroe- penmanifestatie. Een scala aan bedrijven, organisaties, in stellingen en instituten die iets te bieden hebben op het gebied van werk, studie of beroep presenteren zich. De Vereniging van Professionele Schaatsteams (VPST) over weegt gerechtelijke stappen tegen de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond. De commerciële teams vinden dat de KNSB geen enkele ruimte biedt voor een eigen invul ling van met name wedstrijdkleding en sponsoring. De ploegen willen meer ruimte op het pak voor spon- al) ':ïi sor-uitingen, maar krijgen die niet van de bond. II feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15; beroepenmanifestatie: 17 en 19; sport: 20 en 21 als er iemand aanbelt. Wat ge weld betreft is er een groot ver schil tussen het platteland en de stad. De politie kreeg in 1997 in de 'sterk verstedelijkte gebie den' melding van 107 gewelds misdrijven en 252 diefstallen per 1.000 inwoners en op het platteland 50 geweldsmisdrij ven en 92 diefstallen op hetzelf de aantal mensen. GPD/ANP Een team van zeventien Neder landse mariniers voerde gister avond met zes rubberboten een eerste verkenning uit op de ri vier Ulua ten zuiden van Puerto Cortes in Honduras. De verken ning moet, in combinatie met aanwijzingen van de lokale be volking, leiden tot het bieden van hulp. Naar ver-wachting ar riveren vandaag nog eens 66 Ne derlandse mariniers in Hondu ras. Het fregat Van der Zaan ligt sinds gister-middag in de haven van Puerto Cortes afgemeerd in afwachting van verdere inzet. GPD/AFP/RTR van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Docenten van middelbare scholen in Rotter dam mogen leerlingen op school gaan fouilleren op het bezit van wapens. Dit hebben de politie, justitie en de gemeente Rotter dam besloten. De toestemming is neergelegd in het basisregle ment van de gemeente Rotter dam waarvan de scholen ge bruik kunnen maken. Naast het 'aan de kleding con troleren' krijgen docenten ook de bevoegdheid 'door leerlingen meegevoerde voorwerpen en kasten of lockers op de aanwe zigheid van verboden voorwer pen te controleren'. In de bepa lingen staat verder dat de controles bij voorkeur door ten minste twee door de schoollei ding aangewezen personen en in aanwezigheid van de betrokken leerlingen worden uitgevoerd. De veiligheidsbepalingen zijn bedoeld om het bezit van wa pens onder jongeren een halt toe te roepen. Uit onderzoek blijkt dat 30 procent van de Rotter damse jeugd wel eens een wapen bij zich draagt. Volgens de Rotterdamse persof ficier van justitie De Kimpe is het fouilleren van leerlingen door docenten te vergelijken met wat er met bezoekers van een discotheek of een voetbal stadion gebeurt. Scholen mogen zelf beslissen .of zij de veiLig- heidsbepalingen opnemen in het schoolreglement. In Amsterdam Zuidoost zijn ook maatregelen genomen om de veiligheid rond scholen te verbeteren. Gisteren gingen de eerste schoolterreinwachten aan de slag. De surveillanten moeten het vandalisme terug dringen en de leefbaarheid ver groten. Het is voor het eerst dat rond scholen een dergelijke be waking plaatsvindt. De vernie lingen aan scholen in de Bijlmer levert een jaarlijkse schadepost op van gemiddeld zes ton. Uitgaan Ook buiten scholen heerst een gevoel van onveiligheid. Uit een onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat één op de zes Nederlanders het uitgaanspatroon aanpast uit angst voor geweld. Meer dan de helft van de mensen in Ne derland doet uit dezelfde vrees 's avonds de deur niet meer open (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 m/v Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: .PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC w 713214 000002 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1