COURANT D66 haalt angel uit asielconflict Clinton dreigt naar Bagdad 4 WEKEN Zuid-Koreanen eisen economische hervormingen King Kong glijdt langs Friese weiden De Graaf kondigt pragmatische koers aan over kwestie Bosniërs Mariniers helpen in Honduras CDA-leider kritiseert belerende toon partij Cursus tegen euro-angst bij ouderen Protest tegen verkeersproject Champions Trophy voor Oranje Onderzoekers werken aan reservecellen voor iedere boreling VOOR 15,00 JA, ik wil: Weigeren dans straat: komt meisje op Postcode: kogel te staan Piaats: Leraar op zware post krijgt meer A. ,15° i» tïr ZW 6 Regen Bewolkt en perioden met pittige regen. Pas tegen de avond droger en een enkele opklaring. 241e jaargang no. 267 maandag 9 november 1998 losse nummers 1,75 Waterkijkers maken tocht met veerboot PAGINA 3 SEOUL - Tienduizenden werknemers betoogden gisteren in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul voor economische hervormingen. Hun land deelt mee in de crisis die een groot aantal landen in Azië trof. Overigens zei Stanley Fischer, plaatsvervangend directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), in de Maleisische hoofd stad Kuala Lumpur dat de meeste betrokken landen het ergste hebben gehad. Zo zijn in Thailand, waar de crisis vorig jaar zomer begon, tekenen van een beginnend her stel waar te nemen. foto Yun Jai-hyoung/AP GROU - Een bijzonder transport passeerde zaterdag het Pikmeer bij Grou. De negen meter hoge aap, voorstellende King Kong, werd op een zolderschuit van St. Nicolaasga naar Leeuwarden vervoerd. In de Friese hoofdstad wordt het gevaarte bij stadsschouwburg De Harmonie ge plaatst. Daar wordt van donderdag tot en met zondag het Noordelijk Filmfestival gehouden. Daar staat de klassieker King Konguit 1933 op het programma. foto Marcel Antonisse/ANP doorJaco van Lambalgen DEN HAAG - In de poli tieke ruzie over het terug zenden van asielzoekers lijkt de ergste kou uit de lucht. D66 houdt niet kos te wat kost vast aan het te - rugsturen van Bosniërs met een permanente ver blijfsvergunning als staatssecretaris Cohen (Justitie) met goede rede nen komt waarom dat niet kan. j Dat kondigde D 6 6-fractievoor- zitter De Graaf gisteren aan in het tv-programma Buitenhof. Cohen zet deze week in een brief aan de Tweede Kamer op een rij tje waarom het kabinet vindt dat Bosnische vluchtelingen j met een permanente verblijfs vergunning (een zogeheten A- status) niet naar Bosnië terug hoeven. D66 wil de zaak pragmatisch aanpakken, aldus De Graaf. „Als blijkt dat het praktisch niet mogelijk is, moet je er geen prioriteit aan geven," vindt de D66-voorman. Cohen heeft on der meer aangevoerd dat het te rugsturen de werklast van de toch al zwaar belaste Immigra tie- en Naturalisatiedienst drastisch verzwaart. ,,Dat kan een argument zijn," aldus De Graaf. Vorige week ontstond commotie in de paarse coalitie toen bleek j dat D66 met VVD en CDA vond j dat Bosniërs met een A-status wél terug konden. De Graaf ver- dedigde zich gisteren met de op- j merking dat D66 niet opeens van standpunt is veranderd, maar al jaren betoogt dat men sen met een permanente ver blijfsvergunning die korter dan drie jaar in Nederland zijn in principe nog naar hun eigen land kunnen worden terugge stuurd. Motie Hij wilde nog niet zeggen of D66 deze week vasthoudt aan zijn motie om te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om Bosniërs terug te sturen. Dat zou 'niet be hoorlijk' zijn, omdat Cohen nog met zijn brief moet komen, al dus De Graaf. D66-vice-premier Borst con stateerde echter gistermiddag in het Radio-1 journaal dat 'de spanning eruit isZij gaat ervan uit dat de D66-fractie zich door Cohen ervan zal laten overtui gen 'dat deze mensen mogen blijven.' Beide D66-toppers bestreden het beeld dat de crisis over het asielbeleid vooral het gevolg zou zijn van het optreden van hun partij. PvdA-fractieleider Melkert zette nota bene zijn ei gen staatssecretaris onder druk door erop aan te dringen dat Co- hen binnen acht weken met een aanpassing van de asielwetge ving zou moeten komen, memo reerde Borst fijntjes. „En ook de VVD heeft zich niet onbetuigd gelaten." De Graaf wees erop dat de afspraak om de discussie over asielzoekers op een 'nor male toon' te voeren niet in houdt dat de coalitiepartijen niet van mening mogen ver schillen. Ook hij herinnerde er aan dat de WD nog steeds vóór het terugsturen van de Bosniërs met een A-status is. Aanval Wiegel Borst en De Graaf zijn het dan ook totaal niet eens met WD- senator Wiegel, die D66 in het PvdA-Vlugschrift van het afge lopen weekeinde 'een veilig heidsrisico voor dit kabinet' noemde. „Dan hebben wij een pittig meningsverschil," ver klaarde Borst. Zij erkende dat de eerste maanden van dit kabi net aanmerkelijk onstuimiger waren dan die van Paars 1. „Maar vier jaar geleden vroegen we ons af: kan dit wel?" Nu ie dereen ervan overtuigd is dat re geren zonder het CDA mogelijk is „is er de ruimte om hier en daar plaagstootjes uit te delen," aldus Borst. Fractieleider De Graaf vindt dat meningsverschillen in de coalitie 'wel erg makkelijk op- gepijpt worden tot ongekende hoogte.' GPD DEN HAAG - Het CDA komt te belerend over. De partij moet burgers minder betuttelen. In de ijver het waardendebat aan te jagen wekken de christen-de mocraten soms misverstanden. Dat betoogt fractievoorzitter De Hoop Scheffer van het CDA inhet partijorgaan Christen De mocratische Verkenningen. Il lustratief voor het 'belerend- van-bovenaf overkomen' is vol gens De 'Hoop Scheffer de worsteling van het CDA met de 24-uurseconomie. Het CDA verzet zich hier onverminderd tegen. „Het mag niet zo zijn dat we in een economie verzeild ra ken, waarin iedereen de hele dag haast heeft", meent hij. Maar de CDA'er vindt dat zijn partij er te star mee omgaat. „In plaats van duidelijk te maken dat we de burgers zoveel moge lijk het recht op flexibiliteit en op vrije tijd willen aanbieden, wekken wij soms de indruk van bovenaf te willen aangeven op welke tijdstippen zij geacht worden boodschappen te doen", aldus De Hoop Scheffer. ANP AMSTERDAM - De euro baart ouderen zorgen. De ANBO, bond voor 5O-plussers, heeft de afgelopen maanden tientallen brieven ontvangen van veront ruste bejaarden. Samen met de Rabobank gaat de bond, die 200.000 leden heeft, deze zorgen te lijf met euro-cursussen voor en door ouderen. Bejaarden zijn vooral bang dat de euro hun pensioen zal uithol len, aldus een woordvoerster van de ANBO. „Het inflatiege vaar komt in alle brieven terug. Sommigen overwegen zelfs al een claim in te dienen tegen de overheid, mocht de euro hun pensioen echt aantasten." Eind november begint de Rabo bank met de opleiding van 250 ouderen tot cursusleider. Deze groep zal daarna in het hele land ouderen gaan voorlichten over de gevolgen van de euro. „Uit ervaring weten we dat ouderen er moeite mee hebben als jonge ren hen voorlichten", licht een woordvoerder van de bank toe. Ouderen kunnen ook in de bi bliotheek terecht voor informa tie over cle euro. ANP zie ook pagina 3. Na de boeren en de buschauffeurs vraagt nu ook de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging om het project Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaanderen te staken. De wijze waar op in deze regio de verkeersveiligheid wordt bevor- derd werkt volgens de werkgevers niet en berokkent het gebied alleen maar schade. Het Nederlands mannenhoc keyteam heeft in Lahore het toernooi om de Champions Tro phy gewonnen. Oranje versloeg in de finale Pakistan met 3-1. Nederland veroverde bij de twintigste editie van de Cham pions Trophy de titel voor de vierde keer. Eerder zegevierde Oranjeinl981,1982 en 1996. De ploeg van de succesvolle bonds coach Roelant Oltmans haalde in Lahore een unieke trilogie binnen. Niet eerder kreeg een land de Olympische-, de we reldtitel en de Champions Tro phy gelijktijdig in bezit. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 23. van onze redactie buitenland LONDEN - Britse en Ameri kaanse wetenschappers hebben methoden ontwikkeld om elke pasgeborene te voorzien van een eigen 'doos met onderdelen'. Met kloontechniek moet weef sel beschikbaar komen dat op een later tijdstip kan worden gebruikt bij transplantaties. De Britse onderzoekers die sa menwerken met collega's in de VS hebben de regering ingelicht over de plannen, meldde giste ren The Independent on Sunday. Daarin blikken ze vooruit naar een tijd dat elk kind dat geboren wordt over een eigen vooraad li chaamscellen kan beschikken die in in bevroren toestand be waard wordt in een nationale weefselbank. Nu zijn zulke ex perimenten in Groot-Brittannië nog verboden. Het team, waarin ook weten schappers zitten die het schaap Dolly kloonden, proberen dit experiment samen te voegen met het onderzoek naar em bryonale cellen waaniit bloed-, bot-, spier- en uiteindelijk zelfs hersencellen zijn te kweken. Door op deze wijze weefsel aan te maken verdwijnt het risico dat het lichaam het later bij transplantatie afstoot. Het Roslin-instituut in Edin burgh bevestigde gisteren dat er gesproken wordt met collega's in de VS die een doorbraak be reikten met het gebruik van em bryonale cellen. Het zou gaan om de wetenschappers van de Universiteit van Wisconsin die er vorige week in slaagden stamcellen van een menselijk embryo te kweken. Door beide onderzoeken te combineren moet het mogelijk zijn stukjes weefsel van baby's te verzamelen en daaruit stam cellen te krijgen zodat iedereen uiteindelijk de beschikking heeft over zijn eigen embryo nale stamcellen. ANP (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v In Honduras zijn Nederlandse mariniers aan het werk gegaan om de door de orkaan Mitch getroffen bevolking te helpen. Ook uit andere landen komt steeds meer hulp. Intus- sen worden de getroffen gebieden nu ook bedreigd door epidemieën'. DEN HAAG - Minister Her mans van Onderwijs gaat leer krachten van achterstands- scholen mogelijk extra belonen. Binnenkort beginnen de CAO- onderhandelingen voor het on derwijs. Hermans zei gisteren in het televisieprogramma Bui tenhof dat leerkrachten die in moeilijke omstandigheden wer ken, misschien in aanmerking kunnen komen voor extra sala risverhoging. De onderwijsbonden zetten in op een verhoging van ruim 6 procent. In het regeerakkoord staat evenwel dat er slechts ruimte is voor 1,5 procent. Mi nister Hennans vindt de eis van de bonden 'aan de hoge kant'. „De salarissen zullen worden verhoogd, maar dat zal niet het enige zijn. Ook zal de kwaliteit van het onderwijs worden ver beterd, bijvoorbeeld door meer computers beschikbaar te stel len." Ook wil Hermans dat Neder landse universiteiten meer ruimte krijgen om concurrerend te zijn. Hij wees erop dat buiten landse universiteiten proberen de beste Nederlandse studenten voor zich te winnen. De be windsman is daarom van plan de concurrentiepositie van de Nederlandse universiteiten te versterken door in te gaan op wensen van het bedrijfsleven voor nieuwe (postdoctorale) op leidingen. Die nieuwe studies zullen van heel hoog niveau moeten zijn. „Dan krijgen we een soort hoog vlakte met daarboven enkele toppen", aldus Hermans. De mi nisters benadrukte dat dit niet ten koste zal gaan van opleidin gen waarvoor niet direct een markt is. ANP AMSTERDAM - Een 18-jarig meisje dat gisterochtend in een discotheek in Amsterdam niet met een man wilde dansen, heeft deze afwijzing met een schot in de borst moeten bekopen. De kogel ging dwars door haar lichaam heen en trof vervolgens een tweede meisje (19) in de arm. Beide slachtoffers zijn opgeno men in het ziekenhuis. Het eerste meisje stond met vriendinnen te praten, toen een onbekende man haar vroeg met hem te dansen. Na haar afwij zing werd hij kwaad en gooicle een glas naar het groepje, dat een van de vriendinnen in het gezicht trof. Vervolgens trok de man een pistool en schoot. De dader is nog voort vluchtig. ANP Telefoon: van onze redactie buitenland WASHINGTON - President Clinton heeft gisteren zijn voor naamste veiligheidsadviseurs bijeengeroepen om te praten over stappen tegen Irak. Bag dad blijft weigeren samen te werken met de VN-wapenin specteurs (Unscom). Clinton waarschuwde Irak dat 'de tijd opraakt'. Hij wil een snel eind aan de crisis, omdat hij het Iraakse 'kat-en-muisspel' beu is, zo zeiden de adviseurs. De VN willen dat Irak zijn mas savernietigingswapens ont mantelt onder controle van de Unscom en het internationale atoomagentschap IAEA maar Irak wil eerst opheffing van het olie-embargo tegen het land. De VS kunnen al deze week mi litair toeslaan, meldde het Ame rikaanse tv-station NBC in het weekeinde uit diplomatieke bronnen te hebben vernomen. Beslissing In het beraad van de president komen alle mogelijkheden op tafel. „Maar het is niet de be doeling al een beslissing te ne men. Hoofdzaak is de situatie op de grond door te nemen", zei een woordvoerder van Clintons na tionaal veiligheidsadviseur Sa muel Berger volgens de- Was hington Post. Berger sprak zaterdagavond in Parijs met de veiligheidsadvi seurs van de twee andere per manente leden van het Westen in de VN-Veiligheidsraad, de Fransman Jean-David Levitte en de Brit John Holmes. De kans is groot dat Clinton al snel besluit opnieuw kruisra ketten op Irak af te schieten, zo werd vernomen uit regerings bronnen. Vrijdag waarschuwde de president Bagdad dat de Amerikaanse eenheden in de Golf klaar staan om 'snelle en rake klappen' uit te delen om Irak te dwingen VN-resoluties na te komen. In een brief aan het Congres wees Clinton er verder op dat de VS sinds een soortge lijke crisis eind vorig jaar snel- le-interventie-eenheden in de Golf hebben gestationeerd. „Er zijn nu al tweemaal zoveel kruisraketten als voor oktober 1997 en dit aantal in luttele da gen sterk kan worden vergroot. Een tegenslag voor hem is dat Groot-Brittannië, de trouwe bondgenoot bij acties tegen Irak, zaterdag stelde nu de voor keur te geven aan diplomatieke middelen, hoewel 'militair in grijpen een mogelij kheid blij ft Clintons waarschuwing kwam nadat de VN Irak donderdag in een nieuwe resolutie had gelast met Unscom samen te werken. Irak herhaalde gisteren bij monde van vice-premier Aziz dat Bagdad de samenwerking met Unscom niet zal hei-vatten totdat de VN het olie-embargo opheffen. „Irak heeft voor wat betreft het vernietigen van mas savernietigingswapens inmid dels volledig voldaan aan wat VN-resolutie 687 vraagt. Van daar dat de VN nu het embargo moeten opheffen", verklaarde Aziz. ANP/AFP/DPA Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1