Cadzand bang voor groot azc Hoven van Axel nog dit jaar klaar Creatieve familie vult streekmuseum zeeland zaterdag 7 november 1998 z 16 Dorpsraad vertwijfeld Izaak Vermeulen geniet van aandacht 1 op 102e geboortedag Executie verkoop door Frank Gijsel CADZAND - Er bestaat bij de inwoners van Cadzand weinig vertrouwen in de werkwijze rondom het asielzoekerscen trum. De vrees bestaat namelijk dat het niet bij de afgesproken 350 bewoners zal blijven, maar dat er spoedig een doorgroei zal Middag over inbreng ouderen in cliëntenraad AXEL - De stichting Het Kla verblad Zeeland houdt maan dag 9 november vanaf 13.30 uur een thema-middag over 'oude ren en de cliëntenraad van de sociale dienst' in cultureel cen trum De Halle in Axel. De inbreng van ouderen in cli ëntenraden van sociale diensten is van belang omdat juist oude ren vaak te weinig gebruik ma ken van gemeentelijke regelin gen als bijvoorbeeld die voor kwijtschelding. Cliëntenraden zouden een rol kunnen spelen om ouderen te bewegen meer gebruik te maken van hun rechten. Daarnaast kunnen de leden van de raden zich ook beter op de hoogte stellen op welke manier de klan ten van sociale diensten worden behandeld. I. van de Rotte, projectmede werkster Gulden Regels van de gezamenlijke ouderenbonden, en E Strooband, hoofd van de dienst sociale zaken in Hulst, houden inleidingen. De toe hoorders kunnen daarna vragen stellen. Het programma wordt een week later in Kapellein De Vroone herhaald. De bijeen komst, waarbij iemand uit de Middelburgse cliëntenraad de taak van Strooband overneemt, begint maandag 16 november om 9.30 uur. komen naar vier- a vijfhonderd. Dat kwam gisteravond tijdens de dorpsraadvergadering van uit de zaal duidelijk naar voren. Ook bestaat de vrees dat de af gesproken periode van vijf jaar straks zal worden overschre den. Er werd dan ook een drin gend beroep gedaan op de dorpsraad om de vinger goed aan de pols te houden en waar nodig actie te ondernemen. Voorzitter J. Dees was het daar roerend mee eens. „Ook de dorpsraad trekt de werkwijze zoals die nu uitgevoerd wordt in twijfel. Tot nu toe is er op een ar rogante manier opgetreden. We zullen er kort op zitten. Een op te richten contactraad waarin vertegenwoordigers van omwo nenden, dorspraad, kampeer- boeren en Recron zitting kun nen nemen zal een belangrijke rol kunnen vervullen." Tweede woningen Een ander heet onderwerp was het tweede-woningbeleid. Ook vorig jaar werd hierover uitge breid gediscussieerd. Nog steeds worden woningen als tweede verblijf verkocht. Ge constateerd werd dat de ge meente achter de feiten aan blijft lopen. De dorpsraad be loofde de situatie nauwlettend in de gaten te zullen houden. De dorpsraad heeft schriftelijk zijn ongenoegen geuit bij het Projectbureau Duurzaam Veilig over het feit dat het fietspad vanaf Cadzand naar Retranche- ment niet is opgenomen in de plannen. De hoop op realisatie bllijft echter bestaan, want het projectbureau is wellicht bereid zijn plannen aan te passen. Er waren ook positieve zaken te melden: het veelbesproken fietspad van het dorp naar Cad- zand-Bad zal in deze raadspe riode gerealiseerd worden. De Zuidzandseweg zal binnen af zienbare tijd op de kabel aange sloten worden. In februari moeten de eerste bewoners van de wijk Hoven van Axel hun nieuwe woning kunnen betrekken. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - De nieuwe wijk Hoven van Axel be gint vorm te krijgen. De eerste fase, de bouw van 103 huurwoningen van verschillende types, is eind dit jaar klaar. In februari van 1999 moeten de eerste huurders de sleutel krijgen van hun hypermoderne woningen. Veel toekomstige bewoners kijken daar al met spanning naar uit, weet projectleider P. van de Vijver van de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwverening. De voormalige betonwijk-west van Axel ondergaat een totale metamorfose. Op de plek van ruim 230 eenvormige betonnen rij tjeshuizen verrijzen met duurzame en gere cyclede materialen gebouwde, energiezui nige én zwaluwvriendelijke woningen. Zonnepanelen op daken zorgen voor waim- te-energie, het regenwater wordt opgevan gen en in bassins verzameld om te dienen als spoelwater voor het toilet, sproei water voor de tuin of waswater voor de auto. De dak pannen zijn voor een groot deel afkomstig van de oude betonwoningen. Ook qua architectuur zijn de woningen baanbrekend. De ontwerpers hebben zich niet alleen laten inspireren door de vorm van oude Axelse hofsteden, maar ook door de klederdracht. De daken van de 42 oran- geriewoningen en de overkapping van de binnentuin van de 36 wintertuinwoningen hebben hun vorm te danken aan de Axelse dracht, waarvan de wij d uitstekende schou derpartij architecten aan de 'bizarre vleu gels' van een vlinder deed denken. Ook de vijf ouderenwoningen aan de Beatrixstraat en de twintig kleine éénpersoons-appai'te- mentjes aan de Singelweg hebben een speel se vorm met vrolij k kleurgebruik meegekre gen. Op schema De bouw van de woningen ligt behoorlijk op schema, hoewel het slechte weer van de laatste weken wel voor wat overlast heeft gezorgd. De huizen zelf zijn wel op tijd klaar, maar het zal enkele weken kosten om alles goed droog te stoken en de (modder)wegen om de huizen heen goed be gaanbaar te maken. „Begin volgend jaar kunnen we met enig officieel vertoon de eer ste Hoven-bewoners hun sleutels overhan digen en direct daarop aan de tweede fase beginnen", veiwacht RZVW-directeur C. Reinhoudt. Een aantal van de toekomstige bewoners woont nog in de honderd overgebleven oude betonwoningen. Zo gauw zij naar him 'hof huizen' zijn verkast, gaan ook die betonwo ningen tegen de vlakte. Misschien jammer voor hulpdiensten als politie en brandweer, die de lege sloopwoningen als oefenruimte konden gebruiken. De afgelopen week wer den een aantal woningen aan de Bernhard- straat bijvoorbeeld nog gebruikt bij het afnemen van examens voor kaderleden van vrijwillige brandweerkorpsen uit heel zuid west-Nederland. Nieuwe fase De Axelse woningcorporatie hoopt de over gebleven betonwoningen echter in een paar weken te kunnen slopen om eind februari, begin maart volgend jaar te kunnen begin nen aan de bouw van 46 koopwoningen. In welk tempo die huizen, waarvan de archi tectuur en materiaalkeuze aansluit op de nu uit de grond schietende huurwoningen, zul len verrijzen is afhankelijk van de belang stelling. Geïnteresseerden in huur- of koop woningen én mensen die meer willen weten van duurzaam en energiezuinig bouwen, kunnen elke vrijdag tussen 14.00 en 15.00 uur terecht in twee tot informatiecentrum omgebouwde sloopwoningen van de RZVW. Om op andere tijdstippen informatie over het wonen in of de bouw van de Hoven van Axel te krijgen, moet een afspraak worden gemaakt met projectleider Van de Vijver. door Wilma Valk AARDENBURG - Izaak Ver meulen uit Aardenburg werd vrijdag 102 jaar oud. Samen met zoon Jan, schoondochter Irene, familie en vrienden werd deze speciale dag ge vierd. Vermeulen zelf geniet van alle belangstelling om hem heen. Zijn benen willen niet meer zo goed, zijn ge zichtsvermogen is sterk ver minderd maar zijn gehoor en vooral zijn geheugen zijn nog uitstekend. Kennissen en vrienden her kent hij allemaal aan de stem. Maar de drukte tijdens zijn verjaardag was af en toe toch teveel voor hem: „Ik hoor wel de stemmen maar kan niet iedereen volgen, het gaat me dan te snel. Jammer dat ik niet iedereen meer kan zien en op stemmen moet af gaan, maar ik vind dit wel een heel fijne dag. Izaak Vermeulen woont al sinds 1973 in het verzor gingshuis Coensdieke in Aardenburg. Iedere dag be- doo zoekt zijn zoon hem in de" voormiddag en om vijf uur is VLl er altijd wel iemand - Jan of ^rij' een goede vriendin Yvonne §elu Paridaen - om Izaak te hel- fe vv pen met zijn boterham. Al- gew leen bij het warme eten is er derl nog een zuster om hem te hel- mer pen. (NV Vermeulen heeft veel geno-iosi ten van gesproken boeken en kranten, maar hij kan dat nu niet meer goed volgen. Wel staat de hele dag de radio o[ Omroep Zeeland, maar niet alles dringt meer door. „Va der vraagt soms of de radio j niet trager kan", aldus Jan Vermeulen, „Alles gaat hem iets te snel." Zo oud Vermeulen heeft een klein zoon en een achterklein dochter Sharon (7). Zij vindt het fijn zo'n opa te hebben „Niemand op school heeft een opa die zo oud is." Na mens de gemeente Sluis- Aardenburg was wethouder S. Boogaard er om de nestor van de gemeente te felicite- Honderdtwee-jarige Izaak Vermeulen uit Aardenburg. foto Peter Nicolai Bedroefd delen wij u mede dat, na een actief leven en een met moed en kracht gedragen ziekte, is overleden MARGARETHA VIRGINIE MARKUSSE echtgenote van Pharaïldus Maria de Guchteneire 19-11-1925 f 6-11-1998 Mama is temidden van ons, haar man en kinderen, vredig ingeslapen. Westdorpe: Ph. M. de Guchteneire Westdorpe: Tonny en Tilly de Guchteneire- Bleijenberg Sandra en Marlon, Valerie Peter en Nathalie Rambouillet (Fr.): Paul en Ninette de Guchteneire- c van Hall Sam Overslag: Linda en Joop Riemens- Isabel de Guchteneire Tommy Zaamslag: Patricia en Mare Dieleman- Amber de Guchteneire Yannick Marinthe Axel: Frank en Ilona de Guchteneire- Meertens Christian Zuiddorpe: Petra en Frank van Pottelberghe- Laura de Guchteneire Familie De Guchteneire Familie Markusse Westdorpe, 6 november 1998. Graafjansdijk B 20, 4554 CA De plechtige uitvaartdienst, waama begrafenis, zal plaatshebben op dinsdag 10 november om 10.00 uur in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Vi sitatie te Westdorpe. Samenkomst aan bovengenoemde kerk. Er is gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in 't Oude Raedthuijs' te Westdorpe. Bedroefd omdat wij haar moeten missen, maar dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden moch ten hebben, geven wij u kennis, dat na een liefde volle verzorging in zorgcentrum 'Vremdieke' en verpleeghuis 'Ter Schorre', zacht en kalm is overle den onze lieve zorgzame moeder, grootmoeder en overgrootmoeder ELIZABETH MEERTENS weduwe van Pieter Jansen in de leeftijd van van 91 jaar. Temeuzen: P. Durink A. Durink-Jansen Temeuzen: Peter en Marjolein Eline Temeuzen: Wilco en Daniëlle Temeuzen, 5 november 1998. Verpleeghuis 'Ter Schorre' Correspondentieadres: P. Durink Celsiusstraat 21, 4532 KV Temeuzen. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op maandag 9 november a.s. om 15.00 uur op de Algemene be graafplaats te Hoek. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in zorgcentrum 'Vremdieke', welke aanvangt om 14.00 uur. Zij die de dienst en de begrafenis wensen bij te wonen worden ver zocht tijdig aanwezig te zijn. Gelegenheid tot con doleren na de begrafenis in voornoemd zorgcen trum. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief hebben ontvangen verzoeken wij deze advertentie als zodanig te willen beschouwen. Leendert en zijn vrouw Anita Maas-Tournois exposeren samen met hun drie kinderen en de eveneens kunstzinnige zussen van Leendert in IJzendijke. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - De dertienjarige Albert Maas mocht vrijdag avond de expositie openen. Hij deed dat op een ludieke, geheel eigen manier. De jongste loot van de creatieve familie Maas uit Breskens is tevens de clown van de familie. Hij wil, zo schrijft hij in een bijschrift bij zijn werk, striptekenaar of ca baretier worden. Met fietsbellen en een telefoon werd hel start sein voor de tentoonstelling ge geven. Het streekmuseum in IJzendij ke is tot en met 9 januari van on der tot boven in bezit genomen door de familie Maas. Leendert, zijn vrouw Anita Maas-Tour- nois, hun kinderen Muriel, Titia en Albert en de zussen van Leendert, Judith Maas en Ina de Wilde-Maas laten elk op hun ei gen vakgebied, maar met even veel enthousiasme, zien waar zij zich mee bezig houden. Een ongelukje met dierenarts Pol van de Vijver uit IJzendijke, tevens voorzitter van het streekmuseum 'West-Zeeuws- Vlaanderen presenteert', vorm de de aanleiding. De dierenarts belandde op een 'goede' dag met zijn koersfiets op de motorkap van de auto van Leendert. Ge lukkig liep het goed af en toen iedereen van de schrik bekomen was, opperde Anita het idee om eens gezamenlijk te exposeren in het streekmuseum. Een aan tal weken later kreeg zij het be richt: Kom maar. Nieuw werk Dat was amper anderhalve maand voor het begin van de tentoonstelling. „Tsja, als je eenmaal ja hebt gezegd, wil je natuurlijk niet moeilijk doen. Als een speer ben ik toen nog wat extra werk gaan maken. Want natuurlijk is op zo'n mo ment niets goed genoeg", vertelt Anita. Ook dochter Muriel (25) wilde eigenlijk geen oud werk laten zien. Zij is vorig jaar afgestu deerd aan de Academie voor In dustriële Vormgeving in Eind hoven en werkt inmiddels bij een advies- en ontwerpbureau in Driebergen. Het eindexa menwerk dat te zien was in de Beurs van Berlage, was wél goed genoeg. Daarin brengt ze een ode aan chocola - getiteld Puur Geluk. Dochter Titia (23) was als kind in de weer met balletchoreogra fieën, reisde mee met Up with People, maar studeert nu inter nationaal management in Gro ningen. Ook zij heeft de creatie ve genen meegekregen van haar ouders. Zij maakt ansichtkaar ten volgens de encaustic art- methode. Met wasco en een strijkijzer ontstaan aantrekke lijk kleurcombinaties. Albert zit al jaren bij de Kunstzinnige Vorming en is momenteel in de ban van horror en stripverha len. Een geschilderd doods hoofd hangt boven gekleide Denkertjes (geïnspireerd op Ro din). „De puberteit", veridaart moeder Anita. Dol paard Judith, beeldend kunstenares, is al jaren weg uit Zeeuws- Vlaanderen, maar keert voor deze gelegenheid terug. Na tuurlijk verwijst ze in enkele van haar werken - batikwas in combinatie met verschillende materialen - naar haar Zeeuwse afkomst. Zoals het dolle paard van opa Du Bois bijvoorbeeld, of Zeeland, geschilderd met wa terverf, gouache, ecoline of pas tel. Ina, met haar zeventig de oudste, heeft een collectie aar dewerk en ansichtkaarten van behangpapier op haar naam staan. Dat Leendex-t vroeger technisch tekenaar was, is duidelijk te zien in zijn werk. Zijn voorlief de voor zeiljachten komt ook te rug in zijn latere schilderijen. Hieruit spreekt meer het gevoel - dat voor hem vaak gevangen zat en dat hij vroeger niet kwijt kon in zijn baan als jachtont- weiper en zeilverkoper. Anita tot slot, in het dagelijks leven i'elatieconsulente, laat zich, geholpen door olieverf en aci-yl vooral leiden door licht. In haar werk 'naar de kern' ver- beeldt ze de zoektocht van de mens naar het licht. Eigenlijk is ze niet tevreden over het doek. Maar voorzitter Van de Vijver toont zich juist zeer enthousi ast. Voor hem zijn het zaadjes op weg naar die ene eicel. Anita verrukt: „Dat doet me nu zo goed." Op maandag 09 no vember 1998 om 09.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats De verkoop komt voor rekening van: Y. Ozturk Te koop wordt aan geboden: 1 personenauto merk VW-Golf, kleur grijs, kenteken PS-TD-59. De plaats van ver koop is Middelburg, Wes- terscheldestraat 81 Bezichtiging een 1/4 uur voor de verkoop. Alleen contate betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Hoofd Particulieren Middelburg, Kousteensedijk 5. Voor inlichtingen tel.: GSM 06-53.16.58.12 De belastingdeur waarder belast met de executieverkoop. INSPRAAK "1E PARTIËLE jj HERZIENING VAM HET BESTEMMINGSPLAN t WESTERSCHELDE- f OEVERVERBINDING" J Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken op grond van de gemeentelijke inspraak- Q verordening en de Algemene wet bestuursrecht j. bekend, dat met ingang van 9 november 1998 gedurende een periode van vier weken bij de een- trale balie in het stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4 te Terneuzen, voor ingezetenen en in de gemeente een belang hebbende natuurlijke en rechtsperso- v nen voor de inspraak ter inzage ligt het ontwerp van de "I' partiële herziening van het bestem- jj mingsplan Westerschelde-oeververbinding". Dit plan is een herziening van het bestemmings-Ij plan "Westerschelde-oeververbinding". Deze herziening is noodzakelijk in verband met de wij- j. zigingen in het oorspronkelijk bedachte tracé. Te noemen is onder andere: het vervangen van de t halve aansluiting aan de Hoekseweg in een volle- r dige aansluiting aan de H.H. Dowweg. Tevens maakt de herziening in juridisch-technische zin de realisatie van een ongelijkvloerse aansluiting aan i de N 61 (Hoofdweg) mogelijk. Op woensdag 25 november 1998 om 19.30 uur j zal in het personeelsrestaurant van het stads- kantoor. Oostelijk Bolwerk 4 te Terneuzen i een inspraak-/informatiebijeenkomst worden L gehouden. Inspraakreacties kunnen gedurende jj; de inspraaktermijn worden gericht aan het i College van Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, Postbus 35, 4530 AA Terneuzen. i Terneuzen, 7 november 1998. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, i secretaris, burgemeester Th.J. de Brauwer. drs. R.C.E. Barbé. Postbus 35, 4530 AA Terneuzen Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 52