OURANT Kabinet stopt groei kippenstapel Netanyahu schort beraad over Wye-akkoord op na aanslag Kanaal als autokerkhof Vers op zonda?! Lockheed-affaire leidde bijna tot aftreden Juliana Rotterdam 4 WEKEN KSG-advies verdween in de lade Uitbreiding pluimveesector met onmiddellijke ingang verboden Premier Kok staat zwak in wegenkwestie IBS mmm Gingrich houdt het voor gezien Week van chronische ziekten Zeeland verdroogt ondanks regen VACATURES KQüMar Doorbraak in celtechnologie MARITIME VOOR 15,- JA, ik wil: 12' 46° ZW 3 Veel zon Droog weer met geregeld zon. Maximumtemperatuur 12 graden bij een zwakke tot matige zuidwestelijke wind. 241e jaargang no. 266 zaterdag 7 november 1998 losse nummers 2,50 PZC ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM Geschiere-Joziasse in Middelburg o.a. J.H.F. in Oostburg door Ben Jansen VLISSINGEN - Adviseur M. de Jong heeft af gelopen voorjaar minister Wijers van Econo mische Zaken geen blauwdruk kunnen leveren voor toekomst van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen. Het advies van De Jong verdween dan ook in de ministeriële bureaulade, waarmee ook ver klaard is waarom er niets werd vernomen van het langverwachte rapport-De Jong. De Jong maakte zijn rapport af zonder een de finitieve keuze te maken uit een aantal moge lijkheden. Hij hield het bij een zorgvuldig wik ken en wegen van voor- en nadelen van een fusie met andere werven, opsplitsing of het zelfstandig voort blijven bestaan. Wijers was ontevreden over het advies van De Jong om als compromis voorlopig te kiezen voor een stand- alone-plus scenario, wat in feite neerkwam op doorgaan van de bestaande ontwikkeling. Het voorlopig doorgaan als zelfstandig onderne ming, maar wel zoekend haar samenwerking, zou duidelijk moeten maken wat de mogelijk heden van KSG zijn. Eén ding stond voor De Jong wel vast: de KSG moet niet. als één geheel worden gezien want het onderling verband vande onderdelen en de synergie ertussen is gering. zie ook pagina 17 door Hans van Soest DEN HAAG - Pluimvee- boeren mogen hun aantal kippen en kalkoenen niet verder uitbreiden. Het kabinet heeft gisteren een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd waarin de groei van de pluimveesector direct wordt verboden. Verdere groei zou tot een ontoelaatbare toe name van het mestoverschot lei den, vreest het kabinet. Op dit moment telt Nederland bijna honderd miljoen kippen, drie jaar geleden waren dat er nog geen 90 miljoen. „Zonder deze maatregel waren er over een half jaar nog eens 5 miljoen extra geweest", zei minister Apotheker van Landbouw gis teren. De recente explosieve groei wordt onder meer veroor zaakt doordat veel varkensboe- ren nu pluimvee houden. In het regeerakkoord werd al door Dineke van der Burg DEN HAAG - Het ziet ernaar uit dat gemeenten en provincies toch nog kans maken op geld voor de aanleg van wegen in verschillende regio's. Minister president Kok zei gisteren na af loop van de ministerraad dat verschillende afspraken toch min of meer bindend blijken te zijn. „We staan op een aantal punten juridisch zwak", aldus de minister-president. De afgelopen weken stelden on der meer de provincies Zeeland, Brabant, Limburg, Overijssel en verschillende gemeenten in Nederland dat zij bindende af spraken met het Rijk hebben ge maakt over aanleg van wegen. Zeeland maakt aanspraak op geld voor het doortrekken van de N57 van de Veerse Dam naar Middelburg en het op de schop nemen van de N61 tussen Schoondijke en Hoek. In de twee weken geleden gepu bliceerde MIT (Meerjarenra ming Infrastructuur Transport, een rapport waarin de investe ringen van het Rijk voor de in frastructuur staan vermeld) stond echter dat de aanleg van de N61, N57 en andere wegen fors wordt vertraagd. Gemeen ten en provincies dreigden daarop naar de rechter te gaan om zo alsnog het geld te krijgen. Het kabinet sprak gisteren over alle projecten die in de MIT naar achteren zijn geschoven. Hier bij is gekeken welke afspraken bindend of niet bindend zijn. De lijst van projecten wordt vol gende week naar de Tweede Kamer gestuurd. De juridische status wordt voorlopig nog niet bekendgemaakt. „Als je juri disch zwak staat, loop je daar niet mee te koop. Dat zou te ris kant zijn", aldus Kok. Minister Netelenbos spreekt de komende weken met de regio's om te kijken welke projecten toch worden uitgevoerd. GPD www.era.nl aangekondigd dat de pluimvee sector moest worden geher structureerd. „Er moeten af spraken worden gemaakt over verbetering van de kwaliteit van de producten, over dieren welzijn en het mestoverschot. Die zouden worden bemoeilijkt als het aantal kippen blijft groeien", aldus Apotheker. De sector krijgt tot 1 januari 2000 de tijd zelf met een oplos sing te komen voor de mestpro blematiek en met maatregelen voor onder andere dierenwel zijn. Overigens is het niet uitge sloten dat het kabinet dan toch zal beslissen het mes te zetten in het aantal lappen en kalkoenen. De maatregel werd gisteren on verwacht aangekondigd om te voorkomen dat boeren nog snel een vergunning zouden aanvra gen om hun bedrijf uit te brei den. De bevriezing heeft geen gevolgen voor boeren die al een vergunning hebben. Verworven rechten blijven behouden. De pluimveesector zelf reageert daarom vooralsnog positief. „Het had veel erger kunnen zijn", zegt voorzitter Boonen van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders. „Apo theker had ook meteen inkrim ping kunnen voorstellen. Nu krijgen we zelf de kans een op lossing te vinden. In maart heb ben we zelf al aangedrongen op een groeistop." Ook het Pro ductschap Vee, Vlees eii Eieren (PVE) kan volgens secretaris J. Jongerius goed met de maatre gel leven. In de Tweede Kamer is instem mend gereageerd. PvdA en WD noemen het besluit 'verstandig'. Het CDA hoopt dat met deze maatregel sanering kan worden voorkomen. GPD DIGNE - Een taxateur in Digne, in de Franse regio Alpes de Hautes Provence, bekijkt autowrakken die zijn aangetroffen op de bodem van het Durance-kanaal. Een keer in de tien jaar krijgt de waterweg een onderhoudsbeurt en wordt er rommel van de bodem gehaald. De schoonmakers troffen dit keer niet minder dan driehonderzestig voertuigen in het water aan. foto Frederique Laine/EPA van onze redactie buitenland TEL AVIV - Bij de ontploffing van een bomauto in Jeruzalem zijn gisteren de twee inzitten den om het leven gekomen. Door de explosie bij de Macha- neh Yehuda-markt raakten 27 mensen gewond, van wie gister avond nog 16 in ziekenhuizen lagen. Eén gewonde is er slecht aan toe. Kort na de aanslag eiste een anonieme beller de aanslag op namens de Hamas-beweging. Maar gisteravond zei de Israëli sche minister van Justitie Tsahi Hanegbi dat de daders naar alle waarschijnlijkheid afkomstig zijn uit kringen van de Islamiti sche Jihad. Eisen De Israëlische regering schortte onmiddellijk de donderdag be- gonnen besprekingen over de goedkeuring van het Wye-ak koord met de Palestijnen voor onbepaalde tijd op. Aan hervat ting stelde premier Netanyahu twee eisen. De Palestijnen moe ten duidelijk laten zien dat ze ernst maken met de terreurbe strijding en de 700 leden tellen de Palestijnse Nationale Raad moet officieel stemmen over de wijziging van anti-Israëlische clausules in het PLO-Handvest. In het Wye-akkoord staat dat een besluit daartoe van de Cen trale Raad van de PLO. een veel kleiner lichaam, voldoende is. De Israëlische televisie meldde gistermiddag dat het kabinet ook had besloten te beginnen met de bouw van huizen op Har Horna, de omstreden heuvel in het Arabische zuiden van Jeru zalem. Regeringswoordvoer ders ontkenden echter met kracht dat dit het geval was. De Palestijnse president Arafat veroordeelde de aanslag giste ren als een 'criminele daad, waai-van het doel is het vredes proces te ontwrichten'. Hij be loofde nogmaals dat de Pales tijnse Autoriteit zich aan alle gedane beloftes over terreurbe strijding zal houden. President Clinton riep de Israëli's en Pa lestijnen op ondanks de aanslag door te zetten met het vredes proces. GPD/ANP zie ook pagina 2 De Republikein Newt Gingrich heeft besloten af te treden als voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van de Verenigde Staten. Hij lag de laatste dagen zwaar onder vuur. De verkiezingsnederlaag van de Republikeinen wordt hem voor een groot deel aangerekend. Vandaag begint de natio nale week van de chroni sche ziekten. Ziekten als multiple sclerose, reuma en diabetes vergen niet al leen veel van de patiënt, ook van zijn naaste familie en vrienden wordt veel ge vraagd. Daarom wordt ko mende week speciaal aan dacht besteed aan de men sen die de zorg voor deze zieken dagelijks op zich nemen. Hoewel de regengoden van geen ophouden weten, wordt de bodem van Zee land droger. Omdat het hemelwater steeds effici ënter wordt afgevoerd, ra ken de dieper gelegen grondwaterreservoirs leeg. De bodem - die in feite als een spons werkt - krijgt de tijd niet meer om het water op te zuigen. (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26,27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38, tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43. WASHINGTON - Voor het eerst zijn wetenschappers er in ge slaagd stamcellen van een men selijke embryo te kweken. Dat meldde gisteren het weten schapsblad Science. De doorbraak is van groot be langvoortransplantatie en gen therapie. Onderzoeksleider Thomson van de Universiteit van Wisconsin verwacht dat het binnen tien jaar mogelijk is bloed, spieren en hersenweefsel voor transplantatie te kweken. De meeste cellen hebben een duidelijke functie. Zo zijn er le ver,- huid en hersencellen. Die verrichten hun specialistische werk. Stamcellen, die slechts een heel klein percentage vor men van het totaal aantal men selijke cellen, zijn in eerste instantie multi-inzetbaar. Uit eindelijk specialiseren ze zich. Het is Thomson gelukt die spe cialisatie te blokkeren. De cel vermeerdert zich eenvoudig door deling. Onderzoekers haalden de cellen bij vermeer dering onmiddellijk uit elkaar, zodat ze zich zo geïsoleerd mo gelijk ontwikkelden. In de me dische praktijk kan de door braak betekenen dat genezing van suikerziekte, Parkinson en verschillende soorten kanker dichterbij komt. ANP door Maarten Pronk DEN HAAG - Voormalig konin gin Juliana heeft in 1976 druk uitgeoefend op premier Den Uyl om te voorkomen dat prins Bernhard zwaar zou worden ge straft voor de Lockheed-affaire. Oud-ministers van het toenma lige lcabinet-Den Uyl, Lubbers van Economische Zaken, Wes terterp van Verkeer en Water staat en Vrcdeling van Defensie, geven dat toe in een NPS-docu- mentaire die maandagavond wordt uitgezonden. Juliana dreigde met aftreden als haar man strafrechtelijk zou worden vervolgd. Prinses Bea trix zou in die omstandigheden haar moeder niet willen opvol gen. Prins Bernhard kwam in 1976 in opspraak wegens het aannemen van steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfabri kant Lockheed. Als straf moest hij van premier Den Uyl zijn mi litaire functies neerleggen en mocht hij derhalve ook geen uniform meer dragen. Joop den Uyl oogstte destijds veel lof voor de wijze waarop hij de smeergeldaffahe afhandel de: wel straf voor de prins maar geen strafproces. Het openen van een strafrechtelijk onder zoek, en vooral het instellen van vervolging, zou volgens Den Uyl ernstige gevolgen kunnen heb ben voor de positie van het (Advertentie) Openingstijden: Dagelijks 12.00 - 22.00 uur. Zaterdag 10.00 - 17.00 uur. staatshoofd (koningin Juliana). Die heeft volgens Westerterp op een gegeven moment Den Uyl verteld dat een te harde straf voor Bernhard tot haar aftreden zou leiden. Oud-minister Vre- deling bevestigt een en ander. „De prijs van een constitutione le crisis was Joop den Uyl te hoog." GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving h 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC rotte rdqm M 10| 11112l 13114 713214 000019 aantal bedrijven I aantal kippen (x miljoen) aantal kippen (x miljoen stuks) 98,6 Kippen in Nederland bedrijven met I kippen per provincie totaal in 1997 I in Nederland 4.361 bedrijven i met 93.105.693 kippen aantal pluimveebedrijven (kippen en kalkoenen) 7276 awBuaw—WHIB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1