Nieuw licht op Agusta-affaire m PZC Oppositieleider Indonesië vreest voor vastlopen hervormingen Grieken dreigen EU te verlammen VS lenen Rusland geld voor voedsel Explosie Bern eist drie levens Britten herdenken doden buitenland 5 Brief ontlast top Vlaamse SP Geen nieuwe termijn Jeltsin Burgemeester Istanboel weg 2001 is Jaar van de Dialoog Londense grossiert in huwelijken Pleger aanslag Kremlin gestoord Carnavalsoptocht Rio in gevaar Topman Cali-kartel in gevangenis vermoord Angst voor Noord-Korea drijft Japan de ruimte in Brussel weert Vlaams Blok Eiffeltoren weer open J oegoslavië-tribunaal botst weer met Belgrado Russische uraniumvaten beschadigd vrijdag 6 november 1998 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De top van de Vlaamse Socialistische Partij heeft nooit smeergeld geaccep teerd van de helikopterfabri kant Agusta. Dat het Italiaanse bedrijf toch drie miljoen gulden overmaakte, viel geheel onder i door Paul Koopman BRUSSEL - De Griekse rege- B ring dreigt de besluitvorming in l' de Europese Unie gedurende t een half jaar lam te leggen als de overige veertien lidstaten vol harden in het geven van financi- ele steun aan Turkije. Dit heeft J de Griekse missie in Brussel de ze week de Europese ambassa deurs laten weten. Athene is woedend over het voorstel van Eiu'opees Commissaris Hans I van den Broek om Turkije 330 miljoen gulden toe te spelen. Griekenland boycot, al bijna twee jaar een hulpfonds van I 825 miljoen dat aan Tux-kije was beloofd om de nadelen van de vrijhandel met de EU (de douane-unie) op te vangen. Het uitblijven van deze toegezegde steun was één van de redenen waarom de Turkse regering vo rig jaar weigerde de politieke dialoog met de Unie voort te zet ten. In een poging de band met Turkije te herstellen, heeft Van den Broek voorgesteld 330 mil- joen gulden steun te verlenen via een bijzondere procedure, 1 waarbij Athene geen vetorecht i heeft. Dit voorstel is in Ankara goed ontvangen. De Turkse regering liet donderdag weten dat de be- j vroren betrekkingen met de EU zullen worden ontdooid.. I Volgens Brusselse diplomaten is de regering in Athene woedend over het voorstel, dat maandag door de ministers van buiten- de verantwoordelijkheid van voormalig SP-penningmeester Mangé, zo blijkt uit een brief van diens recent overleden vrouw. Het nieuwe bewijsstuk versterkt de verdediging van de SP-top die de beschuldigingen van corruptie steeds heeft ont kend. landse zaken wordt besproken. Behalve een boycot van alle be sluitvorming, hetgeen de Unie in een crisis zou storten, wil Griekenland het voorstel van Van den Broek bij het Europese Hof aanvechten. De Griekse retoriek heeft in middels een minstens even scherpe reactie opgeroepen. De Franse president Jacques Chi rac b elde deze week zij n Griekse collega Simitis op met de bood schap dat Griekenland eventue le deelname aan de Europese eenheidsmunt wel kan verge ten, als Athene zijn dreigemen ten uitvoert. GPD MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin zit in zijn tweede en daarmee laatste ambtstermijn. Het Russische constitutionele hof heeft dit gis teren bepaald. De grondwet staat het staatshoofd geen derde ambtstermijn toe, aldus het hof. Jeltsin werd in 1991 voor het eerst tot president gekozen on der de grondwet van de Sovjet unie. Hij werd in 1996 herkozen onder de nieuwe wetten van de Russische Federatie. Een aantal aanhangers van Jel tsin meende dat de eerste ter mij n voor Jeltsin p as inging toen hij president werd onder de con stitutie van de federatie. AFP De vrouw van Mangé kwam vo rige maand onder verdachte omstandigheden om het leven bij een brand in haar huis. De politie vermoedt zelfmoord. Tij dens het onderzoek stuitten de speurders op de computer van mevrouw Mangé, waarin de (overigens nooit verstuurde) brief werd aangetroffen. Het schrijven, gericht aan SP-top- man Tobback, is inmiddels aan het Agusta-dossier toegevoegd. Uit de brief blijkt dat de SP- penningmeester destijds geheel op eigen houtje handelde. Hij stemde eind 1988 in met de steekpenningen van Agusta - dat in de race was voor een order van 46 helikopters - terwijl de partijtop nog ingelicht moest worden, Toen die het smeergeld uiteindelijk afwees, was het al te laat. „Hij had een zaak op gang gebracht die hij niet meer kon tegenhouden", schrijft me vrouw Mangé over de handel en wandel van haar man. „Het geld was al onderweg toen hij op het 'njet' van de partijtop botste". De brief sluit nauw aan bij de verdediging die zowel de ex- penningmeester zelf als de toen malige SP-kopstukken Tob back, Van Miert (nu Europees Commissaris) en Claes (voor malig Navo-voorzitter) hebben aangevoerd. Voor het Hof van Cassatie verklaarden zij afgelo pen weken in koor dat het par tijbestuur pas in januari '89 - nadat het contract was gesloten - werd geïnformeerd over een mogelijke gift van Agusta. Dat aanbod hadden ze zonder dis cussie naar de prullenbak ver wezen. De advocaten van Claes toon den zich gisteren zeer ingeno men met de brief. Zij menen dat beschuldigingen aan het adres van de SP-top hiermee groten deels ontkracht zijn. Procureur-generaal Lie- kendael, de aanklaagster in het Agusta-proces, denkt daar an ders over. Zij beweert dat de SP- top wel degelijk op de hoogte was van de geheime smeergeld transacties. Het Hof doet naar verwachting in december uit spraak. GPD Reddingswerkers zoeken tussen het puin naar slachtoffers. foto Alessandro detla Valle/EPA van onze redactie buitenland BERN - Bij een ontploffing in de garage onder een flatgebouw in de Zwitserse hoofdstad Bern zijn gisteren zeker drie mensen om het leven gekomen. Zeventien mensen raakten gewond. Reddings werkers zochten gisteravond naar mogelijke andere overlevenden in het puin van het vijf vei'diepingen hoge gebouw, dat voor eendex-de werd verwoest. De oorzaak van de explosie was nog niet bekend. AFP ANKARA - Recep Tayyip Erdogan, de islamitische burge meester van Istanboel, is gisteren uit zijn functie gezet. Een hoge administratieve rechtbank in Ankara oordeelde dat de politicus niet langer bui'gemeester kan zijn omdat hij eerder is veroordeeld tot een celstraf van tien maanden. Die straf kreeg Ei-dogan, die geldt als de nieuwe leider van de fundamentalisten in Tux-kije. wegens volksmennerij. Hij zou in een toespraak mensen hebben aangezet tot haat tegen niet- gelovigen, Ex-dogan ging zonder succes in bex-oep. De politicus, die nog niet aan zij n stx-af is begonnen, krijgt als opvolger een eveneens islamitische burgemeester. AFP NEW YORK - De Algemene Vergadering van de Vex-enigde Naties heeft het jaar 2001 gistex-en uitgex-oepen tot het Jaar van de Dialoog tussen de Culturen. Het voorstel, dat was ingediend door Iran, werd in New York per acclamatie aangenomen. Het werd gesteund door een veex-tigtal VN-lidstaten. waaronder de leden van de Eux-opese Unie. AFP LONDEN - Een dertigjarige vrouw uit Londen is er in ge slaagd in ruim een jaar tijd zeven keer een schijnhuwelijk aan te gaan. In Groot Brittannië ontbreekt een gemeentelijk bevolkings register waarin een burger gekoppeld is aan een adx-es. Omdat ze steeds in een andere Londense deelgemeente tixjuwde, kwam niemand achter de eerdere huweljken. De vrouw vroeg telkens een vergoeding van 7500 gulden. Voor de illegaal in het land verblijvende mannen was een huwelijk met de Britse aantrekkelijk omdat dat hen recht gaf op een verblijfsvergunning en sociale voorzieningen. Onderzoekers schatten het aantal schijnhuwelijken in het land op jaarlijks ongeveer tienduizend. Een Noord-Londense ambtenaar schat dat een op de acht huwelijken die hij sluit, een schijnhuwelijk is. GPD MOSKOU - De man die woensdagavond zijn auto opblies bij het Kremlin is geestelijk gestoord, zo maakten de Russische autoriteiten gistex-en bekend. De 65-jax-ige Ivan Orlov, freelance-journalist voor een rechts politiek tijdschrift, reed zijn auto het Rode Plein op, sprong ex- voor de zwaarbewaakte Spassky-poort, de belangrijkste voetgangei'stoegang tot het Kremlin, uit en bracht de auto bom tot ontploffinig. Een militair en twee bewakers raakten gewond toen ze pi-obeerden Orlov tegen te houden. Het persbux-eau ITAR-Tass meldde dat Orlov is onderzocht door een psychiater, die als voorlopige diagnose schizofrenie stelde. Na de aanslag probeex-de Orlov met een pistool een ein de aan zijn leven te maken, maar hij werd bij tijds door de poli tie in de kraag gevat. AP RIO DE JANEIRO - De wereldbexxiemde cax-navalsoptocht in Rio de Janeiro dreigt door financiële problemen dit jaar niet door te gaan. De voorzitters van de veertien grootste Samba scholen in Brazilië eisen van de autoriteiten dat zij voor het weekeinde 3 miljoen real (ongeveer 4,5 miljoen gulden) beta len. Het geld had al in juni betaald moeten zijn, aldus Elmo Jose dos Santos, voorzitter van de beroemde Samba-school Man- gueira. Het is volgens hem onmogelijk een goede tocht voor te bex-eiden in krap drie maanden. Honderd duizenden toex-isten bezoeken ieder jaar in februari het carnavalsfeest in Rio de Janeiro. DPA van onze redactie buitenland BOGOTA - Een van de topman nen van het Colombiaanse drugskartel Cali is gisteren ver moord in een zwaarbewaakte gevangenis in Palmira, in het westen van Colombia. Volgens functionarissen van de gevangenis werd Helmer 'El Pacho' Herrera doodgeschoten terwijl hij een pax-tijtje voetbal speelde. De moox-denaar, die zich voordeed als advocaat, om helsde Herrera en schoot hem vervolgens zeven maal in het hoofd. Herrera gold,, sinds Cali-top- man Londono in 1996 door de politie was doodgeschoten, als de gx-ote man van het kartel, dat ooit 80 procent van de cocaïne handel in de wereld beheerste. Herrera gaf zich in november 1996 over aan de autoriteiten en bekende schuld aaxx het witwas sen van geld en het smokkelen van 3300 kilo cocaïne naar de VS. Een voor zijn eigen veilig heid gemaskerde rechter ver oordeelde hem tot een gevange nisstraf van veex-tien jaar. Herrera heeft na zijn arrestatie vijfendertig collega's verraden, waaronder familieleden. Het is niet bekend of dit de reden is dat hij nu is vermoord. Het Cali-kartel is wereldwijd een van de grootste drugsorga nisaties. De rechtbank in Den Haag veroordeelde een andex-e topman van Cali eerder deze maand tot zes jaar gevangenis straf. EFE/ANP/RTR van onze redactie buitenland TOKIO - Tokio wil voor het jaar 2002 vier satellieten in de ruim te hebben die Japan en omge ving kunnen overzien. Het plan is een reactie op de lancering van een Noord-Koreaanse ra ket, die eind augustus voor de Japanse kust in zee viel. Nog steeds is onduidelijk of het om een raket of een neergestorte sa telliet ging. Feit is dat niemand het ding had zien aankomen. Het regeringsplan voorziet in twee optische satellieten en twee met radar, zo meldt het blad Yomiuri Shimbun. De opti sche satellieten hebben het voordeel dat ze zeer scherpe fo to's kunnen maken. De radarsa telliet kunnen in elk weertype van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het extreemrecht se Vlaams Blok kan geen zaal vinden voor een congres dat de partij morgen in Brussel wil houden. De burgemeester van Sint-Joost-ten-Node vaardigde gisteren een verbod uit om de bijeenkomst in deze deelge meente te houden. Burgemeester Cudell vreest te- gendemonstraties. Een collec tief van zo 'n tweehonderd actie groepen, actief onder de naam 'Extreemrechts, nee bedankt', had aangekondigd dat het mor- functioneren. De satellieten zullen een baan volgen op 500 kilometer hoogte, zodat altijd tenminste één ex-van boven het gebied hangt. De kosten van het project zijn geraamd op 3 tot 4,7 miljard gulden. Dat de Japanse regering zo'n bedrag midden in een economische recessie wil uittrekken, toont hoe groot de schok over de Noord-Koreaanse lancering was. Japan heeft meerdere satellie ten, maar is voor militaire infor matie volledig afhankelijk van de Verenigde Staten. In 1969 zijn militaire projecten in de i-uimte bij kabinetsbesluit ver- boden. Om dit te omzeilen wor den de satellieten ook ingezet voor het verzamelen van infor matie over natuurrampen. ANP LONDEN - Kleine kruisen met papieren klaprozen staan rijen dik op het Field of Remembrance bij Westminister Abbey in Londen. Groot-Brittannië herdenkt begin november jaarlijks de do den uit de twee wereldoorlogen en de conflicten daarna, waarbij de klaproos het symbool is van de slachtingen in Vlaanderen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Die eindigde op 11 november 1918. foto Louisa Buller/AP Rode Kruis knapt cellen Liberia op ABIDJAN - Het Rode Kruis helpt bij het opknappen van po litiecellen in de Libei'iaanse hoofdstad Monrovia. Dit uit zonderlijke project van de hulp organisatie moet een redelijke behandeling van gedetineerden mogelijk maken, zo is gisteren bekendgemaakt. Het Rode Kruis zorgde voor de aanleg van elektriteit, slaap plaatsen en sanitaire voorzie ningen voor de gedetineerden. De meeste Liberiaanse gevan genissen zijn verwoest tijdens de burgeroorlog die van 1990 tot 1997 duurde. ANP PARIJS - De Eiffeltoren, die af gelopen week gesloten was we gens een staking van het perso neel. gaat vandaag weer open. De directie bereikte gisteren overeenstemming met de mede werkers over hun klachten. De stakers eisten meer arbeids plaatsen en een kortere werk week. Bij de Eiffeltoren werken ongeveer tweehonderd mensen. De blokkade betekende voor de directie een inkomstenderving van enkele honderdduizenden guldens. AFP/DPA gen in Sint-Joost-ten-Node een vreedzame betoging wil houden tegen het partijcongres. Volgens het Vlaams Blok zwicht Cudell voor 'straatterreur' en is het besluit in strijd met het grondwettelijke recht op vrije meningsuiting en de vrijheid van vergadering. De partij stootte al eerder zijn neus in de hoofdstad. Zij wilde eigenlijk in het Congressenpa- leis bijeenkomen. Minister Ylieff (Wetenschapsbeleid) wei gerde dat vrij te geven. De stad Bx-ussel wil het partijcongres niet in een gemeentelijke zaal laten houden .ANP/BEL GA doorTheo Haerkens JAKARTA - „Het gaat niet goed met de hervormingen in Indone sië." Arnien Rais, de leider van oppositiepartij PAN, is bezorgd over het uitblijven van serieuze verandering. Hij deed gisteren 'een morele oproep' op het Raadgevend Volkscongres, de hervormingen alsnog te laten slagen. Moslimleider Rais staat voor een gx-oot dilemma. Hij vreest de besluiten die het Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, vol gende week xxeemt, maar wil de speciale bijeenkomst evenmin verstoren uit vrees voor chaos. Er moet onder meer een datum worden vastgesteld voor de al gemene verkiezingen in mei of juni. „In mei hebben we Soehar- to wel verdreven, maar daarmee is alleen het puntje van de pira mide weggehaald. Er zitten nog teveel van zijn volgelingen op sleutelposities en je kunt niet vex-wachten dat die zichzelf aan de kant zetten", erkent Rais. Hij vreest 'dat het Volkscongres de status quo komende week alleen maar vex-sterkt'. Zijn grootste zorg is echter het plan om tien procexxt van de zetels in het nieuwe parlement voor het leger te bestemmen, zoals president Habibie en het Volkscongres willen. Dat is volgens Rais in strijd met de grondwet, die al leen spreekt van gekozen parle mentariërs. Overgangsregering Rais is het niet eens met de stu denten die vrijwel dagelijks voor het paxiement demonstre ren en het aftreden van presi dent Habibie eisen. „Habibie's pi'esidentschap is een feit en we moeten zijn regering accepteren als een overgangsregeling. Hij moet zorgen dat er straks eerlij ke verkiezingen komen." Het Volkscongres heeft in Rais' ogen sinds het vertrek van Soe- harto alle legitimiteit verloren. „Het wordt gedoogd om de ver kiezingen mogelijk te maken. Het moet geen veranderingen doorvoeren die indruisen tegen de wens van het volk." En juist daar wringt de schoen, want met veel anderen vreest Rais dat het Völkscongx-es er al les aan doet om de status quo te versterken. „Habibie gebruikt de tijd ondeiiussen om zijn machtsbasis uit te bx'eiden en stuurt aan op zijn eigen hèrver- kiezing." De oppositieleider, die enkele maanden geleden de Nationale Mandaatpartij (PAN) oprichtte en steevast hoog scoort bij opi- nïeonderzoeken, vreest dat ver storing van deze speciale sessie van het Volkscongres leidt tot uitstel van de vex-kiezingen. Aftreden van Habibie heeft het zelfde effect. „Als de verkiezin gen niet doorgaan, gaan de mas sa's de straat op en is anarchie onvermijdelijk", schetste hij. „Ik weet niet wat het beste is, maar kiezend uit twee kwaden hebben we besloten niet mas saal te hoop te lopen tegen de bijeenkomst. We willen de emo ties onder controle houden." Hij deed daarom een 'morele op roep' op de zittende leden van het Volkscongres om uitsluitend 'beslissingen te nemen die in het belang zijn van het volk'. Presi dent Habibie vroeg hij om in een tv-toespraak zijn toekomst plannen te ontvouwen. Rais ziet het liefst dat zijn partij na de verkiezingen een coalitie vormt met de PDI van Megawati Soekax-noputri. Hij sloot echter niet uit dat het een trojka wox-dt met als derde partner de Natio nale Waakzaamheidspartij (PKB) van moslimleider Abdur rahman Wahid oftewel Gus Dur. Daarbij ziet hij zichzelf bij voorkeur als president met Me gawati als vice-president. Gus Dur leidt de Nadhlatul Ula- ma, een organisatie van eenvou dige en traditioneel ingesteld moslims van het platteland. Rais' aanhang bestaat uit de be ter opgeleide stedelijke moslims uit de middenklasse, terwijl Me gawati immens populair is bij de onderklasse. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - De Verenigde Sta ten hebben Rusland een lening verstrekt van 600 miljoen dollar waarmee Moskou 1,5 miljoen ton Amerikaans voedsel kan ko pen. Het is een goedkope lening, waarvan de rente 2 procent per jaar bedraagt. De looptijd is twintig jaar, waarvan de eerste vijf vrij van aflossing zijn. Washington schenkt Rusland verder 1,5 miljoen ton tai-we en 100.000 ton niet nader aange duide voedingsmiddelen, zo heeft het Russische persbux-eau Interfax gisteren bekendge maakt. De eerste voedselzendingen ko men begin december in Rusland aan. Nog nooit heeft Moskou zo'n gunstige lening kunnen sluiten, aldus vice-premier Koelik. De officiële ondertekening van de lening ging gisteren overi gens niet dooi-. De VS zouden aanvullende voorwaaixlen heb ben gesteld. Washingtonzou be- lastingvxijstelling eisen bij de binnenkomst en de distributie van het voedsel in Rusland. Medicijnen Vandaag arriveert een delegatie van de Europese Unie in Mos kou om te praten over humani- taix-e hulp. Zij neemt vermoede lijk geen beslissing. Het ovei'leg gaat niet alleen over voedsel, maar ook over medicijnen en andere vonnen vair hulp. Rusland heeft dit jaar maar 45 miljoen ton graan geoogst als gevolg van grote droogte. Het is de kleinste oogst sinds de jaren vijftig. Vorig jaar haalde het land nog 88,5 miljoen ton graan binnen. Ook de vleesproductie gaat dit jaar achteruit en zal 1,3 miljoen ton bedragen, 200.00 ton min der dan vorig jaar. RTR/AFP door Simone van Priel DEN HAAG - De president van het Joegoslavië-tribunaal heeft de VN-Veiligheidsraad opge roepen 'krachtige' maatregelen te nemen tegen Joegoslavië (Servië en Montenegro) omdat het blijft weigeren onderzoe kers van het tribunaal toe te la ten tot de provincie Kosovo. Ga- brielle Kirk McDonald noemde het Joegoslavië van Milosevic gisteren een 'schurkenstaat'. In plaats van de visa die hoofd aanklager Louise Arbour van het tribunaal voor zichzelf en el f medewerkers had aangevraagd, kreeg zij gisteren te horen dat ze een eenxnalig visum voor zeven dagen kon krijgen voor haar zelf, drie medewerkers en twee veiligheidsmensen. Arbour zou alleen komend weekeinde een conferentie over internationaal humanitair recht in Belgrado kunnen bijwonen en medewer kers van de regering spreken. Arbour zal van dit 'onaccepta bel beperkte' visum geen ge bruik maken, zei ze gistex-en op een gezamenlijke persbijeen komst met Kirk McDonald. Ook Kirk McDonald, die op het con gres zou spreken, gaat nu niet naar Belgrado. Volgens Kirk McDonald moet de VN-Veiligheidsraad 'krach tig' optreden, omdat de Raad zelf Arbour heeft opgeroepen onderzoek naar massamoorden, executies en andex-e oorlogsmis daden in Kosovo te doen. Joego slavië heeft van meet af aan sa menwerking met het tribunaal geweigerd. GPD PARIJS - Twee containers met Russisch uranium zijn bescha digd tijdens het transport per schip naar Frankrijk. Dit deelde het Franse bureau voor nucleai re veiligheid gisteren mee. De containers maakten deel uit van een lading van zeventien stuks die naar de Franse haven stad Le Havre moest. Een van de beschadigde vaten vertoonde gaten tot drie centimeter groot. De ander had volgens de veilig heidsfunctionarissen zichtbare schade. Het bureau benadx-ukte dat er geen gevaar voor mens of milieu is. De beschadigde lading is apart gezet om nader te worden onderzocht. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5