af Nieuw Reynaertcollege in 2000 Ze verwachten dat je 't allemaal weet Tirzah vierde generatie Pakistaans gezin Afvaloverslagstation Koegorspolder eind maand operationeel zeeland vrijdag 6 november 1998 z 19 Aldi Hulst op Stationsplein Acties Vlaamse loodsen uitgesteld Nader onderzoek verdachte Geldnood Sasse bieb in kaart Automobilist randt meisje aan Moderne school achter fagade Maristenklooster kost tussen 12 en 13 miljoen Conferentie over Heilige Geest HULST - Het gemeentebestuur van Hulst geeft voor de nieuwbouw van de Aldi-markt de voorkeur aan een plek aan het Stationsplein. Tot nu toe wees alles erop dat de Aldi in het nieuw te bouwen project Milock aan de Steensedijk zou ko men. Wethouder van ruimtelijke ordening. W. Kayser, geeft onomwonden toe dat er aan een akkoord wordt gewerkt om de winkel naast de Boerenbond te krijgen. De provincie is het er al min of meer mee eens dat de vierkante meters bouwopper vlak voor detailhandel van de Steensedijk naar het Stations plein worden verlegd. Volgens Kayser zit in Hulst praktisch niemand te wachten op een grootgrutter die nog meer verkeer meebrengt naar de Steensedijk, De aanvoer met vrachtwa gens is niet bevorderlijk voor de verkeersveiligheid in Hulst- Zuid. De bewoners van de wijk hebben al meermalen tegen de komst van Aldi gepleit omdat zij vrachtverkeer gevaarlijk vinden voor de schoolgaande jeugd. Kayser: „Planologisch wil niemand Aldi aan de Steensedijk. Het enige probleem dat er ligt speelt tussen de Aldi en projectontwikkelaar Van der Poel van Milock, maar dat moeten zij samen oplossen," ANTWERPEN - Vlaamse loodsen op de Westerschelde heb ben hun stakingsacties opgeschort. Zij wachten af of de Vlaamse regering eind deze maand gehoor geeft aan hun eisen met betrekking tot hun rechtspositie bij verzelfstandiging van het loodswezen. Of het tot acties komt. hangt niet alleen van het kabinet af. Havenorganisaties uit Antwerpen en Gent eisten donderdag in kort geding ruim 250.000 gulden schade vergoeding per schipdat door acties de haven niet kan berei ken. De rechter doet 12 november uitspraak. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 39-jarige man uit Vogelwaarde aangehouden in afwachting van een psychologisch rapport. Dat is van belang voor mogelijke opname tbs met dwangver pleging. De verdachte is poging tot doodslag ten laste gelegd. Hij zou 6 augustus dit jaar in het opvanghuis La Salette in Vo gelwaarde geprobeerd hebben zijn vriendin te wui-gen. De rechtbank zag zich, vanwege de beperkte zittingsruimte, ge noodzaakt de strafzaak uit te stellen tot eind januari '99. De verdachte maakte op de zitting een verwarde indruk. SAS VAN GENT - De Sasse bibliotheek heeft al langere tijd te kampen met financiële problemen. Plet precieze tekort zal worden uitgezocht door een speciaal voor dit doel opgerichte werkgroep, zo werd donderdag duidelijk tijdens de vergade ring van de commissie Welzijn. Als de problemen niet worden opgelost, kan dit resulteren in meer sluitingsdagen. De werk groep brengt 1 december rapport uit bij het Sasse college van burgemeester en wethouders. Ook werd tijdens de vergade ring het tegenvallende bezoekersaantal van het Sasse zwem bad besproken. Over het seizoen 1998 zijn 20.000 bezoekers minder dan in 1997 de kassa gepasseerd. Volgens wethouder E. Spuesens (sportzaken) had dit voornamelijk te maken met het slechte weer deze zomer. Dit jaar zijn wel meer abonne menten verkocht en meer uren zwemles gegeven. i ARNEMUIDEN - Een onbekende automobilist heeft woens dagochtend een 16-jarig meisje aangerand. Zij reed om 9.15 uur met haar bromfiets in Arnemuiden toen zij door de auto werd klem gereden. De bestuurder trok haar van de brom fiets, zette het meisje klem tegen zijn auto en betastte haar tot hij door haar hevige verzet op de vlucht sloeg. De man reed in een witte bestelauto met blauw/rood vlak. Vier generaties Massey, van overgrootmoeder Zohra Begum-Massey tot en met de jongste aanwinst Tirzah. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - De Pakistaanse familie Massey heeft het naai de zin in Breskens. De warme opvang van de Bressiaanders heeft ervoor gezorgd dat de fa milie Massey goed is ingebur gerd. Met de geboorte van Tir zah, een week geleden, telt de familie vier generaties meis jes. Grootmoeder Gladys kwam 24 jaar geleden samen met haar echtgenoot en dochter Samina via België naar Breskens. Dochter Sarah was de eerste boreling van de familie op Bressiaanse grond: Vader kon hier niet zo goed aarden en vertrok terug naar Pakistan. Gladys vond werk in de horeca in Nieuwvliet en brengt de krant en het Advertentieblad rond. Omdat.het ze zo goed verging, besloten ze zes jaar geleden de overgrootouders uit Pakistan naar Breskens te halen. Ook zij hebben het hier prima naar hun zin. Ze hebben hier alles wat ze zich maar wensen kun nen, zowel hun dochter, klein dochters als hun achterklein dochter. Overgrootmoeder Zohra Begum-Massey is 81 jaar oud en een beetje hardho rend, maar ze helpt mee met het vouwen van folders voor het Advertentieblad. Haai man steekt een handje toe bij het bezorgen van de krant. Tirzah is het tweede kind van Samina en Mare de Wever. Het zoontje Joshua is nu ruim twee en leert al Pakistaans. Samina: „Die taal is een deel van mij en ik wil dat mijn kinderen het le ren spreken. Het is vooral nodig omdat ze dan kunnen communiceren met onze familie in Engeland en Amerika die we weieens be zoeken. Mijn zus Sarah, die hier geboren is, was het Pakis taans niet machtig en daarom had ze bij een bezoek aan En geland veel heimwee naar Breskens. Dat wil ik mijn kin deren besparen." Gladys is nog altijd dankbaar voor de hartelijke ontvangst die ze 24 jaar geleden kreeg. „We hadden bij aankomst he lemaal niets. Zelfs geen speel goed voor Samina. Kleuterjuf frouw Annie Raas heeft toen op school een inzameling ge houden. Ook de pastoor heeft ons toen de helpende hand ge boden. Ik wil dat iedere Bressi- aander weet dat we hier nog steeds heel dankbaar voor zijn", zegt Gladys. Slechts voor een korte vakantie gaat de familie nog terug naar Pa kistan, maar dat de familie goed is ingeburgerd, blijkt pas echt uit hun favoriete kost: an- dijviestamppot. door Barend Pelgrim HULST - Het nieuwe pand van het Reynaertcollege, achter het Maristenklooster aan de Car- melweg, wordt een modern, overzichtelijk en symmetrisch gebouw. Het klooster, dat in de bouwplannen betrokken is, on dergaat aan de straatkant enke le lichte wijzigingen maar het uiterlijke karakter blijft ge handhaafd. De binnenkant krijgt wel een volledig nieuwe inrichting. Achter het klooster komt de echte nieuwbouw. Die bestaat uit drie gedeelten: een centrale hal met aula en re ceptie en twee vleugels. Verder komt er een nieuwe sporthal met twee zalen, die ook geschikt, en toegankelijk zijn voor bui tenschools gebruik. Voorts staat ook een sportveld van 51 op 90 meter gepland. De kosten voor de verbouwing van het klooster en de nieuwbouw liggen tussen de 12 en 13 miljoen gulden. „De leerlingen mogen niet het gevoel hebben dat ze in een klooster zitten." Dat zegt J. Leegstraten, plaatsvervan gend rector en bouwcoördina- tor van het Reynaertcollege. „De opdracht aan het architec tenbureau was te komen met een overzichtelijk gebouw waar onderwij sunits in zitten en het behoud van het klooster daar in NIEUWVLIET - De Vrije Evan gelische Gemeente Nieuwvliet en omgeving houdt zaterdag en zondag een tweedaagse confe rentie rondom het thema Heili ge Geest in Breskens. Tijdens de conferentie in het pand Papendrecht 4 in Breskens worden drie kerkdiensten ge houden. Spreker is de heer Var- kevisser van de Vrije Evangeli sche Gemeente Hilversum. De eerste dienst begint zaterdag om 19.00 uur. Kinderkoor Sja- rim uit Hoek verleent medewer king. Aan de dienst van zondag 10 uur levert zangkoor God is mijn lied uit Breskens zijn bij drage. Ter afsluiting is er om 19 uur een zangdienst. met muziek vereniging Excelsior uit Cad- zand. te passen. Daar is naar ons idee de combinatie Sturm-Verplanc- ke het beste in geslaagd. De ingangen voor fietsers en au to's komen aan de Zoutestraat en zijn van elkaar gescheiden. De gemeente Hulst zal daarbij zorgen voor een herinrichting van de straat zodat er veilige in- en uitritten komen. Het fietspad doet tevens dienst als dienstin gang voor leveranciers. De toe gang van het Maristenklooster aan de Carmelweg wordt afge sloten en vervangen door een glaswand voor het muzieklo- kaal. Aan de weg komt een ge sloten hekwerk. Wat betreft parkeerproblemen hoeven de bewoners van de Zoutestraat zich geen zorgen te maken. De gemeente heeft sa men met de bouwcommissie voor een oplossing gezorgd. Er komt achter de school een open bare parkeerplaats met 50 plaatsen. De parking is zo inge richt, dat de grote bomen achter het Maristenklooster gewoon kunnen blijven staan. Voor de bomen die wel gekapt worden in verband met de nieuwbouw komt herbeplanting aan de Car melweg en links en rechts van de school. Studiehuis Bij de bouwplannen is rekening gehouden met de invoering van het tweede fase-onderwijs of wel studiehuis. Daarbij gaan de leerlingen zelfstandiger te werk en wordt in kleinere groepjes onderwijs gevolgd. In de kapel komt de mediatheek van het Reynaertcollege. De monumen tale wandschilderingen worden door middel van wanden afge schermd. In het klooster komen de 'praktijklokalen' voor teke nen, muziek, natuurkunde, scheikunde en biologie. De on der- en bovenbouw worden van elkaar gescheiden gehouden. In de ene onderwijsvleugel ko men brugklassen tot en met der de klas HAVO en VWO. In de an der zitten Idas 3, 4 en 5. De administratieve en werkkamers komen het centrale deel op de eerste verdieping. Het totale vloeroppervlak van de nieuwe Reynaertcollegevestiging be draagt 3868 vierkante meter. Gezien de bouwtijd verwacht Leegstraten dat het gebouw be trokken wordt voor aanvang van het schooljaar 2000-2001. In de Week van het Zeeuwse boek 'AAOORD aan boord van de PSD' een Zeeuwse thriller (Advertentie) REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het overslag station voor huishoudelijk- en groente-, fruit- en tuinafval in de Koegorspolder bij Sluiskil is zo goed als klaar. Voorzitter K. van der Hoofd van va het Open baar Lichaam Afvalverwijde ring Zeeuws-Vlaanderen (OLAZ) stelt het complex dins dag 24 november in gebruik. Dan zal directeur P. Stoter van de NV Delta Nutsbedrijven de tegenover het station gebouwde stortgasbenuttingsinstallatie in werkingstellen. Vanuit het complex wordt in de toekomst jaarlijks zo'n 115.000 ton Zeeuws-Vlaams afval per vrachtwagen overgebracht naar de verbrandingsovens van AZN in Moerdijk en de compos- teringsinstallatie in het Sloege- bied. Aan het overslagstation in de Koegorspolder, dat bestaat uit twee grote overdekte lood sen (één voor het GFT-afval, de andere voor het overige brand bare afval), een kantoorgebouw, een weeglokaal met weegbrug en personele faciliteiten is acht maanden gewerkt. De kosten van het complex, waarin ook een eigen onderkomen voor het Natuur-en Milieueducatie steunpunt is ondergebracht, "kostte het openbaar lichaam circa vijf miljoen gulden. De stortgasinstallatie, die te genover het complex, naast de centrale stortplaats werd ge bouwd vergde een investering van een half miljoen gulden. De installatie, zo is de verwachting, zal zichzelf terugverdienen, omdat in deze fabriek het uit de stort vrijkomende methaangas wordt aangewend voor de op wekking van elektriciteit en warmte. Het opgewekte vermo gen aan elektriciteit is voldoen de om jaarlijks 800 huishoudens van stroom te voorzien. TERNEUZEN Gospelduo - Het gospelduo Mars en Dee treedt zondag 15 november op in het gebouw De Kandelaar van de evangelische gemeente aan de Van Cantfort- straat. De avond begint om 19.30 uur en bestaat verder uit een lezing van luitenant R. Pronk uit Temeuzen over zijn leven bij het Leger des Heils. van woensdag 4 t/m 14 november gratis bij aankoop van 25 gulden aan boeken: Wethouder Spuesens: „Kennis is macht." lega-raadsleden op me neerkijken, nee. Ze zijn soms wel wat sceptisch, maar het is toch moeilijk in te schatten of ze dat doen omdat ik een jonge vrouw ben, of dat ik nog weinig afweet van de ma terie. In vergaderingen praat ik dan ook nog wat weinig mee, omdat ik nog niet overal verstand van heb. Over het alge meen tonen ze toch wel begrip voor mijn situatie. Natuurlijk zitten er ook wel eens van die dagen tussen dat ik denk 'oh, God, hoe moet ik me hier doorheen slepenmaar dat zal iedereen foto Charles Strijd wel eens hebben. Gelukkig heb ik altijd nog mijn ambtenaren die me in 't kort kunnen vertellen hoe sommige zaken in elkaar zitten." Vanwaar de interesse voor de po litiek? „Ik heb de studie Internationale Be trekkingen gevolgd en daardoor raakte ik geïnteresseerd in de politiek. Daar kwam nog bij dat ik mijn zogenaamde netwerk graag wou uitbreiden. Van de internationale politiek wist ik zowat alles af, maar lokaal, daar had ik niet zoveel kaas van gegeten, dus toen dacht ik 'laten we dat ook eens proberen'. Om eerlijk te zijn had ik nooit gedacht dat ik het zó leuk zou gaan vinden, ik dacht eigenlijk dat het best saai zou zijn. Ik was mis, want ik vind het allemaal echt heel leuk. D66 trok mij eigenlijk vanaf het begin. Het is een partij zonder die pliggende ideologie. Alle soorten men sen voelen zich aangetrokken tot onze partij. Het is niet zo dat wij enkel wel- gestelden aanspreken, zoals de WD dat stigma heeft. Trouwens, die gren zen zijn tobh al erg vervaagd." U bent gestopt met uw baan bij Unitron Nedworks in IJzendijke, toas het niet meer te combineren met uw nieuwe functie? „Toen ik daar aan het werk was, kwam de politieke kans voor mij en ik vond dat ik die moest grijpen; zo'n kans krijg je immers maar één keer. Ik wist toch al dat mijn toekomst niet in IJzendijke lag. Ik ben nu bezig met een postdocto rale studie in de ontwikkelingssamen werking in Gent. De studie is gericht op de Derde Wereld landen en sommige as pecten van deze cursus komen van pas bij mijn functie als wethouder. Latei- zou ik deze landen graag willen bezoe ken en misschien kan ik later wel een parttime functie gaan vervullen bij de Novib." Ambitie genoeg dus. Wilt u het ook nog gaan proberen in Den Haag? „Nee, zeg! Nou ja, daar denk ik eigen lijk nog niet aan. Ik wil niet te ver voor uit gaan denken, ik zit hier net! Eerst deze periode maar eens tot een goed einde brengen, zeg ik maar." Wat zou er wat u betreft moeten veranderen in Sas van Gent? „Het heeft geen zin om te schoppen te gen het verleden. We moeten het nu zelf waar maken. Ik denk dat we de burgers eens wat meer kunnen betrekken bij de politiek, eens wat vaker ons gezicht la ten zien. Ik denk dat we wat dat betreft op de goede weg zitten. Dat merkje ook wel. Onderling kunnen we het allemaal goed met elkaar vinden en als college stralen we dat toch ook wel uit, dacht ik zo. Ik vind het wel jammer dat we niet alle subsidie-aanvragen kunnen hono reren, maar dat heeft weer te maken met de krappe financiële positie waar Sas op dit moment middenin zit. Zelf vind ik alle zaken die binnen mijn por tefeuille vallen even belangrijk, daarbij heeft het jongerenbeleid mijn priori teit, maar we hebben nu nog niet de middelen om dat breder op te zetten. Dat is nog toekomstmuziek. Het aller belangrijkste vind ik dat alle Sassena- ren zich prettig voelen in hun eigen ge meente." (Advertentie) In Domburg slaat een bijzonder museum. Een schitterend monumentje dat herinnert aan schilders die hier het licht vingen, harmonie zochten, een stijl vorm gaven. Stijl, dat heeft deze tafel zeker. Nu staat hij juist daar onze eigen tijd te vertegenwoordigen. Zo mooi, zo perfect en toch zo eenvoudig. Dat is functionele schoonheid, die gezien mag worden! Dat is kunst om dagelijks praktisch te gebruiken! Kees den Herder Interieurstyling Walcheren doorSheila van Doorsselaer Noordweg 125, Serooskerke, 0118-59303C Je bent jong en je wilt wat. Deze kreet is zeer zeker van toepassing op Zee- lands jongste bestuurder. Slechts een half jaar zwaait D66-wethouder Esther Spuesens (27) de scepter over de porte feuilles sociale zaken, welzijn en volks gezondheid in de gemeente Sas van Gent. Een zware dobber voor de Sasse benjamin en ze weet heel goed dat ze nog lang niet van alle prangende zaken binnen de gemeentegrenzen op de hoogte is, maar ze probeert zich in rap tempo in te lezen. De Sasse politiek volgde de Philippien- se jarenlang vanaf de zijlijn. Vaak zat ze met gekromde tenen te luisteren op de publieke tribune. Eind 1997 werd ze naar voren geschoven als lijsttrekker en ze zag haar kans schoon de zaken eens heel anders aan te pakken. Stopwoord je: openheid. Hoewel Spuesens nu de uitgelezen kans heeft om tijdens verga deringen een hartig woordje mee te babbelen overliet beleid van de komen de jaren, heeft ze zich tot nu toe op de vlakte gehouden. Als je van sommige zaken het fijne niet weet, is spreken zil ver en zwijgen goud. Over een tijdje, als ze alle ins and outs van de materie kent, kan niemand meer om haar heen. U had nog nooit in de raad geze ten en opeens wordt u wethouder. Is dat niet zwaar? „Ja, nou. Het is bij veel zaken moeilijk inspringen, vooral bij sociale zaken, want er verandert zo veel en zo snelHet is alsof je op een rijdende trein moet springen. Die houd je nooit bij. Ei- wordt. door de raadsleden en de rest van het college wel van je verwacht dat je 't allemaal maar weet, maar ja, dat zijn nou eenmaal ouwe rotten in het vak, die hoef je niets meer uit te leggen. Ik had mezelf voorgenomen om binnen drie maanden van de meeste zaken op de hoogte te zijn, maar dat vond ik eigen lijk nog te lang. Ik ben ook zo ongedul dig, maar aan de andere kant wil ik ook alles weten. Kennis is macht." Hebt u de indruk dat u niet seri eus genomen wordt? U bent im mers de jongste politicus in Zee land en dan ook nog eens een vrouw. ,Ik heb niet direct het idee dat mijn col-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51