Lachen en gieren over vermogens PZC O Russische humor krijgt bijsmaakje varia 4 het weer Zakenblad Quote publiceert lijst met 500 rijkste Nederlanders Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's puzzel recept HansBe,,erma„ vrijdag 6 november 1998 Wegener Arcade Weerlijn samengesteld door Meteo Consult 4 4 Had ik 4 4 ^#nude 4 WEERLIJN 4 4 4 4 MAAR Zeeland: Buienafname L Lagedrukgebied O* lichte; zonnig matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen In Scandinavië heeft de winter al toegeslagen, met natte sneeuw, sneeuw, hagel en temperaturen die overdag vooral in de Noorse bergen en in Finland niet meer boven het vriespunt komen. In het zuiden van Zweden zorgt een storing voor aanvoer van iets war mere lucht, maar ook weer wat regen. De zomer is vooral nog te vinden in het zuidelijke Middellandse Zeegebied, met temperatu ren in het noorden van Algerije en Libië van rond de 30 graden. zon schijnt hierbij volop. Tussen deze 'seizoensgebieden' in, in hst grootste deel van Europa, is het volop herfst, met vooral in het noordelijke deel van Europa veel bewolking, regen, buien, en oo< wind. Dit hangt samen met een tweetal storingen, een ten noord westen van Ierland, de andere in de zuidelijke Oostzee. Vooral in Ierland valt de neerslag in de vorm van regen, terwijl in Schotland ook hagel en natte sneeuw voor komt. De Benelux, Duitsland en het noorden van Frankrijk hebben vooral last van regenbuien, te' wijl het verder naar het oosten, in Polen, Wit-Rusland en de Balt' sche staten regent. Dit alles bij een maximumtemperatuur rondö 10 graden. In de Zuideuropese landen is het echter droog, met ft* ke zonnige perioden, en temperaturen die rond de 20 gradenVit- komen. Door: Jordi Bloe- Vanaf vanochtend tot en met zondag breekt dan eindelijk een droge perio de aan. De buiigheid wordt onderdrukt, de zon krijgt af en toe ruirr- te met temperaturen die iets omhoog kruipen. Gisteren was het waterkoud in combinatie met een toenemende wind en geleidelijk regen. Vandaag blijft het fris, maar zoals gemeld, gaat het aantal buien afnemen. Wellicht houden we het een groot gedeelte van vandaag droog met zonnige momenten, maar ook perioden met veel wolken. De westelijke wind blaast eerst nog vrij krachtig, aan zee krachtig of hard (kracht 6 a 7), maar vanmiddag en vanavondi; het zowaar rustig met niet al te veel wind. De westelijk wind waail dan gemiddeld met kracht 3 of 4. De aanvoer van frisse lucht stopt niet, maar ten opzichte van gisteren tellen we er een paar graden bij en komen op maximaal 10 a 11 graden uit. Vannacht passeert een rug van hoge luchtdruk, waardoor het droog blijft met weinig wolken. Het kan landinwaarts afkoelen naar 6 graden, vlak aan zes zorgt het nog relatief warme zeewater voor een voeten warmertje en wordt geen la- gere temperatuur dan een Droger gi graad of 9 verwacht. De zo genaamde amplitude, het temperatuursverschil tussen dag en nacht, is in het eerste gedeelte van het najaar vlak aan zee dus niet groot. Mor- - gen zijn er zonnige momen- J ten voorhanden en de kans -W.3 op regen is klein. Bij een -/ meest matige westelijke «L wind stijgt de temperatuur t sÉfs W3 tot rond 12 graden. Zondag - -rip rSs "g?B neemt alleen de wind iets f' [Tip toe, maarverderveranderter .n iffiBT,/—al weinig: aanhoudend droog Minimumtemperatuur voor de komende nacht weer met nu en dan zon. J^Sguiddagnoveubeh ism Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 13° 12° 12° 12° min. 8° 7° 7° 7° wind W 3 ZO 4 ZO 4 W 3 vrijdag onder 17.10 zaterdag op 7.49 Maan vrijdag onder 10.08 zaterdag op 20.07 Nautisch bericht In de ochtend waait er een westen-tot noordwestenwind met4al aan zee kracht 6 a 7 Beaufort, 's Middags staat er een westelijke wind met kracht 3 tot 4. Het kustwater heeft een temperatuur van 12 graden. Het zicht is goed. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 6 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur t Vlissingen 02.51 279 15.10 281 09.22 205 21.46 2' Terneuzen 03.10 305 15.31 308 09.51 217 22.16 2i Bath 04.14 350 16.34 352 10.57 237 23.24 1: Roompot Buiten 02.45 21415.05 217 09.00 138 21.30 1: Zierikzee 04.50 181 17.00 182 10.20 128 22.50 1: Stellendam Buiten 03.20 209 15.40 209 08.50 080 21.25 OE Wemeldinge 04.40 21016.55 213 10.35 145 23.00 If Philipsdam West 05.20 1 89 1 6.05 1 89 1 0.30 138 22.55 H ZATERDAG Hoog water Laag water 7 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur r Vlissingen 03.36 267 1 5.56 274 10.07 204 22.27 21 Terneuzen 03.55 292 16.15 300 10.37 215 22.59 2' Bath 04.58 336 17.19 343 11.44 236 - Roompot Buiten 03.30 202 15.50 211 09.45 13822.10 V Zierikzee 05.35 17417.45 182 11.10 130 23.35 1! Stellendam Buiten 04.00 197 16.20 204 09.40 082 22.10 Wemeldinge 05.20 203 17.40 211 11.15 147 23.45 li Philipsdam West 06.05 184 18.20 189 11.20 140 23.40 lï door Rudolf Kleijn en Ben Jansen De familie Fentener van Vlissingen, van handelsonderneming SHV, staat met een vermogen van 8,5 miljard gulden op één. Freddy Heineken is met 7,4 miljard goed voor de tweede plaats en de familie Brenninkmeijer van C&A, staat op drie (7 miljard). De familie Van Oranje staat met 6 miljard op vier. Zo opende de gisteren verschenen lijst met 500 rijkste Nederlanders van het zakenblad Quote. De lijst is omstreden, maar wordt tegelijk erkend als een 'wie-is-wie' van vermogend Neder land. „Niemand die je het vraagt, wil er op staan. Maar als het toch moet, dan wel zo hoog mogelijk. Vooral vastgoed jongens willen niet onderdoen voor hun vriendjes in de skybox", zo vat hoofdredacteur Jort Kelder van Quote de reacties van de rijksten van Neder land samen. Naast 'vastgoed-jongens' zijn het voor al 'rijken uit de provincie' die graag hoog willen eindigen. De West-Fries Dirk Heringa liet bijvoorbeeld weten met 400 miljoen gulden wat al te laag te worden ingeschat. Daar moest maar een één voor, liet hij bescheiden weten. Het illustreert volgens Kelder maar hoezeer de rijken bezig zijn met hun notering. „Niemand wil het toegeven, maar ze weten allemaal precies waar ze staan." Menig miljonair zal dan ook een secretaresse naar de kiosk sturen om het blad dat in een extra hoge opla ge is uitgezet, te kopen. Voor de andere lezers is de lijst bedoeld als amusement. „Lachen, gieren, brullen om vermo gens", vat Kelder samen. Oranjes De meest omstreden notering is, zo be vestigt Kelder, die van het Huis van Oranje. „Hun bezit is gewoon niet zwart op wit te bewijzen. Ze hoeven als enige niets te melden, betalen geen be lasting en kunnen hun vermogen door het in stukjes te hakken onzichtbaar maken. Maar we denken dat we rede lijk goed zitten." De lijst bevat negentien miljardairs. Alle rijken samen zijn goed voor 129 miljard vermogen. De top 500 is overi gens een lijst die in beweging is. Was een vermogen van 20 miljoen vorig jaar nog goed voor een vermelding, nu is 30 miljoen het minimum. Dat betekent dat veel rijken die vorig jaar nog scoor den in 1998 uit de boot vallen. De heftige bewegingen op de beurs zijn er onder meer de oorzaak van dat de lijst bij verschijnen al is verouderd. Freddy Heineken, toch al de grote win naar, zou bijvoorbeeld nog hoger staan. Prins Willem-Alexander, prins Claus, koningin Beatrix, prinses Margriet, Pieter en prins Johan Friso (vlnr.) op het balkon van Paleis Noordeinde op Prinsjesdag dit jaar. De meest omstreden notering is die van het Huis van Oranje. foto Harmen de Jong/GPD „Op dit moment zou hij onbetwist nummer één staan. Bij het samenstel len van de lijst zijn we uitgegaan van een koers van 80 gulden voor het aan deel Heineken. Dat is nu ongeveer 100 gulden. Dat betekent dat de bierbrou wer meer dan 10 miljard waard is", zegt Kelder. Verliezers zijn er ook. De broers Baan van het gelijknamige softwarebedrijf zijn volgens de lijst nog goed voor 3 mil jard, dat is inmiddels gehalveerd..Eer der dit jaar was hun vermogen nog 12 miljard gulden." Opvallend is dat veel bekende namen uit de vastgoedwereld ontbreken. Dat heeft volgens Kelder te maken met het feit dat veel panden zijn belast met hy potheken. „Dan blijft er weiiiig over." Harry Mens uit Lisse is bijvoorbeeld al leen aanwezig met een citaat. „Alle maal nattevingerwerk", zo typeert hij de lijst. „Maar Harry weet zélf ook wel dat hij het niet haalt." Zij vroegere za- kenpariner Ronnie van der Putten speelt opvallend genoeg wel mee in de top 500: op 312. Voor journalistenis het wellicht goed te weten dat de enige vakgenoot in de lijst Henk van der Meijden is, op 471. Mochten rijken bezwaar maken tegen hun notering, dan is er speciaal voor hen achter in Quote al een antwoord formulier opgenomen. Zeeuwen Op de lijst van Quote komen betrekke lijk weinig inwoners van Zeeland en Goeree-Overflakkee voor. De hoogst geklasseerde (78) is F. van Luijk, aange duid als oprichter van con structiebedrijf Trako in Cadzand. Deze onderneming assembleert de Prolion- meikrobots. Prolion is inmiddels voor 650 miljoen gulden aan de beurs geno teerd. Quote weet te melden dat Van Luijk in april een deel van zijn aande len heeft verzilverd. Mede daardoor heeft hij het hem toegeschreven vermo gen van 250 miljoen gulden verworven. Koif achter Van Luijk - op de 80ste plaats - staat Gerard Cok, thans woon achtig in Knokke maar nog steeds kan toorhoudend in Sluis. Zijn financiële activiteiten, onder meer als aandeel houder van Pabo en Scala, verspreiders van seksartikelen, hebben hem volgens Quote een vermogen van 250 miljoen gulden opgeleverd. De Terneuzenaar Govert van der Peijl van zand-, grind- en betonbedrijf De Hoop staat 152ste op de lijst der rijken met een vermogen van 135 miljoen gul den. Willem den Hertog, tot voor enkele jaren eigenaar van de ijsfabriek in Me- lissant. heeft plaats 142 met 115 mil joen gulden. Cor en George Oostrom van conserven- fabriek Coroos in Kapelle zijn gerang schikt in de categorie 95 tot 100 miljoen gulden. In de Top 500 staan ze 222ste. De familie Doeleman, eigenaar van de bakkerijgrondstoffenfabriek Konink lijke Zeelandia in Zierikzee, en de Bressiaanse reder Piet Vroon horen met achtereenvolgens de 229ste en de 233ste plaats in de groep rijken die 90 tot 85 miljoen gulden bezitten. Morres Marten Verbrugge (in havenactivitei ten, transport en afvalverwerking) in Terneuzen staat een trapje lager (de ca tegorie van 85 tot 90 miljoen gulden) op plaats 241. De familie Morres van het Hulster meubelbedrijf is volgens Quote nummer 2 69 in de rij der rijken. DeMo- ressen zijn ingedeeld in de groep 75 tot 80 miljoen gulden. Aardappelhande laar Cees Meijer uit Kruiningen wordt goed geacht voor 45 tot 50 miljoen gul den en staat op de 392ste plaats. Bij de poort van het belastingkantoor bleef hij staan en haalde een sleutel uit zijn tas.„Als niemand me nu maar ziet", mompelde hij nerveus. „Wat ik doe zou men een inbreuk op de reglementen kun nen noemen. Maar ach, ik kan het niet laten. Even naar de belas tinggelden kijken, heel eventjes maar. Daar schuilt toch geen kwaad in?"Hij wierp een schuldige blik in het rond, stak toen de sleutel in het hangslot en glipte naar binnen. Het pleintje, dat over dag veel vertier van gebogen aangeslagenen en grimmige deur waarders bood, lag nu verlaten in de ochtendzon. Slechts de op- haalauto stond eenzaam voor de ingang en daarheen was het, dat de ambtenaar zijn schreden richtte. Een blosje kleurde zi jn bleke wan gen en zijn ademhaling ging gejaagd toen hij de deurtjes opende. „Een paar minuten maar", prevelde hij, een geldzak naar buiten trekkend. „Een korte blik is voldoende. Ach, er is geen mooiere dag in het jaar, dan wanneer de oogst binnen is. Men moet mij dit gun nen."Zo pratende werkte hij stevig door, maar toen hij met de vierde buidel bezig was werd er op de poort geklopt. De ambtenaar ver stijfde en een dodelijke bleekheid overtoog zijn trekken.„D-daar is iemand", stamelde hij. „W-waarschijnlijk een achterstallige... of een geval van gewetensgelden. W-wat moet ik doen? Men zal mij op heterdaad betrappen..."Het koude zweet brak hem uit en met be vende handen poogde hij de zak weer naar binnen te duwen. Doch door de zenuwen deed hij dit zo onhandig, dat de jute scheurde en de banknoten naar buiten puilden. Doorloper Horizontaal: 1Netelig, de oudere; 2. groente, lage rivier, vrouwelijk dier; 3. elektrisch geladen deeltje, stukje; 4. fakkel, vaartuig; 5. modern, soort hond; 6. tot ontstemming prik kelen, voorzetsel; 7. roem, verstellen; 8. slingerplant, uitmuntend; 9. weekdier, ketting; 10. lichtgeraakt, vrouwelijke titel; 11. openlijk huldebetoon, plechtige ge lofte; 12. gekheid, windrichting, Iers republikeins leger; 13. doortrekken van een vloeistof, Frans voegwoord. Verticaal: 1Célweefsel, boosaardig; 2. buit, koordans, inwendig orgaan; 3. dat wil zeggen (Lat.afk.), wolpluisje, visbeen. Engels bier; 4. inwendig orgaan, muziekteken, ket ting; 5. keur, dunne ?q4.RR7sq twiÏ9' gewiekst; 6. graf- 1 J 4 y vaas, boomloze vlakte, hij, op erewoord; 7. rei nigingsmiddel, Tunesi (op auto's), gegraven diepte, lol; 8. voedsel, een zekere, elke; 9. mest vork, stengel van een klimplant, voegwoord. Oplossing donderdag Gazon, kraan, troon, plaag, brons, wraak, speer, zoom, blank, trots, stomp, draak, groen, stoof. Het citaat is van Ralph Waldo Emerson: „Er is moed en moed, die van de tijger en die van het paard". Fishermans' stew Het visgerecht heeft een Engelse achtergrond. Zo stelt men dat in de meeste Franse kookboeken. Van het ori ginele recept is niet zoveel overgebleven, want het berei den van een saus door middel van een roux is een typisch kenmerk van de (klassieke Franse keuken). De Engelsen ge bruikten er heel lang kruim van witbrood om hun sauzen te binden. Waarschijnlijk deed men dat vroeger ook met de Fishermans' stew. Hoofdgerecht voor 4 personen: 750 gram gefileerde zeevis, bij voorkeur 2 a 3 soorten zoals kabeljauw, schelvis en rode poon; 1.5 tablet voor visbouillon; 1 kleine citroen of limoen, schoongeboend, in 6 schijfjes gesneden; ca. 65 gram boter; 30 gram bloem, gezeefd; 1 eierdooier; 4 eetl. slag- of kook room; zout; witte peper uit de molen; 6 eetl. fijngeraspte oude Goudse kaas; 2 a 3 eetl. droog kruim van ontkorst wit- of bruinbrood. Spoel de vis onder stromend koud water. Maak ze droog met keukenpapier en snijd ze in stukken van ca. 2.5 cm. Breng 1 liter water aan de kook en laat de bouillontabletten er in oplossen. Voeg citroen- of limoenschijfjes toe. Leg de stukken vis in de bouillon en houd alles 5 minuten tegen de kook aan. Neem de vis uit de pan en houd alles warm. Zeef de bouil lon. Verhit een pan met dikke bodem en laat er 35 gram bo ter in smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Roer de bloem er door en blijf roeren tot een vrij gladde massa is verkregen. Schenk er onder voortdurend roeren zoveel gezeefde bouillon bij tot een niet al te dikke saus is verkregen. Roer er 3 eetlepels geraspte kaas door. Blijf roe ren tot de kaas in de saus is opgelost. Laat de saus enkele minuten zachtjes pruttelen. Roer in een kommetje eierdooier en room los. Roer er 4 eet lepels hete saus door. Schenk het mengsel bij de saus en roer alles krachtig door. Voeg naar smaak wat zout en/of peper toe. Schep een derde deel van de hete saus in een reeds beboterde (ca. 15 gram) ovenvaste schaal. Verdeel de vis er over en schenk er vervolgens de rest van de saus zo gelijkmatig mogelijk over. Bestrooi alles met geraspte kaas en broodkruim. Leg er hier en daar een flintertje boter op of sprenkel er gesmolten boter (ca. 15 gram) over. Plaats de schaal zolang onder een reeds hete ovengrill tot er een mooi goudbruin korstje op het gerecht is gevormd. Tip: geef er lekker warm en knapperig stokbrood bij. of ons naar werkkampen stuurt; en we nog wat te eten kunnen vinden voor onze kinderen, le ven we zoals we altijd hebben geleefd", zei de schepper van een satirische show. Moppen over geld doen het na de bankcrisis ook prima. Belt de ene zakenman de andere en vraagt hoe het hem gaat. „Fan tastisch", antwoordt de man. „Sorry verkeerd gedraaid." Jeltsin Ook oude moppen doen het weer aardig. Verschijnt Boris Jeltsin eindelijk weer op de tv om het volk toe te spreken en hij zegt: „Jaren hebben we op de rand van de afgrond gestaan,maar vandaag zetten we een grote stap voorwaarts." In het populaire massablad MK meldden lezers hun positieve er varingen. De winnaars kregen een worst van een kilo. „Zelfs als die morgen een miljoen roe bel kost", beloofde de krant. Marina (19) in MK: „Ik slaagde voor het examen waar ik een jaar geleden voor was gezakt. Volgens mij zijn de docenten door deze crisis vriendelijker geworden tegenover de studen ten. Misschien hebben ze mede lijden met ons of interesseert het ze niet meer. Doet er niet toe: ik ben geslaagd." Ziel De 21-jarige Sergej: „Ik was verschrikkelijk verliefd. We praatten alleen maar over de liefde en onze toekomst. Maar door de crisis raakte ik mijn baan kwijt en prompt liet zij mij zitten. Dus heb ik nu genoeg tijd om over de ziel van de vrouw te denken." Alena (17): „Voor het eerst van mijn leven was ik in het buitenland, in Parijs. Ik ging bijna dood van geluk. Toen kwam ik terug in Moskou en zag de prijzen van de sigaretten. Ik stierf weer bijna. Maar beide keren ben ik in leven gebleven." In sommige kranten komen ook psychologen aan het woord met tips. Een professor: „Liefde is het allerbelangrijkste. Het ont spant en kost niets." Ook huis dieren zijn volgens hem een probaat middel om stress te voorkomen Een psychologe: „Laat je leven niet kapot maken door de crisis. Ging je vroeger graag naar een goed restaurant, maar heb je nu weinig geld, ga dan naar een die minder goed is." Ze adviseert bij vrienden uit te huilen: „Geneer je niet. Ieder een zal er begrip voor hebben, want alle mensen verkeren in dezelfde situatie." GPD door Hans Hoogendijk De Russische crisis heeft veel kapot gemaakt, maar niet het gevoel voor humor, ook al heeft een aantal moppen een wrang bijsmaakje. Zit een dakloze bij een vuilcon tainer een peuk te roken. Vraagt een voorbijganger: „Je zult het door de crisis wel heel zwaar hebben. Wie gooit er nu nog wat weg?" Antwoordt de dakloze: „Geen zorgen, over een paar maanden zullen de containers vol liggen met levensmiddelen die de mensen in paniek hebben gekocht en waarvan nu de houdbaai'heidsdatum is ver streken." Of deze i'adioreclame van een particuliere tandartsenprak tijk: „De roebel valt, maar bij ons blijven in ieder geval uw tanden op hun plaats." „De mensen discussiëren nu weer over de vraag hoeveel kilo aardappels ze op hun balkon kunnen verstouwen voordat het naar beneden valt", was de uit smijter van een populaire tele visie-presentator. „Een crisis is niks bijzonders. Zo lang niemand op ons schiet (Advertentie) Jergen op Zoo: Terneuzen Antwerpen Europa: Sneeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4