Kamer afwachtend over KSG Greenpeace blokkeert kerntransport bij Doel Een aparte, altijd in de weer met kinderen 't Hobbelpaardje Hengstdijk jarig Plaatsvervangend chef politie plotseling weg zeeuwse almanak Kalm Politiek noemt gezonde toekomst als voorwaarde voor financiële steun Brandweer haalt asielzoekers uit hotel zeeland vrijdag 6 november 1998 Greenpeace houdt de toegang tot de kerncentrales van Doel in de gaten. foto Charles Strijd door Wout Bareman DOEL - Actievoerders van Greenpeace hebben donderdag middag postgevat bij de hoofd poort van het kerncentralepark in Doel. Ook de zij-ingangen worden nauwlettend in het oog gehouden. Op die manier wil de milieu-or ganisatie het transport van een container met zes ton kernafval dwarsbomen. Voor het eerst sinds anderhalf jaar zou vanuit Doel weer een lading splijtstof worden afgevoerd naar de op werkingsfabriek in de Franse plaats La Hague. Woensdag al werd een eerste poging verhin derd. De Doel-directie besloot woensdagavond laat de vracht wagen met de - zo bleek - lek kende container vanaf het spoorwegemplacement Zwijn- drecht in de Waaslandhaven te- i*ug te roepen naar het kerncen tralepark. Dat gebeurde nadat actievoerders van Greenpeace de gang van zaken rond het transport de hele dag nauwlet tend hadden gevolgd. Jan Turf van Greenpeace België: „Eigen- •lijk hoefden we niet eens daad werkelijk in actie te. komen. De directie haalde het transport na een dag gewoon zelf weer te rug." Donderdag besloot de mi lieu-organisatie opnieuw tot actie over te gaan. Bij de hoofd poort werd een enorme actiebus van Greenpeace geparkeerd. Op spandoeken en op een aanhang wagen werd met leuzen als 'Stop Opwerking' en 'Stop Nu clear Caroussel Reprocessing' geprotesteerd tegen de opwek king van radio-actief afval uit de kerncentrales. Volksgezondheid Greenpeace vindt dat alle trans porten - en niet alleen vanuit België - direct moeten worden stopgezet. Jan Vandeputte van de milieu-organisatie: „Een jaar geleden nog verklaarde de directie van Doel dat de ge bruikte splijtstof probleemloos kan worden opgeslagen op het terrein van de kerncentrale. Waarom dan nu plotseling toch weer zo'n transport? Terwijl an dere Europese landen juist met elkaar hebben afgesproken ex- een punt achter te zetten." Vol gens Vandeputte zijn de meeste regeringen zich geruime tijd ge leden Totgeschrokken' van de onthulling dat de transporten door de radio-activiteit lekken de containers een direct gevaar voor de volksgezondheid zijn. ,Het is toch te gek voor woorden dat de nucleaire sector daai-van al lang op de hoogte was, tex-wijl de ovex-heid van niets wist?! Het is met deze container opnieuw bewezen. Hij bleek te lekken en is dus tex-uggehaald. En wat men er ook tegen probeert te onder nemen, welke veiligheidsmaat regelen er ook worden genomen, die lekkages blijven zich voor doen. De kerncentrales krijgen die zaak maar niet onder con trole." Greenpeace besloot donderdag de bui-gemeesters van alle ge meenten, die het transport tus sen Doel en La Hague zou aan doen, op de hoogte te stellen. Vandeputte: „We doen dat heel bewust, domweg omdat het mi- nistex-ie van Binnenlandse Za ken dat weigert." Twee jaar geleden nog maakten burge meesters in Vlaandex-en ernstig bezwaar tegen de doortocht van een transport met nucleair afval van de kerncentrale Borsele door hun gemeente. Toen werd het afval niet per spoor maar over de weg vervoerd. Woord- voex-der Turf van Greenpeace over de 'controle-actie', die donderdag begon: „We zijn van plan dit heel lang vol te houden. Er moet een definitief einde ko men aan deze levensgevaaitijke transporten." door Jacques Cats MIDDELBURG - Plaatsver vangend korpschef L. E. Schul- ler van de politie Zeeland heeft donderdag plotseling zijn ver trek per 31 december aangekon digd. Het neerleggen van de functie werd zonder toelichting per dienstorder bekendge maakt. Voorlichter J. van Mourick vol stond met de mededeling dat de beëindiging van het dienstver band 'om persoonlijke redenen' plaatsvindt. Schuilei- zelf zei donderdagavond zich niet ge roepen te voelen 'verantwoor ding af te leggen waarom ik iets wel doe of niet'. Leen Schuilei* -(57), oud-com- missaris van politie te Vlissin- gen, was bij het Zeeuwse korps als hoofd politiële bedrijfsvoe ring ook belast met het beheer van de portefeuille personeels zaken. Eerder deze week kwam hij in die hoedanigheid in het nieuws via de zaak van politie man T. Fraanje uit Nieuw- en Sint Joosland. De wijkagent, die tot twee keer valselijk van seksueel misbruik van een ar restant werd beschuldigd, toon de zich ex-nstig gegriefd door de opstelling van Schuilei-. Die had geen enkele vorm van medele ven getoond met het feit dat de politieman onterecht in de cel was beland en anderhalf jaar buiten dienst was gesteld. Schuller deelde ook mee in de storm van kritiek die via een re cent uitgevoerd kwaliteitson derzoek naar de Zeeuwse politieorganisatie met name neerdaalde op de korpsleiding. Hij is de personificatie van het harmoniemodel, die man in Ovezande. Zelden hoort men hem de stem verheffen en de dingen die mislopen in het dagelijks bestaan, be noemt hij gaarne in sassende bewoordingen. Zo zal hij op het Goese kan toor, waar hij het lied van de arbeid zingt, nimmer geivag maken van een fikse ruzie met zijn levensgezellin. Hij heeft het dan liever over een nog te overbruggen verschil van inzicht. En die keer dat hij veel te laat op het werk ar riveerde doordat zijn auto mobiel was stilgevallen, kwam hij met de verklaring: „Ik heb enige vertraging op gelopen als gevolg van een tijdelijk gebrek aan brand stof." Het hindert hem dan ook dat iedereen om hem heen het steeds zo opgewonden heeft over de gevreesde ellende met computers tijdens de ko mende wisseling van de eeuw. Toen het probleem on langs weer ter sprake kwam, vatte hij samen: „Och, mis schien dat we te zijner tijd even hinder hebben van een datumgerelateerde storing. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Geschokt dat wel. Maar verrast? Buurtbewo ners en andere inwoners van Aardenburg kijken er niet echt van op dat een stadsgenoot is aangehouden op verdenking van handel in kinderporno. De man - iedereen weet om wie het gaat - staat in het driedui zend zielen tellende stadje be kend als 'een aparte', iemand die altijd in de weer was met kinderen. Zijn huis aan De Schepenstraat is in geen weken bezocht. De brievenbus puilt uit. Het onkruid in de voortuin staat hoog. Voor het raam, de gox-dijnen half dicht, staat een etalagepop. In het raamkozijn hangen tegeltjes van blote da mes. Op de vensterbank Mari lyn Mom-oe met opwaaiende jurk en een poi'celeinen beeld van een inotoragent die een bloot jongetje vermanend toe spreekt. Buux-tbewoners typeren hem als een aparte: eind dertig, vrijge zel, enigszins vexwaax-loosd, op gegroeid bij zijn oma, ruw van tong, grote mond, maar ook: een goed hart, humoristisch en vx-iendelijk. Mensen die iets voor hem gedaan hadden, schonk hij rustig een taart. „Je zag hem altijd met zijn scooter rijden. Kinderen mochten voor op. Die vonden het prachtig", aldus een winkelierster. „Hij bakte pannenkoeken en poffertjes voor ze, kocht snoep. Ik vond het wel vreemd. Maar iedei'een, inclusief ik, dacht: daar zit geen kwaad in", rea- geex-t overbuurvrouw Rieteco.. „Er werd lacherig over hem ge sproken, soms mee gespot. En daax*in schuilde juist het gevaar „Hij deed zo gek, hij kon toch niet gevaarlijk zijn", weet een moeder van twee kinderen. Een oma met haar twee klein kinderen: „Het was een beetje een engerd. Ik snap niet dat ou- ders hun kinderen met zo ie mand mee laten gaan." Buunnan H. Bakker en zijn zoon W. Bakker staan niet raar te kijken van zijn aanhouding. Ze weten al zo lang dat hij bo venmatig geïntex-esseerd is in kinderen, vooral jongens, in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar „Dat speelt al vijftien jaar Ie dereen weet het. De politie weet het. Als mijn kindex*en hadden gevraagd of ze naar de hoeren mochten, had ik 'ja' gezegd. Vroegen ze of ze naar de buur man mochten, dan zei ik 'nee'." Vieze film Volgens vader en zoon lopen er in Aardenburg genoeg jongens rond, nu rond de twintig, die weieens 'een vieze film' bij hem gingen kijken. Dat hij geen on bekende is van justitie weten zij ook: inbraak, alcoholmisbruik, illegaal wapenbezit en stx*open. Het bericht dat de Aardenbur- ger actief is in een kinderpomo- netwerk heeft tot grote beroe ring geleid bij de basisscholen in het dorp. „De schaal waarop het blijkbaar is gebeurd, heeft mij wel verbaasd, maar zijn aan houding komt niet als een ver rassing. Dat hij altijd met kin- dei-en optrok, was bekend. Maar men ziet het aan, en spx-eekt er vei'der niet over Je kan toch niet iemand zomaar beschuldigen?", vindt directeur L. Ducheine van de rk-basisschool Op Dreef. Directeur P. de Koning van de openbai*e basisschool Vorster- man van Oyen heeft ook nooit iets verdachts opgemerkt, zeker niet op het schoolplein. Wanneer de Aardenburger weer vrij komt, heeft hij in het stadje geen leven meer, zoveel is de meeste bewoners zeker. Bakker: „De buurt zal hem vermoedelijk wel tolereren, maar hij zal geen deel meer worden van de ge meenschap. En zijn sigaretten zal hij vooi'laan wel in Oostburg moeten kopen." door René Hoonhorst HENGSTDIJK - De kinderen van groep 1 en 2 van de Sint Jozefschool mochten ook op het feest komen. Ten slotte kwamen de meesten van hen één of twee jaar geleden ook nog naar 't Hobbelpaardje, de peuterspeelzaal van Hengstdijk die donderdag zijn tiende verjaardag vierde. De clown Francesco di Creatore vermaakte peuters en kleu ters in dorpshuis De Schuur. Mede door het initiatief van enkele moeders om tien jaar geleden een peu- tei'speelzaal op te x-ichten, is het polder- doxp ook voor jonge gezinnen leefbaar gebleven. Twee van de iixitiatiefneem- stex-s - de vaste leidster R. van Bellen en één van de twee vrijwilligsters H. Nuy- en - herinnei-en zich nog dat ze destijds met zes, zeven peuters begonnen. An dere vooi'zieningen zijn intussen vex*- dwenen, maar 't Hobbelpaard heeft zijn bestaan meer dan bewezen. De laatste jaren komt meestal het maximumaan tal kinderen van vijftien op dinsdag- en donderdagmorgen opdx*aven. foto Charles .Strijd door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Kamer neemt voorlopig een afwach tende houding aan tegenover steun aan de Koninklijke Schel de Groep (KSG) in Vlissingen. De meeste fracties willen eerst duidelijkheid over de toekomst van het bedrijf. Minister A Joi-ritsma van Eco nomische Zaken heeft deze week in beslotenheid met de Tweede Kamer over de KSG ge sproken. Zij schijnt niet afwij zend te staan tegenover een financiële injectie, maar duide lijkheid heeft zij nog allei*minst gegeven. Woordvoerders van de vijf pax-- tijen die bij het ovex-leg met Jor- ritsma aanwezig waren, zijn uiterst voorzichtig om hun me ning te geven. PvdA-Kamerlid W. Bos wil alleen kwijt dat het streven is voor de kex-st uitsluit sel te geven. „Elke publiciteit voor die tijd kan het bedrijf al leen maar schaden. Dat wil ik voorkomen." Bespreekbaar Voor WD, D66, CDA én RPF is steun aan de KSG bespreek baar. „Het moet dan wel bij een eenmalige bijdrage blijven met als doel hoogwaardige werkge legenheid in stand te houden", geeft M. Voute-Droste het alge mene WD-standpunt over steunverlening aan individuele bediljvenweei-. „En er moet uit zicht zijn op een gezonde toe komst. De regering moet dat duidelijk maken. Anders staat de Rekenkamer zo op de stoep om ons te corx-igeren." J. van Walsem (D66) en RPF- Kameiiid L. C. van Dijke gaan een stapje verder. Zij wijzen op het strategisch belang van de KSG voor de Nederlandse mari- nebouw. Zij willen ook laten meewegen dat De Schelde voor de werkgelegenheid in Midden- Zeeland belangrijk is. „Maar", tekent Van Walsem aan, „er moet wel enig perspec- Opnieuw bolletjes paraffine aangespoeld VLISSINGEN - Op de Zeeuwse stranden is weer paraffine aan gespoeld. Aan de kust van Schouwen en Walcheren zijn donderdag grote hoeveelheden bolletjes aangetroffen. Het was de bedoeling dat de aannemer die in opdracht van Rijkswaterstaat de Walchex-se stranden onderhoudt, de eerder aangespoelde bolletjes met de hand zou opruimen. Donderdag kwam evenwel de melding dat. zo veel nieuwe paraffine op het strand ligt, dat gedacht moet worden aan een aanpak met bij voorbeeld een machinale zeef. Die methode is op de kop van Goex-ee-Ovex-flakkee en aan de Brouwersdam toegepast. Rijkswatex-staat komt vandaag 1 (vrijdag) met een plan voor het opruimen van de paraffine. Dan zal ook duidelijk zijn-of er tij- I dens ljet hoogwater afgelopen nacht nog meer bij is gekomen, Video en cd's uit huis gestolen VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Sottegem- straat in Vlissingen zijn tussen woensdagavond zes uur en don derdagnacht kwart voor twee cd's, kleding en een video-recor der gestolen. De waax-de van de buit is onbe kend. De inbx-eker(s) kwam(en) binnen door een raam te force ren. Uit een woning aan de Sterken- burg in Vlissingen verdwenen woensdagavond uit een woning wat kleingeld en een siei-aad. Van het huis was een ruitje ge broken. door Miriam van der Schot DOMBURG - De asielzoekers in het Badpaviljoen Domburg zijn woensdagochtend uit het pand gezet omdat het pand niet brandveilig is. De asielzoekers zijn door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) naar andere plaatsen overgebracht. „Wat wij daar aantroffen was schrikbax-end", zei brandweer commandant A Willemstein. De x-eden voor het onderzoek had niets te maken met de komst van de asielzoekers twee weken ge leden. „Het was een gewoon routineonderzoek. Dat daar nu net asielzoekers zijn onderge bracht is puur toeval", ver- klaai*t de commandant. Het Badpaviljoen tekende eind oktober een contract met het COA waarin stond dat er tijde lijk 61 asielzoekers gehuisvest zouden wox-den in het oude ho tel. Het contract zou op 19 no vember aflopen, maar de ter mijn kon nog worden verlengd. tief zijn. Andei's helpt individu ele steun op de lange duur toch niet. Dat hebben we wel gezien bij Fokker." Rentewinst Volgens Van Dijke hoeft een fi nanciële injectie niet per se te bestaan uit een bedrag ineens. Hij suggereert dat het ministe rie van Defensie bijvoorbeeld een deel van de lopende op drachten voor de luchtverdedi- gings- en commandofx-egatten voox-financiert, waardoor het bedrijf rentewinst kan boeken. Een andere mogelijkheid is steunverlening voor de beoogde verhuizing van het hele bedx-ijf uit de Vlissingse binnenstad naar Vlissingen-Oost. Het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (Vrom) kan daarin een x-ol spelen, als het om de ont wikkeling van een woning bouwlocatie op het huidige Schelde-texrein in Vlissingen gaat. De Europese Commissie zal elke vorm van steunverlening moe ten toetsen. Steun aan de KSG lijkt mogelijk binnen de Euro pese regelgeving- De Eui-opese Commissie staat toe dat ex- steunmaatregelen worden ge troffen 'om de ontwikkeling van bepaalde vox-men van bedrijvig heid of van bepaalde x-egionale economieën te vergemakkelij ken, mits het gemeenschappe lijk belang niet wordt ge schaad'. Een steunaanvraag kan, vol gens medewerker M. Weidenaar van Europees commissai-is K. van Miert van concurrentieza- ken, snel worden afgehandeld. „Binnen een maand of twee. Om de KSG toekomst te bieden, is het noodzakelijk een andere aandeelhouder te vinden die kan investeren in het bedrijf. Het Rijk bezit momenteel 90 procent van de aandelen. Tot nu toe is alleen bekend ge worden dat het Gorkumse scheepsbouwconcern Damen belangstelling heeft, vooral voor de marinebouw van de KSG. Damen wil van de x*ijks- overheid de zekei-heid dat De fensie een marinebouw in Ne- dei-land wil houden. „Met de bezuinigingen die het paarse kabinet heeft ingeboekt op Defensie wox-dt dat geen ge makkelijke opgave", oordeelt Van Dijke van de RPF. D66-Ka- merlid Van Walsem stelt zich voor dat ex* eerst een oplossing wordt gevonden voor de huidige problemen bij de KSG en dat er vei*volgens naar een overname kandidaat wordt gezocht. WlKfSKf - Er valt veel te winnen op 31 december: ruim 90 miljoen, de grootste prijzenpot ooit! De Oudejaarsloten zullen dus nog sneller zijn uitverkocht dan vorig jaar, en toen vlogen ze al de deur uit! Ga dus meteen naar de winkel, want de verkoop is al begonnen! Dan start u 1999 misschien als miljonair. Of multi-miljonair. Meer weten? Kijk op www.staatsloterij.nl of bel 0900 - 3004950 (75 cpm.). Meer kans, meer geld, in de Oudejaarsloterij. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49