Verkoop gemeentehuis in impasse StartRente PZC Boekje over Zeeuwse strijd tegen water Symptoombestrijding geen oplossing stijgende criminaliteit I Vertolkers levenslied gezocht Helemaal uit je bloembol... bij Bolle Besterfield Besterfield Jeans OOKIN GLASBAK zeeland 22 Gemeente in hoger beroep tegen uitspraak rechter over raadhuis Bruinisse RPF bijeen over over alternatief gemeentehuis Kreamiddag parttime verkoper m/v vrijdag 6 november 1998 d'oor Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De ver koop van het voormalige ge meentehuis in Bruinisse is in een impasse geraakt. Zorgcentrum In 't Opper wil het gebouw sa men met de Christelijke wo ningbouwvereniging graag ko pen. maar ziet die plannen nu gedwarsboomd door een andere kandidaat-koper: Geense Vast goed. Die claimt het eerste op- tierecht en heeft van de rechter gelijk gekregen. Dat deelde wethouder G. J. van de Velde-de Wilde mee tijdens de vergadering donderdag avond in Brouwershaven van de commissie grondgebiedszaken, openbare werken en milieu. ;Voor ons houdt het in dat we als gemeente gedwongen worden verder te onderhandelen met Geense Vastgoed. Wij zijn daar niet blij mee", reageerde de wet houder desgevraagd op de jong ste ontwikkelingen. Zij is bang dat een en ander zal leiden tot maanden vertraging. „Wij moeten nu weer van voren af aan beginnen. "De wethouder is-het absoluut niet eens met de rechterlijke uitspraak. „Wij vinden als college niet dat we in deze zaak bepaalde mensen een voorkeursbehandeling moeten geven." De gemeente gaat in Ho ger beroep tegen de uitspraak van de rechter. De rechterlijke uitspraak is een tegenvaller voor het Bruse zorg centrum In 't Opper. Zij wil samen met de Christelijke Wo- Politie bekeurt 115 hardrijders GOES - Bij snelheidscontroles op de Ringbaan-West in Goes zijn 115 van de 850 passerende automobilisten donderdag be trapt voor te hard rijden. De controle duurde van 12 tot 14 uur. De hoogst gemeten snelheid op deze 5O-kilometerweg was 88 kilometer per uur. Tussen twee en vier uur controleerde de poli tie op de Rijksweg bij Kapelle. Veertig van de 785 voorbijko mende auto's gingen te hard. De hoogst gemeten snelheid be droeg honderd kilometer. Op deze weg geldt tachtig als maxi mumlimiet, ningbouwvereniging, en ge steund door het meer kapitaal krachtige Woonzorg Nederland, het voormalige gemeentehuis van Bruinisse kopen, slopen en op die plaats veertig senioren- woningen bouwen. Op de vraag hoe groot de kans is dat In 't Op per en de Christelijke woning- bouwverniging nu zullen afha ken, is volgens de wethouder nu nog niets te zeggen. Op de plannen van de gemeente om het voormalige stadhuis in Brouwershaven te verkopen kwam tijdens de commissiever gadering - in datzelfde stadhuis - kritiek. Actiecomité Vader Cats, de Culturele Commissie Brouwershaven en de Stads raad Brouwershaven hebben schriftelijk protest aangete kend. Zij kregen tijdens de ver gadering steun van verschillen de politieke fracties. „We moeten hier heel zorgvul dig mee omgaan", stelde WD- er W. W. Jumelet. CDA'er C. Le- gemaate en D 6 6-vertegenwoor digster R. Geluk schaarden zich achter die woorden. Wethouder Van der Velde-de Wilde haastte zich te zeggen dat de verkoop plannen nog niet in een beslis send stadium zijn. „En we moe ten ons natuurlijk wel afvragen of we een gebouw waarvan de lichtjes het grootste deel van het jaar gedoofd zullen zijn in ei gendom willen houden." foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman THOLEN - Meer blauw op straat is no dig, maar capaciteitsversterking moet dan wel bij elk onderdeel van het justiti eel apparaat worden doorgevoerd. Bo vendien, zo vindt RPF-Tweede-Kamer- lid A Rouvoet, zou meer aandacht moeten komen voor de oorzaken van on der meer de toenemende criminaliteit. Hangplekken voor jongeren, zo stelde hij donderdagavond tijdens een bijeen komst in Tholen, zijn pleisters die niet bijdragen aan daadwerkelijk herstel. Ter voorbereiding op de Statenverkie zingen in maart 1999 kwam Rouvoet naar Tholen om met lokale RPFers/GP- V'ers en met Statenlid van de GPV J. van Ginkel van gedachten te wisselen- over veiligheid. Rechtstreeks afkomstig van het Haagse begrotingsdebat over justitie klonk enig cynisme in zijn woorden. „Ik zeg het scherp, maar ook met vijfduizend politieagenten erbij was Meindert Tjoel- ker vandaag de dag niet meer in leven. Dat heeft te maken met een gezagscrisis en het verloren gaan van nol-men en waarden", aldus Rouvoet. IRT-affaire Dat het gezag van de overheid en justitie achteruit holt, is in zijn ogen verklaar baar. Het Tweede-Kamerlid haalde in dit verband de IRT-affaire en de crisis rond om procureur-generaal Docters van Leeuwen aan. Ook het seponeren van za ken wegens gebrek aan rechters is niet aan de samenleving uit te leggen. Niet dat de overheid in staat is direct in de mentaliteit van mensen in te grijpen, er kende Rouvoet. „Maar ik vind het raar dat er alleen over korte-termijnmaatre- gelen wordt gesproken, zoals bijvoor beeld het aanstellen van oude rechters. Er moet aandacht voor achtergronden komen, anders ben je met symptoombe strijding bezig." Luchtfietsen Het creëren van hangplekken haalde hij in dit verband als voorbeeld van symp toombestrijding op lokaal niveau aan. Een visie die Van Ginkel, werkzaam bij de politie te water, niet volledig onder streepte. „Je moet ook uitkijken niet te gaan luchtfietsen. Een hangplek kan een functie hebben. Je concentreert proble men en jongeren gaan er graag naar toe. We moeten proberen praktische oplos singen te combineren met hogere doe len", reageerde hij. Beide politici zijn van mening dat er op gemeentelijk niveau meer invloed moet kunnen worden uitgeoefend op de inzet en capaciteit van de politie ter plaatse. De huidige opzet - de korpschef die van uit Middelburg bepaalt wat er in Tholen gebeurt - voldoet in hun ogen niet. Van Ginkel opperde dat in een meer demo cratische controle wellicht een taak voor de provincie is weggelegd. Rouvoet zette daar op zijn beurt vraagte kens bij„Het huidige systeem heeft ern stige tekortkomingen, maar wat het re geerakkoord biedt is helemaal pet. Ik betwijfel of de belangstelling en de ken nis van Provinciale Staten groot genoeg is om de politiezorg op lokaal niveau in de hand te nemen", aldus de RPFer. Het scheiden van beheer en operationeel op treden, biedt in zijn ogen evenmin oplos sing. „Dan ben je het overzicht helemaal kwijt." door Richard Hoving MIDDELBURG - Jan J. B. Kui pers is een veelzijdige auteur. De Goese schrijver presenteerde woensdag de thriller Moord aan boord van de PSD. Gedeputeer de G. de Kok (PvdA cultuur) kreeg donderdag het eerste ex emplaar overhandigd van het populair wetenschappelijke boekje Zeeuwen tegen het wa ter. Sporen van de waterstaats geschiedenis van Zeeland. De ruim honderd pagina's tel lende uitgave is het laatste van drie delen binnen de cultuurhis torische reeks van de provincie Zeeland over de maritieme ge schiedenis in de ruimste zin van het woord. De eerste aflevering, Zeeuwen te water. Sporen van een maritiem verleden, ver scheen twee jaar geleden. Vorig jaar publiceerde Kuipers Zilt en zoet. Sporen van watergebruik in Zeeland. De cultuurhistori sche reeks, die naast de drie boekjes over het water nog vier delen telt, heeft tot doel het Zeeuwse verleden voor een breed publiek toegankelijk te maken. Kuipers pretendeert met het schrijven van het drieluik niet een volledig beeld te hebben ge schetst van de omgang van de Zeeuwen met het water. In de in leiding van Zeeuwen tegen het water erkent hij ruiterlijk dat de lezers ongetwijfeld bepaalde deelondeiwei-pen missen. „Dui delijk is dat volledigheid bij een zo uitgestrekt onderwei-p bui ten bereik blijft." Kuipers geeft zelf een schot voor de boeg. „Zo blijft in Zeeuwen tegen het wa ter de waterschapsorganisatie onderbelicht." Greppels De eei'ste bewoners van het hui dige Zeeland beschermden zich niet met dammen of dijken te gen de zee. Zij namen de gevaren voor hef en pasten zich zo goed mogelijk aan de omstandighe den aan. De oudste sporen van verdedigingswerken tegen het water dateren van het jaar hon derd voor Christus. Rond woon huizen werden greppels gegra ven om oprukkend zeewater af te voeren. De strijd tegen het water werd in de vroege middeleeuwen seri eus opgepakt. Verspreid over de provincie werden aarden heu veltjes opgeworpen. De geschie denis van de Zeeuwse bedijking neemt rond het jaar duizend een aanvang. Volgens Kuipers maakt de beginperiode een pa- radoxale indruk. „Met geringe technologische bagage en al even povere hulpmiddelen wer den vaak verbazend grote op. peivlakten tegen de vloed be veiligd." Watersnoodsramp De bedijkingsgeschiedenis wordt gevolgd door een hoofd stuk over 'land veiiies'. Kuipers beschrijft oudere stormvloeden en overstromingen. Hij staal uitgebreid stil bij de verloren Zuid-B evelandse stad Reimers- waal en de watersnoodramp van 1953. „Tot de dag v.an van daag spookt de februariramp van 1953 door de herinnering van vele Zeeuwen, al of niet ver bonden met het smartelijk ver hes van familie of vrienden." Naast de ovexhekende geschie denis van de ramp, zet Kuipers de overgebleven sporen van 1953 op een rijtje. In Ouwerkerk herinneren vier caissons aan po gingen om de gaten in de dijken te dichten. De modernei'e dijken (inclusief de Deltawerken), duinen, inla gen en karrevelden staan in hel derde en laatste hoofdstuk cen traal. Het is een actueel hoofd stuk geworden. De meeste re cente stap in de technologie van de dijkbouw wordt ook ver meld. Rijkswaterstaat neemt in 1999 langs het Verdronken land van Saeftinghe een proef me; groene dijken. De stenen aan de teen van de dijk worden wegge haald en vervangen door een laag klei. Hierdoor ontstaat een flauw aflopend talud. De proef met de groene dijken valt vol gens Kuipers te rijmen met he: huidige streven naar een mee natuurlijke kustbeheer dooi Rijkswaterstaat. Zeeuwen tegen het water. Sporr. van de waterstaatsgeschiedenis u over twee toeken voor 7,50 te krijgbaar bij de boekhandel. ZIERIKZEE Mini-instuif - CJV Samen Ver der houdt woensdag 10 novem ber in gebouw De Driehoek i Zierikzee een mini-instuif voo; kinderen van vier tot en met ze jaar. In de grote zaal van B- Driehoek worden zij bezig ge houden met spehetjes, zang dans, knutselen en schminkei De mini-instuif begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Ans Schilders: „Levensliederen blijven, zo zie ik het, kleinkunst." foto Willem Mieras door Esme Soesman KAPELLE - De achtste editie van het Levens lied- en Smartlappenfestival in Kapelle wordt pas op 20 maart volgend jaar gehouden, maar nu al is de Culturele Commissie Kapelle op zoek naar deelnemers. Ans Schilders, die workshops geeft ter voorbereiding op het festi val, windt er geen doekjes om. Kwaliteit is een sleutelwoord. Nog een reden om potentiële kandidaten vroegtijdig te wijzen op het festival is de hoop dat nieuw bloed zich door de oproep aange- sproken voelt. Doorgaans bestaat tachtig pro cent van de deelnemers uit oudgedienden. Een portie frisheid kan geen kwaad. Maar aan deel name gaat beoox'deling vooraf. Want kritiek loos blèrend met een zakdoekje in de hand, daarmee gaat de organisatie niet akkoord. Schilders: „Smartlappen en levensliederen zijn eigenlijk niets meer dan een afbakening van de repertoirekeuze. Mensen die daar dade lijk staan moeten gewoon kunnen laten zien dat er heel hard is gewerkt aan wat zij doen, Levensliederen blijven, zo zie ik het, klein kunst. Dus niet alleen een mooi repertoire en goed kunnen zingen. Je moet ook over het voet licht uit kunnen komen, zodat het publiek ach ter in de zaal zich net zo goed aangesproken voelt." Het onderscheid tussen smartlap en levenslied ligt voor de in het theater- en cabaretcircuit zeer actieve Schilders in het respectie\elijk wel en niet bedacht zijn van de bezongen ellen de. Dat heeft, vindt zij, consequenties voor de presentatie in de zaalIn die nagestreefde kwa liteit worden deelnemers niet aan hun lot over gelaten. Voor zover de behoefte bestaat kun nen zij een reeks van zo'n vier workshops volgen bij Schilders. Dat geldt ook voor kandi daten die met zelf geschreven nummers willen meedingen in de categorie 'nieuw'. Tekst, com positie act en licht komen - voor zover nodig - tijdens deze bijeenkomsten aan bod. Daar naast kunnen de verschillende deelnemers el kaar assisteren, zowel tij dens de voorbereiding als eventueel in de latere opvoering. „Dat heeft als voordeel dat je niet meer aan het concurreren bent, maar betrokken raakt bij el- kaar. Het wordt één grote groep die staat voor één goede presentatie op het festival." Inschrijfformulieren kunnen worden opgevraagd bij de Cult urele Commissie Kapelle: 0113- 333170. Deze formxtlieren kunnen tot 19 december worden ingele verd. Raad is niet blij met korten op onderhoud wegen en groen BROUWERSHAVEN - De ge meenteraad van Schouwen- Duiveland is niet blij met de plannen van het college om te bezuinigen op het onderhoud van wegen en het gemeentelijk groen. Dat bleek donderdag avond tijdens de vergadering van de commissie grondge biedszaken, openbare werken en milieu. De algemene angst was dat door op wegenonderhoud, groenon derhoud en straatmeubilair te bezuinigen Schouwen-Duive- land er niet fraaier op zal wor den. De WD is bovendien bang dat door op die posten nu te be zuinigen de gemeente over en kele jaren voor forse onkosten zal komen te staan. „Het baart mij zorgen", vatte VVD'er W. W. Jumelet zijn ge voelens samen. De liberaal was niet de enige. PvdA'vertegen woordigster E. M. Overbosch- de Reijger plaatste vraagtekens bij het collegevoornemen om te bezuinigen op straatmeubilair. „Het zal zeker een verarming zijn", moest verantwoordelijk wethouder G. J. van de Velde-de Wilde toegeven. D66-commissielid R. Geluk voox-spelde een opleving van het gemor over het groenonder houd. Met name in Dreischor is bijna geen dorpsraadsvergadexing voorbijgegaan zonder dat er ge foeterd werd op het in de ogen van de dorpsraad gebrekkige groenonderhoud. Dat gemop per is nu verstomd, maar, waar schuwde Geluk, daar kan door deze bezuirxigingsplannen ver andering in komen. WD'er Ju melet was het daarmee eens. Wethouder Van de Velde-de Wilde ging in de verdediging. „Misschien komen er straks minder banken en bloembak ken, maar de kwaliteit van het groenonderhoud wordt niet minder. En het aantal klachten over het groenonderhoud loopt terug." De fracties maakten er verder geen halszaak van. Zij houden tot de begrotingsbehan deling hun kruit droog. 2IERIKZEE - De plannen voor de bouw van een nieuw Schou- wen-Duivelands gemeentehuis staan centraal op de bijeen komst dinsdag 17 november van (je Kiesvereniging Schouwen- Duiveland van de Reformato risch Politieke Federatie (RPF). £>e RPF heeft zich van meet af aan verzet tegen de hoge inves tering ie nodig is voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Het bedrag van 43,5 miljoen gulden is de partij te gortig. Ze ker afgezet tegen de bezuinigin gen die het college van B en W van Schouwen-Duiveland door wil voeren. „Moet de buikriem worden aangesnoerd? Dan geen vijf-sterren gemeentehuis." Een nieuw gemeentehuis hoeft vol gens de RPF-fractie binnen de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad niet meer dan 30 miljoen gulden te kosten. Hoe dat zou kunnen wordt tij dens de RPF-vergadering uit de doeken gedaan door raadsleden J. A van den Berge en J. Rouke- ma. De vergadeiing wordt ge houden in De Veste aan de Manhuisstraat in Zieidkzee en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - In multifunctio neel centrum De Lichtboei aan de Huybertstraat in Zierikzee wordt woexxsdag 18 november weer een 'ki-eamiddag' gehou den voor kinderen van 6 tot 11 jaar De bijeenkomst die dit keer in het teken staat van de chemie is van 14 tot 15.30 uur. De orga nisatie in handen van het Soci aal Kultureel Werk (SKW). Bolle biedt u een enorm assortiment. Want dit is hét moment. TïrAln Grevelingenstraat 17 JLJOilJiCT Zierikzee DIER&TUIN Telefoon 01x1 453777 VRIJETIJDSKLEDINGZAAK Zoekt voor direct een leuke, enthousiaste Leeftijd ±18 tot 30 jaar Werktijden: maandagmiddag, donderdag en op zaterdag. Voor ons filiaal in Zierikzee. Heb je interesse, bel dan snel naar POSTSTRAAT 30 - ZIERIKZEE - TELEFOON 0111-414876 Flessen doel u er al in Maar waarom de glazen poiies niet' Wani glas is glas en dat kan allemaal de glasoak m n I I L.L ASDAK Bedankt namens glasbak, reinigingsdienst sCtT en natuur O) Jf hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 10 nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 44