Personeel van Baan mag blijven PZC Foster Parents-kind in Honduras bezorgt ouders slapeloze nachten Einde wateroverlast lijkt in zicht te zijn Ophef over expositie van menselijke resten Hof steekt stokje voor Haagse expansiedrift Advocaat slachtoffers Bijlmer vraagt studie gezondheidsklachten binnenland Automatiseerder ziet af van gedwongen ontslagen Oud-pg droomt van Nederland als megastad Oorlogsmisdadigers in Nederland Medicijnprijs nauwelijks bekend Limburgse partij in Duitsland Bruine Piet is vriendelijker Celstraffen voor drugssmokkel Sociale diensten krijgen geld voor millenniumbug vrijdag 6 november 1998 van onze redactie binnenland KAMPEN - Het einde van de wateroverlast in het noordoos ten van het land lijkt in zicht te komen. Het boezemwaterpeil in de Kop van Overijssel is gis teren voor het eerst gedaald, met 1 centimeter. Als het weer gunstig blijft, zal het ongeveer een weck duren voordat het boezemwaterpeil weer nor maal is, verwacht het crisis centrum Brederwiede. In het crisiscentrum was voor het eerst in ruim een week eni ge opluchting te bespeuren. De afgelopen dagen zakte overal in de omgeving het waterpeil, behalve in de Kop van Overijs sel. De aanvoer van regenwater uitmet name Zuid-West-Dren- the hield verbetering tegen. De stijging van het waterpeil in de IJssel zet wel nog een enkele dagen door, verwacht water schap Groot-Salland. In de loop van morgen, als de grote golf regenwater vanuit Duits land via de Rijn Zwolle en Kampen bereikt, zal de IJssel naar verwachting toppen op 1,95 boven NAP. Dat is niet verontrustend, maar ook hier kan een noordwestenwind nog spelbreker worden. De begrenzing van het gebied in het noordoosten dat onder de Wet Tegemoetkoming" Scha de (WTS) valt, zal niet meer de ze week bekend worden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meer tijd nodig. Intussen is de eerste taxatie ronde van de schade van de wa teroverlast in september in het zuidwesten zo goed als afge rond. De taxateurs hebben op ru;m 5000 akkerbouwbedrij ven en zo'n 500 glastuinbouw bedrijven schade opgenomen. Woordvoerder A Westerhof van het Bureau Coördinatie Expertiseorganisaties (BCE), vernacht dat de schade bij de tweede taxatieronde in veel ge vallen hoger uitvalt. „De boe ren konden de afgelopen we ken nauwelijks het land op om te rooien. Dus de aardappelen die bij de eerste taxatie nog goed waren, moeten nu ook als verloren beschouwd worden", aldus Westerhof. Op basis van de eerste taxatie krijgen de boereh en tuinders een voor schot. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnij verheid (NVOB) wil dat er ook een schaderegeling komt voor de bouw. Directeur H. Dubbel boer schat de schade op tien tallen miljoenen guldens, Het gaat om schade aan bouwpro jecten en meerkosten voor het stilleggen en daarna weer op starten van werkzaamheden. Ook de volledige doorbetaling van bouwvakkers die noodge dwongen niets konden doen, loopt flink in de papieren, Het NVOB vindt dat bouwonder nemers evenveel recht hebben op een schadevergoeding als boeren. ANP jj van onze redactie binnenland j BARNEVELD - Bij het ill moei- lijkheden geraakte automatise ringsbedrijf Baan Company f vallen geen gedwongen ontsla gen. Voor de 112 mensen die hun baan verliezen, zal het bedrijf et DORDRECHT - Ontwerp Ne- derland als megastad a la Hong- j kong en Singapore. Gebieden voor bijvoorbeeld landbouw, wonen, werken en industrie moeten duidelijker herkenbaar zijn. Een krachtig bestuur zou de gemeentelijke, provinciale 1 overheden moeten vervangen. Dit pleidooi hield voormalig procureur-generaal mr. A Doc- terg van Leeuwen gisteren in de Grote Kerk in Dordrecht. Hij sprak daar op uitnodiging van de Stichting Dordtse Academie, die voor de zevende keer de Jo- han de Witt-lezing organiseer- de. Volgens Docters van Leeuwen, voormalig coryfee uit de D66- l stal, heeft Nederland behoefte l aan één sterk bestuur dat be- - sluiten kan nemen over onder 1 meer de natuur, het milieu en de |l infrastructuur. „En dus niet 600 gemeenten maal twaalf provin- cies maal veertien departemen- ten. Dat zijn 98.800 kleine be- - slissingen, waar het ook één grote had kunnen zij n.'" ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Volgens advo- caatB.vanderGoen, die zo'n 85 slachtoffers van de Bijlmer- ramp vertegenwoordigd, is het tijd dal de overheid de mensen met gezondheidsklachten laat s onderzoeken door specialisten. Hij zei dat gisteravond in reac- 6 tie op de uitkomsten van het on- n derzoek dat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft uitgevoerd in op- dracht van minister Borst (Volksgezondheid). In het onderzoeksrapport staat dat het risico dat mensen kan- ker hebben opgelopen door ver armd uranium - dat is vrijgeko men bij de Bijlmerramp in 1992 - verwaarloosbaar klein is. Het risico is één extra geval per 100 miljoen mensen. Ook het risico op kanker door andere zware metalen (cadmi- 1 um, nikkel) en giftige stoffen die na het neerstorten van de El Al- Boeirig zijn verspreid, is niet I groot: een a twee extra gevallen - per 10.000 mensen die er aan zijn blootgesteld. Dat resultaat valt nog net binnen de geldende normen die in het Nedeiiandse milieubeleid voor giftige stoffen worden gehanteerd. Van der Goen acht zich niet des kundig genoeg om het RIVM- onderzoek te beoordelen. „Het I van onze redactie economie DEN HAAG - Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid trekt elf miljoen gulden extra uit om millenniumproble men bij de sociale diensten en de sociale werkvoorziening te voorkomen. Het totale bedrag voor dit doel loopt daarmee op tot honderd miljoen gulden. Als gemeenten de millennium- problematiek bij de sociale dienst niet oplossen, kan onder meer het tijdig uitbetalen van uitkeringen in gevaar komen. Minister de Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wil met de subsidie de gemeenten aansporen de millenniumpro blemen voortvarend aan te pak ken. Over hun inspanningen tot nog toe is de bewindsman onte- vreden. Van de sociale diensten ander werk zoeken. Dit hebben de bonden gisteren met de direc tie van Baan afgesproken. Het personeel is akkoord gegaan met het sociaal plan. Baan Verwacht dat de 112 werk nemers binnen drie tot vier maanden het bedrijf hebben verlaten. In Nederland werken 1250 mensen bij de automati seerder. Mensen die vrijwillig opstappen krijgen maximaal een half jaarsalaris mee. Werk nemers kunnen ook via een out placementbureau aan ander werk worden geholpen. Het zijn vooral informatietech nologen die het bedrijf moeten verlaten. „Het gaat om hoog ge schoolde mensen. De arbeids markt is krap dus wij gaan er van uit dat de mensen snel ander wérk vinden", zegt N. van Dijk vanBaan. De bonden delen deze mening. De directie van Baan brengt vandaag het personeel op de hoogte. Als iemand niet wil ver trekken, wordt een collega ge vraagd. „Er zullen zeker men sen bereid zijn te vertrekken. We verwachten echt niet dat ieder een ontkennend zal antwoorden op ons verzoek", aldus Van Dijk. De Reformatorisch Maatschap pelijke Unie (RMU) vindt het sociaal plan 'uniek'. „We zijn heel blij dat we in een week tij d zoveel bereikt hebben", zegt C. Baggerman. De RMU is de grootste bond binnen Baan. Bezorgd Het sociaal plan geldt niet al leen voor mensen met een vast dienstverband. Ook werkne mers met een contract vooron- kan nuttig zijn. Maar het roept ook vragen op." De raadsman vraagt zich bijvoorbeeld af of het RIVM ook de risico's heeft onderzocht voor mensen die let terlijk met verarmd uranium in aanraking zijn geweest. Mede omdat onder zijn clientèle, die voor een groot deel bestaat uit hulpverleners, politieagenten en brandweerlieden, mensen zijn die met uranium hebben ge werkt. Het gaat onder meer om personen che de brokstukken van het vliegtuig verwijderden. Verder wil de advocaat weten of het RTVM ook gezondheidsrisi co's van de aanraking met de chemische grondstof DMMP (dimethyl methylfosfonaat) voor het zenuwgas sarin heeft onderzocht. „Veel clïenten hebben fysieke klachten die te wijten zijn aan de vliegramp, zoals nierbescha digingen, huid- en ademha lingsklachten. Het is van de gekke dat zij zes jaar na dato nog steeds niet fysiek onder zocht zijn door specialisten." Volgens Van der Goen gaat het Rijk teveel uit van cijfers en pa pieren onderzoek, zonder de mensen waar het om gaat zelf te onderzoeken. Momenteel werkt hij aan een dagvaarding voor een kort geding tegen de minis ter waarin hij eist dat zij daartoe een team van medische specia listen aanstelt. ANP is 40 procent nog niet serieus be gonnen met de voorbereiding. Geen van hen is eind van dit jaar millenniumbestendig. Veran dert dat niet, dan krijgen de meeste diensten te maken met uitval van computersystemen. Vooral kleinere gemeenten ont wijken volgens het Kenniscen trum Sociale Diensten het pro bleem. Ze zetten onvoldoende geld en mensen in. Daar komt bij dat managers door hun regu liere werk overbelast zijn en on voldoende interesse hebben voor de problematiek. Het Kenniscentrum Sociale Diensten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) willen de motivatie van de ge meenten op vij zelen. Gemeenten kunnen subsidie krijgen als ze voor 1 februari 1999 een plan van aanpak vaststellen. ANP bepaalde tijd vallen er onder. Mensen van wie hun proeftijd niet wordt verlengd, krijgen twee maandsalarissen mee. De bonden hebben ook een regeling getroffen voor mensen die hun oude baan al hadden opgezegd voor een nieuwe functie bij Baan. „Zij krijgen een financië le vergoeding", zegt Bagger man. Hij schat dat het om enkele mensen gaat. FNV Bondgenoten en CNV Dienstenbond zijn wel bezorgd over depositie van de ruim dui zend mensen die in andere lan den hun baan verliezen. „Wij krijgen daar geen zicht op", zegt bestuurder J. Veenhuizen. Vol gens Van Dijk zal het per land verschillen wat er wordt afge sproken over de ontslagen. Bij Baan werken wereldwijd 6000 mensen. ANP door Herman Rosenberg ROTTERDAM - Nog voor de tentoonstelling 'Botje bij botje', in de Kunsthal te zien is, lokken de te exposeren menselijke res ten hevige reacties uit. De Ne derlandse politieke organisatie Arctic Peoples Alert protesteert tegen het tentoonstellen van eeuwenoude Groenlandse men- senresten. Het gaat om resten van een In- uit-man die de Groenlanders in eigen grond willen begraven. Ook is er kritiek vanuit de muse umwereld. Het exposeren van mensenresten zou onethisch zijn. Het Museon te Den Haag en het Rijksmuseum voor Volkenkun de te Leiden hebben geen mede werking verleend. Peter Betten- hausen, hoofdconservator van het Museon, zegt het onethisch en zinloos te vinden om mense lijke resten tentoon te stellen in van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam hgefl gisteren het protest van drie Zuid-Hol landse gemeenten tegen de uit breiding van Den Haag geho noreerd. In een kort geding pro testeerden drie ondernemings raden, van Leidschendam, Rijs wijk en Nootdorp, tegen de annexatie omdat hen geen ad vies is gevraagd. Omdat dit wettelijk verplicht is, stelt de ondernemingskamer hen in het gelijk. Daarmee steekt het hof een stokje voor de geplande besluitvorming, die vandaag zou plaatsvinden. Pro vinciale Staten zou dan in grote lijnen hebben ingestemd met de uitbreiding van Den Haag- Raadsman mr. P. Witteveen van de OR's beriep zich voor het hof op de Wet op de ondernemings raden (WOR). „Aan de ad viesplicht is geheel voorbijge gaan", zegt de advocaat. De ondernemingskamer is het daar mee eens. Volgens een woordvoerster van de kamer mag de provincie geen besluiten meer nemen over het herindelingsplan. „De provin cie moet de besluitvorming di rect opschorten." Ze wijst erop dat de uitspraak van het hof een musea. Bovendien zegt hij reke ning te houden met de gevoelens van cle Groenlanders. „De Kunsthal wil publiek trekken. In het verleden waren menselij ke resten een curiosum, zoals de vrouw met de vele hoofden. Nu is het zinloos, in deze tijd hoeft en kan deze kermi sattractie niet meer." De Kunsthal zegt geen 'freak show' of 'griezelkabinet' te wil len creëren en de menselijke resten op een eerbiedwaardige manier te willen tentoonstellen Bovendien vindt de Kunsthal dat de overblijfselen een cultu- reel-historische waarde heb ben. Wim Pijbes, samensteller van de expositie: „Het zou goed zijn als hierover naar aanleiding van deze expositie een discussie loskomt. De volgende groep die dadelijk komt zijn de Egyptena- ren. Mummies kunnen in de mu seale wereld, een veenlijk mag ook nog, een Papoeaschedel wordt al minder." GPD voorlopige voorziening betreft. De provincie Zuid-Holland wacht nog op de schriftelijke uitspraak van de onderne mingskamer. Pas als die is be studeerd, volgt vermoedelijk deze morgen nog op het provin ciehuis spoedberaad over de mogelijke stappen. De beslissing van de onderne mingskamer betekent niet per definitie dat het herindelings plan van GS van tafelis. Volgens advocaat Witteveen is het goed mogelijk de zaak binnen de ge stelde termijn af te handelen. „Maar dan moet de provincie zo snel mogelijk advies vragen aan de OR's ."ANP Politietop vraagt 1,8 miljard extra DEN HAAG - De hoofdcommis sarissen van politie, de korpsbe heerders en de hoofdofficieren van justitie pleiten in een brief aan de Kamer voor meer geld. Volgens hen is de komende vier jaar 1,8 miljard gulden meer no dig dan het kabinet nu uittrekt voor de politie. Als dat geld er nietstaat de uitbreiding van de politie met in totaal 2000 extra agenten en surveillanten op de tocht. GPD De Unie hield gisteren een poortactie bij Baan. ARNHEM - In Nederland zijn 85 personen van wie het ver moeden bestaat dat zij oorlogsmisdaden hebben begaan. Te gen tien mensen zijn zulke concrete verdenkingen dat een strafzaak in het verschiet ligt. In drie van deze tien gevallen is Justitie een opsporingsonderzoek begonnen, Persofficier van justitie P. Frielink van het arrondissements parket in Arnhem maakte dat gisteren bekend. Dat parket biedt sinds 1988 onderdak aan het Nationaal Opsporings team voor Oorlogsmisdadigers. Volgens Frielink gaat het in 43 van de 85 mogelijke verdach ten om personen uit voormalig-Joegoslavië. De overigen ko men uit Afghanistan, Irak, Liberia, Sierre Leone, Soedan, Sri Lanka en Turkije. ANP DEN HAAG - De Nederlander is slecht op de hoogte van de daadwerkelijke kosten van geneesmiddelen. De doorsnee Ne derlander denkt dat 41 procent van de total e kosten van de ge zondheidszorg aan geneesmiddelen wordt besteed. In werke lijkheid is dat nog geen tien procent Zolang een Nederlander denkt dat ruim viertiende van alle kosten in de zorg naar medicijnen gaat, vindt ruim een kwart dat er wel bezuinigd kan worden op geneesmiddelen, zo blijkt uit een opiniepeiling die het NIPO heeft gehouden in op dracht van het farmaceutisch bedrijf Organon. Wanneer de mensen horen dat het 9,2 procent is, is 85 procent tegen bezui nigen. ANP SELFKANT - De 1500 Limburgei's die in de Duitse grensge meente Selfkant bij Sittard wonen, doen volgend jaar met een eigen partij mee aan de raadsverkiezingen in het plaatsje. Vanaf volgend jaar kunnen buitenlanders die al geruime tijd in Duitsland wonen, bij gemeenteraadsverkiezingen ge bruikmaken van het actief en passief kiesrecht. In Selfkant heeft ongeveer vijftien procent van de 9000 inwo ners de Nederlandse nationaliteit. Selfkant maakte van 1949 tot 1963 deel uit van Nederland. Duitsland moest het gebied tijdelijk afstaan als compensatie voor oorlogsschade. ANP NIEUWE GEIN - Zwarte Pieten zij n in Nieuwegein niet zwart maar bruin. Zwart schrikt de kleintjes af, schrijft de Nieuwe- geinse middenstandscentrale in haar draaiboek voor intocht van Sint Nicolaas op 14 november. Volgens het draaiboek moeten alle twintig Zwarte Pieten die de goedheiligman in Nieuwegein begeleiden bruin worden geschminkt. „Bruin komt veel vriendelijker over", zegt Rob Wijnands van Wijnands Audio Visuele Producties uit Mont- foort die namens de middenstandscentrale de intocht organi seert. „Dat is de reden waarom de organisatie wil dat de Pie ten in die kleur geschminkt worden." GPD ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren elf leden van een drugssmokkelbende veroordeeld tot straffen van zes maanden tot zeven jaar. De mannen zijn volgens de rechtbank in verschillende samenstellingen betrokken ge weest bij een aantal cocaïnetransporten uit Colombia. De 48-jarige hoofdverdachte, een voormalige Rotterdamse bordeelhouder, kreeg zeven jaar cel. Justitie eiste twee weken geleden tien jaar. De rechtbank veroordeelde zijn 27- en 38- jarige 'hulpjes' tot respectievelijk drie en twee jaar gevange nisstraf. Tegen hen was vijf jaar geëist. De rechtbank vond het niet bewezen dat de bende verant woordelijk was voor de daadwerkelijke invoer van cocaïne, foto Aldo Alessie/ANP De straffen vielen daarom in sommige gevallen lager uit, ANP Anouk van Aken, hondje Mickey en Erik van Sierenberg met een foto van hun Foster Parents- kindje in Quinistan in Honduras. foto Hans Groene/GPD door Marcel Hut DOETINCHEM - Terwijl Nederland toe kijkt hoe weilanden onderlopen en de aardappeloogst in het water valt, speelt zich in Honduras en Nicaragua een ramp van een geheel andere orde af. Orkaan Mitch heeft in de Midden-Amerikaanse landen een spoor van verwoesting achter gelaten. Erik van Sierenberg de Boer (26) en Anouk van Aken (24) uit Doetinchem kij ken 's avonds met meer dan normale be langstelling naar de journaalbeelden over de natuurramp. Sinds 4,5 jaar hebben Er ik en Anouk een Foster Parents kindje in Quinistan in Honduras. Hoe het nu met hem gaat weten ze niet. „We hebben een paar keer gebeld met het Foster Parents Plan om meer te weten te komen over de situatie daar", zegt Anouk. „Ze zijn nog volop aan het inventariseren wat er pre cies aan de hand is. Omdat het gebied zo moeilijk begaanbaar is duurt dat even." Erik en Anouk besloten een kindje te adopteren naar aanleiding van een televi sie-uitzending. „Het idee dat je voor 45 gulden in de maand zoveel kunt doen, sprak ons erg aan", zegt Erik. „Als je een avondje gaat stappen ben je al snel meer geld kwijt. Nu kun je zo'n jochie aan een betere toekomst helpen." Band Darwin José Moreno Deras was anderhalf jaar oud toen ze hem adopteerden. In fe bruari wordt hij zes. „Ik ben er eigenlijk verbaasd over hoeveel het me doet als ik die tv-beelden van Honduras zie", zegt Anouk terwijl ze een foto laat zien van een blond jongetje dat schuchter in de camera kijkt. „In die jaren bouw je toch een be paalde band op." Na een korte overpeinzing: „Ik zou het liefst in een vliegtuig stappen en hem op halen, maar ja, ik weet ook wel dat dat niet kan. Je moet niet vergeten; als hij het overleeft is het waarschijnlijk nog niet zo best. Er kunnen epidemieën uitbreken, misschien is het moeilijk om daar voedsel te brengen, je weet niet hoe het gaat met zijn familie, noem maar op." Informatie Volgens voorlichter David Eeghen van Foster Parents Plan in Nederland zijn Er ik en Anouk niet de enigen die informatie willen hebben over 'hun' ldnd. „Sinds 2 november hebben we alleen over Hondu ras al 551 telefoontjes gehad met het ver zoek om meer informatie. We hebben een informatie-afdeling waar twintig mensen fulltime dit soort telefoontjes beantwoor den." Ter plekke zijn medewerkers van het F os- ter Parents Plan volgens Eeghen met man en macht bezig om te inventariseren wat de gevolgen zijn voor de families. „Als die inventarisatie is afgerond gaat er een nieuwsbrief naar alle betrokken Foster Parents in Nederland. Tot die tijd zetten we de voorlopige informatie op onze site op het Internet (www.fosterparentsplan- .nl) en kunnen de mensen bellen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3