Aantal werklozen blijft dalen BOBTAIL, GOLDEN RETRIEVER. PZC Project zorgstudenten verlegt grenzen Mare hoeft niet zo nodig alleen te wonen, Tineke wel Kerncentrale moet na 2004 doordraaien om Rusland bij te staan Meer landgenoten op vakantie in Zeeland zeeland 21 Afname met bijna vijfhonderd in derde kwartaal van 1998 *01 sA ranaf f 29.950,-. vrijdag 6 november 1998 door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Het aantal werklozen in de regio Zeeland is de afgelopen maanden opnieuw gedaald. Bij de arbeidsbureaus stonden aan het eind van het derde kwartaal 10.638 werk zoekenden ingeschreven. Ten opzichte van eind juni waren dat er bijna vijfhonderd minder. Opvallend is verder dat op dit moment iets meer dan de helft van alle geregistreerde werk zoekenden vrouw is. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers van Ar beidsvoorziening Zeeland. In vergelijking met de werk loosheidscijfers van eind juni daalde het aantal werklozen in Zeeland en Goeree-Overflak- kee met 4,5 procent. Nog groter is de daling als de cijfers worden vergeleken met die van het der de kwartaal in 1997. Dan is het aantal met maar liefst 16 pro cent, oftewel 2100 personen, af genomen. Het is voor het eerst dat de werkloosheid in de regio ondanks de gebruikelijke sei zoensinvloeden zo blijft dalen. De gunstige cijfers komen met name voor rekening van het per soneel in algemene dienst en de visserij, metaal, handel en bouw. In de horeca, het onder wijs en de grafische sector daar entegen is de werkloosheid de afgelopen maanden iets toege nomen. Vergeleken met vorig jaar is het aantal werkzoekenden in alle beroepsgroepen gedaald, maai de sterkste daling is te zien bij het sociaal- en geneeskundig personeel (374), personeel in al gemene dienst (364) en kantoor personeel (295). Reimerswaal Ook schommelen de kwartaal cijfers per gemeente. Zo werd in de gemeenten Middelharnis, Oostburg, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland een lich te stijging genoteerd. In Oost- flakkee, Sluis-Aardenburg en Temeuzen bleef het aantal ge lijk. De cijfers van de gemeente Reimerswaal springen er op alle fronten uit. Hier daalde de werkloosheid de afgelopen drie maanden met 122 personen of tewel 24,5 procent. Verder de den Middelburg, Vlissingen, Tholen en Borsele het goed. Ten opzichte van vorig j aar ken nen alle eenentwintig gemeen ten in Zeeland en op Goeree- Overflakkee een forse daling. Procentueel gezien is de ge meente Veere echter de koplo per met een daling van bijna 28 procent, gevolgd door Tholen (26,7 procent) en Schouwen- Duiveland (bijna 25 procent). Opvallend is dat de Dirksland en Oostflakkee achterblijven met een daling van respectieve lijk ruim 10 en 11 procent. Ook de cijfers in Hulst en Axel blij ven met een daling van 9,5 en 12,8 procent steken onder het Zeeuws gemiddelde. Inhaalrace Sinds 1996 zijn de vrouwelijke werkzoekenden bezig met een inhaalrace. Het aandeel van de vrouwen in het totale bestand is de afgelopen vijf jaar toegeno men van 45 procent tot iets meer dan helft. Hierbij speelt ver moedelijk de invoering van de nieuwe Algemene Bijstandswet een rol. Ook het aantal werken de vrouwen in de regio is toege nomen. In 1992 was bijna 36 procent van de beroepsbevol king vrouw. Dit jaar is dat 38,6 procent. Bij het arbeidsbureau in Borsele is het aandeel van de vrouwen in het bestand van werkzoeken den het grootst. Zes van de tien werkzoekenden is hier vrouw. In Veere is het aandeel (46.6 pro cent) het kleinst. De vrouwen die staan ingeschreven zijn over het algemeen ook beter opgeleid dan de mannen. Zo heeft het merendeel van hen een middel bare of een hogere beroepsop leiding gevolgd. De vrouwen zijn alleen ondervertegenwoor digd in de groep werkzoekenden die een wetenschappelijke op leiding hebben genoten. Een groot gedeelte van de werkzoe kende vrouwen beslaat uit her intreders. Dat maakt Arbeids voorziening Zeeland op uit de oververtegenwoordiging van de vrouwelijke werkzoekenden in de leeftijdscategorie 29 tot 46 jaar. door Jeroen Bos VLISSINGEN - Leerlingen in de zorgsector moeten een goe de voorbereiding krijgen op hun stage in het buitenland. Dat is het doel van het Europe se Leonardo da Vinci-project, waarvan donderdagmiddag de eindpresentatie plaatsvond in het Vlissingse Arsenaal Thea ter. Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland en het ROC Nijmegen waren de enige Nederlandse instellingen voor het beroepsonderwijs die mee deden aan het project. Andere deelnemende scholen komen onder meer uit Finland, Grie kenland, Engeland en Italië. De afgelopen drie jaar is in Eu ropees verband gewerkt aan de ontwikkeling van lesmateria len voor studenten met een zorgopleiding in het middel baar beroepsonderwijs. Die moeten de studenten onder steunen bij de voorbereiding op een buitenlandse stage. De scholen hebben een lessenserie ontwikkeld, waarin de studen ten kennis maken met de com municatieve en sociale vaar digheden die voor zo'n stage vereist zijn. Het ROC Zeeland toonde gis teren hun bijdrage aan het project, een cd-rom met infor matie over de geschiedenis en cultuur van de deelnemende landen. Als laatste is er een handboek geschreven met doelgerichte informatie over zaken als verzekeringen en ar beidscontracten. Het ROC Zeeland stelde een cd-rom samen met informatie over de geschiedenis en cultuur van de deelnemende landen aan het Leo nardo da Vinci-project. foto Dirk-Jan Gjeltema Volgens projectcoördinator F. Coppejans wil het Leonardo da Vinci-project de grenzen ope nenvoorstudenten. De mobi liteit van studenten in Europa moet toenemen", legt Coppe jans uit. „Arbeid is steeds va ker grensoverschrijdend. Het is daarom belangrijk dat stu denten de kans krijgen tijdens een succesvolle stage interna tionale ervaring op te doen. Dit lespakket moet daar een goede voorbereiding op zijn." „Momenteel gaat zo'n tien procent van onze studenten in het buitenland stage lopen", laat de projectcoördinator we ten. „De kosten van die stages zijn vaak niet gering. Daarom biedt het Leonardo-project de mogelijkheid van subsidies ge bruik te maken. Het gaat dan vooral om de vergoeding van reiskosten en een deel van de verblijfkosten. Ik hoop dat door deze ondersteuning de belangstelling voor buiten landse stages zal toenemen." De projectcoördinator weet te melden dat de cd-rom door studenten van het ROC Zee land is ontwikkeld. „Normaal huur je daar een speciale orga nisatie voor in. Maar nu heb ben studenten informatica aan het ROC de cd-rom gemaakt. Dat was voor hen een soort sta ge en scheelde ons aanzienlijk in de kosten." De ontwikkeüng van het les pakket kostte 750,000 gulden. Het Europees Parlement on dersteunde het initiatief met een subsidie van een half mil joen gulden. Het overige geld brachten de tien deelnemende scholen zelf bijeen. door Mieke van der Jagt GOES - „Hou de kerncentrale in Borssele na 2004 open en spen deer alles wat je ermee verdient aan veiligheidsmaatregelen in Rusland." De Borselse burge meester J. L. M. Mandos vindt dat daarover op z'n minst een discussie op gang moet komen. „De centrale is voor zoveel geld zo goed beveiligd en in Rusland wordt met zulke grote risico's kernenergie geproduceerd, dat een poging tot internationaal denken toch wel op z'n plaats is." Voor dat idee vond Mandos vo rige week weerklank bij Franse. Spaanse en vooral Zweedse col lega's tijdens een congres in Ma drid. Daar spraken bestuui'ders van lokale overheden die een kerncentrale in hun gemeente hebben met elkaar over commu nicatie, over afval en over de ge volgen van sluiting. Uit contac ten met de Zweden is Mandos gebleken dat de situatie in de voormalige Sovjet-Unie nog alarmerender is dan tot nu toe werd aangenomen. Bom „Wij zijn weieens op bezoek ge weest bij een centrale in Rus land en het was verontrustend wat we daar aantroffen. Onze Zweedse collega's zijn onlangs in Moermansk geweest. Op het gebied van afvalopslag en vei ligheidsmaatregelen rondom de energieproductie, of liever het ontbreken daarvan, kun je de activiteiten daar beschouwen als een levensgevaarlijke bom. Die toestand daar bedreigt ons ook. Het politieke debat over kernenergie is bij ons op natio naal niveau gevoerd. Ik pleit er voor om het op internationaal niveau nog eens over te doen." Met de Zweedse collega's heeft Mandos een bezoek afgespro ken. In mei komen vertegen woordigers van de Zweedse organisatie voor kernenergie gemeenten naar Borsele. Tevo ren zal over het vraagstuk van internationale verantwoorde lijkheid met de Duitse collega's worden gecorrespondeerd. Mandos betreurt het dat de Duitsers hun deelname aan het congres in Madrid hadden afge zegd, „In Duitsland staan ook centrales op sluiten, evenals in Zweden. We willen van elkaar leren als het erom gaat vervan gende werkgelegenheid te scheppen." Grote verschillen Het bezoek aan Madrid is voor de Borselse delegatie zinvol ge weest. „We hebben wel grote verschillen kunnen vaststellen. In Spanje krijgen de lokale overheden veel geld om de even tuele ongemakken te compense ren. Ze krijgen inkomsten uit een belasting per geproduceer de megawatt. Wij hebben alleen de onroerende-zaakbelasting en in een ver verleden wat bouwleges. We hebben met be wondering aanschouwd wat zo'n systeem voor het draagvlak doet. Aan de andere kant zijn de andere deelnemers erg onder de indruk van de manier waarop wij de ruimtelijke ordening hebben geregeld. Als gemeente hebben wij een zekere macht; niet alleen het Rijk beslist." Tijdens het congres heeft de Borselse burgemeester een re devoering gehouden over het af val. Hij heeft uitgelegd dat Ne derland gekozen heeft voor tijdelijk bovengrondse opslag en ondertussen verder zoekt naar alternatieven. „Ze zijn daar in Spanje wel een beetje verbaasd dat wij hier zoveel geld uitgeven om een oplossing te vinden voor zo weinig afval. Wat Covra opslaat is een schijn tje, een fractie van het radioac tief afval waarmee bijvoorbeeld Spanje te maken heeft", aldus Mandos. Sterrenwacht open tijdens meteorenregen MIDDELBURG - De volksster renwacht Philippus Lansber gen aan de Herengracht in Mid delburg is dinsdag 17 november van 22.00 tot 24.00 uur open voor het publiek. Dit in verband met de meteorenregen die dan wordt verwacht. Er kunnen duizenden meteoren per uur verschijnen, hetgeen maar eens in de 33 jaar voor komt. Tot 23.00 uur worden in de volkssterrenwacht lezingen gegeven en een video bekeken. Daarna mogen belangstellen den zelf naar de hemel turen. door Harmen van der Werf LEIDSCHENDAM - Zeeland wint terrein als binnenlandse vakantiebestemming.' Terwijl dit jaar aanzienlijk minder Ne derlanders voor een vakantie in eigen land kozen, trok Zeeland juist meer landgenoten. Vooral lange vakanties in Zee land zijn in trek. Dat aantal steeg van 488.000 in 1997 naar 516.000 dit jaar. Het aantal kor te vakanties, van één tot drie da gen, bleef stabiel op ongeveer 225.000. Deze ontwikkeling wijkt af van de landelijke trend. Steeds min der Nederlanders kiezen voor een lange vakantie in eigen land. Dat aandeel is gezakt met vier procent tot 4.5 miljoen, ter wijl het aantal korte vakanties in eigen land licht is gestegen. Nederlanders trekken er steeds meer op uit in het buitenland. „Die trend zie je al jaren", aldus L. van der Most van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT), „en die zet zich door, ze ker wat betreft lange vakan ties." Frankrijk Het aantal lange buitenlandse vakanties door Nederlanders is dit voorjaar en deze zomer ge stegen tot 7,5 miljoen; bijna een half miljoen meer dan in 1997. Frankrijk is koploper, gevolgd door Spanje. Sterke groeiers zijn Griekenland en Turkije. Toeristisch Zeeland moet het niet alleen van Nederlanders hebben; maar ook van buiten landers, met name Duitsers. Het NBT heeft daar nog geen volle dig beeld van. Van der Most: „Onze eerste indruk is dat het aantal Duitse vakantiegangers ongeveer stabiel is gebleven." Vertraging grote verkeersactie VLISSINGEN - De voorberei dingen gaan gewoon door, maar het is de vraag of politie en justi tie in Zeeland kans zien komend voorjaar al een omvangrijk of fensief te beginnen tegen ver- kcersovert reders. Landelijk coördinator officier van justitie J. Spee wacht op groen licht van het ministerie. De kosten aan mensen en mid delen lopen in de miljoenen. Voor de invulling van het initia tief moeten vijftien tot twintig mensen worden aangetrokken. Zeeland is aangewezen als een van de speerpunten om op grote schaal controles te gaan uitvoe ren. Het is de bedoeling met cle inzet van "vliegende brigades' het aantal overtredingen en on gevallen drastisch terug te drin gen. Bij de actie wordt vooral worden gelet op snelheid, res pect voor het rode verkeerslicht, rijden onder drankinvloed en het dragen van helm en gordel. door Roelf Reinders GOES - Tineke Alderliesten kan nee zeggen. Heeft ze les in gehad. Niet dat ze dat nou echt nodig had, vindt ze. Maar het stond nu eenmaal op het pro gramma bij de sociale vaardigheids training op het activiteitencentrum. Gehaald, no problem. Assertief, dat was ze al. Dat leer je wel als je twee jaar lang met vier anderen leert sa menwonen, zegt zij. Tineke (22) is één van de drie lichame lijk gehandicapten die vandaag in het kinder-gezinsvervangend tehuis De Tiende in Goes de cursus 'trainen in zelfstandig wonen' afsluiten. Deze training is twee jaar geleden begon nen om gehandicapten voor te berei den op een zelfstandig bestaan. Zo'n trainingsvoorziening was er nog niet in Zeeland, in de rest van Nederland al wel. Huisvesting was geen probleem. Het gezinsvervangend tehuis stond er net en er was plaats over. Een zorgver zekeraar wilde er wel geld in steken. Jonge lichamelijk gehandicapten doen gezamenlijk het huishouden. Elk hebben ze een apart slaap- en woonkamertje en samen hebben ze een enorme woonkamer met open keuken. Lichamelijk gehandicapten die het huis uitgaan en alleen gaan wonen kunnen dezelfde problemen krijgen als leeftijdgenoten die geen handicap hebben, zegt projectleider Jan Riemens. „Bij iedereen kan de eenzaamheid toeslaan. Maar gehan dicapten hebben extra problemen. Zij kunnen niet zelf uit bed komen en zich wassen. Huishoudelijke klussen gaan moeilijker. En daar komt dan nog bij ouders thuis, denkt-ie. Hij heeft ge leerd dingen zelf te regelen. „Vakan ties, formulieren, vroeger deden mijn ouders dat. Maar nu ik het zelf moet doen, ben ik wel eens te laat." Ach ou ders, bij Tineke net zo. „Stond er op eens een nieuwe rolstoel voor m'n neus", zegt zij. „Hadden ze dus niet eens met mij overlegd." Ze is assertie- ver geworden, zegt zij. Ook tegen ou ders. „Dat is belangrijk. Ook buiten moet je van je af kunnen bijten." Behoeftes Volgens projectleider Riemens zijn in de praktijk de verschillende behoeftes van de jongeren gebleken. „Niet ie dereen wil per se volledig zelfstandig wonen. Niet iedereen kan dat ook." Mark hoeft niet zo nodig alleen. Hij staat op een wachtlijst voor De Gan- zeveste in Goes waar volwassen licha melijk gehandicapten wonen. „Ei genlijk vind ik dat te veel", zegt hij. Maar tussen zelfstandig en tien is er in Zeeland nog niks. Toin Bruynzeel (21) heeft nog geprobeerd om met een stuk of vier jongeren iets te regelen. Maar toen er niet veel belangstelling voor was, besloot hij maar alleen te gaan wonen. Twee j aar samen en dan opeens alleen Eng? „Het is een nieuwe uitdaging", zegt Toin. „Daar hou ik wel van. En we zien elkaar overdag nog wel op het ac tiviteitencentrum." Volgens Tineke zitten ze toch al niet hele avonden bij elkaar. „Ik leef er echt naar toe." Zij wacht tot haar huisje bij de waterto ren in Goes klaar is. „Ik zie het hele maal zitten. Alleen liggen ze een paar weken achter met de bouw." t f2.200,-. 8reng dus nog vandaag of morgen een bezoekje aan de Hyundai Bel voor meer informatie of dealeradressen Hyundai Klantenservice: <g)HYUnDHI dealer. En neem deze trouwe vierwieler gerust even mee uit. 0252 - 240 300 (tijdens kantooruren). HET NIEUWE WERELDMERK De Hyundai Lantra Wagon en Lantra Wagon Diesel: tijdelijk tot f3.200,- voordeliger 3 JAAR PRODUCTGARANTIE fi JAAR CARROSSERIEGARANTIE dat ze zich soms minderwaardig voe len en de sociale vaardigheden missen om relaties aan te gaanHet proj eet is een schakel op weg naar zelfstandig heid. .Vroeger konden lichamelijk ge handicapte jongeren als ze het huis uitgingen alleen kiezen tussen onmid dellijk alleen wonen of grote woon voorzieningen waar grote groepen mensen bij elkaar wonen. Een tussen vorm was er niet." Volgens Riemens komt het regelmatig voor dat jonge ren die gelijk alleen gaan wonen zich zelf tegenkomen. „Hebben ze zichzelf overschat. Het ontbreekt hen dan vaak aan de vaardigheden om zichzelf te kunnen redden. Bij ons ontdekken ze al lerend en ervarend wat ze kunnen en niet kunnen. Als blijkt dat iets niet lukt, zijn wij er om trainingen te ge ven." In november 1996 zijn ze met z'n vie ren begonnen. Eén is er afgevallen, twee zijn erbij gekomen. Eén jongen functioneerde niet goed in de groep, zegt Riemens. „Die was erg gericht op zijn eigen vrijheid. Dat werkte weer demotiverend op de rest." En motiva tie, benadrukt Riemens, dat is erg be langrijk. Tineke heeft geleerd te organiseren, zegt zij. „Dingen op een rijtje zetten, een dagindeling maken, prioriteiten stellen." Haar eigen eten koken, daar is ze mee gestopt. „Ik heb maar één goede hand. Eten koken gaat niet." Daarom heeft zij geleerd met een magnetron om te gaan, zegt Riemens. Daarvoor kreeg ze nog een tijdje warm eten thuis afgeleverd. „Dat was drie keer niks", vindt Tineke. „Nu koop ik mijn eigen eten en warm dat op?' Als Mark Tramper (20) deze woon- training niet deed, zat hij nog bij z'n Mark Tramper, Toin Bruynzeel en Tineke Alderliesten (vlnr) sluiten vandaag in kinder-gezinsvervangend tehuis De Tiende in Goes de cursus 'trainen in zelfstandig wonen' af. foto Willem Mieras 0E LANTRA* IS EEH PRODUCT VAN HYUNDAI MOTOR COMPANY. HYUNDAI GEEFT 3 JAAR PRODUCTGARANTIE TOT MAXIMAAL 100.000 KM EN 6IAAR CARROSSERIEGARANTIE. PRIJS- EN MODELWIJZIGINGEN VOOR8EHOUOEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35