Schelpenbedrijf dreigt met proces PZC Eén verhaal voor de postzegelplannetjes Scholieren exposeren (zelfportretten zeeland vrijdag 6 november 1998 b 19 Dictee voor groot en klein Automobilist randt meisje aan Acties Vlaamse loodsen uitgesteld Vrouwen roven damestasjes Nader onderzoek verdachte Van Oeveren protesteert bij Yerseke en provincie tegen ongelijke toepassing regels Aardappelgigant mag vrieshuis toch bouwen Jaar gevangenisstraf geëist na verkrachting ex-vrouw in Ovezande Zwernvierdaagse in Kapels bad KAPELLE - Leerlingen van de groepen 7 en 8 van alle basis scholen in de gemeente Kapelle mogen woensdag 18 novem ber meedoen aan het Klein Kapels Dictee. De winnaar mag zich de grote dicteekampioen van de gemeente Kapelle noe men en krijgt een verrassing. Het Klein Kapels Dictee begint om 13.30 uur in Openbare Basisschool De Moolhoek in Kapel le. Een dag later, donderdag 19 november, wordt om 20.00 uur de vierde editie van Het Groot Wemeldings Dictee afgenomen in de gemeenschapsruimte van basisschool Wemeldinge. Oud-rector van het Goese Lyceum P. de Jong heeft dit jaar het dictee geschreven en zal dat ook presenteren. Woorden die sinds de meest recente spellingswijziging anders worden ge schreven. komen in het dictee overigens bijna niet voor. ARNEMUIDEN - Een onbekende automobilist heeft woens dagochtend een 16-jarig meisje uit 's-Heer Arendskerke on zedelijk betast. Het meisje reed om kwart over negen met haar bromfiets op de Suzannapolderweg in Amemuiden toen zij door de auto werd klem gereden. Vervolgens stapte een man van naar schatting eind veertig, begin vijftig uit, die het meis je van haar bromfiets trok. Hij zette het meisje klem tegen zijn auto. waarna hij haar betastte. Toen het slachtoffer van zich af sloeg en hard gilde, ging de man er uiteindelijk vandoor. De man reed in een witte bestelauto, vermoedelijk een Opel Com bo, met daarop een blauw met rood vlak. Hij droeg een bril en heeft kort donkerblond/bruin krullend haar. De man is 1.75 1.80 meter lang. De politie vraagt getuigen zich te melden. ANTWERPEN - Vlaamse loodsen op de Westerschelde heb ben hun stakingsacties opgeschort. Zij wachten af of de Vlaamse regering eind deze maand gehoor geeft aan hun eisen met betrekking tot hun rechtspositie bij verzelfstandiging van het loodswezen. Of het tot acties komt, hangt niet alleen van het kabinet af. Havenorganisaties uit Antwerpen en Gent eisten donderdag in kort geding ruim 250.000 gulden schade vergoeding per schip, dat door acties de haven niet kan berei ken. De rechter doet 12 november uitspraak. MIDDELBURG - Drie vrouwen zijn donderdag op de Markt in Middelburg het slachtoffer geworden van tasjesroof. De diefstallen zijn volgens marktbezoekei's gepleegd door twee bekende - vermoedelijk buitenlandse - vrouwen, die naar hun zeggen veel interesse toonden voor damestasjes. De politie is op zoek naar getuigen. Een 83-jarige vrouw die met haar vriendin gearmd liep, kreeg een duw. Ze kon nog net op de been blijven, maar haar schoudertas viel op straat. Toen ze haar spulletjes in de drukte had verzameld, was haar porte monnee met geld en een bankpas verdwenen. Bij een 54-jarige Vlissingse werd de portemonnee met geld en papieren uit haar tasje gestolen, Zij merkte dat kort nadat een onbekende vrouw zich schreeuwend aan haar had opgedrongen. Van een 67-jarige vrouw uit Koudekerke verdwenen in een onbe waakt ogenblik portemonnee met geld, pasjes en een agenda. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 39-jarige man uit Vogelwaarde aangehouden in afwachting van een psychologisch rapport. Dat is van belang voor mogelijke opname tbs met dwangver pleging. De verdachte is poging tot doodslag ten laste gelegd. Hij zou 6 augustus dit jaar in het opvanghuis La Salette in Vogelwaar de geprobeerd hebben zijn vriendin te wurgen. De verdachte maakte op de zitting een verwarde indruk. KAPELLE - Om iedereen te laten zien wat de leerlingen allemaal hebben geleerd van het portrettekenen, houdt basisschool De Moolhoek in Kapelle vanaf vandaag een expositie. Samen met de kunstenaars J. Hendriks, J. H. M. Wols en andere belangstellenden hebben de scholieren de tentoonstelling weten te vullen met portretten, zelfpor tretten en karikaturen. Donderdag werd er nog druk gewerkt aan de inrichting, maar vanaf vandaag is tot en met woensdag 11 november de exposi tie in De Moolhoek te bezichtigen. foto Willem Mieras doorlngrid Huibers KRUININGEN - Aardappelgi gant Lamb-Weston/ Meijer uit Kruiningen mag zijn bedrijf naar alle waarschijnlijkheid uitbreiden met een groot vries huis. De 'kist' krijgt een opper vlakte van ruim twaalfduizend vierkante meter en een boei bordhoogte van dertig meter. Na een lange discussie stemde de commissie Wonen en Milieu van de gemeente Reimerswaal donderdagavond voor de bouw van deze opslagruimte. A Jumelet (RPF) was fel tegen met name de hoogte van het toe komstige vrieshuis. Hij schetste de commissieleden een tafereel tje van een vader of moeder die op de boulevard van Temeuzen straks tegen de kinderen kan zeggen: „Kijk jongens, daar bij die grote kist aan de overkant ligt het centrum van Reimers waal." Een gruwel voor Jume let. Ook C. J. Knuit (PvdA) was te gen het voorstel. Hij beriep zich op het advies van de welstands commissie die een gebouw van dertig meter te hoog vindt. Knuit stelde dan ook voor niet verder te gaan dan het bestem mingsplan Bedrijventerrein Nishoek. Dat staat een maxima le boeibordhoogte van 25,3 me ter toe. Acht-millimeterfriet Wethouder M. van Overloop gaf in zijn reactie op deze bezwaren nog eens aan hoe belangrijk het vrieshuis voor Lamb-Weston- /Meijer is. „Ik dacht dat friet friet is", begon hij. „Maar dat is niet zo. Je hebt acht-millimeter friet en tien-millimeterfriet en je hebt friet in verschillende kleuren en smaken. Al die friet, zo wensen de grootgrutters, moet op één plaats ingeladen kunnen worden. Daarom is er behoefte aan een opslagruim te." Zo'n hal moet volgens Lamb-Weston/Meijer minimaal 30 meter hoog zijn. Alle fracties maakten zich don derdagavond zorgen over de woningen aan de Zanddijk, die wel erg dicht bij het grote vries huis komen te staan. Wethouder M. van Overloop gaf daarop aan een structurele oplossing voor deze woningen belangrijk te vinden. Dat houdt volgens hem in dat de huizen in de toekomst gesloopt moeten worden. „Er is al een globale taxatie van de woningen gemaakt", aldus Van Overloop. Hij zegde toe dat er niemand gedwongen wordt om te verhuizen. „Als iemand daar tot het einde toe wil blijven zitten, is dat zijn goed recht.Op termijn moeten er goede afspra ken worden gemaakt met de be woners over het verkoopbedrag van hun huis. Vol Ook vond Van Overloop het ver standig met betrekking tot het bedrijventerrein Nishoek nu de sprong over de Nisseweg te ma ken. „Het bedrijventerrein raakt vol", verdedigde hij die keuze. „Er zijn nog veel meer bedrijven op dat terrein die wil len uitbreiden." door Ingrid Huibers YERSEKE - Schelpenbedrijf Van Oeveren uit Yerseke vraagt de gemeente en provincie op te treden tegen concurrent en dorpsgenoot Van der Endt Lou- werse. Indien zij dit weigeren, stapt Van Oeveren naar de rech ter. Zelf is Van Oeveren in een j aren- lange strijd verwikkeld met vee houder en buurman BKole. De ze klaagt over stank en overlast van vliegen van de schelpenop slag. Ook vreest de veehouder voor besmetting van zijn dieren. Door deze strijd is de bedrijfs ruimte aan de Kanaalweg, waar Van Oeveren kokkel- en mos selschelpen bewerkt en opslaat, door de provincie inmiddels aan zeer strenge milieuregels onder worpen. Zo heeft Van Oeveren voor de opslag van de zeeschel pen een dichte loods moeten bouwen. „Voorzien van onder meer een koelinstallatie, lucht behandelingsinstallatie, vloei stofdichte vloer en ozoninstal- latie", zo somt Van Oeverens advocaat J. Wouters op. „De kosten daarvan bedroegen on geveer twee miljoen gulden. De jaarlijkse vaste lasten bedragen 130.000 gulden. Alleen de ener giekosten bedragen al 75.000 gulden." De schelpen van Van Oeveren dienen onder meer als oester- broed in de Oosterschelde. Daarom heeft Rijkswaterstaat het bedrijf verboden de schel pen te behandelen met bioal- geen, een stof die stankoverlast kan voorkomen. Twee maten Van Oeveren verwijt de provin cie en gemeente met twee maten te meten. Beide bedrijven be trekken de schelpen van dezelf de leverancier en zetten deze schelpen onder meer af in de Oosterschelde. Bij Van Oeveren worden de schelpen echter als afvalstof beschouwd en daarom treden Gedeputeerde Staten op als bevoegd gezag. Dit in tegen stelling tot Van der Endt Lou- werse, waarbij de gemeente het gezag moet uitoefenen. Boven dien, zo schrijft Wouters, be handelt het laatste bedrijf de schelpen wel met bioalgeen en heeft het tegelijkertijd toestem ming van Rijkswaterstaat om de schelpen in het oppervlaktewa ter te storten. Als de gemeente dan al bevoegd zouzijn, danmoetzij er ook voor zorgen dat Van der Endt Lou- werse, die nu zijn schelpen vol gens Wouters nog in de open lucht opslaat, eveneens inves teert in een dichte loods met een vloeistofdichte vloer. Ook Rijkswaterstaat heeft een handhavingsverzoek ontvan gen. Zij zou Van der Endt Lou- wersè het gebruik van bioalgeen moeten verbieden. Van Oeveren schrijft de provin cie en gemeente grote economi sche schade te ondervinden van het 'met twee maten meten'. Wordt er niet binnen vier we ken, dus grofweg voor eind no vember, opgetreden, dan stapt Van Oeveren naar de rechter. Sr» de Week van het Zeeuwse boek AAOÖRD aan boord van de PSD' een Zeeuwse thriller (Advertentie) REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) I. Huibers A.M.vanderJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van woensdag 4 t/m 14 november gratis bij aankoop van 25 gulden aan boeken: door Ingrid Huibers door Arjan van Westen MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg heeft donderdag een jaar onvoor waardelijke celstraf geëist te gen een 55-jarige man uit Hein- kenszand. De man zou in juli 1996 zijn ex-vrouw in haar toenmalige woning in Ovezande verkracht hebben. Daarnaast heeft de man de ramen van de huidige woning van de vrouw in Goes ingegooid en mishandelde hij haar nieuwe vriend eind fe bruari dit jaar in Borssele. Officier van justitie Y. Willems zei dat verdachte een gekwetst ego heeft. „Hij moet koste wat het kost zijn Liefde terugwin nen." Om de verdachte uit haar buurt te houden had de vrouw reeds eerder een kort geding te gen hem aangespannen. De advocaat van de verdachte, P. van Kampen, zegt dat zijn cli ënt beweert dat de vrouw niet verkracht is, maar de seks door beide parijen gewild was. De twee waren in de zomer van 1996 namelijk nog niet formeel gescheiden. „Deze man heeft stalking-ach- tige neigingen", constateerde rechter Janse de Jonge. Het slachtoffer, dat in tegenstelling tot de verdachte op de zitting aanwezig was, zei dat haar ex haar sinds de scheiding achter volgt. Ze vreest zijn woedeaan vallen. De laatste twee maan den heeft ze geen last meer van hem. Het rijbewijs van de ver dachte is als gevolg van rijden onder invloed ingetrokken. Van Kampen: Dit gebeurde op de dag dat mijn cliënt de dagvaar ding kreeg." Uitspraak 18 november KAPELLE - In zurembad Groe- newoud in Kapelle begint maandag 9 november de zwern vierdaagse. Vanaf 18.30 uur trekken zwem mers hun baantjes. Per dag leg gen jonge kinderen en ouderen een kwart kilometer af, anderen vijfhonderd meter. Om ook jon geren te trekken, zijn er onder meer attributen zoals een reu- zenspiraal, een gooispel en en verder een spelletjesmiddag. De discussie over het kamperen bij de boer laaide deze week opnieuw op met de aankondiging van de Recrea tie Ondernemers (Recron) Zeeland om naar de rechter te stappen. Die moet volgens de brancheorganisatie bekij ken of het besluit van de gemeente Noord-Beveland om de mogelijkheden van kampeerboeren te verruimen, rechtmatig is. Eind vorige maand keurde de Noord- Bevelandse raad een voorstel goed waarin het aantal dagen waarop kam peerboeren het maximale aantal van vijftien standplaatsen bezet mogen hebben, werd verruimd van 90 naar 120 dagen. Tegelijk werd de koppeling tus sen het boerenbedrijf en de minicam- ping losgelaten. Ook niet-agrariërs kunnen onder bepaalde voorwaarden een kleine camping beginnen. Aanstichter van het vernieuwende be leid in de gemeente was de fractie van het Noord-Bevelands Belang (NBB). Het NBB kwam deze zomer met een voorstel het aantal dagen waarop de minicamping maximaal bezet mag zijn, op te trekken naar 150. Ook stelde zij meteen voor de camping niet langer te binden aan de uitoefening van het agra risch bedrijf. Fractievoorzitter A C. G. Oudshoom van het NBB is tevreden met het voorstel van het college van burgemeester en wethouders, zoals dat nu door de raad is aangenomen. „We hebben op Noord-Beveland een buiten gewoon en hoogwaardig kwalitatief goed product en dat zijn onze minicam- pings. Bovendien leveren dit soort cam pings inkomsten op." Dat is natuurlijk prachtig, maar is kleinschaligheid nu juist niet één van de aantrekkelijke kanten van de minicamping „Absoluut. Mensen komen voor de rust, de ruimte en de schone lucht. Er is zo veel vraag naar. Mensen staan soms ja- i-en op een wachtlijst voor een plekje op een minicamping. Vijftien plekken vol zetten is daarom economisch aantrek kelijk. Tegelijkertijd is het aantal van vijftien plekken zo gering dat de klein schaligheid van de campings er niet door bedreigd wordt. Daar komt nog bij dat het aantal campings natuurlijk wel gebonden is aan de zonering en quote ring van de gemeentelijke structuur schets. Daaruit is bijvoorbeeld af te lei den dat de westkant van het eiland, dus de voonnalige gemeente Wissenkerke, behoorlijk vol zit. Het is dus niet zo dat Noord-Beveland straks ineens honderd minicampings telt." Bent u bang dat de rechter alsnog op verzoek van de Recron een streep door de rekening haalt? De gemeente Vorden is bijvoorbeeld onlangs in een vergelijkbare situ atie teruggefloteyi door de Zut- phense rechtbank. Fractievoorzitter Oudsb een minicamping." oord-Bevelands Belang: „Mensen staan soms jaren op een wachtlijst voor een plekje op foto Willem Mieras „Nee daar ben ik absoluut niet bang voor. De nieuwe Wet op de openluchtre creatie biedt volgens mij precies de mo gelijkheid waar mijn partij gebruik van heeft gemaakt. Daar zou de rechtbank zich eens in moeten verdiepen. Ik snap deze stap van de Recron ook niet zo goed. Misschien zijn ze bang voor de concurrentie, maar dat is volgens mij gewoon de consequentie van een vrije markteconomie. Nu bent u tegelijkertijd voorzitter van het platform Noord-Beve land Ondernemend, waar ook een vertegenwoordiger van de Re cron en de Vereniging van Kam- perboeren (VeKaBo) zitting in heeft. Wat is nou het standpunt van het platform inzake het klein schalig kamperen? „Daar staat het platform helemaal bui ten. Het enige wat het platform doet is ondernemers op Noord-Beveland een handje helpen. Als er bij mij iemand aanklopt die bijvoorbeeld een bunga lowpark wil opzetten aan de Noord-Be- velandse kust - nu al omgedoopt tot de goudkust van het eiland - dan helpen wij met wet- en regelgeving. Niets meer en niet minder. Of ik of wij als platform dan voor of tegen zo'n initiatief zijn. doet er helemaal niets toe. De beslissing of zo'n plannetje uiteindelijk wel of niet doorgaat, is aan de politiek." Dus u krijgt geen scheve gezich ten van Recron-vertegenwoordi- gers in het platform, omdat u zich politiek sterk heeft gemaakt voor de kampeerboeren en niet voor de ondernemers die de Recron verte genwoordigt? „Nee, we zijn met allemaal volwassen mensen in het platform. Dit is puur een conflict tussen de Vekabo en de Recron; daar hebben wij als platform niets mee te maken. Iedereen zit op persoonlijke titel in dit overlegorgaan. We bepalen als plat form ook geen standpunt, want dan worden we net een gemeenteraad. Het enige wat we doen is een totaalplan maken voor de noordkust van het ei land. Alle initiatieven die er leven bij ondernemers ten aanzien van dat ge bied, proberen wij zo goed mogelijk in kaart te brengen. En dat doen we puur omdat de provincie niet wil dat wij voor elk plannetje het bestemmingsplan gaan wijzigen. Daarom proberen wij al deze 'postze gelplannetjes' in één verhaal te krij gen." (Advertentie) In Domburg staat een bijzonder museum Een schitterend monumentje dat herinnert aan schilders die hier het licht vingen, harmonie zochten, een stijl vorm gaven. Stijl, da» heeft deze tafel zeker. Nu staat hij juist daar onze eigen tijd te vertegenwoordigen. Zo mooi, zo perfect en toch zo eenvoudig. Dat is functionele schoonheid, die gezien mag worden! Dat is kunst om dagelijks praktisch te gebruiken! Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Kees den Herder Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33