Je moet een heer op de weg zijn Zeilen met catamaran iets heel aparts Korfbalster Van Beek weg bij Tjoba Arendskerke kan zich geen nederlaag meer permitteren Motorrijdersteam zorgt voor veiligheid bij sportevenementen voorbeschouwing Dammers van PWG vooral als team sterk door Alex Krappen BORSSELE - De politie stoot steeds meer taken af. Was het vroeger geen probleem om agenten te krijgen bij bijvoor beeld een wielerkoers, nu vol staat de politie vaak met slechts één of twee agenten. Wellicht gaan in andere delen van het land daardoor evenementen niet door, maar in Zeeland zal zich dat probleem niet voor doen. Want Zeeland heeft het Motor Begeleidings Team Zee land, een club van getrainde motorrijders die de begeleiding voor zijn rekening neemt. Frank Jansens, motorrijder en wielerliefhebber, nam in 1995 het initiatief tot de oprichting van het team. „Op dat moment voldeed de motorbegeleiding van met name wielerkoersen niet aan mijn wensen. Ik heb toen eerst een cursusboek ge maakt, en heb toen de lijst van motorbegeleiders opgevraagd bij de persoon die de motorbe geleiding toen regelde. De men sen van die lijst heb ik aange schreven met de vraag of ze interesse hadden in een cursus, en dat hadden ze." Sindsdien is de club gestaag gegroeid, en nu telt die ongeveer zestig leden. Verandering Opleiding is een belangrijk voor motorbegeleiders, vindt Jan sens. „Toen ik aan de eerste cur sus begon, zei ik tegen de cursis ten: 'Jullie motorrijders staan zo'n beetje, bekend als de out laws van de maatschappij. Daar gaan we nu verandering in brengen."' Daartoe wordt er nu jaarlijks een cursus gegeven over uiteenlopende onderwer pen. „Dit jaar hebben we een cursus techniek gedaan, vol gend jaar gaan we weer een rij- cursus doen. Want de verkeers regels veranderen voortdurend, en soms komt er wat sleet op de vaardigheden van de rijders." Om lid te kunnen worden van de club moet een motorrijder be paalde vaardigheden hebben. Behalve een goede motorbe- heersing, wordt verwacht dat een begeleider een heer op de weg is. „Wij moeten het goede voorbeeld geven." Ook inle vingsvermogen is heel belang rijk. „Onze mensen moeten de spelregels kennen van het eve nement dat ze begeleiden. En ze door Alex Krappen 's-GRAVENPOLDER - Eigen lijk was de handhaving in de eerste klasse van vorig seizoen al verrassend. Want het sterkste Zeeuwse damteam kon niet be schikken over sterspeler Johnny de Leeuw, weggekocht door een club uit Eindhoven, en Domini que de Rooij, die in de Verenigde Staten zat. Dit jaar gaat het nog beter, want het team staat slechts één punt achter de kop lopers. Helemaal uit de lucht vallen, komt het succes niet. Het heeft een beetj e te maken met de com petitie-indeling. Speler Daaf Kasse is daar realistisch in. „We hebben nu drie van de vier ron den tegen wat zwakkere teams gespeeld, en dat zie je terug op de ranglijst." Toch heeft het team ook speltechnisch pro gressie gemaakt. „Vooral de jongere spelers zijn dit jaar be ter dan vorig jaar." Kees Rijk is teamleider en top scorer van het Bevelandse dam team. Hij onderschrijft de visie van Kasse. „De progressie van de jongere spelers zoals Arjo Kousemaker en Erwin Hamers heeft ertoe geleid dat was nu veel uitgebalanceerder zijn dan vorig jaar. Bij ons in het team kan iedereen van iedereen win nen." Rijk past daar de teamtactiek daar ook op aan. „We spelen vaak tegen teams die een paar sterkere spelers hebben en voor de rest zwakker zijn. Dan zetten we de iets minder sterke spelers van ons team tegen de toppers van de tegenstander, en die krij gen dan de opdracht om op re mise te spelen. Onze aanvallers spelen dan op de lagere borden op de volle winst. Tot nu toe heeft die tactiek vruchten afge worpen." Waar de progressie toe zal lei den, weet Rijk niet, maar de kansen op promotie schat hij laag in. „Sommige teams in on ze klasse halen Russen omdat ze per se willen promoveren. Wij proberen het alleen met Zeeuw se spelers te doen. Dan kun jete gen die teams niet op." De doorstroming van jeugd stagneert bij PWG, deels door het hoge niveau van het eerste team. Kasse: „Het is niet ge makkelijk om daarbij te ko men." Ook bij andere clubs loopt weinig talent rond. Rijk: „Allen Bennie Provoost van Middelburg is een groot talent. Als hij zo doorgaat, dan haalt hij de eerste klasse nog wel." moeten zich tactisch weten op te stellen bij crisissituaties. Dat zijn ook zaken die in de cursus aan bod komen." Belangrijk is verder dat de be geleiders niet te hanig zijn. „Wij zijn geen vervangers van de politie en hebben dus geen be voegdheden. We dragen hoofd zakelijk zorg voor de veilig heid." Tenslotte worden ook aan de motor van de begeleider eisen gesteld. „Een motor moet per fect in orde zijn, en mag niet te veel lawaai maken." Over het aan de regels houden heeft Jan sens nog wel een leuk verhaal. „Voor een wielerkoers contro leerde de diensdoende agent de motors van de begeleiders, en hij constateerde dat vier rijders in overtreding waren omdat hun kaderplaatje te klein was. Ik heb het idee dat sommige rijders privé met een klein plaatje rij den omdat dat mooier staat." Als de opleiding voltooid is, krijgen de rijders een licentie en mogen ze evenementen begelei den. Aan het begin van het sei zoen, dat loopt van april tot ok tober, krijgen ze een lijst waarop ze kunnen aangeven welke eve nementen ze willen begeleiden. Het bestuur van de club, dat, be halve uit Jansens, nog bestaat uit Frans van Damme, Elly Boeije, Eelco Jansens, Rinus Zweedijk, Rob Borse, Wim Pik en Dick Hage, regelt dan de ver dere toewijzing. Jansens: „Ook deze mensen steken veel tijd in de club." Buiten Zeeland is de club niet actief. „Dat is niet praktisch. De mensen willen meestal het par koers verkennen voordat ze aan een klus beginnen. Als je dan naar Groningen moet dan schiet dat niet op." Daar komt bij dat het MBTZ het in Zeeland al druk genoeg heeft. „We zijn in het seizoen zo'n beetje elke week in touw." Het team hoeft dan ook niet de boer op om klus sen binnen te halen. „We krijgen ldussen door mond-tot-mond- reclame." Iemand die een eve nement wil organiseren moet dat aanvragen bij de politie. „Dat is handig voor ons, want Rinus en Dick zijn motoragen ten, dus die seinen ons dan in." Tot slot heeft Jansens nog één wens. „We kunnen nu de zaak maar net bemannen, dus nieuwe leden kunnen we altijd gebrui ken." Bestuursleden van het Motor Begeleidings Team Zeeland, met uiterst links Frank Jansens. „Onze mensen moeten de spelregels kennen van het evenement dat ze begeleiden. foto Willem Mieras. door Alex Krappen GOES - De wedstrijd tegen Swift van afge lopen zaterdag was de laatste die Jacqueli ne van Beek gespeeld heeft voor Tjoba. We gens privé-omstandigheden vertrekt ze naar Amsterdam. Een onvermijdelijke keu ze, maar Tjoba laat ze met pijn in haar hart achter. „De leden van de club zijn mijn vrienden geworden." Van Beek heeft een rijk korfballeven achter de rug. Zo speelde ze onder andere in het Nederlands jeugdteam, en deed ze hoofd klasse-ervaring op bij PKC. Over de verge lijking tussen die club en Tjoba wil ze wel wat kwijt. „PKC is heel groot. Je kent je teamgenoten wel, maar met de rest ga je niet zo om. Dat was bij Tjoba anders. We gingen als team niet alleen tijdens en na de wed strijden gezellig met elkaar om, maar omdat Tjoba een kleine club is, kende je iedei'een. Dat zal ik missen, hoewel ik nog vaak zal ko men kijken." Van Beek gaf ook training bij de club. „Ook dat zal ik missen. Het is leuk om die jonge gasten vooruit te zien gaan." Ook in het Amsterdamse gaat ze korfballen, bij AW/DTV. Dat is een club die misschien qua niveau iets achterblijft bij Tjoba, maar Van Beek heeft er zin in. „Mijn tweelingzus je Jeannette speelt bij AW/DTV. Het zou leuk zijn als ik samen met haar in een team kon spelen. En het is ook leuk voor mijn va der. Nu ik weer in de buurt ga spelen, kan hij wat vaker komen kijken." Of zebij AW/DTV meteen in het eerste team komt weet ze niet. „Door de verhuizing zal ik de voorbereiding op de zaalcompetitie missen. Het zou dus niet goed voor het team zijn als ik dan zou spelen." Pikant detail is dat haar nieuwe team in de zaalcompetitie ingedeeld is bij Tjoba. Van Beek zal haar nieuwe team niet van tacti sche tips voorzien als dat tegen Tjoba speelt. „Daar heb ik geen zin in. Bovendien hebben ze daar mij niet voor nodig." Ook het training geven laat ze voorlopig schieten. „Eerst wennen in Amsterdam, misschien dat ik daarna nog wat ga doen." Een nieuwe baan heeft ze er al, ze wordt di rectie-secretaresse bij een verzekeringsbe drijf. „Dat was alvast een meevaller." Europees kampioen Robbert Kant de bescheidenheid zelve door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - Het is best een raar idee. Het water opgaan met een soort vlot, dat slechts met een paar plankjes is vastgemaakt. Klinkt misschien als gekkenwerk, maar het is het niet. Cata maran is de officiële naam van dit ding. Hij gaat razendsnel en neemt in de zeil- wereld een speciaal plekje in. Zeeland heeft sinds een maand een Europees kampioen in deze discipline. Robbert Kant (34) is de bescheidenheid zelve. De Vlissinger behaalde de titel begin oktober op het Italiaanse Gardameer samen met de Brabantse stuurman Geert Schouten. „Ik had geluk dat ik met zo'n ervaren zeiler samen kon wei- ken", cijfert Kant zichzelf weg. „Hij zeilt echter elke week en is een hele goe de stuurman die gewoon aanvoelt hoe hij de boot moet bedienen." Hoewel hij het niet zo laat merken, beseft Kant dat ook hij een groot aandeel in de titel had. „Je kan natuurlijk niet in je eentje win nen, maar de stuurman is gewoon de belangrijkste van de twee." Het EK was pas de tweede wedstrijd waarin het duo samen zeilde. De eerste keer was de vorige Europese titelstrijd, een jaar terug. Een bijzondere succes volle combinatie dus om zo snel al de Europese top het nakijken te geven. Kant: „Ja, ik geef toe dat we wel een aardig koppel vormen. Bij het EK vorig jaar werden we alleen voorbij gestreefd door twee boten die al eens Olympisch kampioen waren geweest. Als nieuwe lingen werden we daar derde." Magisch Er is één ding dat de catamaran voor Kant magischmaakt. „Desnelheid. Het geeft een enorme Mek om met veertig, vijftig kilometer per uur over de golven te razen. Dat heb je bij andere zeilboten niet. Daarom ligt mijn hart bij de cat." Er zijn een paar essentiële verschillen tussen de catamaran en de 'gewone' zeilboot. „Een cat bestaat uit twee drij vers, die door een soort van bankjes met elkaar verbonden zijn" legt Robbert Kant uit. „Het zijn in feite twee smalle bootjes die aan elkaar vastzittenDaar naast zijn catamarans erg breed, en worden ze voornamelijk gebruikt in de zeeEr is ook een groot nadeelDe Vlis singer, lachend: „Het is af en toe heel rottig aanleggen, omdat je zo breed bent. Dat kan soms gekke taferelen op leveren. Dan ben je bijvoorbeeld een halfuur in een haven aan het modderen voordat je boot eens ligt." De catamai'ans nemen in de zeilwereld een speciale plek in. „Het is heel ty pisch", vertelt de Europees kampioen. „De catzeilers en de andere zeilers zijn weinig door elkaar te vinden. Wij varen meestal bij de watersportstranden en de anderen meer in binnenmeren, of minder wil water. Simpelweg omdat de aard van de sport heel verschillend is." Catamaranwedstrijden worden geva- Zonder zeilen zou Robbert Kant niet kunnen. „Ik ga net zolang door tot ik niet meer kan. foto Lex de Meester ren in verschillende manches, waarbij de boten in naast elkaar liggende banen racen. Dat verhoogt het competitieve element..Het voordeel hiervan is dat je de tegenstander goed in de gaten kan houden, en het echt een race is." Zo'n wedstrijd vergt behoorlijk wat van het lichaam. „Het is een uurtje knallen. Je sjort continu aan touwen, bedient de fok en spinaker, en het gaat hard, heel erg hard. Na zo'n race heb je het wel even gehad. Je hoeft er niet voortdu rend voor te trainen, maar als je hele maal niks doet, trek je het niet." De Vlissinger zielt al sinds zijn twaalf de. „Ik begon met een heel klein boot je", herinnert hij zich. „Daar zeilde ik voortdurend mee. Daarna heb ik een tijdje gesurfd totdat ik van mijn ouders een catamaran M'eeg. Toen was ik ver kocht, ik zeilde voortdurend." Zijn Europese titel en zijn derde plats een jaar terug bewijzen dat Robbert Kant een veelbelovende zeiler is. Toch heeft hij niet echt ambities om nog ver der te gaan. „In principe zou ik best naar het wei'eldkampioenschap en de Olympische Spelen kunnen. Maar dan moet ik er wel alles voor opzij zetten, en elke avond, elk weekeinde zeilen. Daar heb ik gewoon geen zin in. Ik heb ook mijn werk, en in de winterkou zeilen is niet mijn idee van plezier. Mijn catama ran blijft voorlopig nog even binnen." Kant is lid van de Catclub Zeeland, één van de weinige catamaranverenigingen in de provincie. „We hebben twee zeil- gebieden, één bij Vrouwenpolder en één bij Arnemuiden. De belangrijkste wed strijd die elk jaar georganiseerd wordt, is het rondje Veerse Meer Die heb ik ook wel eens gewonnen, samen met mijn broer Ik geloof dat dat in '93 was." Zeilen zit Kant in het bloed. Zonder de sport zou hij niet kunnen. „Nee, ik ga net zolang door tot ik niet meer kan. Er zijn zoveel leuke dingen te doen. In ja nuari ga ik bijvoorbeeld een weekje naar Curasao om te zeilen. Niet ver keerd, dacht ik. En elk jaar doe ik mee aan het rondje Texel, de grootste cat- wedstrijd ter wereld. Daar verschijnen zo'n achthonderd catamarans aan de start. Ook in zijn beroep is Kant met boten bezig „Ik ben scheepsbouwer bij de Schelde. Wat ik ontwerp? Drie keer raden. Juist, catamarans." door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Door alle afge lastingen van de afgelopen we ken werd er op regionaal niveau nauwelijks in competitiever band gevoetbald. Indien de weersomstandigheden het toe laten. wordt er vanaf morgen (zaterdag) weer een compleet programma afgewerkt. In de tweede klasse van het za terdagvoetbal is Kapelle-Ter- neuzense Boys de absolute top per. Tevens staat de immer spannende derby tussen Mid delburg en FC Dauwendaele op het programma. De winnaar van het duel 's-Heer Arendsker- ke-Kruiningen doet goede za ken in de strijd om lijfsbehoud in deze klasse. In de derde klasse van het zondagvoetbal is Vlis- singen- Terneuzen de enige wedstrijd tussen twee Zeeuwse ploegen. Zaterdag-tweedeklassers Arendskerke en Kruiningen be vinden zich in de kelder van de competitie. Het onderlinge tref fen is dan ook van groot belang. Voor beide ploegen geldt dat een overwinning een bevrijdende werking kan hebben. Arends kerke won tot nu toe slechts een maal en verloor alle andere wedstrijden. Kruiningen speel de weliswaar vijfmaal gelijk, maar de ploeg wacht al maan den op de eerste competitie overwinning. „Daar hikken we als ploeg ei genlij k niet zo zwaar tegenaan zegt de 39-jarige speler van Kruiningen Henk de Nood. „We hebben de kwaliteiten om in de ze klasse als een goede midden moter te eindigen. Maar in het drie-punten-systeem kun je dan niet keer op keer gelijkspelen. Hoe langer dat duurt, hoe klei ner het zelfvertrouwen wordt. De ex-oefenmeester van Krui ningen verwacht een mooie wedstrijd tegen de hekkenslui ter. „We hebben allebei niets aan een gelijk spel, dus zou het wei eens een spectaculair duel kun nen worden. Wij spelen in elk geval voor de winst." Goede hoop Arendskerke staat met drie schamele punten uit zeven duels stijf op de onderste stek. Het team van oefenmeester Kees van der Sluis oefende de voor gaande weken tegen Bruse Boys en Bevelanders. Beide wedstrij den werden winnend afgeslo ten. Mede daardoor heeft Arendskerke-spits Frank Goe- degebure goede hoop op ver betering van de benauwde situ atie: „Het gaat nu even wat min der. Maar we doen er alles aan om daar bovenop te komen. De afgelopen weken hebben we een paar goede oefenwedstrijden gespeeld. Nu moeten we in de competitie maar weer eens zien te winnen." Goedegebure beseft zich als geen ander dat er binnenkort moet worden gepresteerd. „De komende wedstrijden worden erg belangrijk voor ons. We zul len in die wedstrijden punten moeten pakken als we uit het onderste rijtje weg willen ko men. Maar in deze klasse doen de ploegen niet veel voor elkaar onder. Vorig seizoen zijn ook niet de minste ploegen gedegra deerd." Middelburg De groen witten van Middelburg spelen morgenmiddag de derby tegen stadsgenoot Dauwendae le. Beide ploegen maakten de af gelopen competitieduels een matige seizoenstart goed. Met name Middelburg lijkt defini tief te hebben afgerekend met de negatieve resultaten. Het team is meer naar elkaar toe gegroeid sinds het begin van het seizoen", zegt Middelburg- spits Rink Basie, „Iedereen is nu gewend aan zijn positie in het veld. Het begint langzaam te lo pen bij ons." Na het afvallen van centrum spits El Hadji Faye (overschrij ving naar de zondagtak Middel burg) speelt Basie weer centraal in de voorhoede. De eerste com petitiewedstrijden startte de bakkerszoon nog aan de rech terflank. Basie: „Ik ben ontzet tend blij dat ik weer centraal kan spelen. Ik ben overigens als centrumspits veel gevaarlijker dan als rechtsbuiten. Ik weet wel dat ik als centrumspits vaak een verdediger extra moet om zeilen, maar met mijn snelheid zie ik daar toch meer mogelijk heden. Voor Dauwendaele-doelman Ramon Telussa betekent de stadsderby niet zoveel. „Het is leuk dat je tegen een paar be kenden speelt, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Voor mij is het een wedstrijd zoals alle an dere." De slechte seizoenstart van Dauwendaele had op weini gen een positieve invloed, maar dat geldt niet voor Telussa. „In het begin van het seizoen heb ik als keeper veel te doen gehad. Voor een keeper is dat goed om het seizoen mee te beginnen. Maar vergeleken met de voorbe reiding blijven de resultaten achterwege. We creëren genoeg kansen, maar de afwerking is vaak het probleem. Als we van Middelbun* zouden winnen, kun je weer eens omhoog gaan kijken", aldus de sluitpost van Dauwendaele. Kapelle Koploper Kapelle ontvangt morgen mede-titelkandidaat Terneuzense Boys. De promo vendus uit Temeuzen loopt drie punten achter op Kapelle. Bij een overwinning van de Zeeuws-Vlamingen staan beide ploegen tezamen aan kop. Kapelle-doelman Ronald Kole rekent voor: „De komende wed strijden voetballen de ploegen die kort achter ons staan op de ranglijst vaak tegen elkaar. Als wij deze wedstrijd nou eens we ten te winnen, sla je toch een gat van zes punten. Dat zou natuur lijk mooi zijn." Derde klasse B In de derde klasse staat de Tho- lense streekderby SPS-Tholen- se Boys op de rol. SPS won slechts een van de zeven ge speelde wedstrijden. De overige duels gingen allemaal verloren. Opvallend voor een ploeg die vorig seizoen nog tweede kiasse speelde. Maar juist dat gegeven speelt de club parten volgens trainer Marc van de Weerd: „Na de degradatie van vorig jaar heb ik mijn spelers gewezen op hel feit dat er in de derde klasse meer duels beslist worden op strijd en minder op voetballend vermogen. Er zijn vier of vijf spelers die, als het op inzet aan komt, gewoonweg niet thuis ge ven." De clubs van de naast el kaar gelegen dorpen Tholen en Poortvliet treffen elkaar mor gen op het veld van SPS. Van De Weerd: „Die wedstrijd leeft bij de spelers al een hele tijd. Vooral nu Tholense Boys heeft laten weten ambities te hebben om volgend seizoen tweede klasse te spelen. Het is een bepaalde ri valiteit die hier altijd zal blijven bestaan. De spelers van beide teams kennen elkaar en dat le vert toch vaak speciale wed strijden op. Zondagvoetbal In de derde klasse van het zon dagvoetbal is Terneuzen de eni ge Zeeuwse afgevaardigde die zich bij de bovenste helft in de stand mag scharen. Met name Middelburg, waarbij iemand anders de coaching op zich moet nemen nu Cees Houtepen zijn ontslag heeft ingediend, Patrij zen en Vlissingen zullen hun ui terste best moeten doen om nog voor de winterstop een plaats te veroveren op de ranglijst die voor wat adem kan zorgen. VC Vlissingen kan zondag bij winst op het favoriete Terneu zen een behoorlijke sprong ma ken. Het verschil tussen een plaats bij de subtop en een de- gradatiestek bedraagt namelijk slechts vier punten. De met een enkelblessure kwakkelende Re- nato Dijkstra zegt: „Terneuzen is natuurlijk een goed voetbal lende ploeg, maar ik denk dat wij betertegenzulke ploegen uit de voeten kunnen, dan tegen fy siek sterke ploegen. Arendskerke-spits Frank Goedegebure: „Het gaat nu even wat minder." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31