Regeling minima snel nodig PZC Vertolkers levenslied gezocht Cafébaas is boos over toiletgebruik Symptoombestrij ding geen oplossing voor stijgende criminaliteit Raad geeft geen cent extra uit voor bouw nieuw gemeentehuis Drieluik over strijd van Zeeuwen tegen het water voltooid zeeland vrijdag 6 november 1998 w 22 Vlissings platform opgericht Bloedafname Rode Kruis in Middelburg door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het onlangs opgerichte Platform voor Uit keringsgerechtigden en Oude ren in Missingen wil van het ge meentebestuur weten wanneer er een concrete regeling komt voor minima, zodat deze lid kunnen worden van (sportver enigingen en kunnen deelnemen aan cursussen. Ook vraagt het platform naar het tijdstip waar op de gemeente het kwijtschel dingspercentage optrekt naar honderd procent. Dat schrijft het platform in een brief aan de gemeenteraad. In het platform zitten onder meer vertegen woordigers van de ouderenbon den, de cliënten van de Sociale Dienst, het Activiteitencentrum en de Raad van Kerken. Het Platform voor Uitkerings gerechtigden en Ouderen werd medio vorige maand opgericht. Doelstelling is het bundelen van krachten van uitkeringsgerech tigden, ouderen en hun organi saties. Ze hopen zo de gemeen telijke politiek te beïnvloeden tot een goed minimabeleid. Als dat beleid er op korte termijn komt, heft het platform zich weer op. Het platform stelt in de brief aan de gemeenteraad dat de totstandkoming van het plat form voor de gemeente een uit komst moet zijn, omdat er nu één gesprekspartner is voor de gemeente. In het beleidsprogramma 1998- 2002 stelt de gemeenteraad dat de gemeente samen met vereni gingen, instellingen en de Cliën tenraad een regeling ontwerpt, zodat ook mensen die langdurig van een minimuminkomen moeten rondkomen,kunnen deelnemen aan verenigingsacti viteiten en gebruik kunnen ma ken van cursussen, de biblio theek en sport. Het platform vraagt de gemeenteraad wan neer er zo'n voorstel komt en of er al overleg is geweest met or ganisaties. De ouderen en uitke ringsgerechtigden leggen de ge meenteraad voor of de fracties het op prijs stellen dat het plat form zelf met zo'n voorstel komt. Kwijtscheldingsnorm De kwijtscheldingsnorm wil het platform graag opgetrokken zien naar honderd procent, zo als is afgesproken in het beleids programma 1998-2002. Het vraagt wanneer dat gaat gebeu ren en of die ophoging in fases plaatsvindt. Over de kwijt scheldingsnorm ontstond deze week tijdens de behandeling van de begroting enige rumoer in de raad Vlissingen. B en W wilden het percentage optrek ken van 95 naar 96 procent, ter wijl PvdA en GroenLinks er voor pleitten het percentage per 1 januari volgend jaar direct te verhogen naar 100 procent. Wethouder T. R. K. Meijers hield de boot af. Ophoging zou de gemeente één miljoen gulden per jaar kosten. De raad praat daarover vandaag (vrijdag) ver- dei*. Politie bekeurt 115 hardrijders GOES - Bij snelheidscontroles op de Ringbaan-West in Goes zijn 115 van de 850 passerende automobilisten donderdag be trapt voor te hard rijden. De controle duurde van 12 tot 14 uur. De hoogst gemeten snelheid op deze 50-kilometerweg was 88 kilometer per uur. Tussen twee en vier uur controleerde de poli tie op de Rijksweg bij Kapelle. Veertig van de 785 voorbijko mende auto's gingen te hard. De hoogst gemeten snelheid be droeg honderd kilometer. Op deze weg geldt tachtig als maxi mumlimiet. Ans Schilders: „Levensliederen blijven, zo zie ik het, kleinkunst." foto Willem Mieras door Esme Soesman KAPELLE - De achtste editie van het Le venslied- en Smartlappenfestival in Ka pelle wordt pas op 20 maart volgend jaar gehouden, maar nu al is de Culturele Commissie Kapelle op zoek naar deelne mers. Ans Schilders, die workshops geeft ter voorbereiding op het festival, windt er geen doekjes om. Kwaliteit is een sleutel woord, maar daar moet wel aan worden gewerkt. Nog een reden om potentiële kandidaten vroegtijdig te wijzen op het festival is de hoop dat nieuw bloed zich door de oproep aangesproken voelt. Doorgaans, laat Schilders weten, bestaat tachtig procent van de deelnemers uit oudgedienden. Een portie frisheid kan geen kwaad. Maar te gelijkertijd: aan deelname gaat een zekere beoordeling vooraf. Want kritiekloos blè rend met een zakdoekje in de hand, daar mee gaat de organisatie niet akkoord. Schilders: „Smartlappen en levensliede ren zijn eigenlijk niets meer dan een afba kening van de repertoirekeuze. Mensen die daar dadelijk staan moeten gewoon kunnen laten zien dat er heel hard is ge werkt aan wat zij doen, Levensliederen blijven, zo zie ik het, kleinkunst. Dus niet alleen een mooi repertoire en goed kunnen zingen. Je moet ook over het voetlicht uit kunnen komen, zodat het publiek achter in de zaal zich net zo goed aangesproken voelt." Presentatie Het onderscheid tussen smartlap en le venslied ligt voor de in het theater- en ca baretcircuit zeer actieve Schilders in het respectievelijk wel en niet bedacht zijn van de bezongen ellende. Dat heeft, vindt zij, consequenties voor de presentatie in de zaal. In die nagestreefde kwaliteit wor den deelnemers niet aan htm lot overgela ten. Voor zover de behoefte bestaat kun nen zij een reeks van zo'n vier workshops volgen bij Schilders. Dat geldt ook voor kandidaten die met zelf geschreven num mers willen meedingen in de categorie 'nieuw'. Tekst, compositie (dankzij accor deonist Marten de Haan uit Oost-Sou burg), act en licht komen - voor zover no dig - tijdens deze bijeenkomsten aan bod. Daarnaast kunnen de verschillende deel nemers elkaar assisteren, zowel tijdens de voorbereiding als eventueel in de latere opvoering. „Dat heeft als voordeel dat je niet meer aan het concurreren bent, maar betrok ken raakt bij elkaar. Het wordt één grote groep die staat voor één goede presentatie op het festival." Het wedstrijdelement dient dan ook in hoofdzaak om het pü- bliek te bekoren. „Hetzelfde effect dat je ook bij het Songfestival ziet. Je hebt altijd je voorkeuren als publiek en daardoor blijft het spannend." Belangstelling Schilders verwacht dat er dit jaar, gezien de belangstelling die officieus al geuit is, meer inschrijvingen binnenkomen dan de veertien te programmeren optredens. Toch wil deze belangstelling niet bij voor baat zeggen dat in 2000 nog een negende editie volgt. Met het huidige harde wer ken vooraf is wat kwaliteit betreft de top onder de deelnemers zo ongeveer bereikt. Bovendien: „Elk jaarmoet je opnieuw kij ken of en waarom je zo'n festival organi seert. De formule klopt, maar dat wil niet automatisch zeggen dat je tot in de lengte van dagen op dezelfde manier moet door- Inschrijfformulieren kunnen worden opge vraagd bij de Culturele Commissie Kapelle: 0113 - 333170. Deze formulieren kunnen tot 19 december worden ingeleverd. door Esme Soesman THOLEN - Meer blauw op straat is nodig, maar capaci teitsversterking moet dan wel bij elk onderdeel van het justiti eel apparaat worden doorge voerd. Bovendien, zo vindt RPF-Tweede-Kamerlid A Rou- voet, zou meer aandacht moeten komen voor de oorzaken van onder meer de toenemende cri minaliteit. Hangplekken voor jongeren, zo stelde hij donder dagavond tijdens een bijeen komst in Tholen, zijn pleisters die niet bijdragen aan daadwer kelijk herstel. Ter voorbereiding op de Staten verkiezingen in maart 1999 kwam Rouvoet naar Tholen om met lokale RPFers/GPVers en met Statenlid van de GPV J. van Ginkel van gedachten te wisse len over veiligheid. Recht streeks afkomstig van het Haagse begrotingsdebat over justitie klonk enig cynisme in zijn woorden. „Ik zeg het scherp, maar ook met vijfdui zend politieagenten erbij was Meindert Tjoelker vandaag de dag niet meer in leven. Dat heeft te maken met een gezagscrisis en het verloren gaan van nor men en waarden", aldus Rou voet. IRT-affaire Dat het gezag van de overheid en justitie achteruit holt, is in zijn ogen verklaarbaar. Het Tweede-Kamerlid haalde in dit verband de IRT-affaire en de crisis rondom procureur-gene raal Docters van Leeuwen aan. Ook het seponeren van zaken wegens gebrek aan rechters is niet aan de samenleving uit te leggen. Niet dat de overheid in staat is direct in de mentaliteit van mensen in te grijpen, erken de Rouvoet. „Maar ik vind het raar dat er alleen over korte- termijnmaatregelen wordt ge sproken, zoals bijvoorbeeld het aanstellen van oude rechters. Er moet aandacht voor achter gronden komen, anders ben je met symptoombestrijding be zig." Het creëren van hangplekken haalde hij in dit verband als voorbeeld van symptoombe strijding op lokaal niveau aan. Een visie die Van Ginkel, werk zaam bij de politie te water, niet volledig onderstreepte. „Jo moet ook uitkijken niet te gaan luchtfietsen. Een hangplek kan een functie hebben. Je concen treert problemen en jongeren gaan er graag naar toe. We moe ten proberen praktische oplos singen te combineren met hoge re doelen", reageerde hij. Meer invloed Beide politici zijn van mening dat er op gemeentelijk niveau meer invloed moet kunnen wor den uitgeoefend op de inzet en capaciteit van de politie te pjaatse. De huidige opzet - q; korpschef die vanuit Middel burg bepaalt wat er in Tholen gebeurt - voldoet in hun ogen niet. Van Ginkel opperde dat in een meer democratische contro le wellicht een taak voor de pro vincie is weggelegd. Rouvoet zette daar op zijn beur. vraagtekens bij. „Het huidige systeem heeft ernstige tekort komingen, maar wat het regeer akkoord biedt is helemaal pet. Ik betwijfel of de belangstelling en de kennis van Provinciale Staten groot genoeg is om de po litiezorg op lokaal niveau in de hand te nemen", aldus de RP- Fer. Het scheiden van beheer en operationeel optreden, biedt in zijn ogen evenmin oplossing. „Dan ben je het overzicht hele maal kwijt." Israël centraal in Middelburg MIDDELBURG - De Zeeuwse stichting Steun aan Israël houdt dinsdag 17 november vanaf 19.45 uur een Isarël-avondindt Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Dit in verband met het 25- jarig bestaan van de organisatii en het 50-jarig bestaan van 4 staat Israël. R. Naftaniël, directeur van he: Centrum voor informatie en do cumentatie over Israël, zal op de avond spreken over de proble men die het land tegenkomt bi; de integratie van de vele (Joods- immigranten Daarnaast geeft de Stichting informatie overdt steun aan een landbouw-ont- wikkelingsproject in de Negev- woestijn. Bovendien kunne: bezoekers kennis maken rad een keur aan Isaëlische produc ten, die ook te koop zijn. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Rob Roos dorp van het sportcafé Hebbes in de sporthal Voorborch in Middelburg is het beu dat be zoekers van de sporthal de wc's bij hem gebruiken. Daarom vroeg hij de gemeente om openbare toiletten bij de sporthal te bouwen. De ge meente gaf echter te kennen dat er al openbare wc's zijn. Namelijk in de kleedkamers. Wie van die toiletten gebruik wil maken, moet zich een weg banen tussen verkledende sporters en hun persoonlijke spullen. „Afgelopen week was hier nog een jongen die bij mij naar de wc ging", vertelt Roos dorp. „Ik wees hem erop dat hij naar de kleedkamers moest, maar hij zei daar liever niet heen te gaan. Hij was bang dat ze hem zouden beschuldigen als er iets gestolen wordt." Hoewel bezoekers aan de sporthal eigenlijk gebruik moeten maken van die toilet ten, gaan de meeste mensen naar de wc's in café Hebbes. Eigenaar Roosdorp wil dat veranderen omdat die gebrui kers niets in zijn horecagele genheid nuttigen, maar wel voor rommel zorgen in de wc's. Zootje Voordat Roosdoip in januari 1997 het café huurde, werd de kantine uitgebaat in opdracht van de gemeente. De beheer der kreeg toen een jaarlijkse vergoeding voor de onkosten van de toiletten. Toen Roos dorp de ruimte ging huren als zelfstandig sportcafé, werd die vergoeding stopgezet. „Het onderhoud en werk zaamheden aan de toiletten kosten me bijna 1500 gulden per jaar. De bezoekers maken het wc-papier op en ze maken er een zootje van. Maar wij moeten daarvoor opdraaien." De café-eigenaar is best bereid de bezoekers toe te laten, maar alleen als de gemeente hem fi nancieel tegemoet komt. Een betaal-wc is volgens Roosdorp uitgesloten. „Daarmee zou ik al mijn klanten wegjagen. De beste oplossing is dat er nieu we openbare toiletten bij de sporthal gebouwd worden. Want bezoekers horen toch niet in de kleedkamers naar de toilet te gaan?" Omdat er geen verwijzings borden naar de openbare toi letten zijn, heeft Roosdoip de brief van de gemeente waarin staat dat bezoekers naar de kleedkamers moeten, opge hangen bij de deuren van het café. „Ik heb er veel positieve reacties op gekregen. Iedereen vindt de toestand raar. Eén be zoeker adviseerde me zelfs de zaak aan te kaarten bij het te levisieprogramma van Jack Spijkerman om zo de gemeen te te nomineren voor de Ver gulde Nachtspiegel." Op slot Volgens Ton Verdaasdonk, hoofd Accommodaties bij de gemeente, kunnen bezoekers' goed naar de toiletten bij de kleedkamers. „Die zijn open baar. Alleen als er sporters zijn, gaan de kleedkamers op slot. Als mensen dan naar de wc moeten, kunnen zij zich melden bij de toezichthouder." Verdaasdonk geeft toe dat de faciliteiten beter kunnen. „Maar dat is overal. We zoeken voortdurend naar oplossin gen, maar wegen ook de ver schillende kanten tegen elkaar af." Niet alleen de toiletten leveren problemèn op. Ook de post voor het café zorgt voor verve lende situaties. Omdat het sportcomplex van de gemeen te is, gaat alle post voor het complex naar het stadhuis. Ook kranten, telefoonboeken, facturen en belastingaansla gen voor het café. „Als er eens iemand deze kant op komt, wordt de post pas meegeno men. Zo komt het dat ik een bekeuring kreeg omdat ik de belasting niet betaald had. Na een paar telefoontjes bleek dat de aanslag al twee maanden bij de gemeente lag." Een oplossing voor dit pro bleem heeft Roosdorp niet. „Eigenlijk zou ik een eigen brievenbus moeten krijgen. Maar omdat het café meer dan tien meter van de openbare weg ligt, komt hier toch geen postbode. Als dit pad een naam zou krijgen, is dat pro bleem opgelost." door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De bouw van het nieuwe gemeentehuis in Domburg mag niets meer kos ten dan het vastgestelde budget. VVD, CDA en RPF/GPV stem den donderdag tijdens de begro- tingsraad tegen het voorstel van het college om 746.000 gulden ektra uit te trekken voor de bouw. Het daaropvolgende voorstel van het college om MIDDELBURG - Wie een halve liter bloed kan missen, mag zich dinsdag 17 november van 18.30 tot 21.00 uur wenden tot het Ro de Kruis in de Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Middelburg. De organisatie tapt het bloed van donoren af voor ondermeer verkeersslachtoffers en hemofi lie- en kankerpatiënten. Wie wilgeven, moet minstens 18 en mag maximaal 69 jaar oud zijn. Meer informatie: 0118- 633382. DOMBURG Rommelmarkt - De protestant se kerkgemeenschap Domburg houdt zaterdag vanaf 13.30 uur in verenigingsgebouw De Poort een rommelmarkt en verkoop middag van zelfgemaakte arti- Relenzoals bloemstukjes, wens en kerstkaarten, borduurwer ken, wafels en snuisterijen voor de feestdagen. De opbrengst \Jan de verkoop is bestemd voor het project wereldkinderen. OOST-SOUBURG Barbershop - Het damesbarber- khopkoor de Sea Sound Singers houdt op alle maandagen van november vanaf 20.00 uur in de Zwaan aan de Kromwegsingel in Oost-Souburg open repetitie avonden. Vrouwen onder de 55 jaar zijn welkom. Winterstuk - In de bibliotheek in Oost-Souburg kunnen geïn teresseerden op donderdag 12 en vrijdag 13 november van 13.30 tot 17.00 uur een 'winter stuk' komen maken. Deelne- rfiers moeten zelf zorgen voor gen mesje, een snoeischaar en een ijzertang. 534.000 gulden uit te trekken kon wel op goedkeuring van de meeste raadsleden rekenen. Het ligt namelijk in de verwachting dat een evengroot bedrag terug verdiend kan worden met rijks subsidies. Wethouder J. Houmes, die de bouw van het nieuwe gemeente huis in zijn portefeuille heeft, wees de raad erop dat van de oorspronkelijk gevraagde 776.000 gulden al dertigdui zend gulden is afgehaald. Over leg met de aannemers zorgde er voor dat de prijs nog eens met dertigduizend gulden naar be neden ging. Het college vroeg nu om 746.000 gulden. Hiervan is 534.000 gulden nodig om ener giebesparende maatregelen in te bouwen in het gemeentehuis. Dat bedrag kan volgens Hou mes terugvloeien in de vorm van subsidies. Het resterende be drag, 212.000 gulden, is de prijs van de bouw van een kunstwerk dat voor het gemeentehuis moet verschijnen. Onverbiddelijk De WD-fractie was donderdag onverbiddelijk in haar stand punt. „We hebben 17.089.705 gulden uitgetrokken voor de bouw van een nieuw gemeente huis", zegt K. Huiszoon. „Nog voor er één steen gemetseld is, stijgen de kosten. We moeten vasthouden aan het budget, an ders krijgen we overschrijding op overschrijding." CD A-fractievoorzitter W. J.van Tatenhove was het daarmee eens. „Er zijn afspraken ge maakt. Wat de tussentijdse ont wikkelingen ook zijn: wij hou- dep u aan het budget." A W. Maris van de RPF/GPV wilde eerst harde toezeggingen heb ben over de te ontvangen subsi dies voor het inbouwen van energiebesparende maatrege len." Tussenvoorstel De fractievoorzitter van de SGP, C. de Visser, kwam met een tussenvoorstel. De bouw van het kunstwerk uitstellen en al leen de 534 000 gulden uittrek ken voor de energiebesparende maatregelen. Het voorstel werd tot opluchting van Houmes aan genomen met twaalf stemmen voor en zeven tegen. De vol tallige WD-fractie, P Hengst, Van Tatenhove, J. Wisse- Francke (allen CDA) en Maris (RPF/GPV) stemden tegen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Jan J. B. Kui pers is een veelzijdige auteur. De Goese schrijver presenteerde woensdag de thriller Moord aan boord van de PSD. Gedeputeer de G. de Kok (PvdA cultuur) kreeg donderdag het eerste exemplaar overhandigd van het populair wetenschappelijke boekje Zeeuwen tegen het wa ter. Sporen van de waterstaats geschiedenis van Zeeland. De ruim honderd pagina's tel lende uitgave is het laatste van drie delen bi nnen de cultuurhis torische reeks van de provincie Zeeland over de maritieme ge schiedenis in de ruimste zin van het woord. De eerste aflevering, Zeeuwen te water. Sporen van een maritiem verleden, ver scheen twee jaar geleden. Vorig jaar publiceerde Kuipers Zilt en zoet. Sporen van watergebruik in Zeeland. De cultuurhistori sche reeks, die naast de drie boekjes over het water nog vier delen telt, heeft tot doel het Zeeuwse verleden voor een breed publiek toegankelijk te maken. Kuipers pretendeert met het schrijven van het drieluik niet een volledig beeld te hebben ge schetst van de omgang van de Zeeuwen met het water. In de in leiding van Zeeuwen tegen het ivater erkent hij ruiterlijk dat de lezers ongetwijfeld bepaalde deelonderwerpen missen. „Dui delijk is dat volledigheid bij een zo uitgestrekt onderwerp bui ten bereik blijft." Kuipers geeft zelf een schot voor de boeg. „Zo blijft in Zeeuwen tegen het wa ter de waterschapsorganisatie onderbelicht." Greppels De eerste bewoners van het hui dige Zeeland beschermden zich niet met dammen of dijken te gen de zee. Zij namen de gevaren voor lief en pasten zich zo goed mogelijk aan de omstandighe den aan. De oudste sporen van verdedigingswerken tegen het water dateren van het jaar hon derd voor Christus. Rond woon huizen werden greppels gegra ven om oprukkend zeewater af te voeren. De strijd tegen het water werd in de vroege middeleeuwen seri eus opgepakt. Verspreid over de provincie werden aarden heu veltjes opgeworpen. De geschie denis van de Zeeuwse bedijking neemt rond het jaar duizend een aanvang. Volgens Kuipec maakt de beginperiode een pa radoxale indruk. „Met gering technologische bagage en i even povere hulpmiddelen wer den vaak verbazend grote op pervlakten tegen de vloed be veiligd." Watersnoodsramp De bedijkingsgeschiedenis wordt gevolgd door een hoofd stuk over 'land verlies'. Kuiper beschrijft oudere stormvloeden en overstromingen. Hij staai uitgebreid stil bij de verloren Zuid-Bevelandse stad Reimers- waal en de watersnoodramp van 1953. „Tot de dag van van daag spoolct de februariramp van 1953 door de herinnering van vele Zeeuwen, al of niet ver bonden met het smartelijk ver lies van familie of vrienden' Naast de overbekende geschie denis van de ramp, zet Kuipers de overgebleven sporen var 1953 op een rijtje. In Ouwerkerk herinneren vier caissons aanpo- gingen om de gaten in de dijker te dichten. De modernere dijken (inclusie: de Deltawerken), duinen, inla gen en karrevelden staan in he: derde en laatste hoofdstuk cen traal. Het is een actueel hoofd stuk geworden. De meeste re cente stap in de technologie var de dijkbouw wordt ook ver meld. Rijkswaterstaat neemt in 1999 langs het Verdronken lanc van Saeftinghe een proef me- groene dijken. De stenen aandf teen van de dijk worden wegge haald en vervangen door eer laag klei. Hierdoor ontstaat een flauw aflopend talud. De proe: met de groene dijken valt vol gens Kuipers te rijmen met hei huidige streven naar een meer natuurlijke kustbeheer door Rijkswaterstaat. Zeeuwen tegen het water. Spotff van de waterstaatsgeschiedenis over twee weken voor 7,50 vet' krijgbaar bij de boekhandel. Muzikale reis door Amerika VLISSINGEN - Brassbanc Caecilia en VAV Accordeola i» Vlissingen spelen zaterdag het Arsenaal Theater. Voor het eerste combineren 4 muziekgezelschappen hun jaar; lijkse uitvoering. Een groot det- van het optreden betreft eet muzikale reis door Amerika. zaal is vanaf 19 uur open. Eigenaar Rob Roosdorp van sportcafé Hebbes: „Het onderhoud en de werkzaamheden aan de toiletten kosten me bijna 1500 gulden per jaar." foto Dirk-Jan Gjeitema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 22