w Kamer eist duidelijk wegenplan Heel snel, halve prijs. Risico scheepvaart blokkeert bouw op KSG-terrein ch Renée per kerende post terug 4 WEKEN Chaos rond oude afspraken Vliegtuig via salaris nu zomerhuisje Cees Priem: hopen en bidden Democraten Netwerk kinderporno goSedbijen ontdekt na arrestatie verkiezingen van Aardenburger Irak kan binnen week biologische wapens maken Centraal-Amerika rampgebied Verzekering tegen waterschade Dialect verplicht VOOR 15,00 JA, ik wil: Ajax aan kop, PSV uitgeschakeld ZW 6 Regen Vanuit het westen bewolking en van middag en vanavond regen. Toenemende zuidwestenwind. Maxima rond 9 graden. 241e jaargang no. 264 donderdag 5 november 1998 losse nummers 1,75 a m Pipo's eenzame strijd tegen de ettertjes PAGINA 23 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat minister Netelenbos (Verkeer) snel de onduidelijkheid moet wegnemen over de afspra ken die haar departement in het verleden heeft ge maakt met provincies en gemeenten over de aanleg van wegen en spoorlijnen. Kamerleden spreken van een janboel en rommeltje. Ze heb ben gisteren een 'alle-hens-aan- dek-notitie' gevraagd. Daarin moet Netelenbos aangeven wel ke toezeggingen aan de regio's zijn gedaan, hoe die geregi streerd zijn en welke procedures zijn gevolgd. Aanleiding voor de onrust is het besluit van de ministerraad om de landsadvocaat in te schake len. Het bleek gisteren dat die twee weken geleden aan het werk is gezet omdat het ministe rie van Verkeer en Waterstaat er zelf niet meer uitkwam. De landsadvocaat moet helderheid verschaffen over de hardheid van afspraken die de vorige mi nisters van Verkeer, Jorritsma en Mai j -Weggen, met provincies en gemeenten hebben gemaakt over de aanleg van infrastruc tuur. Het gaat vooral om contracten met Zeeland, Limburg, Noord- Brabant en Overijssel. Deze zijn woedend, omdat hun veel meer geld voor wegen en spoorlijnen zou zijn beloofd dan het kabinet in het Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport (MIT) beschikbaar heeft gesteld. Tweede-Kamerlid Van Heemst (PvdA) heeft de indruk dat spra ke is van een 'janboel' op het mi nisterie. Zijn collega Van Wal- sem (D66) vindt dat Jorritsma er een rommeltje van heeft ge maakt. Ook VVD'er Hofstra, partijgenoot van Jorritsma, vindt dat er aanleiding is om kritisch te kijken naar de ma nier waarop de afspraken zijn geregistreerd. Reitsma (CDA) bepleitte het doorlichten van het hele departement. Overlegrondes De bevindingen van de landsad vocaat spelen mee bij het ko mende overleg tussen het Rijk en de lagere over-heden over het MIT. Het gaat daarbij in totaal om investeringen van 6 7 miljard gulden tot 2010. Zoals gemeld praat de provincie Zeeland maandag met Netelen bos. Een dag later bezoekt de minister Limburg. Noord-Bra bant wacht nog op een uitnodi ging. ANP pagina 2: Netelenbos in lastig parket door Ben Jansen MIDDELBURG - Invulling van het Scheldeterrein in de Vlis- singse binnenstad met wonin gen is onmogelijk op basis van de risico's die aan het vervoer van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde zijn verbonden. Het gebied ligt binnen de zoge naamde risicocontour. Dat is een zone waarbinnen de kans op letsel bij een eventuele calami teit te hoog wordt geacht. Allerlei maatregelen om de vei ligheid van het scheepvaartver keer te.vergroten, kunnen deze contour verplaatsen, maar daarvan is nu nog geen sprake. „Het is verdacht stil", consta teerde de Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff woensdag in het Bestuurlijk Overleg Wes terschelde. „We kunnen als ge meente straks geen kant op met het Scheldeterrein." De stilte waarvan ze gewaagde, kan tamelijk letterlijk worden opgevat. Het orgaan dat zich met de risicocontouren op de Westerschelde bezighoudt, heeft in geen drie jaar verga derd. Dit gebrek aan activiteit baarde ook voorzitter J. G.vanZwieten van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde enige zorgen. Hij wees erop dat er naar wordt ge streefd de risicocontour zo veel mogelijk in de richting van de vaargeul terug te dringen. Dat kan door maatregelen als invoe ring van loodsplicht, verbete ring van de begeleiding van de scheepvaart en zorgvuldige keus van ankerplaatsenOok de toekomstige opheffing van de veerdiensten verlaagt het risico. Driestappenplan Van Zwieten herinnerde eraan dat het de bedoeling was dat de terugdringing van de risicocon tour in een driestappenplan zou worden aangepakt. Afgespro ken is dat Rijkswaterstaat daar bij de initiatieven neemt. Van Zwieten zei dit laatste met een vriendelijke doch nadrukkelij ke blik in de richting van de ver tegenwoordigers van Rijkswa terstaat in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. De risicocontouren in de Wes terschelde zijn enkele jaren gel den weer wat verruimd, omdat meer ammoniaktankers op Ant werpen zijn gaan varen. Van Zwieten: „Het is onaanvaard baar dat wij in Zeeland daar door geen huizen kunnen bou wen. Dat kan nooit de bedoeling van het traktaat tussen Neder land en België zijn geweest. Advertentie 01 Roerbakolie, fles 250 ml 3.99 Bonus voordeel 2.00 1.9 9 Ch Roerbakmixen, Provencaalse of Franse mix, O O A zak 400 gram 4.49 Bonus voordeel 2.25 Oh Roze garnalen, bakje 125 gram 3.59 Bonus voordeel 1.89 1./9 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen zijn geldig t/m 8 november a.s. RYAZAN - Twee Russen maken de tuin vvinterklaar voor hun uitzonderlijke datsja, een onttakel de vliegtuigromp. Ze kochten het 'zomerhuisje' in Ryazan, 200 kilometer van Moskou, van twee piloten voor omgerekend krap zeshonderd gulden. De vliegers, die werkten op een nabijgelegen vliegveld, hadden op hun beurt het AN-2-toestel gekregen van hun werkgever in plaats van sala ris. foto Dima Barinov/EPA Dolfijn Renée maakt zich op voor haar luchtreis naar Nederland. foto Fotostudio Merjenburch/ANP door Marcel Modde HARDERWIJK - Een dag na dat ze voor de Franse kust was uitgezet, zwemt dolfijn Renée weer vrolijk rondjes in een bassin van het Dolfinarium Harderwijk. Het dier, dat dinsdagochtend vanuit Neel- tje Jans naar Zuid-Frankrijk was gebracht, spoelde aan bij lie de Re, drie uur nadat ze was losgelaten. Vermoed wordt dat de dolfijn door de harde aanlandige wind en het inkomende getij gedesoriënteerd is geraakt. Pas volgend voorjaar wordt opnieuw een poging gewaagd. De gestreepte dolfijn werd dinsdag kort voor het mid daguur ter hoogte van La Ro- chelle uitgezet, in de verwach ting dat ze haar soortgenoten zou opzoeken in de Golf van Biskaje. „De uitzetting ver liep eigenlijk heel goed. Renée is nog een paar keer opgedo ken en daarna heel krachtig weggezwommen", zegt woordvoerster M. van den Hoven. Het vliegtuig met het verzor gersteam van Waterland Neeltje Jans en het Dolfinari um was echter koud geland in Rotterdam, of de melding kwam dat het opnieuw mis was. „Er zat niets anders op dan gelijk terug te keren om Renée weer op te halen. In de omgeving zijn er geen facili teiten aanwezig om dolfijnen voor langere tijd op te vangen. Toen ze haar vonden, was ze wel een beetje stijf maar ver der maakt Renée het prima. Ze eet goed en zwemt vrolijk in het rond." Slecht weer Volgens Van den Hoven is de mislukte operatie te wijten aan het slechte weer. Toen het gezelschap met de dolfijn vanaf Neeltje Jans onderweg was naar Frankrijk, leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Harde wind en een hoge golf slag deden de kapitein van het schip De Bastion en de des kundigen van het Franse Cen tre National de Mammifères Marins (CNMM) besluiten minder ver buitengaats te va ren dan eerst de bedoeling was. Renée is vermoedelijk met het tij mee de verkeerde kant opgezwommen en aan gespoeld. De dolfijn had het geluk dat ze aan haar vintatoeage werd herkend door een cameraman van de Franse televisie, die de uitzetting had gefilmd. Aangezien de weersvoorspel lingenvoor de komende dagen weinig verbetering beloven en de winter in aantocht is, wordt pas in het voorjaar van 1999 een nieuwe poging on dernomen om de dolfijn haar vrijheid terug te geven. Moge lijk wordt Renée kort voor dat moment andermaal overge bracht naar het zogeheten uit wenbassin van Neeltje Jans. De dolfijn spoelde in decem ber 19 9 7 aan op het strand van Renesse. Hoeveel de hele operatie rond Renée tot dusver heeft gekost, kon Van den Hoven niet aan geven. Het transport van Renée werd gesponsord door een telefoonmaatschappij. door Frits Bakker REIMS - Hoe lang Cees Priem ook nog in Frankrijk moet blij ven: toegeven zal hij nooit. De Zeeuwse ploegleider van TVM blijft zijn onschuld in de do- pingaffaire rond zijn wieler ploeg volhouden. „Ik weet dat ik morgen misschien thuis zou kunnen zijn als ik beken, maai er valt niets te bekennen", zei hij gisteren in zijn hotel in de omge ving van Reims. „Dat is mijn eer te na. Bovendien, ik ben on schuldig. Het enige dat we kun nen doen is bidden en hopen." Priem verblijft samen met de Limburgse verzorger Jan Moors in het hotel en brengt zijn dagen door in treurige eenzaamheid. Het onderzoek, na de vondst van 104 EPO-ampullen in een TVM-wagen, stagneert en de uitslagen van de bloed- en uri netests van TVM-renners tij dens de Tour worden nog altijd niet vrijgegeven. Vooral de laat ste dagen koestert Priem niette min weer enige hoop. „Ik hoor dat Wim Kok zich nu ook zorgen over ons schijnt te maken. Dat doet ons goed." Bo vendien ving hij gisteren het be- richtop dat ermisschien vrijdag een uitslag valt te verwachten van de tests. „De Tour van 1999 wordt vandaag (donderdag) ge presenteerd. Daar is de hele wielerpers bij aanwezig en ik hoop dat ze daar met iets naar buiten zullen komen." Het enige dat Priem kwelt en dat pijn doet, is dat hij zijn on schuld niet kan bewijzen. „Dat gevoel van onmacht knaagt nu al maanden aan ons. We kunnen niets, we weten niets en we mo gen niets. Ik kan nog altijd niet geloven dat zoiets in deze tijd nog mogelijk is." zie ook pagina 26 PARIJS - Zonder internationale controle is Irak in staat binnen een week een biologisch wapen te bouwen dat honderdduizen den Israëliërs of Iraniërs de dood in kan jagen. Dit zei een belangrijke wapeninspecteur van de Verenigde Naties giste ren in Parijs. De orkaan Mitch heeft grote delen van Plonduras verwoest. Het dodental loopt per dag op en nog duizenden mensen wor den vermist. Het eveneens zwaargetroffen Nicaragua heeft intussen ook nog te kampen met een vulkaanuitbar sting, waardoor een grootscheepse evacuatie nodig is. Boeren moeten zich doormiddel van een fonds of verzekering indekken tegen de financiële gevolgen van extreme weersom standigheden, zegt WD-Kamerlid J. Geluk. De schade voor de landbouw van de extreme regen val wordt inmiddels geschat op 650 miljoen gulden. ALMELO - Voetbalclub Hera cles Almelo heeft een kandidaat telefoniste/receptioniste gewei gerd omdat ze geen Twents spreekt. De club uit de Eerste Divisie had via een uitzendbu reau een vacature geplaatst. Toen de wouw, die al twintig jaar in Almelo woont, door het uitzendbureau als beste kandi daat naar voren werd gescho ven, werd ze geweigerd. De club vindt dat een telefoniste/recep tioniste de supporters in het dia lect moet kunnen verstaan en antwoorden. ANP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC zijn al eerder in aanraking met justitie geweest, of zijn al ver oordeeld, voor hetzelfde feit. Van de verdachten bevinden zich nog zes mannen in voorlo pige hechtenis. Justitie streeft ernaar dat de behandeling van hun zaak plaatsvindt op de zit ting van de meervoudige kamer van de arrondissementsrecht bank in Middelburg op donder dag 7 januari 1999. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving k 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Telefoon: „Irak heeft nog steeds de des kundigheid, kennis en wapens", aldus dr. David Kelly, die aan het hoofd stond van 3 5 Unscom- wapeninspecties in Irak. Volgens de Britse defensiespeci alist kost het Irak zes maanden om zijn programma voor biolo gische oorlogsvoering terug te krijgen op het niveau van voor de Golfoorlog. „Maar als Sad dam Hoessein een gevulde Scudraket wil afvuren op Tehe ran of Tel Aviv, kan dat binnen een week. Daar kan dan bij voorbeeld de zeer giftige an- thrax-bacterie in zitten." Het is onduidelijk of Irak daar toe nu al in staat is. Kelly denkt het wel. RTR Ajax maakt nog alle kans de kwartfinales van cle Champions League te halen. De Amsterdammers versloegen gisteravond Olympiakos met 2-0 en kwamen daardoor in poule A op gelij ke hoogte met de Grieken. PSV leed een ongelukkige nederlaag bij Kaiserslautern en is in poule F uitge- U schakelcl. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varai: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 15, 16,17,19,21 en 23; sport: 25,26 en 27. WASHINGTON - De Democra ten hebben het bij de tussentijd se verkiezingen in de Verenigde Staten beter gedaan dan was verwacht. Ze wonnen zelfs ze tels in het Huis van Afgevaar digden, al haalden ze niet de meerderheid. De winst lijkt voldoende voor president Clinton om aan afzet ting door het Lewinsky-schan- daal te ontkomen. De zetelverdeling in de Senaat is onveranderd. De Republikei nen behouden hun 55 zetels en de Democraten hun 45 zetels. In het Huis van Afgevaardigden, waar alle 435 zetels op het spel stonden, wonnen de Democra ten zelfs vier zetels. Voor het eerst sinds 1934 won de partij van een zittende presi dent bij tussentijdse verkiezin gen. Volgens peilingen onder de kie zers is bijna 65 procent van de Amerikanen ertegen dat het Congres volgende week hoorzit tingen over de Lewinsky-affaire houdt. RTR/ANP/AFP commentaar en achtergronden op pagina 2 door Sheila van Doorsselaer AARDENBURG - De politie denkt met de aanhouding van een man uit Aardenburg en zes verdachten elders in het land een kinderpornonetwerk te hebben opgerold De huiszoeking bij de Aarden burger, eind september, leverde de politie een grote hoeveelheid kinderpornografisch materiaal op, waaronder videobanden, cd-roms, diskettes en plaatjes gedownload van Internet. Internet Uit de in beslag genomen goede ren en uit de verklaringen van de Aardenburger bleek dat hij op grote schaal met anderen kinderpornografische afbeel dingen had geruild. De verdach ten hielden contact met elkaar via e-mail en een chat-pro- gramma op Internet. In de zes weken die hierop volg den deed een team van tien re chercheurs, gecoördineerd door de Leidse politie, huiszoekingen bij de verdachten en kwam tot zeven arrestaties door het hele land. Er bestaat nog geen goed zicht op de totale hoeveelheid kinder pornografisch materiaal omdat er een enorme hoeveelheid in beslag is genomen. Het betreft ongeveer 300,0 videobanden, 3400 diskettes, 300 cd-roms en vijf computéVs, bestaande uit zes harddisks1. De politie heeft een begin ge maakt met het controleren van het materiaal, dit is zeer tijdro vend omdat de kinderporno nog wel eens verborgen staat tussen normale opnames. Een van de aangehouden perso nen wordt verdacht van ontucht met een kind, enkele anderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1