Charlatan zal nooit verdwijnen PZC Veiligheid dwarsstraten varia 4 Toezicht op genezers standplaats Kamikazes Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's puzzel het weer O recept woensdag 4 november 1998 door Margit Kranenburg De discussie over gevaarlijke alternatieve genezers is door het overlijden van enkele patiënten van een Amsterdamse macrobioot weer opgelaaid. De politiek wil ingrijpen en eist ga ranties. Dat laatste is onbegon nen werk: omdat de gewone ge neeskunde nooit overal een remedie voor kan hebben, zul len er altijd kwakzalvers zijn. De reguliere geneeskunde is voor de meeste patiënten eerste keus. Gewone artsen worden vergoed door ziekenfonds of verzekering, alternatieve gene zers maar in enkele gevallen. Voor gewone behandelingen be staan wetenschappelijke bewij zen dat ze werken, voor alterna tieve therapieën nauwelijks. Toch is alternatieve geneeskun de populair. Bijna een miljoen Nederlanders bezoekt af en toe een alternatieve behandelaar. De tevredenheid is groot, zeker als mensen lang hebben getobd bij huisarts of specialist. Vooral chronisch zieken zeggen baat te hebben bij alternatieve therapieën. Niet alleen omdat ze kruiden gebruiken of aan voetreflexie doen, ook omdat ze van een natuurgenezer of bloe semtherapeut meer aandacht krijgen dan van de gehaaste huisarts of specialist. Knoeiers Helaas voor de goede therapeu ten zijn er ook knoeiers. Ieder een kan therapeut zijn, je hoeft maar een bordje op de deur te timmeren. Sinds de invoering van de wet BIG (Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg) is er geen verbod meer op alter natieve geneeskunde. Patiënten hebben een eigen verantwoor delijkheid, is de stelregel. Sommige genezers maken mis bruik van het vertrouwen van zieke mensen die er alles voor over hebben om verlichting van hun klachten te vinden. Die the- rapeuten veroorzaken schade aan iemands gezondheid, raden hun cliënten af naar de gewone dokter te gaan of wagen veel geld. Malafide De Inspectie voor de Gezond heidszorg kan malafide gene zers door de wet BIG niet zo maar uit hun praktijk zetten. Alleen het Openbaar Ministerie kan optreden bij klachten of vermoedens van strafbare fei ten. Na de recente berichten over omstreden genezers, wil minister Borst (Volksgezond heid) de Inspectie de bevoegd heid geven een praktijk in ieder geval tijdelijk te sluiten na een actie van het OM. De Tweede Kamer wil meer: Ka merleden pleiten voor toezicht en voor een overheidsgarantie voor de kwaliteit van genezers. De overheid zou volgens SP- Kamerlid Kant alleen therapie- en moeten toestaan als de wer king en het nut zijn bewezen. Toezicht op alternatieve gene zers lijkt op het eerste gezicht zinnig. Maar de risico's verdwij nen daarmee niet, de overheid kan niet voorkomen dat zieke mensen andere behandelwijzen- zoeken als ze bij de gewone ge neeskunde zijn uitgedokterd. Het is onmogelijk alle alterna tieve genezers op te sporen en in de gaten te houden. Al komen alle huidige behandelaars in een groot boek en onder voortdu rende controle, dan nog kan de buurvrouw een thuispraktijkje beginnen met allerhande Oos terse gezondheidsadviezen die nergens op slaan en zelfs ge vaarlijk zijn. Een uitgebreidere bevoegdheid van de Inspectie draagt bij aan de bescherming van burgers. Genezers die in de fout zijn ge gaan, verdwijnen in ieder geval tijdelijk. Maar preventief het al ternatieve circuit in de gaten houden, zoals enkele Kamerle den voorstaan, gaat te ver. GPD Sarajevo doorHarald Doornbos Pas op, nieuw asfalt, langere remweg! Voorzichtig met vuurwerk! Roken schaadt de gezondheid! Denk aan de spe lende kinderen! In Nederland hoort bij elk denkbaar risico een waarschuwing in de vorm van een verkeersbord, televisïespot of advertentiecampagne. Zo af en toe, wanneer ik voor een korte tijdinNederland ben, ver baas ik me over al die geboden en verboden. Dergelijke waar schuwingen tonen wel aan dat de autoriteiten geven om de mensen. Het is toch aardig dat het Westen zelfs geen oorlog wil voeren als er de mogelijkheid bestaat dat er meer dan vijftien eigen militairen omkomen. Hier op de Balkan gaat het er anders aan toe. Een verant woordelijke overheid? Waar schuwen voor risico's? Mooi niet! Een gemiddelde president op de Balkan voert alleen een oorlog als er tenminste 15.000 mensen sterven. De autoriteiten Advertentie Drugs in de klas GLASGOW Schotland Lagere scholen in Schotland lij ken overspoeld te worden met drugs. Zo werd een 7-jarig jon getje in Glasgow in de klas be trapt met heroïne in zijn rugzak. Het kind bad de heroïne, met een waarde van 300, van huis meegenomen omdat hij zich zorgen maakte over zijn ver slaafde moeder. Hij wilde voor komen dat ze zou gebruiken terwijl hij weg was, aldus het dagblad The Guardian. Begin deze week vond een 11- jarig jongetje, ook al in Glas gow, vijftig doses heroïne in zijn sportschoenen, toen hij deze wilde aantrekken voor gymles. Een nieuwsgierig klasgenootje proefde even van de drug en moest uit voorzorg worden op genomen in het ziekenhuis. Snijverbod LOMÉ Togo Het parlement van het West- Afrikaanse Togo heeft een wet aangenomen die besnijdenis bij vrouwen verbiedt. Wie de ope ratie desondanks uitvoert of aanmoedigt, riskeert voortaan een boete van vierduizend gul den of een celstraf tien jaar. Parlementariërs concludeerden dat er voor het snijden geen cul turele of religieuze basis be staat. Zij vinden dat de operatie een inbreuk is op de lichamelij ke integriteit. Besnijdenis bij vrouwen, waarbij de clitoris ge heel of gedeeltelijk wordt ver wijderd, vindt in Togo plaats bij twee op de drie moslimvrouwen. Wierookdrama NAKORN PATHOM Thailand Tenminste vijf mensen zijn om gekomen toen drie wierookzui len van een boeddhistische tem pel in Thailand instortten. De 27 meter hoge wierookzuilen ston den sinds april bij de Plira Pa thom Jedi Pagode in Nakom Pathom, vijftig kilometer ten westen van Bangkok. De zuilen stortten in na zware regen. Of het water het drama ook veroorzaakte, is onduide lijk. De stalen zuilen zijn bedekt met duizenden wierookstokjes. De doden vielen toen delen van de metalen constructie naar be neden kwamen.. Dertien mensen raakten gewond. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten m actualiteiten bestaan. Een misvatting Wat in Huambo. Camagüey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. JAPAN Tokio Japanners razen ondersteboven in duikvlucht op moeder aarde af in een nieuwe kermisattractie in Tokio. Deze achtbaan met de hangstoelen brengt de waaghalzen eerst omhoog en stort na een U-bocht gemaakt te hebben de kamikazes de diepte in. Vooral jongeren zijn ervoor te porren de sterkte van hun maag te testen. foto Kunio Shima/AP Saboteurs PORT MORESBY Papoea-Nieuw-Guinea De politie in Port Moresby heeft aangekondigd dat saboteurs van telefoonlijnen een zware boete te wachten staat. Wie be trapt wordt bij het mollen van verbindingen voor de telecom municatie moet het flinke be dragvan 1000 kina (naar de hui dige koers ruim achthonderd gulden) betalen. Dat bericht een krant die in Port Moresby verschijnt. Telikom, het plaatselijke telecommuni catiebedrijf, zou door de activi teiten van saboteurs tien mil joen kina hebben verloren. Telefoonlijnen met 11 steden in Papoea-Nieuw-Guinea en de verbinding met de VS en Singa pore zouden tijdelijk uit de lucht zijn geweest. De sabotage zou een uitvloeisel zijn van een arbeidsconflict bij Telikom. De politie verwacht kennelijk dat het dreigen met een forse boete voldoende afschrikkende werking heeft. Anders zou ze eventuele getuigen van de sabo tage niet vragen even met de po litie te bellen. Uienoproer LUCKNOW India Duizenden woedende In diërs zijn pakhuizen en winkels in vijf steden in het noorden van India binnengevallen op zoek naar geheime voorraden uien, zout en aardappels. Een uientekort heeft er voor gezorgd dat de prijs van het gewas in sommige plaatsen is gestegen van 8 roepies (37 cent) tot 100 roepies (4,42 gulden) per kilogram. Het tekort zou niet zozeer zijn veroor zaakt door een slechte oogst, als wel doordat groothandelaren voorra den achterhouden. De politie van de noorde lijke deelstaat Uttar Pra desh deed in de nacht van zaterdag op zondag bij verschillende pakhuizen invallen en nam van ham steren beschuldigde han delaren hun vergunning af. Enkele handelaren werden vervolgd omdat ze het valse gerucht ver spreid zouden hebben dat er een zouttekort was. geven hier niet om him inwo ners; ze gebruiken hen slechts om aan de macht te blijven. Als je hier niet tot de machtheb bers behoort, dat maak je auto matisch deel uit van de rechte lozen. En dat houdt in dat je steevast je loon te laat krijgt uit betaald, dat je krankzinnig ho ge belastingen moet betalen, dat je bij de dokter wordt wegge stuurd, datje je huis moet verla ten omdat de zoon van de burge meester vindt dat hij daar wil wonen, dat je telefoon plotse- ling wordt afgesloten. Mijnenveld Spelen met vuurwerk? Ach, dan loop je gewoon mijn huis in Sa rajevo uit en ga je 400 meter in de richting van een mijnenveld aan de voormalige frontlinie. Ik kan iedereen verzekeren dat je genoeg vuurwerk te zien krijgt zonder dat je een bordje 'Kijk uit, mijnen' tegenkomt. Pas op spelende kinderen? Ach, er zijn kinderen genoeg, dus waarom zou je je zorgen maken als je toch weet dat die kinderen een veel grotere kans lopen om dood te worden geschoten. Nieuw asfalt? Hier is de vraag meer: welk asfalt, voor of na de gaten? En op die paar stukjes normale wegen waar je 120 kilo meter per uur kunt rijden, staat plotseling een 30 km verkeers bord met direct daarachter een politieman die je aanhoudt. Roken schaadt de gezondheid? Op de Balkan staat dat slechts in heel kleine lettertjes onderop het pakje. En laten we reëel we zen. Roken leidt tot kanker, maar in de ziekenhuizen hier kunnen ze helemaal niets tegen kanker doen omdat ze geen be- stralingsapparatuur hebben. Een beetje slim figuur zal den ken, ik moet dus met name geen kanker krijgen en dus stoppen met roken. Maar dan krijg je een andere ziekte en opnieuw zullen ze in het ziekenhuis tegen je zeg gen: daar kunnen we niets aan doen, daar hebben we de appa ratuur niet voor. Naar het bui tenland uitwijken, kan niet, want het is bijna onmogelijk om een visum voor een normaal land te bemachtigen. Risico's genoeg op de Balkan- Tegenspoed, ellende, uitzicht loosheid; geen probleem. Het enige voordeel is dat al die risi co's avontuur met zich mee brengen. Al heb ik het idee dat ze hier soms overdrijven. GPD Heer Bommel sliep die nacht niet goed, want de vermoeienissen van de weekeinderit waren te veel geweest voor zijn teer gestel. In het licht van de morgenzon kon men hem dan ook, onder een ijsblaas uit, lijdend naar het ontbijt zien kijken, dat de bediende Joost had binnengebracht.„Er is bezoek voor u", sprak de knecht. „De heer Brekel vraagt belet. Hij heeft de gehele nacht op de stoep gezeten, als u mij toestaat.",.Op de stoep gezeten?" herhaalde heer Ollie ver baasd. „Waarom?"„Dat weet hij niet", verklaarde de bediende. „Er is iets wat hem naar u toedrijft, met uw welnemen. Heel betreurens waardig. Hij is geen goed gezelschap"Heer Bommel zuchtte en ver zette zijn blaas.„Nee", mompelde hij. „Geen goed gezelschap. Wat wil hij nu?",,Hij vraagt wat u wilt", hernam de knecht. „En voor het geval u niet weet wat u wilt, vraagt de jongeheer Poes u te spreken. Cryptogram Horizontaal: 1Het gesteente van een zanger en een zangeres (6); 4. Oorlog is niet goed op het honkbalveld (8); 6. Mop waarmee men brood voorzet (4); 8. Voornaam en dapper (4); 9. Klein vertrek in een trein (9). Verticaal: 1Buitenkansje waar een kind ziek van wordt (3); 2. Het geweer van een dokter (5); 3. Verbindt een vracht (4); 5. Datspul maakt kleding kleiner (6); 6. Dier dat zich vermomt als een schaap (4); 7. Bedrijf in proces (4); 8. Het wordt kouder in deze kleding (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verti cale regel zijn: PLANTAGE en OVERLOOP. Het sleutelwoord luidt: IMPORTLAND. producer lavendel anecdote nargileh talisman atoomborr groentje expander Zeeland: Droog weer in zicht! Tot en met vrijdag blijft de neerslag- Door: Margot Ribberirk kans groot. Een noordwestelijke stro ming voert vrij veel buien aan waardoor de regenmeters ook tij dens de komende dagen zullen vollopen. Het is vandaag een uitge sproken gure dag want met een matige, aan zee af en toe vrij krach tige noordwestenwind wordt koude lucht aangevoerd waardoor het kwik op veel plaatsen niet boven de 8 a 9 graden zal uitkomen. Wel is af en toe de zon te zien, maar droog is het niet. Vanuit het noordwesten komen een aantal losse buien onze regio binnen waarbij er een kleine kans op onweer en hagel is. Vanavond en vannacht wordt het tijdelijk droog. Als het lang genoeg helder blijft, kan het in het binnenland op een enkele plaats afkoelen tot 3 graden. Donderdag volgt een nieuwe storing vanuit het westen met regen. Overdag wordt het niet warmer dan 8 a 9 graden. Vanaf vrijdag komen we in een zachtere luchtsoort terrecht waardoor het kwik kan oplopen naar 11 tot 13 graden. Het regengebied dat op donderdag onze regio aan doet. schuift vrijdag naar het noorden. Mogelijk dat het op vrijdag in onze regio al over wegend droog wordt. Dat ge beurt wellicht op zaterdag en zondag. Door de invloed van een hogedrukgebied boven het midden van Europa ko men storingen noord van ons land te liggen. De zon krijgt ook betere kansen. Het droge weer is echter van tij delijk aard. Waarschijnlijk neemt de hogedrukinvloed volgende week weer af en volgen er vanuit het westen opnieuw storingen die af en toe met regen ons land zullen passeren. Guur Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer Üb max. 9° 12° 13° 13° min. 4° 4° 6° 7° wind W 6 W 5 ZW 4 ZWW 4 Nautisch bericht Zon O Maan woensdag onder 17.13 donderdag op 7.45 woensdag onder 7.27 donderdag op 18.28 Matige tot vrij krachtige noordwestenwind, kracht 4 a 5 Beaufort. Goed, tijdens buien matig zicht. De temperatuur van het kustwater bedraagt 13 graden. Kans op onweer. Waterstanden Hij is zojuist aangekomen."„Ik kan je niet volgen", zei heerBommel klagend. „Stuur ze weg, Joost. Het is nog vroeg en al dit denken is te veel voor mij, dat voel ik."„Het spijt me, heer Olivier", zei de be diende afgemeten. „Vandaagis mijn vrije dagen uw ontbijt was he den mijn laatste daad, als ik zo astrant mag zijn. Ik overweeg een fietstocht naar de heide."Na deze woorden verliet hij het vertrek en heer Bommel stapte met grote tegenzin uit zijn legerstede om zich naar beneden te begeven. Daar stonden zijn bezoekers hem reeds op te wachten, onder aan de trap.,, Wat gaan we doen, jongen?" vroeg de heer Brekel gespannen. Heer Ollie wilde een antwoord geven, maar Tom Poes was hem voor.„U wilt naar de stad, hè?" zei hij. „Éen bezoek brengen aan het belastingkantoor, niet?" WOENSDAG Hoog water Laag water 4 NOVEMBER VM uur cm uur cm uur cm uur cir Vlissingen 01.26 277 13.42 272 20.18 225 08.37 20 Terneuzen 01.46 304 14.02 300 08.18 206 20.46 23 Bath 02.46 351 15.04 344 09.26 231 21.54 25 Roompot Buiten 01.20 214 13.40 206 07.35 130 20.00 15 Zierikzee 03.10 18615.25 173 08.55 122 21.15 14! Stellendam Buiten 01.50 207 14.10 194 07.25 07419.50 10 Wemeldinge 03.05 213 15.20 205 09.00 140 21.25 16 Philipsdam West 02.35 190 14.45 185 09.00 133 21.25 15 DONDERDAG Hoog water Laag water 5 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur C(I Vlissingen 02.08 283 14.25 282 08.37 202 21.05 22 Terneuzen 02.25 310 14.45 309 09.06 214 21.34 23 Bath 03.29 356 15.47 352 10.14 235 22.39 25" Roompot Buiten 02.00 21914.20 215 08.15 135 20.40 15" Zierikzee 03.55 184 16.10 178 09.35 125 22.00 14 Stellendam Buiten 02.35 21215.00 205 08.10 078 20.35 09 Wemeldinge 03.50 214 16.10 211 09.45 143 22.10 16" Philipsdam West 04.30 19015.25 189 09.45 135 22.10 15 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O efe lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen onweer yV hagel Europa: Regenrijk Hans Belterman Aardappelomelet met ham en kaas Het recept van vandaag is van Zwitser se origine waar men er Emmentaler kaas voor gebruikt. Die kaas laat zich goed door onze Edammer kaas vervan gen. Hoofdgerecht voor 4 personen: 650 a 700 gram aardappelen (geen afkokers); ca. 75 gram boter; 3 eieren; 60 gram grof geraspte belegen Edammer kaas; 1 dik ke plak gekookte ham, ca. 100 gram, tot kruimels gehakt; 4 dl melk; zout; witte peper uit de molen; 2 eetl. fijngehakte peterselie. Snijd de geschilde aardappelen in dunne schijfjes. Verhit een koekenpan en laat er 60 gram boter in smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Bak de aardappeltjes er onder regelmatig om scheppen (-schudden) 5 minuten. Strooi er een beetje zout over. Temper daarna de warmtebron. Voeg de rest van de bo ter toe. Leg een deksel op de pan en laat de aardappelen zachtjes gaar worden. Schep (of schud) de aardappelen na 5 minuten nog eenmaal om. Klop intussen de eieren in een kom los. Voeg er kaas, ham, melk, wat zout, peper en peterselie aan toe. Klop alles even flink op. Wacht tot de aardappelen gaar zijn. Schenk het mengsel over de aardap pelen en roer alles eenmaal door. Leg het deksel opnieuw op de pan en wacht tot de bovenzijde van de omelet is ge stold. Leg een groot bord of platte scho tel op de pan en keer alles in een snelle beweging om. Dien het gerecht onmid dellijk daarna op. Tip: geef er frisse gemengde (groene) sla bij. De weerkaart voor het Europese continent biedt een regenrijke aanblik. Storingen van de oceaan hebben het op de meeste plaat sen voor het zeggen. De regengebieden die erbij horen, dringen zelfs tot het Middellandse Zeegebied door. De meeste regen is be stemd voor Noord-ltalië en de Balkanlanden. Opvallend is dat ook Spanje en Portugal geleidelijk meer onder invloed van storingen komen. Daar heeft het sinds de winter eigenlijk niet meer serieus geregend, maar de komende dagen moet tot in het zuiden met af en toe regen of buien rekening worden gehouden. Het noordwes ten van Europa wordt na morgen juist geleidelijk droger omdat een hogedrukgebied meer invloed krijgt. Het werpt tijdelijk een barrière op voor de stroom lagedrukgebieden van de oceaan die de afgelopen tijd ongehinderd het Noordzeegebied kon bereiken. Uiteindelijk komt het hoog een aantal dagen boven de Alpen te recht zodat daar van neerslag de komende periode nauwelijks meer sprake is. De temperaturen veranderen weinig. Koud is het in Scandinavië met in het binnenland de hele dag vorst. De landen rond de Middellandse Zee hebben aangename temperaturen van tussen 15 en 20 graden, aan de kust nog wat hoger en de overige delen van Europa komen in de middag rond 10 graden te liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4