Agrarisch infocentrum in Ellemeet Twintigste gorillajong fin diergaarde Blijdorp Sirjansland heeft nu ook dorpsraad Commissie uit felle kritiek op mager armoedebeleid Vrees voor nieuw treffen extreem-rechts zeeland woensdag 4 november 1998 s 21 Tractor breekt bij botsing Krantenbezorgster krijgt prijs Les over gevaren vuurwerk Uitkeringsfraude bestraft Schouwen reageert positief op plan Hoeve Batenburg 2000-plus' Dreischor wil oplossing voor verkeersproblemen AAOO^D Benefietconcert in Haamstede Gespreksgroep gedragsstoornis noorderburen M. Kristelijn uit Ellemeet voor de schuur die hij graag zou verbouwen tot agrarisch informatiecentrum. foto Marijke Folkertsma waren slechts negen personen tegen de instelling van de raad. De dorpsraad komt binnen kort bijelkaar om voor de ko mende tijd de vergaderdata vast te stellen. Ook moet er een agenda opgesteld worden. Gisteravond werden daarvoor door de ongeveer 25 belang stellenden al enkele punten aangedragen. doorlnge Heuff SIRJANSLAND - Schouwen- Duiveland is weer eer) dorps raad rijker. Sirjansland wist negen kandidaten van ver schillende doelgroepen warm te maken voor een eigen dorps raad. Er waren tijdens de oprichtingsvergadering gis teravond in het verenigingsge bouw geen tegenkandidaten, zodat verkiezingen niet nodig waren en iedereen benoemd werd. Om tot een weloverwogen keuze van de dorpsraad te ko men die echt door het dorp gedragen werd, heeft de initia tiefgroep zich flink ingespan nen. Alle ongeveer 275 inwo ners van Sirjansland kregen persoonlijk een enquête over handigd met uitleg over de be doeling van deze vragenlijst en de instelling van een dorps raad. Ongeveer een week later wer den de lijsten ook weer per soonlijk opgehaald. Op deze wijze werd zo'n 95 procent van de mensen bereikt. Daarvan SIRJANSLAND - Bij een aanrijding dinsdagmiddag om streeks 12.00 uur op de kruising Ringweg-Maatje Harings- weg-Brede Weg in Sirjansland tussen een tractor en een personenauto kwam de klap zo hard aan dat de tractor door midden brak. De personenauto, bestuurd door een 34-jarige inwoner van Nieuwerkerk, reed over de Brede Weg richting Oosterland. De tractor werd bestuurd door een 62-jarige in woner van Oosterland. De bestuurder van de tractor kwam vanaf de Maatje Haringsweg en wilde de Brede Weg, een voor- rangsweg, oversteken om verder te rijden over de Ringweg. Op de kruising verleende de tractor geen voorrang aan de per sonenauto. De bestuurders liepen licht letsel op en werden be handeld door een huisarts. Beide voertuigen werden totaal vernield. Nadat de tractor doormidden was gebroken, stroomde er ook veel dieselolie over de weg. De kruising moest enige tijd voor het verkeer worden afgesloten. Medewerkers van het Waterschap Zeeuwse Eilanden hebben de weg schoongemaakt. COLIJNSPLAAT - PZC-bezorgster G. Hoogerheide-Geel- hoed mag zaterdag 7 november anderhalve minuut gratis winkelen in versmarkt Kallenwaard in Colijnsplaat. Dat is de hoofdprijs in de loterij ter ere van het 400-jarig bestaan van het dorp. Het winnende lot werd eigenlijk door een ander gewonnen. P. Kallenwaard van de gelijknamige versmarkt: ,.De prijs was gewonnen door een meneer die ver buiten het dorp woont. Bo vendien verblijft hij voor zijn werk veel in het buitenland. Ei genlijk vond hij het leuker om de prijs weg te geven aan ie mand die een sterkere band heeft met het dorp. Via kennissen kwam hij bij mevrouw Hoogerheide terecht." MIDDELBURG - Het Regionaal Halt Buro Walcheren heeft een lespakket samengesteld voor de bovenbouw van het ba sisonderwijs om jongeren te wijzen op de gevaren rondom vuurwerk. Gevaarlijk vuurwerkgebruik leidt elk jaar weer tot slachtoffers. Tevens veroorzaakt het veel te vroeg afsteken van vuurwerk veel overlast. Het lespakket voor het basison derwijs bestaat uit een videofilm, waarin duidelijk wordt ge maakt hoe je niet met vuurwerk moet omgaan. Kinderen krij gen de opdracht antwoord te geven op vragen die betrekking hebben op de videofilm. Tevens is er een prijsvraag opgeno men in het lespakket. Voor leerlingen in het voortgezet onderwijs is er de vuurwerkkrant. Deze is in overleg met de Stichting Consument en Veiligheid en Sire (Stichting Ideële Reclame) tot stand gekomen. Verder biedt het Regionaal Halt Buro Walcheren het vooi*tgezet onderwijs een lesbrief en een videofilm aan. Ook deze film laat zien hoe je vooral niet met vuurwerk moet omgaan. In overleg met Sire stuurt het Regio naal Halt Buro Walcheren begin december de bekende Sire- posters naar alle scholen op Walcheren, MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A van Wa- melen heeft dinsdag een 72-jarige vrouw en een 73-jarige man uit Vlissingen wegens uitkeringsfraude conform de eis ver oordeeld tot zeven weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Het paar woonde in de periode 1 april '96 tot 7 februari '98 sa men, terwijl ze die gegevens voor de Sociale Verzekerings bank hadden verzwegen. Daardoor was er elf mille teveel AOW uitgekeerd. Beiden ontkenden gisteren ter zitting dat er opzet in het spel was geweest. De vrouw had sinds april '96 haar huis verhuurd aan jonge vrouwen. Buren en sociale i-e- chercheurs hadden gezien dat ze al lang niet meer op dit adres verbleef. Zelf vertelde ze gisteren de verzorging van haar partner op zich te hebben genomen, waardoor ze meer dan normaal bij hem verbleef. Het stel betaalt het geld terug. door Peter van den Belt ELLEMEET - M. Kristelijn uit Ellemeet wil op zijn bedrijf een agrarisch informatiecentrum met een expositieruimte reali seren. Daarnaast wil hij de ver koop van streekeigen producten uitbreiden en publiek de moge lijkheid bieden aan landbouw- excursies deel te nemen. Het dagelijks gemeentebestuur 'van de gemeente Schouwen- Duiveland heeft positief gerea geerd op de plannen die passen ■binnen het beleid om het platte- Tandstoerisme in Schouwen- West te stimuleren. Volgende "week, 9 november, komen de plannen ter bespreking in de commissie grondgebiedzaken- /ruimtelijke ordening en econo mische zaken. f Kristelijn wil zij n plannen in het jaar 2000 verwezenlijkt zien. Voor de uitvoering van zijn plan Hoeve Batenburg 2000-plus 'moet hij zijn schuur ingrijpend verbouwen. „In het informatie centrum wil ik foto's ophangen en allerlei dingen laten zien die een beeld schetsen van de huidi ge landbouw. Tijdens de excur sies wil ik met de mensen op het land gaan kijken. Ze moeten zo gezegd mee het bietenveld in. Dan kan ik ze bijvoorbeeld be ter uitleggen waarom de plan ten op een bepaalde afstand van elkaar staan." Tentoonstellingen Voor de expositieruimte denkt Kristelijn aan wisselende ten toonstellingen over productie en gebruik van bijvoorbeeld graan of suiker(biet). De ge schiedenis laat hij met rust. „Die komt op andere plaatsen op het eiland genoeg aan bod, Om zijn project rendabel te ma ken wil Kristelijn in zijn schuur ook een groepsaccommodatie aanbieden. De ruimte die uit verschillende kamers zal be staan,. moet plaats bieden aan minimaal 45 personen. Klein schalige horeca en de inkomsten uit excursiegelden moeten de begroting sluitend maken. Volgens Kristelij nis er zeker een markt voor zijn initiatief. „Het is compleet nieuw en het is de in vulling die ik aan het begrip plattelandstoerisme geef. Maar ik zal volgende week eerst goed naar de raadscommissie luiste ren. Misschien keuren zij het plan nog gedeeltelijk af en moet ik nog wat huiswerk doen. Een tweede plan dat op instem ming van het dagelijks gemeen tebestuur kan rekenen komt van de familie Passchier uit Noordwelle. Die wil een streek eigen boerenerf opzetten, waar op authentieke elementen moe ten komen. Een veedrinkput en een vliedberg zijn al aangelegd. Opvallend is het plan om voor bijgangers de mogelijkheid te bieden ter plekke een gevulde picknickmand te kopen om deze ter plaatse in de boomgaard te nuttigen. „We willen zo snel mo gelijk beginnen, want we zijn al anderhalf jaar bezig. Maar aan de andere kant zullen we toch moeten wachten tot de boom gaard een beetje volgroeid is, want er gaat niemand met een picknickmand op een kaal ter rein zitten", stelt W. Passchier. Ook hier moeten ovemach- tingsmogelijkheden bijdragen in de exploitatie. In de bestaan de bedrijfsgebouwen zullen vier appartementen gerealiseerd worden. Daarnaast, behoort er eenminicampingbij het terrein. door Inge Heuff DREISCHOR - De Dorpsraad van Dreischor wil een parkeer verbod laten instellen aan één zijde van het kruispunt West- straat/Mr. P. Moggestraat. Per sonenauto's kunnen daar al moeilijk laveren tussen de ge parkeerde auto's, maar voor vrachtauto's en hulpdiensten zoals brandweer en ambulance is het helemaal niet te doen. Op een vergadering van de dorpsraad, dinsdagavond, is besloten dit knelpunt bij de ge meente voor te dragen voor een bijdrage uit de gelden voor Stads- en Dorpsvernieuwing. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft nog wat van dit geld over. Elke dorpskern mag van het gemeentebestuur nog een paar wensen indienen. Het tweede knelpunt dat de dorpsraad opgelost wil hebben, betreft parkeerproblemen in de Mr. P. Moggestraat. Een par- keerterreintje op de plek van een verwaarloosde bosschage zou de gewenste verlichting moeten brengen. Het publiek vroeg gisteravond enkele keren om aandacht voor de leefbaarheid in Dreischor. Veelal betrof het oude proble men waarover de gemeente, na toezeggingen om deze op te los sen, vervolgens „akelig stil blijft", aldus voorzitter J. van Gastel. Deze onderwerpen blij ven daarom op de agenda van de dorpsraad staan. De volgende dorpsraadverga dering is woensdag 9 december om 20.00 uur. Een deskundige komt deze avond uitleg geven over inbraakpreventie. Dit ge beurt naar aanleiding van re cente inbraken in het dorp. BURG-HAAMSTEDE - De Ne derlandstalige zanger-entertai ner Rob Favier komt vrijdag 13 .november naar Haamstede voor een optreden in de gereformeer de kerk aan de Platboslaan. De opbrengst is bedoeld ter onder steuning van Stichting De Hoop !in Dordrecht. De christelijke organisatie heeft [een kliniek waar zeventig ver slaafden kunnen worden opge hangen en bijgestaan in het (afkicken van hun drugsversla ving. De cliënten zijn gemiddeld [anderhalf jaar in behandeling. De Hoop kent een wachtlijst van [zo'n tweehonderd mensen. Om ;die groep sneller tegemoet te ko men, is de stichting de actie 'On der-Dak' begonnen. Het streven is 28 extra opvangplaatsen te realiseren. ■Favier brengt een mengeling van herkenbare en ook humo ristische liedjes en verhalen. Het optreden begint om 20 uur. De avond wordt georganiseerd door gospelkoor Laetere uit Burg-Haamstede, in verband 'met zijn vijfjarig bestaan. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij Marja Geldof in Burg-Haamstede 1(0111-653089). REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - „Waar is de tijd dat u als PvdA-wethou- der op de barricade stond voor de mensen met de laagste inko mens? Nu bent u al tevreden als u maar eenderde van het armoe debeleid gerealiseerd kunt krij gen." Dat hield D66-fractie- voorzitter J. van der Veer PvdA- wethouder D. van der Wekken dinsdagavond voor in de com missie Externe Contacten in het stadhuis van Brouwershaven. Van der Veer zei dit als reactie op de beleidstoelichting bij de be groting 1999, waarin een bedrag van veertigduizend gulden ten behoeve van het armoedebeleid wofdt opgevoerd. Hij verwees naar de armoedenota waarin 23 aanbevelingen worden gedaan om mensen met de laagste inko mens enig soelaas te bieden. Om al die aanbevelingen uit te voe ren is een bedrag van 250.000 gulden nodig. Van der Veer wilde uitgebreid inzicht in alle zaken die niet uit gevoerd zullen worden. Ook WD, CDA SGP en PvdA had den hun twij fels over dit magere armoedebeleid. Volgens Van der Wekken viel het allemaal wel mee. Hij erkende dat niet me teen alle aanbevelingen opge volgd kunnen worden. Dat vergt naast de begrote 2,5 ton ook nog uitvoeringskosten in de vorm van een 0,7 arbeidsplaats, Dat geld is er niet, maar er is wel meer beschikbaar dan de aan vankelijk opgevoerde veertig duizend gulden. Het Rijk heeft inmiddels 71.000 beschikbaar gesteld voor stimu lering van armoedebeleid. Dat brengt het totale budget voor 1999 op 111.000 gulden. Dat be drag zal gebruikt worden voor een zogenaamde witgoed-bij drage (voor vervanging huis houdelijke apparatuur) aan mensen die langer dan drie jaar met een minimuminkomen moeten leven. Verder zal een bijdrage in de schoolkosten worden verstrekt aan één-ou dergezinnen met een minimum inkomen. Ook voor de komende jaren kan de gemeente op een bijdrage van het Rijk rekenen ten behoeve van het armoedebeleid. De com missieleden bleven het mager vinden. Van der Veer stelde in het vooruitzicht er in de algeme ne beschouwingen beslist op te rug te zullen komen. (Advertentie) In de Week van het Zeeuwse boek van woensdag 4 t/m 14 november gratis bij aankoop van 25 gulden aan boeken: 'AAOÖRD aan boord van de PSD een Zeeuwse thriller ZIERIKZEE - De afdeling Zee land van de oudervereniging Balans start woensdagavond 11 november een gespreksgroep voor ouders van kinderen met ADHD. Die afkorting staat voor Atten tion Deficit Hyperactivity Disorder, de Engelse benaming voor aandachtsstoornissen en overdreven beweeglijk gedrag. De gespreksavonden worden gehouden op 11 en 25 november, 9 december, 6 en 20 januari en 3 februari in het MFC in Zierikzee van 20.00 tot 22.00 uur. Doel van de gespreksgroep is ouders van kinderen met gedragsstoornis sen ervaringen te laten uitwis selen. Volgens oudervereniging Balans hebben deze ouders of opvoeders behoefte aan steun en advies. Voor inlichtingen kan men bel len naar G. Cats: 0111-415516. door Andries Molengraaf Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft er weer een gorillajong bij: D'jeeco, zoon van de imposante zilver rug Ernst en de trotse moeder Dura. Het kleintje is de twintigste babygorilla die sinds 1980 in Blijdorp geboren is en dat was vorige week reden voor een klein feestje. Moeder Dura is zeer toegewijd aan D 'j- eeco, maar gedraagt zich naar de ande re gorrila's in de groep een beetje ner veus. Daarom trekt ze zich regelmatig met haar kleintje terug in een hoek van het binnenverblijf, waar ze D'jeeco de borst geeft. „Dat. er in deze groep jongen geboren worden en door de eigen moeder wor den opgevoed, betekent dat de groep- het goed doet, dat ie sociaal goed in el kaar steekt", zegt woordvoerder J. Klapwijk van Blijdoip. „Anders zou zo'n baby misschien wel verstoten wor den." De absolute leider van de gorillagroep in Blijdoip is Ernst, een kolossale zil verrug die geen tegenspraak duldt. Hij is ook de vader van D'jeeco. Logisch, want Ernst is het enige mannetje in de door Andries Molengraaf De Anti-Fascistische Aktie (AFA) vreest dat de extreem-rechtse Ne derlandse Volks Unie (NVU) volgende week weer een bijeenkomst in Rotter dam houdt. Eerdere vergaderingen van de NVU, in Rotterdam (1997) én in Schiedam (1996), liepen volledig uit de hand. Zo werden er portretjes van Hit- Ier verkocht en diverse anti-fascisten bedreigd, onder wie GroenLinks-ka- merlid Singh Varma. Ook werden na één van de bijeenkomsten een Somali sche asielzoeker en een Nederlander van Hindoestaanse afkomst mishan deld. De AFA, die extreem-rechts al jaren volgt en doorgaans goed geïnformeerd is, verwacht dat de bijeenkomst ergens tussen 7 en 15 november plaatsvindt. De actiegroep baseert zich op informa tie van 'contacten in het extreem-recht se circuit'. De pressiegroep heeft de Rotterdamse loco-burgemeester H. Si mons in een brief opgeroepen alles in het werk te stellen om een bijeenkomst van de radicaal nationalistische partij te voorkomen. Mocht Simons daar niet in slagen, dan zou hij in elk geval moeten nagaan of tijdens de partijbijeenkomst strafbare uitingen worden gedaan, aldus de AFA. Simons is, nu Rotterdam geen burge meester heeft, korpsbeheerder en voor de openbare orde verantwoordelijk. „Behalve Simons hebben we ook bur gemeester Deetman van Den Haag ge waarschuwd voor een mogelijke NVU- bijeenkomst", zegt AFA-woordvoerder P. Kraaijer. „We hebben immers ook ge luiden opgevangen dat de meeting in Den Haag of Delft zou kunnen plaats vinden. Deetman is als korpsbeheerder van de politie Haaglanden verantwoor delijk voor de openbare orde in beide steden." Een aannemelijke dag voor de NVU- partijbijeenkomst, waar die dan ook exact wordt gehouden, is volgens Kraaijer zaterdag 14 november. Op die dag wordt de omstreden NVU-leider Joop Glimmerveen zeventig jaar. Moeilijk Het is erg moeilijk bijeenkomsten van extreem-rechts te voorkomen omdat de vergaderruimten vaak onder een valse naam worden gehuurd. Bovendien zijn de juridische mogelijkheden gering, omdat de bijeenkomsten formeel beslo ten zijn.Kraaijer: „Maar de rechter heeft bij de laatste keer gezegd, toen er zoveel ophef over was in verband met die bedreigingen, dat de politie wel de gelijk had mogen ingrijpen. Die bijeen komst was juridisch gezien immers niet besloten: er waren journalisten bij De AFA ijvert al lange tijd voor strenge re wetgeving om extreem-rechts harder aan te pakken. Volgens Kraaijer kan dat nu praktisch alleen als er duidelijke aanwijzingen zijn dat een verstoring van de openbare orde dreigt. Een van de aanscherpingen die de actiegroep be pleit, is het strafbaar stellen van het maken van racistische gebaren, zoals de 'Hitlergroet'. Zilverrug-gorilla D'jeeco schuilt bij zijn trotse moeder Dura. foto Cor Vos Fotografie groep dat mag paren. „Als D'jeeco gro ter wordt, zal hij nog een tijdje door de groep worden getolereerd, maar daarna moet hij weg: een eigen harem stichten. Ernst duldt geen concurrenten. Dat stichten van een harem gaat uiter aard niet zoals in de natuur. Wij moeten dat kunstmatig doen. Zijn er echter geen dierentuinen die nog een mannetj e nodig hebben, dan komt hij ergens in een mannengroep terecht. Dat lijkt zie lig, maar zo gaat het in de natuur ook. Alleen daar wordt dat door het recht van de sterkste bepaald." Voorlopig hoeft D'jeeco aan al die sores nog niet te denken. En de verzorgers in Blijdorp ook niet. Die hebben trouwens binnenkort' nog meer beschuit met muisjes te verwachten. In januari zal ook een ander drachtig wijfje uit de go rillagroep bevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45