Bosniërs bedreigd met uitzetting lï» Ontsnapte blafherten vinden hun MICKEY'S CADEAUTIP! weg naar Veluwe en Achterhoek PZC Slager van Kaboel zou Ie Nederland asiel aanvragen Jagers onder vuur bij Sint-Hubertusmis Minister adviseert fietsers Hof verdachte overval Otterlo vrij Edah 2f9 binnenland Kamer vraagt staatssecretaris verblijfsvergunningen opnieuw te toetsen Koffie twee dubbeltjes goedkoper Hermans beziet of student O V-kaart kan weigeren Meerderheid vóór euthanasie Verbod op verkoop Sertindol Donatie voor Rembrandtproject Orkest verwelkomt Van Zweden W. F. Wertheim overleden Eis TBS voor moorden Anjum Clementines 249 Blauwe haai woensdag 4 november 1998 door Cees van der Laan DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van asielzaken moet vol gens een meerderheid in de Tweede Kamer de verblijfsver gunning van Bosnische vluchte lingen heroverwegen. Dit kan betekenen dat een deel terug moet naar de Bosnische federa tie. Circa 17.000 van de circa 25.000 Bosniërs in Nederland beschikt over een zogeheten A-status vanwege de burgeroorlog die van 1992 tot en met 1995 in hun moederland woedde. In de praktijk betekent de A-status een definitieve verblijfsvergun ning. Daarnaast zijn er nog en kele duizenden Bosniërs met een voorlopige verblijfsvergun ning, de zogeheten WTV'ers (vergunning tot voorlopig ver- wijf). Terugsturen Staatssecretaris Cohen wil deze laatste groep terugsturen als zij afkomstig zijn uit een 'meerder- heidsgebied' of als zij daar jaren DEN HAAG - Koffie wordt goedkoper. De prijs van een half pond koffie gaat vandaag met 20 cent omlaag. De goedkope dollar en de dalende prijzen op de wereldmarkt maken de ver laging mogelijk. De kans bestaat dat de prijs over enige tijd weer omhoog gaat, zegt een woordvoerder van Al- bert Heijn. De orkaan Mitch heeft de afgelopen dagen onder meer de koffieoogst in Midden- Amerika verwoest. Als gevolg hiervan zij n de pi'ij zen op de we reldmarkt alweer aan het stij gen. Neuteboom koffiebranders in Almelo, één van de grootste pro ducenten van Max Havelaar koffie, heeft besloten de prijs niet met 20 maar met 15 cent te verlagen. Een verdere daling brengt de minimumgarantie aan de boeren in gevaar. ANP hebben gewoond. Een meerder- heidsgebied is een regio waar een bepaalde etnische groep de meerderheid vormt. Duitsland heeft inmiddels al 150.000 vluchtelingen naar meerder- heidsgebieden in Bosnië terug gestuurd. Oneens D66, WD en CDA zijn het niet met het voornemen van Cohen eens. Zij willen dat hij ook de A- statussen van Bosnische vluch telingen individueel gaat her overwegen. Zij vinden het on rechtvaardig dat Bosniërs met een voorlopige verblijfsvergun ning wél teruggestuurd kunnen woi'den en mensen met een A- status niet. Verder wijzen D66, VVD en CDA er op dat het merk waardig is dat Duitsland wel vluchtelingen terugstuurt en Nederland niet. Cohen verzette zich gisteren te gen de zienswijze van de drie partijen met als argument dat de VN-vluchtelingenorganisa tie UNHCR Bosnië nog niet tot veilig gebied heeft verklaard. MaarWD,D66 en CDA vinden dit geen bezwaar, omdat WT V'ers blijkbaar wel terug kun nen. PvdA en GroenLinks steu nen de staatssecretaris. Toets Bosnische vluchtelingen kregen in de oorlogsjaren en ook daar na massaal de A-status toege wezen zonder dat er sprake was van een individuele toets, stel- len de drie partijen. Dit kwam door capaciteitsproblemen bij de Immigratie- en Naturalisa tiedienst. Zij vinden daarom dat opnieuw getoetst moet worden of ze nog in aanmerking komen voor de A-status. WD'er Kamp vindt dat er in Bosnië voldoende alternatieven voor vluchtelingen voorhanden zijn om zich daar opnieuw te vestigen. D66 en CDA gaan een stuk minder ver dan de WD, maar zien wel mogelijkheden voor vluchtelingen om terug te keren. PvdA en GroenLinks zijn tegen vanwege de precedent werking. Bovendien vinden ze het onmenselijk, omdat A-sta- tushouders vaak al jaren in Ne derland wonen en kinderen op school hebben. Staatssecretaris Cohen zegde toe de kwestie van de A-statussen in algemene zin te onderzoeken. GPD HEEZE - Vooral oudere mensen meldden zich gistermorgen iets voor tienen voor de deur van de Martinuskerk in Heeze om de Sint- Hubertusmis bij te wonen. Leden van de Dierenbescherming protesteerden tegen de mis, omdat er jagers werden gezegend. De actie voerders verklaarden dat ze de dienst als een'misplaatste traditie'beschouwen. foto Bob van den Cruijsem/ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Her mans van Onderwijs beziet of studenten kunnen afzien van de OV-jaarkaart. Die kaart wordt namjelijk onderdeel van de pres tatiebeurs: wie onvoldoende studiepunten haalt, moet ook voor de OV-studentenkaart een lening afsluiten. De studie schuld kan daardoor toenemen met 1440 gulden per jaar. Tijdens een overleg tussen Her mans en de studentenbonden bleek gisteren veel weerstand te bestaan tegen de in het regeer- akkoord opgenomen afspraak. De studenten vinden dat de kaart in de loop der jaren al een te groot beslag op hun studie beurs heeft gelegd. Met de nieuwste maatregel dreigt een eventuele studieschuld tot on aanvaardbare hoogte op te lo pen, zeiden ze. Het voorstel van Hermans om studenten de kans te geven de kaart terug te geven zodat de studieschuld niet verder op loopt, kon op weinig sympathie rekenen. De student verspeelt er zijn recht mee per spoor te rei zen, terwijl van zijn beurs nor maal al 95 gulden voor de OV- studentenkaaxt is bestemd. Hex-mans gaf aan ook dat be drag niet terug te willen geven als de student zijn kaart irxle- vert. Contractbepalingen met de NS verhinderen dat. Hermans kwam met een verbe tering van de toelating tot oplei dingen met een studentenstop. Met de organisaties van univer siteiten en hogescholen heeft hij afgesproken dat scholieren met een 8 als gemiddeld eindcijfer zonder x-estricties worden toe gelaten. De andere kandidaat studenten zouden via een soort sollicitatieprocedure en loting dienen te worden toegelaten. Het gaat daarbij om de universi taire opleidingen geneeskunde, diergeneeskunde en tandheel kunde en de hogeschoolstudies joux'nalistiek, fysiotherapie en logopedie. GPD AMSTERDAM - Een ovei-grote meerderheid van 92 procent is voor-stander van het recht op euthanasie of hulp bij zelfdo ding. Slechts acht px-ocent is principieel tegen. Dat blijkt uit de gisteren bekendgemaakte resultaten van een onderzoek dat de Ex-asmus UniversiteitRotterdam uitvoerde in opdx-acht van de Nedexiandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Het ondei'zoek werd gehouden onder 1201 mensen van 18 jaar en ouder. Het bleek dat 82 px-ocent van de CDA-stemmers en 96 procent van de i-ooms-katholieken ook voor het x-echt op le vensbeëindiging op vex-zoek wai'en. De tegenstanders waren vooral Nederlands Hervormden, Gex-efoimeei-den en andere kerkelijke gezindten. ANP DEN HAAG-Het geneesmiddel seitindol, dat gebruikt wordt tegen psychische aandoeningen, mag vanaf 1 deceixiber niet meer worden vexkocht. Sertindol (merknaam Sex-dolect) is in 1996 toegelaten op de Europese markt. Uit onderzoek in het buitenland is gebleken dat het dei-tig maal in vei-band is gebracht met een plotselinge dood of fatale hartritmestooi'nissen. In Nederland is tot nu toe éénmaal melding gemaakt van een mogelijk verband, al dus de Inspectie voor de Gezondheidszorg. ANP AMSTERDAM - De Univex-siteit van Amsterdam (UvA) schenkt het Rembrandt Research Project een bedi-ag van 2,7 ton om het onderzoek naar de echtheid van Rembrandts schil derijen af te ronden. Projectleider px-ofessor Van de Wetering moest in juni uitkij ken naar een nieuwe geldschieter, nadat de Nedei-landse Or ganisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek bekendmaakte het project niet langer te willen steunen. De publicatie van het vijfde en laatste deel van Corpus of Rembrandt Paintings hep daai-door gevaar-. Het Rembrandtproject begon in 1968. Van de Wetering krijgt van de UvA de tijd tot 2002 om het project af te ronden. GPD DEN HAAG - Negentig px-ocent van de musici en het overige personeel van het Residentie Orkest is voor de komst in 2000 van Jaap van Zweden als chef-dirigent. Slechts vier procent gelooft niet in de jonge maestro. Dat is medio oktober gebleken tijdens een tot nog toe geheim gehouden stemming over de inmiddels definitieve aanstelling van Van Zweden. Van Zweden krijgt dus de wind mee, als hij over twee jaar aantreedt als opvolger van Evgenii Svetlanov. Gisteren tekende de nieuwe aanwinst zijn contract. Van Zweden is zestien weken per seizoen in Den Haag. Verder blijft de diligent werken met het Koninklijk Concexigebouw- oi'kest, het Rotterdams Philhaimonisch en het Radio Filhar monisch Orkest. ANP WAGENINGEN - Professor dr. W.F. Wertheim is in de nacht van maandag op dinsdag op 90-jarige leeftijd in zijn woon plaats Wageningen ovexieden. Hij was hoogleraar in cle socio logie van Zuid- en Zuidoost-Aziè aan de Universiteit van Amsterdam. Wertheim schreef talloze boeken, waaronder Evolutie en revolutie' (1971) en 'Elite en massa' (1975). Wertheim is altijd pleitbezorger geweest van onderdrukten in de Derde Wereld. Emancipatie was een sleutelwooi-d in zijn werk en revoluties tx-ad hij met begrip tegemoet. In de roeiïge periode aan het eind van de jaren '60 had hij zeer veel aanhang onder studenten en zagen veel collega-professoren hem liever gaan dan komen. Wex-theim kreeg veel kritiek wegens zijn steun aan het regime van de Chinese leider Mao, ANP door Wanda Verwest DEN HAAG - De 'Slager van Kaboel' Goelboeddin Hekmati- ar, een beruchte Mudjahedin- leider uit de Afghaanse burger oorlog, wil in Nederland poli tiek asiel aanvragen. Daar is de Afghaanse gemeenschap in Ne- derland heilig van overtuigd. Omdat Hekmatiar in eigen land door de Taliban-regering wordt vervolgd, staat hem nauwelijks iets in de weg wanneer hij zich als vluchteling meldt. Zijn zoon en schoonzoon hebben zich vol gens ooggetuigen in september op Schiphol gemeld. De Immi gratie- en Naturalisatie Dienst (IND) weigert dit te bevestigen. „Hekmatiar heeft zijn familie vast vooruit gestuurd om hier de boel te verkennen", zegt Ahad Azizzada, voorzitter van de Fe deratie van Afghaanse Vluchte lingenorganisaties in Neder land. „Hij heeft Nedeiiand uit gekozen omdat het hier eenvou dig is voor mensen zoals hij poli tiek asiel aan te vragen." LEEUWARDEN - Procureur-generaal P. van Resteren eiste giste ren voor het gerechtshof in Leeuwarden twaalf jaar en TBS tegen een 52-jarige pensionhoudster uit Anjum. Zij zou twee mannen die regelmatig over de vloer kwamen in het pension, hebben vermoord. De rechtbank veroordeelde haar in juli tot acht jaar gevangenis straf en TBS. De vrouw, die volhoudt onschuldig te zijn, ging in ho ger bex'oep. De officier van justitie eiste vijftien jaar en TBS. Ook hij stelde hoger beroep in. De politie groef de lichamen van de 26-jarige Louw de Jong en de 38-jarige Hermanus Sonnemans vorig jaar op kerstavond en eerste kerstdag op in de tuin van pension Het Station in Anjum. De verdachte hield ook in hoger beroep vol niets te maken te hebben met de op haar terrein gevonden lijken. Haar advocaten wezen er op dat alleen indirect bewijs in de richting van hun cliënt wijst. Beide slachtoffers kwamen om het leven door een klap met een zware ha mer, maar niemand zag de pensioxxhoudster slaan. Bij liet begraven van Sonnemans, een half jaar eerder, hielp een 27- jarige man uit Dokkum. Het hoger beroep tegen de man dient vandaag voor het gex-echtshof De Dokkumer kreeg in juli bij de rechtbank drie jaar gevangenis straf. ANP (Advertentie) per net a 1 kilo Rode Grapefruits schaal 4 stuks Sweeties (citrusvrucht) schaal 4 stuks Hekmatiar is premier van Af ghanistan geweest en heeft de reputatie een genadeloze moor denaar te zijn. In zijn strijd te gen de Russen heeft hij ook veel Afghanen uitgemoord. Hij zou zich nu ophouden in Iran. Azizzada: „Iran wil hem politiek gebruiken tegen de Ta liban." De asielprocedure in Nederland biedt onvoldoende mogelijkhe den om mensen die zich in eigen land aan oorlogsmisdaden heb ben schuldig gemaakt, te ver volgen. Zodra er in hun land een nieuw bewind aan de macht is, lopen ze in eigen land gevaar te worden vervolgd. En juist die vervolging in eigen land is in Nederland een belangrijk ele ment voor het verkrijgen van de A-status als vluchteling. Bo vendien wordt niet gekeken of iemand oorlogsmisdaden op zijn geweten.heeft. Formeel kan bij vluchtelingen die zich aan oorlogsmisdaden hebben schuldig gemaakt, het artikel 1 F van het Vluchtelin genverdrag worden gebruikt. Dit sluit hen uit van het recht op de vluchtelingenstatus. Dit ar tikel woi'dt in Nederland zelden uit de kast gehaald. Amnesty International, Vluch telingenwerk en de Stichting Oecumenische Hulp ondex'zoe- ken of het Openbaar Ministerie kan worden gedwongen van oorlogsmisdaden verdachte vluchtelingen te vervolgen. GPD DEN HAAG - In een helmplicht voor fietsers ziet minister Nete lenbos (Verkeer) niets, maar hun verlichting moet het in elk geval doen. Daarom gaat zij kijkexx of zij wettelijke eisen kan invoeren voor koplampen. Ook moet elke fietser een voor reflector krijgen. Verder wil Netelenbos onder zoeken of er een keurmerk kan komen voor verlichting en re- flectiemateiialen. Nu staat dat er onterecht soms wel op. Zij vindt het kwalijk dat niet alle vex-lichting het onder alle om standigheden doet. De minister kondigde dit giste- ren aan bij de start van de cam pagne Val op, fiets verlicht! Doel van de campagne is dat meer fietsers het belang van goede verlichting gaan inzien. De komende twee weken wor den fietsers van wie de vexiich- ting niet deugt gewaarschuwd. Daarna worden zij zonder pax-- don op de bon geslingerd. De boete is minimaal 30 gulden. Met een betere verlichting loopt een fietser, volgens Nete lenbos 'eigenlijk één grote kreukelzone', minder risico op een ongeluk. Uit onderzoek blijkt dat als één procent meer fietsers in het donker met goede verlichting rijdt, er jaaxiijks 25 minder slachtoffers vallen in het verkeer. Het verplichten van een helm kan daar ook bij helpen, maar zal volgens Netelenbos vooral tot gevolg hebben dat minder mensen op de fiets stappen. En dat wil zij niet. ANP Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat poseerde gis teren in Den Haag bij een zeer goed verlichte fiets. foto Cees Zorn/GPD door Ad Berends ARNHEM - De 48-jarige man uit Sittard, die werd verdacht van de gewelddadige overval op 20 oktober vorig jaar op een winkel in landbouwartikelen in Otterlo, is weer vrij man. Het Arnhemse gerechtshof, waar zijn zaak in hoger beroep dien de, liet hem gistermiddag we gens gebrek aan voldoende be wijs gaan. Het hof zegt m het veivx-oegd uitgespx-oken vonnis niet de wettelijk vex-eiste zekerheid te hebben dat de man degene moet zijn geweest, die winkelbedien de Ina van der Krol (21) dusda nig verwondde dat ze haar hele leven invalide blijft. In mei van dit jaar achtte de Arnhemse rechtbank de schuld van verdachte wél genoegzaam aangetoond. Hij werd toen ver oordeeld tot een gevangenis straf van acht jaar. Tijdens het hoger beroep vroeg procureur- generaal mr. J. Wiarda het hof dat vonnis te bevestigen. Het hof liet gisteren weten te be seffen dat de ontkennende man nog altijd de schijn tegen zich heeft. Voor het hof staat het vast dat hij in de late ochtend van die twintigste oktober wel degelijk in Otterlo vertoefde en dat hij zich nadien in de directe omge ving van het Veluwse dorp ophield. Evenmin gaat het hof voorbij aan de vondst van een beitel in diens vroegere caravan in Brunssum (die verdacht veel lijkt op het scherpe voorwerp waarmee Ina van der Krol werd toegetakeld) en aan de uitkomst van een geurproef door een poli tiehond. Die proef wees erop dat de verdachte in de winkel zou zijn geweest. Niettemin vormen deze aanwijzingen naar het oor deel van het hof tezamen niet genoeg bewijs voor de stelling dat hij de overval zou hebben De inwoner van Sittard werd gisteren wél veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij een dief stal op 3 november 1997 bij een antiekhandelaar in De Lier, waar 36.000 gulden werd weg genomen. Daarvoor kreeg hij vier maanden cel. Omdat hij al veel langer in voox-arrest heeft gezeten hief het hof de voorlopi ge hechtenis op en kon de man gisteren naar huis. GPD AMELAND - Een verdwaalde blauwe haai is gistermiddag door medewerkers van het Na tuur Centrum Ameland van het droogvallende Wad gehaald. Het beest is in het zeeaquarium ondergebracht en knapt volgens woordvoerder J. de Jong van het centrum zienderogen op. De vis, een exemplaar van 2.20 meter lang, komt voor in de nooi'delijke Noordzee. ANP (Advertentie) De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen. van onze redactie binnenland HOENDERLOO - Op de Veluwe en in de Achterhoek leeft sinds enige tijd een popu latie van ongeveer honderd blafherten, ook bekend als muntjaks. In de afgelopen maan den zijn vijf van die dieren, oorspronkelijk afkomstig uit het zuidoosten van Azië, na aanrijdingen dood in Oost-Nederland ge vonden. Dat schrijft M. Hijink, voorzitter van de Vrienden van de Hoge Veluwe in 'De Velu- wenaar', het tijdschrift van de stichting Jac. Gazenbeek uit Barneveld. Volgens Hijink hebben de natuurvrienden tijdens de jaar lijkse inventarisatie van voorkomende dier soorten op de Veluwe diverse nieuwe grotere diersoorten aangetroffen. Het blafhert is een roodbruin mini hert met een heel klein gewei en slagtandachtige hoektanden. De nogal agressieve diersoort vecht flink tij dens de bronsttij d en stoot dan blafgeluiden uit. Het blafhexi is volgens Hijink via Engeland en Duitsland in Nedexiand gekomen. In En geland ontsnapten muntjaks uit een dieren tuin. Het dier kan het Europese klimaat kennelijk goed aan, want in Engeland leven nu naar schatting tussen de 50.000 en 200.000 blafherten in het wild. Muntjaks richten veel schade aan jong loofhout aan. Hijink vreest dat de dieren wellicht net zo'n plaag kunnen verooi'zaken als de muskus rat, die oorspronkelijk uit Noord-Amenka komt. Slangenarend Volgens Hijink zijn er ook wasberen waar genomen in het Nedexiandse grensgebied. Deze dieren zijn waarschijnlijk vanuit Duitsland naar Nederland gekomen. Het is bekend dat er in Duitsland wasbex-en uit pelsdiex-fokkexijen ontsnapt zijn. Daar naast zagen de natuurvrienden voor het derde jaar de uit het Middellandse Zeege bied afkomstige slangenarend. Mogelijk als gevolg daarvan zijn er minder adders en gladde slangen gevonden. Hijink voorziet dat er in de komende jaren meer uitheemse diersoorten naar de Veluwe komen. De Amerikaanse grijze eekhoorn komt al in zeer grote aantallen in Engeland voor en verdiingt daar de bekende rode eek hoorn, In West-Frankxïjk plant de Aziati sche waterree zich voort, nadat een exem plaar uit gevangenschap ontsnapte. En de lynx, een katachtige uit Oost-Europa, is al waargenomen bij Venlo en zal dus, volgens Hijink, op termijn vanzelf naar de Veluwe komen. ANP Een prima idee voor de. decembermaand. Als u nu een irip naar Disneyland® Parijs boekt voor de periode van 3 januari l/m 25 maart 1999, dan mogen de kinderen GRATIS met hun ouders mee! Bovendien krijgt 'u van ons, helemaal voor niets, een December Verrassingspakket voor in de schoen (boeken vóór 25 november) of onder de boom (boeken vóór 14 december). Uw ANVR Reisbureau of Rabobank heeft voor u alle informatie en kent alle voorwaarden. ^)i ISHlEjCLhm REIZENl OVERAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3