buiten o eb ied Op weg naar een oerbos MC Rozengeur en maneschijn in Zak van Zuid-Beveland Egel bouwt aan reserves weerwoord Eigentijds en historisch gecombineerd 32 Roten en repelen, zwingelen en hekelen 33 Gesprek in de SRV-wagen te Biggekerke 34 Fijnaart bedruipt zichzelf 35 31 Waterwingebied tussen Clinge en Heikant natuurjournaal woensdag 4 november 1998 Onweer in dóód 'out, den 'êle winter koud (late herfst) Nieuwe weerwoorden zijn toel- kom bij de redacti PZC, postbus IS, 4380 A4, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redac- tie@pzc.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd, Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 43SO AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-tnail redactie@pzc.nl door Barend Pelgrim Een oerbos met als hoofdboomsoort de zomereik. Niet dat hij het zelf nog zal meemaken, maar boswachter Gerrit Blaauwendraat droomt er wel van. Als terreinbeheerder van het waterwingebied tussen Clinge en Heikant zet hij het natuurbeleid van de Delta Nutsbedrijven om in daden. De meest natuurlijke vormen van begroeiing moeten terugkeren in de bossen van Oost- Zeeuws-Vlaanderen, zoveel is duidelijk. door René Schrier De Zak van Zuid-Beveland is een bijzonder gebied. Het wordt ook wel uniek genoemd. De secretaris-penningmeester P. J. Vollaard van het Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid- Beveland gaat zelfs nog een stapje verder. In het voorwoord van het zogenaamde Zakboek schrijft hij: „Het kleinschalige middeleeuwse dijkenlandschap in de voormalige Zwake is waardevol. Zoiets bestaat zelfs in dijkenlandschap Nederland nergens, laat staan in de rest van de wereld." Met dat Zakboekje wordt een poging gedaan uit te leggen wat het Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland inhoudt. Die naam slaat namelijk niet op een gebied dat goeddeels samenvalt met de grenzen van de gemeente Borsele, maar op een project dat in 1994 werd opgezet. Landbouw, natuurorganisaties en overheden hebben in het kader van dat project allerlei zaken bedacht. Het doel daarvan is recreatie, landbouw, natuur en landschap dichter bij elkaar te brengen. In het voorwoord heet dat: „Een milieuvriendelijker landbouw te krijgen in een reci'eatievriendelijker gebied, waar de natuurlijke, landschappelijke en cultuurhistorische waarden worden beschermd en versterkt." Schrijver Ad de Jong gaat daarom in het boekje, Zakboek genaamd, uitvoerig in op de (onstaans)geschiedenis van de Zak van Zuid-Beveland. Daarnaast wordt op geel gekleurde bladzijden inzicht gegeven in een aantal streekeigen producten, zoals de zwarte bessen, diervriendelijke veeteelt, een klompenmakerijeen witloftrekkerij en de stoomtrein. Ietwat verwarrend zijn de groengedrukte tekstjes die bovenaan een bladzijde staan en zich over meerdere pagina's uitstrekken. De lezer wordt voor de keus gesteld. Eerst de eigenlijke tekst lezen of de groene tekst volgen. Dat levert nogal wat heen en weer geblader op. Vliedbergen Het boekje gaat vooral over de historié van de Zak van Zuid- Beveland, het onstaan van landschapselementen zoals vliedbergen of welen en over de natuur. Wat dat betreft vertoont het erg veel overeenkomsten met het boekje Op stap in de Zak dat in 1985 werd uitgegeven en waarin eveneens uitvoerig op dergelijke zaken wordt ingegaan. Het heeft zelfs nagenoeg hetzelfde formaat en dikte. In het Zakboek wordt veel nadruk gelegd op de verschillende landschapstypen in het gebied. Aardig is de aankondiging van de aanleg van een natuurpad dat loopt vanaf de buitendijkse schorren bij Ellewoutsdijk tot aan het heggenreservaat bij Nisse. Wie van oost naar west loopt passeert dan stadia van puur natuur op het schor tot cultuur op de landbouwgronden en van heel open op het schor tot heel besloten in het heggenreservaat. Wie het Zakboek leest krijgt al snel de indruk dat het gebied in feite een soort openluchtmuseum is waarin alleen maar mooie dingen te zien zijn, oude historische boerderijen, natuurgebieden en mensen die met streekpi-oducten bezig zijn. Geen woord over de andere kant van de medaille. De aarxleg van de Westex-scheldetunnel die toch zeker zijn stempel zal drukken op het in het boekje zo geroemde gebied rond Ellewoutsdijk en Box-ssele. Ook wordt in het Zakboek niet de indruk gewekt dat er auto's in de Zak van Zuid- Beveland rijden over doorgaande wegen, dat er gewerkt wordt op bedrijfsteiTeinen bij de dorpen, dat vanuit heel wat plaatsen in de Zak het silhouet vexvuild wordt door windmolens, enorme fabx-ieken in het Sloegebied, hoge schoorstenen, hoogspanningsmasten en lelijke nieuwbouwwijkjes die aan de dorpen zijn geplakt. Het is niet allemaal rozengeur en maneschijn in de Zak. Wat dat betreft biedt het voorlichtende boekje over de gemeente Borsele dat diezelfde gemeente in 1993 uitgaf qua foto's een reëeler beeld, al moet gezegd dat de tekstuele infoxmatie in die uitgave veel beknopter was. Zakboek is een uitgave van het Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland, het is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij het toeristisch bureau Zak van Zuid- Beveland/Tholen te Goes. De prijs is f 9,95. Als de schemering valt, verlaten de nachtactieve dieren lxun schuilplaatsen om op zoek te gaaxx naar voedsel. Eexx kxxorrend geluid vanuit een dichte plantengroei in de tuin verraad de aanwezigheid van de egel, die daar zijn vaste stek heeft. Regelmatig scharrelt hij rond op zoek naar slakken, wormen ol' insecten. Maar ook vogeleiex-en, kikkers en zelfs slangen, zoals de adder en de ringslang, staan op zijn menu. De egel laat zich niet veel zien, wat te maken heeft met zijn nachtelijke leefwijze. Het is een van die 'wilde dieren' die zich in de directe omgeving van de mens ophoudt. Zijn trage vluchtreactie wanneer hij zich betrapt weet, is bedriegelijk. Daardoor is de egel minder kwetsbaar dan op het eerste gezicht lijkt. Het dier kan verbazend sxxel en lenig zijn, kruipt door nauwe spleten, klimt moeiteloos over lage tuinmuurtjes en kan heel goed zwemmen. Niettemin verdrinken veel egels in tuinvijvers, waar ze dikwijls komen drinken. Als ze in het water zijn beland zien ze veivolgens geen kans meer tegen de meestal steile en gladde oevers op te klimmen. Een plankje bekleedt met gaas kan het dier helpen. Vijanden heeft de egel niet veel. Maar weinig belagers zien er heil in de opgerolde stekelbal te lij f te gaan. Bij dreigend gevaar is dat oprollen een instinctieve reactie. Dat is ook de reden waarom er naar verhouding zoveel egels slachtoffer worden van het (auto)verkeer. Momenteel zijn de dieren druk bezig hun vetreserve voor de winter op te bouwen. Wanneer de temperaturen dalen gaat de egel in een winterslaap. Pas wanneer zijn vetreserve opraakt en daardoor zijn conditie afneemt, wordt hij weer wakker. In het voorjaar is hij weer regelmatig iix de tuin aan het scharrelen. zie ook pagina 34 Het verlengde van de Heerstraat, ten zuiden van Sint Jansteen, achter het pompstation van Delta Nuts. De bomen in deze statige laan zijn nu ongeveer honderd jaar oud. Er gapen gaten in de lang gestrekte rij eiken. Enkele populieren, ooit neergezet ter opvulling van door ziekte of wind gesneuvelde eiken, hebben op hun beurt het loodje moeten leggen. De omringende eiken werden onderhand in het duister gezet door de veel sneller groeiende populiexobomen. Een kettingzaag moest bijdragen aaix het herstel van de oorspronkelijke laan exemplaren Quercus Robur, de Latijnse benaming van de inlandse (zomer)eik. Op een steenwor-p afstand bevinden zich, afgeschex-md van alle publiek, de oudste bossen in het land van Hulst. In verband met de kwetsbaarheid van de bronnen voor de waterwinning is dit gedeelte alleen toegankelijk onder begeleiding. Het water bevindt zich hier op slechts negen meter onder het aardoppervlak. Het is precies zes kilometer vanaf de kerktoren van De Klinge tot de kerktoren van Heikant. Tussen deze twee bakens in het landschap strekt het beboste deel van het waterwingebied door Oost- Zeeuws-Vlaanderen zich uit, als een groene band langs de Belgische grens. De zandbodem maakt dat het gebied een voor deze regio unieke begroeiing kent. Delta Nutsbedrijven geeft er door haar beheer de natuur ruim baan. In 1935 is de toenmalige x-egionale waterleidingmaatschappij vanuit Kapellebrug gestart met de exploitatie van het gebied. Volgens boswachter Bladuwendi'aat begint onder de oude bewoners van deze streek nu pas het besef te leven dat men in een uniek gebied woont. In vroeger tijden was het waterwingebied deel van een bosstrook, die hep van de uitspanning Trompwaal bij Stekene, via Heikant en Absdale, tot in het huidige natuurgebied Groot Eiland. Van dit bos is echter niets meer over, de mens heeft de sporen uitgewist. Het huidige texTein van Delta Nuts in Sint Jansteen, Kapellebrug, Clinge en Heikant is 360 hectare groot. Veel bomen in de bossen xond het waterpompstation Kapellebrug illustratie Adri Karman foto's Peter Nicolai zitten -zoals Blaauwendraat het typeert- in een stakenfase of zijn deze tei'nauwernood ontgroeid: jonge bomen, dicht op elkaar staand, vergelijkbaar met een bonenstaak. Dit sooxi vuistdikke stammetjes werd in een grijs verleden in de kolenmijnen benut als stuthout voor de gangen, om zolders in huizen te leggen of als palen ter afbakening van weilanden. Een dergelijk stakenfasebos heeft een saaie, kale bodem, vaak vochtig en tochtig. Alleen zwammen vinden er hun gading. Om het ooit tot oerbos te bx-engen moet een deel van de staken weg: licht, warmte, ruimte en zuurstof zijn nodig voor de verdere ontwikkeling. Het doel is een oerwoud te creëren zoals op het Europese continent aheen nog in Polen te vinden is. Een woud met onderin een kruidlaag, daarop een struikenlaag en tenslotte een oude bomenlaag, zo ziet het er uit. Verschraling „Een echt oerbos komt er nooit meer in Europa want menselijk ingrijpen is onvermijdelijk", aldus Blaauwendraat. Hij streeft echter naar het hoogst haalbare. wordt. Daarbij de Ellesti-aat, net tegen de gxons, laat de beheex-der 60.000 kubieke meter zand afgx-aven. De boswachter hoopt met de aanleg van ondiepe water-partijen op de komst van amfibieën, insekten, moerasplanten, vlinders en watervogels, waarvan de roerdomp zijn hartewens is. Wat vogelbestand betreft zit het waterwingebied in een lastige fase. Op het ogenblik zorgen kraaiachtigen voor een verstoring van het evenwicht. Zo is er de laatste jaren een explosie aan eksters en Vlaamse Gaaien. Samen met een steeds groter wordende populatie eekhoorns en buizerds maken ze dat nesten van kleine zangvogels geplundei-d worden. Heggemus/boompieper; roodborst en winterkoninkje komen op het ogenblik in de verdx-ukking, net als staaximezen en graspiepers. Jonge wielewalen zijn er dit jaar ook niet geboren door aanvallen van vlaamse gaaien. Komende winter zal de groep kraaiachtigen door vangst teruggebracht worden tot een gezonde stand. Een aanwas van jonge loofbomen, zoals berk, vogelkers en hazelaar moet instaan voor een nieuwe generatie zangvogels in het waterwingebied. de houtsingels van inlandse eiken, die de natuurlijke afscheiding tussen de verdwenen landbouwpercelen markeren. Op deze manier is in de afgelopen 25 jaar zo'n 60 hectare landbouwgrond getransfoiTneerd tot natuur-. Roerdomp Verder naar het oosten, i-ichting Heikant, lonken de Wildelandexx. Een speciaal stukje van het watexwingedeelte, dat in de nabije toekomst een plas-dx-asgebied Een rondrit in zijn teri'einwagen maakt duidelijk wat de bedoeling is. Oude stukjes landbouwgrond vormen zich op sommige plaatsen door verschraling van de bodem langzamerhand spontaan om tot heideveldjes. Elders, op vergelijkbare perceeltjes, schiet her en der j ong loofhout uit de met bladeren bedekte grond. Delta Nuts heeft de bewuste stioken grond in de loop der tijd teruggetrokken uit de pacht of aangekocht en de natuur mag er nu haar gang gaan. Opvallend zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31