Van Nistelroo leeft in een roes Cocu is mikpunt socios Barcelona Ajax vii e in Gemeente is bereid Volendam te helpen Spits vindt dat PSV bij Kaiserslautern ware gezicht moet tonen KNVB gooit competitie om Verdachte zaak-Ni vel vrijgelaten Ook Meier naar Saeco-ploeg Steffi Graf terug met zege Vier kandidaten WK atletiek Joegoslavië - Ierland in Belgrado Spoedarbitrage Jurgen Dirkx tegen Fortuna Spelersoorlog tegen Pierre van Hooijdonk Ruud van Nistelrooij leeft bij PSV nog altijd in een droomwereld. ZEIST - De KNVB wil een aantal competitiewedstrijden ver plaatsen om een viertal afgelaste wedstrijden in de zestiende finales van de Amstelcup alsnog te kunnen spelen. Zo zouden twee thuiswedstrijden van SC Heerenveen verschoven moe ten worden. FC Groningen moet een paar dagen eerder dan het competitieschema tegen Go Ahead Eagles spelen. Vorige week woensdag werden de Amstel Cup-wedstrijden Heracles - NAC, FC Groningen- Tonegido, Excelsior- PSV enEmmen - Heerenveen afgelast. De voetbalbond heeft de betrokken ver enigingen nu voorgesteld deze duels op dinsdag I december te spelen. ANP HANNOVER - De Duitse politie heeft gisteren een 23-jarige voetbalsupporter uit Berlijn vrijgelaten die zij verdacht van mishandeling van Daniel Nivel. Duitse fans molesteerden de Franse politieman op 21 juni rond de WK-wedstrijd Duits land - Joegoslavië in Lens. Nivel ontwaakte na zes weken uit zijn coma en volgt nu een revalidatieprogramma. De verdach te zou de agent met een verkeersbord op het hoofd hebben ge slagen. Hij zat in de gevangenis in Hannover. Vorige week ont sloeg de Franse justitie een 26-jarige Duitser uit het huis van bewaring in Douai. Momenteel verblijven nog vier Duitse verdachten in hechtenis, drie van hen in eigen land, één in Frankrijk. SID GENEVE - Ook ArminMeier, een van de drie Zwitsers die be trokken waren bij de dopingaffaire in de Tour de France, ver trekt bij wielerploeg Festina. Hij volgde het voorbeeld van land- en lotgenoot Laurent. Dufaux en tekende een éénjarig contract bij de Italiaanse formatie Saeco. De 29-jarige Meier is nog tot eind april volgend jaar geschorst, even als Alex Ztil- le en Dufaux. De drie gaven ronduit toe regelmatig Epo en groeihormoon te hebben gebruikt. AFP LEIPZIG - Steffi Graf is terug op de wedstrijdbaan. De Duit se tennisster, voormalig nummer één van de wereld maar ach teruit geworpen door een reeks blessures, vierde haar rentree met een zege. Bij het toernooi van Leipzig won ze dinsdag in de eerste ronde van de Roemeense RuxandraDragomir: 6-3 6- 3. Het kostte Graf zeventig minuten en eigenlijk geen moeite van betekenis. Toch was de 29-jarige perfectioniste niet hele maal tevreden„Ik heb nog te veel fouten gemaakt door slech te concentratie", mopperde Graf, die zeven weken geleden een polsoperatie onderging. Dan vergoelijkend: „Maar het is ook niet gemakkelijk na zo'n lange pauze meteen op zo'n snel le baan te moeten beginnen." ANP/SID PARIJS - De internationale atletiekfederatie heeft aanbie dingen gehad van vier steden die de wereldkampioenschap pen in de zomer van 2001 willen organiseren. Het zijn Stan ford (VSt), Edmonton (Can), New Delhi (Ina) en Parijs (Fra). Voor het WK Indoor van dat jaar hebben zich drie kandidaten gemeld: Lissabon (Por), Boedapest (Hon) en Delarna (Zwe), De IAAF beslist op 19 november over de toewijziging. AFP DUBLIN - De EK-kwalificatiewestrijd Joegoslavië - Ierland wordt op woensdag 18 november in Belgrado gespeeld. De in terland stond aanvankelijk voor 10 oktober op de agenda, maar de UEFA stelde het duel uit wegens de dreigende situa tie in Kosovo. RTR door Mark Caldenhoven KAISERSLAUTERN - Nog geen jaar geleden stuurde Fop- pe de Haan hem naar de Arena in Amsterdam voor de interland Nederland-Turkije. 'Let niet op de wedstrijd, let alleen op Den nis Bergkamp, zei hij'. Ruud van Nistelrooij, toen nog spits van Heerenveen, fronste even de wenkbrauwen bij de woorden van zijn toenmalige trairter. „Ik reed dagelijks naar het Abe Lenstra-stadion en dacht: wat gebeurt er allemaal met me? Moest ik ook nog ineens speci fiek naar m'n held gaan kijken. Man, het duizelde me aan alle kanten. Het ging allemaal zo snel." Nog steeds leeft hij in een droomwereld, ook bij PSV. Ruud van Nistelrooij geeft het SITTARD - Jurgen Dirkx spant een spoedarbitrage aan tegen zijn werkgever Fortuna Sittard. PSV wil de voetballer met on middellijke ingang inlijven, maar doordat Fortuna een te hoge vergoedingssom vraagt is het overleg tussen beide clubs vastgelopen. Dirkx stelt dat hij zich bij PSV zowel sportief als financieel kan verbeteren, maar dat Fortuna hem die kans ontneemt. Zijn ad vocaat verzoekt de arbitrage commissie van de KNVB het contract met Fortuna te ontbin den en een redelijke vergoe dingssom vast te stellen. Volgens Rob Jansen van Sport- Promotion, zaakwaarnemer van Dirkx, is de afkoopsom ab surd hoog. Het bedrag staat niet. in verhouding tot het huidige salaris van de speler en de maanden die hij nog voor Fortu na moet uitkomen. Het contract van Dirkx loopt aan het eind van dit seizoen af. In de arbeidsovereenkomst is opgenomen dat de club zal mee werken als Dirkx zich elders kan verbeteren. Voor Fortuna zou daar een redelijke en billijke vergoeding tegenover moeten staan. ANP van onze sportredactie VOLENDAM - Het gemeente bestuur van Edam-Volendam is bereid eerstedivisieclub Volen- dam uit de financiële problemen te helpen. Het college van bur gemeester en wethouders heeft gisteren besloten de gemeente raad voor te stellen de grond van het stadion voor 1 gulden aan de club over te dragen. Volendam heeft een schulden last van 2,9 miljoen gulden. Vo- lendam-voorzitter Arjen Tuiten noemt het een net voorstel, waarmee zijn club verder kan. „De eerste problemen voor Vo lendam zijn opgelost." Volgens Tuiten wordt het nu gemakke lijker om aandelen uit te geven voor de NV Stadion. De voet balclub Volendam wordt dan een van de huurders. Het collegevoorstel is in overleg met de Generale Bank genomen. volmondig toe. „Het is zo onwe zenlijk. Op 31 mei 1997 - ik weet het nog goed - speelde ik nog met FC Den Bosch bij Emmen, en nu sta ik in de Champions League." Anderhalf jaar en een recordtransfer later koestert hij elk moment. „Je wordt, zeker na zo'n slechte competitiestart, bij PSV meteen met de harde wer kelijkheid geconfronteerd. Maar nog steeds zit ik een roes. Man, toen ik op teletekst zag staan: 'Van Nistelrooij naar PSV', dacht ik: leuk voor die jongen. Ik kon niet geloven dat ik het zelf was." Hij is de duurste aankoop in de historie van PSV. Duurder dan Ronaldo, veel duurder dan Ro- mario. Voor vijftien miljoen gulden was Heerenveen wel ge negen Van Nistelrooij naar Eindhoven te laten vertrekken. Een Brabander uit Geffen, na een omweg terug in Brabant. Hij woont, tijdelijk, nog bij zijn ou ders. In de loop van volgende week betrekt de topscorer van de eredivisie een woning in Veldhoven. „Dan sta ik pas echt op eigen benen." Symbool Bij PSV is Van Nistelrooij het symbool van een nieuwe toe komst. Het boegbeeld met wie de nog nauwelijks verwende Eindhovense achterban zich kan identificeren. Zijn jeugdige tronie siert vele posters en lacht je vanaf elke straathoek in de Lichtstad tegemoet. „Die hoge transfersom heeft me juist ver trouwen gegeven. Ik zit vol drang dat vertrouwen te beant woorden. Het motiveert me. Maar als het je, zoals de laatste weken, niet voor de wind gaat, kan het ook tegen je worden ge bruikt." „Wat wel aardig is, is dat je aan de supporters merkt dat ze het fijn vinden dat er weer Braban ders bij PSV spelen. Dat had ik vroeger als klein jochie ook. Voor Brabanders is PSV heel speciaal. Ook voor mij. Daarom is de huidige situatie ook zo ver velend. De supporters van PSV verdienen een ploeg die swingt. Aanpassingsproblemen heeft Van Nistelrooij in Eindhoven niet of nauwelijks gekend. Vooral na de rentree van Luc Ni- lis heeft hij de smaakte pakken. De onzinnige kritische noten van de laatste weken hebben Volendam heeft daar alle lenin gen lopen. De directie van de bank moet nog een besluit ne men over het plan, maar de gemeente verwacht geen on overkomelijke problemen. Bin nenkort zal de gemeenteraad een besluit over het college voorstel nemen. Als Volendam de grond van het stadion in ei gendom krijgt, kan de club langlopende leningen afsluiten. De Generale Bank zal daar geen moeite mee hebben, omdat Vo lendam de kostbare grond in on derpand geeft. De KNVB maakte maandag al bekend Volendam een voor schot te verlenen. Met het onbe kende bedrag van de bond kan de club in elk geval de achter stallige salarissen van de spelers betalen. In het actieplan dat Vo lendam van de ondergang moet redden, zit inmiddels 550.000 gulden. ANP hem echter niet onberoerd gela ten. „Ik zou liegen als het niet zo was. Kennelijk is iedereen een keer aan de beurt. Eerlijk ge zegd had ik soms ook genoeg aan mezelf. Die drie doelpunten tegen Sparta had ik echt even nodig." Zwamborn Afgezien van zijn technische vaardigheden en het neusje voor het doel, valt bij Van Nistelrooij vooral zijn tactische rijpheid op. „Dat krijg je als je Kees Zwamborn en Foppe de Haan Danny Blind train door Ype Minkema CALLANTSOOG - Zijn de he ren voetballers van Ajax, ver wend met een stadion waar het altijd mooi weer is, soms van suikergoed? Gisterochtend, half elf. Tijd voor de traditionele training in Callantsoog, dit keer voor de belangrijke Champions League-wedstrijd tegen Olym- piakos Piraeus. Goed, het re gende, pijpenstelen zelfs. Maar het voetbalveld lag er mooi vlak en groen bijMaar cje spelers van Ajax bleven binnen. „Want het regent", legde coach Morten 01- sen uit. Was er soms weer, zoals vaker voor belangrijke wed strijden, een geheime missie? Gisteren kreeg ook Callantsoog een deel van de nationale nat tigheid. De Ajacieden, in trai ningspak, hingen wat rond in het hotel. Voor de buisin de lob by, in het restaurant. Geen trai ning. Of misschien toch nog. Als er een gaatje in het wolkendek komt, had Olsen nog gezegd. „Het heeft geen zin", zei de coach even later. „Een tactische training als de bal in de plassen blijft steken, dan kun je beter niet trainen. Buiten regende het hardbinnen regende het - zo leek het - uit vluchten. Veel Ajacieden waren wat verkouden, zei de trainer, die bovendien wees op de zware belasting in de afgelopen we ken. Daarin had hij natuurlijk wel gelijk. Ajax speelt zo veel wedstrijden, een training over slaan, daar wordt niemand min der van. Hoewel, ongebruikelijk was het zeker, vlak voor een Eu ropees treffen. Hersteltrainer Haarms, volgens eigen zeggen 'al honderd en een jaarbij Aj ax, kon het zich niet herinneren. Geheim Als de bal in de plassen blijft steken, had Olsen gezegd. Maar even later scheerde de bal snel en strak over de grasmat toen Danny Blind en Andrzej Rudy werden getest door Haarms. Merkwaardig. Zou Olsens ge heim te maken hebben met deze twee geblesseerden? Hij had het al eerder gedaan. Vorig seizoen mocht de buitenwacht niet we ten dat Litmanen en later Dani zouden spelen. Vanavond is er eenzelfde probleem; levens groot in het centrum van de de fensie. Goed, Frank de Boer kan er spelen, maai- dat zou - ook met invaller Tom Sier - een flin ke verzwakking betekenen van de linkerflank. Moest Blind soms worden klaargestoomd voor de grote klus? Maar een als trainers hebt gehad. Zwam born het me bij FC Den Bosch altijd over het spel nadenken. Als ik dacht goed te hebben ge speeld, zei hij toch: wanneer laat je nu eens wat meer zien dan de rest. Hij legde alle verant woordelijkheid bij mij neer. Foppe is op het tactische vlak niet te evenaren. Hij doceert en legt alles tot in detail uit. Dat is prettig." Anders, zo beaamt Van Nistel rooij, is de aanpak van zijn hui dige trainer, Bobby Robson. „Hij is heel ervaren, straalt rust weer, maar speelt snelle terugkeer na de knie-ope ratie, sloot hij zelf uit. Ook al zou Olsen het hem vragen. Ru dy? De hamstringblessure is vervelend. De Pool voelt zich niet zeker van zijn zaak, niet - zoals hij noemde - 'schoon in het hoofd'. Daarom denkt hij niet dat hij er klaar voor is. Natuurlijk was er laat in de middag nog een echte training. Olsen had blijkbaar een gaatje uit. Het is iemand voor wie je door het vuur gaat. Hij kan als geen ander bezieling overbren gen op een groep. Maar in tegen stelling tot Foppe is Robson niet iemand die situaties analyseert. Al komt dat ook doordat hij zich veelvuldig met andere zaken moet bezighouden. We spelen veel wedstrijden in korte tijd en hebben veel blessures gehad. Dan heb je het altijd over van daag, bijna nooit over gisteren en al helemaal niet over morgen. Daar is dit PSV nog lang niet aan toe." iet tegen in het wolkendek gevonden. Kwam de aap toen uit de mouw? Danny Blind, jazeker, speelde in de afsluitende partij 'gewoon' in de basis, als libero. Frank de Boer linksachter. Betrapt? „Nee", zei Blind weer. „Geen sprake van." Hij had het er met de coach niet eens over gehad. En, 'nee', zei de trainer. „Blindis geen optie." Frank de Boer in het centrum en Tom Sier aan de Het heden is voor PSV de cruci ale confrontatie met Kaisers lautern, de laatste strohalm in de Champions League. Alleen een zege op de 'Betzenberg' houdt de Eindhovense hoop op een plaats in de kwartfinales le vend. Van Nistelrooijdie in Eu ropees verband nog immer wacht op zijn eerste treffer, weet het als geen ander. „Wij mogen dan nog niet hebben overtuigd, ook Kaiserslautern heeft de vorm nog niet. Het wordt tijd dat PSV zijn ware gezicht laat zien." linkerkant, moest Olsen toege ven, dat was eigenlijk nog de enige mogelijkheid. Maar waar om speelde Blind dan in die laatste training? Morten Olsen liep na de training terug naar het hotel. Het was koud, het was nat. Het hagelde zelfs. Een lift, trainer? „Nee", zei de trainer, bijna beledigd. Kom zeg, hij is toch niet van sui kergoed? GPD door Gijsbert Spierenburg BARCELONA - Misschien moet hij nog een beetje wennen aan stad en land. Het kan ook zijn dat hij het WK nog in de benen heeft, en mogelijk is stress (van publiek en pers) er de oorzaak van dat Phillip Cocu bij FC Bar celona nog niet geheel in goede doen is. Twee dagen na zijn aarzelende spel tegen Real Sociedad en aan de vooravond van de Cham- pionsleaguewedstrijd tegen Bayern München heeft 'Kokoe' de Spaanse journalisten veel uit te leggen. Zo'n mannetje of veertig, vijftig neemt hem in de perszaal een kruisverhoor af. De schouders van de ex-PSV'er doen merendeels het werk. „Voetballers weten met dit ver schijnsel meestal nauwelijks raad", weet zijn coach Louis van Gaal. „Bewust denken ze dat publiek en pers bij zo'n topclub geen invloed hebben op hun spel. Onbewust kan dat wel de gelijk doorwerken." Met een persoonlij ke fout leidde Cocu afgelopen zaterdag de openingstreffer van Real Socie dad in. Hij voelde onmiddellijk de toorn van de supporters. Van Gaal nam zijn pupil in bescher ming door hem na rust te ver vangen. „Ik deed dat om erger te voorkomen. Want Cocu is een belangrijke spdler voor de ploeg en vandaag moet hij weer spelen tegen Bayern München." Van onbezorgdheid is volgens de trainer geen sprake. „Cocu gaat er zeker komen." Kritiek De kritiek aan het adres van de Nederlandse aankoop is niet bijzonder. Alle nieuwelingen zijn, bij teleurstellende presta ties, in Camp Nou het mikpunt van de socios. Reiziger en Bogarde werden vorig seizoen ook op de korrel genomen, en zelfs Rivaldo, de nieuwe koning van de stad. Van Gaal deed door de blessure van Sergi de laatste wedstrijden op Cocu een beroep als links back. De Spanjaard is inmid dels genezen verklaard. Zater dag raakte plotseling weer een andere verdediger, Reiziger, ge blesseerd. Als allrounder moet Cocu er rekening mee houden tegen de Duitsers wellicht in het centrum van de defensie te zul len opereren. Veel keus heeft Van Gaal niet. Bogarde en Nad- al zijn zwaar geblesseerd en Pel- legrino is in Europese wedstrij den niet speelgerechtigd.Cocu geeft toe dat hij zich in Barcelo na nog niet kan wentelen in een bad van geluk. Wat hem tegen Real Sociedad overkwam, was hem twee weken eerder tegen Salamanca (1-1) ook al gebeurd. Eveneens voor eigen publiek en opnieuw met een tegendoelpunt als gevolg. „Het gevoel is er nog niet hele maal. Daarbij heb ik ook wat pech gehad. Ik speel op de posi ties die de trainer me opdraagt. Daar is niets mis mee. Nu eens middenvelder, dan weer links back. Vanavond misschien wel centrale verdediger. Positioneel kan ik als een verdediger den ken. maar eenmaal in balbezit heb ik het instinct van een mid denvelder. In mijn manier van doen blijf ik dat, middenvel der." Wegrossen „Ik neem soms te veel risico's. Zaterdag tegen Real Sociedad had ik die bal natuurlijk ge woon moeten wegrossen. Dan was er niets aan de hand ge weest. Ik ging nu voor een mooie actie en ging de mist in. Dat is het risico dat ik meestal als mid denvelder in mijn spel leg. Op het middenveld kun je je een foutje permitteren, in de verde diging niet." „Na zo'n fout hoor je het pu bliek en nergens ter wereld komt dat zo hard aan als in het stadion van Barcelona, Als het niet loopt, ben je als buitenlan der de zondebok. Ronald Koe man zei me na afloop dat ik me toch nog knap had hersteld. Uit gefloten worden is niet lekker. Je wilt de supporters juist voor je zien te winnen, je wilt ze na tuurlijk niet tegen je krijgen." „Ik heb het super naar mijn zin in Barcelona, alleen voetbal ik nog niet zoals ik me dat had voorgesteld. Ik heb nog niet ge speeld zoals ik kan spelen. Ik ga ervan uit dat ik nog wat tijd no dig heb.en dat het binnenkort weer in orde komt. Het is niet zo dat ik slecht speel, het moet al leen veel beter." Elke week finale „Bij een club als Barcelona ben je dat aan je stand verplicht. Hier speel je alleen maar top wedstrijden. Elke week-speel je een finale, elke training moet je topfit zijn. Elke wedstrijd is be langrijk en elke wedstrijd moet je tot op de bodem gaan, ook te gen Extremadura, de nummer laatst. Een zekerheidje zit er nooit tussen." GPD van een onze sportredactie NOTTINGHAM - Pierre van Hooijdonks terugkeer bij Nottingham Forest lijkt ge doemd te mislukken. Spelers en fans stellen zich zo haat dragend op tegenover de Oranje-international, die vorige week een einde maak te aan zijn eigen verbanning van de velden, dat de speler bij zijn Engelse werkgever het leven nagenoeg onmoge lijk wordt gemaakt. Manager Dave Basset waar schuwde op de dag dat Van Hooijdonk weer voet op het trainingsveld van Notting ham Forest zette, dat de kleedkamer wel eens een on veilige ruimte voor de Bra bantse spits zou kunnen wor den. „Er zijn spelers die hem te grazen willen nemen", zei Basset. Britse kranten onthulden gisteren dat het afgelopen weekeinde al bijna zover is gekomen. Doelman Mark Crossley dreigde op de vuist te gaan met de Nederlander nadat beide spelers elkaar eerst voor rotte vis hadden uitgemaakt. Andere spelers moesten tussen de twee vech tersbazen in springen om te voorkomen dat er klappen vielen. Van Hooijdonk wordt in de Britse pers afgeschilderd als 'Public enemy number one!' en krijgt van geen enkele kant steun. De man die na het WK vergeefs probeerde weg te komen kan alleen maar hopen dat een buitenlandse club zo snel mogelijk 20 mil joen voor hem op tafel legt. Manager Basset, gister avond: „Het beste scenario is dat hij gauw een paai- goals voor Forest maakt en dat we hem dan snel verkopen. Het was niet mijn beslissing om hem hier terug te laten keren, dat weet Pierre ook. Anderen geboden mij om hem terug te nemen. Terugkeer De competitiewedstrijd van het tweede elftal, waarmee Van Hooijdonk tegen Bir mingham zou spelen, ging gisteravond niet door in ver band de vele regenval. Plet veld was onbespeelbaar. Van Hooijdonk zou met de reser ves meespelen om wedstrijd ritme op te doen. De Neder landse international had op 11 juli zijn laatste optreden, het duel om de derde plaats bi j het WK in Frankrij k tegen Kroatië. GPD/ANP Danny Blind houdt het balletje voor het eerst na zijn knieoperatie hoog. Hij wil aan de vooravond van het Europa Cupduel met Olympiakos nog niets welen van zijn rentree in het eerste van Ajax. foto George Verberne/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29