Jeugdzorg zoekt naar allochtoon Vrouwen ontladen stress in Oostdijk Kwestie Spahr van der Hoek is voor vakbond nog niet afgedaan isii BjMBgsi Provincie machteloos tegen stacaravans op campings bij boeren Betaling voorkomt op valreep verkoop van Russische tanker zeeland woensdag 4 november 1998 sbw 23 Hulp is nu te Nederlands Diefstal van polstasje op station Goes Elfjarige minister van Zeeland Zeeuwse Landschap koopt gebied Telefoonstoring gemeente Tholen Boete voor illegaal zenden PTT Post blijft bij ontslagen Stuwen Sint-Annaland dinsdag al verwijderd Schadevergoeding na 75 mm regen in etmaal doorlngrid Huibers OOSTDIJK - Dat het leven in een klein dorpje hand in hand kan gaan met een hoop stress, bewezen de ruim twintig deel nemers aan de cursus Leven zonder Stress maandagmid dag in Oostdijk. Verhalen over buikpijn, hoofdpijn, zweet- handen, angst, onzekerheid en drukte domineerden de bij eenkomst. Op de cursus van de Spirituele Akademie Brahma Kumaris uit Amsterdam zijn louter vrouwen afgekomen. Vrouwen in alle leeftijdsgroepen. Van dertigers en veertigers tot twee statige oude dames. Het is be hoorlijk proppen om ze alle maal in het piepkleine zaaltje in het Oostdijkse dorpshuis Apeldoorn te krijgen. ,,Geen stress", roept cursus leidster Els Bienefelt opge wekt, terwijl ze met tafels, stoelen en een overheadpro jector schuift. Uitgerekend stress is in het kleine dorpje nauwelijks voor te stellen. Oostdijk bestaat uit een hand jevol huizen tegen een hoge dijk aan. Zachtjes pruttelend rijdt een tractor zijn erf op. Een kat gaat middenop een kruispunt zitten. Pas na aan houdend toeteren staat het dier loom op. Reden Binnen, in het dorpshuis, broeit het. Eerst aarzelend, maar daarna laten de vrouwen luider van zich horen. „Het gaat om de reden van uw stress. Probeer het persoonlijk te maken", moedigt Bienefelt de groep aan. Alle oorzaken van stress moeten worden op gesomd. „Voldoen aan ver wachtingen", oppert een vrouw. „Angst", weet een an der. „Minderwaardigheidsge voel", zegt een oudere vrouw beslist. Het wordt allemaal ge noteerd. Het is de eerste keer dat Biene felt, zelf woonachtig in en lid van de Brahma Kumaris afde ling Rotterdam, de cursus in Zeeland geeft. Eerder gaf zij in de gemeente Reimerswaal al wel een cursus 'positief den ken'. Een groep vrouwen werd zo enthousiast, dat zij graag met een vervolgcursus verder wilde. Heel in de verte rijdt een auto voorbij, verder is het stil. Bienefelts rustige stem maakt slaperig. Iedereen zit losjes op zijn stoel, beide voeten stevig naast elkaar op de grond ge plant. „Haal een situatie voor ogen waar je je zorgen over maakt", dicteert Bienefelt. „Kijk er nu van een afstandje naar. Probeer de reactie van je lichaam te registreren." Hoofdpijn Wanneer achteraf naar de er varingen wordt gevraagd, blijft het even stil. 'Ik voelde eigenlijk niets', krijgt brede instemming. Toch is er ook een vrouw die onmiddellijk een bekende hoofdpijn voelde op komen, toen zij zich een recent probleem voor de geest haalde Volgende keer, belooft Biene felt, wordt er een begin ge maakt met stressmanagement. „Eerst leggen we de proble men bloot. Later gaan we er mee aan de slag." Een flinke portie huiswerk, of wel 'een activiteit uit liefde voor jezelf', moet de deelne mers voorbereiden. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De jeugd hulpverlening in Zeeland is te veel op de Nederlandse jongere gericht. De zorg voor de alloch tone jeugd sluit slecht aan bij de behoefte onder deze jongeren. Er moeten daarom meer alloch tone werknemers bij Zeeuwse organisaties komen die zich met jeugdhulpverlening bezighou den. Dat staat in de nieuwe Regiovi sie Jeugdzorg van de Zeeuwse stuurgroep waarin overheden en organisaties voor jeugdzorg en-hulpverlening zitten. Jonge ren met Marokkaanse, Turkse, Surinaamse en Antilliaanse ou ders doen steeds meer een be roep op jeugdzorg terwijl deze zorg nog erg op de Nederlandse jeugd is gericht. Meer allochto ne jeugdhulpverleners moeten hieraan een eind maken. De Zeeuwse zorg- en welzijnsorga nisatie Scoop gaat een project beginnen om meer allochtone werknemers in de jeugdzorg- en hulpverlening te krijgen. GOES - Een 53 jarige inwoner uit Wissenkerke heeft dinsdag aangifte gedaan van diefstal van zijn polstasje. De man had het tasje op de balie van het treinloket in het station te Goes neergezet. Tijdens het kopen van treinkaartjes voor een grote groep Australiërs is het polstasje verdwenen. De in houd omvatte onder meer een rij- en kentekenbewijs, cheques en enkele bankpasjes. De meeste allochtone jongeren die problemen krijgen, komen laat in de jeugdzorg terecht. Daardoor zijn hun problemen vaak zwaarder dan die van au tochtone jongeren. Allochtonen komen vaak pas met jeugdzorg in aanraking als ze met de kin derbescherming of jeugdreclas sering te maken hebben gehad. Om snel hulp te bieden moeten problemen in de omgeving van de allochtone jongeren worden opgespoord. De Zeeuwse zorg instellingen zien hierbij vooral een rol voor scholen, buurthui zen, jongerencentra en politie. Regiovisie Specifieke jeugdzorg voor al lochtonen is een van de belang rijkste punten uit de Regiovisie. De Regiovisie moet ervoor zor gen dat er meer samenhang komt in de jeugdhulpverlening, de geestelijke gezondheidszorg voor jongeren, jeugdbescher ming en de zorg voor licht ver standelijk gehandicapten. Als Provinciale Staten in december akko ord gaan met het document moeten de vertegenwoordigers van de organisaties in de stuur groep nog een convenant over de Regiovisie tekenen. De jeugdhulporganisaties wil len dat er een beter beeld komt van wat jongeren aan hulp en zorg nodig hebben. Daarom moet er meer naar j eugdwerkers worden geluisterd die proble men van jongeren in een vroeg stadium kunnen zien zoals soci aal-medische teams, buurtnet- werken en de kindertelefoon. Verder is Scoop van plan om een centrum op te zetten waar aller lei informatie over jongeren wordt verzameld. Elke organi satie kan hier terecht met vra gen over de 'staat van de jeugd'. De jeugdorganisaties willen dat er vóór aprü volgend jaar plan nen zijn om een goed beeld van de behoefte van jongeren aan zorg en hulp te krijgen. MIDDELBURG - De elfjarige Stephanie Slabbekoorn uit Middelburg is voor een jaar minister van Zeeland. Het kin dertelevisiestation Foxkids heeft uit iedere provincie een mi nistergekozen. Die mag zijn of haar provincie promoten op de internetsite van het station. De ministers komen regelmatig bij elkaar. Zij bespreken dan zaken die voor de kinderen in hun provincie belangrijk zijn. In samenwerking met het tele visiestation proberen zij tevens activiteiten voor de jeugd te organiseren. HEINKENSZAND - De stichting Het Zeeuwse Landschap gebruikt de jaarlijkse subsidie van de provincie om ruim ze ventig hectare natuurgebied in West-Zeeuws-Vlaanderen te venverven. De stichting krijgt 1,3 miljoen gulden in het kader van het convenant Natuurbeleidsplan. In deze overeenkomst zegt de provincie toe om natuurbeschermingsorganisaties in de gelegenheid te stellen natuurterreinen te kopen. Het Zeeuwse Landschap heeft onder meer het oog laten vallen op een gebied van 14 hectare in de Willem Leopoldpolder, de Zwinpolder en de Tienhonderdpolder in de directe omgeving van het natuurgebied 't Zwin. SINT-MAARTENSDIJK - Het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk is dinsdag getroffen door een telefoonstoring. Wie na 15.45 uur het stadhuis belde, kreeg voortdurend een bezet- toon te horen, ook als de telefoons niet in gebruik waren. De oorzaak is nog niet bekend. Monteurs zullen de storing in de loop van de woensdagmorgen verhelpen. Hoeveel overlast de gemeente heeft gehad van de telefonische onbereikbaarheid is niet duidelijk. MIDDELBURG - Een 27-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg voor het bezit van zendapparatuur veroordeeld tot een boete van 750 gulden, waarvan 250 gulden voorwaarde lijk. Zijn 27-jarige vrouw kreeg door de politierechter 250 gulden boete opgelegd. De zendinrichting, waarvoor geen machtiging was afgegeven, stoorde radiozenders in de buurt. De verdachte zag in de zendapparatuur niets verkeerds. Hij vond het leuk om een praatje te maken en gebruikte de zend inrichting als 'praatbakkie'. De Vlissinger was hardleers. Hij werd voor het eerst betrapt op 17 oktober 1997, maar ging een maand later weer in de fout. De zendapparatuur wprd ver beurd verklaard. GOES - PTT Post blijft op het standpunt staan dat de twee deeltijdwerkers Suzanne en Catherina Hollebrandse uit Vlis- singen ontslagen zijn. Dat heeft PTT Post dinsdagmiddag la ten weten. Naar aanleiding van het ontslag hield de Socialis tische Partij (SP) maandag 26 oktober een protestactie bij het servicecentrum van de PTT te Goes. Actievoerders hielden daar geruime tijd de poort van het centrum bezet. PTT Post heeft meegedeeld dat na intern beraad is gebleken dat er een escalatie heeft plaatsgevonden waardoor er geen draagvlak meer is voor terugkeer van de twee dames op de werkvloer. Volgens een woordvoerder van de SP is die escalatie het ge volg van het feit dat de bewuste medewerksters betrokken zijn bij een landelijk platform voor deeltijdwerkers. Een en ander hield in dat het tweetal te kritisch zou zijn naar de zin van de werkgever. De SP beraadt zich nu, in samenspraak met het landelijk bestuur, over de vraag of er nadere stappen on dernomen moeten worden. De politieke partij zet zich vooral in voor de rechtspositie van deeltijdwerkers, die volgens de SP bij PTT Post zeer onzeker is. Uitgerekend stress is in het kleine, rustige Oostdijk nauwelijks voor te stellen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen en René Schrier SINT-ANNALAND - De stu wen die maandag bij Sint-An naland geplaatst waren zijn dinsdag al weer vèrwijderd. Het waterschap Zeeuwse Eilanden had de stuwen daar geplaatst om te zorgen dat delen van Sint- Annaland als gevolg van de ho ge waterstand en de voortdu rende regen niet onder water lo pen. Aanvankelijk was het de bedoe ling ook bij Sint-Philipslancl dergelijke stuwen aan te bren gen, maar daar is bij nader in zien toch van afgezien. Wel wa ren maatregelen getroffen om onmiddellijk de stuwen te kun nen plaatsen indien dat bij Sint- Philipsland nodig zou zijn. Volgens het waterschap is het waterpeil in het hele gebied aan het dalen. Weliswaar zijn dins dag en de nacht daarvoor enkele flinke buien gevallen, maar die vormen geen probleem voor de gemalen. Het waterschap kan per etmaal een neerslag van 10 millimeter wegwerken. Ook de weersverwachtingen baren de medewerkers van het water schap geen zorgen. Rijkswaterstaat heeft maan dagavond op verzoek van het Hoogheemraadschap West- Brabant andermaal tijdens laag water op de Oosterschelde de Krammersluizen opengezet om de waterstand op het Volkerak- Zoommeer extra te verlagen. Daardoor kunnen de West-Bra bantse rivieren Mark en Dintel makkelijker water afvoeren. Buffercapaciteit Vorig jaar zijn Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap een zogenaamde calamiteitenrege ling overeengekomen, waarin afspraken zijn gemaakt over ex tra spuien met behulp van de Krammersluizen. Voor Rijks waterstaat is een hoge water stand op in het Volkerak-Zoom meer geen probleem. Er is voldoende buffercapaciteit en de spuisluis bij Bath voert het overtollige water na verloop van tijd wel weer naar de Wes- terschelde af. Een hoog peil op de Mark heeft tot gevolg dat het Hoogheemraad bij hevige neer slag niet in staat is het water snel genoeg weg te krijgen, waardoor in Breda waterover last kan ontstaan. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de Krammerslui zen gebruikt om extra water uit het Volkerak-Zoommeer te lo zen. Tijdens het spuien is een van de twee duwva artsluizen voor de scheepvaart gestremd. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren in het noordoosten die in een gebied wonen waar in een etmaal 75 millimeter of meer regen is ge vallen, komen in aanmerking voor een uitkering via de Wet te gemoetkoming schade (WTS). Binnenlandse Zaken maakte dat gisteren bekend. De water overlast nam gisteren verder af, maar de situatie blijft kritiek in de Kop van Overijssel en mid den-Friesland. Nog deze week hoopt het minis terie bekend te maken voor welk gebied de schaderegeling van kracht is. De regionale boeren- organisaties en LTO-Nederland zullen er de komende dagen al les aan doen het WTS-gebied zo groot mogelijk te maken. Gebie den waar minder regen is geval len, maar die onder water heb ben gestaan om elders erger te voorkomen, komen ook onder de WTS te vallen. Voor de toepassing van de WTS in Zuidwest-Nederland stelde BZK in september het criterium op een neerslag van 100 milli meter in twee dagen. Het noor den haalde dat criterium op veel plaatsen net niet, terwijl de overlast wel vergelijkbaar was. Het ministerie heeft daarom be sloten de grens te leggen bij 75 millimeter op een dag. Het ministerie van Landbouw zal uiterlijk deze week de rege ling voor oogstschade verder uitwerken. Die is echter aan merkelijk minder gunstig dan WTS-regeling. Zoals Rijkswaterstaat al had voorspeld, daalde het waterpeil van de grote rivieren dinsdag op de meestè plaatsen. Zeeland, Limburg, Oost-Brabant, Gel derland, Drenthe en Groningen zijn nagenoeg uit de gevarenzo ne. In Limburg vertoonde de Oude Maas dinsdagochtend een waterpeil van 44,88 meter bo ven NAP, een meter hoger dan het bormale peil. Dat wordt eind deze week opnieuw ver wacht. ANP door Ab van derSluis en A. J. Snel MIDDELBURG - Burgemees ter L. H. B. Spahr van dei- Hoek van Middelburg beeft zich niet schuldig gemaakt aan seksuele intimidatie. Dat blijkt uit het nog vertrouwelij ke onderzoek van N. J. Gin jaar-Maas. De oud-staatsse cretaris voerde in opdracht van minister A Peper van Bin nenlandse Zaken aanvullend onderzoek uit, nadat de amb tenarenvakbond AbvaKabo de burgemeester beschuldigde van seksuele intimidatie. Uit het onderzoek van Ginjaar- Maas blijft één klacht over eind, maar de oud-staatsse cretaris heeft de minister ge adviseerd die niet al te serieus te nemen. Het onderzoek van Ginjaar- Maas volgde op een eerste on derzoek door provinciaal ambtenaarE. E. van der Hoop. Die kreeg begin oktober op dracht van commissaris van de koningin W. T. van Gelder zich te buigen over het vermeende arrogante gedrag van Spahr van der Hoek. Bij de vakbon den waren in eerder stadium klachten binnengekomen over schofferende en intimiderende praktijken van een deel van het college van B en W. De Ab vaKabo betichtte vooral de Middelburgse burgemeester van intimidatie. Uit het onder zoek van Van der Hoop kwam het beeld naar voren van een klassiek conflict tussen een overambitieus gemeentebe stuur en een behoudende amb telijke organisatie. In het blad Binnenlands Bestuur sprak Van Gelder over 'een dorps- roddel'. Direct na die uitlating kwam de AbvaKabo met zijn beschuldigingen over seksuele intimidatie. Tijdelijk kantoor Ginjaar-Maas heeft de afgelo pen twee weken benut om vele gesprekken te voeren met ambtenaren in haar tijdelijk kantoor in het Roosevelt Study Center. Van de vijf klachten waarover de Abva Kabo repte, hielden er vier volgens haar geen stand. Eén klacht over seksuele intimida tie, geuit door het hoofd com municatie K. W. A de Regt, bleef overeind. Die ambtenaar - al geruime tijd met ziektever- Vier van de vijf klachten over burgemeester Spahr van der Hoek houden volgens het onderzoek van N. J. Ginjaar-Maas geen stand. De vijfde klacht moet volgens haar niet al te serieus worden geno men. foto Ruben Oreel lof - zou volgens uitlatingen van commissaris Van Gelder in het Reformatorisch Dagblad de hoofdschuldige zijn in het verspreiden van allerlei ge ruchten over de burgemeester. De Regt houdt zich onbereik baar voor commentaar. De oud-staatssecretaris heeft haar bevindingen voorgelegd aan de Middelburgse hoofdof ficier van justitie, G. L. Bou- man, die geen reden zag om strafrechtelijk op te treden te gen de Middelburgse burge meester. Ginjaar-Maas heeft daarnaast procureur-generaal C. Ficq om een second opinion gevraagd. Die kwam tot de zelfde conclusie als de Middel burgse hoofdofficier van justi tie. Commissaris van de koningin Van Gelder deelt de opvatting van Ginjaar-Maas dat burge meester Spahr van der Hoek zich niet schuldig heeft gemaakt aan seksuele intimi datie. Hij heeft het onder zoeksrapport van de oud staatssecretaris inmiddels naar minister Peper gestuurd met daaraan gekoppeld het advies de bevindingen in de openbaarheid te brengen, me de gelet op het feit dat de be schuldigingen ook breed uit gemeten zijn in de media. AbvaKabo-bestuurder Th. Ja cobs beschouwt de zaak met de afronding van het rapport van Ginjaar niet als afgedaan. Hij sluit niet uit dat minister Pe per van Binnenlandse Zaken tot een minder mild oordeel over de Middelburgse burge meester komt. „Het is de vraag of Ginjaars interpretatie van de feiten zal worden gedeeld door een buitenstaander die haar rapport leest en die te vens kennis neemt van de in houd van het verslag dat is gemaakt van het gesprek dat namens de commissaris van de koningin is gevoerd met de heer De Regt.Jacobs wil niets afdoen aan zijn eerdere posi tieve uitlatingen over de kwa liteit en integriteit van Gin jaar. „Je mag ervan uitgaan dat zij het onderzoek op een goede manier heeft gedaan. Maar de perceptie van minis ter Peper kan verschillen van de hare." De vakbondsbestuurder meent dat met het zuiveren van de naam van burgemees ter Spahr van der Ploek geen oordeel is gegeven over de rol van de vakbond in de kwestie. „Wij hebben signalen van onze leden gekregen en de minister verzocht om een onderzoek. Dat moesten we doen, onge acht de vraag hoe de conclu sies zouden luiden." Volgens Jacobs is de kwestie, ook als het Openbaar Ministerie geen reden ziet tot nadere actie, nog niet ten einde. „De arbeids rechtelijke kant van de zaak is hiermee nog niet van de baan. Jacobs droeg overigens dins dag nog geen directe kennis van de conclusies van Ginjaar- Maas. Wat hem stoorde. „Ik ben hoogst verbaasd dat het rapport naar buiten is geko men. Het zou normaal zijn dat degene die de zaak heeft aan gekaart, de vakbond dus, eerst op de hoogte zou worden ge steld." Minister Ginjaar-Maas wilde niet rea geren. „Ik heb mijn rapport af geleverd aan de commissaris van de koningin, die het zou doorsturen naar de minister. Publiciteit in deze is in eerste instantie aan de minister en niet aan mij." Een woordvoerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken zei het rapport van de oud-staatssecretaris nog niet te hebben ontvangen, maar verwachtte niettemin dat de bewindsman nog deze week met een verklaring komt. door Jacques Cats MIDDELBURG - De provincie kan vrijwel niets doen tegen de problemen met de plaatsing van stacaravans op Walcherse boe- rencampings. Deze ontwikke ling valt binnen de Wet op de openluchtrecreatie. Uitvoering daarvan is volledig in handen van de gemeentebesturen. „Het is aan hen te bepalen welke ont wikkelingen acceptabel zijn en welke niet", melden Gedepu teerde Staten in antwoord op vragen van de PvdA-Staten- fractie. De fractie trok deze zomer aan de bel, nadat de gemeenteraad van Veere had besloten dat de op minicampings geplaatste staca ravans daar het hele jaar mogen blijven staan. Over heel Walche ren gerekend komt dat neer op 855 eenheden. Betekent dat geen aantasting van het land schap, wilde de Statenfractie weten. Of deftiger gezegd: hoe verhoudt die situatie zich tot het streven naar optimalisering van de omgevingskwaliteit? Gedeputeerde Staten kunnen, zo blijkt uit de beantwoording, er alleen maar van uitgaan dat gemeenten alle belangen zorg vuldig afwegen. Het bescher men van landschappelijke waarden dient in deze afweging een belangrijke rol te spelen, la ten GS weten. Concurrentie Daarmee menen zij tevens ant woord te hebben gegeven op de bij de Statenfractie heersende opvatting dat het toestaan van stacaravans in strijd is met de oorspronkelijke bedoeling van het kamperen bij de boer. Het zou volgens de PvdA leiden tot concurrentie met reguliere campings. De Wet op de openluchtrecrea tie biedt de provincie wel moge lijkheden om invloed uit te oefe nen. Om daarvan alsnog gebruik te kunnen maken, is eerst een herziening van het streekplan Zeeland noodzake lijk. Het college herhaalt in de be antwoording wat gedeputeerde J. G. van Zwieten al eerder heeft verkondigd: in het overleg met de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten wordt aangedrongen op het voeren van een uniform beleid rond de toegestane kam- peerperiode op minicampings en de tijd dat het aantal eenhe den tijdelijk mag worden ver ruimd. door Richard Hoving VLISSINGEN .- De openbare verkoop van de Russische tan ker Leonid Maksimov die sinds enige maanden aan de ketting ligt in de Vlissingse Binnenha ven, is op het laatste moment af geblazen. De eigenaar heeft dinsdag twee vertegenwoordi gers uit Kaliningrad gestuurd om de vier bemanningsleden hun achterstallige salaris te be talen. De opvarenden hadden sinds mei van dit jaar geen geld ont vangen van de Russische staat. Samen met vier collega's die al eerder naar Rusland waren te ruggekeerd, hadden ze ongeveer 125.000 gulden loon tegoed. De internationale transportwer- kersbond (ITF) had namens de bemanning beslag op het schip laten leggen. De openbare ver koop zou vandaag (woensdag) in Rotterdam plaatsvinden. De verwachting was dat de ver koop een meervoud van het ge claimde bedrag zou opleveren. Ondanks uitbetaling van de be manning blijft de Leonid Maks imov volgens ITF-medewerker R. Touwen voorlopig nog aan de ketting liggen. „Er is nog een partij die geld van de eigenaar wil." Touwen verwacht niet dat de tanker als gevolg van de overgebleven claim alsnog in de verkoop gaat. „Ik heb begrepen dat de onderhandelingen in de eindfase zitten." Drie van de vier bemanningsle den zijn gisteren nadat ze hun salaris in contanten hadden ontvangen naar huis vertrok ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23