Vlissingen niet alleen werkpaard Trekschuit uit de zeventiende eeuw gaat weer varen PZC Willibrordusschool legt krans bij herdenking bevrijding Walcheren PZC Boete geëist tegen sportzaak voor bezit valse merkkleding zeeland woensdag 4 november 1998 w 21 Reactie op Middelburgs plan Strand Dishoek wordt gezeefd Eten vaker bezorgd in Domburg Les over gevaren vuurwerk Uitkeringsfraude bestraft Bromfietser beledigt politie Werkstraf voor gewelddadige winkeldiefstal zuider Êl buren Auto gestolen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen voelt er weinig voor om de rol van werkpaard opgelegd te krij gen, terwijl luxe paard Middel burg de krenten krijgt. Burge meester J. C. Th. van der Doef reageerde dinsdagavond tijdens de begrotingsbehandeling 1999 in Vlissingen op de Middelburg se kwaliteitsatlas van Riek Bak ker. Van der Doef legde ook de link in eigen huis tussen de begrotings behandeling 1999 en de Stads- koers 2010. Er zit muziek in de Stadskoers. „Maar natuurlijk worden niet alle voorstellen zo als die nu op tafel liggen, uitge voerd. Daarvoor zijn beide toe- komstrapportages, de onze en de Middelburgse kwaliteitsat las, te lokaal benaderd." Maar zin hadden beide afzon derlijke benaderingen wel. Van der Doef: „Ik heb het boek van mevrouw Bakker (stedenbouw kundige en verantwoordelijk voor de kwaliteitsatlas) nu twee keer doorgelezen. Middelburg krijgt voor die drie miljoen gul den een heel mooi boek. Maar dit rapport in deze vorm wordt natuurlijk nooit uitgevoerd. Daarvoor is het een te sterke ac centuering van wat er lokaal be- langrijk gevonden wordt. Veere 'wordt in de Middelburgse plan nen één grote tuin en Vlissingen de werkplaats van Walcheren. Middelbrug krijgt alle rest. Dat 'kan niet." Stadsgewest De sterke punten uit de Middel burgse en Vlissingse rapporta ges moeten eruit gehaald wor den. „Maar dan hebben we nog een hele lange weg te gaan. Sa men, en niet zoals maandag in Middelburg door D66 is geop perd dat het verstandiger is om het Stadsgewest Vlissingen en Middelburg zomaar even op te heffen. Zonder dat Stadsgewest zouden we nooit op de Vinex-. kaart zijn gekomen, wat in houdt dat we financiering voor woningbouwprojecten zouden zijn misgelopen." Daarop haakte fractievoorzit ter M. Schoonen van D66 in. „Onze collega's in Middelburg vinden dat er te weinig uit het Stadsgewest komt. Daarbij ging het om de discussie van het stadsgewestelijke zwembad. Dan kun je net zo goed alleen verder gaan. Daarin ondersteun ik hen. Dan is het een papieren samenwerking. Brandweer De totstandkoming van de stadsgewestelijke brandweer noemde Van der Doef een ander product van de samenwerking. „Maar dat is schimmig en be paald niet professioneel verlo pen", opperde C.H. Kapaan van RPCÜ. Hij betichtte Van der Doef ervan de commandanten van het Vlissingse en Middel burgse korps geen eerlijke kans gegeven te hebben. „U heeft te gen ons gezegd dat zij mee mochten dingen naar de post van commandant van de stads gewestelijke brandweer in op richting. Maar u heeft hen ge zegd dat ze beiden geen schijn van kans hadden de nieuwe commandant te worden." Van der Doef noemde die op merking, 'volstrekt bezijden de waarheid'. „Het is een moeilijk proces geweest, waarin fouten zijn gemaakt. Als u het over een onprofessioneel gebeuren heeft, kan ik ook zeggen dat er veel ob structie, tegenstand is gekomen vanuit de brandweerorganisa ties zelf. Uit de twee sollicitatie commissies is nu een unaniem advies gekomen voor een kandi daat. De nieuwe brandweer commandant zal binnenkort benoemd worden." Vrijdag om 10 uur volgt de twee de en laatste ronde van de be grotingsbehandeling. Een leerling uit groep acht van de Willibrordusschool legt een krans bij de Hervormde Catharinakerk lijkse herdenking van de bevrijding van Walcheren. in Zoutelande tijdens de jaar foto Ruben Oreel door Lukas Fransen ZOUTELANDE - Bij de Her vormde Catharinakerk aan het Willibrordusplein in Zou telande is dinsdag de jaarlijk se herdenking van de bevrij ding van Walcheren gehouden. Bij de plechtigheid waren oud stri j der s en leerlingen van de Willibrordusschool in Zoute lande aanwezig. Het gezelschap verzamelde zich voor het monument ter nagedachtenis van de inwo ners van Zoutelande, die hun leven hebben verloren tijdens de Duitse bezetting. Wethou der L.P.C. Wisse legde namens de gemeente Veere bloemen en hield een korte toespraak. „Het was maandag 54 jaar ge leden dat Zoutelande is be vrijd. Het is goed dat niet alleen ouderen, maar ook jon geren herdenken. Ook zij moe ten beseffen dat vrijheid een groot goed is, waar hard voor gevochten is." Geadopteerd De leerlingen van De Willi brordusschool hebben het be vrijdingsmonument geadop teerd. Enkele kinderen uit groep acht legden bloemen en kransen neer. Eén van de scho lieren las een gedicht voor. De twee aanwezige oud-strijders werden door een leerlinge in het Engels bedankt. Muzikan ten van de fanfare Luctor et Emergo verzorgden het muzi kale gedeelte van de herden king. Ook in Vlissingen is de bevrij ding van Walcheren in 1944 herdacht. Enkele oud-strij ders en afgevaardigden van het Korps Commando Troepen uit Roosendaal legden kran sen neer bij de twee monumen ten aan de Commandoweg. Namens de gemeente waren burgemeester J.C.TH, van der Doef en de wethouders L.C. Poppe-de Loof en H.J.M. de Haas aanwezig. In Westkapelle is dinsdag het bombardement op en de be vrijding van het dorp in de laatste maanden van 1944 her dacht. De herdenkingsbijeenkomst vond plaats bij het monument achter de vuurtoren, in het bij zijn van enkele oud-strijders en een afvaardiging van het Korps Commando Troepen uit Roosendaal. Burgemeester AC. de Bruin hield een korte toespraak. Leerlingen van de christelijke basisschool De Lichtstraal in Westkapelle legden een kx-ans bij het monu ment voor de gevallen solda ten. Ook legden zij bloemen bij de graven van de 152 bekende omgekomen dorpsgenoten en de vijfentwintig vermisten. Een paar kinderen lazen tij dens de plechtigheid een zelf gemaakt gedicht voor. DISHOEK - De bolletjes paraffine op het strand bij Dishoek worden opgeruimd, maar wanneer Rijkswaterstaat met de reiniging van het strand kan beginnen is niet duidelijk. De machine die voor dit karwei nodig is wordt op Goeree- Overflakkee gebruikt bij het opruimen van de paraffine daar. Dit apparaat kan de bolletjes uit het zand zeven. Rijkswater staat overweegt om eventueel de toplaag van het strand met een bulldozer af te schrapen als de 'zeef' nog lang wegblijft. DOMBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren in Domburg breidt op verzoek van enkele deelnemers de warme-maaltijdvoorziening in Domburg uit. Met ingang van maandag 30 november vindt er uitbreiding plaats van drie naar vijf dagen per week. Ouderen kunnen vanaf die dag van maandag tot en met vrijdag rond het middaguur warme maaltijden thuisbezorgd krijgen. De uitbreiding is mogelijk dankzij de extra inzet van alle vrijwilligers en van verzor gingstehuis Ter Mantelinge in Domburg. MIDDELBURG - Het Regionaal Halt Buro Walcheren heeft een lespakket samengesteld voor de bovenbouw van het ba sisonderwijs om jongeren te wijzen op de gevaren rondom vuurwerk. Gevaarlijk vuurwerkgebruik leidt elk jaar weer tot slachtoffers. Tevens veroorzaakt het veel te vroeg afsteken van vuurwerk veel overlast. Het lespakket voor het basison derwijs bestaat uit een videofilm, waarin duidelijk wordt ge maakt hoe je niet met vuurwerk moet omgaan. Kinderen krij gen de opdracht antwoord te geven op vragen die betrekking hebben op de videofilm. Tevens is er een prijsvraag opgeno men in het lespakket. Voor leerlingen in het voortgezet onderwijs is er de vuurwerkkrant. Deze is in overleg met de Stichting Consument en Veiligheid en Sire (Stichting Ideële Reclame) tot stand gekomen. Verder biedt het Regionaal Halt Buro Walcheren het voortgezet onderwijs een lesbrief en een videofilm aan. Ook deze film laat zien hoe je vooral niet met vuurwerk moet omgaan. In overleg met Sire stuurt het Regio naal Halt Buro Walcheren begin december de bekende Sire- posters naar alle scholen op Walcheren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A van Wa- melen heeft dinsdag een 72-jarige vrouw en een 73-jarige man uit Vlissingen wegens uitkeringsfraude conform de eis ver oordeeld tot zeven weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Het paar woonde in de periode 1 april '96 tot 7 februari '98 sa men, terwijl ze die gegevens voor de Sociale Verzekerings bank hadden verzwegen, Daardoor was er elf mille teveel AOW uitgekeerd. Beiden ontkenden gisteren ter zitting dat er opzet in het spel was geweest. De vrouw had sinds april '96 haar huis verhuurd aan jonge vrouwen. Buren en sociale re chercheurs hadden gezien dat ze al lang niet meer op dit adres verbleef. Zelf vertelde ze gisteren de verzorging van haar partner op zich te hebben genomen, waardoor ze meer dan normaal bij hem verbleef. Het stel betaalt het geld terug. MIDDELBURG - Een 17-j arige bromfietser uit Middelburg is maandagavond aangehouden op de Kleverskerkseweg in zijn woonplaats. De jongen weigerde mee te gaan naar het bureau om zijn brommer te laten onderzoeken. De Middelburger maakte tevens beledigende opmerkingen tegen de politie mensen, Op het politiebureau bleek dat de bromfiets flink was opgevoerd. Dit kwam de Middelburger op een proces verbaal te staan. Hij kreeg bovendien een boete van veertig gulden omdat hij zijn bromfietscertificaat niet kon tonen. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Middelburg is gisteren, dinsdag, door politierechter A van Wamelen veroordeeld tot 140 uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Ook moet er reclas- seringscontact blijven. De Middelburger werd op 27 maart dit jaar in zijn woon plaats betrapt bij een diefstal in JAldi. Toen het winkelpersoneel hem wilde inrekenen verzette de dader zich hevig door te slaan. lEen personeelslid raakte daar bij gewond aan zijn hoofd. ,De Middelburger wist te ont snappen. Tijdens zijn vlucht be dreigde hij nog een persoon. 'Ook voor diefstal van een auto radio op 20 november vorig jaar moest de verdachte zich giste ren verantwoorden. Voor hij er 'met de autoradio vandoor ging, bedreigde hij de eigenaar van het voertuig met een mes. pe verdachte vertelde gisteren in Middelburg dat de gewelds delicten te maken hadden met het gebruik van medicijnen, waardoor hij niet zichzelf was ;en agressief werd. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113} 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J, Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Kris Naudts Op een mooie meidag van 1996 fietste de Gentse volkszanger-beeldhouwer Walter De Buck langs de dok ken in de haven van Gent. De kunstenaar was op weg naar het atelier van het beeldhou werscollectief Loods 13, een vereniging die kansloze men sen opnieuw op pad poogt te zetten door hen het vak van ambachtelijk beeldhouwer aan te leren. Kaaien en dokken lagen er die dag verlaten bij. Meer had Walter De Buck niet nodig om in dromenland te be landen. Hij zag in zijn verbeel ding oude schepen dobberen in de haven. Enkele dagen later stuurde hij een brief naar een lokale krant waarin hij de lezers deelgenoot maakte van zijn droom. „Mochten dromen kunnen va ren", luidde de kop boven de ingezonden brief. „Ik zie onze haven al gesierd met roodbrui ne zeilen die zich aftekenen te gen de loodzware wolkenhe mel bij zonsondergang", schreef de bevlogen kunste naar. Walter De Buck is al wel van meer dromen bevallen, maar deze keer was het goed raak. Thans, twee jaar latex-, is een begin gemaakt met de idealisa tie van zijn ochtendlijke meid- i'oom. Die voorziet in de bouw van een replica van de zeven- tiende-eeuwse historische Vlaamse schuit de Barge. Aanlegplaats De Barge was een platte trek schuit die vanaf 1623 op de Brugsevaart tussen Gent en Brugge door de Staten van Vlaanderen werd ingezet voor het vervoer van goederen en personen. De Bargiekaai in de Gentse volksbuurt 'Brugsepoort' herinnert op vandaag aan de plaats waar de Barge zijn vaste aanlegplaats had. De schuit werd geti-okken door paarden. Die kregen wat hulp van zeilen die op de Barge werden gehesen. Als het schip statig door het stille Vlaamse land gleed, staakte de landman even zijn arbeid. De Barge was een trots schip dat verdiende te worden nagekeken en mensen aan het dromen zette. De gewone man aan de wal moet zich met mij meren tevreden stellen. Mee- vai-en was aan zijn beurs niet besteed. De Barge was het ex clusieve vervoermiddel voor het betere volk en bood hoge dames en heren een alternatief voor de onveilige en slechte wegen van die tijd. Aan boord ontbrak het niet aan luxe. De Barge stond be kend om zijn rijkelijke maal Model van de Barge,een platte trekschuit die vanaf 1623 op de Brugsevaart tussen Gent en Brugge door de Staten van Vlaanderen werd ingezet voor het goederen- en personenvervoer. foto Charles Strijd tijden en uitstekende wijnen die er wex-den geserveerd. Vraag het tsaar Peter de Grote, die in 1717 de reis maakte van Gent naar Brugge. Hij i-aakte niet uitgepraat over de gastro nomische geneugten die hem te beurt vielen. Het ontbrak de Barge nooit aan rezigers met naam en faam die later.werden bijgezet in de galerij van histo rische figuren. De gereputeerde trekschuit vervulde zonder meer een am bassadeursrol. In 1625 maakte de landvoogdes van de Zuide lijke Nederlanden, de infante Isabella de reis, de Franse ko ning Lodewijk XVI was aan boord en ook de gouverneur- generaal van de Oostenrijkse Nederlanden, Karei vanLox-ei- nen. Hij reist tot di'ie maal toe met de Barge, in een entourage van pracht en praal Keizerin In 1810 verwelkomde de schip per onder de hoge gasten de Franse keizerin Marie-Louii- se, echtgenote van Napoleon Bonaparte. Tot de laatste bekende notabe len die gebruik maakten van de Barge behoort Leopold I, de eerste koning van België. Dat was in 1843. De schuit werd voor de gelegenheid ge trokken door acht paarden. Initiatiefnemers voor het pro ject de Barge zijn het beeld houwerscollectief Loods 13, geleid door Walter De Buck, en de vereniging De Steenschuit uit Boom die, net als Loods 13 werkt met kansarmen en lang durig werklozen met weinig bestaansmiddelen. De Steen schuit leverde al fraaie bijdra gen voor de instandhouding van het Vlaams maritiem erf goed, onder meer door de gaf felschoener Rupel na te bou wen. De Steenschuit zal instaan voor de bouw van de houten romp, schotten en dek, en voorts de installatie van de motoi-, elektriciteit en boord apparatuur. Paarden kunnen langs de oevei's niet meer naar Brugge stappen, dus moet aan de moderne tijd, middels de in stallatie van een motor, een concessie worden gedaan. De beeldhouwei's van Loods 13 nemen de ornamenten en beeldhouwwerk voor hun re kening. Schepen als de Barge waren immers rijkelijk gede coreerd met houtsnijwerk. Scheepbouwarchitect is de man die de Rupel hielp bou wen. Hij wordt geadviseei'd door de Nedeilandse Genten aar Walter Bimie die inmid dels een waarheidsgetrouwe maquette van de Gentse Bai-ge bouwde. Aartshertogen De kostprijs van de replica is voorlopig geraamd op 50 mil joen Belgische frank, een be drag dat gedeeltelijk door de ovei-heid - die de loonkosten draagt - en de privésector wordt bijeengebi-acht. Materi alen als hout, staal, vex'f en lij men kunnen gesponsord wor den door bedrijven die in de betrokken sectoren actief zijn. Het project kreeg van meet af de steun van directeur-gene raal André De Wilde van het Gentse gemeentelijk Haven bedrijf. De havenautoriteiten zien in de Bai-ge een uitstekend vaartuig om de haven te pro moten bij een bi-eed publiek. In de vakantiemaanden zou de Barge de historische vaarten tussen Gent en Brugge kunnen hernemen. Tijdens de Gentse feesten kan het schip dienst doen als drijvende tentoon- stellingsi'uimte aan de histori sche Gx-aslei. De vereniging die het schip exploiteert, wil het ook verhuren aan bedrijven. Gastvrij Iln tegenstelling tot de zeven- tiende-eeuwse luxeschuit, zal de Barge nu niet voorbehouden zijn aan de beau monde. Het schip zal even graag scholieren en studenten en leden van al lerhande organiaties aan boord nemen als dix-ecteuren- generaal en topmanagers. Omdat de Barge een Gents schip is, lag de keuze voor een boegbeeld voor de hand. Dat wordt dus de Maagd van Gent, een beeld dat wox-dt vervaar digd door Walter De Buck him self. Tijdens de jongste editie van de watersportbeui's Belgi an Boat in Gent maar jongstle den poseerde een fiere De Buck al naast de maquette van de maagd. Gezien de aard van het project wordt de bouw van de Barge een werkje van lange adem. Gerekend wordt op ten minste drie jaax-. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie C. J. Oldenburger eiste dinsdag in Middelburg tegen een 58-jarige eigenaar van een Middelburgse sportzaak een boete van tienduizend gulden, waarvan de helft voox*waarde- lijk. In de sportzaak zou een partij valse merkkleding zijn aangetroffen. De officier achtte in elk geval bewezen dat de verdachte op 5 december '96 vijfenveertig trai ningspakken, sweaters en T- shirts, valselijk voorzien van de wereldbekende mei'ken Austra lian, Reebok, Nike, Donaldson, Cavello en Adidas, in voo.i-raad heeft gehad. „Daarmee valt grof geld te vex-dienen", motiveerde Oldenburger haar eis. Een expex-t van de Stichting Na- maakbestrijding had de speci fieke kenmerken, zoals labels, lay-out en wasvooi-schriften, niet aangetroffen op de kleding Oldenburger: „De kwaliteit is beduidend minder dan van de merkkleding." De eigenaar van de sportzaak bestreed die versie. Hij meende eerlijk te hebben gehandeld. „De namaak was niet te zien. Het enige verschil bleek de rits sluiting te zijn." De Middelbux-- ger had gereageerd op een ad- vexlentie waai-in de (valse) merkkleding werd aangeboden. In ruil voor sportschoenen had hij de kleding aangeschaft. Raadsman J. Schieman vond dat zijn cliënt niets viel te vei-- wijten. „Hetiseenechtpi-oduct. Een x-estant partij handel die van een andere markt afkomstig is, Die mensen van de Namaakbe- striidüa'g zijn niet meer dan de tectives die door heel Nederland trekken. Ditzijngeen deskundi gen." Schieman pleitte voor een (on af hanlcelijke) expex-t. „Welke status moet aan de producten worden toegekend?", vroeg hij zich af. Een optie was volgens hem geweest om de kleding naar de fabrikant terug te sturen. „Dat voorstel is er nooit ge weest", verzekerde de officier De goederen zijn in beslag geno men. Schieman vroeg zijn cliënt vrij te spreken. Politierechter A van Wamelen dux-fde gisteren nog geen beslis sing te nemen. Over twee weken doet ze schriftelijk uitspraak. (Advertentie) ZIERIKZEE Balans - De oudervereniging Balans start woensdagavond 11 november een gespreksgroep voor ouders van kinderen met aandachtsstoornissen en over dreven beweeglijk gedrag. De gespreksavonden worden ge houden op 11 en 25 november, 9 december, 6 en 20 januari en 3 februari xnhet MFC in Zierikzee van 20.00 tot 22.00 uur. Inlich tingen bij G. Cats: 0111-415516. MIDDELBURG - Een witte Nissan Micra is tussen half ne gen maandagavond en acht uur dinsdagochtend gestolen vanaf het Molenwater in Middelburg. Het kenteken van de auto is SV- 34-YB. De dagwaarde van het voertuig is onbekend. Diezelfde avond werden uit een auto aan de Poelendaeleweg in Middelburg een paar cd's gesto len. Uit een auto aan de Merwe- destraat in Middelburg verd'we nen onder meer autopapiex-en, een rijbewijs en een autox-adio. Van beide voertuigen werd een slot geforceerd. In de Week van het Zeeuwse boek van woensdag 4 tJm 14 november gratis bij aankoop van 25 gulden aan boeken: AAÖÖRD aan boord van de PSD een Zeeuwse thriller

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21