'ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NU 2* ARTIKEL HALVE PRUS Philips sluit tientallen fabrieken SMlPlii Kok ziet anonieme aangifte als nieuw wapen tegen straatgeweld Oldtimers in Romeins decor WINTERAANBIEDING! 4 WEKEN Lerarentekort in basisonderwijs steeds nijpender VOOR ALLE ARTIKELEN MET GELE PRIJSSTICKER VOOR 15,00 JA, ik wil: Fikkie en Mickey mogen stemmen in Californië Vakbonden reageren woedend, OR Terneuzen hoopt op behoud vestiging Heilige koeien op veemarkt Dodental orkaan Mitch stijgt snel Schorren in gevaar Feyenoord maakt schoon schip Milj oenenbrand Dreiging overstroming grote rivieren neemt af Politie in actie tegen pitbulls Frisse buien Wolkenvelden, soms wat zon, maar vooral buien met kans op hagel of onweer. Vrij veel wind. Maximum rond 11 graden. 241e jaargang no. 262 dinsdag 3 november 1998 losse nummers 1,75 (Advertentie) (DEZE AKTIE GELDT VOOR HET LAAGST GEPRIJSDE ARTIKEL) WINKELS SCHOENEN KLEDING SPORT Kijk voor al onze adressen in de Gouden Gids. door Hans van Soest DEN HAAG - Basisscholen krij - gen steeds meer moeite met het aantrekken van leerkrachten. Nu al valt 3 procent van de les sen uit, omdat geen vervanging kan worden geregeld voor uit gevallen leraren. Daarnaast heeft een op de tien basisscholen een vacature openstaan voor ten minste tweeënhalve dag. De problemen doen zich voorna melijk voor in het westen van het land en op achterstands- scholen. Het tekort wordt de komende jaren alleen maar groter door de op handen zijnde klassenver kleining, vergrijzing van het le- rarenbestand en de verwachte stijging van het aantal kinde ren. De komende zes jaar stijgt het aantal vacatures in het ba sisonderwijs met 11.000. Minis ter Hermans van Ondeiwijs maakte deze cijfers gisteren be kend in de Arbeidsmarktrap portage Onderwijs. Om een schrijnend tekort in de toekomst te voorkomen, heeft hij zijn hoop gevestigd op oud leraren, wachtgelders en een groter aantal afgestudeerden van de lerai'enopleidingen. De door het vorige kabinet ingezet te promotiecampagne voor het leraarschap leidde ertoe dat het aantal studenten aah de lera renopleidingen met een kwart is gestegen. Daarnaast gaven 10.000 oud-leraren te kennen er wel iets voor te voelen weer voor de klas te gaan staan. Campagne Hermans is er echter niet gerust op dat dit genoeg is. Vanaf janu ari volgend jaar begint een nieu we publiciteitscampagne om het imago van de onderwijzer op te krikken. ,,Het vak van leraar moet gemoderniseerd worden door verbetering van de carri èreperspectieven. Er komt meer bij kijken dan zak geld op tafel leggen en de salarissen van lera ren te verhogen", zei Hermans. Zo wil de minister het voor oud leraren makkelijker maken weer aan de slag te gaan door bijvooi'beeld betere regelingen te treffen voor kinderopvang. Ook moet het mogelijk worden dat onderwijzers die goed pres tellen sneller van de ene naar de andere loonschaal doorstro men. In het voortgezet onderwijs zijn de problemen minder acuut dan in het basisonderwijs. De mid delbare scholen kampen vooral met vergrijzing. Ook hier moe ten oud-leraren worden gewor ven, verwacht Hermans. Ook denkt hij aan het omscholen van werknemers uit het bedrijfsle ven. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC van onze redactie buitenland WASHINGTON - In de Ameri kaanse staat Californië wonen honden en katten met stemrecht. In Texas staat een olifant in het kiezers- register. Verkiezingsfraude is in Ame rika erg eenvoudig, omdat bij de regi stratie van kiezers identificatie niet vereist is. Verkiezingsfraude is nog simpeler ge- worden door een wet uit 1993, die het mogelijk maakt je zonder administra tieve rompslomp als kiezer te laten in schrijven bij het vernieuwen van het rijbewijs of per post. Geknoei met stemmen is in de Ver enigde Staten een oud probleem. Px-esident Kennedy is in 1960 waar schijnlijk gekozen met behulp van overledenen in Chicago. Maar daar staat tegenover dat in veel staten de registratie als stemgerechtigde zo in gewikkeld was dat het met name voor de armen een onoverkomelijke drem pel was. Volgens de wet van 1993 is fraude weliswaar strafbaar, maar de kans dat geknoei wordt opgespoord is bijzonder gering. Voorstandei's van de vereenvoudigde registratieprocedure zeggen dat de omvang van de fraude zeer beperkt is. Zij vragen zich af of je wegens een paar frauduleuze stemmen barricades moet opwerpen voor grote groepen die met een ingewikkelde procedure niet kunnen deelnemen aan het democratisch pro ces. De tegenstanders stellen dat de stem men van olifanten, honden en katten de doorslag kunnen geven als de ver schillen klein zijn. ANP JARASH - De Amsterdamse rallyrijder Emst-Jan Krudop en zijn navigator Bert-Jan van Egteren laten zich in hun La France Simplex uit 1917 (1) samen met de Britten David Ayre en Chris Moore in een Lagonda uit 1927 fotograferen voor een Romeinse ruïne bij Jarash in Jordanië. Ze doen mee aan de rally van Londen naar Kaapstad, die op 25 oktober van start ging. Behalve een veertigtal antieke auto's doen ook 60 moderne terreinwagens mee aan de wedstrijd. De volhouders worden op 14 december in Kaapstad verwacht. Dan hebben ze 20.000 kilometer achter de rug. foto Ali Jarekji/RTR HOORN - Martine Frohn (1) en Priscilla Strijker van scholen gemeenschap Tabor uit Hoorn pakten gisteren een 'heilige koe' uit op de veemarkt in Hoorn. Tot en met 10 novem ber wordt op markt de kunst manifestatie Hai Koe gehou den. Het kunstenaarscollec tief Patchwork, dat bestaat uit Elleke Haspels, Karolien Helweg en Joanneke Meester, is gespecialiseerd in tijdelijke kunstprojecten op de openba re weg. Voor Hai Koe naaiden ze met de hulp van enkele vrij willigers 120 autohoezen met koeiendessin. Alle hoezen hebben een geel oormerk, zo dat de automobilisten him au to kunnen herkennen. foto Paul Vreeker/ANP Terwijl reddingsploegen in Honduras na het passeren van de orkaan Mitch druk bezig zijn met zoeken naar overlevenden en bergen van de doden bewaakt de politie winkels om plun dering te voorkomen. Hulpverleners meldden gisteren te vre zen dat het dodental tot 5.000 zal stijgen. Ook in Nicaragua schat men dat er duizenden slachtoffers zijn. De schorren in de Oosterschelde dreigen grotendeels te ver dwijnen tenzij er ingrijpende maatregelen worden genomen. Door verzanding van de geulen, een gevolg van de storm- vloedkering, kalven de slikken en schorren in het ge bied af. Aanvoer van extra zand moet dit proces stoppen. Feyenoord gaat verder zonder Igor Koi'nejev, Fernando Picun en Pablo Sanchez. Trainer Leo Beenhakker zegde het drietal gistei'en de wacht aan. Vooral Sanchez reageerde furieus op zijn gedwongen vertrek bij de Rottei'damse club. „Waarom wil Beenhakker mij uit de selectie hebben? Stink ik uit mijn bek of ben ik te lelijk?" feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. WEERT - Een uitslaande brand heeft gisteravond een deel van het metaalbedrijf Veredelings industrie Weert (VIW) in Weert in de as gelegd. De schade wordt geschat op twaalf miljoen gulden. De brandweer kreeg om 20.20 uur de melding dat brand was ont staan in een opslagplaats met zwavelzuur, zoutzuur en na tronloog. De brandweer sloeg groot alarm omdat er gevaarlij ke stoffen konden ontsnappen. Mede door de hevige neerslag gebeurde dat niet. Om 22.00 uur had de bi'andweer de brand on der controle. Er vielen geen ge wonden. De oorzaak van de brand is nog onbekend. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De dreiging van overstroming van de gro te rivieren in verschillende delen van Nederland blijft afnemen. Sinds gisteroch tend is alleen de situatie in de Kop van Overijssel en het noordelijk deel van de Velu- we nog kritiek. Rijkswaterstaat acht het on waarschijnlijk dat de Rijn bij Lobith de komende dagen het peil van 16 meter boven NAP of hoger haalt. Naar verwachting staat de rivier morgen op 15,75 meter boven NAP. Op de Veluwe is vanaf vandaag permanente dijkbe waking ingesteld bij deWilp- se Kleipolder en Nijenbeker. Donderdag en vrij dag kan bij Voorst een kritieke situatie ontstaan. De IJssel gaat medio deze week naar 6,70 meter boven NAP. Bij zeven meter stroomt de polder onder. In de Noord- oostpolder is de situatie rond Tollenbeek nog zorglijk en ook in de Kop van Overijssel blijft de situatie kritiek rond Brederwiede, IJsselham en Steenwijk. ANP zie ook pagina 2 nieuw. Er wordt veel over moge lijke consequenties gepraat en een aantal werknemers vreest dat onze vestiging ook wordt ge sloten. Als OR hebben wij echter geen enkel signaal gehad dat daar sprake van is." Spi'angers kan zich voorstellen dat mensen van de door de jong ste reorganisatie getroffen as semblagelijnen en medewer kers daaromheen weinig geloof hechten aan overlevingskansen. Hij zou het zelf erg onlogisch vinden als de vestiging moet sluiten. „Spaarlampen blijven belangrijk voor de lichtdivisie. Bij de twee jongste reorganisa ties is er juist naar toegewerkt om hier de kansen en mogelijk heden voor de nieuwe spaar lamptypes uit te testen. Het zou wel totaal onlogisch zijn om eerst een hoop geld in die om bouw tot kenniscentrum en in kostenreductie te steken om vervolgens de boel te sluiten." De OR heeft v'an de concerntop steeds de verzekering gekregen dat de Terneuzense vestiging niet verdwijnt. Helemaal zeker van de toekomst kan Sprangers echter ook niet zijn. „We hebben natuurlijk niet met Boonsfra zelf aan tafel gezeten. analyse op pagina 7 HEERLEN - De politie van Heerlen is gisteren in de Ooste lijke Mijnstreek een actie be gonnen tegen mensen die in het bezit zijn van pitbull-achtige honden. Daai'bij werden acht honden in beslag genomen. De dieren zul len worden afgemaakt. Aanlei ding voor de actie is een flinke toename van het aantal pitbull- teiTiërs. Volgens de politie voe len veel bewoners zich geïntimi - deerd. Omdat ook pitbulls in natuurgebieden zijn gesigna leerd, vermoedt de politie dat veel honden worden ingezet bij het stropen van wild. ANP door René Hoonhorst AMSTERDAM - Philips stoot de komende vier jaar eenderde van zijn fabrie ken in de wereld af. Dat heeft topman Boonstra gezegd in een interview met de Britse zakenkrant Financial Times. De vak bonden reageren woe dend. De ondernemings raad van Philips Lighting in Terneuzen gaat er van uit dat deze vestiging blijft bestaan. Begin dit jaar had Philips 269 productievestigingen en nu nog 244. Daarvan resteren er vol gens de plannen over vier jaar nog 160 tot 170. Volgens Boon- stra is er teveel productiecapa citeit. De resterende vestigin gen moeten rendabeler werken. De zegsman van Boonstra bena drukte gisteren dat er nog geen gedetailleerde plannen bestaan. „We kunnen nog niet zeggen welke bedrijven gaan sluiten, wie er wordt samengevoegd of verkocht." FNV Bondgenoten eist onmid- het concern een resultaat dat gelijk is aan dat van vorig jaar. De ondernemingsraad van Phi lips Lighting Terneuzen gaat er vanuit dat de aangekondigde sanering aan deze vestiging voorbijgaat. Bij Philips Ligh ting is momenteel, nadat het be drijf enkele jaren geleden al honderd personeelsleden inle verde, een i'eoi'ganisatieronde aan de gang. Die is juist bedoeld om 'kostendekkend te kunnen blijven werken als wereldken niscentrum voor de productie van spaarlampen', zegt OR-vi- ce-voorzitter W. Spi'angers. Nadat het nieuws gisteren be kend raakte is in sommige Ne derlandse vestigingen spontaan het werk onderbroken Spran gers acht de kans op acties in Terneuzen klein. „Dine weken geleden legde een deel van het productiepersoneel het werk tijdelijk neer. De nieuwe berich ten versterken de onrust op- dellijk opheldering. Een kille sanering is niet acceptabel, zegt bestuurder J. Cupenis. In het derde kwartaal daalde het bedrijfsi'esultaat van Phi lips naar 449 miljoen, terwijl het concern in dezelfde periode voi'igjaarnog 721 miljoen ver diende. Voor heel 1998 verwacht Minister Peper (Binnenlandse Zaken) maakte tijdens de mani festatie bekend te overwegen uitingen van geweld op televisie aan banden te leggen. De PvdA- minister ziet gewelddadige pro gramma's op televisie als een van de oorzaken van geweldsui tingen in de samenleving. De gewelddadige dood in Leeu warden van Meindert Tjoelker van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Premier Kok wil laten onderzoeken of slacht offers en getuigen van straatge weld sneller aangifte doen als dat anoniem kan. Ook werkt het kabinet aan een landelijke plat form tegen geweld, terwijl een commissie een antigeweldcode gaat ontwikkelen. Die moet duidelijk regels stellen aan wat getolereerd wordt, en wat niet. Dat kondigde Kok gisteravond aan in Leeuwarden op de slot bijeenkomst van een reeks de batten over straatgeweld. Men sen zien er soms van af om naar de politie te stappen uit angst voor hun eigen veiligheid ter wijl het bestrijden van geweld op straat juist gebaat is bij een grote aangiftebereidheid, aldus de premier. Een zogenoemde pai*tiële ano nimiteit helpt de twijfelaars mogelijk over de drempel. Daai'bij is anonimiteit gewaar- borgd tot het moment dat de zaak rijp is om voor de rechter te brengen. Daar moet tegenover staan dat justitie iemand die bijvoorbeeld een getuige be dreigt. ook echt aanpakt, aldus Kok. (30) vorig jaar op 13 september vormde de aanleiding voor de reeks debatten over geweld op straat. Tijdens de bijeenkomst richtte de vader van Meindert Tjoelker zich in een emotioneel betoog tot Kok en Peper. „Waar omzijn de daders nog steeds niet gestraft?" Hij verweet 'de hoge heren' gebrek aan daadki'acht. Hoewel vaststaat dat vier man nen betrokken waren bij de dood van zijn zoon, lopen de da ders nog steeds vrij rond. Justi tie kan niet bewijzen wie de fa tale klap of schop gaf. Tjoelker pleitte daarom voor de moge lijkheid om collectief te straf fen. Het kabinet laat binnenkort de resultaten van alle debatten over geweld op straat verzame len en stuurt ze dan naar de Tweede Kamer. Een veel ge hoord geluid tijdens de discus sies is dat het nodig is nonnen en waarden in ere te herstellen. De heersende cultuur van 'dat maak ikzelf wel uit' moet plaats maken voor een houding waarin mensen zich verantwoordelijk voelen voor elkaar. In dit verband noemde minister Peper het jongerenwerk, waar volgens hem meer geld naar toe moet. „Jeugdwerk moet minder institutioneel worden en pro bleemjongeren actief gaan op zoeken." Te vaak verdwijnen jongeren tussen de verschilende hulpinstanties, aldus de be windsman. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1