Ouderen tegen ziekenhuisplan De Dijk speelt Vlissingen met gemak plat Bevrijders Walcheren op Sloedam PZC Derde plaats voor Kapelse schilder PZC Psychobilly van eigen bodem verrassend op festival Kalashnikov Coverband Busted presenteert live-cd zeeland Dronken Vlissinger landt in tuin Politie maakt eind aan alcoholrit Bende dieven actief in Tholen Amokmaker vernielt ruit Brandjes in containers Goes Schip ramt dukdalf op kanaal Zeeuwse avond Ontkenning Bezwaren tegen korte opnames in Zierikzee en langdurige in Goes kunst cultuur maandag 2 november 1998 door Lukas Fransen ARNEMUIDEN - Bij het Franse-, Cana dese- en Schotse monument op de Sloedam in Axnemuiden herdachten oud strijders uit de Tweede Wereldoorlog za terdag de bevrijding van Walcheren in ok tober en november 1944. Scholieren van scholen in Arnemuiden, de burgemeester van Middelburg en andere genodigden legden kransen bij de verschillende mo numenten op de Sloedam. Er was veel publiek afgekomen op de plechtigheid, die in de druilerige regen plaatsvond. Precies om half tien in de morgen marcheerden de oud-s Lijders het terrein op. Na een korte toespraak van de burgemeester werden de Canadese, Fran se, Britse en Nederlandse vlag gehesen. Ontzet De Canadezen vochten op de Sloedam van 31 oktober tot 2 november 1944. Ze slaag den er niet in aan de Walcherse kant van de dam een stevig bruggenhoofd te vor men en moesten zelfs door een actie van de Schotten ontzet worden. Na de herdenking op de Sloedam vertrok ken de oud-strijders en hun begeleiders richting Bergen op Zoom voor een bezoek aan het Britisch War Cemetiy. Op de be graafplaats herdachten zij hun gevallen medestrijders. Na een korte plechtigheid reisde het gezelschap af naar De Roompot in Kamperland, waar de lunch werd geno ten. Daarna werd een bezoek gebracht aan de oorlogstentoonstelling in het Pol derhuis in Westkapelle, die op zaterdag voor het eerst haar deuren opende. Na de nacht doorgebracht te hebben in Middel burg, keerden de veteranen zondag weer terug naar huis. VLISSINGEN - De politie kreeg zondagmorgen om 6.45 uur een melding dat op de Van de Helstlaan bij de M. Hobbema- laan in Vlissingen een auto in een tuin was gereden. De 21-ja rige Vlissinger, die bij de auto aanwezig was, moest mee naar het politiebureau voor een blaastest. De man had meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. Zijn rijbewijs is ingevorderd en hij kreeg een rijverbod en een pro ces-verbaal. VLISSINGEN - Een 31-jarige Vlissingse reed zaterdagnacht om 5 uur over de Sloeweg in Vlissingen. Zij bleek te veel alco hol te hebben gedronken. De vrouw is met een rijverbod en een dagvaarding naar huis gestuurd. Andere inzittenden wa ren zeer ontstemd over de controle en wilden de vrouw meene men. Toen dit niet lukte, stapte één van hen in de auto en reed met zeer hoge snelheid weg. THOLEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Tholen een witte bestelauto gestolen. De auto had het kenteken BS- 78-SL. Het gaat om het merk Nissan. De eigenaar heeft aan gifte gedaan. In diezelfde nacht is ingebroken in een bedrijfs pand op het industrieterrein 'Slabbenkoorn' te Tholen. Daar bij werden airco's en keukenapparatuur ontvreemd. Volgens de politie hebben de daders zich die nacht onder de Thoolse brug, aan de Oud-Vossemeersedijk, met een of meer dere auto's opgehouden, De politie verzoekt dan ook mensen die daar deze bewuste nacht iets bijzonders hebben waarge nomen of ze contact op willen nemen met het bureau in Tho len. GOES - De politie heeft zondagmorgen om 8.00 uur een inwo ner van Kamperland aangehouden omdat hij een ruit van een woning aan de Beestenmarkt in Goes had vernield. Het ging om een 29-jarige man die met een schop tegen een achterdeur van een woning had geslagenHij was kwaad omdat men wei gerde hem onderdak te verlenen. Bij zijn actie sneuvelde een ruit en raakte de deur beschadigd. Hij is meegenomen naar het politiebureau en kreeg daar een dagvaarding, waarna hij weer kon vertrekken. GOES - De Goese brandweer en politie hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag brandjes geblust in twee afvalcontai ners. De ene stond aan de Van de Spiegelstraat de andere aan de M. Smallegangesbumt. De meldingen kwamen om onge veer 2.00 uur binnen. Door snel optreden van de brandweer kon aan de Smallegangesbuurt erger worden voorkomen. De politie acht het niet onmogelijk dat de situatie aan de Smalle gangesbuurt had kunnen verergeren als het vuur via een roos ter een woning binnen was gekomen. TERNEUZEN - Het Belgische binnenschip Tartaan heeft vrijdagavond een dukdalf geramd op het Kanaal Gent-Ter- neuzen. De dukdalf stond nadien scheef en moet waarschijn lijk worden vervangen. Het schip liep forse schade op aan de boeg. De Tartaan, met aarde op wegnaar Frankrijk, kwam uit de Oostsluis. Met een tegemoetkomend schip werd afgespro ken hoe elkaar te passeren, maar daarachter zat een nog gro ter zeeschip, waar de Tartaan-schipper zo van schrok dat hij veel stuurboord gaf en op de dukdalf voer. De Belg kreeg een vaarverbod totdat een schadeborgstelling is geregeld. Tijdens de herdenkingsplechtigheid werden kransen gelegd. Dit gebeurde onder meer door burgemeester Spahr van der Hoek en kinderen uit Arnemuiden. foto Ruben Oreel door René Schrier KAPELLE - Toine Gijzel uit Kapelle is derde geworden in de categorie schilders op een Euro pese Beroepenwedslrijd die in Groningen is gehouden. De der de prijs leverde hem een bron zen medaille en een reisje naar Venetië op. Eerste in deze cate gorie met acht deelnemers werd een Zwitserse schilder. Aanvankelijk had Toine Gijzel geen al te hoge verwachtingen, omdat het allemaal nogal tegen- KOUDEKERKE - De dorpsver eniging Koudekerke houdt za terdag 14 november in het plaatselijke verenigingsgebouw de Couburg een Zeeuwse avond. Pieter Dieleman zorgt voor lied jes en praatjes, Jopie Minnaard tapt Zeeuwse verhalen en de to neelgroep Ad Hoe uit Heinkens- zand brengt de klucht Logere bie de boer. De avond begint om 20.00 uur. zat. Zo wilde onder meer het be hangen niet best lukken. Bij het schilderen ging het beter. Het 'gewoon schilderwerk' bestond uit het schilderen van een deur en een kozijn. De decoratieve opdracht was het kleuren en in- schilderen van een groot gete kend verfblik en een vlinder. Als vrije opdracht koos Gijzel het embleem van de organisatie van de Europese beroepenwed- strijd. Voor Gijzel is het de laatste keer. Het kampioenschap staat open voor schilders tot en met 22 jaar. Volgend jaar is de Kapellenaar met 23 jaar net te oud. VLISSINGEN - Op de Wal- straat in Vlissingen is zaterdag middag om half vijf een acht tienjarige man uit Middelburg aangehouden. Hij werd ver dacht van het wegnemen van goederen. De man bleef ontken nen. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. door René Schrier GOES - De gezamenlijke oude renbonden in Goes zijn tegen het nieuwe opnamebeleid dat de directie van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes en Zierikzee door wil voeren. Dat beleid komt er op neer dat mensen van de Bevelanden en Schouwen- Duiveland voor korte opnames naar Zierikzee moeten en voor een langduriger ziekenhuisver blijf op Goes zijn aangewezen. In een brief aan de ziekenhuis directie dringen ze er op aan van die plannen af te zien. Vooral ouderen, gehandicapten en hun familie zullen daar veel nadeel van ondervinden, zo voe ren ze in de brief aan. Juist die mensem zijn vaak aangewezen op openbaar vervoer en dan kunnen - volgens de ouderen bonden - reizen van en naar Zie rikzee een probleem zijn. „De problemen met het openbaar vervoer kunnen er ook toe lei den dat ouderen- en gehandi capte patiënten niet of minder bezoek krijgen, wat tot hen voor extra emotionele belasting kan leiden, naast de spanning van de opname en de eventuele ingre pen" staat in de blief aan de zie kenhuisdirectie. Bezwaren De ouderenbonden doen een dringend beroep op de zieken huisdirectie om bij het nemen van besluiten deze argumenten mee te nemen. Ze vragen tevens kortstondige opnames en een voudige ingrepen toch mogelijk te maken in Goes. „Natuurlijk gelden deze bezwa ren ook voor ouderen en gehan dicapten in Schouwen-Duive- land, die voor langdurige opnames en ingrepen naar het ziekenhuis in Goes zouden moe ten gaan. We verzoeken u dan ook dringend zodanige maatre gelen te nemen die ouderen en gehandicapten lichamelijk noch geestelijk onnodig zwaar belasten", schrijven de oude renbonden. De brief is een initi atief van het Bondenberaad 'Groot Goes', waarbij zijn aan gesloten de ANBO, de KBO, NBP en dePCOB. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - „Zo ziet succes eruit", zegt zanger Huub vau der Lubbe van De Dijk als hij voor zijn neus achttienhonderd mensen ziet swingen en hossen op het nummer 'Dansen op de vulkaan'. „Dat wij in Vlissingen optreden en jullie allemaal ko men dansen." Het past helemaal bij De Dijk, de Nederlandstalige popgroep die het maar niet hoog in zijn bol wil krijgen, om des ondanks een stapje terug te doen. Het concert dat de groep zaterdag gaf in sporthal Bas- kensburg in Vlissingen maakt deel uit van een tournee die een rustpauze van een jaar inluidt. Op grond van het Vlissingse op treden mag worden geconclu deerd dat de groep goed doet aan een pauze. Er lijkt een grens bereikt. Professioneler kan De Dijk waarschijnlijk niet meer worden, zonder aan spontani teit te verliezen. Routine ligt op de loer. Het typeert de groepsle den dat ze een dreigende ver slapping voor willen zijn. Een jaar lang gaan ze ieder voor zich REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl iets anders doen, om in het jaar 2000 met een fris hoofd weer bij elkaar te komen. De Dijk heeft nooit willen op treden in zalen van een formaat als Ahoy, uit vrees dat het we derzijds contact tussen band en publiek verloren zou gaan. In zeventien jaar hebben de vijf Amsterdammers, op het podium sinds jaar en dag bijgestaan door de Hot Haarlemmerdijk Horns, hun optredens voor za len van 1500 tot 2000 man ge perfectioneerd. De Dijk weet precies hoe een dergelijke hoe- doorRenévan Stee TERNEUZEN - Vetkuiven vau ruim een halve meter hoog, tat too's per strekkende meter en een massaal opgekomen en thousiast, deskundig publiek dat voor een belangrijk deel be stond uit kenners, die als vol gers het Engelse Celtic Bones en de Duitse band de Scum Rats, een extra internationaal tintje gaven aan het Halloween- Rockabilly Festival dat afgelo pen zaterdagavond werd ge houden in het Terneuzense jon gerencentrum Kalashnikov. Het Dordtse Cenobites beet het spits af. Met een eigenzinnige stijl die als 'horror rock' wordt getypeerd en het midden houdt tussen vijftiger jaren rock 'nroll en psycho deden zij hun goede reputatie in het redelijk kleine psychobillywereldje eer aan. De nummers werden in een aanste kelijk tempo gebracht, waar mee de toon voor de avond was gezet. De Milwaukee Wildmen waren onbetwist de toppers van het festival. Dit Etten-Leurse trio stond garant voor een stevi ge portie punkabilly, die de gro te harde kern van punkliefheb bers die Kalashnikov rijk is, zeer aansprak. Naast eigen werk was de vertolking van de Dead Kennedy's klassieker 'Lets lynch the landlord' hier zeker debet. aan. Het ging niet om een bijzondere interpretatie, maar vooral om de authentieke wijze waarop het nummer werd vertolkt. Alsof de Dead Kenne dy's zelf op het podium stonden. Een optreden van hoog niveau waarvan de meeste 'echte' punkbands nog iets kunnen le ren, Want vaak is het zo dat punkbands wel eens vergeten dat een optreden niet alleen een kwestie van presentatie is. Met de smakelijke uitsmijter 'Psy cho to the bone' besloten de Mil waukee Wildmen hun optreden. De Celtic Bones maakten hun vooruitgesnelde faam niet waar. Ondanks dat deze psychobilly- band - eerder rockabijly - als een TGV door zijn repertoire placht te denderen en een zweetdruppeltje meer of minder niet schuwt, kregen zij de zaal niet echt op hun hand. Vooral de zanger liet aan alle kanten blij ken dat hij het niet erg naar zijn zin had. Wellicht was hij te zeer geïmponeerd door het optreden van zijn voorgangers of had hij nog last van naweeën van de reis naar Nederland over een te rui ge Noordzee. De Duitse Scum Rats sloten de rij. Erg gedreven en vol energie met rockabilly van het zuiverste soort. veelheid publiek moet worden platgespeeld. Zo blijkt ook in Vlissingen, van de theatrale opening tot en met de geplande toegiften. Een luide mix van jazz en kermismuziek schalt door de pikdonkere sporthal en pats, op een in mooi blauw licht gehuld podium wordt 'Laat het vanavond ge beuren' ingezet. Een te ver- wachten opener, vanwege de funky muziek en de toepasselij ke tekst. „We zullen zien of het hier, in Zeeland, op Walcheren, in Vlissingen, gaat gebeuren", zegt Van der Lubbe, die zich met zijn kenmerkende motoriek - als een voetballer met spierpijn - over het podium beweegt. En het gebeurt. De eerste drie nummers klinken nog wat stijf jes, maar met 'Onderuit' komt het eerste kippenvel en met de meezinger 'Binnen zonder klop pen' is de zaal veroverd. Over de opbouw is goed nage dacht. In het begin wat hits, dan even gas terug met enkele ballads en - voor zover mogelijk bij De Dijk - minder bekende rocknummers om vervolgens toe te werken naar een climax met 'Als ze er niet is', 'Wat een vrouw', 'Niemand in de stad' en 'Ik kan het niet alleen'. In twee lange toegiften worden onder meer 'Bloedend hart', 'Dansen op de vulkaan' en 'Groot hart' gespeeld. Technicus Wie zijn dansbaarste composi tie en zijn laatste single zo lang bewaart, calculeert blijkbaar die tweede toegift in. En zo hangt tijdens het concert vrij wel niets van het toeval af. Bij de geheide meezingers staan de spots precies op het juiste mo ment op het publiek gericht, omdat de technicus weet wan neer de fans gaan meeschallen. Licht, geluid, de ingestudeerde aankondigingen, alles klopt. Dat het toch geen gelikte show wordt, komt omdat de bandle den ondanks hun ervaring niets van hun spontaniteit en een voud hebben verloren. De muzi kanten rocken er frank en vrij op los en Van der Lubbe blijft het publiek maar voor zijn komst bedanken, uiteindelijk zelfs door de zaal in te springen en handen te gaan drukken. Af en toe lijkt hij nog steeds ver steld te staan over wat De Dijk teweeg brengt, ook al is daar vakkundig en doelbewust op aangestuurd. Het is om die bijna naïeve een voud te beschermen dat de groep er nu een jaartje tussenuit knijpt. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Beveland- se popgroep Busted presenteert zondag 8 november een live-cd in café 't Schuttershof in Mid delburg. Dat is met De Veerhoe- ve in Wolphaartsdijk ook de locatie waar het album is opge nomen. Tijdens de presentatie wordt de negenkoppige band bijgestaan door een aantal Zeeuwse gastmuzikanten, waaronder de Southside Horns, Kees Wondergem van Surren der, Chris Götte van Bief en Le on Caron van In Geval van Noot. „Tijdens de repetities ging het zo leuk", zegt toetsenist John Soeters. „Ik denk dat we zondag gaan knallen." Begin dit jaar maakte Busted een tournee door Zeeland en West-Brabant om te vieren dat de groep vijfjaar bestaat. Op het repertoire staan uitsluitend co vers, maar over het algemeen is voor onbekende nummers geko zen, vaak ook van niet al te be kende artiesten. „Mensen vra gen daarom vaak of het eigen nummers zijn", zegt trompettis- te Vivian Soeters. Haar man John: „Ga je een nummer dat honderd keer per maand op de radio komt coveren, dan kun je er niet ongestraft aan sleutelen.' 'Het klopt niet meer', zeggen mensen dan." Gezellig, stevig, een beetje gek en afwisselend, zijn de tref woorden waarmee het echtpaar Soeters de muziek van Busted typeert. Op de live-cd is gepro beerd de sfeer van een concert zo dicht mogelijk te benaderen. Zonder poespas zijn met^een aantal microfoons in de zaal twee optredens zo direct moge lijk opgenomen. De groepsleden hebben gestemd welke num mers een plekje op de cd kregen. Als je goed luistert, kun je soms de gesprekken in het publiek volgen", zegt John Soeters. „Zo als we gespeeld hebben staat het erop", zegt Vivian Soeters. „Het is alsof je in de zaal staat te luis teren." Klein circuit De cd geldt als de kroon op de jubileumtournee. Een commer cieel succes wordt niet ver wacht. „Het is een album voor een klein circuit", denkt John Soeters. „Veel vrienden en ken nissen natuurlijk. En we kun nen ons ermee promoten en zo weer optredens binnenhalen. Na de presentatie van komende zondag slaat Busted een nieuwe weg in, kondigen de bandleden aan. „Onze drummer Harold in den Bosch gaat vei-huizen. Die zal niet vaak meer mee kunnen doen. En met het repertoire zijn we nu ook zo'n twee jaar bezig. Daar mag wel eens de bezem doorheen. Maar eerst gaan we het op het podium eens goed af sluiten. Alle gasten vonden het hartstikke leuk om mee te doen, ook Chris Götte die het toch heel druk heeft met Blof. Om de beurt gaan zij één van de band leden óp het podium vervangen. En aan het eind van het concert staan we met achttien man tege lijk te spelen." Cd-presentatie Busted, zondag 8 november, café Schuttershof in Middelburg, 17 uur. Advertentie tril— City OnLine in Zeeland Zanger Huub van der Lubbe, ...motoriek als een voetballer met spierpijn. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9