'ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Harnas zet Arafat mes op de keel Mitch zaait dood en verderf |1UUR FOTOSERVICE 1 Huurlingen knappen klusjes in Kosovo op voor Washington 4 WEKEN Opnieuw regen I ^FOTO VERSCHOORE mmi De Dijk staat als een huis Feyenoord niet langer ongeslagen PostcodeMiljoenStraat Déze week: 1827 KE in Alkmaar PvdA-plan Schiphol in prullenbak DE SURPRISE W F K F N VAN etos mimmm Olietanker brandt in haven Beiroet Militante moslims dreigen Palestijnse leider met oorlog als arrestaties aanhouden Duitsland moet waterhuishouden VOOR 15,00 JAj ik wil: Elizabeth gelast Charles zijn Camilla te dumpen Oppositie wint in Macedonië Brit slaat fles kapot op hoofd van stewardess Orkaan eist duizenden levens in Midden-Amerika ZW 5 Eerst wisselend bewolkt met een bui, later regen. Vrij krachtige, in de avond harde zuidwestenwind. Temperatuur 10 graden. 241e jaargang no. 261 maandag 2 november 199S losse nummers 1,75 Kodak Royal Print I glansafdruk I r, formaat 10 x IS cm Goes Vlisslngen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etten-Leur ■Hl Een Groningse boerderij staat nog in het water, hoewel de si tuatie in het noorden en oosten van het land inmiddels is ver beterd. Nu de dreiging van het overvloedige water steeds meer via de rivieren vanuit Duitsland komt, vindt staatsse cretaris De Vries dat de Nederlandse regering Duits land moet betrekken bij het verbeteren van de water- -j' huishouding. Achttienhonderd mensen dansten zaterdag in Vlissingen op de vulkanische rock van De Dijk. Professioneel en toch nog steeds spontaan, kregen Huub van der Lubbe en zijn makkers sporthal Baskensburg vlot op de knieën. Het is hun laatste toernee in deze eeuw. De oude rotten willen na 2000 met een fris hoofd de draad oppakken. Feyenoord is de ongesla gen status in de eredivisie kwijt. De Rotterdamse formatie verloor in eigen huis met 2-1 van AZ, de club die onder leiding staat van Willem van Ha- negem. Ajax, Heerenveen en FC Twente profiteer den van het' verlies van Feyenoord en kropen dichter- A bij. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4 buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20 j_r Advertentie Elke week 1 miljoen in een Postcode in de Eufraatstraat NATIONALE I Volgende week bij u in de straat? HAARLEM - De PvdA moet het idee loslaten dat de vijfde baan op Schip hol alsnog anders kan worden aangelegd dan nu gepland. De kans dat zo'n andere baan er binnen hetzelfde tijdschema kan liggen, is nihil. Bovendien bedreigt deze een aantal woningbouwlocaties. Met die conclusie haalden enkele PvdA-prominen- ten zaterdag een streep door de ideeën van een partijwerkgroep over de groeimogelijkheden op Schiphol. Met een ander banenstelsel zouden vele tientallen miljoenen pas sagiers meer kunnen wor den afgehandeld dan nu. Een gedraaide vijfde baan met een eveneens gedraai de Zwanenburgbaan, is onderdeel van dat andere banenstelsel. PvdA-Kamerlid Van Gij zel zei op eenpartijbijeen komst ondanks de kritiek vast te houden aan het idee. Eerder pleitte partij lid In 't Veld, die in op dracht van Verkeer en Wa terstaat onderzoek deed naar de geluidsgrenzen, al voor deze gedraaide vari ant. Die werd in 1995 nog door het kabinet afgewe zen. De Tweede Kamer buigt zich binnenkort over een snellere aanleg van de vijfde baan, die nu pas in 2003 af is. Dat zou binnen twee jaar moeten kunnen. GPD ETOS SPEELT NOG VIJF WEKEN LANG VOOR SINTERKLAAS SUPERHOOFDPRIJS: DE VOLKSWAGEN BEETLE Tol en mei 5 december maak je elke week bij elke ETOS-winkel kans op een van de 2400 lange weekenden Gran Dorado, een van de 2400 Samsonirc bcautycascs of die ene Superlioofdprijs: de Volkswagen Beetle! Ga nu naar ETOS, wam per besteding van 20.- ontvang je een kanskaart! volop In aklle Brandweerlieden bestrijden het vuur op de olietanker Giovanna. foto Saleh Rifai/AP van onze redactie buitenland BEIROET - In de ingang van de haven van de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren het Maltese tankschip Giovanna in brand gevlo gen. De lading van het schip bleef in de tanks. Brandstof van het schip stroomde weg en vloog op het water in brand. De 28 Poolse bemanningsleden en de Griekse kapitein bleven ongedeerd. Een Libanese vis ser liep lichte verwondingen op door de rond drijvende brandende stookolie. Aanvankelijk meldden de autoriteiten dat de olietanker een onder Maltese vlag varend Nederlands schip was en dat een Nederlandse opvarende ge wond was geraakt. Het duurde tien uur voor de brandweer het vuur onder controle had. Het bluswerk werd bemoeilijkt doordat een aantal vrachtschepen werd bedreigd door de ronddrijvende bran dende scheepsbrandstof. Volgens de autoritei ten is de lading van de Giovanna, 30.000 ton olie, niet door het vuur aangetast. AFP van onze redactie buitenland GAZA - De militante Pa lestijnse beweging Harnas heeft de regering van Ara fat gisteren voor het eerst met een burgeroorlog ge dreigd. Een openlijk con flict tussen Arafats rege ring en de Harnas zou de uitvoering van het op 23 oktober met Israël geslo ten land-voor-veiligheid akkoord ernstig bemoei lijken. 'Het lij dt geen twijfel dat Arafat en zijn repressieve veiligheids apparaat het punt van verraad hebben bereikt', zo staat in een verklaring van de militaire vleugel van de Harnas. 'De on derlinge strijd is begonnen en niemand kan dit vuur doven', aldus de groep. In de verklaring wordt Arafat opgeroepen 'de campagne tegen onze zonen en strijders te sta ken', teneinde, de Palestijnen 'de gruwelen van een burgeroorlog' te besparen. De Palestijnse poli tie heeft de afgelopen dagen naar aanleiding van een Pales tijnse zelfmoordaanslag in de Gazastrook meer dan honderd Hamas-activisten opgepakt, onder wie een aantal leiders van de groep. Bovendien is Hamas- leider Yassin onder huisarrest geplaatst. Het harde optreden tegen mos limextremisten is een onderdeel vanhetWye-akkoord. De Pales tijnse noch de Israëlische rege ring wilde direct op het dreigeT ment reageren. Tot nu toe hield de Hamas vol slechts een con flict met Israël te hebben. Palestijnse veiligheids!unctio- van onze redactie buitenland LONDEN - De Verenigde Sta ten hebben een particuliere huurlingenorganisatie inge schakeld om het Amerikaanse militaire contingent te leveren voor de internationale waarne mersmissie in Kosovq. Met de stap ontloopt president Clinton het risicio dat er Ameri kaanse doden vallen bij de ope raties op de Balkan om toe te zien op de terugtrekking van de Servisché'troepen uit Kosovo. De Britse krant The Guardian kwam zaterdag met dit nieuws. De beslissing van Washington vormt een nieuwe aanwijzing dat steeds vaker in plaats van nationale legers mensen in dienst van commerciële militai re organisaties worden uitge zonden. Dit wordt vaak betiteld als de privatisering van de oor- log. De winnaar van het contract om 150 Amerikanen te leveren die gaan deelnemen aan de OVSE- missie van 2.000 waarnemers, is het bedrijf Dyncorp uit Virgi nia. Dyncorp won met zijn bod van het bedrijf Military Profes sional Resources, dat twee op drachten heeft uitgevoerd in de Balkan. Zijn medewerkers, on der wie vroegere CIA-agenten en gepensioneerde Amerikaan se generaals, bereidden het Kro atische leger met succes voor op de operatie waarbij het in 1995 grote delen van ©ost-Slavonië heroverden. In een reactie noemde de Britse defensiedeskundige Mary Kal- dor het buitengewoon dat een land met een goedbetaald vrij willigersleger zich moet wen den tot een particulier huurlin- genbedrijf. „Dit is niet de taak die voor de winst zou moeten worden gedaan", zei zij. De Joe goslavische president Milosevic zal de boodschap, dat de Ameri kanen grote afstand willen be waren van Kosovo, verstaan, zei een andere expert. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: (Advertentie) Telefoon: narissen namen de dreigemen- ten in de verklaring serieus. De rivaliteit tussen Arafat en Yas sin is de laatste maanden steeds duidelijker geworden. Een woordvoerder van de Israë lische premier Netanyahu be vestigde gisteren dat Israël van daag begint met de uitbreiding van de joodse nederzetting Kiryat Arba bij Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Vol gens de Israëlische regering is de vergroting van Kiryat Arba en van andere nederzettingen niet in tegenspraak met het akkoord van Wye Plantation. De overeenkomst zou vandaag van kracht worden, maar het Is raëlische kabinet heeft er nog steeds niet over beslist. Ne tanyahu zei het akkoord pas aan zijn kabinet voor te leggen na dat de Palestijnen een veilig heidsplan aan de Verenigde Staten hebben voorgelegd. De Palestijnse Autoriteit heeft ge zegd dit vandaag te doen. In Oost-Jeruzalem hebben joodse kolonisten gisteren een hek van prikkeldraad neergezet rond een heuvel die zij beschou wen als toekomstige joodse woonwijk. Palestijnse functio narissen reageerden woedend. Zij zien de actie van de kolonis ten als een schending van het eerder genoemde akkoord. Israël heft vandaag overigens de afgrendeling op van de Westelij ke Jordaanoever en de Gaza strook. Hierdoor kunnen 80.000 Palestijnen weer naar hun werk. RTR/AP/AFP LONDEN - De Britse koningin Elizabeth eist dat prins Charles een einde maakt aan de relatie met zijn vriendin Camilla Par ker Bowles. Hierdoor is de ver houding tussen moeder en zoon op een diepteplint beland, zo meldde de Britse zondagskrant The Express. Volgens de krant hebben de ko ningin en prins sinds augustus niet meer met elkaar gesproken. Charles verscheen afgelopen donderdag voor het eerst sinds de dood van zijn ex-vrouw prin ses Diana vorig j aar in het open baar met Camilla. De prins zette hiermee en nieuwe stap in zijn streven zijn vriendin door het publiek te doen accepteren. De ze ontwikkeling baart de konin gin en haar adviseurs grote zor gen, aldus The Express. Volgens de krant zal de konin gin het feest voor Charles' vijf tigste verjaardag deze maand boycotten omdat Camilla daar bij aanwezig zal zijn. ANP SKOPJE - Officieuze uitslagen van de tweede ronde van de par lementsverkiezingen in Mace donië geven de oppositiecoalitie uitzicht op regeringsmacht. Het verkiezingsresultaat kan van invloed zijn op de waarne mersmissie van de NAVO in het aangrenzende Kosovo, omdat de oppositie zich tegen de sta tionering van NAVO-militairen op Macedonisch grondgebied heeft verklaard. Een officiële uitslag van de gis teren en op 18 oktober gehouden verkiezingen zou vandaag pas- beschikbaar komen, maar de oppositie zei 59 van de 120 ze tels te hebben gewonnen. AP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 MALAGA - Een 30-jarige Brit is in het weekeinde op het vlieg veld van Malaga in Spanje aan gehouden. Hij sloeg tijdens een vlucht van Airtours een wodka- fles stuk op het hoofd van een stewardess. De man stapte op het Londense vliegveld Gatwick op. Tijdens de reis raakte hij stomdronken en begon hij medepassagiers te beledigen en bedreigen. De be manning moest hem tot bedaren brengen, waarop de piloot de politie in Malaga vroeg na de landing aan boord te komen. Toen die zich vertoonde en de man de handboeien om wilde doen, rukte deze zich los en sloeg een 31-jarige stewardess met de fles op het hoofd. Vervol gens raapte hij een stuk glas op en stak daarmee op haar in. De vrouw moest naar een zieken huis worden afgevoerd. Daar kreeg ze veertig hechtingen. De KLM kondigde onlangs maatregelen aan tegen agressie ve passagiers. Zij zouden onder meer te maken kunnen krijgen met een drankverbod. Bij aan houdend lastig gedrag zou het cabinepersoneel hen zelfs moé ten boeien. AFP Een jongen, die op een dak zijn toevlucht heeft gezocht, schreeuwt bij het Hondurese dorpje San Pedro Sula naar de bemanning van een le- gerhelikopter die bezigis met voedseldroppings. foto Scott Dalton/AP van onze redactie buitenland MANAGUA - De orkaan Mitch heeft in Midden-Amerika dood en verderf gezaaid. Door cata strofale overstromingen en aardverschuivingen zijn in de regio zeker duizend doden ge vallen. Duizenden mensen wor den vermist. Twee miljoen men sen zijn dakloos geworden. De autoriteiten zeggen dat de omvang van de ramp pas duide lijk wordt als de regen ophoudt en als reddingsploegen erin sla gen de getroffen gebieden te inspecteren. Uit de eerste be richten blijkt dat de materiële schade enorm is. In grote gebie den zijn de oogsten vernield. Tal van plaatsen zijn onbereikbaar. De telefoon en de elektriciteits voorziening werken niet. Het officiële dodental van de or kaan in Midden-Amerika was gistervond laat opgelopen tot 989. In Nicaragua waren offici eel 566 doden geteld, in Hondu ras 250, in El Salvador 144, in Guatemala 21in Costa Rica ze ven en in Panama een. In het noordwesten van Nicara gua werd een aantal dorpen aan de voet van de vulkaan Casita bedolven onder een modderla- wine. Daardoor zijn volgens de Nicaraguaanse regering vrijwel zeker 1.000 tot 1.500 mensen om het leven gekomen. Volgens waarnemers ter plaatse is de modderlawine veroorzaakt door hevige slagregens in het kielzog van de orkaan Mitch. Mitch, die in kracht is afgeno men en daarom sinds zaterdag orkaan-af is, begon zijn ver woestende tocht in het noorde lijk deel van Midden-Amerika op 24 oktober voor de kust van Panama. Via Costa Rica en Ni caragua raasde hij met snelhe den tot ver boven de tweehon derd kilometer per uur naar Honduras, waar hij zijn volle kracht ontplooide. De buurlan den El Salvador en Guatemala bleven weliswaar gespaard voor de ergste wind, maar werden wel getroffen door uitzonderlijk zware regenbuien. Ook daar vielen doden door het natuurge weld. Grillig Meteorologen zeggen verbaasd te zijn over de grillige route van Mitch. Een aantal voorspellin gen kwam niet uit, doordat de orkaan onverwacht van koers veranderde. Hij verplaatst zich nu met een snelheid van 11 kilo meter per uur in noordwestelij ke richting nadat hij in de Hon durese hoofdstad Tegucigalpa verwoestingen had aangericht. In Honduras hield Mitch zes da gen huis met windstoten tot 290 kilometer per uur en zondvloed- achtige regenval. Op het hoog tepunt van de storm viel er tien centimeter regen per uur. Brug gen werden weggeslagen, rivie ren traden buiten hun oevers en honderden dorpen werden van de buitenwereld afgesneden door modderlawines. De inwo ners die dit allemaal hebben overleefd, worden bedreigd door tekort aan voedsel, water en medicijnen. In Tegucigalpa is de toestand rampzalig. Krottenwijken zijn weggespoeld. Van de zes brug gen over de rivier de Choluteca is er nog maar één bruikbaar. Op tal van plaatsen in het heuvel achtige gebied dreigen modder lawines. De meeste inwoners zijn gevlucht toen Mitch eraan kwam. De achterblijvers zijn begonnen winkels en super markten leeg te roven. De burgemeester van Teguci galpa, César Armando, kwam gisteren om het leven toen de le- gerhelikopter waarin hij de ver woestingen in zijn stad inspec teerde, neerstortte. Meteorologen zeggen dat Mitch vandaag of morgen boven de Golf van Mexico aankomt. Daar wint hij mogelijk weer aan kracht. DPA/RTR/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1