Baan zet mes diep in bedrijf PZC Edah concentreert distributie Gemanipuleerde voeding schrikt consument niet af Hemel boven softwareconcern donker Aandeelhouders KBB spuien ongenoegen over fusieproces Doe-het- :elf-koeienI [icrosoft komt met nieuwe basis voor besturingssysteem economie 1200 Werknemers op straat ctor Tractor met dsbediening? Tomaat uit de puree? Nederland blijft in trek TNO schiet archivaris te hulp Inkombank verliest vergunning Tweevijfde werkenden achter pc Afzetprijzen industrie gedaald Wegenbouwers willen A59 voorfinancieren Transportsector sjoemelt volgens CNV met CAO vrijdag 30 oktober 1998 van onze redactie economie BARNEVELD - Baan Company gaat fors reorganiseren. Het Barneveldse softwarebedrijf zet de komende maanden onge veer 1.200 van de 6.000 werkne mers op straat, van wie 120 in Nederland. Gedwongen ontsla gen worden niet uitgesloten. De vakbonden zijn verbaasd. Voor de operatie treft het bedrijf in het laatste kwartaal een voor ziening van 110 miljoen dollar (ƒ204 miljoen), waardoor er voor geheel 1998 een verlies uit de bus komt van tientallen mil joenen dollars. De top van het bedrijf blijft ge handhaafd. Wel breidt Baan de raad van bestuur uit met Mary Coleman. afkomstig van het in 1997 overgenomen Amerikaan se softwarebedrijf Au rum. Zij gaat direct rapporteren aan top man Tom Tinsley. De reorganisatiemaatregelen volgen op tegenvallende resul taten. Over het derde kwartaal van dit jaar leed Baan een netto verlies van bijna 32 miljoen dol lar, tegen een winst van 18,3 miljoen dollar in de overeen komstige periode vorig jaar. De omzet steeg met 23% tot 195 miljoen dollar. Over de eerste negen maanden komt het verlies uit op 12,6 miljoen dollar tegen een winst van 48 miljoen dollar in de eerste negen maanden van vorig jaar. Rem De verliezen komen niet echt als verrassing. Twee weken geleden maakte het bedrijf al bekend over het derde kwartaal een ne gatief resultaat te verwachten van enkele tientallen miljoenen dollars. Het bedrijf schrijft de tegenvallers toe aan de wereld wijde economische malaise, be zuinigingen bij afnemers, felle concurrentie en de millennium- problematiek, die een rem zet op de investeringen. „We hebben de zaak de afgelo pen twee weken uitgebreid be studeerd en zijn tot de pijnlijke conclusie gekomen dat we de in frastructuur moeten aanpassen bij de vei'slechterde economi sche omstandigheden", aldus Klaas Wagenaar, de financiële topman van het bedrijf. Eigen verkoopstaf De aangekondigde ontslagen treffen vooral de verkoop- en marketingafdelingen en de di verse hoofdkantoren. „Daar is sprake van veel doublures. Elk product had zijn eigen verkoop staf. De komende maanden gaan we dit op nationaal niveau stroomlijnen", meldt Wagenaar. De sanering moet ertoe leiden dat Baan in 1999 weer zwarte cijfers schrijft. Baan heeft de dienstenbond CNV en de christelijke bonden GMV en RMU uitgenodigd om vandaag te praten over een soci aal plan voor de 120 met ontslag bedreigde werknemers. Ook De Unie hoopt aan te kunnen schuiven. De geschrokken bon den willen gedwongen ontsla gen voorkomen. Over het IT- personeel maken zij zich weinig zorgen, omdat dat waarschijn lijk snel weer een baan vindt. Dat ligt anders voor het onder steunend personeel. Analisten reageerden niet on verdeeld positief. De sanering snijdt dieper dan zij hadden verwacht. „Dit suggereert dat Baan langdurig afstevent op la gere omzetten", concludeert SNS Securities-analist B. Sie- brand teleurgesteld. ABN Am- ro-collega R. van der Torre maakt eveneens een voorbe houd. „Deze stappen zijn nood zakelijk. Maar of het toereikend is, moet nog blijken", meent hij. ANP SOMEREN - Een slager is al aan het werk in het nieuwe Combi Centrum van supermarktketen Edah in Someren, van waaruit dagelijks 150 filialen in zuidelijk Nederland bevoorraad worden met vers fruit, groenten, zuivel, vlees en vis. Het centrum gaat vandaag officieel open. Door de bundeling van deze bevoorradingsstromen wordt alleen al 1,5 miljoen vrachtauto-kilometers per jaar bespaard. Edah is onderdeel van de nieuwe levensmiddelenorganisatie Laurus NV. ontstaan uit de fusie van De Boer Unigro en Vendex Food Groep. foto GPD door Erik van der Struijs BARNEVELD - Zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden, moet de raad van bestuur van softwareproducent Baan Com pany hebben gedacht. Het bedrijf is te ziek voor een sapkuurtje. Wil de koorts niet ver der oplopen, dan moet het mes er in. Dus moeten 1.200 van de 6.000 medewerkers op stappen. Baan ziet de medewerkers het liefst vrijwil lig vertrekken, maar als het moet worden ze gedwongen. Binnen enkele weken moet de operatie afgerond zijn. „Wij zijn het gewend om dingen snel te doen", zei financieel be stuurder K. Wagenaar gisteren. De vakbonden reageerden onaangenaam verrast. Dat Baan in de problemen zit. dat er een sanering zou volgen kwam niet geheel onverwacht. Maar 1.200 banen weg, waar onder 100 tot 120 in Nederland is wel erg veel. „Ze lijken in één keer schoon schip te willen maken", zegt bestuurder W. Burg graaf van de Dienstenbond CNV. Toch overheerst ook bij de bonden het be grip. Baan gaat door een diep dal. De bui tenwereld heeft nauwelijks nog vertrouwen in de eens zo succesvolle softwarefabriek uit Barneveld. Grote klanten haken af en beleggers hebben het aandeel de afgelopen maanden gedumpt. Baan moet wat doen, weten ook de bonden. Grote vraag is natuurlijk of de beoogde sa nering het bedrijf weer op de been helpt? Baan wil vooral snijden in de uitgebreide afdelingen die zich bezighouden met ver koop en marketing, met name in de Verenig de Staten. Daar zullen volgens bestuixrder Wagenaar 'enkele honderden banen' moe ten verdwijnen. Termijnen Dat klinkt logisch, zegt analist G. Jochems van de Nationale Investeringsbank. „Baan is sinds begin dxt jaar gedwongen de ver koop anders te regelen. Klanten betalen niet meer in één keer het hele bedrag. Dat gaat nu gespreid in termijnen. Dat vraagt om een benadering die meer op service is gericht en minder op scoren. Daarvoor heb je niet zo veel mensen nodig. Meer vraagtekens roept de voorziening op, die Baan voor de reorganisatie gaat treffen. In het vierde kwartaal wordt eenmalig 110 miljoen dollar opzij gezet. Dat is eenderde van het eigen vermogen van het bedrijf, de speklaag voor barre economische tijden. „Ze zullen best nog wat contant geld in huis hebben", zegt J. Balt van Effectenbank Stroeve. „Maar zo'n enorm bedrag slaat hoe dan ook een gat in de solvabiliteit. Nog een, twee slechte kwartalen en het bedrijf valt om. Ik zie ook niet waarom de voorziening zo groot moet zijn." Zelf voorziet Baan op korte termijn geen aansprekend herstel van de winst. De crisis in Azië en Rusland maakt klanten bang. Be schikbare automatiseringsbudgetten wor den bovendien ingezet om het millennium probleem op te lossen. Dat was zo in het (verliesgevende) derde kwartaal en dat blijft zo. Een ommezwaai wordt niet voor 2000 vei-wacht. Rechtszaken De reorganisatie maakt bovendien geen einde aan de dreigende rechtszaken die Baan in de VS boven het hoofd hangen. De Amerikaanse advocaten die het bednj f mis bruik van voorkennis vei-wijten, zijn vast houdend. Dat betekent dat de kans op even tuele schadeclaims, die ongetwijfeld in de miljoenen dollar's zullen lopen, nog altijd aanwezig is. GPD van onze redactie economie AMSTERDAM - Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft zich laten inpakken door Vendex en heeft gesprekken met WE International en Blokker geblokkeerd. Het Bijenkorf concern wil koste wat kost de fusie met Vendex doordrukken. Met deze kritiek uitten aandeel- houders van KBB hun ongenoe gen over de manier waarop de KBB-top de avances van WE In ternational en Blokker afwees. A Maas, voormalig Bijenkorf topman en tegenwoordig com missaris, zorgde gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering voor de opmerkelijke noot. (Advertentie) TROS Aktua in Bedrijf: [3 Ondernemers van Nature vanavond, 21.30 uur, TV2 Maas meldde tussen neus en lip pen door dat hij eind vorig jaar in zijn zoektocht naar een sa menwerkingspartner behalve buitenlandse partijen ook Blok ker had benaderd. „De heer Blokker zei toen geen interesse te hebben in KBB." Blokker dook maandag plotseling op als overnamekandidaat om twee dagen later weer af te zien van een bod op de branchegenoot. R. Hazelhoff, president-com missaris van KBB, zei dat het KBB-bestuur 'de fusie er niet doorheen gaat drammen'. „Als aandeelhouders hun aandelen niet aanmelden, gaat de fusie niet door.Vendex wil minimaal 75 procent van de stukken in handen krijgen. De twee afge haakte overnamekandidaten WE International (uitbater van Hij en Zij) en Blokker wilden nog niet kwijt of ze hun belang van respectievelijk 7,4 en 5 pro cent aanbieden. „WE International en Blokker hebben geen kans gekregen om hun plannen toe te lichten", stelde directeur P. de Vries van de Vereniging voor Effectenbe zitters (VEB) meer dan eens. Een mogelijk hoger bod is de aandeelhouders dan ook door de neus geboord, was zijn con clusie. De VEB vertegenwoor digt 40 procent van de aandelen. De kritiek dat KBB de deur voor derden heeft dichtgegooid, vond Hazelhoff onterecht. „We hebben gezegd dat als iemand met een hoger bod komt we er dan serieus naar zullen kijken. Uiteindelijk hebben beide par tijen van een bod afgezien." Directeur Rde Waal van WE In ternational betreurt dat hij nooit een kans heeft, gehad om zijn plannen te mogen toelich ten. „Ook is het jammer dat KBB nooit de moeite nam om uit te vinden of onze bedoelingen vijandig of niet waren." Dat zou volgens hem de door aandeel houders fel bekritiseerde be schermingsconstructie onnodig hebben gemaakt. ANP Greenpeace heeft veelvuldig actie gevoerd tegen genetisch gemanipuleerde soja, zoals hier bij de RAI waar vorig jaar juni tien ton bonen voor de ingang werd gestort. De consument lijkt zich echter weinig zorgen te maken. foto Phil Nijhuis/GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Voedingsmiddelen met genetisch gemanipuleerde bestanddelen schrikken de con sument niet af. Er zijn inmiddels enige tientallen producten in de winkel die de aanduiding 'ver vaardigd op basis van moderne biotechnologie' hebben. Dat heeft nog nauwelijks tot vragen bij het publiek geleid. Vanaf 1999 zijn er enige hon derden producten geëtiketteerd, zo verwacht G. Schipper van de VAI, de branchevereniging van de Nederlandse voedingsmiddelenindustrie. De opmars van de genetisch gemanipuleerde ge wassen is niet meer tegen te houden, zo bleek op een bijeenkomst van de Projectgroep Biotechno logie Productschappen Dat komt vooral door de komst van soja en maïs die ongevoelig is gemaakt voor bestrijdingsmiddelen. Soja en maïs worden in duizenden voedingsmiddelen verwerkt. In het buitenland wordt vaak gezocht naar alter- poor Will de Raaff fen Fred van Essen lMSTERDAM - Microsoft stopt met de Windows-techniek foor de pc en schakelt over op n nieuwe techniek voor bestu- |j£jngssy sternen. Deze 'New -^technology' wordt momenteel 'I gebruikt in de netwerk-versie voor de zakelijke markt, Windows NT. De opvolger van Windows '98 die volgend jaar op de markt wordt gebracht, heet nog wel Windows 2000, maar is een NT- uitvoering. Windows 98 zal daarmee het laatste pc-bestu- ringssysteem zijn dat is ge maakt op basis van het oer- systeem MS DOS, waarmee Mi crosoft in 1975 van start is ge gaan. Achtereenvolgens Windows, Windows 95 en het dit voorjaar geïntroduceerde Windows 98 waren gebouwd op MS DOS. Microsoft heeft veel van de kritiek op de werking er van - te log, te langzaam en door de toevoeging van steeds meer functies te storingsgevoelig - niet kunnen wegnemen. Vanwe ge die beruchte instabiliteit van Windows ontwikkelde Micro soft Windows NT voor bedrij ven, dat na vijf jaar voorwerk in 1993 werd gepresenteerd als de betrouwbaarder uitvoering van Windows Het opkomen van zware 'multimedia-toepassm- gen' voor consumenten als spel letjes en Internet noodzaakt Mi crosoft om Windows nu ook voor de consumentenmarkt vaarwel te zeggen. Door de in troductie op consumenten markt als vervanging van het 'oude' Windows creëert Micro soft nu voor zichzelf een nieuwe vervangingsmarkt. Voor de bij- AMSTELVEEN - Nederlandse bedrijven zijn in trek bij bui tenlandse investeerders. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 122 ondernemingen overgenomen met een geza menlijke waarde van 16,2 miljard dollar 30 miljard). Voor dezelfdeperiode vorig jaar waren dat 96 ondernemingen voor 3.6 miljard dollar. Dit blijkt uit onderzoek van adviesorganisatie KPMG. 6e Verenigde Staten en Groot-Brittannië blijven de grootste ih- vesteerders in Nederland, maar het aantal fusies en overna mes door Belgische ondernemingen stijgt snel. Het Nederlandse bedrijfsleven investeerde ruim 36 miljard dollar in het buitenland, terwijl dat bedrag in de eerste negen maanden van vorig jaar bijna 13.5 miljard was. ANP DELFT - Het papieren archief kan nu eenvoudiger en goedko per worden omgezet in een elektronische versie De nieuwe vinding van de onderzoeksorganisatie TNO zal bij archiefbe heerders een zucht van verlichting teweegbrengen. Volgens het deze week verschijnende nummer van het TNO- blad Toegepaste Wetenschap is er een manier ontwikkeld waarop systeemkaarten automatisch kunnen worden ingele zen. Deze methode is niet helemaal foutloos, maar wel 90 procent goedkoper dan het overtypen van de kaartjes. ANP MOSKOU - De centrale bank van Rusland (CBR) heeft giste ren de vergunning ingetrokken van Inkombank. een van de grootste commerciële banken in het land. Dat is gebeurd wa gens 'aanhoudende overtreding van de wetgeving en het vey- zaken van de financiële verplichtingen'. Volgens een verklaring van de CBR is intrekking van de ver gunning de enige manier om de belangen van crediteuren depositohouders te beschermen, en kapitaalvlucht te voorko men. Inkombank heeft al maanden problemen. KRF/ANP VOORBURG - Ruim 2,6 miljoen Nederlanders zitten voqr hun werk geregeld achter een beeldscherm. Dat zijn vier van de tien werkenden. Bijna een miljoen landgenoten werkt soms met een computer, zo komt naar voren uit onderzoek v^n het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nederland is met het Verenigd Koninkrijk in Europa koplo per in het gebruik van computer. De achterhoede wordt ge vormd door Griekenland en Portugal. Hoe hoger het beroepsniveau, hoe vaker de werknemer een deel van zijn werkdag achter een beeldscherm zit. In de leef tijdsgroep van 25 tot enmet 39 jaar is het computergebruik op het werk het hoogst. De computerbranche is vooral een mannenwereld; minder dan eenvijfde van de werknemers is vrouw. ANP VOORBURG - De afzetprijzen van industriële producten zijn in september met 0,3 procent gedaald ten opzichte van de maand ervoor. In vergelijking met september vorig jaar zak ten de prijzen met 4,2 procent De exportprijzen gingen in september met 0,4 procent omlaag. De lagere afzetprijzen in de industrie worden vooral veroor zaakt door prijsdalingen in de basismetaalindustne. Die sec tor staat onder druk door een grote stroom goedkope staal- producten uit landen waar het slecht gaat met de economie, te weten Oost-Europa, Azië en Zuid-Amenka. Ook in andere takken van industrie zakten de prijzen. Pro ducten in de voedingsmiddelensector gingen met 0,5 procent omlaag. ANP natieven voor de genetisch gemanipuleerde pro ducten. Dat wordt echter steeds moeilijker, want steeds meer gewassen zijn genetisch gemanipu leerd. „Er zitten nogal wat nieuwe gewassen te wachten op toelating", aldus R. van der Meer, di recteur van de Niaba. de branchevereniging van biotechnologiebedrijven. „Het gaat dan om ge wassen die resistent zijn gemaakt tegen onkruid bestrijdingsmiddelen, insecten en virussen." Toch zal op hoogstens een paar honderd produc ten worden aangegeven dat er genetisch gemani puleerde producten in verwerkt zijn. „De regels voor etikettering stellen dat het genetisch gema nipuleerd product aantoonbaar in het eindpro duct moet zitten", aldus W. van Eek, hoofd afdeling Voeding en Veterinair Beleid van het mi nisterie van Volksgezondheid. „Als er bijvoor beeld sojaolie uit genetisch gemodificeerde soja inzit die identiek is aan normale sojaolie, hoeft het niet op het etiket vermeld te worden." GPD van onze redactie economie DEN BOSCH - Drie Nederland se wegenbouwer?» willen de ver betering van de rijksweg A59 (de autoweg tussen Rosmalen en Geffen) voorfinancieren. Het is de eerste keer dat het bedrijfsle ven voorstelt om de aanpak van een weg zelf voor te schieten, zonder dat er een vergoeding van de weggebruiker tegenover zal staan. Het plan komt van de aanne mers Heijmans (ook betrokken bij de bouw van de tunnel onder de Westerschelde), Vermeer en Volkers Wessels Stevin en volgt op de beslissing van minister Netelenbos (Verkeer en Water staat) om verbetering van de au toweg uit te stellen tot 2010. De wegenbouwers hebben een brief naar de provincie Brabant ge stuurd waarin zij voorstellen de A59 binnen twee jaar onder handen te nemen. In een consor tium met ABN Amro willen de bedrijven dat zelf betalen, tot dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat het geld beschik baar heeft. Op dat moment wordt de autoweg overgedragen aan Rijkswaterstaat tegen de afgesproken prijs. Met het opknappen van de A59 is een bedrag van 215 miljoen gulden gemoeid. Dit zal worden gebruikt voor kruisingen en ge luidsweringen. De weggebrui ker zal geen nadelen van de voorfinanciering ondervinden in de vorm van tolheffing of be- taalstroken. De wegenbouwers betalen de extra kosten door on der meer materialen te gebrui ken die minder onderhoud ver gen. De Brabantse gedeputeerde van Harten noemt het plan inte ressant. „Minister Netelenbos heeft aangegeven dat zij met ré gionale partijen wil nadenken en overleggen over alternatieve financiering van een aantal rijkswegen. Als provincie Bra bant hechten wij veel waarde aan een snelle totstandkoming van de A59." Hij benadrukt wel dat de staat geen enkele ver plichting heeft om het consorti um in te schakelen. Verleden Een woordvoerder van het mi nisterie meldt dat het Rijk voor financiering afwijst zoals die in het verleden plaatshad, omdat die de Staat meer kostte dan dat het opbracht. Zij geeft als voor beeld de Noord-Hollandse Wij- kerTunnel, die ING Bank finan cierde. „Die publiekprivafe samenwerking koste de Sta^t op de lange termijn meer door de rente die moest worden be taald." ANP na-monopolist is het belangrijk dat gebruikers telkens nieuwe versies kopen van hun bestu ringssysteem. Mensen die zojuist Windows 98 hebben gekocht kunnen dus straks weer aan de Windows NT. Microsoft belooft dat het Windows 98 "nog jaren actueel' zal houden. GPD van zaken. Volgens hem houden nog veel bedrijven zich aan de oude bepaling van de arbeids overeenkomst. „Het hoeft nibt te betekenen dat werknemers hierdoor slechter uit zijn", ver klaart Poot. Het onderzoek wijst uit dat veel werkgevers veel meer uren van hun chauffeurs inhouden dan is toegestaan. De transportbedrij ven vinden de CAO-tekst te in gewikkeld of het te duur om alle wachturen uit te betalen. De uren dat een wagen wordt gelost of geladen, tellen sommige transporteurs niet als werktijd. Volgens bestuurder W. Rama kers van CNV Beroepsgoede ren vervoer kan het gesjoemel chauffeurs soms honderden gul den per maand schelen. KPMG adviseert om de bewijslast om te keren. Niet de werknemer maar de werkgever moet bewijzen dat de uitbetaling van salaris klopt. Volgens Poot van TLN is dit on mogelijk. ANP van onze redactie economie HOUTEN - Transportbedrijven sjoemelen volgens CNV Be- roepsgoederenvervoer massaal met werktijden en betalen daar door te weinig salaris uit. Bijna de helft van de ruim honderd duizend vrachtwagenchauf feurs in Nederland krijgt miet volgens de CAO uitbetaald. In opdracht van de CNV heeft het accountants- en adviesbu reau KPMG gekeken of werkge vers de CAO-bepaling over uitbetaling van diensturen na leven. Dit artikel 23 is al lange tijd een strijdpunt tussen werk gevers en werknemers. Tijdens de CAO-onderhandelingen vo rig jaar is het artikel aangepast en verduidelijkt. Uit het rapport blij kt da t het overleg geen resul taat heeft opgeleverd. Volgens CAO-onderhandelaar H. Poot van Transport en Logis tiek Nederland (TLN) geeft de CNV een verkeerde voorstelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7