Turkije wint slag in oliestrijd russel bepleit vrije estiging migranten m PZC John Glenn keert terug in de ruimte lervische Adolf >ekent moorden Waarnemers OVSE vormen goudmijn armlastig Pristina Hek als enige oriëntatiepunt NIEUW buitenland 5 Griekenland grijpt naast manuscripten Archimedes Akkoord over pijpleiding van Kaspische naar Middellandse Zee d* Vijftien jaar voor moord op baby Belgen twee dagen gekidnapt IMF springt Bangladesh bij Doodstraf Rwandese priester Britse dichter Hughes overleden Baas Weense bank met 100 miljoen op de loop 28 29 30 31 NIEUW VAN SKIPAKTOT BRUIDSJURK U VINDT HETIN GOES! vrijdag 30 oktober 1998 SEW YORK - Een vroeg-mid- leleeuws afschrift van de twee lelangrijkste manuscripten van je Griekse geleerde Archimedes 285 tot 212 voor Christus) is [isteren voor ruim twee miljoen jollar (ruim vier miljoen gul len) van de hand gegaan op een o peiling bij Christie's in New fork. De koper is een Ameri kaanse verzamelaar die ano- liem wil blijven. Griekenland, lat ook in de markt was, moest iet bieden vanwege geldgebrek itaken. let veilinghuis wist pas woens- lagvond na een rechtszaak dat iet het stuk onder de hamer kon irengen. De zaak was door de irthodoxe patriarch van Jeru zalem aangespannen tegen de verkoper. De Grieks orthodoxe cerk zei dat het werk gestolen vas, maar de rechter bepaalde lat Christie's het mocht veilen voor de Franse familie die het inds 75 jaar in bezit had. n )e originelen van de Archime- d ies' verhandelingen over de n nechanica en over drijvende li- t ihamen zijn al lang geleden ver- 11 oren gegaan, vrijwel zeker in de 11 ierde eeuw tijdens een brand in le bibliotheek van Alexandrië. let afschrift dateert uit de tien- Ie eeuw, toen het op gelooide lierenhuiden werd aange dacht. schimmel Drie eeuwen later liet de toen- nalige eigenaar, de Byzantijnse kerk, de bladzijden wassen en ipnieuw beschrijven met aan- vij zingen voor de religieuze iten voor huwelijk en duivel- litbanning. Met de nieuwste echnieken is het waarschijnlijk nogelijk de eeuwenlang ver- >orgen teksten van Archimedes e voorschijn te halen. )ver de 174 deels vergane en loor schimmel aangetaste blad- ij den met nauwelijks meer eesbare formules en schetsen leeft een lange strijd gewoed. )e Griekse regering wilde het locument binnen de landsgren- en hebben. Veel wetenschap iers wilden het gebruiken voor nderzoek naar het werk van de eniale Griekse geleerde. De Jriekse minister van Cultuur, lenizelos, bood mee op de vei- ing. Hij moest afhaken toen de irijs te hoog werd voor zijn ponsors. DPA/RTR/AFP door Jessica Lutz ISTANBOEL - De staatshoof den van Turkije, Azerbeidzjan, Georgië, Oezbekistan en Ka- zachstan hebben gisteren geko zen voor de aanleg van een olie pijpleiding tussen Bakoe in Azerbeidzjan en de Turkse Mid dellandse Zeehaven Ceyhan. Daarmee is een eerste stap ge nomen om de enorme oliereser ves uit de Kaspische Zee naar de westerse markt te brengen. De landen rond de Kaspische Zee strijden al jaren over de wij ze hoe de olierijkdom uit de zee naar het Westen getranspor teerd kan'worden. Het transport van de olie levert kapitalen op. Een pijpleiding om het product te vervoeren zou via Rusland, Iran of Turkije kunnen lopen. Het besluit van de vijf landen gisteren geldt als een grote te genslag van Rusland. De ondertekening van de 'An- kara-Verklaring' vormde een hoogtepunt tijdens de festivitei ten rond het vijfenzeventigjarig jubileum van de Republiek Tur kije. De verklaring komt aan de vooravond - verwacht op 12 no vember - van de beslissing over het advies aan de Azerbei- dzj aanse president Heidar Aliev dat het consortium van petrole um-multinationals in Azerbei dzjan zal uitbrengen. Het twaalf-koppige consortium betaalt uiteindelijk voor de aanleg en heeft dus een belang rijke stem in de bepaling van de route van de pijplijn. Het sam- werkingsverband voelt weinig voor Ceyhan. Van alle opties is die met 1700 kilometer nameli j k de duurste. Een 860 kilometer lange, kleine pijplijn naar de Georgische ha ven Supsa aan de Zwarte Zee is in april klaar en zal de eerste ja ren volstaan, temeer daar er tot nu toe lang niet zoveel olie ge vonden is in de Kaspische vel den als aanvankelijk verwacht werd. Een bestaande pijplijn naar de Russische haven No- vorossisk kan bovendien de aanvankelijke toenemende pro ductie het hoofd bieden. De Amerikaanse afgezant voor Kaspische zaken van de Ameri kaanse president Clinton erkende eerder deze week in Is- tanboel dat de route Bakoe-Ti- blisi-Ceyhan vooral ingegeven is door politieke motieven. Die heeft als groot voordeel dat Iran noch Rusland zeggenschap heeft over de olie Wie een pijp lijn over zijn land heeft lopen, kan namelijk kranen dicht- draaien, aftappen, tarieven be palen, eisen stellen. Naast de boycot tegen Iran steu nen de Verenigde Staten de grondstoffenrijke ex-Sovjet staten in hun streven minder af hankelijk van Rusland te wor den en promoten een oost-west corridor. Dat die over grondge bied van trouwe bondgenoot Turkije loopt, is wel zo aange naam. „Als de fout gemaakt wordt om de Kaspische olie door de Turk se zeestraten naar de westerse markt te vervoeren, zal Turkije voorrang geven aan niet-Kaspi- sche energiebronnen en -produ centen voor zijn investeringen en importen", dreigde de Turkse minister van Buitenlandse Za ken, Ismail Cem in een poging het consortium een duwtje in de richting van Ceyhan te geven. De olie die naar Supsa en No- vorossisk gepompt wordt, kan alleen de Zwarte Zee per schip uit via de Bosporus, die dwars door de miljoenenstad Istan- boel loopt. De zeestraat is smal en bochtig, wat regelrttatig tot ongelukken leidt. GPD van onze redactie buitenland CAPE CAN ANTERAL - Vanaf Cape Canaveral in Florida is gisteren het ruimteveer Disco very met aan boord de 77-jarige John Glenn gelanceerd. Glenn is de oudste astronaut in de geschiedenis van de ruimte vaart. Hij maakte in 1962 als eerste Amerikaan een ruimte- vlucht in een Mercury-capsule en werd later senator. Glenn gaat opnieuw de ruimte in om als 'proefkonijn' te dienen in on derzoek naar veroudering. Het weer in Florida was goed, maar de lancering, die om 20.00 uur Nederlandse tijd voorzien was, werd opgehouden door een alarm in de cockpit. Kort nadat het aftellen was hervat moest er weer worden onderbroken om dat zich een vliegtuig in het luchtruim rond de basis bevond. Uiteindelijk werkte de Discove ry zich om negentien minuten over acht met volle kracht om hoog in de richting van de wol kenloze blauwe hemel. Het ruimteveer manoeuvreerde zich in de 'ondersteboven-positie' en de twee opgebrande hulpraket ten werden twee minuten na de lancering afgeworpen. De lan cering werd gadegeslagen door president Clinton, Congresle den, Hollywood-sterren en tien duizenden anderen. De Discovery heeft zeven astro nauten aan boord een keert op 7 november terug naar de aarde. De vlucht is de 123ste bemande ruimtereis die de NASA onder neemt. Volgens critici zal het onderzoek naar veroudering waaraan Glenn zal worden on derworpen wetenschappelijk niet veel opleveren. Het zou de NASA eerder gaan om de enor me publiciteit die de ruimtemis sie heeft gekregen. AP Oloor Paul Koopman 1NEN - De circa tien miljoen ligranten in Europa met een [erblijfs- en werkvergunning <uden zich in alle lidstaten van |e Unie moeten kunnen vesti gen. Dit voorstel heeft Europees 2£ommissaris voor Justitiebe- ifcid Gradirr gisteren gelanceerd Ijijdens een informele vergade- ing van de Europese ministers [an justitie in Wenen, folgens Gradin is het niet te- .'cht dat bijvoorbeeld een kse gastarbeider in de mdsrepubliek alleen déar :cht heeft op een baan en een tkering, terwijl Europese on- irdanen zich in de hele Unie innen vestigen. Aan dit onder leid wil de Europese Com- ssie (het dagelijks bestuur m de Unie) een einde maken, Idus Gradin. „Wij moeten dat ïrruimen." 'e Nederlandse staatssecreta- van Justitie Cohen reageerde icifhoudend op het idee. Volgens fcohen moeten migranten die fich vrij in de hele Unie willen istigen maar eerst een Europe- nationaliteit aannemen. Op it moment verwerven zij auto matisch alle rechten van Euro pese onderdanen, aldus Cohen. Niet bekend is of het voorstel van Gradin tot gevolg zou heb ben dat bijvoorbeeld duizenden in Duitsland verblijvende mi granten zich in Nederland gaan vestigen. Op de bijeenkomst in Wenen brak Cohen verder een lans voor het in maken van één Europese asielprocedure komen, met ge lijke rechten voor vluchtelingen in alle vijftien lidstaten. Maar omdat dit doel op korte termijn niet is te verwezenlijken, moet de Unie volgens Cohen begin nen met het voeren van een ge zamenlijk beleid ten aanzien van de belangrijkste migratie landen, zoals Irak en Afghanis tan. Cohens voorstel om een speciale Europese asiel-werkgroep op te richten werd meteen door Oos tenrijk, tijdelijk voorzitter van de EU, overgenomen. De 'task- force' moet volgens Cohen de si tuatie in de voornaamste landen van herkomst onderzoeken en de EU adviseren over maatrege len om de komst van asielzoe kers uit die gebieden in te dam men. Als voorbeeld geldt de Europese aanpak van de veilig heidscrisis in Noord-Irak waar de verlening van noodhulp, di plomatieke vredesinitiatieven en inrichting van opvangkam pen in de regio een toestroom van Koerden richting de EU voorkwam. „Er is zeer veel instemming voor zo'n soort aanpak", signaleerde Cohen na een dag informeel brainstormen met zij n Europese collega's. Volgens Cohen had den minder Kosovaren hun toe vlucht tot de Unie gezocht als Europa al over een task-force had beschikt. „Dan was eerder opvang in de regio zelf gereali seerd. De analyses die de werk groep over migratielanden maakt, zouden op den duur de 'landenbenchten' van Buiten landse Zaken moeten vervan gen. Deze landenberichten worden nu gebruikt bij het be oordelen van asielverzoeken. Het asielbeleid staat bovenaan de Europese agenda, sinds de staats- en regeringsleiders vori ge week besloten er een speciale topconferentie over uit te schrijven. Die moet in de tweede helft van volgend jaar worden gehouden in Finland. GPD ior Marjolijn de Cocq EN HANG - Na geheime on- erhandelingen met de aankla- ers van het Joegoslavië-tribu- Éjaal in Den Haag heeft de osnische Serviër Goran Jeli- c, bijgenaamd de 'Servische dolf', gisteren twaalf moorden ^gebiecht. m zijn 'ziel te zuiveren', he il ende hij schuld aan 31 van de J( 1 punten van de aanklacht van jfet tribunaal en daarmee aan lisdaden tegen de menselij k- jd&id en schendingen van het ïei 3rlogsrecht. Jelisic (29) ont- pe ende evenwel de zwaarste be- k 1 huldiging die tegen hem op ta- |SI 1 ligt, die van volkerenmoord moslims en Kroaten in Brcko 5 het noordoosten van Bosnië. 'jn orspronkelijk telde de aan- t acht 56 punten. Mogelijk n- «ft de aanklager een aantal sl iarvan laten vallen in ruil voor w ilisic'schuldbekentenis lisic werd in januari door Amerikaanse troepen in Bosmë gearresteerd. Als commandant van het concentratiekamp Luka in Brcko zou hij in 1992 'ontel bare' moslims en Kroaten hebben laten vermoorden. De lichamen van de slachtoffers verdwenen in massagraven, waarvan Brcko er volgens de VN dertien telde. Tot misdaden tegen de mense lijkheid worden de omstandig heden gerekend waaraan Jelisic de gevangenen in Luka onder wierp. Hij schiep er volgens de aanklacht een 'sfeer van ter reur' In veertien dagen tij d wer den honderden gevangenen sys tematisch doodgeschoten, Bijna dagelijks selecteerde de 'Servi sche Adolf moslims er. Kr eaten en sloeg en martelde hen. "aak tot de dood erop volgde. Ande ren kregen een nekschot. Zij moesten hun hoofd op een meta len rooster leggen opdat de exe cuties zo 'schoon' mogelijk ver liepen. GPD door Harald Doornbos PRISTINA - Zo maar een beeld uit Kosovo's hoofdstad Pristina. Een jongen in een ca fé serveert twee bezoekers kof fie. De bezoekers spreken geen Albanees of Servisch, maar Engels. Bij hun koffie ligt een briefje met daarop de naam en telefoonnummer van de ober. „Ik spreek Engels, kan ik als tolk werken voor de waarne mers?", vraagt de ober op in dringende toon. Geef ze eens ongelijk, de inwo ners van Pristina. Met een ge middeld loon van ongeveer 150 gulden per maand, een werkeloosheid van zestig pro cent en een oorlog om de hoek, hopen veel inwoners financi eel een graantje mee te pikken van de komst van ruim twee duizend internationale waar nemers. Tot de oprichting van de waar nemersmissie werd ruim twee weken geleden besloten na het sluiten van een akkoord tussen de Amerikaanse onderhande laar Holbrooke en de Joego slavische president Milosevic. De bedoeling is dat de twee- duizend, ongewapende waar nemers verspreid door Kosovo zullen worden gestationeerd in de hoop dat hierdoor de Ser vische ordetroepen en etnisch Albanese rebellen niet op nieuw met elkaar slaags ra ken. Het hoofdkwartier komt in Pristina. Het opzetten van de waame- mersmissie is een gigantische operatie. Het wordt geleid door de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa, OVSE. Kantoorruim te moet worden gehuurd evenals duizenden hotelka mers en privé-appartementen waarin de waarnemers zullen verblijven. Ook moeten er zo'n duizend voertuigen naar Pris tina worden vervoerd. Aange zien geen van de waarnemers Albanees noch Servisch zal spreken, worden er ongeveer 1500 tolken gezocht. Hierdoor is Pristina aan het veranderen Voor het uitbre ken van de oorlog, een half jaar geleden, was het een iets wat suffige, smerige en bijna ver geten stad in Joegoslavië. Maar nu lijkt de stad weer tot leven te komen. De gevechten zijn, voorlopig tenminste, voorbij, waardoor er weer iets bestaat van een avondleven. En velen denken aan manieren waarop ze de buitenlanders kunnen ontvangen en wat geld kunnen verdienen. Met. name voor de etnische Albanezen vormt dit bijna de enige moge lijkheid om aan wat extra geld te komen omdat zij in 1989 in groten getale zijn ontslagen door de Servische autoriteiten en sindsdien werkeloos zijn. Hele gezinnen ontruimen hun bovenverdieping en bieden het te huur aan. De OVSE wordt overstelpt met aanbiedingen van kamers, zolders en kelders die volgens de bewoners 'de perfecte plaats vormen voor de waarnemers'. De OVSE wordt iedere dag be laagd door jonge Kosovaren die willen werken als tolk. Sommige studenten zeggen zelfs hun stpdie op voor een baantje bij de waarnemers. „Albanese diploma's worden toch niet erkend door de Ser viërs", meent Afrodita, die economie studeert. Autover huurbedrijfjes - nieuw voor Kosovo- worden opgezet. On gekwalificeerde arbeiders lo pen af en aan bij het proviso risch opgezette hoofdkwartier van de OVSE. Allen zijn op zoek naar een baan als chauf feur of manusje-van-alles. „Pristina gaat boomen. daar ben ik van overtuigd", zegt Arben, een Albanees die zijn eigen huis inmiddels voor dui zend Duitse marken heeft ver huurd aan buitenlanders. ..Zoveel heb ik nog nooit ver diend". zegt hij tevreden. GPD FREEHOLD - Een 20-jarige vrouw is gisteren veroordeeld tot vijftien jaar cel voor het doden op haar pasgeboren zoontje. Het kind werd vorig jaar geboren op een toilet tijdens een schoolfeest. Na de bevalling wikkelde de moeder het jongetje in plastic zakken en gooide het kind in een vuilnisbak. Daarna ging ze terug naar het feest Melissa Drexler bekende in augustus dat ze haar nog levende kind had gewurgd. Niemand op haar school wist dat ze zwan ger was. Drexler komt over drie jaar in aanmerking voor ver vroegde vrijlating. RTR SANA'A - De twee Belgische toeristen die door leden van een Jemenitische stam waren ontvoerd zijn gisteren weer vrijge laten. De twee mannen waren dinsdag in de provincie Abyan, op on geveer 280 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Sana'a, ontvoerd door vijf gewapende leden van de al-Bakazim-stam Gisteren werden zij overgedragen aan de autoriteiten en naar de zuidelijke stad Aden gebracht. De namen van de toeristen werden niet vrijgegeven. In Jemen worden herhaaldelijk buitenlandse toeristen ont voerd, vaak om concessies van de overheid los te krijgen. Dit maal eisten de ontvoerders dat een terdoodveroordeling van drie andere stamleden wegens roof en moord ongedaan werd gemaakt. De regeringsfunctionaris wilde niet zeggen of aan de eis was voldaan. AP WASHINGTON - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft Bangladesh gisteren een noodkrediet verstrekt van 138 miljoen dollar 255 miljoen). Dit geld moet het land weer op de been helpen. Bangladesh werd vanaf half juli tot eind sep tember geteisterd door overstromingen. Volgens het IMF zal de groei van de Bengalese economie door de watersnood dit jaar ongeveer 1,5 procentpunt vertragen ten opzichte van vorig jaar. Meer dan 1500 mensen kwamen om het leven Verder is ook nog tweehonderd miljoen ton aan rijst op de velden vernietigd door het water. RTR/AFP KIGALI - In Rwanda is een rooms-katholieke geestelijke ter dood veroordeeld voor volkerenmoord en misdaden tegen de menselijkheid. Dominique Savio Rwesero, lid van de congre gatie van de Broeders van Jozefpleegde de daden tussen april en juli 1994. Rwesero heeft zich volgens de rechter schuldig gemaakt aan volkerenmoord en het niet verlenen van hulp aan mensen in nood. Rwesero heeft in de provincie Gi tarama enkele geloofs genoten vermoord, onder wie rooms-katholieke gelovigen die naar de bisschop.van Kabgayi waren gevlucht. In april werden voor het eerst twee rooms-katholieke pries ters in Rwanda ter dood veroordeeld voor hun rol bij de geno cide in 1994. AFP LONDEN - De Britse dichter Ted Hughes is woensdag thuis op 68-jarige leeftijd aan kanker overleden. Dit heeft zijn uit gever Faber in Londen gisteren bekendgemaakt Hughes, hofdichter van Groot-Brittannië, wordt door velen beschouwd als de grootste Engelse dichter van deze eeuw. In maart dit jaar ontving hij de literaire prijs van de boekhan delsketen W.H. Smith, voor zijn bundel Tales of Ovid, een werk waarvoor hij eerder al de prestigieuze Whitbreadprijs had gekregen. Tales of Ovid is gebaseerd op Metamorfosen, van de Romeinse dichter Ovidius. Hughes was erg geliefd bij het Britse koningshuis. RTR/ANP van onze redactie buitenland WENEN - Een van miljoe nenfraude verdachte Oos tenrijkse bankdirecteur is nog steeds voortvluchtig na een mislukte poging hem in Zuid-Frankrijk te arreste ren. Wolfgang Rieger heeft volgens de politie een bedrag van ongeveer 100 miljoen gulden verduisterd. De affaire-Rieger is een van de grootste bankschandalen in de Oostenrijke geschiede nis. De Rieger-bank is failliet met een schuld van bijna 200 miljoen gulden. Duizenden beleggers zijn hun geld kwijt en ook de voetbalclub LASK, waarvan Rieger voorzitter was, wordt bedreigd in zijn voortbestaan. Een team van de Oostenrijk se politie stond op het punt Rieger op te pakken in zijn schuilplaats in het Zuid- Franse Vallauris, maar hij slaagde er op het nippertje in met een sprong door het raam van zijn appartement aan ar restatie te ontkomen. Toen de politiemannen de deur van de woning intrapten, was Rieger al gevlucht over het dak. Dat hij haast had, bleek uit het feit dat hij negen mil joen gulden in shillingen en zijn paspoort achterliet. De Franse politie is geïrri teerd over de actie van de Oostenrijkse politie buiten haar medeweten Maar de Oostenrijkse autoriteiten zeiden dat zij natuurlijk niet had kunnen wachten tot Frankrijk een besluit had ge nomen over assistentie. APA LA CEIBA - Afgaand op de restanten van een hek proberen twee mannen in de Honduresc stad La Ceiba via het tuinpad eten en droge kleren te vervoeren naar hun evacuatie-adres. De rivier Pico Bono is als gevolg van de regens door orkaan Mitch overstroomd. De orkaan houdt de Midden-Amerikaanse regio momenteel in zijn ban. In de naburige staat Belize gaan Nederlandse mariniers en commando's hulp ge ven aan de bevolking. Het gaat om 94 mariniers en vier commando's. De groep was tot begin deze week in Belize voor een jungletraining, samen met zo'n driehonderd Britse militairen. Ze keren terug op ver zoek van de regering van Belize en zullen daar komende nacht arriveren. foto Victor R. Cai vano/AP OONOEHOAG GEZINSBEURS zeelandhallen goes INSPIRERENDE BEURS VOOR EIGENTIJDSE MENSEN NIEUW ItM DE ZEELANDHALLEN Winter- Ouidoorsport Veel te zien cn tc beleven Info over 'the latest fashion' in kleding en accessoires: van thermische kleding t/m de betere ski brillen Zorg dat u deze happening niet mist, met demonstraties en (Bruids)mode iel anders is deze grootste show van Zeeland die u N kunt bewonderen. De fraaiste creaties - vóórhaar, voor hem, ên voorde kinderen een bron van inspiratie. Kortom de meest veelzijdige gezins- xurs van Zeeland liedt veel nieuws, en DE SPORTIEFSTE IDEEEN IN WINTERMODE, OUTDOOR VAN TOP TOT TEEN, EN VEEL MEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5