ri Jfc-J Ik ben nogal huiverig voor talent Een mooie schaakpartij ontroert PZC A n/V Voor HVV naderen nu cruciale partijen sport vrijdag 30 oktober 1998 z 30 Marion van Dorssen gedreven bezig met eigen judoschool Rapide richt zijn pijlen op middenmoot tussen schelde en grens vooruitblik W h V I Dertienvoudig Zeeuws kampioen Cor Jansen kan niet stoppen door Jasper van der Bliek WEMELDINGE - De Oost- Duitse arts Siegfried Tarrasch zei ooit: het schaakspel is in staat iemand gelukkig te ma ken. Cor Jansen vindt het een wijze uitspraak, en maar al te waar. Hij is een bevlogen per soon, die vol passie over zijn sport spreekt. Een sport die hem ontroert, fascineert en im mer bezighoudt. Cor Jansen (60) uit Wemeldinge, dertien voudig Zeeuws kampioen schaken: „Ik speel mijn eigen partijen vaak in mijn hoofd na, dat kan soms weken duren." Een fanaticus aan het woord over het Zeeuwse schaken, de magie van het spel en gekke grootmeesters. „Schaken is iets betoverends. Ik speel al bijna heel mijn leven en ik denk niet dat ik er ooit mee kan stoppen. Een tijdje misschien, maar nooit hele maal. Wat er zo mooi is aan schaken, kan ik niet zo zeggen. Ik heb er gewoon plezier in. Daarnaast kan ik door een mooie partij, waar heel verbe ten wordt gestreden, ontroerd worden. Het is ook een kunst, een groot geheim met veel fa cetten, die nooit ophoudt met ontwikkelen. Zo voel ik dat." Analyseren „Ik ben niet meer zo fanatiek als vroeger. Ik speel nog wel elk weekeinde, maar maak me niet meer zo druk. Er zijn tijden ge weest dat ik niet kon slapen als ik een belangrijke wedstrijd had, ik kon dan nergens anders aan denken. Het is een ge woonte van me om mijn partij en altijd na te spelen, te analy seren. Zeker als ik verloren heb. Daar ben ik soms heel lang mee bezig, maar ik wil gewoon weten waar het fout ging, zo dat het niet nog eens gebeurd. Aan verliezen wen ik namelijk nooit. Dan ben ik ook een tijdje sikkeneurig. Behalve mijn ei gen partijen speel ik ook grote partijen van grootmeesters na. Het is gewoon ontzettend spannend om de strijd tussen twee toppers te beleven en er van te leren." „Als ik aan het schaken ben, vergeet ik alles, Dan telt alleen het spel, de stellingen en de tactiek. De wereld om me heen bestaat even niet. Achter het bord is elke schaker een beetje een ander mens. Vrienden wor den even vijanden, verlegen jongens roofdieren die je naar Cor Jansen: „Ik speel al heel mijn leven schaak en denk niet dat ik er ooit mee kan stoppen." je strot vliegen. Dat zie je bij veel grootmeesters. Om mee om te gaan zijn het aardige, vriendelijke lui en achter het bord ineens irritante tegen standers die je met hun zetten tot wanhoop kunnen drijven. De echt grote schakers zijn al lemaal geken hebben een tic. Het is natuurlijk ook een raar beroep. Je moet ontzettend egocentrisch zijn, mentaal su persterk, overtuigd van je ei gen kx-achten. De meeste groot meesters zijn dan ook echte einzelgangers. Niet getrouwd, want verplichtingen zijn moei lijk na te komen. Mijn vrouw- klaagt ook vaak genoeg als ik op zaterdag weer ga schaken." Wereldtoppers „Zeeland is landelijk gezien een gemiddelde schaakprovin cie, niet slecht, ook niet echt goed. Wereldtoppers hebben we nooit voortgebracht, maar Koen Leenhouts uit Oostburg bijvoorbeeld is een veelbelo vende speler. Die jongen is pas veertien jaar, maar werd vorig jaar bij het Zeeuws Kampioen schap al tweede. Achter mij. Ook Martin Martens, die in 1994 Nederlands jeugdkampi oen werd kan best wat worden Wat het clubschaken betreft hebben we eigenlijk maar één stokpaardje en dat is het Witte Paard uit Sas van Gent. Die speelden vorig jaar nog in de hoogste landelijke klasse. En op provinciaal niveau hebben we met spelers als Johan de Wolf en Hans Groffen heel aar dige schakers." „Behalve het spelen van het schaakspel, weet ik er ontzet tend veel vanaf. Ik heb onder- hand een hele bibliotheek op gebouwd met meer dan 400 schaakboeken, vele jaargan gen van allerlei tijdschriften, en een computer waar 300.000 partijen in zijn opgeslagen. Als ik even niets te doen heb, dat is overigens niet vaak zo, pak ik een schaakboek en ben ik ver trokken. Of als iemand iets wal weten over, ik zeg maar wat, een schaakpartij uit 1967, dan heb ik het zo gevonden." „Voor de krant maak ik weke lijks de schaakrubriek. Al 25 jaar doe ik dit met veel plezier en inmiddels heb ik er al 1298 gemaakt. In die nxbriek gaat behoorlijk wat tijd zitten. Je moet alles weten en er komt ontzettend veel literatuur over schaken uit. Veelal zijn dit ook nog eens dikke pillen met nieu we theorie en allerlei wed strijdanalyses, geen kinder achtig spul. Daarom beperk ik me ook vooral tot het Zeeuwse gebeuren. Dat is beheersbaar." Exotisch „In het schaken zijn ontzet tend veel openingen en varian ten. Denk maar aan Siciliaans, Frans of Russisch. Die namen zijn meestal bedacht door die gene die de opening het eerst gebruikte of daarvan afgeleid. Zo is de Indische opening ont staan toen in een parti j lang ge leden iemand een hele gekke, onverklaarbare zet deed. Dat werd geassocieerd met Indië, ver weg, ongrijpbaar en exo tisch. In mijn kast heb ik een soort bijbel, waar al die be grippen keurig instaan. Want het is onmogelijk om die uil je hoofd te kennen." „Schaken heeft een grote im pact op mijn leven gehad. Ik foto Willem Mieras wilde vroeger altijd leraar op de middelbare school worden en daarvoor heb ik in allerlei vakken studies gevolgd: ge schiedenis, Frans, Nedexlands en wiskunde. Geen enkele heb ik afgemaakt, omdat ik het druk had met schaken. Toen ben ik onderwijzer op de basis school geworden. Ik heb geen spijt van alle tijd die ik in het schaken heb gestoken. Behalve veel spelplezier heb ik er veel vrienden mee gemaakt. Laatst bijvoorbeeld, kreegik een brief met een schaakprobleem van iemand waar ik in 1957 tegen gespeeld had. Heel leuk was dat." „Ik ben niet meer zo fanatiek als vroegei-. Er zijn tijden ge weest dat ik zelfs tegen mezelf ging schaken, net als die man uit het beroemde boek Schach- novelle van Stefan Zweig. Dat gaat best, je moet gewoon net doen alsof zwart en wit twee gescheiden partijen zijn. Het is in elk geval beter dan tegen een computer schaken. Daar heb ik een ontzettende hekel aan. Wat dat betreft ben ik heel ou derwets." HULST - De hockeyers van Ra pide staan zondag om 14.30 uur in de tweede klasse voor een be langrijke thuiswedstrijd. De ploeg uit Hulst ontvangt Tempo en hoopt door een overwinning aansluiting te krijgen met de middenmoot. Rapide begon de competitie voortvarend met een overwin- ning en een gelijkspel, maar is na de flitsende start teruggeval len. Trainer Ab Klaeijsen verze kert echter dat zijn team met de week beter hockey laat zien. „Alleen zijn de resultaten niet zo goed." De oefenmeester wijt dat voor een belangrijk deel aan een andere samenstelling van de selectie en het spelen van een nieuw systeem. Het inslijpen van automatismen vergt tijd. Ab Klaeijsen: „Er zijn verschil lende spelbepalende spelers ge stopt, maar daar zijn anderen voor gekomen. We proberen wat meer vooruit te verdedigen en de zone zo klein mogelijk te ma ken. We willen zo veel mogelijk op de helft van de tegenpartij spelen. Maar we laten nogal eens een steekje vallen. Een goe de organisatie is belangrijk. We hebben de neiging om met te veel spelers voor de bal te lo pen." Rapide liep in de voorbij duels daardoor te vaak in het ei gen mes. „We creëren veel kan sen, maar maken ze niet af." Klaeijsen kent Tempo als een technisch sterk team, dat twee jaar geleden uit de eei-ste klasse degradeerde en vorig jaar een verjonging doorvoerde. „Het is een ploeg in opbouw. Ze combi neren goed, maar niet altijd ef fectief. Tempo speelt verzorgd hockey. Dat ligt ons in principe wel. Tegen sterke tegenstanders laten wij ons beste spel zien." Michel MuIIaert slaat met Axel voor de lastige uitwedstrijd tegen! Rood Wit. „Een ploeg die rare uitslagen maakt." foto Charles Strijd' door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - De voetbal competitie is het komend week einde in vrijwel alle klassen aan de achtste speeldag toe: de laat ste speeldag van de eerste perio de in de klassen waarin twaalf teams uitkomen. Welke ploegen voor de eerste periodetitel ook in aanmerking komen: niet HW'24, Terneuzen, AZW of Axel. Terneuzense Boys heeft nog slechts een waterkansje, maar gelooft daar zelf al niet meer in. Het doelsaldo van Kapelle is veel beter dan dat van de Ter- neuzenaren (+20 tegen +5). De koploper kan zich morgen zelfs nog een nederlaag met dubbele cijfers permitteren. Op het pro- gramma voor het komende weekeinde staan: HVV'24-BSC, Temeuzen-Internos, Rood Wit- Axel. Terneuzense Boys-Yerse- ke en AZ W-GPC. HW'24 HW'24 verraste twee weken geleden met 1 -0-zege op koplo per Zwaluw VFC, waar vooraf een gelijkspel al als pure winst werd beschouwd. Verdiend was de overwinning zonder meer, vond middenvelder Arno Zwe- gers. „Voetballend was Zwaluw erg goed, maar alleen tot aan de zestienmeterlijn'7, zei hij. „Wij creëerden tenminste nog een paar kansen. Zwaluw nietéén." De overwinning op de koploper moet voor HW de aanzet vor men tot een betere periode. „Want," zegt Zwegers, „de ko mende weken kunnen wel eens beslissend worden voor de ver dere competitie." Zo speelt de ploeg van trainer Ko Stoutj es- dijk zondag uit tegen BSC, de nummer laatst van de ranglijst, en wacht volgende week de thuiswedstrijd tegen RKDVC. „Als we zondag niet winnen, kan het nog wel eens heel moei lijk worden", zegt Zwegers. HVV werd begin deze week nog geplaagd door een aantal lichte blessures, maar hoopt zondag een fitte groep te hebben. Terneuzen Temeuzen zag vorige week voor de tweede keer binnen een tij ds- bestek van nog geen twee maan den de thuiswedstrijd tegen Moerse Boys afgelast. Aan één kant werd dat betreurd („Ik had best wel willen spelen", zei Bar ry van der Hooft), aan de andere kant kwam het Temeuzen zo slecht nog niet uit. Zo konden Michel de Vries en Peter Nies- kens verder herstellen van hun blessures en weet Terneuzen bij een volgend bezoek van Moerse Boys Jos Kayser en Danny Ma- gito verlost van een schorsing. Zondag krijgt Terneuzen be zoek van Internos, clat met een totaal van tien punten uit zeven wedstrijden de zevende plaats op de ranglijst inneemt. Winst is geboden, weet ook Barry van der Hooft: „Als je bovenin wilt blijven meedoen, moet je dit soort wedstrijden winnen." Hoe sterk Internos is, weet hij niet. Wél dat de ploeg uit Etten-Leur weinig tegendoelpunten krijgt. Behalve Jos Kayser, Dannv Ma- gito en de langdurig uitgescha kelde Antoine Thoen is zondag ook Danny van de Velde absent. Axel Na twee opeenvolgende neder lagen (1-2 tegen Zierikzee, 0-1 tegen Terneuzen) weet Axel dat het zondag niet opnieuw mag verliezen om niet nóg verder weg te zakken. De uitwedstrijd tegen Rood Wit zal voor de ploeg van trainer Edy de Witte echter geen makkelijke opgave zijn. ,Het is een ploeg die rare uitsla gen maakt", meent Axel-verde diger Michel Mullaert. „Veel peil is er niet op te trekken." De matige resultaten van de laatste weken kunnen Mullaert echter niet weerhouden van 'een goed gevoel' voor de wedstrijd van zondag. „We spelen dit seizoen best wel goed", beweert hij, „In feite zijn we er alleen tegen Ter neuzen niet in geslaagd om kan sen te creëren." Voor de wedstrijd van zondag hoopt Axel weer de beschikking e hebben over Harald Verschu ren. Niki de Wolff (die binnen kort een enkeloperatie onder gaat) is zeker niet inzetbaar. Terneuzense Boys Terneuzense Boys gaat zondag het duel met Yerseke (thuis) aan in de wetenschap dat de eerste periodetitel nauwelijks nog haalbaar is. Het doelsaldo van Kapelle is zoveel beter dan dat van de Terneuzenaren, dat Ka-!, pelle zich tegen Middelburg, (uit) nog een nederlaag met dub-; bele cijfers kan veroorloven. Dat wil echter niet zeggen dau de ploeg van trainer Jaap Goos- sen morgen niet voor de winst zal gaan, aldus Anrico vanHec- ke. „Thuis hebben we tot nu toe redelijk wat spektakel kunnen bieden'', beweert de middenvel-ji der. „Ik zou niet weten waarom]; we daar morgen niet opnieuw! naar zouden streven." VanHec-j; ke zegt Yerseke nauwelijks te!; kennen, maar verwacht een, ploeg die werkvoetbal speelt. i Onno Ribbens en Mare de Kun-ji der zijn nog te geblesseerd omn van start te gaan. Beschikbaar, zijn weer wel Ronald Gort er», Leon Goossen, die het oefenduel met NAC Al vorige week uil voorzorg lieten schieten. AZW AZW mocht vorige week, thuis tegen Wemeldinge, voor hel' eerst sedert weken het zoet dei overwinning proeven. De 2-1- zege kon echter niet verhuller i dat met name de tweede helf van het duel met de nummei; laatst op een laag peil stond „Hoe slechter het weer werd i hoe verder wij wegzakten" i vond aanvaller Jaap den Doel I der, die het overigens een plus punt noemde dat Wemeldingf geen enkele kans kreeg. „Hel' doelpunt dat ze scoorden kwan l uit een verwaaide voorzet." Morgen ontmoet AZW in Axe GPC, dat achter Meeuwen d< i tweede plaats inneemt op d<i ranglijst en nog ongeslagen is Het is om die reden dat Der Doelder denkt dat ze morgei toch wel iets te winnen hebben i AZW komt zo langzamerham in elk geval weer wat ruimer ir zijn spelers te zitten. De enigei i die tegen GPC nog ontbreken zijn Johnny Dieleman, Then Hanny, Peter Bakker en Patricli Baumgarte. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal mocht IJzendijki zich vorige week niet ongeluk kig prijzen met de 2-1-overwin i ning op Clinge, dat geei moment de mindere van de kop loper was. Zoals zo vaak echte i maakte Adr-i van Hanegem wee eens het verschil. Zondag speelt IJzendijke thui I tegen MOC'17, dat met zes pun i ten uit acht wedstrijden voorlo i pig op de elfde plaats staat i Frank Neve is voor dat duel noj geschorst, maar in vergelijkin met de wedstrijd tegen Clinge i Frank van de Vijver weer we beschikbaar. De reeks van overwinningen; die IJzendijke tot nu toe neerge zet heeft, heeft overigens wel tc i gevolg gehad dat de meest ploegen al op ruime afstan i staan. De belangrijkste concur rent is RCS (op vijf punten nu i twee wedstrijden minder daarna volgen Hoofdplaat (o i zeven punten) en Breskens (o acht punten). RCS gaat zonda op bezoek bij Vogelwaard! i Hoofdplaat is vrij en Bresken verwelkomt Sluiskil. Voo1 Steen staat de uitwedstrijd te; gen Luctor'88 op het program ma en Honterxisse komt in Bei i gen op Zoom in actie tegen F(; Bergen. Clinge tenslotte spee opnieuw thuis: dit keer tege i Hansweertse Boys. In de vierde klasse van het zal terdagvoetbal versterk® Zaamslag vorige week zijn leu dende positie door een 5-1 overwinning op Borssele, ten. wijl Wolfaartsdijk twee puntej' liet liggen tegen Nieuwdorp (l i 1). Datzelfde Nieuwdorp kom; morgen op bezoek in Zaamslag. Spui ontvangt Wolfaartsdij] (en kan Zaamslag dus een hanai je helpen) en Cadzand gaat ol bezoek bij SVD in Driewegen. I Hockeycoach Ab Klaeijsen: „We gaan met de week beter spelen." het spelletje en heb nog veel contact met Marjolein van Unen, de bondscoach bij de vrouwen. Misschien ga ik samen met Angel i que Seriese weer meetrainen met de nationale se lectie. Wij zouden op die manier- ónze conditie weer op niveau kunnen krijgen. De bondscoach zou met ons bepaalde technie ken kunnen overbrengen." Denken Als trainer van een eigen judo school wil Marion van Dorssen haar pupillen vooral aan het denken zetten. Ze werd zelf voor een belangrijk deel gevormd door Staf de Moor en stak veel op van de bondscoaches Cor van der Geest, Leo de Vries en Karei Gietelink. „Ik kwam bij Staf de Moor op nul bi nnen en ben voor al door hem beïnvloed. Maar er was wel ruimte voor zelfstan digheid. Ik ben met oogkleppen op begonnen, maar die zijn al leen maar wijder gaan staan. Dingen die ik voor mij belang rijk vond, pikte ik op. Daar heb ik een heel eigen visie uit ge haald." „Fatsoen en respect hebben voor elkaar, vind ik heel belang rijk. Kinderen die elkaar niet liggen, moeten elkaar wel res pecteren. Daarnaast streef ik naar zelfstandigheid. Ze zijn zelf verantwoordelijk voor hun spullen. Als we naar een wed strijd gaan, moeten ze zelf op hun gewicht letten en eraan denken dat ze een paspoort meenemen. Het gaat erom dat ze niet alles klakkeloos overne men, maar zelf nadenken over wat goed is en wat niet." Met een kleine zestig leerlingen draait de judoschool Marion van Dorssen ruim een half jaar. „Je moet kwaliteit bieden om mensen te houden", weet ze. „Talent heeft niet alleen met techniek te maken. Het gaat er ook om hoe het-karakter is, of er thuis mogelijkheden zijn en of iemand zelf tot de top wil door stoten. Plezier in het judo staat voorop. Als iemand naar een wedstrijd wil, dan wil ik mee gaan, maar niet elk weekend. Ik kies zelf wedstrijden uit, waarin mijn leerlingen op hun plaats zijn. Het gaat erom dat ze suc ceservaring kunnen opdoen en niet na twee keer twintig secon den op de mat te hebben gestaan weer naar huis moeten." door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Marion van Dorssen zette vijf jaar geleden een punt achter haar eigen im posante carrière, maar is nog al tijd bezeten van judo. De inmid dels 30-jarige judoka is in het bezit van het hoogste judotrai- nersdiploma en runt sinds een halfjaar een eigen school. Ple zier in de sport staat daarbij voorop. Marion van Dorssen heeft al gezien dat een aantal pupillen aanleg heeft. „Maar ik ben altijd een beetje huiverig voor talent." Het is misschien wel ingegeven door haar eigen loopbaan, waarin ze op 12-jarige leeftijd voor het eerst nationaal kampi oen werd, die niet altijd over ro zen ging. Marion van Dorssen bereikte de wereldtop, maar moest daarvoor heel veel opzij zetten. „Ik heb er geen spijt van gehad", vertelt ze, nadat ze met veel enthousiasme en heel ge dreven les heeft gegeven. „Maar ik heb me altijd voor driehonderd procent moeten in zetten om topsport te kunnen bedrijven. Topsport is leuk, maar het blijft daarnaast heel belangrijk dat je je school niet laat versloffen. Ik heb er onge looflijk veel voor moeten doen en laten, zonder dat ik het ge voel heb dat ik iets heb gemist. Ik ben niet zo'n feestganger en eigenlijk wat dat betreft een beetje saai. Ik zit veel liever een keer op een terrasje. Maar ik ben nu begonnen aan wat anderen tien jaar geleden hebben ge daan. Ik heb weer moeten leren stilzitten, nadat ik gestopt was. Ik was het niet meer gewend om een boek te lezen. Ik geniet weer als ik met de hond door het bos of over het strand loop." Marion van Dorssen was negen jaar, toen ze voor het eerst in aanraking kwam met judo. „Ik had daarvóór geturnd, gevoet bald en aan paardrijden ge daan", verhaalt ze. „Judo trok me vanaf de eerste les. Het stoei en, het sociaal bezig zijn en de grondvorm van de bewegingen sprak me enorm aan. Ik volley balde met veel plezier bij Savok onder Gerard Gillesen. Hij nam het me niet in dank af dat ik stopte. Ik was Nederlands judo kampioen geworden, een grote re stimulans om erin door te Marion van Dorssen: „Ik heb in mijn carrière overal flink voor moeten knokken." gaan was er niet. Omdat het in een individuele sport altijd aan jezelf ligt hoe je presteert, koos ik voor judo." Knokken Van Dorssen blikt tevreden te rug op een belangrijke periode in haar leven. „Ik heb door het judo heel veel meegemaakt en een enorme persoonlijke ont wikkeling doorgemaakt", be seft ze. „Ik sjouw een rugzak aan ervaring mee. Niet alleen aan puur technische elementen, maar ook aan randvoorwaar den. Het zit namelijk niet altijd mee. Meestal kom je daar ster ker uit. Ik heb overal flink voor moeten knokken. Ik werd als 15-jarige tweede bij de senioren op het NK. Later moest ik altijd knokken tegen Irene de Kok en Anita Staps." „Mijn mooiste prestaties? Ik ben een paar keer tweede en derde geworden in het Tournoi de Pa ris, een wereldtoemooi. Daar naast ben ik,twee keer derde geworden op het Europees kam pioenschap, twee keer met de landenploeg derde op het Euro pees kampioenschap en een keer derde op het WK. Het mooiste Nederlands kampioen- schapwasin 1987. Ik versloeg in de voorronde Irene de Kok en won in de finale van Anita Staps." „Ik kwam uit Zeeland, had in het begin geen auto en moest bijna altijd met openbaar ver voer overal naar toe. Dat heb ik voor mezelf nooit als negatief er-varen. In mijn maatschappe lijke loopbaan moet ik opnieuw knokken. Dat begon al toen ik voor het eerst solliciteerde naar een vaste baan. Tijdens het sol licitatiegesprek werd aan me gevraagd of ik eigenlijk ook wel kon werken.... Mensen hebben kennelijk het idee dat het alle maal gemakkelijk gaat en er al tijd deuren voor je open gaan." Armoede Als gevolg van een optelsom haakte ze vijf jaar geleden in de wedstrijdsport af. Van Dorssen had de Olympische Spelen van Barcelona aan haar neus zien voorbijgaan en sukkelde met slechte knieën. „Ik had ontzet tend veel moeite met de manier- waarop ik Barcelona heb ge- foto Charles Strijd mist", vertelt ze. „Er hebben dingen gespeeld, waarvan ik nog steeds geen weet heb. Ik leefde bovendien puur in ar moede. Ik had een studiebeurs en een onkostenvergoeding en moest leven van negenhonderd, duizend gulden in de maand. Dan ben je blij als je af en toe eens bij een ander mag eten." „Ik had daarnaast slechte knie- en, was 25 jaar en moest toch ook aan een maatschappelijke carrière denken. Het telde alle maal mee. Ik heb een verstande lijke keuze moeten maken. Emotioneel was het enorm moeilijk. Als ik eenEK of WK op televisie zie, heb ik het er soms nog moeilijk mee. Dan denk ik: daar had ik ook kunnen staan." „Ik ben nog helemaal kapot van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 56