Ouders spijbelaars in strafbank ecco PZC Nederland heeft een Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's lange historie van kletsnatte herfsten O varia 4 het weer Hoofd leerplichtzaken bepleit opleggen van dienstverlening in onderwijs SÊu puzzel recept Grootmoeders broodschoteltje vrijdag 30 oktober 1998 Shoes for Life Ecco Soft Ladies Licht, soepd en zeer comfortabel Voor informatie: Van Drunen Continental tel. 073-5216292 internet: www.ecco.com/nl Zeeland: Buien In de noordelijke helft van Europa valt op veel plaatsen neerslag Een diepe depressie boven Scandinavië heeft grote invloed op weerbeeld en alleen in het zuidwesten van het continent laat eei hogedrukgebied van zich spreken. Op de Britse eilanden en in d<el Benelux vallen talrijke buien en de zon laat zich maar af en toe even zien. Een kleine randstoring zorgt vanochtend voor een tijdJ^i lijke toename van de buiigheid en het kan zelfs enige tijd regene li in de Benelux, Duitsland en het noorden van Frankrijk. De tempe raturen liggen in deze gebieden tussen de 10 en 15 graden. Ook; Scandinavië vallen talrijke buien, vooral aan de westkust. Het is> Noord-Europa een stuk kouder en de buien hebben vaak zelfs ee winters karakter. In delen van Rusland en de Baltische Staten is bewolkten valt af en toe regen. Op de Balkan vallen ook enkele buien maar de zon speelt daar al een duidelijk grotere rol. Ook in de Alpenlanden wisselen zon en wolken elkaar af. Vooral in het westelijk Alpengebied kan wat neerslag vallen. Het kwik schom melt in de dalen rond de 15 graden. In het zuiden van Europa is I een stuk droger en er komt weinig bewolking voor. Alleen in Zun d Italië kan een enkele bui vallen maar met temperaturen boven d< 20 graden en zonnige perioden doet het een beetje zomers aan. Door: Jordi Bloei Vanaf gisteren hebben we een buiig weertype gekregen. Vandaag houden die buien het ook vol, waarbij de kans groot blijft dat er een hagel- of onweersbui tussenzit. Vanochtend is er nauwelijks ruimte voor droog weer, want samengeklonterde en pittige buien zijn in de meerderheid. De buien worden begeleidt door een stevig door staande westelijke tot noordwestelijke wind. Langs onze kust be reikt de wind geregeld kracht 7 of 8 (hard tot stormachtig). Dieper landinwaarts ondervindt de wind wrijving door obstakels, bomen en dergelijke en waait het dus minder hard. Daar waait het gemid deld met kracht 5 (vrij krachtig). De zon heeft weinig in te brengen maar helemaal achterwege blijft zij niet. Vooral vanmiddag krijgt de zon wat ruimte tussen de buien door. De temperatuur houdt ni over met maximaal 11 a 12 graden. Wind en buien maken het rom uit guur. Komende nacht wordt de buiigheid tijdelijk onderdrukt er een rug van hoge luchtdruk passeert. Daardoor luwt de westeli ke wind eveneens. De tempe ratuur daalt naar ongeveer 9 graden aan zee tot omst reeks 6 in het binnenland. Later vannacht schuiven wol ken door onze regio en al vrij snel gaat het weer regenen en harder waaien. Morgen middag zijn de hemelsluizen waarschijnlijk volop geo pend en juist dan worden on ze contreien rijkelijk met re genwater bedeeld. Tot zon dagochtend zijn hoeveelhe den van 30 tot 50 liter water op ieder vierkante meter niet uitgesloten. Overigens gaat de regen zondag opnieuw over in buien, waardoor het ook geregeld droog zal zijn. Beide dagen is het vrij fris. Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 12° 11° 11° 12° min. 7° 8° 7° 8° wind ZW 5 NW 5 Z 5 ZW 5 vrijdag onder 17.2$ zaterdag op 7.36 Maan vrijdag L onder 0.44 g zaterdag r op 15.51 Nautisch bericht Aan de kuststaat nog altijd geregeld kracht7 a 8. Landinwaarts waait de westelijke bries met kracht 4 tot 6. Het zicht is matig, vooral in buien, mogelijk met onweer. De kustwatertemperatuuris 14 graden. Waterstanden Ll H Hogedrukgebied _A4_ Koufrojj O* lichte sneeuw f zonnig matige sneeuw Europa: Tweedeling door Martin Ruesink Een cursus als 'leerstraf' voor ouders van spijbelende kin deren ziet ze niet zitten. „Er zijn al cursussen zat", zegt Lies van der Hoeven over het idee van justitie om de rechter cursussen opvoedingsondersteuning uit te laten delen. Het Hoofd Leer plichtzaken van de gemeente Den Haag voelt er meer voor om ouders van notoire schoolver- zuimers een straf te geven in de vorm van dienstverlening in het onderwijs. „En natuurlijk niet op de school waar het kind zelf op zit, want dan schaamt die leerling zich voor zijn klasgenoten." Van der Hoeven gebruikt het woord 'spijbelen' zelden of nooit. ..Ik heb het liever over schoolverzuim. Het gaat name lijk niet over kinderen die heel af en toe een uurtje les missen. Op ongeveer negentig procent van alle gevallen die we behan delen is het zogeheten signaal- verzuim van toepassing, school uitval met een achterliggende problematiek. Maar op die tien procent luxe verzuim', zeg maar de skivakanties, blijven we natuurlijk ook attent." Nederland telt ongeveer 2,5 miljoen leerplichtigen, onder wie 30.000 hardnekkige spijbe laars. ALleen in de vier grootste steden zijn al zo'n 9.000 verzui- mers, kinderen van vijf tot en met zeventien jaar die zich met grote regelmaat onttrekken aan de Leerplichtwet. Of onttrok ken worden, want er zijn nog al tijd kinderen die wel naar school willen, maar het van hun ouders niet mogen. Excuus Met name oudere Turkse meis jes worden wel eens thuis ge houden. ..Het excuus van vader dat zijn kind zelf niet naar school wil, daar prik je meestal wel doorheen. Soms word je na afloop van zo'n gesprek met ou ders en kind gebeld door de leer linge. Dan hoor je achteraf dat ze het allemaal moest zeggen en dat ze juist graag naar school wil", aldus Van der Hoeven. Zij verzet zich tegen de opvat ting dat de aanpak van school verzuim in ons land jammerlijk faalt. Die mening werd onlangs versterkt toen bleek dat het groots opgezette Rotterdamse anti-spijbelproject Basta De meeste gevallen van schoolverzuim zijn een gevolg van problemen die leerlingen thuis hebben. slechts beperkte resultaten op leverde. Bij Basta kregen ver- zuimers drie weken taakstraf, gevolgd door tien weken inten sieve begeleiding. „Basta heeft wel een aantal in zichten opgeleverd, zodat wij het project straks toch in gewij zigde vorm kunnen overnemen Ieder kind dat niet naar school gaat, is er één te veel, doodzonde gewoon. Maar we moeten wel zo reëel zijn om te erkennen dat signaalverzuim in slechts een betrekkelijk kleine groep speelt." Elke gemeente heeft zijn eigen methode om schoolverzuim te bestrijden. Het gedrag en de vorderingen van de 60.000 Haagse leerplichtigen worden maandelijks op elke school be sproken door een zorgcommis- sie. In die commissie zitten een schoolarts, een vaste leerplicht ambtenaar en vertegenwoordi gers van de jeugdhulpverlening, de kinderbescherming en de be treffende school. „Zo voorkom je dat meerdere instanties zich op een leerling storten zonder dat ze het van elkaar weten. In principe ontsnapt er ook geen enkele verzuimer meer aan je aandacht. Sterker nog: je signa leert problemen bij leerlingen foto Jaap de Boer/GPD vaak in een vroeg stadium. Daarmee voorkom je juist ver zuim", zegt Van der Hoeven. Meldingen Het aantal meldingen van ver zuim lag vorig jaar in Den Haag iets onder de 3500. Uiteindelijk verheten enkele honderden leerplichtigen voortijdig de school, van wie de meesten in het deeltijdonderwijs of specia le projecten werden geplaatst. Van der Hoevens medewerkers maakten in het schooljaar '96- '97 samen slechts 29 maal ge bruik van hun laatste en zwaar ste wapen: het proces-rverbaal. „Natuurlijk, het streven blijft om honderd procent van de kin deren op him school te houden. Maar leerplichtambtenaren zijn geen politieagenten. Het heeft geen zin om verzuimers van straat te plukken en ze tot de deuren van de school te bege leiden als ze morgen wéér weg blijven. Wat hebben die eenma lige acties elders in het land nou opgeleverd, met al die agenten? Twee .of drie echte verzuimers gepakt, die weer even één dag in de bankjes zaten. Daar gaat het toch niet om? Je wilt kinderen een goede opleiding mét diplo ma geven. Daar kunnen ze in hun leven iets mee", zegt Van der Hoeven. Schoolverzuim is in de grote steden vooral een probleem van de achterstandswijken. „Dan kom je bij die mensen thuis, zie je de enorme sociale problemen in het gezin en hoor je de vader zeggen: 'School? Ik heb het toch ook gered zonder diploma's!Je moet als leerplichtambtenaar behoorlijk stevig in je schoenen staan, anders kun je er maar be ter niet aan beginnen. Het idee van justitie om leerstraffen voor de ouders/ver zorgers van hardnekkige ver zuimers in te voeren, is volgens Van der Hoeven niet uit de lucht komen vallen. Hoewel ze weinig heil ziet in verplichte cursussen, zou een gedwongen contact tus sen ouder en onderwijs veel kunnen opleveren. „Je moet het alleen niet brengen als een werkstraf, maar als een motiva- tietaak. Het heeft geen zin om ouders van verzuimers de schoolvloer te laten schrobben. Je moet ze betrekken bij het hele reilen en zeilen van de school. Betrokkenheid, daar gaat het om. Daar zijn we achtergeko men toen het onderwijs een paar jaar geleden via de Melkertba- nen opeens veel conciërges kreeg. Het effect daarvan was dat opmerkelijk veel kinderen van die nieuwe medewerkers beter gingen presteren op school. Dat kwam doordat va der of moeder het belang van onderwijs gingen inzien. Het ei gen kind werd gestimuleerd zijn best te doen op school." GPD VRIJDAG Hoog water 30 OKTOBER uur cm uur cm Vlissingen 09.05 150 21.50 173 Terneuzen 09.26 172 22.10 196 Bath 10.16 202 22.58 227 Roompot Buiten 09.10 113 21.55 136 Zierikzee 10.05 119 23.05 142 Stellendam Buiten 09.40 101 22.20 124 Wemeldinge 10.20 133 23.10 158 Philipsdam West 10.15 131 23.05 154 ZATERDAG Hoogwater 31 OKTOBER uur cm uur cm Vlissingen 10.19 166 22.58 202 Terneuzen 10.39 189 23.15 227 Bath 11.33 221 ----- -- Roompot Buiten 10.25 122 23.00 157 Zierikzee 11.30 127 Stellendam Buiten 10.50 110 23.25 144 Wemeldinge 11.45 143 Philipsdam West 11.30 139 door André Horlings Rudner Jilderda van het KNMI plaatst de nattigheid van de afgelopen dagen in een historisch perspectief. „Tussen dinsdagochtend 5.00 uur en woensdagmorgen 9.00 uur viel in een smalle strook tussen Heiloo in Noord-Holland en Schoonebeek in Drenthe 90 mm neerslag of meer. Dat is redelijk zeldzaam voor een periode van 28 uur", zegt Jilderda. „Zo'n overvloed komt zeer plaatselijk maar eens in de 750 jaar voor." Een kletsnatte herfst is niet uit zonderlijk. Historisch geograaf Jan Buisman, die bezig is de ge schiedenis van ons land vast te leggen in 'Duizend jaar weer. wind en water in de Nederlan den', kan zich zelf nog goed het najaar van 1944 herinneren. „Oktober was kletsnat. Het KNMI registreerde in die maand 170 mm neerslag Op 16 decem ber begon Duitsland in slecht weer het Ardennenoffensief. En van 25 tot 28 december hing in Londen zo'n dichte mist dat men letterlijk geen hand voor ogen kon zien. Pas toen opkla ringen volgden, konden de geal lieerden hun vliegtuigen ge bruiken. Daardoor werd het mogelijk de Duitse opmars naar Antwerpen te verijdelen. In 1954 regende het van juli tot ok tober veelvuldig. Voor het rooi en van de aardappels moesten vrijwilligers worden ingescha keld. En dat gebeurde ook in de natte herfst van 1974." Voorbeelden uit lang vervlogen tijden zijn er ook. „In december 1593 regende het negen dagen achtereen, werd een enorme schade aangericht, zonken schepen en spoelden vele dren kelingen aan", citeert Buisman uit deel 4 van zijn werk. dat vol gend jaar moet verschijnen. „In Hoorn was sprake van een 'zeer grooten stoermende wint ende oock zeer groote reghens, be- cans alle daeghen, ende dat duerde XIII daeghen' Tijdens de eerste drie weken van januari 1594 kon men door storm en regen 'nauwelijks op straat blij ven'. Al die tijd werden de dij ken beschadigd en torens, hui zen, molens en bomen vernield." Veere Nog grimmiger ging het weer volgens hem tekeer tussen okto ber 1613 en januari 1614. ..Storm bracht op zee talloze schepen tot zinken en op Texel en aan de kust van Noord-Hol land spoelden wel '1200 dode lijken' aan Cornelis Hooft meldt dat tijdens 'het onweder' tussen 27 en 28 december zelfs de torens en dikste muren van het Muiderslot stonden te schudden en in Utrecht 'werd een vrouw doodgewaait'. Een schip met 22 zeerovers probeer de in Veere te schuilen voor het slechte weer. Ze werden gevan gen genomen, naar Middelburg gebracht en daar opgehangen. Daarmee ging een zegswijze van die tijd in vervulling: 'Die tot hanghen gebooren is en sal niet verdrencken' Het ziet er overigens naar uit dat de gebieden in noord- en oost-Nederland die nu kampen met wateroverlast geduld moe ten oefenen totdat de proble men voorbij zijn. De kracht van de zon is immers aanmerkelijk minder dan in de zomer. Boven dien worden voor de komende dagen lagere temperaturen ver- wacht. Er zal dan ook minder water verdampen. Bovendien staan de drie laatste maanden van het jaar als redelijk nat be kend. GPD De bediende Joost had oplettend het weekeindeprogramma ge volgd. Genietend zag hij de natuurgangers in dichte rijen over het beeld trekken; op de gepaste ogenblikken schoot hij in de lach wan neer de verborgen camera een aardig toneeltje trof, maar toch was hij niet geheel voldaan. 'Ik mis iets, als ik zo vrij mag zijn', sprak hij tot zichzelf. 'Waar is de heer Brekel toch? Het was geestig, toen die gezette dame in de kuil viel, en de ijsetende heer die op het radiootje trapte, was zeer verma kelijk. Maar ik mis de begeleiding van mijnheer Brekel. Die kan zul ke heerlijke toelichtingen geven, over lichtpuntjes en blijven la chen.' 'Lach om je eigen!' riep een rauwe stem.uit het toestel, en nu ver scheen plotseling de heer Brekel op het scherm. Hij staarde met ver wrongen trekken naar de geschokte kijker en schreeuwde: 'Er is niks te lachen! Ik hoor hier niet; ik wil weg. Laat mie door, losgebro ken niksweet! Het ruikt hier...' Op dat moment trad heer Bommel, moe doch voldaan, de kamer binnen. 'Dag Joost', sprak hij vriendelijk. 'Overspannen neuroten!' krijste het toestel. 'Ingeblikte krekelaars! Ga weg of ik bega een ongeluk! Stin...' De bediende draaide met betrokken gelaat de knop om, zodat er een weldadige stilte over het vertrek viel. 'Dag, heer Olivier', zei Joost, opstaande. 'Ik hoop, dat u een prettige dag gehad hebt. Maar deze reportage is zeer ongepast. Ik betaal geen kijkgeld om uitgescholden te worden, met uw welnemen!' 'Kom, kom', suste heer Ollie. 'We blijven lachen, jongen!' 'Er valt niets te lachen', hernam de knecht koel. 'En ik ben zo astrant om uw vriendschap met Brekel betreurenswaardig te noemen. Hij is een grof persoon.' Doorloper HORIZONTAAL: 1. Drukkend; 2. van een, plaats in België; 3. Ronde van Italië, bij woord, vreemde munt; 4. ik, moet zijn (afk.), technische school, fungerend; 5. rijks mark, bergplaats. Mohammedaanse godsdienst; 6. en anderen, werkplaats; 7. over eenkomstig, persoonlijk vnw.; 8. modder, brink; 9. vanzelfsprekend; 10. bekende, boom; 11. Engels bier, briefaanhef, de oudere, familielid; 12. waterstand, bijbels fi guur, boom, grammofoonplaat; 13. tantalium, vrouw van de tsaar. VERTICAAL: 1. Sterk wen sen, oude gouden munt; 2. raadsel, watergeest, fami lielid; 3. wrede keizer, was gelegenheid, broed plaats; 4. geur, onderricht in bepaald schoolvak; 5. uitkijken, kantzuil; 6. be sef. groente, beroep; 7. heldendicht, lijnvornig, muzieknoot; 8. bladader, aetatis, titel, deelbaar door twee; 9. werpanker, meter, dier, vader. Oplossing donderdag Knaap, patat, brood, hotel, speet, salon, zwaan, tegel, smook, sluis, dwaas, kluif, baars, haard. Het citaat is van Lord Sa muel: "Steek je paraplu niet op voor het begint te rege nen". Hans Belterman De grootmoeders van voor de tweede wereldoorlog gooiden het oude brood nooit weg. Van overgebleven brood maakte men tal van smakelijke gerechtjes. Het broodschoteltje van vandaag is er een voorbeeld van. Er kan op basis van hetzelfde recept ook een hartige variant worden bereid. Laat dan suiker, krenten, rozijnen, sukade, sinaasappelschil en kaneel achterwege. Vervang het door wat zout en peper, gefruite uien, het in blokjes gesneden vruchtvlees van een rode paprika, fijngehakte peterselie en 200 - 250 gram gekookte ham die tot kruimels is gehakt. Voor 4 personen: 300 gram oud witbrood, zonder korsten; 2 eieren; 50 gram 2 eetlepels suiker; 5 dl melk, lauwwarm; 50 gram kren ten; 75 gram (blauwe Californische) rozijnen; 50 gram su kade; 30 gram geconfijte sinaasappelschil (oranjesnip pers); ca. 60 gram boter; 2 theel. kaneel. Snijd het brood in kleine blokjes (1 centimeter) en leg ze in een kom. Spoel krenten en rozijnen in ruim koud water. Laat ze uitlekken. Snijd sukade en sinaasappelschil in piep kleine stukjes (snippers). Schep krenten, rozijnen, sukade en sinaasappelschil zo luchtig mogelijk door elkaar. Leg ze bij de broodblokjes en schep alles dan nog eens luchtig door elkaar. Doe alles over in een dik beboterde ovenvaste schaal. Klop in een tweede kom eieren en 50 gram suiker goed los. Voeg er onder voortdurend kloppen en roeren de melk bij. Schenk het melkmengsel heel langzaam en zo gelijkmatig mogelijk over de inhoud van de ovenschaal. Bestrooi alles eerst met kaneel en daarna met 2 eetlepels suiker. Leg er hier en daar een flintertje boter (samen ca. 35 gram) op. Plaats de schaal in het midden van een tot 180 °C. voorver warmde oven. Laat in ongeveen 30 minuten een fraaie goudbruine korst op het gerecht bakken. Tip: de grootmoeders roerden, voor een geraffineerde smaak, soms wel eens 1 dl eetlepels cognac of sherry, door het eieren- en melkmengsel. De hoeveelheid melk diende dan met dezelfde hoeveelheid te worden verminderd. Laag water Laag water (Advertentie) uur 02.45 03.00 03.45 03.00 03.55 03.10 03.55 03.45 cm uur 119 15.36 129 15.56 155 16.34 09016.00 098 16.30 052 15.30 10816.35 104 16.20 04.10 04.37 05.20 04.25 05.10 04.20 05.20 05.20 cm uur 129 16.45 137 17.10 162 18.06 094 17.00 102 17.45 1 j 052 16.30 Oj] 113 17.55 107 17.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4