Kans op schietbaan Sas verkeken Af en toe moet je kunnen uithalen Eindeloos inzetbaar. PZC PZC Thuiszorggebouw in Graauw dicht Hulst vraagt volgend jaar iets meer voor ophalen van vuilnis zeeland 19 Gemeente wijst accommodatie Brown Bess op sportterrein Suikerplein af Van Kollem eerste Klein Links Minister ontkent probleem Covra Nader onderzoek steekpartij Westkapelle herdenkt bevrijding Herinnering aan Kristallnacht De Vlijt vrijdag 30 oktober 1998 door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De schietver eniging Brown Bess krijgt bij de gemeente Sas van Gent geen voet aan de grond. Burgemees ter J. Lonink is niet van plan steun te verlenen aan de aanleg van een schietbaan in Sas van Gent. De schietvereniging houdt vast aan de eerdere toe zegging van de gemeente dat zij terecht kan op het sportterrein aan het Suikerplein. De schietvereniging lanceerde vorig jaar het plan om op het nieuwe sportpark aan het Sui kerplein een overdekte schiet- accommodatie te bouwen. Het plan omvatte ook een honderd- meterbaan, waaraan onder de - veelal Vlaamse - sportschieters dringend behoefte is. Ruim driehonderd intentieverklarin gen moesten de aanvraag on dersteunen. De gemeente werd gevraagd om voor zes ton borg te staan. De overige vijf ton zou den van het waarborgfonds voor de sport moeten komen. Een groot aantal raadsleden voelde er begin januari, in te genstelling tot het toenmalige college, echter niets voor om zo'n groot bedrag ter beschik king te stellen, ook al ging het dan om een garantstelling. B en W besloten om het voorstel van de agenda te halen, toen de ge meente ook geen zekerheid kreeg van het waarborgfonds dat de andere helft voor zijn re kening zou nemen. Contributie Ondertussen heeft de schietver eniging niet stil gezeten, vertelt voorzitter H. Naessens. De schietvereniging is er inmiddels wel achter dat het plan van 1.2 miljoen gulden financieel nau welijks haalbaar is. Bij de ge meente Sas van Gent hoeft zij TERN EU ZEN Bloemlegging - Leerlingen van de openbare basischool De Wiekslag leggen zaterdag bloe men bij het Oost-Indië-monu- ment bij verzorgingshuis De BlideinTemeuzen. De plechtig heid begint om 10.30 uur. De Wiekslag is één van de vier ba sisscholen die het monument hebben geadopteerd. De bloem legging vindt plaats in het kader van Allerzielen. Twintig kilometer strand Goeree onder laagje vet OUDDORP - Het strand tussen Ouddorp en de Kwade Hoek op Goeree-Overflakkee is over een lengte van ongeveer twintig ki lometer vervuild met een vetachtige stof. Het gaat waar schijnlijk om paraffine. Rijks waterstaat is inmiddels begon nen met het schoonmaken van het strand. De vervuiling werd woensdag middag ontdekt door een wan delaar. Vooral bij de vuurtoren van Ouddorp en de Brouwers- dam zijn grote concentraties aangetroffen. Het vermoeden bestaat dat de paraffine door een schip overboord is gezet. Een justitieel opsporingsteam onderzoekt wie de vervuiler is. Volgens een woordvoerder van de gemeente Goederee is het spul ('het lijkt een soort kaars vet') niet gevaarlijk. Daarom is het niet noodzakelijk het strand af te zetten. Paraffine wordt onder meer ge bruikt bij het reinigen van sche pen. Het koude zeewater heeft het spul doen stollen. Daardoor hebben dieren er geen last van. De schoonmaak van het strand zal vermoedelijk enige dagen vergen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AKTERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl niet meer aan te kloppen, zo kreeg het bestuur onlangs tij dens een gesprek te horen, en het waarborgfonds stelt als voor waarde dat de nieuwe leden al vast hun contributie en in schrijfgeld betalen. „Maar de mensen gaan natuurlijk niet be talen voor iets wat er nog niet is." Naessens heeft dan ook zijn zin nen gezet op een andere locatie in de gemeente Sas van Gent, verder van de bebouwing gele gen. Een dergelijke locatie heeft als voordeel dat er geen over dekte voorziening hoeft te wor den gebouwd. Dit scheelt al gauw vijf ton op de investe ringskosten, waardoor de ver eniging geen beroep hoeft te doen op de gemeente. De voor zitter zegt drie plekken op het oog te hebben. Daarbij zit ook twee hectare grond achter de Zuidchemie. Dit terrein is ei gendom van een particulier. „Maar de locatie aan het Sui kerplein is zeker niet afgeschre ven. We gaan geen oude schoe nen weggooien voordat we nieuwe hebben.." Handbooggilde Als het aan burgemeester Lo nink ligt, komt er echter geen schietsportaccommodatie, toe zeggingen van het vorige college ten spijt. „Waarschijnlijk is de toezegging te snel gedaan. Ik vind dat je voordat je je diensten aanbiedt, goed moet kijken naar: wat betekent dit? Het handbooggilde in Westdorpe moeten we immers ook nog ver plaatsen. En de volkstuinders op deze plek mag je toch niet zo maar confronteren met de komst van een schietclub?" In de ogen van Lonink betekent het complex geen verrijking voor de gemeente. Volgens hem heeft de club onvoldoende uit straling naar buiten, omdat de leden hoofdzakelijk uit andere gemeenten dan Sas van Gent, en uit België komen. Daarnaast twijfelt hij sterk aan de hoge verwachtingen die de club heeft over de groei van het aantal le den. Een andere locatie ziet hij er ook nog niet zo snel van ko men. „Ze moeten maar in Ter- neuzen gaan kijken. Het is im mers een Terneuzense clubDit bestrijdt Naessens. „De stich ting schietsportcentrum Sas van Gent is formeel gevestigd in Sas van Gent." Charlotte Bruggeman, penningmeester van de dorpsraad, drong tevergeefs aan op behoud van babyconsulten voor Graauw. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim GRAAUW - Het wijkgebouw van de Thuiszorg in Graauw is dicht. Het pand werd dusdanig weinig bezocht dat de stichting Thuiszorg het niet verantwoord vindt om het steunpunt nog lan ger open te houden. Bovendien was het pand aan het Dorps plein aan renovatie toe, wat de stichting op hoge kosten zou ja gen. Op termijn zal Thuiszorg ook het wijkgebouw in Vogelwaarde afstoten, terwijl het bureau in Nieuw-Namen al enkele jaren dicht is. De sluitingen beteke nen dat er in Oost-Zeeuws- Vlaanderen nog maar vier wijk- gebouwen overblijven: in Hulst, Kloosterzande, Sint-Jansteen en Clinge.,,Het gebouwtje werd te weinig gebruikt", verklaart rayonmanager L. Hasselman. „Per maand werd er één dag zui gelingenconsult en kleuterbu reau gehouden. Tot april was er ook dagelijks telefonisch spreekuur en daar werd ook maar sporadisch naar gebeld. Verder hadden we in Graauw nog uitleenartikelen en een spreekuur voor mensen die pe riodiek verzorging nodig heb ben." De verklaring voor deze onren dabele situatie is het kleine ver zorgingsgebied. Kernen als Graauw, maar ook Vogelwaar de, hebben te weinig inwoners om Thuiszorg in het eigen dorp te behouden. Op aandringen van de dorps raad van Graauw is nog gezocht naar een alternatieve locatie, opdat in elk geval het maande lijkse kinderconsult gehand haafd kon worden. Zo is gekeken of er in het Gemeen schapshuis plek was om baby's te onderzoeken, maar dat pand voldoet volstrekt niet aan de bouwtechnische en facilitaire normen van de thuiszorg. Strui kelblokken zijn onder meer de rookoverlast van andere bezoe kers, het gebrek aan privacy en de tochtgevoeligheid. Penning meester van de dorpsraad C. Bruggeman heeft gesproken met de directeur van de Stich ting Thuiszorg en aangedron gen op het behoud van babyconsulten voor Graauw, maar tevergeefs. Dorpsraad voorzitter J. Heijens is teleurge steld maar heeft begrip voor het besluit. Het is jammer dat we weer een voorziening verliezen op Graauw." Volgens Hasselman zijn er niet zoveel problemen te verwach ten door het schrappen van het Graauwse kinderconsult. „Jon ge mensen zijn tegenwoordig erg mobiel. Een bezoek aan de Thuiszorg in Hulst kan gemak kelijk gecombineerd worden met bijvoorbeeld boodschap pen doen Mensen die geen kans zien zich te verplaatsen naar Hulst, Clinge of Klooster zande krijgen zorg aan huis. Daarnaast zal de wijkverpleeg kundige zo nodig bemiddelend optreden om gezamenlijk ver voer te bevorderen. door Barend Pelgrim Ondanks zijn achtenvijftig jaar is hij één van de zes benjamins van de ge meenteraad van Hulst, in politieke dienstjaren welteverstaan. Sinds maart van dit jaar zit Karei de Schrijver in de raad namens Progressief Hulst, dat uit het niets drie zetels haalde en daarmee dé verrassing en grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen van 1998 was. De Schrijver zelf toont zich min der verbaasd over de verkiezingsuit slag. „Zo half en half had ik gehoopt op die restzetel, want twee plekken, daar rekende onze partij op." Echt opvallende uitspraken of op de voorgrond treden deden Karei de Schrijver en zijn fractiegenoot Piet Vonk tot op heden niet in commissie- en raadsbijeenkomsten. Het woord van Progressief Hulst wordt veelal gevoerd door voorzitter Annelies Hegger. „Zij heeft nu eenmaal veel meer ervaring, maar we hebben echt wel onze eigen in breng. En de fractievoorzitter spreekt ook namens ons hè." Hoewel nieuw in de politiek is De Schrijver als bestuurder geen groentje. Vijfentwintig jaar zat hij in het bestuur van de Bouw- en Houtbond van de FNV Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zeven jaar bekleedt hij het penningmeesterschap en bovendien heeft hij een lange carri ère als klachtenman (ombudsman) van de vakbond achter de rug. Nu, na een loopbaan van 41 jaar als timmerman, is hij met de VUT. Tijd om stil te zitten is het nog niet. U bent. tot nu toe redelijk stil ge weest in de vergaderingen. Bent u zo'n schuchter type? „Hahaha, nee hoor. Maar het was alle maal nieuw voor me. In het begin kun je beter de kat wat uit de boom kijken. En eerlijk gezegd: het gaat soms nogal vlug en ik heb nog een hoop te leren. Je moet ook continu opletten of ze gaan zo over onderwerpen heen. Maar die fase van oriënteren en aftasten hebben de mees te nieuwe raadsleden. Nu ken ik het wat beter en zal ik vlugger een opmerking maken of een vraag stellen." Vorige week zijn de algemene be schouwingen publiek gemaakt In de beschouioingen op de begro ting 1999 en de meerjarenraming 1999-2002 spuien jullie als Pro gressief Hulst ongezouten kritiek op het gemeentelijk beleid en ook in de raadsvergaderingen zijn jul lie dit jaar al enkele malen in bot sing gekomen met het college. Waarom stelt Progressief zich zo vijandig op? „Dat ligt niet aan ons. Dat is zuiver door het college en de coalitiepartijen Om een voorbeeld te noemen: in de laat ste gemeenteraad leek het er op dat er een race tegen de klok bezig was. Bur gemeester Kessen ging door de agenda Karei de Schrijver: „Ik geloof niet dat de kiezer ons gehamer op allerlei affaires zat is." foto Charles Strijd heen alsof hij zijn duiven moest gaan klokken. Zoals ik net zei: als nieuw raadslid ben je dat niet gewoon. Onze fractievoorzitter was er toen niet bij en Hegger had ons tevoren al gewaar schuwd dat het snel kon gaan Wat heeft dat te maken met de houding van uw partij? „Je wordt af en toe gewoon niet serieus genomen als oppositie, dat gevoel over heerst. Ik ben het wel eens dat dat tegen elkaar schoppen moet verminderen. Ik vond het erg dat het er op zo'n manier aan toe ging. Maar aan de andere kant: af en toe moet je ook eens uithalen Dat kan geen kwaad. Begrijp me goed, het gaat ons om samenwerken, niet om het tegenwerken. Want uiteindelijk moe ten we als raad toch overeenkomen. Maar iedereen mag zijn eigen mening hebben, of niet soms? En daarnaast moet ieder in zijn waarde gelaten wor den, dat speelt ook mee. Ik vind dat de wankele relatie met het college niet aan ons ligt. Het is tijd dat het eens wat te rugdoet en daar mankeert het nog wel aan." Maar in jullie algemene beschou wingen worden grieven tegen ivethouders expliciet aange haald. Is dat nodig? Ik wijs op de paragraaf gewijd aan wethouder P Weemaes. Jullie schrijven dat hij de oppositie beticht van poli tiek gewin en dat hij niet tegen kritiek kan. En de opmerking dat één of meer wethouders inko mensafhankelijk zijn van hun po litieke carrière, moet dat in de al gemene beschouioingen? „Dat gaat helemaal niet om het opwek ken van irritatie of het uitlokken van ruzie. Maar je mag niet vergeten dat wij een partij zijn die is gegroeid uit pro test. Ik geloof ook niet dat de kiezers ons gehamer op allerlei affaires zat zijn Ik krijg telefoontjes van mensen die zeggen dat we het goed doen. Dat zijn wel de kiezers die op je gestemd hebben en daar sta je voor. En trouwens, dat van Weemaes. dat klopt toch? De voor laatste keer in de raad was er die zaak waarbij zijn bedrijf bouwgrond te koop aanbood in Groote Kreek. Terwijl er geen bouwgrond te krijgen is! Moeten wij dan genoegen nemen met het ant woord van wethouder Kayser, dat het om een 'experiment' gaat? Wij willen nog steeds weten hoe dat kan, ik vind het niet netjes zoals dat weggeveegd wordt Dus wie kaatst, kan de bal ver wachten. Als er dan zo nodig toenade ring met de oppositie moet komen, zal het college de eerste stap moeten zet ten." Iets anders. Veel mensen in de ge meente Hulst zeggen dat ex- raadslid Frans de Vries de man is die bij Progressief de touwtjes in handen heeft en dat jullie, als fractie, alleen zijn ideeën ten uit voer brengen en zijn teksten voor lezen. „Nou, met de invloed van De Vries valt het wel mee. Bij de fractievergaderin gen is hij er inderdaad bijmaar dan zijn we altijd met acht tot tien man. dus niet alleen wij drieën (Vonk, Hegger en De Schrijver, red.) met Frans. Ik bedoel, hij is wel de voorzitter, maar dat betekent niet automatisch dat 'ie alles voor ons bepaalt. Dat hij de beleidsnota van de partij heeft geschreven, klopt echt niet. Die is door ons drie als fractie gemaakt, bij Piet Vonk thuis. Daar is geen De Vries aan te pas gekomen." MIDDELBURG - De besturen van GroenLinks en Delta An ders hebben Frans van Kollem naar voren geschoven als lijst trekker voor de Provinciale Statenverkiezingen volgend jaar maart. De huidige fractievoorzitter van GroenLinks heeft de voor keur gekregen boven Marten Wiersma, de enige vertegen woordiger van Delta Anders in de Staten van Zeeland. De Middelburgse Chantal Dupont staat op de derde plaats van de kandidatenlijst. Ankie Smit uit Dreischor volgt op de vierde plaats. De leden van beide partijen stellen de kandidatenlijst begin november definitief vast. Klein Links rekent tijdens de ver kiezingen, die op 3 maart 1999 worden gehouden, op mini maal drie zetels. GroenLinks en Delta Anders hebben nu sa men twee zetels. AMSTERDAM - Minister A Jorritsma van Economische Za ken ontkent dat er veiligheidsproblemen kunnen ontstaan door hoogradioactief afval in containers op te slaan in een ge bouw voor laagradioactief afval van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele. Greenpeace vindt dit onverantwoord en hoopt dat de Tweede Kamer ingrijpt. Covra kan overigens nog geen opslaggebouw voor hoogradio actief afval bouwen, omdat daartegen allerlei juridische pro cedures lopen, onder meer van Greenpeace. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag de strafzaak tegen een 28-jarige inwoner van Terneuzen voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-com- missaris. Een persoonlijkheidsonderzoek moet meer helder heid verschaffen over de Terneuzenaar, die onder meer ver dachte is in een steekpartij. WESTKAPELLE - Westkapelle herdenkt dinsdag 3 novem ber het bombardement op en de bevrijding van het dorp. Een afvaardiging van het korps commando's uit Roosendaal en een aantal oud-strijders wonen de plechtigheid bij. Om de herinnering aan de gebeurtenissen in oktober/novem ber '44 levend te houden, is het oorlogsmonument geadop teerd door de kinderen van de christelijke basisschool De Lichtstraal. Leerlingen leggen tijdens de herdenkingsbijeen komst een krans bij het monument voor de gesneuvelde solda ten. Verder worden er bloemen gelegd bij de graven van de 152 be kende omgekomen Westkapellenaren en de 25 vermisten. Ook zal door een paar kinderen een zelf gemaakt gedicht worden voorgelezen. De plechtigheid begint om 13.30 uur. VLISSINGEN - De Anti Racisme Stichting Bravo uit Oost- Souburg herdenkt maandag 9 november het feit dat op die da tum exact zestig jaar geleden in nazi-Duitsland de Kristall nacht plaatsvond. Deze pogrom van de nazi's tegen de joden kostte bijna hon derd joden het leven en maakte een groot aantal ernstig ge wonden. De Kristallnacht was het begin van de holocaust. Bravo wil deze dag niet ongemerkt laten passeren. Zij houdt om die re den een herdenkingsbijeenkomst om mensen eraan te blijven herinneren waarom op 4 mei de doden worden herdacht en Nederland op 5 mei de bevrijding viert De herdenking van de Kristallnacht vindt plaats op maandag 9 november in De Schaapkooi aan de Papegaaienburg 1 in Vlissingen. De bijeenkomst begint om 20 uur. door Barend Pelgrim HULST - De inwoners en be drijven in de gemeente Hulst gaan in 1999 meer betalen voor het ophalen van huisvuil. De kosten gaan met drie procent omhoog. Voor een gezin be staande uit twee of meer perso nen betekent dat een stijging van twaalf gulden per jaar en dat geldt ook voor alleenstaan den. Kleine bedrijven kunnen rekenen op een verhoging van zo'n veertien gulden. De belastingverhoging is nodig om het weghalen van het huis vuil kostendekkend te houden. Het college van burgemeester en wethouders voert als argu ment voor de stijging aan dat de gemeenteraad heeft aangege ven dat de gemeente haar finan ciën op orde moet houden. Ver der zou een verhoging van de verwijderingsbijdrage volgens het gemeentebestuur bij de bur gers leiden tot een beter milieu bewustzijn. De gemeente Hulst is nu al de op één na duurste ge meente van Zeeuws-Vlaande ren op het gebied van huisvuil. Alleen in Hontenisse wordt nog meer betaald: 400 gulden voor alleenstaanden en 444 voor ge zinnen van twee of meer men sen. Verreweg het goedkoopste in de regio is Oostburg, met 224 gul den voor een éénhoofdig gezin en 312 gulden voor het afval van meer dan twee personen. Goede tweede is Sluis-Aardenburg, waar een gezin 50 tot 75 gulden per jaar goedkoper uit is dan in het 'dure' Oost-Zeeuws-Vlaan deren. De grootste belastingverhoging in de regio krijgen de ingezete nen van Sas van Gent te verwer ken; maar liefst 18 procent. De verhoging van de reinigingsta- rieven in Hulst wordt besproken in de commissie financiën, op donderdag 5 november om 19.30 in het stadhuis. (Advertentie) Sleep Dream Meilleur Boxspring. Vanaf f855,- Jubileumaanbieding 3 x f 25,- textielbonnen Bedden De Slaapvoorlichter* voor Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47