Theater wordt groter en duurder Vijftig jaar liefde voor vogels Hevige regenval drijft prijs van friet omhoog Bestuur peuterzalen Oostburg in nood Gereedschapskist te leen voor minima en vluchtelingen Overeenkomst voor 1150 stoelen; kosten drie miljoen extra Eis halfjaar cel voor messteken na te laat komen bij maaltijd Zestien maanden geëist voor ontucht met kind zeeuwse almanak Hulp zeeland door Marcel Modde TERNEUZEN - Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen heeft een princi pe-overeenkomst gesloten met Music Hall, de beoogde exploi tant van het nieuw te bouwen theater. Uitgangspunt is een schouwburg met minimaal 1150 stoelen. In het gebouw zouden ook een theatercafé, een film zaal en een speciale ruimte voor concerten moeten komen. Ge streefd wordt op termijn naar 135.000 bezoekers per jaar. Het project kost de gemeente twintig miljoen gulden, drie miljoen gulden meer dan voor dit doel is gereserveerd. Daar staat tegenover dat het college de gemeentelijke bijdrage in de exploitatiekosten wil vastleg gen op een miljoen gulden per door Roelf Reinders MIDDELBURG - Na een ru zie om het eten stak de 61-ja- rige man uit Middelburg zijn jongere broer neer. Het slachtoffer woonde in bij zijn oudere broer en diens echtge note; op 3 juni dit jaar kwam hij te laat voor het eten. De vrouw van de verdachte vond dat irritant, liep weg en kreeg daarop klappen van de jon gere broer. Daardoor ont stond ruzie tussen de beide mannen, waarbij de jongere ook de 61-jarige Middelbur ger sloeg. De laatste pakte daarop een mes en stak enke le keren. Officier van justitie mr. R. Jeuken eiste donderdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de Middelburger we gens poging tot doodslag een jaar cel, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Jeuken wil verder dat de verdachte zijn broer 2.600 gulden scha devergoeding betaalt. De verdachte had zijn broer vier jaar geleden na een scheiding in huis genomen om hem te helpen. Volgens de Middelburger ging z'n jonge re broer de baas spelen in huis en kon hij daar niets te gen doenHij zei dat z'n broer hem vaker had geslagen. Vol gens de reclassering is de man te ongezond om de ge vangenis in te gaan. Hij zou dat ook psychisch niet aan kunnen omdat hij een laag ontwikkelingsniveau heeft. Zijn huisarts noemt hem zwakbegaafd. Ook een werk straf zou ongeschikt zijn. De reclassering suggereerde een boete of huisarrest met elek tronische controle met een band om de enkel. Advocaat mr. J. Wilgers vroeg de rechtbank de zaak aan te houden om te onder zoeken of deze zogenaamde elektronische detentie in het arrondissement Middelburg mogelijk is. De rechtbank weigerde dit. Wilgers zei dat de verdachte geen celstraf kan verdragen. Hij sugge reerde de man als straf twee jaar lang elke maand vijf honderd tot zeshonderd gul den boete te laten betalen. De rechtbank doet op 11 no vember uitspraak. jaar. Voor dat bedrag kunnen de niet-kostendekkende program ma's (het zogeheten tachtig-da genprogramma) worden uitge voerd en is ook in de nieuwe situa tie een breed cultureel aan bod gegarandeerd, zegt project wethouder K. van der Hoofd. Hij maakte de gewijzigde uit gangspunten donderdag offici eel bekend. De gemeenteraad beslist 10 december over het voorstel. Bij een positief besluit wordt een maand later de defi nitieve overeenkomst aange gaan, waarna in november 1999 met de bouw kan worden be gonnen. In dat geval kan het theater begin 2001 open. Stichtingskosten Mocht de raad vasthouden aan de doelstelling van 850 stoelen en maximaal zeventien miljoen gulden stichtingskosten, dan heeft de gemeente een pro bleem. Music Hall heeft aange geven dat een theater in Terneu zen met minder dan 1150 stoelen niet levensvatbaar is en zal op zo'n moment hoogst waarschijnlijk afhaken, zegt de wethouder. „Dan zouden we dus, al dan niet samen met pro jectontwikkelaar Bam Bredero, op zoek moeten naar een nieuwe marktpartij voor de exploitatie. Maar ik heb er een goed gevoel over, anders hadden wij dit van daag niet zo gepresenteerd." Dat het plan drie miljoen gulden duurder uitvalt, is volgens Van der Hoofd niet puur terug te cij feren op de grotere omvang van het theater. ,,In dat bedrag zijn ook de stedebouwkundige aan passingen van het omliggende gebied meegenomen. Dat is de meei*waarde voor ons. De ze ventien miljoen waar tot dusver van werd uitgegaan, waren al leen de stichtingskosten voor het gebouw Wat het aandeel van de exploitant (op wiens aangeven de plannen zijn gewij zigd) in die meerkosten is, kon de wethouder gisteren niet dui delijk maken. Noch kon hij in zicht geven in de exploitatie kosten van Music Hall. Risico Volgens Van der Hoofd is Music Hall de enige gegadigde die be reid is zelf een risico te lopen in de exploitatie. „Alle andere be langstellenden wilden dat risico volledig bij de overheid leggen. Door de gemeentelijke bijdrage in een langjarig contract, ik denk aan zo'n vijftien jaar, vast te leggen, is die kant wat ons be treft volledig afgedekt. Eenmalig drie miljoen gulden extra kun je overzien, de toe komstige exploitatie niet." Van de twintig miljoen gulden is overigens achtenhalf miljoen gesponsord door het bedrijfsle ven. Het theater komt pal aan de Westkolkstraat te staan op de plek van het gesloopte Grand- hotel Rotterdam. Het voorlig gende gebied wordt een pleintje, waar zomers ook buitenactivi teiten kunnen worden gehou- dey. Het theatèrplein zelf wordt aangekleed met 'winkeltjes voor aanverwante zaken'. Het schippershuis moet plaats maken voor een nieuw parkeer terrein voor 250 auto's De eerder geopperde doorsteek achterom naar de Nieuwstraal is volledig van de baan. Wel wordt het achterliggende ge bied meegenomen bij de herin richting. Directeur G. Allaert van Music Hall komt woensdag 11 november naar Terneuzen om zijn plannen tijdens een openbare bijeenkomst in het stadskantoor toe te lichten door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Stichting Peulerspeelzalen Oostburg krijgt binnenkort te kampen met een te klein bestuur. Het da gelijks bestuur van de stichting telt vier leden, die leiding moe ten geven aan de 23 leidsters van de zeven peuterspeelzalen bin nen de gemeente. In totaal maken 280 peuters ge bruik van de voorzieningen. Twee bestuursleden willen bin nenkort stoppen omdat de werkdruk hen te hoog wordt en ze geen tijd meer hebben. Voorzitter P. Josiassen pleitvoor een algemeen directeur die de touwtjes in handen houdt. „We hebben te maken met een leeg loop van ons toch al kleine be stuur. Enerzijds is dat te wijten aan het feit dat zodra ouders geen kinderen op de peuter speelzaal meer hebben, de affi niteit verdwijnt. Ook is het geen lichte job. Behalve de proble men van de eigen zaal komen er de problemen van andere loca ties bovenop. Het is ookmoeilijk om alles te weten te komen op het terrein van peuterspeelza len. Na twee jaar heb je die ken nis wel in huis, maar als men dan weggaat, moet de opvolger weer helemaal opnieuw begin nen." Voor de leidsters is het volgens Josiassen niet bevorderlijk steeds met andere mensen te maken te krijgen.„Zij willen toch ook wel continuïteit. Met een directeur los je al veel op. Die blijft voor langere tijd en is dus een constante factor. Het is de taak van het bestuur om be leid te maken, maar daar komen wij nu niet aan toe." De voorzit ter vroeg de leden van de com missie Openbare Werken, On derwijs en Welzijn om aandacht voor het probleem. Josiassen meent dat het uitein delijk misschien beter is om alle peuterspeelzalen uit West Zeeuws-Vlaanderen samen te voegen onder één bestuur, een soort samenwerkingsverband. De commissieleden beloofden mee te zoeken naar een geschik te kandidaat die de taak als di recteur op zich zou kunnen ne men. Wethouder R. Leentfaar brengt vrijdag 6 november een bezoek aan een Oostburgse peu terspeelzaal. Wies Bracké: het hart verpand aan de tropische soorten volièrevogels. doorEdy de Witte HULST - De liefde en zorg voor hun vogels staan hoog in hun vaandel. Ze zijn lid van een vogelvereniging, maar laten de exposi ties de laatste jaren aan zich voorbij gaan. Wies Bracké en Joep Verhagen prijken al vijftig jaar op de ledenlijst van vogelvereni ging Vogelvreugd in Hulst. Tijdens de jaar lijkse expositie, komend weekeinde in zaal De Ster, worden beide jubilarissen in het zonnetje gezet. De zeventigjarige Wies Bracké noemt zich- zelf een dierenliefhebberpur sang. „Als jon- getje op de lagere school vond ik het al span nend om een jonge lijster te vangen en deze verder in een zelf gemaakt kooitje te verzor gen. Vooral tot vogels voelde ik me erg aan getrokken." Eerst hield Bracké onder meer siereenden en tortelduifjes, later kweekte hij in een grote buitenvolière grote parkie ten. Vanwege drukke werkzaamheden en tijdgebrek moest hij op den duur een punt zetten achter de hobby. Vijfentwintig jaar lang bleef Bracké verstoken van zijn gelief de diertjes. Bij zijn pensionering vijf jaar geleden pakte hij de draad weer op. „Momenteel fladderen er weer ruim tweehonderd vogeltjes in mijn volière rond", vertelt Bracké ..Ik heb mijn hart verpand aan tropische soorten, zoals spitsstaarten, gould amandines en biche- no's. Die vragen per dag toch enkele uurtjes aandacht. Mijn vrouw en ik zijn echt gek op deze beestjes. We houden het wel in huiselij ke kling. Het soigneren voor tentoonstellin gen vind ik een hele sleur geworden." Zoldertje Joep Verhagen is dezelfde mening toege daan. Deze 79-jarige liefhebber was even eens van kinds af aan gek op vogels. Buiten de oorlogsperiode, waarin nauwelijks vo- foto Charles Strijd gel voer te krijgen was, bleef Verhagen er zijn leven lang verknocht aan zijn hobby. Vroeger had hij er honderden, maar inmid dels heeft hij het aantal teruggebracht tot zo'n vijftig tropische vogels. „Ik verzorg als echte hobbyist op mijn gemak mijn vogel tjes. Je bent er tegelijk mee van straat af; anders sta je als oudere toch maar op de leu- genhoek mee te roddelen met leeftijdsgeno ten." Voor de tentoonstellingen loopt ook Joep Verhagen niet meer warm. „Vroeger was het allemaal veel intiemer. Tegenwoor dig komt er nogal wat bij kijken. Ik hou het maar bij mijn zoldertje." De mededeling dat ze al vijftig jaar lid zijn van Vogelvreugd kwam min of meer als een verrassing. „We staan er niet-zo bij stil", zeggen ze eensgezind. „Door een lidmaat schap steun je als echte liefhebber de ver eniging. Dat is het belangrijkste. Verdere aandacht hoeft voor ons niet." door Denise de Boe VLISSINGEN - Het kon niet uitblijven: door de slechte aardappeloogst wordt de friet duurder. Friet- en aardappelfabrikant McCain zegt ge noodzaakt te zijn de prijzen met tien procent te erhogen. Ook de suikerindustrie kampt met pro blemen als gevolg van de hevige regenval. McCain krijgt de laatste weken aanzienlijk min der Nederlandse aardappels binnen dan normaal. Door de verminderde aanvoer van aardappelen zijn de aankoopprijzen sterk gestegen. Op cht mo ment worden de aardappelen uit België en Frank rijk gehaald. Volgens J. M. Huige van de McCain-vestiging in Lewedorp is het nog veel te vroeg om de hele I Zeeuwse oogst als bedorven te beschouwen. „We rekenen op nog een belangrijk deel, ook om te voorkomen dat de prijs nog extra omhoog moet. De aardappelen die al zijn geoogst, hebben bo vendien een uitzonderlijk goede kwaliteit." Aardappelfabrikant Lamb-Weston/Meijer in Kruiningen is voor zijn grondstoffen grotendeels afhankelijk van boeren uit Zuidwest-Nederland. Hoewel de wateroverlast in Noord-Nederland nu enorm is. hebben de boeren daar al een groter deel geoogst dan de boeren beneden de rivieren. Die raakten enkele weken geleden al door overvloedi ge regen in de problemen. Het Zeeuwse bedrijf verhoogt ook de prijzen. De Suiker Unie spreekt van een buitengewoon slecht jaar. „Het heeft nog nooit zó lang zó veel ge regend". zegt W. van Oorschot, woordvoerdster van de Suiker Unie. De fabrieken draaien op een lagere capaciteit vanwege de sterk verminderde bietenaanvoer. Ze hebben nog maar voor enkele dagen bieten in voorraad. De suikerfabriek in Dinteloord, die vooreen groot deel bieten van Zeeuwse telers krijgt aangeleverd, dreigde deze week zelfs de hele productie binnen kort te moeten staken als er niet snel verandering in de situatie zou komen. Sinds gisteren worden er echter weer bieten geoogst, zij het spaarzaamDe productie kan hierdoor voorlopig doorgaan, maar de fabriek blijft afhankelijk van het weer. De slechte suikerbietenoogst heeft geen directe consequenties voor de prijs van suiker. De basis prijs is in Europees verband vastgesteld. Het is wel een schadepost voor de boeren, die minder krijgen betaald en voor de Suiker Unie, omdat de fabrieken niet optimaal draaien. Wellicht heeft de verminderde suikerproductie op termijn ook na delige gevolgen voor de consument Voor zowel de suikerbieten- als de aardappel oogst geldt dat de situatie nog kan verbeteren. Daan-oor moeten het weer wel op korte termijn drastisch beter worden. De deskundigen voor spellen echter nog meer regen Bovendien wordt het gevaar van nachtvorst steeds groter. Van Oor schot „Je kunt als mens een heleboel in de hand houden, maar uiteindelijk heeft de natuur toch het laatste woord." Medewerkster sociale zaken M. Ottenhof met de goedgevulde geT reedschapskist. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Even een schilderijtje ophangen, een kat- tenluikje zagen of een boeken kast in elkaar schroeven. Veel doe-het -zeivers draaien er hun hand niet voor om. Maar wat nu als je geen geld hebt voor ge reedschap? Op Noord-Beveland hebben ze daar iets op gevon den. Vluchtelingen en uitke ringsgerechtigden kunnen vanaf 1 november op het ge meentehuis een gereed schapskist lenen. De kist, die begin september door de gemeentelijke afdeling sociale zaken werd aangeschaft, bevat volgens een begeleidend schrijven onder meer 'een han dige accu-boormachine'. Contract In eerste instantie was het ge reedschap alleen bedoeld voor Noord-Bevelandse vluchtelin gen. Eén keer is de kist tot nu toe aan zo'n gezin uitgeleend. „Mensen die het gereedschap willen meenemen, kunnen zich bij ons melden", legt mede werkster sociale zaken M, Ot tenhof uit. „Iedereen die de kist meeneemt, tekent een soort bruikleencontract ..Het kan voor veel mensen best handig zijn om de spullen zelf niet aan te hoeven schaffen", zegt ze. Om er meteen aan toe te voegen: ..Alhoewel dat toch voornamelijk mensen uit Wis- senkerke zullen zijn, want om nou bijvoorbeeld helemaal uit Kamperland te rijden om hier gereedschap te lenen, dat doen mensen niet zo snel." Leentermijn Over een maximale leentermijn heeft Ottenhof nog niet nage dacht. „Als er verder niemand naar de spullen vraagt, is het met zo erg als de kist eens wat langer wegblijft. En anders bel len we gewoon even. "Bij inleve ring van de geleende spullen wordt altijd even gecontroleerd of alles er nog is. „Zwart klussen met het gereed schap uit de geleende kist?" Ot tenhof is even stil. „Dat is niet onze verwachting", zegt ze aar zelend. „Maar mocht blijken dat er misbruik van gemaakt wordt, dan zullen we daar na tuurlijk tegen moeten optre den." door Roelf Reinders MIDDELBURG - Voor ontucht met zijn minderjarige stief dochter is tegen een 48-jarige man uit Sluis-Aardenburg twee jaar gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voor waardelijk. De man zou de sek suele handelingen hebben ge pleegd van eind 1982 tot 1987. Het slachtoffer heeft onlangs aangifte gedaan. Volgens officier van justitie C. Fetterisdeontuchtalinl979 begonnen. Het slachtoffer was toen zeven jaar. De man staat te recht voor de daden die hij vana f 1982 pleegde: de ontucht van daarvoor is verjaard. Het slachtoffer heeft bij de politie verklaard dat de man zijn kans schoon zag als de moeder van het meisje op zaterdagochtend boodschappen ging doen: Het meisje probeerde zoveel moge lijk met haar moeder mee te gaan. Later hield zij zich in pa niek zo lang mogelijk slapende of stond ze huilend voor het raam haar moeder na te kijken. Cadeautjes Het meisje kreeg veel cadeautjes van de man. Daar stond dan te genover dat hij aan haar moest mogen zitten. De verdachte be kende de ontucht, maar die ging volgens hem met zo ver als het slachtoffer beweert In 1984 kwam het 'uit', toen het meisje onder behandeling van een maatschappelijk werkster kwam Toen stopte de ontucht een tijdje, mahr later ging het volgens het meisje weer verder. De verdachte ontkende dat. Vol gens het slachtoffer is de on tucht pas definitief opgehouden toen zij het huis uitging en bij een pleeggezin terecht kwam. Uit rapporten blijkt dat het slachtoffer zelfmoordneigingen heeft gehad en last heeft van eet- en hygiëneproblemen. Volgens advocaat mr. J. Butlett vindt de man dat hij wel erg laat wordt gestraft In 1984, toen be kend werd dat hij ontucht pleegde, is er geen aangifte ge daan. De schuldgevoelens bij de man zijn pas later gekomen, al dus de psychiater. Volgens hem gaat de man hieronder gebukt. „Dom geweest, iets stoms ge daan", aldus de verdachte De psychiater acht hem volledig toerekeningsvatbaar. „De ver dachte heeft misbruikt gemaakt van zijn gezag", zei officier mr. Fetter. Uit de geëiste celstraf moet volgens haar blijken dat je van kinderen af moet blijven. Ze eiste verder dat de verdachte deelneemt aan een preventie project voor seksuele delicten. ..Mosterd na de maaltijd", vond advocaat Butlett. Hij vroeg de gevangenisstraf om te zetten in een werkstraf. De rechtbank doet op 11 novem ber uitspraak. Eendracht later terug DOVER - De terugtocht van driemaster De Eendracht van Dover naar Vlissingen is weer uitgesteld. Het weer is te slecht om het schip nu al terug te slepen. De Eendracht liep vorige week woensdag vast voor de kust van Newhaven, de 51 opvarenden werden met een helikopter van boord gehaald. Het schip werd twee dagen later losgetrokken en naar Dover gesleept. ANP Op dit veld bij Ritthem stonden de aardappels deze week nog in grote plassen water. foto Lex de Meester Geen bedrijf lijkt er nog aan te kunnen ontsnappen, aan een cursus bedrijfshulpverle ning. Bij een onderneming in Goes was het niet zo gemak kelijk een kandidaat te vin den Bij loting viel de keuze op een medewerkster, die zich na een weekje bedenk tijd zelfs redelijk enthousiast toonde. Onder het motto: een cursus is nooit teeg. Afgelopen week heeft ze de eerste cursusdag gehad. Spontaan vertelde ze overal lerlei beademingstechnieken en andere levensreddende activiteiten. ,,Maar", voegde ze eerlijkheidshalve toe, jullie moeten geen slag aderlijke bloeding krijgen." Bij de behandeling van dat onderdeel viel ze spontaan flauw Alleen, niemand merkte het op. Kort ervoor was er al iemand flauw geval len Een nep-slachtoffer. Van de Landelijke Vereniging tot Uitbeelding van Slachtoffers (Lotus).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45