Bowlsvereniging zit in geldnood StartRente Van der Weide mag nu genieten van oude dag beramans brillen PZC Ad Stouten BV Verontreinigde kavel geen obstakel voor bouw gemeentehuis zeeland s 20 Ook trimclub in 't nauw door bevriezing welzijnssubsidies Schouwen Geld voor asielzoekers op Schouwen gaat deels naar inburgeringswerk Fracties zijn nachtelijke zittingen beu CONTACTLENZEN ALLE LEESM0EDERS VAN NEDERLAND, BEDANKT. Gemeente Sehouwen-Duiveland AUTOBEDRIJF VAN DUKE Fa. De Vrieze en Zn. vrijdag 30 oktober 1998 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Bowlsvereniging Schouwen- Duiveland verkeert in financië le problemen. De huur voor de ruimte in Sport- en Recreatie centrum Westerschouwen en voor het gebruik van spelmate riaal kost de vereniging 7.900 gulden per jaar. Dat bedrag drukt zwaar op de begroting. De ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse raadsfracties zijn het beu om tot na het midder nachtelijk uur te vergaderen. „Vergaderen tot kwart over één is absurd. Er moeten stappen ondernomen worden om dat te voorkomen", vindt VVD-ge- meenteraadslid J. J. Geleijnse. De liberaal spuide donderdag avond in Zierikzee aan het einde van de gemeenteraadsvergade ring zijn ergernis over de lange vergaderingen. De september- vergadering van de gemeente raad sloot om 01.35 uur. Iets korter duurde een daarna ge houden vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, Die werd om twintig over één afgehamerd. Te gek voor woorden, vindt Ge leijnse. PvdA'er A J. van den Berge relativeerde de woorden van Geleijnse. „De voorzitter heeft tijdens die RO-vergade ring de commissieleden ge vraagd of ze door wilden gaan of stoppen. Er werd gekozen voor doorgaan." D66-voorman J. van der Veer gaf zowel Geleijnse als Van den Berge gelijk. Hetzelfde deed P. van der Meiden (SGP/GPV). CDA'er R. J. van der Wekken was ook niet blij. „Maar je kunt het pubhek dat komt voor een punt aan het einde van de agen da toch ook niet naar huis sturen en later terug laten komen." Wethouder C. W. Veerhoek toonde alle begrip voor de kri tiek. „Wat mij betreft moet een vergadering uiterlijk 23.00 uur afgelopen zijn. Misschien moe ten we wat vaker vergaderen." contributie bedraagt al 235 gul den per jaar en het bestuur vree st ledenverlies als dat bedrag nog zou worden verhoogd. De Bowlsvereniging vraagt daarom de gemeente Schou- wen-Duiveland om een subsidie van 4.782 gulden in het begro tingstekort. De gemeente is ech ter niet bereid dat bedrag te verstrekken. Beleidslijn bij de gemeente is dat alle nieuwe ver zoeken op het gebied van sport worden afgewezen. Dat besluit is genomen in het kader van de noodzakelijk geachte bezuini gingen voor 1999. Tot nu toe kreeg de Bowlsvereniging dui zend gulden per jaar. Dat wil de gemeente voor 1999 zo houden. M. Speelman, woordvoerder van de Bowlsvereruging be treurt dat besluit van het dage lijks gemeentebestuur. Hij heeft vooral moeite met het feit dat de factuur van de Stichting Renes- se zwaar op de begroting van de club drukt. Dat er zaalhuur be taald moet worden voor het ge bruik van de ruimte in Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen acht hij reëel, maar dat er daarnaast ook betaald moet worden voor het gebruik van de bowlingmatten vindt hij te gortig. Troebelen Volgens Speelman is die situatie ontstaan doordat de Bowlsver eniging bij de start enkele jaren geleden die matten op naam van de Stichting Renesse heeft ge kocht. „Er was een wat troebele verhouding ontstaan tussen de Stichting Renesse en de leve rancier van de matten. Die mat ten lagen er aanvankelijk ook maar tijdelijk, om de bowlsport te kunnen demonstreren. Toen er een officiële vereniging werd opgericht, is besloten de matten te kopen. Later bleken ze overi gens niet eens aan de officiële wedstrijdmaten te voldoen", al dus Speelman. Tussen het bestuur van de bowlsvereniging en de Stich ting Renesse heerst bovendien onduidelijkheid over de vraag of er nu Sprake is van huurkoop. De matten hebben 13.000 gul den gekost „Wellicht stopt de huur als dat bedrag eenmaal door ons is betaald, maar dan zouden die matten eigenlijk ook ons eigendom zijn geworden", vindt Speelman. Niet alleen de Bowlsvereniging ook de trimclub Hard voor 't Hart dreigt in het nauw te ko men door het besluit van de ge meente de welzijnssubsidies te bevriezen. De trimclub wordt geconfronteerd met een aan zienlijke huurverhoging: van 1140 naar 1520 gulden per jaar. De leden betalen een contribu tie van 12,50 gulden per maand. De trimclub dringt bij de ge meente aan op een financiële bijdrage, te meer daar de Zeeuwse Sportraad sinds 1997 geen subsidie meer verstrekt aan de trimclubs. Het gemeen tebestuur stelt voor dit verzoek af te wijzen en de trimclub in overweging te geven de contri butie te verhogen. ill De Bowlsvereniging Sehouwen-Duiveland moet voor gebruik van sportzaal en spelmateriaal een fikse duit betalen, foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vervelend, maar geen onoverkomelijk probleem. Dat was de teneur van de reactie van de Schouwen-Duivelandse raadsfracties op de ontdekking dat een deel van de grond waar op het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee moet worden ge bouwd vervuld blijkt te zijn. In de grond, op de plaats waar de parkeerplaatsen bij het nieu we Schouwen-Duivelandse ge meentehuis moeten komen, zijn lood en PAK's aangetroffen. Dat soort vervuiling is op Sehou wen-Duiveland eerder aange troffen en volgens wethouder C. W. Veerhoek is er geen reden tot paniek. De vervuilde grond kan 'ingepakt' en geïsoleerd worden. Afvoeren is niet nodig. Veerhoek, en met hem het vol tallige college, vindt het dan ook niet noodzakelijk om ge bruik te maken van de ontsnap pingsclausule in het voorlopig koopcontract voor de grond, wat het college betreft kan de koop doorgaan. Vroeg of laat, zo antwoordde de wethouder op vragen van VVD-raadslid W. W. Jumelet, moet de gemeente toch de kosten van sanering van de grond betalen. CDA'er C. Legemaate wilde we ten waar het geld voor de sane ring van de vervuilde grond vandaan moet komen. Loco burgemeester G. J. van de Vel- de-de Wilde antwoordde daar op dat de sanering waarschijn lijk bekostigd wordt uit de reserve sanering vervuilde grond. Hoeveel het inpakken en isoleren van vervuilde grond gaat kosten, is volgens haar nu nog niet te zeggen. De raad was zoals al aangegeven niet ge schokt. „Een tegenvaller, maar geen grote overschrijding van het budget", stelde SGP/GPV- woordvoerder P. van der Mei den. Dergelijke geluiden kwa men ook van de overige fracties. Het voorstel tot aankoop van de grond - hetgeen een investering van 1.8 miljoen gulden vergt - werd met algemene stemmen aangenomen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Sehouwen-Duiveland gaat een deel van het koppengeld gebrui ken voor inburgering van nieuwkomers in de Schouwen- Duivelandse maatschappij. Hoewel vorige week de fracties van de VVD, het CDA SGP/GPV en GroenLinks - in raadszetels vertaald een meer derheid - zich tegen dat plan uitspraken, ging de gemeente raad er donderdagavond una niem mee akkoord. Koppengeld is geld dat bedoeld is om de opvang van asielzoe kers te verbeteren. In het kader van de Wet Inburgering Nieuw komers (WIN) krijgt de gemeen te van het Rijk geld voor inbur gering van nieuwkomers; alle vreemdelingen die een ver blijfsvergunning hebben en op Sehouwen-Duiveland mogen blijven wonen. Het college van B en W van Sehouwen-Duive land vindt het WIN-geld ontoe reikend en wil daarom een deel van het koppengeld aanwenden voor inburgering. Tijdens de vergadering vorige week van de commissie Externe Contacten leken de kaarten ge schud. Alleen D66. PvdA en RPF steunden wat toen nog een meerderheidsvoorstel van het college was. De WD-wethou- ders C. W. Veerhoek en G. J. van de Velde-de Wilde spraken zich uit tegen gebruik van koppen geld voor inburgering. Compromis Na die bewuste vergadering stak het college de koppen bij el kaar om uit de problemen te ko men. De gemeente moest im mers voldoen aan haar WIN- plichten. Het resultaat van de beraadslagingen was een com promisvoorstel van het voltallige college. Het plan om koppengeld te gebruiken voor inburgering bleef overeind, maar er werd een 'proefperiode' van een jaar aan gehangen. Een ander verschil met het oor spronkelijke voorstel was dat er (nog) geen vaste 'trajectbegelei der' zou worden aangesteld. Dat werk wordt uitbesteed aan 'een nog nader te bepalen hiervoor geëigende organisatie'. Vooral het invoeren van de proefperiode trok de tegenstan ders van het gebruik van kop pengeld voor inburgering over de streep. De WD drong bi monde van J. Bos aan op tijdij evalueren. Hetzelfde dee< CD A-woordvoerder N. P. d<| Danschutter. SGP/GPV-voor man G. E. Houtekamer ginj eveneens overstag. Dat ontlokti D66-gemeenteraadslid J. vai der Veer de opmerking dat som mige fracties kennelijk mindei hechten aan hun principes dar ze doen voorkomen. De fractie: in kwestie reageerden wijselij 1 niet op die opmerking. Onjuist Verantwoordelijk wethouder D van der Wekken constateerdi tevreden dat de fracties ziel veel positiever uitlieten over he collegevoorstel dan bij eerden discussies over de kwestie Voorzitter W. Hack van Vluch telingenWerk Schouwen-Dui veland hoorde de discussi< vanaf de publieke tribune mej stijgende verbazing aan. Hi blijft bij zijn standpunt dat he principieel onjuist is om geld dat bestemd is voor asielzoeker te gebruiken voor nieuwko mers. Ook steekt het hem da Vluchtelingenwerk gepasseen wordt. De gemeente wil de in burgering uitbesteden aan pro fessionals. „Onze vrijwilliger kunnen dat werk ook. Net z< goed en voor minder geld. Hack ziet één lichtpuntje. „Voo ons is het belangrijke winst da de inzet van het koppengeld tij delijk is en geëvalueerd wordt Kennelijk hebben we de raai toch wakker geschud." Bekeuring voor 47 hardrijders ZIERIKZEE - Bij drie snel heidscontroles donderdag o( Noord-Beveland en Schouwei zijn bij elkaar 47 hardrijders ge snapt. Het ging om controles ii de middag- en avonduren in he kader van het project gerich verkeerstoezicht. Op de Oost-Westweg bij Wis senkerke (limiet 7 0) werden zes tien overtredingen geconsta teerd. Op de Provincialewe; N256 bij Kats (limiet 100) wer den dertien hardrijders betrapt Op de Weg naar de Val bij Zie rikzee (N256, limiet 80) passeer den achttien voertuigen de ra dar met te hoge snelheid. Functionaris Welzijn Ouderen met VUT door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hij begon met een leeg bureau, een stalen kast, een typemachine én de bood schap vooral niet zelf uitvoe rend werk te gaan doen. Niet zelf een bejaardensoos gaan lei den of maaltijden voor Tafeltje- Dek-Je gaan rondbrengen. Hij moest initiëren, organiseren en nieuwe ontwikkelingen op de rails zetten. Ruud van der Weide (60) heeft zich bijna achttien jaar ingezet voor het welzijn van de ouderen op Sehouwen-Dui veland. Per 1 januari gaat hij met de VUT en krijgt hij tijd om zelf oud te zijn. Als functionaris van de Stich ting Welzijn Ouderen Sehou wen-Duiveland (SWO) was het vooral zijn taak samenhang te brengen tussen organisaties en instellingen die zich richten op zorg en welzijn voor ouderen binnen de samenleving. Van der Weide meent aardig ver gekomen te zijn met z'n missie. Natuurlijk moest hij eerst bar rières slechten en relaties op bouwen. Je kunt niet zomaar bij de zorgcentra binnenstappen en zeggen hoe het beter moet, be sefte hij Schriftjes Dat het beter moest, was hem snel duidelijk. „De wachtlijsten bijvoorbeeld werden bijgehou den in van die simpele groene schriftjes. Ze waren niet actu eel, er zat weinig structuur in en er was geen onderlinge afstem ming. Daar is veel verbetering in gekomen." Apetrots is Van der Weide op de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ). Hij stond aan de wieg van het initiatief om tot samenwerking te komen tus sen alle vrijwillige organisaties die iets doen voor ouderen. Het is met ups en downs tot stand gekomen, maar nu functioneert de SVOZ zelfstandig en be schikt zelfs over een eigen, be taalde coördinatrice. Van der Weide had graag gezien, dat het overleg tussen de profes sionele organisaties voor de in ter- en extra-murale zorgverle ning ook een steviger platform had gekregen. Er is wel sprake van overl eg tussen instanties als zorgcentra, verpleeghuis, thuis zorg, maatschappelijke dienst verlening, huisartsen en CZ- gro^p, maar wat meer structuur daarin was hem lief geweest. Ruud van der Weide: „Ik ben begonnen met een kaal bureau, een stalen kast en een typemachine." foto Pieter Honhoff Veel werk binnen de welzijns sector gebeurt achter de scher men, terwijl de politiek graag wapenfeiten noteert. „Als de trein eenmaal rijdt, trek je je te rug en niemand vraagt zich meer af hoe die trein is gaan rij den." Voorbeelden van zijn in spanning is ook de begeleiding van achttien bejaardensozen in de regio. „Als er problemen zijn, kunnen ze een beroep op me doen,." Hij bracht overleg tus sen de sozen tot stand en de or ganisatie van de jaarlijkse seni orendag. Met trots benadrukt hij de voor lichtingsfunctie van de SWO: „We hebben een eigen 50-Plus krant, het radioprogramma Mo- zaïk bij Radio Sehouwen-Dui veland en een eigen folderlijn met veertien verspreidingspun ten." De SWO klimt niet direct zelf op de barricade voor de belangen van ouderen, maar stimuleert wel de daarvoor toegeruste or ganisaties dat te doen. Bij de dreigende inkrimping van het ziekenhuis bijvoorbeeld? „Bij voorbeeld ja. En naast organi saties als FNV, ANBO en PCOB hebben we daar nu natuurlijk ook een Seniorenraad voor." De nieuwe functionaris van de SWO wordt J. A de Looff-de Wild (54) uit Kats. „Wat de be kendheid van Welzijn Ouderen betreft, komt ze in een gespreid bedje", vindt Van der Weide. Verder adviseert hij haar het werk vooral op eigen wijze te doen, durf te hebben om beslis singen te nemen, daarvoor ver trouwen en mandaat van het be stuur te vragen en te zorgen voor optimale communicatielijnen met datzelfde bestuur. Afscheid Op 10 december wordt Ruud van der Weide officieel uitge wuifd. Is hij bang om zelf oud te worden? ..Nee. Het zal even wennen zijn om 's ochtends niet direct m'n bed uit te moeten, maar ik ben van plan me met al lerlei zaken te gaan bezighou den." Hij gaat niet achter de gerani ums zitten en hij gaat ook niet naar de bejaardensoos in zijn woonplaats Brouwershaven? „Nee, ik ga mijn hobby - schil deren - weer oppakken. Verder ben ik op uitnodiging van een reisbureau al drie keer als vrij williger reisleider geweest op een tocht over Java en Bali Dat hoop ik nu nog wat vaker te gaan doen." j A hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 10 nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Zierikzee, telefoon 0111-412029 Ouddorp, telefoon 0187-681249 Leesmoeders zijn niet meer weg te denken uit het basisonderwijs. Leren lezen is belangrijk, maar ook moeilijk. Dankzij de inzet van de lees moeders krijgen veel kinderen net dat extra beetje individuele aandacht, dat ze zo hard nodig hebben. Duizenden moeders, gek genoeg bijna geen vaders, geven een paar uur van hun vrije tijd voorde toekomst van ohze kinderen. De maatschappij moet kinderen alle aan dacht geven die ze verdienen, vinden we allemaal. Maar wie is die maatschappij? Dat zijn wij. Dat ben jij. I DE MAATSCHAPPIJ. DAT BEN JIJ. BEKENDMAKING Verordening heffing en invordering van lijkbezorgingsrechten Burgemeester en Wethouders delen mee dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 29 oktober 1998 een wijziging van de tarieventabel behorende bij de Verordening van lijkbezorgingsrechten heeft vastgesteld. Dit besluit treedt dinsdag 3 november 1998 in werking. De wijziging ligt vanaf vri jdag 30 oktober ter inzage in het gemeentehuis, de sen iccpunten in Bruinisse en in Burgh-Haamstede en bij het gemeentelijk informatie punt in Brouwershaven. Nissan. Je blijft erin rijden. ^I7T i-w i' i - Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwanngsbewijs. LidvanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111 -482130 Uw ruitersportspeciaalzaak en hoefsmederij Hogezoom 152 - Renesse - Telefoon Oil GROOTHANDEL DE KREIJ BIEDT U: Een uniek assortiment Keuze uit meer dan 40 standaard kerstpakketten, wijn- en relatie pakketten in alle prijsklassen Oneindig veel mogelijkheden om zelf pakketten samen te stellen Professionele aanpak, J perfecte verzorging en aflevering -SSSS* GROOTHANDEL DE KREIJ LEVERT OOK: Luxe verpakkingen gedistilleerd Groot wijnassortiment Relatiegeschenken Agenda's "bezoek onze Kalenders ?H.R. de Kreij Jr. (w/n. a. kooi en~zn.) JOOS JANSESTRAAT 35 SOMMELSDIJK TELEFOON 0187-482690 FAX 0187-486974

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40